Race Results for
Nature Valley Bicycle Festival Criteriums
Menomonie, WI & Stillwater, MN, WI
(Event Information)
Criterium on 06/15/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - cat 4/5 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1453.68 Chris Lowry   La Crosse, WI 397287   
2468.08 Kevin Thum   River Falls 371405   University of Wisconsin-Platteville
3482.48 Quentin IkutaSchodde   Marine On Saint Croix, MN 360457   Synergy
4496.88 Erik Nasby   La Crosse, WI 395961   Brone's Bike Shop
5511.28 Christopher Fursa   Rochester 358981   Rochester
6525.68 Dan Peterson   Minneapolis, MN 406868   
7540.08 Daniel Jacobsen   Saint Paul, MN 277887   Omnium Racing
8554.48 Patrick Binversie (1 - Cat5)   Milwaukee, WI 320498   

Men - cat 4/5 - master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1477.39 Brian Malarski   Chicago Il 68091   Omnium Racing
2491.47 James VanSloun   Minneapolis, MN 348396   Birchwood/GIS
3505.55 Bryan Gerding   Minneapolis, MN 177126   All-City X Fulton Racing
4519.63 Michael ODay   Minneapolis, MN 358149   
5533.71 Frederick Gray   Minneapolis, MN 246498   Birchwood/GIS
6547.79 Otley Freymiller   Deerfield, WI 381981   
7561.87 Loren Willis   Saint Paul, MN 329358   Synergy
8575.95 Robert Bell (1 - Cat5)   Minneapolis, MN 407753   
9590.03 John Masiulis (2 - Cat5)   Saint Paul, MN 404754   Omnium Racing

Men - cat 1/2/3 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
198.06 John Loquai (1 - Cat2)   Hastings, MN 377204   MBRC/Flanders
2108.25 Andrew Kruse (2 - Cat2)   Minneapolis, MN 160686   Speedfix Racing p/b Zubaz
3118.44 Nathan Labecki (3 - Cat2)   Milwaukee, WI 209414   ISCorp Cycling Team
4128.63 Derek Goerke   Minneapolis, MN 226819   St Paul Bicycle Racing Club
5138.82 Maxwell Anderson   Hartford, WI 178840   LAPT CC
6149.01 Sean Mailen (4 - Cat2)   Minneapolis, MN 251907   Flat City Cycling Club Inc.
7159.20 Tristin Bentzler   Chippewa Falls, WI 161188   Synergy
8169.39 Jonathan Heile (5 - Cat2)   Milwaukee 248092   Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
9179.58 Daniel Stahlmann (6 - Cat2)   Minneapolis, MN 110521   St Paul Bicycle Racing Club
10189.77 Jonathon Schilling (7 - Cat2)   Grover, MO 255838   Slipstream-Craddock Junior Development
11199.96 Matthew Zimmer   De Witt, IA 320582   Mitsubishi Laser/Grand Performance
12210.15 Brian Rach   Chilton, WI 257820   Lakes Area Physical Therapy
13220.34 Tim Savre   St Paul, MN 371826   Freewheel Bike
14230.53 Eric Serantoni (8 - Cat2)   South St. Paul, MN 310312   St Paul Bicycle Racing Club
15240.72 Jordan Cullen   Hudson, WI 229280   Slipstream-Craddock Junior Development
16250.91 Timothy Campbell (9 - Cat2)   Lake Mills, WI 240400   ISCorp Cycling/NCSF
17261.10 Dylan Knutson   Salisbury, NC 281816   Mitsubishi Laser/Grand Performance
18271.29 Andrew Gierke (10 - Cat2)   Eau Claire, WI 298058   Synergy
19281.48 Sam Beveridge (11 - Cat2)   Edina, MN 312526   Freewheel Bike
20291.67 Brendon Hale (12 - Cat2)   Minneapolis, MN 56245   Atlas Cycling
21301.86 Drew Wilson (13 - Cat2)   Rochester, MN 321766   CycloCarbon
22312.05 Anthony Olson   Kasota, MN 245537   Mitsubishi Laser/Grand Performance
23322.24 benjamin woodbury (14 - Cat2)   Kansas City, MO 273469   Cycle City Racing
24332.43 Ethan Furois (1 - Cat3)   Falcon Heights, MN 322612   Gopher Wheelmen

Men - cat 1/2/3 - master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1122.91 Michael Heagney   Libertyville, IL 15584   Vision Quest LLC
2148.66 Brady Prenzlow (1 - Cat2)   Brooklyn Park, MN 307715   Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
3174.41 Jeremiah Sagel (2 - Cat2)   Edina, MN 31058   Freewheel Bike
4200.16 Chris Black   San Luis Obispo, CA 3814   Morgan Stanley /Specialized
5225.91 Christopher Morris (3 - Cat2)   Wausau, WI 55692   Great Dane Velo Club (GDVC)
6251.66 Benjamin Schinke (4 - Cat2)   Minneapolis, MN 221927   Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
7277.41 Jeffrey Kloppenburg (1 - Cat3)   Jackson, WY 170768   Team Jackson Hole
8303.16 Keith McCollum (5 - Cat2)   Houston, TX 51905   Southern Elite
9328.91 Kent Throlson (6 - Cat2)   Minneapolis, MN 179235   Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
10354.66 Dag Selander (7 - Cat2)   Hudson, WI 93949   

Women - cat 1/2/3/4 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1307.67 Anne Meyer (1 - Cat2)   La Crosse, WI 55494   Iowa City Cycling Club
2328.62 Patricia Black   San Luis Obispo, CA 72039   Red Racing
3349.57 Anya Malarski (1 - Cat4)   Duluth Mn 302412   County Cycles
4370.52 Sarah Pritzker (2 - Cat4)   Minneapolis, MN 232875   
5391.47 Emily Gotzsche (3 - Cat4)   Minneapolis Mn 394479   
6412.42 Kayla Doan (4 - Cat4)   Belmont, WI 392989   University of Wisconsin-Platteville
7 Kate Kramschuster      
8 Kris Tiles      

Mixed - cat 1/2/3/4/5 - junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1386.12 Ethan Furois (1 - Cat3)   Falcon Heights, MN 322612   Gopher Wheelmen
2414.25 Erik Lecy (1 - Cat4)   Apple Valley, MN 374710   Minnesota Junior Cycling, Inc.
3442.38 Isaac Bryant (1 - Cat5)   Maplewood, MN 383319   Minnesota Junior Cycling, Inc.
4470.51 Dominic Falter (2 - Cat4)   Westby, WI 404923   Coulee Region Youth Cycling, Inc
5498.64 Adam Altmann (2 - Cat5)   Chippewa Falls, WI 400282   
6526.77 Trek Malarski   Duluth Mn 389774   Omnium Racing
7554.90 Wyatt Furois (3 - Cat5)   Falcon Heights, MN 361699   Gopher Wheelmen
8583.03 Nick Gordon (4 - Cat5)   Chanhassen, MN 364797   Minnesota Junior Cycling, Inc.
DNP Quentin IkutaSchodde (Cat3)   Marine On Saint Croix, MN 360457   Synergy
DNP Chris Dominski      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerCUORESpyUSACDFSierra NevadaOSMOShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee