Race Results for
NCNCA Junior District Track Cycling Championships
San Jose, CA
(Event Information)
Track on 06/15/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat Jr 17 - 18 - 1K TT

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Owen Gillott   Brisbane Australia 381623   Team Specialized Racing Juniors
2 Neil Laxamana   Milpitas 383873   
3 Raul Arias J.R.   East Palo Alto 366768   
4 Jordan Wolfe   Sanjose, CA 282654   
5 Thomas Duncan   Fremont, CA 303797   
6 Robert Amos   San Jose, CA 389927   
7 Aaron Garcia   San Jose 405624   

Men - Cat Jr 17 - 18 - 200M TT

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Owen Gillott   Brisbane Australia 381623   Team Specialized Racing Juniors
2 Raul Arias J.R.   East Palo Alto 366768   
3 Neil Laxamana   Milpitas 383873   
4 Thomas Duncan   Fremont, CA 303797   
5 Robert Amos   San Jose, CA 389927   
6 Jordan Wolfe   Sanjose, CA 282654   
7 Aaron Garcia   San Jose 405624   

Men - Cat Jr 17 - 18 - IP 3K

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Owen Gillott   Brisbane Australia 381623   Team Specialized Racing Juniors
2 Raul Arias J.R.   East Palo Alto 366768   
3 Neil Laxamana   Milpitas 383873   
4 Jordan Wolfe   Sanjose, CA 282654   
5 Thomas Duncan   Fremont, CA 303797   
6 Robert Amos   San Jose, CA 389927   
7 Aaron Garcia   San Jose 405624   

Men - Cat Jr 17 - 18 - Omnium

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Owen Gillott   Brisbane Australia 381623   Team Specialized Racing Juniors
2 Raul Arias J.R.   East Palo Alto 366768   
3 Neil Laxamana   Milpitas 383873   
4 Thomas Duncan   Fremont, CA 303797   
5 Jordan Wolfe   Sanjose, CA 282654   

Men - Cat Jr 17 - 18 - Points

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Raul Arias J.R.   East Palo Alto 366768   
2 Owen Gillott   Brisbane Australia 381623   Team Specialized Racing Juniors
3 Neil Laxamana   Milpitas 383873   
4 Jordan Wolfe   Sanjose, CA 282654   
5 Thomas Duncan   Fremont, CA 303797   

Men - Cat Jr 17 - 18 - Scratch

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Duncan   Fremont, CA 303797   
2 Owen Gillott   Brisbane Australia 381623   Team Specialized Racing Juniors
3 Raul Arias J.R.   East Palo Alto 366768   
4 Neil Laxamana   Milpitas 383873   
5 Jordan Wolfe   Sanjose, CA 282654   

Men - Cat Jr 17 - 18 - Team Sprint

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tommy Perkins   San Francisco 387371   
1 Jordan Wolfe   Sanjose, CA 282654   
1 Will Wright   Campbell, CA 351738   

Men - Cat Jr 15 - 16 - 200M TT

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachariah McClendon   Sanpablo, CA 307855   Davis Bike Club Race Team
2 Tommy Lucas   Santa Rosa, CA 285713   Bear Development Team
3 Tommy Perkins   San Francisco 387371   
4 Adolfo Bello-Perez      
5 Ricardo Pinol      
6 Joseph Flannery      
7 Carlos Acosta   Palo Alto, CA 395347   
8 Matthew Knudson      
9 Darrick Hu   San Jose, CA 393265   
10 Justin Poulson      

Men - Cat Jr 15 - 16 - 500M TT

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachariah McClendon   Sanpablo, CA 307855   Davis Bike Club Race Team
2 Tommy Lucas   Santa Rosa, CA 285713   Bear Development Team
3 Adolfo Bello-Perez      
4 Tommy Perkins   San Francisco 387371   
5 Joseph Flannery      
6 Darrick Hu   San Jose, CA 393265   
7 Matthew Knudson      
8 Ricardo Pinol      
9 Carlos Acosta   Palo Alto, CA 395347   
10 Justin Poulson      

Men - Cat Jr 15 - 16 - IP 3K

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachariah McClendon   Sanpablo, CA 307855   Davis Bike Club Race Team
2 Tommy Lucas   Santa Rosa, CA 285713   Bear Development Team
3 Tommy Perkins   San Francisco 387371   
4 Darrick Hu   San Jose, CA 393265   
5 Carlos Acosta   Palo Alto, CA 395347   
6 Adolfo Bello-Perez      
7 Joseph Flannery      
8 Ricardo Pinol      

Men - Cat Jr 15 - 16 - Omnium

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachariah McClendon   Sanpablo, CA 307855   Davis Bike Club Race Team
2 Tommy Lucas   Santa Rosa, CA 285713   Bear Development Team
3 Adolfo Bello-Perez      
4 Carlos Acosta   Palo Alto, CA 395347   
5 Darrick Hu   San Jose, CA 393265   

Men - Cat Jr 15 - 16 - Points

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tommy Lucas   Santa Rosa, CA 285713   Bear Development Team
2 Zachariah McClendon   Sanpablo, CA 307855   Davis Bike Club Race Team
3 Carlos Acosta   Palo Alto, CA 395347   
4 Adolfo Bello-Perez      
5 Darrick Hu   San Jose, CA 393265   

Men - Cat Jr 15 - 16 - Scratch

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tommy Lucas   Santa Rosa, CA 285713   Bear Development Team
2 Zachariah McClendon   Sanpablo, CA 307855   Davis Bike Club Race Team
3 Carlos Acosta   Palo Alto, CA 395347   
4 Tommy Perkins   San Francisco 387371   
5 Adolfo Bello-Perez      

Men - Cat Jr 15 - 16 - Team Sprint

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bobby Missirian   Mountain View, CA 311925   
1 Zachary Gottesman   Greenbrae 380907   
1 Ryan Chaney   Carmel, CA 368029   

Men - Cat Jr 10 - 14 - 200M TT

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samuel Hill   Woodland, CA 318306   
2 Zachary Gottesman   Greenbrae 380907   
3 Ayuub Atkinson   San Jose, CA 354248   
4 William Wright      
5 Bobby Missirian   Mountain View, CA 311925   
6 Cameron Li   San Jose, CA 407287   
7 Ryan Chaney   Carmel, CA 368029   

Men - Cat Jr 10 - 14 - 500M TT

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Gottesman   Greenbrae 380907   
2 Ayuub Atkinson   San Jose, CA 354248   
3 Samuel Hill   Woodland, CA 318306   
4 Will Wright   Campbell, CA 351738   
5 Cameron Li   San Jose, CA 407287   
6 Bobby Missirian   Mountain View, CA 311925   
7 Ryan Chaney   Carmel, CA 368029   

Men - Cat Jr 10 - 14 - Omnium

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Gottesman   Greenbrae 380907   
2 Samuel Hill   Woodland, CA 318306   
3 Ayuub Atkinson   San Jose, CA 354248   
4 Bobby Missirian   Mountain View, CA 311925   
5 Will Wright   Campbell, CA 351738   

Men - Cat Jr 10 - 14 - Points

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Gottesman   Greenbrae 380907   
2 Samuel Hill   Woodland, CA 318306   
3 Bobby Missirian   Mountain View, CA 311925   
4 Ayuub Atkinson   San Jose, CA 354248   
5 Will Wright   Campbell, CA 351738   

Men - Cat Jr 10 - 14 - Scratch

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Gottesman   Greenbrae 380907   
2 Samuel Hill   Woodland, CA 318306   
3 Bobby Missirian   Mountain View, CA 311925   
4 Ayuub Atkinson   San Jose, CA 354248   
5 Will Wright   Campbell, CA 351738   

Men - Cat Jr 10 - 12 - 200M TT

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Niles Wesley   Alameda, CA 352902   
2 Brigg Wenstrand   Pleasanton, CA 360862   Tieni Duro Junior Cycling Team
3 Javier Acosta      
4 Diego Borba   Campbell, CA 384435   Team Genesolve
5 Hans Niemann   Orinda, CA 379284   

Men - Cat Jr 10 - 12 - 500M TT

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Niles Wesley   Alameda, CA 352902   
2 Brigg Wenstrand   Pleasanton, CA 360862   Tieni Duro Junior Cycling Team
3 Diego Borba   Campbell, CA 384435   Team Genesolve
4 Javier Acosta      
5 Hans Niemann   Orinda, CA 379284   

Men - Cat Jr 10 - 12 - Omnium

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Niles Wesley   Alameda, CA 352902   
2 Brigg Wenstrand   Pleasanton, CA 360862   Tieni Duro Junior Cycling Team
3 Javier Acosta      
4 Diego Borba   Campbell, CA 384435   Team Genesolve
5 Hans Niemann   Orinda, CA 379284   

Men - Cat Jr 10 - 12 - Scratch

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Niles Wesley   Alameda, CA 352902   
2 Javier Acosta      
3 Brigg Wenstrand   Pleasanton, CA 360862   Tieni Duro Junior Cycling Team
4 Diego Borba   Campbell, CA 384435   Team Genesolve

Women - Cat Jr W17 - 18 - 200M TT

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maddie Ortenblad   Santa Cruz, CA 330648   

Women - Cat Jr W17 - 18 - 500M TT

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maddie Ortenblad   Santa Cruz, CA 330648   

Women - Cat Jr W17 - 18 - IP 2K

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maddie Ortenblad   Santa Cruz, CA 330648   

Women - Cat Jr W17 - 18 - Omnium

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maddie Ortenblad   Santa Cruz, CA 330648   

Women - Cat Jr W17 - 18 - Points

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maddie Ortenblad   Santa Cruz, CA 330648   

Women - Cat Jr W17 - 18 - Scratch

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maddie Ortenblad   Santa Cruz, CA 330648   

Women - Cat Jr W17 - 18 - Team Sprint

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristin Wolfe   Sanjose, CA 289378   SJBC
1 Maddie Ortenblad   Santa Cruz, CA 330648   

Women - Cat Jr W15 - 16 - 200M TT

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristin Wolfe   Sanjose, CA 289378   SJBC

Women - Cat Jr W15 - 16 - 500M TT

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristin Wolfe   Sanjose, CA 289378   SJBC

Women - Cat Jr W15 - 16 - IP 2K

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristin Wolfe   Sanjose, CA 289378   SJBC

Women - Cat Jr W15 - 16 - Omnium

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristin Wolfe   Sanjose, CA 289378   SJBC

Women - Cat Jr W15 - 16 - Points

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristin Wolfe   Sanjose, CA 289378   SJBC

Women - Cat Jr W15 - 16 - Scratch

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristin Wolfe   Sanjose, CA 289378   SJBC

Women - Cat Jr W13 - 14 - 200M TT

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kennedy Hill   Woodland, CA 352008   Davis Bike Club Race Team
2 Miranda Reisch   Fremont, CA 353746   
3 Lauren Wolfe   San Jose, CA 317172   SJBC
4 Madelyn Swanson   Redwood City, CA 386261   Peninsula Velo Cycling Club

Women - Cat Jr W13 - 14 - 500M TT

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lauren Wolfe   San Jose, CA 317172   SJBC
2 Kennedy Hill   Woodland, CA 352008   Davis Bike Club Race Team
3 Miranda Reisch   Fremont, CA 353746   
4 Madelyn Swanson   Redwood City, CA 386261   Peninsula Velo Cycling Club

Women - Cat Jr W13 - 14 - Omnium

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kennedy Hill   Woodland, CA 352008   Davis Bike Club Race Team
2 Lauren Wolfe   San Jose, CA 317172   SJBC
3 Miranda Reisch   Fremont, CA 353746   
4 Madelyn Swanson   Redwood City, CA 386261   Peninsula Velo Cycling Club

Women - Cat Jr W13 - 14 - Points

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kennedy Hill   Woodland, CA 352008   Davis Bike Club Race Team
2 Kristin Wolfe   Sanjose, CA 289378   SJBC
3 Madelyn Swanson   Redwood City, CA 386261   Peninsula Velo Cycling Club
4 Miranda Reisch   Fremont, CA 353746   

Women - Cat Jr W13 - 14 - Scratch

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kennedy Hill   Woodland, CA 352008   Davis Bike Club Race Team
2 Lauren Wolfe   San Jose, CA 317172   SJBC
3 Madelyn Swanson   Redwood City, CA 386261   Peninsula Velo Cycling Club
4 Miranda Reisch   Fremont, CA 353746   

Women - Cat Jr W10 - 12 - 200M TT

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Hughes   Fremont, CA 338990   San Jose Bicycle Club
2 Jacky Kasheta      

Women - Cat Jr W10 - 12 - 500M TT

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Hughes   Fremont, CA 338990   San Jose Bicycle Club
2 Jacky Kasheta      

Women - Cat Jr W10 - 12 - Omnium

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Hughes   Fremont, CA 338990   San Jose Bicycle Club

Women - Cat Jr W10 - 12 - Scratch

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Hughes   Fremont, CA 338990   San Jose Bicycle Club
2 Jacky Kasheta      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFCUORESierra NevadaSpyShimanoBonk BreakerOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee