Race Results for
La Crosse Omnium
La Crosse, WI
(Event Information)
Time Trial on 05/03/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters 50+ - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1514.51Eric Knuth (1 - Cat2)   Madison, WI09:09.1 203995  308 Trek Midwest Team
2525.29Frank Lowry (1 - Cat3)   New Auburn, WI09:56.8 68992  304 
3536.07Gordon Paulson (1 - Cat1)   Cottage Grove, WI10:13.6 176866  309 Trek Midwest Team
4546.85Robert Lutz (1 - Cat5)   Madison, WI10:53.1 286335  306 Brazen Dropouts
5557.63Jeffrey Gantz (2 - Cat3)   Green Bay Wi11:35.7 187394  311 Team Extreme
6568.41Ralph Heath (1 - Cat4)   Lacrosse, WI12:06.3 160985  301 La Crosse Velo Club
7579.19Tim Ausavich   Holmen, WI12:12.6 398058  303 
8589.97Richard Hefner (2 - Cat4)   Arbor Vitae, WI14:38.6 46751  305 MadCity Velo Club

Men - Masters 3/4/5 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Jedadiah Schaller (1 - Cat2)   La Crosse, WI09:45.1 378289  418 River Valley Cycling Club- RVCC
2543.33Jason Frank (2 - Cat2)   Mondovi, WI09:48.7 279013  417 River Valley Cycling Club- RVCC
3546.66Shawn Bass (1 - Cat3)   Madison, WI10:07.1 311465  411 MadCity Velo Club
4549.99Jeffrey Longmcgie (2 - Cat3)   Lakeville, MN10:42.4 280085  406 Team Hoigaard's
5553.32Thomas Falter (3 - Cat3)   Westby, WI10:59.1 58196  402 Colavita Racing Inc.
6556.65Darin Chic (4 - Cat3)   Sussex, WI10:59.6 229777  413 LAPT CC
7559.98Eric Wetteland (5 - Cat3)   Roseville, MN11:00.2 350658  416 Synergy
8563.31Christopher Larson (1 - Cat4)   Madison, WI11:07.4 246305  412 MadCity Velo Club
9566.64Greg Spende (1 - Cat5)   Walworth, WI11:13.4 90741  409 
10569.97Randy King (6 - Cat3)   Oak Creek, WI11:15.5 242470  407 LAPT CC
11573.30Alex Dahlquist (2 - Cat4)   St. Paul, MN11:21.0 262325  403 Synergy
12576.63kenneth munson (2 - Cat5)   Appleton, WI11:39.0 318860  401 
13579.96Steve Reynolds (7 - Cat3)   Pella, IA11:41.4 244044  410 Jimmy John's Racing Team
14583.29Dave Dineen (8 - Cat3)   Wauwatosa, WI11:57.6 336678  414 KS Energy Services / Team Wisconsin
15586.62Tyson Beck (9 - Cat3)   Pewaukee, WI12:07.8 62605  405 LAPT CC
16589.95Steven Scherck (3 - Cat4)   Menasha, WI12:19.8 116306  404 Diablo Cycling

Men - Masters 1/2/3 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1534.98Michael Mardosz (1 - Cat2)   Woodland, MN09:01.2 260519  503 Team Helen's
2539.21Eric Knuth (2 - Cat2)   Madison, WI09:15.3 203995  509 Trek Midwest Team
3543.44Matt Muyres (3 - Cat2)   Bloomington, MN09:45.4 160576  515 Freewheel Bike
4547.67John Van Susteren (4 - Cat2)   Mukwonago, WI10:06.4 208025  513 LAPT CC
5551.90Christopher Morris (5 - Cat2)   Wausau, WI10:11.8 55692  506 Great Dane Velo Club (GDVC)
6556.13Steven Flurry (6 - Cat2)   Fond Du Lac, WI10:13.9 66051  507 CZ Velo
7560.36John Robertson (7 - Cat2)   Sherwood, WI10:21.4 59327  512 Diablo Cycling
8564.59Derek Hughes (8 - Cat2)   Appleton, WI10:23.2 291716  511 Heavy Pedal Velo Club
9568.82Kent McDaniel (9 - Cat2)   Altoona, WI10:24.4 23374  505 
10573.05Doug Zell (10 - Cat2)   Chicago10:43.3 392104  508 
11577.28Mark Hughes (11 - Cat2)   Waukesha, WI11:14.3 56093  510 CZ Velo
12581.51Houston Peterson (1 - Cat1)   Kalamazoo, MI11:19.9 48753  514 Masters & Mentors
13585.74Gregg Coroleuski (1 - Cat3)   Pewaukee, WI12:17.6 49090  504 LAPT CC
14589.97James Buckley (2 - Cat3)   De Pere, WI12:19.9 226361  502 Colavita Racing

Men - Jr U15 Boys - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Adam Altmann   Chippewa Falls, WI11:04.8 400282  
2546.25Samuel Spende   Walworth, WI11:18.8 388853  ISCorp Cycling Team
3552.50Dominic Falter   Westby, WI12:00.7 404923  
4558.75Tyler Reynolds   Pella, IA12:19.2 361385  Jimmy John's Racing Team
5565.00Jake Tarnowski   Milwaukee, WI12:28.6 306400  ISCorp Cycling Team
6571.25Dylen Wetteland   Roseville, MN12:35.6 379053  Gopher Wheelmen
7577.50Alex Woyte   Milwaukee, WI12:50.3 400606  
8583.75Garrett Zueger   Marquette, MI13:10.4 349858  West Michigan Coast Riders
9590.00Joe Walters   Petaluma, CA14:59.7 37134  10 

Men - Jr 17-18 Boys - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Thomas Wavrin   Henderson, MN09:04.7 342900  61 Minnesota Junior Cycling Inc.
2Quentin IkutaSchodde   Marine On Saint Croix, MN09:09.3 360457  62 Synergy

Men - Jr 15-16 Boys - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Logan Zueger   Marquette, MI09:25.4 312890  31 West Michigan Coast Riders
2Alec Porter   Saint Paul, MN10:36.3 311313  32 St Paul Bicycle Racing Club

Men - Elite Category 4/5 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Zeb Johnston   Marquette, MI09:27.4 321268  616 
2541.92Mickey Frigge (1 - Cat5)   Waterloo09:30.0 361377  601 Brazen Dropouts
3543.84Erik Nasby   La Crosse, WI09:40.3 395961  604 Brone's Bike Shop
4545.76Charles Hausman   Delafield, WI09:40.7 401886  620 
5547.68Nicholas Hardt   Lake Elmo, MN09:41.0 359706  617 Sho-Air Minnesota Cycling Club
6549.60Chris Fischer   Minneapolis, MN09:44.1 327300  626 Synergy
7551.52Nick Zawadski   Saint Paul, MN09:45.5 401620  627 Balance Cycling
8553.44Simon Jones   Milwaukee, WI09:49.5 291893  614 ISCorp Cycling Team
9555.36Andrew Schmidt   Lake Geneva, WI09:57.6 303828  615 ISCorp Cycling Team
10557.28Matthew Allen   La Crosse, WI10:00.9 367983  606 River Valley Cycling Club- RVCC
11559.20Austin Hagerty   Milwaukee, WI10:02.2 350734  629 
12561.12Maxx Hall   Niles, IL10:02.9 297898  612 ISCorp Cycling Team
13563.04Gaben Moore   Madison, WI10:03.4 365234  619 Magnus
14564.96Stephen Sodergren   Baraboo, WI10:16.8 295777  625 ISCorp Cycling Team
15566.88jeremiah andersen   La Crosse, WI10:17.4 356726  610 Brone's Bike Shop
16568.80Nathan Adams   Chicago, IL10:29.5 228701  618 ISCorp Cycling Team
17570.72Cody Hoggatt (2 - Cat5)   Altoona10:29.8 403794  623 
18572.64Chris Lowry   La Crosse, WI10:31.7 397287  605 River Valley Cycling Club- RVCC
19574.56Kevin Mulligan   Waukesha, WI10:41.5 399918  608 Lakes Area Physical Therapy
20576.48Tyler Giese   Madison, WI10:49.4 402420  613 Great Dane Velo Club (GDVC)
21578.40Edward Kaiser (3 - Cat5)   Minneapolis, MN11:22.8 402493  611 Balance Cycling
22580.32Ben Freas   Elkhorn, WI11:24.6 338970  622 ISCorp Cycling Team
23582.24Brent Williams   Appleton Wi11:27.4 385995  624 Diablo Cycling
24584.16Christopher Hubbuch   La Crosse11:36.3 348746  607 River Valley Cycling Club- RVCC
25586.08Keegan Bohn (4 - Cat5)   Monona, WI11:41.4 401867  621 
26588.00Geoff IkutaSchodde   Stillwater, MN11:58.8 360901  628 Synergy
27589.92Jordan Kemppainen (5 - Cat5)   La Crosse, WI12:36.0 400989  609 River Valley Cycling Club- RVCC

Men - Community - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Dave McCarthy   Onalaska, WI12:18.2 404496  905 
2552.50Steve OMalley   La Crosse, WI12:37.6 350550  909 La Crosse Velo Club
4577.50Peter Ackermann   Whitefish Bay Wi13:21.4 385963  903 
5590.00Harvey Bertrand   Onalaska, WI14:52.6 404679  907 
6600.00Ervin Dukatz   La Crosse15:37.9 397783  901 

Men - Pro/Cat 1/2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1453.06William Rekemeyer (1 - Cat1)   Ames, IA08:47.9 297983  817 ISCorp Cycling Team
2457.21Benjamin Wizner (1 - Cat2)   Onalaska, WI08:48.0 200310  805 Brone's Bike Shop
3461.36Eric Hill (2 - Cat1)   Hartland, WI08:48.7 334878  812 Lakes Area Physical Therapy
4465.51Michael Sencenbaugh (3 - Cat1)   Carroll, IA08:49.7 239743  824 Sakari Race Team
5469.66Jens Brabbit (4 - Cat1)   La Crosse08:50.1 184406  804 Brone's Bike Shop
6473.81Rudyard Peterson (5 - Cat1)   Kalamazoo, MI08:50.4 215610  819 Borah
7477.96Levon Kalemkiarian (6 - Cat1)   Stillwater, MN08:53.5 243156  837 Revolution Cycle/Twin Six
8482.11John Wolters (2 - Cat2)   Seattle, WA08:57.4 287592  808 Tenspeed Hero / J.P. Graziano
9486.26Matthew Petersen (3 - Cat2)   Minneapolis, MN08:59.0 244920  806 Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
10490.41David Paquette (7 - Cat1)   Decorah, IA08:59.2 264236  833 KS Energy Services / Team Wisconsin
11494.56Brian Rach (8 - Cat1)   Chilton, WI08:59.8 257820  814 Lakes Area Physical Therapy
12498.71Adam Hanson (9 - Cat1)   Duluth, MN09:03.4 108535  825 Synergy
13502.86Maxwell Anderson (10 - Cat1)   Hartford, WI09:05.5 178840  835 LAPT CC
14507.01Dallas Fowler (11 - Cat1)   Green Bay, WI09:12.2 207074  815 Lakes Area Physical Therapy
15511.16Bill Mulligan (4 - Cat2)   Lake Mills, WI09:19.0 297004  838 Great Dane Velo Club
16515.31Daniel Ajer (12 - Cat1)   Cottage Grove, WI09:20.0 180160  820 Great Dane Velo Club (GDVC)
17519.46Marc Kermisch (5 - Cat2)   Maple Grove, MN09:22.5 80629  807 Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
18523.61Justin Michels (6 - Cat2)   Neenah, WI09:29.7 312324  834 Diablo Cycling
19527.76Timothy Campbell (7 - Cat2)   Lake Mills, WI09:33.9 240400  818 ISCorp Cycling/NCSF
20531.91Darrell Kohli (8 - Cat2)   Rapid River, MI09:35.7 251212  802 
21536.06Maxwell Ackermann (13 - Cat1)   Whitefish Bay, WI09:37.4 311386  801 ISCorp Cycling Team
22540.21Dan Teaters (14 - Cat1)   Green Bay , WI09:37.5 214818  823 RACC pb GG
23544.36Jamie Anderson (9 - Cat2)   Cortlandoh09:37.6 368403  842 Great Dane Velo Club
24548.51Jonathan Heile (10 - Cat2)   Milwaukee09:37.6 248092  841 Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
25552.66Billy Jones (15 - Cat1)   Milwaukee, WI09:45.4 53173  811 ISCorp Cycling Team
26556.81Brian Rybarik (11 - Cat2)   Madison, WI09:51.2 120099  836 ISCorp Cycling Team
27560.96Andrew Webb (12 - Cat2)   Appleton, WI09:51.5 312724  803 Diablo Cycling
28565.11Mark Norton (13 - Cat2)   Madison, WI10:01.0 291138  840 KS Energy Services / Team Wisconsin
29569.26Peter Davis (14 - Cat2)   Whitefish Bay, WI10:06.8 255770  816 ISCorp Cycling Team
30573.41Kaleb Koch (15 - Cat2)   Glenview, IL10:09.8 265924  821 ISCorp Cycling/NCSF
31577.56Brady Prenzlow (16 - Cat2)   Brooklyn Park, MN10:13.1 307715  810 Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
32581.71Kevin Lindlau (17 - Cat2)   Waukesha, WI10:21.8 298079  822 ISCorp Cycling Team
33585.86Adam McClurg (16 - Cat1)   Waukesha, WI10:24.7 222744  813 Lakes Area Physical Therapy
34590.01Nicholas Frye (18 - Cat2)   Madison, WI10:59.3 258744  839 KS Energy Services / Team Wisconsin

Men - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Michael Berman   Chicago, IL09:21.5 201203  709 Tenspeed Hero / J.P. Graziano
2542.63Zachary Nehr   Whitefish Bay09:27.8 267850  710 ISCorp Cycling/NCSF
3545.26Robert Holmberg   Waverly, MN09:29.3 294463  711 Team Hoigaard's
4547.89Andrew Hellpap   Belleville, WI09:30.8 338786  705 Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
5550.52Evan Hartig   Dubuque, IA09:31.6 219225  707 Borah
6553.15Michael Keller   Orland Hills Il09:33.0 283391  708 South Chicago Wheelmen
7555.78Andrew Gierke   Eau Claire, WI09:37.8 298058  719 Synergy
8558.41Christopher Sodergren   Baraboo, WI09:39.1 295776  717 RACC pb GG
9561.04Tom Barry   Madison09:39.2 378039  715 Great Dane Velo Club
10563.67Garrett Ping   Winona, MN09:54.5 246489  706 River Valley Cycling Club- RVCC
11566.30Tristan Petsch-Horvath   Elkhorn, WI09:54.8 312080  718 LAPT CC
12568.93Garrett Roth   Shorewood, WI10:08.2 247466  712 ISCorp Cycling Team
13571.56Trent Ping   La Crosse, WI10:10.6 234060  701 River Valley Cycling Club- RVCC
14574.19Grant Harrison   La Crosse, WI10:10.9 309144  702 Brone's Bike Shop
15576.82Kyle Olson   Roseville, MN10:11.0 298937  716 Synergy
16579.45David Hart   Stanthonyvillage, MN10:12.8 289783  713 ISCorp Cycling/NCSF
17582.08Brian Gaines   Minneapolis, MN10:21.1 244626  720 Gopher Wheelmen
18584.71Peter Behm   Northfield, MN10:21.3 342680  714 St Paul Bicycle Racing Club
19587.34Karl Tillman   La Crosse, WI10:50.2 294041  704 La Crosse Velo Club
20589.97Michael Gaines   Minneapolis, MN12:39.8 244643  721 St Paul Bicycle Racing Club

Women - Women Category 4 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Ivy Andersen   La Crosse Wi12:28.1 376065  103 River Valley Cycling Club- RVCC
2552.50Gale Hellpap   Belleville12:41.8 377249  105 KS Energy Services / Team Wisconsin
3565.00Sarah Hughes   Onalaska12:51.0 378630  102 River Valley Cycling Club- RVCC
4577.50MaryKay Marino   Frankfort Il12:56.8 370666  106 
5590.00Eileen Kirsch   La Crosse, WI14:17.6 403621  104 

Women - Women Open - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1519.35Abby Ruess   Saint Paul, MN10:56.1 312258  203 St Paul Bicycle Racing Club
2528.18Emma Swartz   Madison, WI10:59.1 286164  214 Junior Dropouts
3537.01Andrea Pether   Lake Geneva, WI11:34.9 343188  208 ISCorp p/b Intellgentsia Coffee
4545.84Angie Johnson   Alexandria, MN11:36.3 316384  206 Bike & Fitness/Subway Cycling Team
5554.67Ashley Jensen   Kenosha, WI11:50.4 304607  205 ISCorp p/b Intellgentsia Coffee
6563.50Rachael Jensen   Shell Lake, WI12:13.5 288627  201 Borah
7572.33Zoe Reeves   Grand Rapids, MI12:20.1 295290  204 Einstein Racing
8581.16Bethany Sodergren   Baraboo, WI12:20.8 298556  209 Baraboo Sharks
9589.99Emily Bramel   Little Canada, MN12:31.8 346420  207 St Paul Bicycle Racing Club

Women - Jr U15 Girls - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Anya Malarski   Duluth Mn12:45.8 302412  18 County Cycles
2565.00Jayda Bessel   Beloit15:17.0 399646  17 ISCorp Cycling Team
3590.00Veronica Church   Owatonna, MN17:09.1 366953  16 ExergyTWENTY16

Women - Community - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3Sadie Tennessen   La Crosse, WI13:01.2 404584  906 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoBonk BreakerUSACDFSpySierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee