Race Results for
MN Memorial Classic
Waconia, MN
(Event Information)
Road Race on 05/26/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Masters - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1330.16 Mark Skarpohl   Mankato, MN01:46:26.00 48773   MBRC/Flanders
2344.60 Daniel Casper   Northfield, MN01:46:27.00 214654   Revolution Cycle/Twin Six
3359.04 Matt Muyres   Bloomington, MN01:50:49.90 160576   Freewheel Bike
4373.48 Michael Mardosz   Woodland, MN01:50:50.30 260519   Team Helen's
5387.92 Jim Bell   Saint Cloud, MN01:50:50.30 102936   Revolution Cycle/Twin Six
6402.36 Clayton Shepard   Anoka, MN01:50:50.50 320280   MBRC/Flanders
7416.80 Charlie Schad   Sartell, MN01:50:52.80 279431   Revolution Cycle/Twin Six
8431.24 Ed Alpasa   Maple Grove, MN01:57:00.30 160673   Flat City Cycling Club Inc.
9445.68 Adam Staufenberg   Plymouth, MN01:57:00.90 146505   Revolution Cycle/Twin Six
10460.12 Mark Betzer   St Louis Park, MN01:57:01.00 80795   Revolution Cycle/Twin Six
11474.56 Michael Slavics   Chanhassen, MN01:57:01.10 32917   International Christian Cycling Club
12489.00 Jason Engle   Harrisburg, SD01:57:01.20 332930   CORE Orthopedics Avera Medical Group
13503.44 Jay Woller   St. Louis Park, MN01:57:01.20 41777   MBRC/Flanders
14517.88 Mark Mlinar   Hutchinson, MN01:57:03.20 48557   MBRC/Flanders
15532.32 Mike Stensrud   Apple Valley Mn01:57:05.10 223834   MBRC/Flanders
16546.76 Scott Robertson   Minneapolis, MN01:57:05.30 75507   G.S. Circo Azzurro
17561.20 david ziemer   Greenfield, MN02:07:47.40 200339   Revolution Cycle/Twin Six
18575.64 Adam Hawkinson   Mound, MN02:08:03.30 256523   IC3 Twin Cities
19590.08 Mark Halstrom   Sartell, MN02:12:52.70 282297   Revolution Cycle/Twin Six
DNP Gregory Shimonek   Papillion, NE01:50:50.40 102327   Midwest Cycling Community NE
DNP Marc Walter   Lincoln, NE01:50:50.30 59833   

Men - Cat 1/2 - Senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1248.86 Tristin Bentzler (1 - Cat1)   Chippewa Falls, WI02:36:34.80 161188   Synergy
2254.45 William Stolte (2 - Cat1)   Topeka, KS02:36:35.10 34257   TradeWind Energy Cycling Team
3260.04 Maxwell Anderson (3 - Cat1)   Hartford, WI02:36:35.10 178840   LAPT CC
4265.63 Dan Teaters (4 - Cat1)   Green Bay , WI02:36:35.30 214818   RACC pb GG
5271.22 Andrew Minier (5 - Cat1)   Anoka, MN02:36:35.40 135556   Revolution Cycle/Twin Six
6276.81 Jordan Ross (1 - Cat2)   Omaha, NE02:36:35.90 291825   Team Kaos/Alegent Creighton Health
7282.40 Jens Brabbit (6 - Cat1)   La Crosse02:36:36.80 184406   Brone's Bike Shop
8287.99 Spencer Oswald (7 - Cat1)   Lincoln, NE02:36:37.30 231748   
9293.58 Gregory Alexander (2 - Cat2)   Woodbury, MN02:36:42.30 298718   Mitsubishi Laser/Grand Performance
10299.17 Lee Bumgarner (8 - Cat1)   Lincoln, NE02:36:43.10 317994   Team Kaos Cycling
11304.76 Jonathan Toftoy (9 - Cat1)   Eden Prairie, MN02:36:45.50 233166   Revolution Cycle/Twin Six
12310.35 Adam Hanson (10 - Cat1)   Duluth, MN02:36:46.00 108535   Synergy
13315.94 Brandon Gritters (11 - Cat1)   Mission Viejo, CA02:36:46.40 207755   CORE Orthopedics Avera Medical Group
14321.53 David Paquette (12 - Cat1)   Decorah, IA02:36:47.30 264236   KS Energy Services / Team Wisconsin
15327.12 Rick Laliberte (3 - Cat2)   Fargo, ND02:36:49.90 210611   Synergy
16332.71 Laszlo Alberti (13 - Cat1)   Minneapolis, MN02:36:50.10 193347   Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
17338.30 Chris Arndt (14 - Cat1)   Wauwatosa, WI02:36:59.00 219506   Lakes Area Physical Therapy
18343.89 Brian Koeneman (15 - Cat1)   Apple Valley, MN02:37:03.50 46700   Team Wheel & Sprocket
19349.48 Brian Rach (16 - Cat1)   Chilton, WI02:37:32.30 257820   Lakes Area Physical Therapy
20355.07 Brian Jensen (17 - Cat1)   Lawrence02:37:32.30 185340   TradeWind Energy Cycling Team
21360.66 Chris Yotter (18 - Cat1)   Saint Paul, MN02:38:24.60 318312   St Paul Bicycle Racing Club
22366.25 Nicholas Kimpton (4 - Cat2)   Minneapolis, MN02:38:42.40 293536   MBRC/Flanders
23371.84 Tim Savre (19 - Cat1)   St Paul, MN02:38:44.30 371826   Freewheel Bike
24377.43 Levon Kalemkiarian (20 - Cat1)   Stillwater, MN02:38:44.80 243156   Revolution Cycle/Twin Six
25383.02 Tim Mulrooney (21 - Cat1)   Minneapolis, MN02:38:44.90 49630   Synergy
26388.61 Benjamin Schinke (5 - Cat2)   Minneapolis, MN02:39:10.10 221927   Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
27394.20 Brandon Krawczyk (22 - Cat1)   Waukesha, WI02:40:12.30 232232   Revolution Cycle/Twin Six
28399.79 Adam McClurg (23 - Cat1)   Waukesha, WI02:40:12.30 222744   Lakes Area Physical Therapy
29405.38 Brady Prenzlow (6 - Cat2)   Brooklyn Park, MN02:40:12.40 307715   Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
30410.97 Mariusz Czarnomski (7 - Cat2)   Cedar Rapids, IA02:40:12.60 272490   Mercy-Specialized
31416.56 Joshua Roeser (24 - Cat1)   Buffalo, MN02:40:13.40 160630   Revolution Cycle/Twin Six
32422.15 Kent Woermann (25 - Cat1)   Lees Summit, MO02:40:13.60 278173   TradeWind Energy Cycling Team
33427.74 Tyler Olson (8 - Cat2)   Minneapolis, MN02:40:49.80 294937   Synergy
34433.33 Andrew Toftoy (9 - Cat2)   Eden Prairie, MN02:40:49.80 326050   Revolution Cycle/Twin Six
35438.92 Aaron Shaw (10 - Cat2)   Rogers, MN02:42:05.40 264910   Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
36444.51 Jonathan Heile (11 - Cat2)   Milwaukee02:42:05.40 248092   Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
37450.10 Michael Moriarity (12 - Cat2)   Bloomington, MN02:49:48.20 294003   Flat City Cycling Club Inc.
38455.69 Daniel Stahlmann (13 - Cat2)   Minneapolis, MN02:50:27.30 110521   St Paul Bicycle Racing Club
39461.28 Andrew Kruse (14 - Cat2)   Minneapolis, MN02:51:43.10 160686   Speedfix Racing p/b Zubaz
40466.87 John Rokke (15 - Cat2)   Lincoln, NE02:53:53.30 117302   Team Kaos Cycling
41472.46 Jeffrey Anderson (16 - Cat2)   Blaine, MN02:55:12.40 279956   Speedfix Racing p/b Zubaz
42478.05 Marc Kermisch (17 - Cat2)   Maple Grove, MN02:55:12.80 80629   Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
DNF Brian Sprague (Cat2)   Horace, ND01:43:55.20 311210   US Military Cycling Team Fueled by FRS
DNF Chris Spence (Cat2)   Omaha, NE01:43:51.00 164302   Team Kaos Cycling
DNF Gregory LaVick (Cat2)   St. Paul, MN01:55:10.80 20517   Synergy
DNF Kevin Limpach (Cat2)   Omaha, NE00:58:01.30 245870   Team Kaos Cycling
DNF Kyle McClellan (Cat2)   La Vista, NE01:00:54.00 294793   Team Kaos/Alegent Creighton Health
DNF Lucas Marshall (Cat2)   Omaha, NE01:55:28.30 295328   Midwest Cycling Community NE
DNF Nicholas Frye (Cat2)   Madison, WI01:48:53.70 258744   KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Sean Mailen (Cat2)   Minneapolis, MN01:47:18.10 251907   Flat City Cycling Club Inc.
DNF Vince Rosetta (Cat2)   Minneapolis, MN01:55:11.20 254966   Synergy

Men - Cat 3 - Senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1348.20 Peter Oien   Siouxfalls, SD02:50:04.30 287353   Central Plains Cycling
2366.80 Caleb Vukovich   West Des Moines , IA02:50:06.40 305778   Central Plains Cycling
3385.40 Kyle Olson   Roseville, MN02:50:07.70 298937   Synergy
4404.00 Matthew Broeren   Rochester, MN02:50:08.30 310534   Rochester
5422.60 Andrew Gierke   Eau Claire, WI02:50:14.60 298058   Synergy
6441.20 Nathan Klump   Grand View Wi02:50:17.60 239719   Team Wheel & Sprocket
7459.80 Tom Thorne   Dell Rapids, SD02:51:20.60 264255   CORE Orthopedics Avera Medical Group
8478.40 Bart Hollaren   Rosemount, MN02:51:20.80 333156   St Paul Bicycle Racing Club
9497.00 Tim Karels   Plymouth, MN02:52:14.60 223980   Minneapolis Bicycle Racing Club
10515.60 Devin OBrien   Minneapolis, MN02:53:30.80 319334   
11534.20 Joseph Savoie   Omaha, NE02:59:14.30 170992   Elkhorn Valley Cycling powrd by Monster
12552.80 Jacob Boening   Minneapolis, MN02:59:14.90 226666   Joyride
13571.40 Karl Erickson   Fargo, ND02:59:15.10 204143   Speedfix Racing p/b Zubaz
14590.00 Tyler Johnson   Plymouth, MN03:06:16.50 310161   Minnesota Cycling Team
DNF Andrew Hellpap   Belleville, WI02:08:25.80 338786   Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
DNF Charles Anderson   Blaine, MN02:03:18.30 73373   Speedfix Racing p/b Zubaz
DNF Connor Benton   Minnetonka, MN01:13:28.10 356634   MBRC/Flanders
DNF Damon Dunkel   Minneapolis, MN00:56:45.10 348612   Balance Cycling
DNF James ODonnell   Papillion, NE00:55:58.60 289890   Lerner Company
DNF John McGuire   New Hope, MN00:56:45.30 318996   Speedfix Racing p/b Zubaz
DNF Ken Hum   Waukesha02:02:56.90 291669   Joyride

Men - Cat 4 - Senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1538.46 Alec Carlson   Fargo, ND01:55:37.00 271992   Flat City Cycling Club Inc.
2539.98 John Glynn   Edina, MN01:55:39.50 379978   Category 6 Racing Squad
3541.50 Matthew Bartell   Waconia, MN01:55:39.60 60563   
4543.02 Eric Tudor   Charles City01:55:39.80 386118   
5544.54 Tyler Hecht   St. Cloud, MN01:55:39.80 376647   Saint Cloud State University
6546.06 Tyler Nelson   Saint Paul, MN01:55:39.80 377744   Balance Cycling
7547.58 Rich Anderson   Bellevue, NE01:55:39.80 219702   Team Type 1 Nebraska
8549.10 Michael Dixon   Lincoln, NE01:55:39.90 285616   Team Kaos/Alegent Creighton Health
9550.62 Kevin Laux   Edina, MN01:55:40.00 384500   Team Hoigaard's
10552.14 Michael Kokotovich   Vadnais Heights, MN01:55:40.00 367488   Synergy
11553.66 Zeb Johnston   Marquette, MI01:55:40.00 321268   
12555.18 Kevin Sidwell   Minneapolis, MN01:55:40.10 350184   St Paul Bicycle Racing Club
13556.70 Noah Wilson   Minneapolis Mn01:55:40.30 367722   Joyride
14558.22 Marcus Bush   Minneapoilis, MN01:55:40.40 293091   
15559.74 Gregory Pfister   Germantown, MD01:55:40.80 395656   Virginia Polytechnic University
16561.26 Michael Theiler   Minneapolis, MN01:55:41.40 368462   St Paul Bicycle Racing Club
17562.78 Richard Pearson   Fremont, NE01:55:41.70 221142   Team Kaos Cycling
18564.30 Nicholas Hardt   Lake Elmo, MN01:55:41.80 359706   Sho-Air Minnesota Cycling Club
19565.82 Scott Sabol   Chanhassen, MN01:55:45.30 245818   Basso pb Tonka Cycle
20567.34 John Hammje   Minneapolis, MN01:55:46.50 376442   Angry Catfish
21568.86 David Randleman   Omaha, NE01:55:46.50 58631   Greenstreet Velo Club
22570.38 Tjorvi Perry   Eden Prairie, MN01:55:46.60 370693   Balance Cycling
23571.90 Nick Watts   St Paul, MN01:59:24.10 352930   St Paul Bicycle Racing Club
24573.42 Noah Middlestaedt   Saint Cloud02:07:20.60 347262   Revolution Cycle/Twin Six
25574.94 Jared Gazda   Hopkins, MN02:08:07.50 378152   Revolution Cycle/Twin Six
26576.46 patrick parish   Minneapolis02:10:21.40 406576   
27577.98 Eric Thoerner   Minneapolis, MN02:11:22.60 264225   Birchwood/GIS
28579.50 steve obrien   Watertown, SD02:11:22.60 263620   Central Plains Cycling
29581.02 Loren Willis   Saint Paul, MN02:15:52.50 329358   Synergy
30582.54 Nick Maciosek   Hudson, WI02:23:53.10 233325   Chilkoot Velo
31584.06 Nick Callison   West Des Moines, IA02:25:00.00 358402   Rasmussen Bike Shop
DNF Justin Valenstein   Eagan, MN01:03:41.50 368612   Synergy
DNF Robert Vigil   Eden Prairie, MN01:09:19.20 223690   Basso pb Tonka Cycle
DNF Jared McLaren   Grimes, IA01:55:39.90 294736   Sakari Race Team
DNF Ryan Waterfall   Milbank, SD01:55:37.70 292482   CORE Orthopedics Avera Medical Group

Men - Cat 5 - Senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Nick Zawadski   Saint Paul, MN02:05:02.70 401620   Balance Cycling
2542.63 Joel Swenson   Bloomington02:05:02.70 382734   Angry Catfish
3545.26 Nicholas Garbis   Minneapolis, MN02:05:04.20 394942   East Isles Bike Club
4547.89 Nicholas mcculloch   Fridley, MN02:05:04.20 198624   
5550.52 Travis Pedley   Farmington, MN02:05:04.40 304968   
6553.15 Matthew Prior   Minneapolis, MN02:05:05.80 388901   
7555.78 Robert Ashton   Eagan02:05:08.90 292335   MBRC/Flanders
8558.41 Stuart Newman   Omaha, NE02:05:09.20 148408   
9 Matthew Finnesgard   02:05:10.70   
10563.67 John Lehman   Omaha, NE02:05:15.00 381776   Greenstreet Velo Club
11566.30 Derek Haag   New Hope, MN02:05:18.60 269288   County Cycles
12568.93 Brent Magid   Excelsior, MN02:06:10.50 383874   
13571.56 Daniel Gold   Minneapolis02:06:59.00 92943   East Isles Bike Club
14 Wade Odia   02:08:01.00   
15576.82 Richard Abrahamson   Belle Plaine, MN02:08:10.10 376303   
16579.45 Adam Weitzner   Minneapolis, MN02:08:33.60 383139   Speedfix Racing p/b Zubaz
17582.08 Logan Arnold   Moorhead, MN02:08:36.90 406513   Great Plains Cycling Club
18 Joshua Tibbits   02:10:38.40   
19587.34 Andrew Lageson   Minneapolis, MN02:13:31.30 356842   St Goose Bike Team
20589.97 Mitchell Talbot   Minneapolis, MN02:21:25.40 348314   
DNF Donald Berry   Stillwater, MN01:25:57.30 312654   Sho-Air Minnesota Cycling Club
DNF Ethan Berry   Stillwater, MN01:25:56.90 312468   Minnesota Junior Cycling, Inc.
DNF Max Becker   Minneapolis01:08:56.00 393036   St Goose Bike Team
DNF Randy Marks   Omaha01:08:31.30 378356   Team Kaos/Alegent Creighton Health

Women - Cat 1/2/3/4 - Senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1403.78 Teresa Moriarty (1 - Cat1)   Minneapolis, MN02:04:15.10 169344   MBRC/Flanders
2411.88 Abby Ruess (1 - Cat2)   Saint Paul, MN02:04:15.20 312258   St Paul Bicycle Racing Club
3419.98 Leah Kleager (2 - Cat2)   Omaha, NE02:04:15.40 321400   Midwest Cycling Community NE
4428.08 Angie Johnson (3 - Cat2)   Alexandria, MN02:04:48.60 316384   Bike & Fitness/Subway Cycling Team
5436.18 Jennie Zhu (4 - Cat2)   Minneapolis, MN02:04:50.60 343332   Joyride
6444.28 Paula Plant (5 - Cat2)   Chanhassen, MN02:04:50.70 209376   Birchwood/GIS
7452.38 Karin Friberg (1 - Cat3)   Roseville, MN02:04:51.10 366761   Joyride
8460.48 Corey Coogan Cisek (6 - Cat2)   Minneapolis, MN02:04:52.60 261947   Silver Cycling
9468.58 Suzie Goebel (2 - Cat3)   Sioux Falls, SD02:05:10.30 406389   Central Plains Cycling
10476.68 Michelle Jensen (3 - Cat3)   Lawrence, KS02:05:10.50 180587   Free State Racing
11484.78 Aryn Flood (4 - Cat3)   Grimes, IA02:05:14.20 376080   VeloRosa Cycling Team
12492.88 Meghan Mason (5 - Cat3)   Saint Paul, MN02:05:25.40 402160   Birchwood/GIS
13500.98 Heather Edwards-Thoerner (6 - Cat3)   Minneapolis, MN02:07:12.90 112633   Birchwood/GIS
14509.08 Stacy Kalemkiarian (7 - Cat3)   Stillwater02:07:15.30 355070   
15517.18 Kelly Skinner (8 - Cat3)   Lees Summit, MO02:08:28.40 309087   Midwest Cycling Community KC
16525.28 Cheryl Barker (9 - Cat3)   Hudson, WI02:08:29.70 264108   SilverCycling
17533.38 Kaitlin Neary (1 - Cat4)   Omaha, NE02:08:29.70 393971   Team Kaos/Alegent Creighton Health
18541.48 Gale Hellpap (10 - Cat3)   Belleville02:11:19.70 377249   KS Energy Services / Team Wisconsin
19549.58 MaryKay Marino (11 - Cat3)   Frankfort Il02:11:21.40 370666   Joyride
20 megan mcculloch   02:18:59.80   
21565.78 Heather Oxenford (2 - Cat4)   West Des Moines, IA02:18:59.90 380053   VeloRosa Cycling Team
22573.88 Gabrielle Russell (12 - Cat3)   Richfield 02:31:03.70 384294   Birchwood/GIS
23581.98 Veronica Descotte (3 - Cat4)   Minneapolis, MN02:32:04.40 404044   Birchwood/GIS
24 Lisa Day   02:45:29.40   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSierra NevadaOSMOCUOREBonk BreakerUSACDFSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee