Race Results for
The Dragon Criterium Series
Southlake, TX
(Event Information)
Criterium on 06/23/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - W4/JR - 13

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacob Shepherd   Irving 392390   

Men - W4/JR - 14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Gracy Whitaker   Fort Worth, TX 406565   

Men - W Open - W4/JR - 21

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Solymar Rivera   Garland, TX 381993   PARK PLACE DEALERSHIPS

Men - W Open - W4/JR - 25

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Florinda isabel De Leon Gonzalez      

Men - W Open - W4/JR - 32

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Jan Bennett   Plano, TX 358060   FCS|Cycling: p/b Zngine + Mr. Restore

Men - W Open - W4/JR - 46

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Carla Keeton   Irving, TX 325924   FCS|Zngine p/b Mr. Restore

Men - 40/50+ - 40

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Eric Warden   Flower Mound, TX 112874   TBi - Dedicated Race Team
8 Bradley Herle   Weatherford, TX 348184   FIAT of McKinney / Bicycles Plus Racing

Men - 40/50+ - 41

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Norman Bradsher   Ardmore, OK 378469   Tulsa Tough Racing pb ICEdot
15 Ryan Crissey   Garland, TX 133   FIAT of McKinney / Bicycles Plus Racing

Men - 40/50+ - 44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
5 Willem Van Der Gryp   Coppell, TX 354628   Sun & Ski/Champion Core Racing
DNF Heath Lambert   Coppell, TX 322160   Sun & Ski/Champion Core Racing
DNF Goran Petrovski   Mckinney, TX 345668   FIAT of McKinney / Bicycles Plus Racing

Men - 40/50+ - 45

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Douglas Ray   Frisco, TX 193283   Crest/RBM Cycling

Men - 40/50+ - 46

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
9 Danny Finlan   Prosper, TX 247241   Crest/RBM Cycling
13 Gerardo Chaparro   Allen, TX 89918   FIAT of McKinney / Bicycles Plus Racing
DNF John Brown   Fort Worth, TX 114178   Team Bicycles Inc.

Men - 40/50+ - 47

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4409.58 Michael Gacki   Frisco, TX 58983   FIAT of McKinney / Bicycles Plus Racing
12600.00 Michael Braden   Richardson, TX 4551   FIAT of McKinney / Bicycles Plus Racing
14600.00 Rich Dotson   Fort Worth, TX 244413   FIAT of McKinney / Bicycles Plus Racing

Men - 40/50+ - 48

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
7 Ray Healy   Alpharetta, GA 82398   

Men - 40/50+ - 49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
10 Gregory Mead   Royse City, TX 214051   Rockwall Cycling
11 Kent McQuade   Frisco, TX 296106   Crest/RBM Cycling
DNF Barry Potter   Lewisville 396058   Sun & Ski/Champion Core Racing

Men - 40/50+ - 50

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Carlson   Plano, TX 6135   Matrix/RBM
DNF Bill Ketterer   Dallas, TX 348106   Mirage

Men - 40/50+ - 52

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
6 Scott Giancola   Oak Point, TX 358641   McKinney Velo Club

Men - 35+ Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
8 Billy Hughes   Tyler, TX 357324   FRESH Racing

Men - 35+ Cat 4/5 - 35

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Michael Rodriguez   Fort Worth, TX 68952   

Men - 35+ Cat 4/5 - 39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Chris Thompson      

Men - 35+ Cat 4/5 - 42

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
9 Clint Westhoff   Plano, TX 325908   

Men - 35+ Cat 4/5 - 43

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Johnny Cox   Fort Worth, TX 319778   LiftMaster-Tuneros Racing

Men - 35+ Cat 4/5 - 44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Plaskota   Fort Worth, TX 187400   LiftMaster-Tuneros Racing
DNF Goran Petrovski   Mckinney, TX 345668   FIAT of McKinney / Bicycles Plus Racing

Men - 35+ Cat 4/5 - 46

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
7 Gerardo Chaparro   Allen, TX 89918   FIAT of McKinney / Bicycles Plus Racing

Men - 35+ Cat 4/5 - 47

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Hugo Scala (1 - Cat5)   Dallas 388006   

Men - 35+ Cat 4/5 - 48

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Alexander Link   Dallas, TX 190280   PACC

Men - 35+ Cat 4/5 - 49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
5 Kelly Mullarkey (1 - Cat5)   Fort Worth, TX 384950   
DNF Eddie Cadena   Mckinney, TX 365118   McKinney Velo Club

Men - 35+ Cat 4/5 - 50

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
10 William Anderson   Frisco, TX 396225   
11 William Anderson   Frisco, TX 396225   
DNF Gary DeSerrano   Carrolltonn, TX 381748   

Men - 35+ Cat 4/5 - 52

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
6 Eduardo Wilkinson   Garland , TX 106420   Dallas Racing
12 Steven Kotar   Weatherford, TX 264471   LiftMaster-Tuneros Racing

Men - 35+ Cat 4/5 - 59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Virgil Gonzalez (Cat5)   Tyler, TX 13635   FRESH Racing

Men - Cat 1/2/3 - 16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
6 Will Hughes (1 - Cat3)   Tyler, TX 357325   FRESH Racing

Men - Cat 1/2/3 - 20

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Jake Boone (1 - Cat1)   Hurst, TX 284344   Matrix/RBM

Men - Cat 1/2/3 - 28

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
5 Will Frank (1 - Cat2)   Bentonville, AR 246407   Rockwall Cycling

Men - Cat 1/2/3 - 31

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Anthony White (1 - Cat1)   Granbury, TX 274005   FIAT of McKinney / Bicycles Plus Racing

Men - Cat 1/2/3 - 41

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Norman Bradsher (1 - Cat3)   Ardmore, OK 378469   Tulsa Tough Racing pb ICEdot

Men - Cat 1/2/3 - 44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josue Ramos (1 - Cat3)   Arlington, TX 334912   Dallas Racing

Men - Cat 3/4 - 16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Will Hughes (1 - Cat3)   Tyler, TX 357325   FRESH Racing

Men - Cat 3/4 - 18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Karoly Godo (Cat3)   Dallas, TX 343102   KingRacingGroup

Men - Cat 3/4 - 20

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
21 Kyle Payne (1 - Cat4)   Dallas, TX 395312   Sun & Ski/Champion Core Racing

Men - Cat 3/4 - 22

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Alexander Cheatham (Cat4)   Evanston, IL 368501   Northwestern University

Men - Cat 3/4 - 27

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
6 Chad Cloud (1 - Cat4)   Decatur Texas 394418   

Men - Cat 3/4 - 31

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
11 Matt Centofonti   Dallas, TX 365654   Sun & Ski/Champion Core Racing
DNF Lisa Uranga (Cat4)   Irving, TX 325178   PACC

Men - Cat 3/4 - 33

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Jorge Alvarez   Dallas, TX 237345   Nick Lopez Tailoring Cycling Team
15 Toby Russell (1 - Cat3)   Grapevine, TX 380124   PARK PLACE DEALERSHIPS
DNF Brian Bedingfield (Cat4)   Plano, TX 399702   

Men - Cat 3/4 - 34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
17 Enoc Ishida   Cedar Hill, TX 353980   Dallas BIke Works
DNF Brian Buchrucker (Cat4)   Dallas, TX 351482   Sun & Ski/Champion Core Racing

Men - Cat 3/4 - 37

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
14 Roberto Rodriguez (1 - Cat4)   Dallas, TX 325494   Dallas Racing
DNF Ramon Galindo (Cat3)   Dallas, TX 213699   

Men - Cat 3/4 - 38

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
22 Chad Bagnell (1 - Cat3)   Rockwall, TX 291268   Rockwall Cycling

Men - Cat 3/4 - 40

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
20 Eric Warden   Flower Mound, TX 112874   TBi - Dedicated Race Team
DNF Kevin Goins (Cat4)   The Colony, TX 360210   Sun & Ski/Champion Core Racing

Men - Cat 3/4 - 41

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Norman Bradsher (1 - Cat3)   Ardmore, OK 378469   Tulsa Tough Racing pb ICEdot
DNF Mack McKinney (Cat4)   Dallas, TX 301751   Dallas BIke Works

Men - Cat 3/4 - 42 - 42

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Brent Moulder (Cat3)   Frisco, TX 237395   Crest/RBM Cycling

Men - Cat 3/4 - 42

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Carlos Uranga (Cat4)   Irving, TX 325182   PACC
DNF Gilberto Velazquez (Cat3)   Dallas, TX 109510   Nick Lopez Tailoring Cycling Team

Men - Cat 3/4 - 44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
16 Gary Dutschmann (1 - Cat3)   Dallas, TX 271466   Mirage
19 Willem Van Der Gryp (2 - Cat3)   Coppell, TX 354628   Sun & Ski/Champion Core Racing
DNF Heath Lambert (Cat3)   Coppell, TX 322160   Sun & Ski/Champion Core Racing
DNF Steven Thompson (Cat4)   Dallas, TX 260029   Dallas Bike Works

Men - Cat 3/4 - 45

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
9 Nathan Aust (1 - Cat3)   Grand Prairie, TX 321548   Dallas Bike Works
12 Douglas Ray (2 - Cat3)   Frisco, TX 193283   Crest/RBM Cycling

Men - Cat 3/4 - 46

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
10 Danny Finlan (1 - Cat3)   Prosper, TX 247241   Crest/RBM Cycling
DNF John Brown (Cat3)   Fort Worth, TX 114178   Team Bicycles Inc.
DNF Frank Velazquez (Cat4)   Dallas, TX 72129   

Men - Cat 3/4 - 47

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Michael Braden (1 - Cat3)   Richardson, TX 4551   FIAT of McKinney / Bicycles Plus Racing

Men - Cat 3/4 - 48

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
13 Ray Healy (1 - Cat3)   Alpharetta, GA 82398   

Men - Cat 3/4 - 49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
7 Gregory Mead (1 - Cat3)   Royse City, TX 214051   Rockwall Cycling
8 Kent McQuade (1 - Cat4)   Frisco, TX 296106   Crest/RBM Cycling
DNF Eddie Cadena (Cat3)   Mckinney, TX 365118   McKinney Velo Club
DNF Barry Potter (Cat4)   Lewisville 396058   Sun & Ski/Champion Core Racing

Men - Cat 3/4 - 50

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
18 Bill Ketterer (1 - Cat3)   Dallas, TX 348106   Mirage

Men - Cat 3/4 - 52

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
5 Scott Giancola (1 - Cat3)   Oak Point, TX 358641   McKinney Velo Club

Men - Cat 4/5 - 16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Hugo Scala Jr (Cat4)   Dallas 388008   Matrix Cycling Club

Men - Cat 4/5 - 20

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
5 Kyle Payne (1 - Cat4)   Dallas, TX 395312   Sun & Ski/Champion Core Racing

Men - Cat 4/5 - 22

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
17 Alexander Cheatham (1 - Cat4)   Evanston, IL 368501   Northwestern University

Men - Cat 4/5 - 26

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
6 Matt Pike   Rhome, TX 408542   
DNF Tong Tech (Cat4)   Garland, TX 365431   Matrix/RBM

Men - Cat 4/5 - 31

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
16 Joel Saldana (1 - Cat4)   Carrollton, TX 362145   Sun & Ski/Champion Core Racing

Men - Cat 4/5 - 32

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
12 James Kelly (1 - Cat5)   Fort Worth, TX 334722   LiftMaster-Tuneros Racing

Men - Cat 4/5 - 33

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
8 Toby Russell   Grapevine, TX 380124   PARK PLACE DEALERSHIPS
DNF Brian Bedingfield (Cat4)   Plano, TX 399702   

Men - Cat 4/5 - 34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
7 Brian Buchrucker (1 - Cat4)   Dallas, TX 351482   Sun & Ski/Champion Core Racing

Men - Cat 4/5 - 35

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
15 Michael Rodriguez   Fort Worth, TX 68952   

Men - Cat 4/5 - 37

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
14 Nathanael Goodell (1 - Cat4)   Lewisville, TX 358058   Sun & Ski/Champion Core Racing

Men - Cat 4/5 - 39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Chris Thompson      

Men - Cat 4/5 - 40

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
19 Kevin Goins (1 - Cat4)   The Colony, TX 360210   Sun & Ski/Champion Core Racing

Men - Cat 4/5 - 41

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
10 Mack McKinney (1 - Cat4)   Dallas, TX 301751   Dallas BIke Works

Men - Cat 4/5 - 43

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Johnny Cox   Fort Worth, TX 319778   LiftMaster-Tuneros Racing

Men - Cat 4/5 - 46

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Danny Finlan   Prosper, TX 247241   Crest/RBM Cycling

Men - Cat 4/5 - 47

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hugo Scala (1 - Cat5)   Dallas 388006   
DNF Mark Solewin (Cat4)   Dallas, TX 71494   

Men - Cat 4/5 - 48

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
11 Alexander Link (1 - Cat4)   Dallas, TX 190280   PACC
13 William Billy Hughes (2 - Cat4)   Tyler, TX 357324   FRESH Racing

Men - Cat 4/5 - 49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Barry Potter (1 - Cat4)   Lewisville 396058   Sun & Ski/Champion Core Racing

Men - Cat 4/5 - 50

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Bill Ketterer   Dallas, TX 348106   Mirage
9 William Anderson (1 - Cat4)   Frisco, TX 396225   
DNF Gary DeSerrano (Cat4)   Carrolltonn, TX 381748   

Men - Cat 4/5 - 59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
18 Virgil Gonzalez (1 - Cat5)   Tyler, TX 13635   FRESH Racing

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
7 Malachi Ewbank   Lewisville, TX 384403   

Men - Cat 5 - 16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hugo Scala Jr   Dallas 388008   Matrix Cycling Club

Men - Cat 5 - 26

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Matt Pike   Rhome, TX 408542   

Men - Cat 5 - 32

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 James Kelly   Fort Worth, TX 334722   LiftMaster-Tuneros Racing

Men - Cat 5 - 36

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
5 Matt Urbanic      

Men - Cat 5 - 41

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
9 Aaron Forester      
11 Shelby Walston   Carrollton, TX 331762   Sun & Ski/Champion Core Racing

Men - Cat 5 - 43

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Shannon Wyatt   Fort Worth, TX 360803   
6 Jeff Makohon   Rockwall, TX 400785   

Men - Cat 5 - 45

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Robert Pekurney      

Men - Cat 5 - 47

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Hugo Scala   Dallas 388006   

Men - Cat 5 - 48

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
10 Carl Varriale   Southlake 360812   

Men - Cat 5 - 59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
8 Steven Haugen   Irving, TX 392981   FRESH Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyCUORESierra NevadaShimanoBonk BreakerOSMOUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee