Race Results for
Wolf Mountain Mayhem
Eden, UT
(Event Information)
Downhill on 06/08/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pr - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1305.51 Cody Kelley   Riverton, UT 264805   
2322.48 Nicholas Hadley   Salt Lake City, UT 200990   
3339.45 Parker DeGray   Park City, UT 217135   
4356.42 Cody Butler   Payson, UT 301891   
5373.39 Aaron Butler   Payson, UT 265065   

Men - Cat 1 - Junior - 13-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jaren Lockwood   Park City, UT 368386   
2 Tanner Hart   Sandy, UT 355586   

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1469.56 Griffin Rowland   Salt Lake City, UT 330448   
2509.71 Graham Reynolds   Park City, UT 317354   
3549.86 jeremy hottinger   Springdale, UT 400850   
4590.01 Chris Kading   Sandy, UT 315870   

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1428.62 Phillip Stevens   West Jordan, UT 396307   
2450.60 Michael Gunn   South Jordan, UT 353700   
3472.58 Kristopher Baughman   Salt Lake City, UT 2921   
4494.56 Michael Clark   Springdale, UT 317374   
5516.54 Daniel Grolley   Salt Lake City, UT 355912   
6538.52 Travis Tomczak   Encinitas, CA 391583   
7560.50 Jeffrey Potts   Salt Lake City, UT 266471   

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Damon Kirchmeier   Farmington, UT 19248   
2565.00 Sam Fox   Slc 76290   
3590.00 Craig Skinner   Sandy, UT 175051   

Men - Cat 2 - Junior - 13-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1498.24 Joseph Foresta   South Jordan, UT 315976   
2502.91 Sam Casper   Salt Lake City, UT 322040   
3507.58 Christian Wilson   Salt Lake City, UT 316626   
4 Ethan Reynolds      Hot Tubes Development Cycling Team, Inc.
5516.92 Shayden Housley   Murray, UT 374992   
6 Cameron Kincaid      
7526.26 Alan Klebenow   Spring Creek 391965   
8 Lorin Whittaker      
9535.60 Tyler Shelley   Wells, NV 295476   
10 Damon Kirchmeier      
11 Bronnson Turner      

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1471.02 Spencer Green   Layton Ut 390475   
2 Nathan Silberman      
3 Matthew Shirley      
4489.80 Clayton Batty   Payson, UT 410628   
5496.06 Robert Violano   Salt Lake City, UT 407731   
6502.32 Jack Drain   Park City, UT 405024   
7508.58 Alan Worley   Pocatello, ID 233588   
8514.84 Alex LeBlanc   Kaysville, UT 281027   
9 Jed Peterson      
10 Jordan Wilkey      
11 Owen VanNorman      
12 Chase Jackson      
13 Bryce Jenkins      
14552.40 Daniel Rodosky   Wilson, WY 298341   
15 Bryson VomDorp      
16564.92 Kyle Freeman   Bixby, OK 216797   
17571.18 Colin Eichinger   Salt Lake City, UT 284554   
18 Daniel Blackner      
19583.70 Cameron Thompson   Hyrum 397564   
20 Ryan Johnson      

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Isaac Legare      
2548.33 Ian McPherson   Salt Lake City, UT 296585   
3 Aaron Crowder      
4 Kevin Pawlowski      
5573.32 Steve LeBlanc   Holden, ME 93736   
6581.65 Judd Zimmerman   Roy, UT 216887   
7589.98 Russell Allen   Salt Lake City, UT 1432   

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sheridan Damuag      
2 George Rogers      
3 Vaughn Martinez      
4564.99 Steve McLeod   Salt Lake City, UT 135682   
5573.32 Doug Cheney   Syracuse, UT 322620   
6581.65 Wayne Belles   Saltlakecity, UT 280650   
7589.98 Clint Bullock   Salt Lake City, UT 228738   

Men - Cat 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Kelley   Riverton, UT 264807   
2 Kent Woodfield   Ogden, UT 295970   

Men - Cat 3 - Junior - 1-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1529.20 Logan McPhie   West Valley City 393331   
2 Christopher Prior      
3569.36 Julien Markewitz   Salt Lake City, UT 407655   
4 Zane Jenkins      

Men - Cat 3 - Junior - 13-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Jinwon Bailar   Mc Lean, VA 406104   
2 Chase Harkleroad      
3 Dylan Totaro      
4548.34 Connor Paller   Salt Lake Cit 379806   
5 Walter Shearon      
6 TJ Christiansen      
7556.68 Sam Trop   Draper, UT 263601   PLAN7 | BRIGHTFACE
8 Kendall Goodman      
9 Owen Balogh      
10 Brandon Bruschke      
11567.80 Brandon Olson   Sandy, UT 381491   
12 Matt Valentine      
13573.36 Tyler Cote   Sandy 399437   
14576.14 Zach Allen   Ottsville, PA 122241   
15 Coleson Adams      
16581.70 Ben Reeder   Salt Lake City, UT 411189   
17 Noah Hoagland      
18 Finn Reddish      
19 Cooper Wiggins      

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 David Dickerson   Pleasant Grove, UT 397609   
2 Chris Broullire      
3559.62 Taylor Clark   Cedar Park, TX 194639   
4569.43 David Ralls   Charlotte, NC 99574   
5 Shawn Benvegnu      
6 Dallon Bloxham      

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Merton      
2556.67 Scott Markewitz   Salt Lake Cty, UT 78561   
3 Jason Wiggins      
4 Troy Buchanan      

Women - Pr - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ana Rodriguez   Salt Lake City, UT 282101   

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joni Wirts   Salt Lake City, UT 406595   

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amber Schmit      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyBonk BreakerCUOREOSMOSierra NevadaUSACDFShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee