Race Results for
Subway Pensacola Cycling Classic
Penscola, FL
(Event Information)
Stage Race on 09/15/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - H4 - Handcycle

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Alfredo Delossantos   Hopewell Junction, NY2:08:12 376186  171 Paralyzed Veterans Racing
2Helman Roman   Bogota-colombia2:19:16 380868   Paralyzed Veterans Racing

Men - H3 - Handcycle

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Carlos Moledo   2:08:35   
2Keith Winnchell   2:22:54  185 
3David Neumer   Kingston, TN2:23:21 376259  178 Paralyzed Veterans Racing
4Ken Higgins   Lilburn, GA2:33:46 181221  183 
5C. David Swaim   2:35:11   

Men - H2 - Handcycle

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Todd Richardson   Morrisville, NC2:00:57 164841   
2Scott Sweet   Tampa, FL2:01:16 380441   Paralyzed Veterans Racing
3David Mayo   Pensacola, FL2:12:36 386086  182 
4Josh Sharpe   Navarre, FL2:19:37 351002  184 
5Sean Gibbs   2:34:57  179 

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Clayton Zinnert   Orlando, FL2:12:19 364633  587 Colavita Racing, Inc.
2Joseph Johnson   2:18:58  599 

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Joseph FRITZ IV   Ozark, AL1:41:26 392555  393 PCP Race Team
2Niall BURNS   Orlando, FL1:41:44 403704  392 Team Boris Cycling
3Patton SIMS   Sterlington, LA1:44:04 404765  586 Vantage Health Plan/Team Colvin
4Eric MCNEES   Tallahassee, FL2:10:38 396553  395 RedEye Velo Juniors
5Jacob MONAHAN   Covington, LA2:12:14 325482  396 Apolline Racing
6Hunter SMITH   Kissimmee, FL2:13:13 393374  397 AAA Cycling Team
7Matthew HOWARD   2:24:46  394 
8Jonathan BRACERO   Orlando, FL2:29:52 397579  391 

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Hunter KEYES   Monroe La1:40:34 400790  153 Vantage Health Plan/Team Colvin
2Joseph MONAHAN   Covington, LA1:53:32 325480  151 Apolline Racing
3Brian SCIBA   Tallahassee1:55:43 392529  152 RedEye Velo Juniors

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Matthew ROSE   West Monroe, LA1:40:53 404275  90 Vantage Health Plan/Team Colvin
2Austin CHESHIRE   Fairhope, AL1:41:56 368872  87 
3Trip VOLNOFF   Irvington, AL1:42:08 333272  92 Frazier Cycling
4Wison SNELL   1:42:34  91 
DNFDylan LINDSEY   Hiram, GA 376663  88 

Men - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Stan Prutz   Baton Rouge, LA2:50:52 229031  510 S3 Racing Team
2Will Larson   Dunedin, FL2:50:55 196529  506 GearLink Racing INC.
3Keith Johnson   Virginia Beach, VA2:50:56 50802  505 US Military Cycling Team Fueled by FRS
4Mark Stein   Tarpon Springs, FL2:51:04 33966  512 FloridaVelo
5John Doyle   Ponte Vedra Beach Florida 2:51:07 401560  504 VeloBrew Cycling Club
6Scott McManus   Westlake La2:51:10 380650  508 Lake Charles Racing
7Michael Rhoades   Tarpon Springs, FL2:51:31 202152  524 Treasure Coast Racing
8Steve Reker   Tallahassee, FL2:51:32 130765  511 Gulf Coast Velo
9Gary Todd   Bossier City, LA2:51:44 307546  514 Team LaS'port
10Timothy Taylor   Lexington, TN2:52:13 50441  513 Hub City Bicycle - Lift Center Racing
11Jeff Yasson   2:52:13  525 
12Craig VanValkenburg   2:52:28  515 
13James Adams   Fort Walton Beach, FL2:54:57 66175  500 West Florida Wheelmen
14Henry Arias   Tampa, FL2:56:32 366686  501 
15Fred McLaughlin   Destin, FL3:14:12 325242  507 
DNFMark Cole   Navarre 406269  502 

Men - Master - 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Randall Legeai   New Orleans La2:51:41 45586  602 Apolline Racing
2Frank Mullen   Oldsmar, FL2:51:51 104477  625 FloridaVelo
3Robert J Rennie   Shalimar, FL2:52:14 179162  600 Northeast Bicycle Club (NEBC)
4Danny Rogers   2:52:30  605 
5Robert McNeely   West Monroe, LA2:53:38 23787  601 S3 Racing team
6Robert Ross   Loxley, AL3:08:15 376912  604 
7Jay White   Brandon, MS3:08:15 323826  603 

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Steven Perezluha (1 - Cat1)   Longwood, FL3:57:33 311519  32 AG Bicycles / Guttenplan Coaching
2Serghei Tvetcov (1 - Pro)   Alpharetta, GA3:57:58 341418  40 UCI CT: Jelly Belly Cycling
3John Hart (2 - Cat1)   Murfreesboro, TN3:58:18 141477  21 Friends Great Smokies (FGS Cycling)
4Shawn Dobbs (3 - Cat1)   Pensacola, FL3:58:32 249894  18 Subaru Cyclones
5Eric Stubbs (4 - Cat1)   Gainesville, FL3:58:32 255870  43 GearLink Racing INC.
6Giancarlo Bianchi (5 - Cat1)   Miami, FL3:58:33 179136  AG Bicycles / Guttenplan Coaching
7Corey Ray (6 - Cat1)   Coppell Texas3:58:35 157827  33 Herring Gas Cycling Team
8John Dias (1 - Cat2)   Luling, LA3:58:36 54226  17 S3 Racing Team
9Mathew Davis (7 - Cat1)   Shreveport, LA3:58:37 230433  16 Team LaS'port
10Andres Alayon (2 - Cat2)   Miami, FL3:58:39 320912  Interactive Metronome Development
11Alexey Shmidt (8 - Cat1)   Cumming, GA3:58:40 309411  41 Team United Healthcare Georgia/The 706 P
12Jake Andrews (3 - Cat2)   Gray Ga3:58:40 259171  Georgia Neurosurgical Institute
13Scott Kuppersmith (9 - Cat1)   Ridgeland, MS3:58:41 213439  49 MSMOC
14Derek Schanze (10 - Cat1)   Gainesville, FL3:58:43 252844  37 GearLink Racing INC.
15Stephen Mire (11 - Cat1)   Covington, LA3:58:47 281103  26 Team LaS'port
16Igor Rudalev (12 - Cat1)   Alpharetta, GA3:58:49 261409  34 Lupus Racing Team
17Dustin Cottle (13 - Cat1)   Arroyo Grande, CA3:58:49 305586  12 Team Novo Nordisk Development
18Michael Dalterio   Alpharetta, GA3:58:50 400419  15 
19Josh Thornton (14 - Cat1)   Dade City, FL3:58:50 82596  47 Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
20Jonathan Bowerman (4 - Cat2)   Tampa, FL3:58:54 304654  Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
21James Thompson (5 - Cat2)   Tallahassee, FL3:58:54 360213  46 Gulf Coast Velo
22Sebastian Morfin (6 - Cat2)   Weston, FL3:58:57 313408  28 Interactive Metronome Development
23Michael McBrien (15 - Cat1)   Milton, FL3:58:57 278514  25 Team LaS'port
24Brian ODonnell (7 - Cat2)   Houston, TX3:58:57 331128  30 Bayou City Racing
25Amos Harvey (8 - Cat2)   Cumming, GA3:59:00 298681  22 Round Here Racing
26David Monismith (9 - Cat2)   Gainesville, FL3:59:01 257920  27 GearLink Racing INC.
27Michele Smith   Medley, FL3:59:05 406295   Hup United
28Dustin White (10 - Cat2)   Augusta, GA3:59:10 332546  48 VeloBrew Cycling Club
29Guillermo Suarez (11 - Cat2)   Tampa, FL3:59:11 283294  44 
30Alex Schueckler (12 - Cat2)   Stamford Vt3:59:18 334916  39 US Military Cycling Team Fueled by FRS
31Jerry Cabrera (13 - Cat2)   Weston, FL3:59:29 300328  Outcast Racing Team
32Chris Lessing (14 - Cat2)   Alpharetta, GA3:59:30 274824  24 Round Here Racing
33Rolando Hernandez (15 - Cat2)   Tampa, FL3:59:49 286862  23 GearLink Racing INC.
34Micahael Cedeno (16 - Cat2)   Miami, FL3:59:55 322368  10 AG Bicycles / Guttenplan Coaching
35Jason Smitherman (17 - Cat2)   Atlanta, GA4:00:05 306781  42 Round Here Racing
36Don Autore (18 - Cat2)   Tallahassee, FL4:00:22 65906  Gulf Coast Velo
37Darren Glasford   4:00:38  20 
38Matthew Russell (16 - Cat1)   Woodbury4:06:16 300391  35 Village Volkswagen Elite Cycling Team
39Peter Eckel (17 - Cat1)   Shreveport La4:06:30 168532  19 Team Novo Nordisk Development
40Matt Brooks (19 - Cat2)   Alpharetta, GA4:07:17 249788  Team Novo Nordisk Development
41Stephen Borski (20 - Cat2)   Mckinney, TX4:07:33 55866  PACC
42Jimmy Page (21 - Cat2)   Crystal River, FL4:07:48 258254  31 FloridaVelo
43Daniel Mendoza (18 - Cat1)   Tampa, FL4:07:53 170216  51 FloridaVelo
44Scott Cugno (22 - Cat2)   Boca Raton 4:07:56 154900  13 Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
45Ryan Saylor (19 - Cat1)   Gainesville, FL4:12:02 31413  36 GearLink Racing INC.
46Andrew Schluck (23 - Cat2)   Monticello, FL4:56:37 266290  38 
DNFBrendan Sullivan (Cat1)   Atlanta, GA 253424  45 Lupus Racing Team
DNFChristopher Cundiff (Cat2)   Owens Cross Roads, AL 138418  14 US Military Cycling Team Fueled by FRS

Men - Cat 1/2/3 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Woody Boudreaux (1 - Cat1)   Westwego, LA3:02:04 193992  103 Herring Gas Cycling Team
2Guy Preston (1 - Cat2)   Jacksonville Beach, FL3:02:18 186384  116 VeloBrew Cycling Club
3Pablo Santa Cruz (2 - Cat1)   Safety Harbor, FL3:02:34 196540  118 FloridaVelo
4Frank Moak (2 - Cat2)   Brookhaven, MS3:02:42 41597  114 Herring Gas Cycling Team
5Robert Binkley (3 - Cat1)   Chattanooga, TN3:02:50 3720  102 Village Volkswagen Elite Cycling Team
6Donald Davis (3 - Cat2)   Pensacola, FL3:02:52 201550  105 Team Truly Spokin
7Roy Foley (4 - Cat2)   Lithia, FL3:02:52 280524  107 
8Kevin Landry (5 - Cat2)   Youngsville, LA3:03:04 77897  110 Acadiana Bicycle Company Racing
9Justin Meschler (1 - Cat3)   Juliette, GA3:03:09 110595  113 Big Ring Racing, Inc.
10Andy Mapple (6 - Cat2)   Orlando, FL3:03:10 294004  112 FloridaVelo
11Bennie Flores (7 - Cat2)   Pride, LA3:03:15 52111  106 4th Dimension Fitness
12Peter Stephens (2 - Cat3)   Gulfport, MS3:03:16 55950  120 Gulf Coast Bicycle Club
13Marek Lipold (8 - Cat2)   Bogart, GA3:03:17 228079  111 
14Mark Poteet (3 - Cat3)   Tampa, FL3:03:18 232389  115 Synergy Racing Team
15Alan Korhonen (9 - Cat2)   Lakeland, FL3:03:18 332882  109 Synergy Racing Team
16Timothy Regan (4 - Cat1)   River Ridge, LA3:03:19 166133  122 Herring Gas Cycling
17mark McMurry (10 - Cat2)   La Place, LA3:03:25 50922  509 Apolline Racing
18Craig Baranowski (11 - Cat2)   Water Sound, FL3:04:10 63765  100 Hammer Down Multisport
19Anthony Prioli (5 - Cat1)   Clearwater, FL3:04:15 28734  117 Synergy Racing Team
20David Hiatt (12 - Cat2)   Tallahassee 3:07:16 394869  123 
DNFJimmy Campbell (Cat3)   Chipley, FL 326314  104 Finish Strong

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jaden Kifer   New Orleans, LA2:58:16 355844  311 4th Dimension Fitness
2Ryan Barnes   New Orleans2:59:01 367647  300 S3 Racing team
3Kyle Kelly   Naples, FL2:59:41 371658  310 Naples Cyclery p/b Airport Kia
4Marc Boults   Tampa, FL2:59:48 335312  301 Naples Cyclery p/b Airport Kia
5Kevin Koth   Port Orange, FL2:59:50 376561  313 
6Daniel Wisner   Metairie, LA2:59:59 260014  331 4D Racing
7Dustin Drewes   Baton Rouge, LA3:00:00 281156  304 4D Racing
8Aaron Guyer   Tallahassee, FL3:00:02 257518  307 Gulf Coast Velo
9Samuel LeBlanc   Kenner La3:00:04 301474  316 4D Racing
10Evan McManus   Westlake La3:00:08 379783  322 Lake Charles Racing
11Robert T Monahan   Covington, LA3:00:12 298696  324 Apolline Racing
12Artem Kraitor   3:00:21  314 
13David Koonce   Shelbyville3:00:22 376163  312 Village Volkswagen Cycling Team
14Graeme Preston   New Orleans, LA3:00:23 331200  334 4th Dimension Fitness
15Boris Simmonds   Birmingham, AL3:00:24 224868  328 
16James Grant   Rockvale, TN3:00:29 357670  306 SVMIC Cycling
17William Jones   Baton Rouge, LA3:00:34 238642  309 4D Racing
18Alan Laytham   Clanton, AL3:00:36 58861  315 ST3 Cycling
19Tony SigRist   Tallahassee, FL3:00:54 255722  327 Cycling Knights
20Anthony Yaques   Virginia Gardens, FL3:01:05 346348  333 Outcast Racing Team
21Gene Mcbrien   Milton, FL3:01:39 278513  320 Bikes Plus Racing
22Peter Davis   Naples, FL3:02:12 293076  302 Stan's NoTubes P/b Proferrin
23William Hudgens   Milton, FL3:02:24 258431  308 Team Truly Spokin
24Ezra Ward-Packard   Lake Geneva3:02:27 320680  329 Team Novo Nordisk Development
25Matthew Erchull   New Orleans, LA3:02:33 259102  305 Raising Cane's Racing
26Jason Lopez   Archer, FL3:03:02 395553  317 352 Racing p/b Bikes and More
27MarkAnthony Sanchez   Jacksonville, FL3:03:37 351492  325 US Military Cycling Team Fueled by FRS
28Jacob Schoen   New Orleans, LA3:04:20 368697  326 4D Racing
29Brent Mayeaux   Houston, TX3:07:27 366829  319 4D Racing
30Chris McGrath   Jacksonville, FL5:35:44 304873  321 
DNFChad Wiswall   Montgomery, AL 274085  332 Godspeed Racing
DNFJason Davis   Tallahassee, FL 346032  303 Gulf Coast Velo
DNFRolly Weaver   Ormond Beach, FL 280746  330 University of South Florida

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Owen Shott   Jacksonville Beach, FL2:52:54 387697  482 VeloBrew Cycling Club
2Jacob Smith   Milton, FL2:53:29 406813  483 
3Randy Domingue   Lafayette, LA2:54:00 304617  461 Acadiana Bicycle Company Racing
4Byron Becker   St. Petersburg, FL2:54:01 304636  453 GearLink Racing INC.
5Jeff Lamy   Pembroke Pines, FL2:54:04 386847  473 
6Daniel Vu   Niceville, FL2:54:05 384647  488 
7Raul Doria   Houma, LA2:54:07 338668  462 Bayou Country Cyclists Inc- Green Team
8Shay Soprenuk   Umatilla, FL2:54:07 339262  484 University of Central Florida
9Nathan Hatfield   Leesburg, GA2:54:16 384158  468 
10Travis Dorman   Panama City, FL2:54:18 374748  463 Bikes Plus Racing
11Stanton Pearson   Jefferson, LA2:54:25 381675  480 
12Wes Johnson   New Orleans, LA2:54:36 406035  472 Raising Cane's Racing
13Shea Dawson   Gretna, LA2:54:37 405641  460 Raising Cane's Racing
14Josh Greer   Baton Rouge, LA2:54:41 335810  467 4D Racing
15Justin Biehl   Fort Walton Beach2:54:44 401547  454 Subaru Cyclones
16Tyler Aquino   Orlando, FL2:54:55 389051  452 
17Kyle Casteline   Lutz2:55:16 378395  458 USF Cycling
18Joe Fritz   Ozark, AL2:55:17 178436  465 PCP Race Team
19Mick Gould   Birmingham, AL2:55:53 306198  466 ST3 Cycling
20Dannie Medlin   Memphis2:56:02 379802  477 BPC Cycling
21John Jackson   Cordova , TN2:56:06 352450  471 BPC Cycling
22Alex Hernandez   Gulf Breeze, FL2:56:18 321478  469 Bikes Plus Racing
23Keith Miller   Baton Rouge, LA2:56:31 288498  478 Antique Woods/JimStone
24Lou Damico   Lafayatte , LA2:58:20 221372  490 Acadiana Bicycle Company Racing
25Chris Braese   Arlington, TN2:59:54 377251  456 BPC Cycling
26Wojtek Dyszkiewicz   Charlotte3:04:23 352302  464 Presbyterian Sports Medicine/Energy Cafe
27James Qualls   Mobile, AL3:05:19 365242  481 ST3 Cycling
28David Abusiewiez   Miami Beach, FL3:06:24 278686  450 LCTrainsmart Sports Club
29Nathaniel Worcester   Orlando, FL3:07:32 367471  489 Interactive Metronome Development
30William Thompson   Gulfport, MS3:09:31 381530  485 Gulf Coast Bicycle Club
31Stefon Torres   3:09:49   
32Scott Vallier   Bartlett, TN3:10:06 361368  487 BPC Cycling
33Jason McArthur   Tallahassee, FL3:40:42 308241  475 RedEye Velo
DNFDwayne Accardo   Collierville, TN 384814  451 BPC Cycling
DNFAdam Murphree   Memphis 406947  479 BPC Cycling
DNFSteve Boyd   Orlando, FL 331884  455 
DNFBronson Breaux   Breaux Bridge, LA 347118  457 Acadiana Bicycle Racing
DNFBrad Malone   Germantown, TN 340192  474 BPC Cycling
DNFMike Isbill   Montgomery, AL 391592  470 Bike Palace
DNFMark McNees   Tallahassee, FL 389356  476 
DNFDavid Turbyfill   Pensacola, FL 228717  486 West Florida Wheelmen

Men - Cat 4/5 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Chris Olson   Saint Johns, FL3:03:33 220713  408 VeloBrew Cycling Club
2Robert Link (1 - Cat4)   Orlando, FL3:03:48 316010  405 VeloBrew Cycling Club
3Sean Hudson   Tallahassee, FL3:04:01 320464  403 
4Al Lim   3:04:38  404 
5David O'Hearn (2 - Cat4)   Niceville, FL3:06:51 332852  407 US Military Cycling Team Fueled by FRS
6Tom Redpath (3 - Cat4)   Pittsburgh Pa3:07:40 338264  409 US Military Cycling Team Fueled by FRS
7Scott Silvers (4 - Cat4)   Lascassas3:07:49 378688  411 Village Volkswagen Cycling Team
8Joshua Faine (5 - Cat4)   Fort Walton Beach , FL3:08:07 307308  402 Mandalay Bay/McGhie's
9Dave Severn (6 - Cat4)   Cape Canaveral, FL3:12:16 299991  410 Cool Beans Racing
DNFKris Dodge (Cat5)   Shalimar, FL 137678  401 
DNFWes Morgan (Cat4)   Beaumont Tx 354550  406 Team LaS'port

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mikkel Jensen   Panama City, FL1:43:41 388968  534 Hammer Down Multisport
2Davis Bell   Quincy, FL1:43:45 408410  526 
3Brad Rhodes   Houma, LA1:43:52 352798  547 Bayou Country Cyclists Inc- Green Team
4Jon Vancil   Memphis, TN1:43:55 218488  550 BPC Cycling
5Reginald Mittelsdorf   Daytona Beach, FL1:44:02 379004  541 
6Nic Patterson   1:44:02   
7Tyler Hunter   Naples, FL1:44:16 396698  533 
8William Martin   Goshen, IN1:44:17 374802  538 Spin Zone Racing
9AJ Rhodes   Tallahassee1:44:36 396841  546 
10Greg Goldsberry   Gray, GA1:44:42 231116  530 Cherry St. Cycles
11George Morse   Covington, LA1:44:43 380344   
12Carlos Torres   1:45:00  554 
13Tim Hanisco   Germantown, TN1:45:01 381733  531 
14Seth Muench   1:45:14  542 
15Timon Merk   1:45:44  539 
16Robert Vinson   Gray, GA1:47:09 391858  551 Cherry St. Cycles
17Jeremy Lee   New Orleans, LA1:47:14 397475  537 Raising Cane's Racing
18Richard Dunn   West Monroe, LA1:47:44 48040  528 Vantage Health Plan/Team Colvin
19Brent Miller   Jennings, LA1:47:55 408087  540 
20Jamie Knight   Houma1:51:40 397239  535 Bayou Country Cyclists Inc- Green Team
21Sean Donahue   1:52:09  527 
22Alexander Miller   1:52:36  553 University of Missouri-Columbia
23William Wagner   1:52:41  552 
24Mark Howard   1:53:27  532 
25James Taylor   Greer, SC1:53:29 63373  549 Greenville Spinners Bicycle Club
26Jon Plummer   Blountstown, FL1:53:49 323252  545 
27Daniel Schumacher   Easley1:53:58 367250  548 US Military Cycling Team Fueled by FRS
DNFDavid Early   Panama City, FL 410539  529 
DNFJoseph Kocurek   Houma, LA 405329  536 Bayou Country Cyclists Inc- Green Team
DNFJason Nix   Charlotte, NC 263362  544 

Women - Handcycle

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Carrie Finale   Pacifica, CA2:48:57 353594   
2Tammy Landeen   2:51:59   

Women - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Katalyn LANDEEN   2:41:32  150 

Women - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Madison MCNEES   Tallahassee, FL2:18:54 407927  89 RedEye Velo Juniors

Women - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jacquelyn Crowell (1 - Pro)   Alpharetta, GA3:01:53 185441  75 UCI WPT: Exergy TWENTY16
2Laura Jorgensen (1 - Cat2)   Boca Raton, FL3:02:25 397657  82 
3Mary Jimenez (2 - Cat2)   Shreveport, LA3:02:53 64143  78 Team LaS'port
4Laura Parsons (1 - Cat1)   Miami, FL3:02:53 298947  80 Rose Bandits
5Abigail Aldridge (3 - Cat2)   Canton, GA3:03:07 273899  71 PCP Race Team
6Chelsea Factor (2 - Cat1)   Miami, FL3:03:08 376824  76 Team Kenda presented by RACC
7Meaghan Bryan (4 - Cat2)   Miami, FL3:03:14 378103  74 Rose Bandits
8Zoenique Williams   3:03:22  73 
9Sandy Pehl (5 - Cat2)   Wesleychapel, FL3:03:43 302446  81 FloridaVelo
10Liz Gerrity (6 - Cat2)   Tallahassee, FL3:29:13 307001  77 Rose Bandits

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tonya Blocker   Panama City, FL3:03:05 406635  362 
2Leah Mantle   Jacksonville3:03:42 381731  361 VeloBrew Cycling Club
3Allison Bullock   Ridgeland, MS3:04:50 393227  435 Indian Cycle Racing
4Sharon Smith   Ponte Vedra Beach, FL3:05:18 296276  364 VeloBrew Cycling Club

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Stephanie Smith   Metairie, LA3:02:20 388343  447 Apolline Racing
2Allie Norman   Jacksonville, FL3:03:03 413855  445 VeloBrew Cycling Club
3Magdalena Cichon   Neptune Beach, FL3:03:17 392937  439 VeloBrew Cycling Club
4Rebekah GleasonHope   3:04:04  442 VeloBrew Cycling Club
5Madeleine Ahrens   Basking Ridge3:04:44 414660  436 
6Samantha Stein   Vacherie3:05:16 334286  448 Raising Cane's Racing
7Heidi Thompson   Tallahassee, FL3:29:12 360214  449 
8janna Edwards   Brandon, FL3:30:39 395987  440 
9Roberta Beckers   Covington, LA3:32:46 317618  437 New Orleans Bicycle Club Inc
DNPLisabeth Quinn   Jacksonville, FL 368224  446 VeloBrew Cycling Club
DNFRhonda Lovett   St Johns, FL 410300  444 
DNFLynne Gould   Birmingham, AL 380160  441 ST3 Cycling
DNFLaura Buder   Birmingham, AL 413207  438 
DNFElizabeth Ignatowski   Durham, NC 406214  443 Greensboro Velo Club

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoBonk BreakerSierra NevadaSpyUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee