Race Results for
Pomerelle Pounder
Albion, ID
(Event Information)
Downhill on 07/27/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pr - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nic Hadley   Salt Lake City, UT 200990   
2 Chris Hadley   Salt Lake City, UT 191171   Team Go Ride

Men - Cat 1 - Junior - 13-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1325.72 Demetri Triantafillou   Salt Lake City, UT 374963   
2345.63 Jaren Lockwood   Park City, UT 368386   
3365.54 Galen Carter   Salt Lake City, UT 231784   
4385.45 Dallas Pynchon   Boise, ID 295043   Wild Rockies Inc
5405.36 Tanner Hart   Sandy, UT 355586   
6425.27 Jackson Negri   Eagle, ID 317934   

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1376.29 Weston Walker   Laramie, WY 358979   University of Wyoming
2401.94 Logan Walker   Taylorsville 366121   University of Wyoming
3427.59 Griffin Rowland   Salt Lake City, UT 330448   
4453.24 Graham Reynolds   Park City, UT 317354   
5478.89 Jared Smith   Salem, UT 406450   
6504.54 Jeremy Hottinger   La Verkin, UT 356553   
7530.19 Max Herran   Heber, UT 300544   
8555.84 Clayton Batty   Payson, UT 410628   

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1430.06 Daniel Grolley   Salt Lake City, UT 355912   
2447.71 Mike Gunn   South Jordan, UT 353700   
3465.36 Michael Clark   Springdale, UT 317374   
4483.01 Travis Tomczak   Encinitas, CA 391583   
5500.66 David Clark   Clearfield, UT 231170   
6518.31 Mike Wieser   Boise, ID 227734   Wild Rockies Inc

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1433.29 Mark Kugel   Salt Lake City, UT 352620   
2511.08 Noah Brandon   Salt Lake City 346056   
3588.87 Damon Kirchmeier   Farmington, UT 19248   

Men - Cat 2 - Junior - 13-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1499.42 Conner Gabrielson   Park City, UT 357606   
2 Sam Morris      
3522.28 Christian Wilson   Salt Lake City, UT 316626   
4533.71 Shayden Housley   Murray, UT 374992   
5545.14 Evan Pynchon   Garden City, ID 354796   Wild Rockies Inc
6 Ethan Reynolds      Hot Tubes Development Cycling Team, Inc.
7 Damon Kirchmeier Jr      
8579.43 Tyler Shelley   Wells, NV 295476   

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sterling Petersen      
2540.36 Robert Violano   Salt Lake City, UT 407731   
3 Cory Stuart      
4 Jed Peterson      
5565.17 David Ralls   Charlotte, NC 99574   
6 William Olson      
7 Bryson VomDorp      
8 Tobias Brotherton      

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Travis Elquist   Pocatello, ID 230619   
2 Ian McPherson      
3 Eric Frost      
4 Kevin Pawlowski      
5 Isaac Legare      
6 Tony Swedburg      
7 Alex Mongold      
8 Ty Nelson      

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sheridan Damuag      
2 Joseph Washburn      
3 George Rogers      
4570.00 Doug Cheney   Syracuse, UT 322620   
5 Matt Merton      
6 Vaughn Martinez      

Men - Cat 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kent Woodfield   Ogden, UT 295970   
2 George Triantafillou   Salt Lake City, UT 406460   

Men - Cat 3 - Junior - 1-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Prior      

Men - Cat 3 - Junior - 13-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jackson White      
2 Rocky Ross      
3548.34 Connor Paller   Salt Lake Cit 379806   
4 Owen Balogh      
5 Lorin Whitaker      
6 James Saarela      
7 Chase Harkleroad      
8 TJ Christiansen      
9573.36 Ben Reeder   Salt Lake City, UT 411189   
10577.53 Zach Allen   Ottsville, PA 122241   
11 Coleson Adams      
12 Justin Ford      
13 Cooper Wiggins      

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Taylor Clark   Cedar Park, TX 194639   
2 Cody McCombs      
3550.00 David Dickerson   Pleasant Grove, UT 397609   
4 Darren Coles      
5 David Schei      
6 Shawn Benvegnu      
7 Aaron Cornelius      
8 Tom Brace      
9580.00 Russell Bailey   Gulfport, MS 102351   
10 Tanner Clark      
11 Derek Gener      

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Wiggins      
2 Jerry Cook      
3 Matt Gabrielson      
4590.01 Scott Wibirt   Phoenix, AZ 38114   

Women - Pr - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amanda Batty   Park City, UT 316554   

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joni Wirts   Salt Lake City, UT 406595   
2 Hannah Hall   Park City 382411   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaOSMOUSACDFSpyShimanoCUOREBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee