Race Results for
US Cup Big Bear CA State Championship Final
Big Bear Lake, CA
(Event Information)
Cross Country on 06/17/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - CAT 3 - CLYDESDALES - 1-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DUSTAN NEARY   1:54:37.25  270 BICYCLES OF OJAI

Men - CAT 3 - JUNIOR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BAILEY ECKLES   Big Bear City1:37:52.71 333980  128 
2 DAVID VIERO   Running Springs, CA2:04:12.78 383062  165 Dons Bikes
DNF SAM ECKVAHL   Rancho CucamongaDNF 374502  123 The TEAM-SoCalCross

Men - CAT 3 - SENIOR - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOHNNY HERNANDEZ   Chaparral, NM1:40:44.81 292656  256 

Men - CAT 3 - SENIOR - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TIMOTHY STOWERS   Oxnard, CA1:29:41.34 294763  124 
2 MICHAEL WALKER   1:32:37.75  336 TEAM MAGIC CHINE
3 MANNY URIAS   1:32:55.19  289 FULLERTON BIKES
4 ERIC ZANUTTO   1:48:40.69  215 

Men - CAT 3 - MASTER - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHRISTOPHER SPEIRS   San Diego , CA1:25:57.21 379679  214 
2 BENJAMIN GOYETTE   Montreal Qc1:26:09.11 379451  170 
3 PETER WILSON   1:37:36.51  174 
4 JOEL LOZANO   U S A F Academy, CO1:40:46.76 234955  257 BNG RIDERS
5 YI CHANG   1:53:41.29  236 

Men - CAT 3 - MASTER - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JUAN CARLOS GUARDDON   1:30:55.69  234 
2 SANTIAGO MELCHOR   1:31:47.15  275 
3 ENRIQUE NAVARRO   Montebello, CA1:39:28.40 380559  210 
4 BRETT MADDOCK   Indio, CA1:42:07.46 202407  231 
DNF HERB SIROTA   DNF  136 SERIOUS CYCLING
DNF MARTIN SIMONICH   DNF  235 

Men - CAT 3 - CLYDESDALES - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MIKE WEST   Yucaipa, CA2:12:31.74 355402  118 
DNF rod christiansen   Santa Ana, CADNF 271229  266 SURF CITY CYCLERY/KE

Men - CAT 3 - MASTER - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SCOTT SIMPSON   Newport Beach, CA1:25:04.21 255254  250 
2 BOW LEMP   1:36:41.75  134 SHO-AIR/ROCK N ROAD
3 MIKE CODAY   Oceanside, CA1:41:53.43 293099  264 CELO PACIFIC
4 JAY ALIDO   1:48:50.72  175 
5 STEVE MINNE   Stanford, CA2:28:39.66 24556  334 HOPE RANCH RACING

Men - CAT 3 - MASTER - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KEN MASICA   Livermore, CA1:26:07.08 357299  280 
2 JIM BISHOP   1:27:33.11  349 SHO-AIR/ROCK N ROAD
3 GEORGE COOK   Los Angeles, CA1:33:45.72 334064  171 SUPER HAPPY FUN TIME
4 DARIUS KHAYAT   San Marcos, CA1:36:02.85 276824  159 
5 JOHN MOULE   1:54:20.02  237 
6 RONALD GALIPPO   1:55:03.02  348 BNG RIDERS

Men - CAT 3 - MASTER - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CARL BRONSON   Los Angeles, CA1:30:01.11 175898  343 BRONSTRUCTION
2 CHRIS HARRELL   Big Bear City, CA1:53:11.05 313560  271 BEAR VALLEY BIKES
3 MARK THOME   Missoula, MT1:56:09.65 173433  346 BACKBONE/PMBC
4 BILL FOY   Fullerton, CA2:05:58.64 122866  229 
DNF BRUCE DOLGIN   DNF  380 TEAM APE

Men - CAT 3 - MASTER - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BILL JUCHA   Tehachapi, CA2:02:09.62 383281  144 

Men - CAT 2 - SINGLESPEED

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MATTHEW PALMER   1:17:59.90  340 
2 TIM MARSHALL   Newbury Park, CA1:18:31.30 136234  298 INCYCLE
3 LEVI BLOCK   Lompoc, CA1:21:42.95 379590  213 
4 AL GARZA   Simi Valley, CA1:31:32.94 12903  268 BICYCLE NERD
5 MIKE DENHAAN   1:36:24.70  294 FULLERTON BIKES

Men - CAT 2 - JUNIOR - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SEAN MCELROY   Palmdale, CA1:14:26.78 331752  273 TEAM SPECIALIZED RAC
2 JACOB JORDAN   Murrieta, CA1:16:39.54 370084  315 SO CAL ENDURANCE
3 SEAN BELL   1:17:12.08  155 SOUTHRIDGE USA/OAKLE
4 NATHAN HICKEY   Monrovia, CA1:27:55.67 319320  164 TEAM PABLOVE
5 IMEH NSEK   Ontario1:28:11.36 367909  358 Southern California Velo
6 COLE AVERY   Thousand Oaks, CA1:34:07.98 281632  252 FAST FRIDAY
7 DANIEL VALENZUELA   1:35:14.05  233 
DNF BO KNICKMAN   Newbury Park, CADNF 316296  130 AMGEN CYCLING CLUB

Men - CAT 2 - CLYDESDALES - 1-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KERRY WALDMAN   Escondido, CA1:42:32.30 287785  126 RODDER RACING

Men - CAT 2 - JUNIOR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRADLEY BREYER   Redlands, CA1:20:09.13 253303  296 
2 CHAD NELSON   Redlands, CA1:22:21.19 365836  316 CYCLERY USA
3 RYAN BURTON   Big Bear Lake, CA1:23:05.46 325538  186 BEAR VALLEY BIKES

Men - CAT 2 - JUNIOR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SAMUEL BELLO   Spring Valley, CA1:15:19.90 370064  258 VELOZ
2 AUBREY SMENTKOWSKI   Westminster, CA1:20:15.23 328030  142 SHO-AIR/ROCK N ROAD
3 BRENT BURCHAM   Fallbrook, CA1:22:46.47 339012  152 
4 SCOTT MARSHALL   1:36:36.55  218 ST FRANCIS HIGH SCHO
5 CODY JUTOVSKY   Palm Desert1:36:43.28 382232  248 BRG RIDERS

Men - CAT 2 - SENIOR - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRIAN GORDON   1:13:43.12  292 
2 GARRISON RIOS   1:15:24.24  261 
3 DOUG BARNETT   Newbury Park, CA1:15:24.84 285210  197 FAST FRIDAY
4 SEAN PUTNAM   1:17:00.52  338 ACQUA AL2/SDBC
5 CHRIS ROOT   1:19:07.38  158 ACQUA AL2/SDBC
6 MASON TURVEY   Oceanside, CA1:20:52.34 315894  139 ACQUA AL2/SDBC
7 TREVOR BELL   Palisade, CO1:20:52.95 227301  156 

Men - CAT 2 - SENIOR - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RUBEN ALVARADO   1:22:22.68  297 SUNSHINE LANDSCAPE
2 RYAN JOHNSON   Carlsbad, CA1:29:04.24 306642  154 
DNF JEFFREY STERN   Santa Barbara, CADNF 356604  109 PLATINUM PERFORMANCE

Men - CAT 2 - MASTER - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRANDON HAGY   San Clemente1:17:33.36 359210  101 
2 NATHAN ADAMS   Dana Point, CA1:18:16.70 366468  277 KASEL CYCLING - TEAM
3 DANIEL DIGIACOMO   Dana Point, CA1:20:37.35 337418  211 KASEL CYCLING - TEAM
4 MATT ARMSTRONG   Cos Cob, CT1:21:39.46 106758  196 NEWBURY PARK BIKESHO

Men - CAT 2 - MASTER - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOHN MOISAN   Solvang, CA1:16:31.63 569  209 SANTA YNEZ CYCLING
2 DAN ACOSTA   1:16:53.20  183 
3 BRYAN BRUSICK   San Pedro, CA1:18:09.94 270095  137 BEAR VALLEY BIKES
4 CESAR MORA   Lakeside1:19:14.63 371461  259 ZUMWALTS
5 RICHARD LA CHINA   San Diego, CA1:23:33.72 339772  283 SHO-AIR/ROCK N ROAD
6 BILL WILDENBERG   Boulder, CO1:25:44.50 62920  198 ANTHONYS
7 CHRIS LAYTON   Newbury Park, CA1:25:45.00 366383  195 
8 ISAAC FACUNDO   Loma Linda, CA1:30:49.56 70893  149 TEAM RESPONSE
9 ALAN KADLEC   Santa Barbara, CA1:32:32.83 332416  177 TEAM POLLI VELOCE
DNF GENO MEZA   DNF  105 BAGHOUSE/ROCK N ROAD

Men - CAT 2 - CLYDESDALES - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DEREK JOHNSON   San Luis Obispo, CA1:24:31.75 273099  311 PLATINUM PERFORMANCE
2 MICHAEL DULIN   Rancho Santa Margarita, CA1:27:09.92 189906  339 MADDOG RACING
3 JASON WOODRUFF   Redlands, CA1:30:45.22 38904  310 29er CREW
4 ANDREW HART   Riverside, CA1:31:19.76 191056  111 BEAR VALLEY BIKES
5 LUKE WERKHOVEN   Santa Barbara, CA1:36:28.76 199565  337 PLATINUM PERFORMANCE
6 NOEL TABOR   Lamesa, CA1:37:02.34 308490  302 ACQUA AL 2 / SDBC

Men - CAT 2 - MASTER - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOHNATHAN EDWARDS   Las Vegas, NV1:14:39.83 10514  216 
2 FELIX NAGELIN   Agoura, CA1:20:20.35 181232  200 
3 ALAN BUB   Los Angeles, CA1:22:40.75 204287  329 
4 CHAD SMART   Corona, CA1:22:46.35 291314  106 BAGHOUSE/ROCK N ROAD
5 TIM VANGILDER   Mission Viejo, CA1:24:26.77 138867  287 TROUPE RACING CO
6 JEFF HERRING   Altadena, CA1:24:54.90 79728  290 The TEAM-SoCalCross
7 OCIEL PEREZ   Coachella, CA1:26:03.92 365703  350 MEXICALIMTB.COM
8 MAX FLAXMAN   1:28:08.98  202 TOPANGA CREEK BICYCL
9 MAX AHARTZ   1:30:11.31  203 MANDALAY BAY/MCGHEES
10 PAUL SAMOSKY   Riverside, CA1:34:26.74 111715  312 
DNF SHON HOLDERBAUM   Redondo Beach, CADNF 362254  114 Cynergy Cycles/Big Orange Cycling

Men - CAT 2 - MASTER - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARK AVERY   Thousand Oaks, CA1:16:39.39 130180  253 FAST FRIDAY
2 JEFF BLACKMORE   Murrieta, CA1:18:15.32 3847  179 
3 KENNY CLIFTON   Bellflower, CA1:18:22.93 370923  291 SHO-AIR/ROCK N ROAD
4 GREGORY BURCHAM   Fallbrook, CA1:29:17.38 348114  153 
5 GAVIN BURKE   1:30:02.02  247 BEAR VALLEY BIKES
6 VLADIMIR POPOVIC   La Crescenta, CA1:34:23.70 258143  117 PASADENA ATHLETIC AS
7 ALFREDO VELASCO   1:37:21.45  221 
8 IAN JONES   Long Beach, CA1:45:05.06 365019  146 
DNF JASON GARDNER   DNF  133 

Men - CAT 2 - MASTER - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DARIN CARTWRIGHT   Rancho Cucamonga, CA1:20:01.36 95587  238 INCYCLE
2 ERIC WEBSTER   1:20:02.67  265 BICYCLE NERD
3 ROBERT NEARY   Ventura, CA1:21:31.14 49595  269 BICYCLES OF OJAI
4 DAVID CULBERTSON   Newbury Park, CA1:27:44.94 250553  148 PLATINUM PERFORMANCE
5 ALEX ROMERO   Glendale, AZ1:32:38.47 128037  119 
6 JOHN WATSON   Covina, CA1:45:59.25 165959  254 COATES CYCLERY

Men - CAT 2 - MASTER - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TOMMY LATHROP   1:25:01.34  262 CRANK N STEIN CYCLIS
2 DAVID MARSH   Apple Valley, CA1:37:13.33 366655  222 CHAINS REQUIRED
DNF MARK DOOLEY   Anaheim Hills, CADNF 9834  193 SHO-AIR / ROCK N ROA
DNF WILLIAM KAISER   Los Angeles, CADNF 266941  115 UCLA CYCLING

Men - CAT 2 - MASTER - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JEANICK OSTER   Los Angeles, CA1:32:58.31 26893  330 
2 SCOTT SAMPSON   Newhall, CA1:39:00.03 213711  141 
3 ED MUNDY   Chino Hills, CA2:03:03.30 198602  251 
DNF HUGO VALDEZ   Los Angeles, CADNF 61584  116 

Men - CAT 2 - MASTER - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KEN MARSHALL   South Pasadena, CA1:50:53.81 382903  217 PAA/REMAX
2 TOM HERMON   Big Bear Lake Ca2:07:07.03 79252  260 BEAR VALLEY BIKES

Men - CAT 1 - JUNIOR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHRISTIAN HUSBAND   Corona, CA1:13:34.50 291064  212 SHO-AIR/VELOSPORT
2 EVAN WILLIAMS   Big Bear City, CA1:16:47.66 255194  189 BEAR VALLEY BIKES

Men - CAT 1 - JUNIOR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KYLE SKEEN   Ramona, CA1:11:32.39 359277  243 CYNERGY CYCLES
2 JARRED JORDAN   Murrieta, CA1:13:15.70 332992  313 SOCAL ENDURANCE
3 QUINT BERKEMEIER   Lake Arrowhead, CA1:16:47.14 240136  206 BERKEMEIER
4 DILLEN MAURER   Los Angeles, CA1:17:21.21 317704  232 Montrose Cycling Club
5 BRANDON KIRKHAM   Hemet1:20:16.43 314470  324 HEMET HIGH SCHOOL
6 WYATT MYERS   Oak Hills, CA1:34:43.48 352888  205 SIMPLE GREEN/BIKE RE
7 GARRETT GAITHER   Ramona, CA1:38:19.31 339146  121 CYNERGY CYCLES

Men - CAT 1 - SENIOR - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHRIS JACKSON   Burbank, CA1:31:13.36 301878  240 California Polytechnic-San Luis Obispo
2 KYLE IRETON   Portland, OR1:33:22.19 296055  326 ACQUA AL 2 / SDBC
3 JOEL TITIUS   Corona, CA1:33:33.46 356595  184 
4 VU LE   Temple City, CA1:42:39.44 234645  322 TREK RACING
5 GABRIEL MAROCCO   Lakeside, CA1:43:26.39 364982  199 
6 RYAN ODLE   Cherryvalley, CA1:44:28.64 301917  176 SOCAL ENDURANCE
7 Nicholas Berkeley   Malibu, CA1:49:02.81 362109  143 PLATINUM PERFORMANCE
8 IVAN CORNEJO   1:59:40.45  356 

Men - CAT 1 - SENIOR - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANTON PETROV   Costa Mesa, CA1:36:41.31 211354  331 SDG/Felt/p.B. IRT
2 STEPHANE ROCH   San Diego, CA1:39:05.86 199861  207 SHO-AIR/ROCK N ROAD
3 DANIEL STUART   Davis, CA1:40:09.51 207649  131 
4 JON COLLINS   Lake Forest, CA1:43:46.61 374647  263 BIKECO.COM
5 ANTHONY TINTELNOT   Edwards, CA1:47:34.87 340236  285 
6 RAY SNOKE   Imperial Beach, CA2:26:14.28 341468  304 TEAM MARIN BICK WILL

Men - CAT 1 - MASTER - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRANDON GRITTERS   Mission Viejo, CA1:32:48.79 207755  157 B4B/SHO-AIR/ROCK N R
2 GARETH FELDSTEIN   Bakersfield, CA1:35:28.77 240935  150 Ritte Racing
3 PHILIP MONELL   Monrovia, CA1:36:57.37 106745  320 HELENS CYCLES
4 GRIFFITH VERTICAN   Santa Ana, CA1:38:23.07 95837  347 B4B/SHO-AIR/ROCK N R
5 KEVIN MEHRENS   Issaquah, WA1:38:33.26 362079  107 BAGHOUSE/ROCK N ROAD
6 ARA MOVSESSIAN   Glendale, CA1:44:56.52 210630  288 BACKBONE ADVENTURE R
7 MICHAEL PAGE   Escondido, CA1:59:23.34 290599  162 ACQUA AL 2 / SDBC
DNF JOSE LAUREANORAMOS   Chino Hills, CADNF 286824  335 SHO-AIR/ROCK N ROAD
DNF RYAN FEDOROW   Orange, CADNF 312400  112 OAKLEY

Men - CAT 1 - MASTER - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARCO AROCHA   Thousand Oaks, CA1:32:01.11 287924  161 B4B/SHO-AIR/ROCK N R
2 JUSTIN MANN   Lake Elsinore, CA1:36:14.04 271958  301 B4B/SHO-AIR/ROCK N R
3 TRENT FORD   La Jolla, CA1:36:42.61 360247  325 BLACKSTAR RACING
4 MATT SMITH   San Clemente, CA1:45:33.13 290790  108 BAGHOUSE/ROCK N ROAD
5 JOSH CHAUVET   Reno , NV1:50:32.43 6691  282 

Men - CAT 1 - MASTER - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TODD BOOTH   Santa Barbara, CA1:39:37.11 4249  127 PLATINUM PERFORMANCE
2 JAY HAMMOND   Victorville, CA1:42:25.72 90662  246 CHAINS REQUIRED
3 ROGER MOORE   Santa Barbara, CA1:45:14.41 24953  168 PLATINUM PERFORMANCE
4 TAKAHIRO ODAJIMA   Kanagawa1:46:21.07 380264  191 
5 KEITH NEWSOME   Bakersfield, CA1:49:16.63 79109  245 
6 CARLOS MATIAS MENDIGOCHEA   Inglewood, CA1:50:35.36 64908  333 Velo Club LaGrange
7 MICHAEL FARKAS   Sandiego, CA1:52:52.59 302153  192 ACQUA AL 2 / SDBC

Men - CAT 1 - MASTER - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TIM ZANDBERGEN   Aliso Viejo, CA1:37:02.66 210789  318 SHO-AIR/ROCK N ROAD
2 MIKE HILEMAN   Las Vegas, NV1:37:04.74 162082  110 EYE-GEAR OPTICAL
3 ALEX TENO   Chatsworth, CA1:39:39.40 345730  267 WESTLAKE CYCLERY
4 STEVE KINNEY   Big Bear Lake, CA1:40:32.53 19216  227 STEVEN K SPORTS
5 LANCE VOYLES   Valencia, CA1:40:45.51 36826  345 GIANT
6 JEFF SANFORD   Rancho Santa Margarita, CA1:46:54.81 108230  327 CELO PACIFIC
7 CLINTON CAMPBELL   Yucaipa, CA1:50:26.75 271865  279 DONS BICYCLES
8 DAVE EMIG   Fawnskin, CA1:57:27.89 108050  102 CHAINS REQUIRED
9 ANDY OSBURN   Santa Barbara, CA1:58:12.14 109601  307 PLATINUM PERFORMANCE
10 BRIAN TEED   Prescott, AZ2:04:32.38 131041  239 
11 CRAIG SISINO   Calabasas, CA2:12:48.06 194529  317 
DNF ROY KNICKMAN   Newbury Park, CADNF 45550  129 Breakaway from Cancer Masters

Men - CAT 1 - MASTER - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOHN BIRON   Newbury Park, CA1:41:23.91 79727  169 PLATINUM PERFORMANCE
2 BRAD LANG   Redlands, CA2:01:43.92 103729  172 POSSABILITIES/GARY F
DNF JOHNNY OMARA   Laguna Niguel, CADNF 50872  104 BAGHOUSE/ROCK N ROAD

Men - CAT 1 - MASTER - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DEAN SWANK   Crestline, CA1:44:17.70 215598  167 PLATINUM PERFORMANCE
2 TED WILLIAMS   1:50:10.03  151 
3 PATRICK ELDRIDGE   Santa Clarita, CA2:01:52.36 10638  328 SHO-AIR/ROCK N ROAD

Men - CAT 1 - MASTER - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JON MILLER   Newbury Park, CA1:21:22.16 167489  135 PLATINUM PERFORMANCE
2 MARK BLAKESLEE   Big Bear City, CA1:28:12.67 334790  300 BEAR VALLEY BIKES

Men - CAT 1 - MASTER - 65-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 STAN FORD   Temcula1:27:15.87 12017  319 SOCAL ENDURANCE
2 ROBERT DAHLGREN   Burbank, CA1:39:58.61 53224  223 RED BULL

Men - CAT 1 - MASTER - 70-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ROBERT LLAMAS   Montrose, CA1:44:22.58 162224  120 MONTROSE BIKES

Men - PRO

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ELY WOODY   Apple Valley, CA1:28:35.84 99090  351 CHAINS REQUIRED BIKE
2 CHARLES JENKINS   Ridgecrest, CA1:29:12.56 17736  125 KHS/CYTOMAX WAR RACI
3 JASON SIEGLE   Solvang, CA1:31:52.99 193522  180 SDG/Felt/Pb.Irt
4 MATT FREEMAN   Redlands, CA1:36:38.96 172215  305 CYCLERY USA
5 GARNET VERTICAN   Crestline, CA1:40:46.51 43191  204 GIANT
6 DOMENICO FUTIA   Maple Valley, WA1:45:52.51 176687  113 SWISS AMERICAN RACIN

Men - JUNIOR - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ETHAN SANCHEZ   Winchester, CA1:16:09.60 318040  220 INTERNATIONAL CHRIST
2 ALEC BURTON   Big Bear Lake, CA1:19:57.89 325546  185 BEAR VALLEY BIKES
3 BRODY MCDONALD   Escondido, CA1:25:08.83 361964  309 OMEGA BIKE SHOP

Men - JUNIOR - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JONAH SANCHEZ   Winchester, CA1:10:58.31 306696  219 INTERNATIONAL CHRIST
2 ZACHARY BURTON   Big Bear Lake, CA1:21:39.35 325542  187 BEAR VALLEY BIKES
DNF CHRISTOPHER POLVOORDE   Hemet, CADNF 383022  295 
DNF JACKSON DOOLEY   Anaheim HillsDNF 366099  201 SHO-AIR/ROCK N ROAD

Men - JUNIOR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JACK TUCKER   Newport Beach, CA1:03:41.40 288724  182 TEAM DUKE
2 BRENT FRANZE   1:10:21.55  286 FULLERTON BIKES
3 TANNER ALCALA   Lake Arrowhead1:15:45.61 383219  145 
4 JOHANN AUER   1:31:59.83  242 BEAR VALLEY BIKES
5 AMA NSEK   1:36:09.62  357 

Women - OPEN

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JESSE CLARKE   2:42:31.92  249 
2 DOROTHY WONG   Altadena, CA2:44:05.00 104462  188 The TEAM-SoCalCross

Women - CAT 3 - JUNIOR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 HAYLEIGH KIRKHAM   Hemet, CA1:59:19.47 356635  323 HEMET HIGH SCHOOL
2 SARAH AUER   2:14:57.16  241 BEAR VALLEY BIKES

Women - CAT 3 - MASTER - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SARAH ALVARADO   San Bernardino, CA2:25:25.65 382798  272 CHAINS REQUIRED

Women - CAT 3 - MASTER - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SARA MAST   2:18:37.12  306 

Women - CAT 2 - JUNIOR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MADELAINE MELCHER   Mentone, CA1:33:21.02 354116  303 The TEAM-SoCalCross
2 DALMA FELENYI   Lake Arrowhead, CA1:33:42.67 354736  181 
3 REKA FELENYI   Lake Arrowhead, CA1:39:38.90 354740  178 
4 MEGAN BRADLEY   Lake Arrowhead, CA1:50:58.41 354768  173 

Women - CAT 2 - SENIOR - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JESSICA BRUNNER   1:37:45.14  353 SAN DIEGO BIKE SHOP
2 SHILO VIGIL   1:37:46.12  354 BLOCK BIKES

Women - CAT 2 - MASTER - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SAMANTHA ADAMS   Dana Point1:39:19.05 366188  278 KASEL CYCLING/TEAM R
2 MICHELLE VANGILDER   Mission Viejo, CA1:43:15.68 261069  284 
3 KRISTEN OSBORN   Redlands, CA1:50:07.47 186670  352 

Women - CAT 2 - MASTER - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LANA NEWSOME   Bakersfield, CA1:34:49.37 197378  244 
2 ROBIN KAMINSKY   Redondo Beach, CA1:38:51.94 361130  138 
3 JEANNE SCHEETZ   1:53:13.83  276 COATES CYCLERY
DNF MISSY GARDNER   DNF  132 

Women - CAT 2 - MASTER - 50-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 STACEY COOKE   Redondo Beach, CA1:55:08.36 118722  281 
2 JODI MARTIN   Claremont, CA2:04:26.60 170482  255 COATES CYCLERY
3 SHARON BECKMAN   Tustin, CA2:06:12.13 60385  160 SHO-AIR/ROCK N ROAD
4 ANNE-CATHERINE ROCH-LEVECQ   Oceanside, CA2:12:38.85 279897  208 

Women - CAT 1 - JUNIOR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 EMMA KLINGAMAN   Idyllwild, CA1:37:49.73 319226  147 THE HUB CYCLERY

Women - CAT 1 - SENIOR - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LARISSA FITCHETT   Silverado, CA1:52:04.50 274696  321 
2 CLAUDIA ESPINOZA   Chula Vista, CA2:12:32.30 255348  355 BACKBONE RACING

Women - CAT 1 - MASTER - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ALISON JONES   Laguna Beach, CA1:50:18.39 375116  293 SHO-AIR/ROCK N ROAD
2 HEATHER RANOA   Murrieta, CA1:55:57.35 240134  332 SO CAL ENDURANCE
3 VIRGINIA SOLOMON   Culver City, CA2:16:06.32 224221  344 Metromint Cycling

Women - CAT 1 - MASTER - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 HEIDI VOLPE   Topanga, CA1:57:44.83 262291  225 SO CAL ENDURANCE
2 ANNABELLE NENNINGER   Lake Forest, CA2:06:31.21 276944  299 SHO-AIR/ROCK N ROAD
3 LEEANN STORINO   Carlsbad, CA2:08:59.74 16006  274 RANCHOS CYCL
4 ALEXANDRIA FABBRO   Altadena, CA2:23:51.92 56090  224 The TEAM-SoCalCross

Women - CAT 1 - MASTER - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 NANCY SEIDLER   Irvine, CA2:00:49.47 115569  163 SHO-AIR/ROCK N ROAD

Women - PRO

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SARAH JANSEN   Rancho Santa Margarita, CA1:46:50.61 254427  342 TEAM MARGARITA
2 VANESSA HUMIC   Long Beach, CA1:59:29.20 250250  103 STANS NO TUBES/KENDA
3 LAUREN GREGG   Santa Cruz, CA2:07:13.86 315722  194 LOEKA

Women - JUNIOR - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ELLE WILLIAMS   Big Bear City, CA1:17:51.36 302781  190 BEAR VALLEY BIKES
2 HANNAH ECKVAHL   Alta Loma, CA1:38:10.01 270907  122 The TEAM-SoCalCross

- OPEN - TANDEMS

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LAURA KNIGHT   Costa Mesa, CA2:01:29.82 288033  140 TROUPE RACING

- CAT 1 - SINGLE SPEED

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TIMOTHY SPARKS   Moorpark, CA1:40:29.56 250370  308 METAL MTN
2 KURT GENSHEIMER   Escondido, CA1:44:25.78 117553  314 CARBON FRAME REPAIR.
3 ERIC NELSON   San Clemente, CA1:45:24.13 232855  341 East Sac Bike Shop
4 MARIO CORREA   Chino Hills, CA1:53:18.53 192099  226 SOCAL ENDURANCE

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyOSMOShimanoCUOREBonk BreakerSierra NevadaUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee