Race Results for
Little City Stage Race
Minden NV and Woodsfords, CA, NV
(Event Information)
Omnium on 07/21/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Gottesman   Greenbrae 380907   Mellow Motors
2 Parker Rous   Bakersfield, CA 352014   Bolthouse Farms/AIAGE Cycling Club
3 Kyle Fiori   Folsom, CA 303705   Davis Bike Club Race Team
4 Grover Rozek   Folsom 331894   Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
5 Lane Sturgeon   Reno, NV 377902   Tieni Duro Junior Cycling Team
6 Charlie Rous   Bakersfield, CA 355218   Bolthouse Farms/AIAGE Cycling Club
7 Hawk Kring   Sacramento, CA 389149   Davis Bike Club Race Team
8 Decker Krogh   Nevada City, CA 335748   SHO-AIR/SERT

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Saltzman   Menlo Park, CA 255580   Team Specialized Racing Juniors
2 Garrett Marking   Paradise, CA 345846   Chico Corsa Cycling Team
3 Nicholas Castellano   Upland, CA 286757   Team Specialized Racing Juniors
4 Andrew Levitt   Oakland, CA 338976   Tieni Duro Junior Cycling Team
5 Connor Ellison   Folsom, CA 329264   Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
6 Fernando Padilla   Vallejo 341214   Tieni Duro Junior Cycling Team
7 Rupert Cox   Emerald Hills, CA 309471   SJBC
8 Jasper Hodgson   Folsom, CA 337878   Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
9 Cole Pinther   Minden, NV 410771   
10 Ashton Lyle   Benicia, CA 366956   Tieni Duro Junior Cycling Team
11 Spencer Davidson   Gardnerville 383448   
12 Levi Costa   Minden, NV 411344   

Men - Pro/Cat 1/2 - Senior - Elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher HarlandDunaway (1 - Cat1)   Palo Alto, CA 332190   Marc Pro - Strava
2 Joshua Carling (2 - Cat1)   Rancho Cordova, CA 234584   Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
3 Charles Hutcheson (3 - Cat1)   Petaluma, CA 54686   Marc Pro - Strava
4 Nate Freed (4 - Cat1)   Tahoe City, CA 86484   Marc Pro - Strava
5 Brandon Trafton (5 - Cat1)   Sacramento, CA 240033   Team Mike's Bikes p/b incase
6 Paul Morris (6 - Cat1)   Carson City, NV 294725   TEAM CLIF BAR Cycling
7 Connor Spencer (7 - Cat1)   San Francisco, CA 256539   Giga OM-ARO Pistachios
8 Vincent Owens (8 - Cat1)   Fresno, CA 242560   Dayka-Hackett
9 David Mesa (1 - Cat2)   Crockett, CA 243257   
10 Jared Kessler (9 - Cat1)   Auburn, CA 277317   Folsom Bike/VW/Raley's
11 James Enright (10 - Cat1)   San Francisco, CA 227219   SquadraSF
12 Thibault Jeann??s   Seaside, CA 411050   
13 Alexander Freund (2 - Cat2)   Davis, CA 222322   VuMedi p/b Lombardi Sports
14 Christopher Dudley (11 - Cat1)   Reno, NV 285988   TEAM CLIF BAR Cycling
15 Christopher Flanagan (3 - Cat2)   San Francisco, CA 276118   Leopard-Sapporo Team
16 Nickalas Blades (4 - Cat2)   Reno, NV 197415   
17 Dustin Sweet (5 - Cat2)   Reno, NV 34787   Reno Wheelmen
18 Aaron Rindy (6 - Cat2)   Reno, NV 303731   
19 David Bangor (7 - Cat2)   San Francisco, CA 306411   Giga OM-ARO Pistachios
20 Naveen Molloy (8 - Cat2)   Sanfrancisco, CA 283139   Giga OM-ARO Pistachios

Men - Cat 1/2/3 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Phipps (1 - Cat1)   San Francisco, CA 233623   ThirstyBear Cycling
2 Jan Weissenberger (2 - Cat1)   San Francisco, CA 186678   ZIPZ CYCLING TEAM
3 Jason Walker (1 - Cat2)   Reno, NV 201369   Folsom Bike/VW/Raley's
4 David Bailey (2 - Cat2)   Truckee, CA 425   Truckee Bicycle Team
5 Michael Buckley (3 - Cat1)   Reno, NV 186698   Folsom Bike/VW/Raley's
6 Christopher Lyman (4 - Cat1)   Napa, CA 267171   Folsom Bike/VW/Raley's
7 Jason Grefrath (3 - Cat2)   Sacramento, CA 281883   LangeTwins Winery Racing Team
8 Neil Bartley (4 - Cat2)   San Jose, CA 209268   ZIPZ CYCLING TEAM
9 Bill Ossofsky (5 - Cat1)   Mammoth Lakes, CA 26888   High Desert Cycling Club
10 Jeromy Cottell (5 - Cat2)   Redwood City, CA 273912   Team Specialized Racing Masters
11 Scott Fonseca (6 - Cat2)   Fair Oaks, CA 204715   Zenn Racing Team
12 Benjamin Albracht (7 - Cat2)   Monterey, CA 210637   ZIPZ CYCLING TEAM
13 Michael Claudio (8 - Cat2)   West Sacramento, CA 248052   Davis Bike Club Race Team
14 Philip Hynes (1 - Cat3)   Mill Valley, CA 169857   ThirstyBear Cycling
15 Jean Luc Perez      
16 Chris Ott (6 - Cat1)   San Jose, CA 26920   PrimeTime Cycling Team
17 Kyle Ashton (2 - Cat3)   Sebastopol, CA 264499   ThirstyBear Cycling
18 Jeffrey Galland (9 - Cat2)   Paradise, CA 127804   ZIPZ CYCLING TEAM

Men - Cat 1/2/3 - Master - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Lyons (1 - Cat2)   Fairfax, CA 281054   ThirstyBear Cycling
2 Dirk Himley (1 - Cat1)   San Jose, CA 86797   Hammer/Charity of Choice
3 Lawrence Nolan (2 - Cat1)   Fremont, CA 26205   Team Specialized Racing Masters
4 Max Thompson (2 - Cat2)   San Anselmo, CA 80642   ThirstyBear Cycling
5 Jens Hillen (3 - Cat2)   Orinda, CA 226525   ZIPZ CYCLING TEAM
6 Thomas Coulter (1 - Cat3)   Rocklin, CA 74102   Morgan Stanley Cycling Team
7 David Passmore (4 - Cat2)   San Carlos, CA 27378   SJBC
8 Holger Steinbach (5 - Cat2)   Los Gatos, CA 304900   ThirstyBear Cycling
9 John Hancock (6 - Cat2)   Sacramento, CA 195844   Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
10 Gregg Betonte (7 - Cat2)   Truckee, CA 255414   ZIPZ CYCLING TEAM
11 David Albrecht (3 - Cat1)   Chico, CA 47091   ZIPZ CYCLING TEAM
12 Jeff Poulsen (4 - Cat1)   Arnold, CA 28533   SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
13 Rich Tabuso (2 - Cat3)   Roseville, CA 274439   Team Bicycles Plus
14 Hans Gouwens (8 - Cat2)   Corte Madera, CA 196222   ThirstyBear Cycling
15 Justin Eatinger (3 - Cat3)   Incline Village, NV 10382   Team Bicycle Trip
16 Mark Tucsnak (9 - Cat2)   Pahrump, NV 36036   
17 Nabil Samaan (10 - Cat2)   Fair Oaks, CA 177518   Sustainable Cycling
18 Michael Cochran (4 - Cat3)   Sacramento, CA 297795   East Sac Bike Shop
19 Lance Haag (5 - Cat3)   Fairfax, CA 300056   ThirstyBear Cycling
20 Arthur Jones (11 - Cat2)   San Francisco, CA 272999   ThirstyBear Cycling

Men - Cat 1/2/3 - Master - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Willitts (1 - Cat3)   S Lake Tahoe, CA 192774   Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
2 David Montgomery (2 - Cat3)   Olympic Valley, CA 302935   Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
3 Robert Anderson (1 - Cat2)   Mill Valley, CA 1688   Team Specialized Racing Masters
4 Mark Perry (3 - Cat3)   Auburn, CA 288400   Victory Velo Racing
5 Ron LeBard (4 - Cat3)   Grass Valley, CA 125445   Victory Velo Racing
6 Gregg Marioni (5 - Cat3)   San Anselmo, CA 22517   California Giant Berry Farms/Specialized

Men - Cat 3 - Senior - Elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Rous   Bakersfield, CA 189872   Bolthouse Farms/AIAGE Cycling Club
2 Kenny Burt   Auburn, CA 89186   
3 Curtis Smith   South Lake Tahoe, CA 357251   Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
4 Jeff Stein   Weimar, CA 295435   Victory Velo Racing
5 Michael Larson   Truckee, CA 234067   Velo Reno P/B Tamarack Junction
6 David Christenson   Sparks, NV 264429   
7 Matthew Fanfelle   Sacramento, CA 370596   
8 Chris Bosco   Reno, NV 379492   Reno Cycling Team p/b Nature's Bakery
9 Scott Waters   Reno, NV 298411   Velo Reno P/B Tamarack Junction
10 Joseph Sullivan   San Jose, CA 336936   SJBC
11 Nathan Oreizi   Clovis, CA 346462   Dayka-Hackett
12 Chris Furgiuele   San Francisco, CA 310646   Dolce Vita Cycling
13 Jared Prince   San Francisco, CA 283986   Giga OM-ARO Pistachios
14 Gordon Olson   Reno, NV 105151   Hub Coffee Roasters p/b Tahoe Carson Radiology
15 Andrew Heinemann   Soledad, CA 356964   Don Chapin Monterey Bay Racing Team
16 Mel Maalouf   Minden, NV 91119   
17 Max Rich   Tucson, AZ 393575   University of Arizona

Men - Cat 4/5 - Master - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patrick Cashell (1 - Cat4)   Reno, NV 305317   
2 Jeff Slaton (2 - Cat4)   Davis, CA 293126   Davis Bike Club Race Team
3 Peter Krogh (3 - Cat4)   Nevada City, CA 177339   Victory Velo Racing
4 Jay ONeal (4 - Cat4)   Reno, NV 391978   Reno Cycling Team p/b Nature's Bakery
5 Jeff Tanforan (5 - Cat4)   Orangevale, CA 294020   Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
6 David Corthell (6 - Cat4)   Reno, NV 60079   Kryki Sports
7 jeff hamilton (7 - Cat4)   Truckee, CA 365643   Truckee Bicycle Team
8 Jack Wenzel (8 - Cat4)   Placerville 66841   Body Concepts
9 Robert Montague (9 - Cat4)   Aptos, CA 276007   Team Bicycle Trip/Symantec
10 Bruce Ruana (10 - Cat4)   Reno, NV 53873   Alta Alpina Cycling Club
11 David Bryant (11 - Cat4)   Gardnerville, NV 303973   Body Concepts
12 John Hawkins (12 - Cat4)   Los Osos, CA 45436   SLO Nexus-Gym One
13 Michael Corcoran (1 - Cat5)   Reno, NV 7778   Reno Cycling Team p/b Nature's Bakery
14 Jeff Brooks (13 - Cat4)   Rocklin, CA 395183   Victory Velo Racing
15 Matt Conidaris (14 - Cat4)   Gold River, CA 195944   Body Concepts
16 Hugh Janney (15 - Cat4)   Sacramento, CA 143225   Rio Strada Racing
17 Dan Tilzey (16 - Cat4)   Reno, NV 35606   Kryki Sports
18 ron faulk (17 - Cat4)   Placerville, CA 254588   Body Concepts
19 gary neiman (18 - Cat4)   Granite Bay, CA 342158   Body Concepts
20 Jeffrey Stephens (19 - Cat4)   Palo Cedro, CA 344622   Chico Masters Cycling Team
21 Ryan Hiner (2 - Cat5)   Chico, CA 394392   Chico Masters Cycling Team
22 Mike Trowbridge (20 - Cat4)   Chico, CA 99431   Chico Masters Cycling Team
23 Michael Shaw (21 - Cat4)   Cohasset, CA 200473   Chico Masters Cycling Team
24 Michael Braun (3 - Cat5)   Mammoth Lakes 78818   Eastside Velo
25 Daniel Alcala (22 - Cat4)   Palo Cedro, CA 385549   Chico Masters Cycling Team
26 Russell Petrosky (23 - Cat4)   Gardnerville, NV 220923   Hub Coffee Roasters p/b Tahoe Carson Radiology

Men - Cat 4/5 - Senior - Elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rob Schell   Richmond, CA 188997   Leopard-Sapporo Team
2 Dustin Denton   Stockton, CA 365130   Michael David Winery Cycling Team
3 Reid Weber (1 - Cat4)   Reno, NV 305011   Reno Wheelmen
4 David Page (2 - Cat4)   Reno, NV 394277   Audi
5 Jack Schluckbier (3 - Cat4)   Cupertino, CA 300622   Audi
6 Tyler Toulouse (1 - Cat5)   Renoreno, NV 403582   
7 Douglas Schaller   Morgan Hill, CA 266583   Leopard-Sapporo Team
8 Zachary McCutchen (2 - Cat5)   Stockton, CA 392000   Delta Velo
9 mathew shimoko   Honolulu 346366   Leopard-Sapporo Team
10 Joseph Holt (4 - Cat4)   Chico, CA 389741   Chico Corsa Cycling Team
11 Donald Pattalock (5 - Cat4)   Reno, NV 333470   Kryki Sports
12 Lenard Lesser (6 - Cat4)   Oakland, CA 335722   Peninsula Velo Racing
13 Tobey Hilliard (3 - Cat5)   Reno 392797   Reno Cycling Team p/b Nature's Bakery
14 David Evans (7 - Cat4)   Reno, NV 341778   Velo Reno P/B Tamarack Junction
15 Christopher Dugan (8 - Cat4)   Reno, NV 303544   Velo Reno P/B Tamarack Junction
16 Steve Hammond (9 - Cat4)   Reno, NV 336644   Reno Cycling Team p/b Nature's Bakery

Women - Pro/Cat 1/2 - Open - <14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ellen Sherrill (1 - Cat2)   South Lake Tahoe, CA 299535   Metromint Cycling
2 Erica Greif (2 - Cat2)   Reno, NV 367331   Reno Wheelmen
3 Rhonda Serr (3 - Cat2)   Reno 278473   Pinnacle p/b Argon 18
4 Heidi Littenberg (4 - Cat2)   Reno, NV 286191   Rio Strada Racing
5 Lindsay Wetzel Polin (1 - Cat1)   Davis, CA 172454   Sprintin' Kitten Coaching

Women - Cat 3/4 - Open - <14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lesley Jensen (1 - Cat3)   Benicia, CA 17778   Rio Strada Racing
2 Aliya Traficante (2 - Cat3)   Chico, CA 310825   Chico Corsa Cycling Club
3 Tanya Fredricks (3 - Cat3)   San Anselmo, CA 311464   ThirstyBear Cycling
4 Ann Stuart (4 - Cat3)   Sacramento, CA 250365   Metromint Cycling
5 Daniela Mehech (5 - Cat3)   Cleveland Heights, OH 339116   Case Western Reserve University
6 Jeanette Haggas   San Francisco 393251   Leopard-Sapporo Team
7 Marianne Hernandez (6 - Cat3)   Davis, CA 68813   Davis Bike Club
8 Angel Garbarino (1 - Cat4)   San Rafael, CA 309067   
9 Christina Bonnington (7 - Cat3)   San Jose, CA 402944   Leopard-Sapporo Team
10 Nicole Slaton (8 - Cat3)   Davis, CA 287914   Metromint Cycling
11 Tiina Aardemae (9 - Cat3)   Berkeley, CA 392144   Velo Girls
12 emily setzer (10 - Cat3)   Sacramento, CA 368470   
13 Gale DeRosa (11 - Cat3)   Gold River, CA 332412   Metromint Cycling
14 Trisha Moyer (2 - Cat4)   Bishop, CA 315144   Eastside Velo
15 Stephanie Mayberg (3 - Cat4)   Sacramento, CA 403037   Rio Strada Racing
16 Julie Dietrich (4 - Cat4)   Mammoth Lakesa, CA 405581   Eastside Velo
17 Yvonne Walbroehl (12 - Cat3)   Mountain View, CA 219164   Peninsula Velo Racing
18 Trisha Moyer (5 - Cat4)   Bishop, CA 315144   Eastside Velo
19 Madeline Finch (13 - Cat3)   Sacramento, CA 127715   Rio Strada Racing
20 Janice Duis (6 - Cat4)   Reno  402006   Reno Cycling Team p/b Nature's Bakery
21 Ingrid Braun (7 - Cat4)   Mammoth Lakes, CA 403578   Eastside Velo
22 Jane Grossblatt (8 - Cat4)   San Diego Ca 403003   Eastside Velo
23 Sara Morra (9 - Cat4)   Mammoth Lakes, CA 403613   Eastside Velo

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyShimanoOSMOBonk BreakerSierra NevadaCUOREUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee