Race Results for
US Cup Big Bear Shootout
Big Bear Lake, CA
(Event Information)
Cross Country on 06/03/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - CAT 3 - CLYDESDALES - 1-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MATTHEW PRATHER   Irvine, CA2:17:38.34 346490  146 SC VELO

Men - CAT 3 - JUNIOR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHAD PLEMONS   Crestline, CA1:25:54.19 381313  1481 
2 CHAD NELSON   1:26:58.73  1723 CYCLERY USA
3 AIDAN YOUNG   1:27:05.76  1478 
4 CHASE DAVIS   Crestline, CA1:29:05.60 381259  1702 DONs/TEAM KAREEN
5 FORREST RUSSELL   1:29:49.44  699 BEAR VALLEY BIKES
6 TOMMY FOUDY   1:32:13.37  808 
7 MICHAEL ERICKSON   1:34:27.83  1704 
8 MICHAEL SANCHEZ   1:36:28.79  1126 
9 OLIVER STUBBS   1:39:07.28  774 SHOAIR/ROCK N ROAD
10 SAM ECKVAHL   Rancho Cucamonga1:57:22.87 374502  576 The TEAM-SoCalCross
11 SAGE WASHABAUGH   2:09:50.97  1711 

Men - CAT 3 - SENIOR - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TIMOTHY STOWERS   Oxnard, CA1:32:03.13 294763  1049 
2 MANNY URIAS   1:38:17.10  1707 FULLERTON BIKES
3 ALFONSO GARCIA   Chula Vista, CA1:43:01.83 199489  1715 

Men - CAT 3 - MASTER - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BENJAMIN FRANCHI   Anaheim Hills1:31:20.30 367690  44 
2 PRIIT UMBSAAR   1:34:30.23  462 BEAR VALLEY BIKES
3 BRENT SEWELL   1:37:16.81  373 
4 CHRISTOPHER SPEIRS   San Diego , CA1:37:38.47 379679  1705 
5 JOEL LOZANO   U S A F Academy, CO1:55:41.42 234955  330 BNG RIDERS

Men - CAT 3 - CLYDESDALES - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARK MURPHY   1:41:54.35  1474 BEAR VALLEY BIKES
2 ALEX PAPIKE   1:45:55.60  132 
3 THOMAS FOUDY   Simi Valley, CA1:54:16.74 343166  686 
4 rod christiansen   Santa Ana, CA2:14:36.49 271229  265 SURF CITY CYCLERY/KE
5 MARIO ESPINOZA   Corona, CA2:35:22.99 369497  863 BAGHOUSE
6 MIKE WEST   Yucaipa, CA3:01:19.93 355402  43 
DNF JOHN LOCKWOOD   DNF  734 

Men - CAT 3 - MASTER - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SHANNON MCGEE   Tustin, CA1:29:01.07 376294  1485 
2 BRYAN SMITH   1:30:51.67  825 CHAINS REQUIRED
3 JUAN CARLOS GUARDDON   1:34:07.99  263 
4 BRYAN WIERZCHUCKI   Chino Hills, CA1:36:49.78 282943  727 SC VELO
5 AXEL SEIFERT   1:39:38.10  1725 TSG
6 SANTIAGO MELCHOR   1:40:31.24  814 
7 OMAR ESTRADA   Buena Park, CA1:44:18.82 199503  415 ACQUA AL 2/SDBC
8 ENRIQUE NAVARRO   Montebello, CA1:46:26.01 380559  1486 
9 HERB SIROTA   1:47:37.28  629 SERIOUS CYCLING
10 PEDRO GARCIA   1:53:51.37  757 

Men - CAT 3 - MASTER - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SCOTT HARDY   1:31:04.92  454 UNIVERSAL CYCLES
2 ERICK ALDRICH   Oceanside, CA1:32:01.89 371460  394 SUPER HAPPY FUN TIME
3 BOW LEMP   1:39:02.69  62 SHO-AIR/ROCK N ROAD
4 STEVE MINNE   Stanford, CA1:41:03.19 24556  136 HOPE RANCH RACING
5 PETER HOUGHTON   Bainbridgeisland, WA1:41:37.17 302055  530 
6 SAL MARTINEZ   1:42:42.72  150 SC VELO
7 RICHARD STOKES   2:00:32.37  30 
8 JAY ALIDO   2:02:00.65  1717 
9 KENNY WASHABAUGH   2:10:43.19  1712 

Men - CAT 3 - MASTER - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JIM BISHOP   1:31:39.55  820 SHO-AIR/ROCK N ROAD
2 MARK TUCKER   San Diego, CA1:35:34.51 362416  18 ACQUA AL2/SDBC
3 MIKE GIROUX   1:35:37.63  1703 
4 GEORGE COOK   Los Angeles, CA1:36:41.82 334064  199 SUPER HAPPY FUN TIME
5 BOB EMERICK   1:46:01.80  417 JAX-MURRIETA
6 WAYNE YORK   1:48:17.71  864 BAGHOUSE
7 JOE KRIVDA   1:49:50.45  1134 
8 BOBBY WOODS   Agoura Hills, CA1:53:51.64 381654  768 

Men - CAT 3 - MASTER - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CARL BRONSON   Los Angeles, CA1:34:34.67 175898  815 BRONSTRUCTION
2 BILL LASCURAIN   Lakeside, CA1:41:00.77 196688  90 
3 PETER DICKEY   Costa Mesa, CA1:45:11.90 300244  82 
4 JOHN SWANSTROM   Studio City, CA1:48:08.54 114894  42 Bicycle Johns Serious Cycling
5 BRUCE DOLGIN   1:48:12.19  380 TEAM APE
6 MATT BRUDIN   1:53:16.14  1179 CASINO BICYCLES
7 MARK THOME   Missoula, MT2:04:42.51 173433  116 BACKBONE/PMBC
8 CHRIS HARRELL   Big Bear City, CA2:04:42.94 313560  656 BEAR VALLEY BIKES
9 JOHN BRAAFLADT   Hailey, ID2:16:32.68 77758  337 

Men - CAT 3 - MASTER - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ROBERT SMENTKOWSKI   Westminster, CA1:45:27.19 364814  952 SHO-AIR/ROCK N ROAD
DNF RANDY BANALES   Riversideriverside, CADNF 349234  803 

Men - CAT 2 - SINGLESPEED

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ERIC NELSON   San Clemente, CA1:22:53.62 232855  16 East Sac Bike Shop
2 CHARLIE STONE   Upland, CA1:24:28.26 220274  149 SC VELO
3 TIM MARSHALL   Newbury Park, CA1:24:35.59 136234  1050 
4 MATTHEW PALMER   1:25:40.06  1191 
5 MICHAEL CRUZ   Whittier, CA1:27:21.70 371772  354 KASEL CYCLING - TEAM
6 JEFF STANNERS   Redlands, CA1:31:03.53 33832  624 DONS BIKES
7 MICHAEL GROSSO   1:38:51.38  1728 
8 JASON CHIODO   Altadena, CA1:40:36.71 360303  241 GRIPPED RACING
9 SHAWN ZABO   1:48:04.92  776 SUPER HAPPY FUN TIME

Men - CAT 2 - JUNIOR - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JACOB JORDAN   Murrieta, CA1:21:20.47 370084  1714 SO CAL ENDURANCE
2 SEAN BELL   1:24:25.88  205 SOUTHRIDGE USA/OAKLE
3 BO KNICKMAN   Newbury Park, CA1:32:26.69 316296  67 AMGEN CYCLING CLUB
4 COLE AVERY   Thousand Oaks, CA1:32:48.85 281632  83 FAST FRIDAY
5 NATHAN JACKSON   1:33:56.18  308 UNIVERSAL CYCLES
6 NATHAN HICKEY   Monrovia, CA1:40:44.39 319320  37 TEAM PABLOVE

Men - CAT 2 - CLYDESDALES - 1-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KERRY WALDMAN   Escondido, CA1:52:00.33 287785  642 RODDER RACING

Men - CAT 2 - JUNIOR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RYAN BURTON   Big Bear Lake, CA1:26:10.68 325538  161 BEAR VALLEY BIKES
2 SEAN MURPHY   1:49:57.74  1473 BEAR VALLEY BIKES

Men - CAT 2 - JUNIOR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SAMUEL BELLO   Spring Valley, CA1:20:08.82 370064  318 
2 AUBREY SMENTKOWSKI   Westminster, CA1:22:03.49 328030  173 SHO-AIR/ROCK N ROAD
3 BRENT BURCHAM   Fallbrook, CA1:26:40.60 339012  11 
4 CODY JUTOVSKY   1:50:41.15  327 BRG RIDERS

Men - CAT 2 - SENIOR - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SEAN PUTNAM   1:18:54.19  124 ACQUA AL2/SDBC
2 CHRIS ROOT   1:19:44.77  222 ACQUA AL2/SDBC
3 GARRISON RIOS   1:20:54.89  367 
4 MASON TURVEY   Oceanside, CA1:21:47.48 315894  111 ACQUA AL2/SDBC
5 NICK BERKELEY   1:23:31.34  159 PLATINUM PERFORMANCE
6 NICOLAS AVELLANEDA   Simi Valley, CA1:31:40.43 283041  1722 
7 STEVEN LEATHAM   1:35:56.77  404 TJ FRISBEE BICYCLES
8 EDWARD MCDONALD   San Francisco, CA1:40:10.94 222851  1709 

Men - CAT 2 - SENIOR - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SCOTT AMUNDSON   1:20:51.10  283 
2 SHANE MCCASSY   1:34:11.26  1487 
3 BRIAN KERSTETTER   El Cajon, CA1:40:40.11 285129  1716 
4 EDWARD CORNELL   1:49:32.48  1047 
5 IAN ODOM   Big Bear City, CA1:58:25.31 153418  1724 
6 JEFFREY STERN   Santa Barbara, CA2:26:01.26 356604  94 PLATINUM PERFORMANCE
DNF CHEYNE MCKEEVER   Huntington Beach , CADNF 262304  859 OUT-SPOKE-N RACING

Men - CAT 2 - MASTER - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RYAN ELTISTE   San Juan Capistrano, CA1:20:36.48 327030  167 SHO-AIR/ROCK N ROAD
2 NATHAN ADAMS   Dana Point, CA1:21:06.87 366468  359 KASEL CYCLING - TEAM
3 DANIEL DIGIACOMO   Dana Point, CA1:21:07.58 337418  31 KASEL CYCLING - TEAM
4 BRIAN SLAMES   1:23:44.32  438 PROCAR INNOVATIONS
5 MATT ARMSTRONG   Cos Cob, CT1:23:45.24 106758  174 NEWBURY PARK BIKESHO
6 BRANDON HAGY   San Clemente1:24:13.81 359210  177 
7 DAVID SANDERSON   Fullerton, CA1:28:01.52 372803  397 
8 BRANDON MARTINEZ   Ontario, CA1:30:35.64 343806  771 
9 PAUL TRINKKELLER   Canyon Country, CA1:36:42.13 273315  769 SANTA CLARITA VELOW/
10 KEVIN SUMMERS   1:37:40.97  1727 BICYCLE JOHNS SCV
11 DAVID BALDONADO   Irvine, CA1:50:50.12 369770  788 SC VELO

Men - CAT 2 - MASTER - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAN ACOSTA   1:19:41.61  39 
2 RYAN LUCE   1:20:09.19  135 WESTLAKE CYCLERY
3 JOHN MOISAN   Solvang, CA1:20:25.35 569  402 SANTA YNEZ CYCLING
4 DANIEL EITMAN   Irvine, CA1:22:05.22 76629  35 KASEL CYCLING - TEAM
5 JOSH MATTHEW   1:22:28.94  91 
6 ALAN KADLEC   Santa Barbara, CA1:23:40.47 332416  211 TEAM POLLI VELOCE
7 JERRY CHEN   Laguna Hills, CA1:27:19.79 118389  1490 REVO
8 RICHARD LA CHINA   San Diego, CA1:27:20.61 339772  777 SHO-AIR/ROCK N ROAD
9 ADAM MCCAMISH   1:27:56.94  115 DON'S BICYCLES
10 CHRIS LAYTON   Newbury Park, CA1:29:22.06 366383  168 
11 ERIC HATFIELD   Long Beach, CA1:29:23.76 315380  807 SHO-AIR/ROCK N ROAD
12 BRYAN BOLT   1:29:34.64  78 THE PATH BIKE SHOP
13 ISAAC FACUNDO   Loma Linda, CA1:34:53.46 70893  442 TEAM RESPONSE
14 HOFFMAN CORTES   1:35:19.05  236 
15 GENO MEZA   1:40:41.26  837 BAGHOUSE/ROCK N ROAD
16 PHILIP MADELEN   1:44:42.82  1072 WARRIOR FORCE

Men - CAT 2 - Clydesdales - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANDREW HART   Riverside, CA1:34:51.66 191056  96 BEAR VALLEY BIKES
2 NOEL TABOR   Lamesa, CA1:37:27.55 308490  619 ACQUA AL 2 / SDBC
3 MARK OLSEN   1:40:41.20  377 OAKLEY
4 HUMBERTO ZAMUDIO   1:45:34.43  772 LIKE LAST NIGHT
5 DAVID LE ANCE   1:47:38.73  416 SHO-AIR/ROCK N ROAD

Men - CAT 2 - MASTER - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOSEPH SHELTON   Yucaipa, CA1:23:17.02 291638  166 Team Redlands
2 SCOTT PLATT   Bell Canyon, CA1:24:54.39 183735  305 UNIVERSAL CYCLES
3 TERRY GAYLORD   Bakersfield, CA1:27:32.63 198582  766 SS FTA
4 CHAD SMART   Corona, CA1:27:43.15 291314  142 BAGHOUSE/ROCK N ROAD
5 KEVIN JACKSON   1:28:39.92  307 UNIVERSAL CYCLES
6 JEFF HERRING   Altadena, CA1:28:46.55 79728  1701 The TEAM-SoCalCross
7 MICHAEL MONGIELLO   Jamul, CA1:30:32.76 303792  1932 TEAM MONGIELLO
8 TIM VANGILDER   Mission Viejo, CA1:32:20.28 138867  1710 TROUPE RACING CO
9 CRAIG KIRKBRIDE   Escondido, CA1:34:08.01 64417  1488 RANCHOS
10 MAX FLAXMAN   1:35:32.77  928 TOPANGA CREEK BICYCL
11 TODD LUMAN   1:36:00.93  399 AMGEN
12 JOE NEARY   1:44:45.15  854 
13 MAX AHARTZ   1:57:13.32  437 MANDALAY BAY/MCGHEES
DNF ROB WINSLOW   Aliso Viejo, CADNF 184442  140 SHO-AIR/ROCK N ROAD

Men - CAT 2 - MASTER - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARK AVERY   Thousand Oaks, CA1:22:26.45 130180  84 FAST FRIDAY
2 DAVID GRANT   1:22:58.47  45 
3 WADE ARNOLD   Lakewood, CA1:23:12.65 192502  569 SC VELO
4 KENNY CLIFTON   Bellflower, CA1:24:51.01 370923  106 SHO-AIR/ROCK N ROAD
5 ROB STUBBS   Missionviejo, CA1:27:48.25 302213  440 SHO-AIR/ROCK N ROAD
6 GREGORY BURCHAM   Fallbrook, CA1:30:29.91 348114  12 
7 ROBERT BLUE   Woodland Hills, CA1:34:23.95 110183  424 EVOMO
8 RON STUVER   Apple Valley, CA1:35:27.91 131877  285 
9 VLADIMIR POPOVIC   La Crescenta, CA1:38:47.50 258143  517 PASADENA ATHLETIC AS
10 MATTHIAS JEZEK   Irvine, CA1:39:26.65 289895  651 SHO-AIR/ROCK N ROAD
11 IAN JONES   Long Beach, CA1:40:21.11 365019  606 
12 JOHN M REVELES   Montrose , CA1:44:40.32 223036  306 PLATINUM PERFORMANCE

Men - CAT 2 - MASTER - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAN TURNER   1:20:47.43  270 WESTLAKE CYCLERY
2 DARIN CARTWRIGHT   Rancho Cucamonga, CA1:25:14.08 95587  328 INCYCLE
3 ERIC WEBSTER   1:25:29.57  339 BICYCLE NERD
4 DAVE ANDERSEN   Santa Rosa, CA1:25:48.60 212463  143 CASINO CYCLING HEMET
5 KENNETH HEALY   1:27:09.72  401 B3 BIKES
6 DAVID CULBERTSON   Newbury Park, CA1:27:25.17 250553  387 PLATINUM PERFORMANCE
7 MARK LUKE   Goleta, CA1:38:39.09 131303  347 PLATINUM PERFORMANCE
8 CLINT SANDUSKY   Yucaipa, CA1:52:41.43 173438  736 YUCAIPA BIKE SHOP

Men - CAT 2 - MASTER - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ted Williams   Solvang, CA1:27:04.58 378923  109 
2 TOMMY LATHROP   1:27:48.64  324 CRANK N STEIN CYCLIS
3 TRACY HRACH   Westlake Village, CA1:32:45.28 183801  303 TEAM TECATE XX
4 MARK DOOLEY   Anaheim Hills, CA1:32:58.41 9834  1172 Team Simple Green/Bike Religion
5 RICH FERSCH   La Habra, CA1:39:37.09 181198  160 RACEHAUS
6 DAVID MARSH   Apple Valley, CA1:40:24.06 366655  1317 CHAINS REQUIRED
7 RON TROUT   1:41:15.59  427 COATES CYCLERY
8 PETE KIRKHAM   Hemet, CA1:42:48.15 19260  1119 HEMET HIGH SCHOOL
DNF TOM SITTON   Big Bear Lake, CADNF 32838  800 RIM NORDIC/ART GARDE

Men - CAT 2 - MASTER - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JEANICK OSTER   Los Angeles, CA1:33:10.36 26893  290 
2 TIM ROOT   1:34:28.75  1160 AGUA 2 AL/SDBC

Men - CAT 1 - SINGLE SPEED

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TIMOTHY SPARKS   Moorpark, CA1:59:13.85 250370  41 METAL MTN

Men - CAT 1 - JUNIOR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 EVAN WILLIAMS   Big Bear City, CA1:44:19.22 255194  1149 BEAR VALLEY BIKES

Men - CAT 1 - JUNIOR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GARRETT GAITHER   Ramona, CA1:15:03.05 339146  80 CYNERGY CYCLES
2 JARRED JORDAN   Murrieta, CA1:15:05.39 332992  333 SOCAL ENDURANCE
3 KYLE SKEEN   Ramona, CA1:18:17.67 359277  1937 CYNERGY CYCLES

Men - CAT 1 - SENIOR - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAN BENSON   Simi Valley, CA1:51:04.22 358243  53 PLATINUM PERFORMANCE
2 KYLE IRETON   Portland, OR1:52:09.57 296055  1930 ACQUA AL 2 / SDBC
3 AUSTIN KLISE   Valley Center, CA1:58:15.11 345738  1175 
4 BENJAMIN WARREN   Lynchburg Va2:06:24.52 204687  1708 BW RACING
5 MATTHEW JOHNSON   Ridgecrest, CA2:17:59.21 290460  194 

Men - CAT 1 - SENIOR - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANTON PETROV   Costa Mesa, CA1:51:03.77 211354  497 SDG/Felt/p.B. IRT
2 STEPHANE ROCH   San Diego, CA1:53:38.96 199861  418 SHO-AIR/ROCK N ROAD
3 JOSH OSKINS   Orange, CA1:54:59.50 310095  355 KASEL CYCLING - TEAM
4 BRODIE STRINGER   Danville2:01:01.15 370456  855 
5 PRESTON GIFFORD   Fullerton, CA2:02:47.34 343458  224 SHO-AIR/LA HABRA CYC
6 CHESTER GILLMORE   Santa Barbara, CA2:03:56.18 269966  50 PLATINUM PERFORMANCE
7 ANTHONY TINTELNOT   Edwards, CA2:08:14.05 340236  706 
8 RAY SNOKE   Imperial Beach, CA2:14:50.28 341468  846 TEAM MARIN BICK WILL
DNF BARRET FISHNER   Lillington, NCDNF 235136  179 MANDALAY BAY/MCGHIES

Men - CAT 1 - MASTER - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ELLIOT REINECKE   Cardiff, CA1:46:10.05 152470  198 SKULD RACING
2 GRIFFITH VERTICAN   Santa Ana, CA1:51:08.31 95837  500 B4B/SHO-AIR/ROCK N R
3 KEVIN MEHRENS   Issaquah, WA1:54:17.72 362079  40 BAGHOUSE/ROCK N ROAD
4 ADAM POYTRESS   Goleta, CA1:57:11.30 260239  89 PLATINUM PERFORMANCE
5 TED WILLARD   Aliso Viejo, CA1:57:13.29 218415  131 SDG FELT pb.Irt
6 ARA MOVSESSIAN   Glendale, CA2:20:30.70 210630  473 BACKBONE ADVENTURE R
7 MICHAEL PAGE   Escondido, CA2:08:06.49 290599  13 ACQUA AL 2 / SDBC
8 TREY JARNO   2:41:05.85  728 BEAR VALLEY BIKES
DNF RYAN FEDOROW   Orange, CADNF 312400  56 OAKLEY

Men - CAT 1 - MASTER - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARCO AROCHA   Thousand Oaks, CA1:44:28.55 287924  138 B4B/SHO-AIR/ROCK N R
2 TY KADY   Placentia, CA1:47:40.30 191004  358 SHO-AIR/SPECIALIZED
3 David Sheek   Huntington Beach, CA1:54:03.61 250444  256 SDG/Felt pb.Irt
4 RYAN COX   San Juan Capistrano, CA1:54:21.32 287269  233 LINKED CYCLING
5 FABIO BOTTALICO   San Diego, CA2:05:27.61 114136  478 CAL COAST BICYCLES
6 DEREK OLDFIELD   San Diego, CA2:11:07.37 298873  17 
DNF MATT SMITH   San Clemente, CADNF 290790  76 BAGHOUSE/ROCK N ROAD

Men - CAT 1 - MASTER - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TODD BOOTH   Santa Barbara, CA1:56:19.81 4249  27 PLATINUM PERFORMANCE
2 DAVID STAINTON   Encinitas, CA1:58:06.98 307294  1718 SKULD
3 ROGER MOORE   Santa Barbara, CA2:01:10.26 24953  24 PLATINUM PERFORMANCE
4 JAY HAMMOND   Victorville, CA2:02:28.29 90662  520 BEAR VALLEY BIKES
5 TAKAHIRO ODAJIMA   Kanagawa2:02:44.21 380264  1482 
6 JOHN UMALE   Valencia, CA2:06:13.64 348864  701 SANTA CLARITA VELO
7 KEITH NEWSOME   Bakersfield, CA2:10:00.15 79109  245 
8 RENE PULIDO   Pomona, CA2:10:04.51 240860  1706 SC VELO
9 MOISES MOLINA   Mission Viejo, CA2:15:55.93 183955  655 KASEL CYCLING - TEAM

Men - CAT 1 - MASTER - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ROY KNICKMAN   Newbury Park, CA1:50:36.98 45550  68 Breakaway from Cancer Masters
2 TIM ZANDBERGEN   Aliso Viejo, CA1:53:06.78 210789  264 SHO-AIR/ROCK N ROAD
3 GREG TURNER   Thousand Oaks, CA1:54:00.85 191067  21 PLATINUM PERFORMANCE
4 STEVE KINNEY   Big Bear Lake, CA1:56:41.44 19216  1039 STEVEN K SPORTS
5 ALEX TENO   Chatsworth, CA1:59:13.83 345730  121 WESTLAKE CYCLERY
6 RICK MORRIS   Santa Clarita, CA1:59:29.91 25148  69 SANTA CLARITA VELO
7 FRODE ANDRE EVENSEN   Edwards, CA2:00:08.38 333774  566 SANTA CLARITA VELO
8 ERIC LE DET   Cardiff By The Sea, CA2:06:07.38 341132  390 
9 CLINTON CAMPBELL   Yucaipa, CA2:06:09.04 271865  460 DONS BICYCLES
10 DERON DODERO   Sandiego, CA2:12:10.00 308179  217 SHO-AIR/ROCK N ROAD
11 DAVE EMIG   Fawnskin, CA2:19:54.07 108050  509 CHAINS REQUIRED
12 BRIAN TEED   Prescott, AZ2:23:05.46 131041  1477 
DNF BOB NISBET   Oakland, CADNF 144337  731 PLATINUM PERFORMANCE
DNF IAN BARENSE   Santa Barbara, CADNF 304121  22 PLATINUM PERFORMANCE

Men - CAT 1 - MASTER - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOHNNY OMARA   Laguna Niguel, CA1:48:03.23 50872  144 BAGHOUSE/ROCK N ROAD
2 Bobby Langin   Thousand Oaks, CA1:57:56.87 254985  49 PLATINUM PERFORMANCE
3 JOHN BIRON   Newbury Park, CA2:00:03.37 79727  26 PLATINUM PERFORMANCE
4 RICHARD KIM   Anaheim Hills, CA2:03:59.54 246854  20 SHO-AIR/ROCK N ROAD
5 REGGIE LAMSON   Big Bear Lake, CA2:09:12.73 20250  297 BEAR VALLEY BIKES
6 DAVID RIES   Boulder, CO2:13:07.07 184842  1470 BOULDER CYCLE SPORT
7 STEVE SILVA   Goleta, CA2:15:56.30 32669  52 PLATINUM PERFORMANCE

Men - CAT 1 - MASTER - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DEAN SWANK   Crestline, CA2:01:07.15 215598  19 PLATINUM PERFORMANCE
2 RANDY LIECHTY   San Diego, CA2:07:07.56 89462  483 ACQUA AL2/SDBC
3 PATRICK ELDRIDGE   Santa Clarita, CA2:19:43.53 10638  956 SHO-AIR/ROCK N ROAD

Men - CAT 1 - MASTER - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JON MILLER   Newbury Park, CA1:24:43.69 167489  57 PLATINUM PERFORMANCE
2 MARK BLAKESLEE   Big Bear City, CA1:36:28.08 334790  105 BEAR VALLEY BIKES
3 PHILIPPE MINNITI   Canyon Country, CA1:46:30.94 183822  286 TEAM APE

Men - CAT 1 - MASTER - 65-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 STAN FORD   Temcula1:31:08.23 12017  323 SOCAL ENDURANCE
2 DAVID ORTEGA   San Diego, CA1:39:06.94 86603  1721 CAL COAST BICYCLES
3 ROGER SEXTON   Valencia, CA2:01:37.90 142061  920 TEAM APE

Men - CAT 1 - MASTER - 70-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BUZ BROCKWAY   Granada Hills, CA1:55:41.08 86705  93 TEAM APE
2 BRIAN KINIRY   Santa Maria, CA2:00:48.90 101576  276 TEAM APE
3 TERRY DAHL   Santa Barbara, CA2:16:48.97 189437  51 PLATINUM PERFORMANCE
DNF RON RILEY   Aptos, CADNF 204167  92 BIKE STATION APTOS

Men - PRO

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ZACHARY VALDEZ   Hemet, CA1:40:56.10 280759  1720 WHOLE ATHLETE-SPECIA
2 MIGUEL VALADEZ   1:46:32.87  461 ELLSWORTH
3 HAL HELBOCK   San Diego, CA1:48:28.64 111061  86 CYTOMAX/KHS
4 CHARLES JENKINS   Ridgecrest, CA1:48:29.54 17736  33 KHS 650 CREW
5 MATT FREEMAN   Redlands, CA1:49:25.95 172215  464 CYCLERY USA
6 DEREK HERMON   Big Bear Lake, CA1:52:56.58 15935  58 BEAR VALLEY BIKES
7 GARNET VERTICAN   Crestline, CA1:56:44.20 43191  1174 GIANT
8 TSERING ALLEYNE   Novato, CA2:04:39.88 196474  71 MARIN BIKES

Men - JUNIOR - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ALEC BURTON   Big Bear Lake, CA1:21:33.01 325546  163 BEAR VALLEY BIKES
2 DYLAN EATON   Ladera Ranch, CA1:33:15.65 362302  185 SHO-AIR/ROCK N ROAD
3 ETHAN SANCHEZ   Winchester, CA1:33:37.00 318040  251 INTERNATIONAL CHRIST
4 GARETH EATON   Ladera Ranch, CA1:43:18.45 362303  186 SHO-AIR/ROCK N ROAD
5 DOMINIC TURNER   Thousand Oaks, CA1:50:12.59 331302  273 PLATINUM PERFORMANCE
6 BLAKE WRAY   2:18:00.86  1468 

Men - JUNIOR - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JONAH SANCHEZ   Winchester, CA1:14:06.64 306696  250 INTERNATIONAL CHRIST
2 CHRISTOPHER POLVOORDE   1:15:54.73  349 
3 TANNER ALCALA   1:21:32.51  1479 
4 CHASE DOWTY   1:21:33.51  1475 BEAR VALLEY BIKES
5 ZACHARY BURTON   Big Bear Lake, CA1:26:21.35 325542  162 BEAR VALLEY BIKES
6 JACKSON DOOLEY   Anaheim Hills1:26:36.90 366099  348 SHO-AIR/ROCK N ROAD
7 DYLAN LINDE   1:40:42.05  210 
8 TREVOR WRIGHT   1:59:26.59  834 

Men - JUNIOR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 HANK EVANS   Longbeach, CA1:31:37.94 306132  1319 
2 JOHANN AUER   1:34:06.70  1472 

Women - CAT 3 - JUNIOR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 NICOLE JEWELL   Lake Arrowhead, CA1:56:46.00 380992  1320 
2 HAYLEIGH KIRKHAM   Hemet, CA2:07:15.83 356635  208 HEMET HIGH SCHOOL
3 SARAH AUER   2:30:15.96  1471 BEAR VALLEY BIKES

Women - CAT 3 - SENIOR - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 HEIDI AMUNDSON   San Diego, CA2:16:59.40 366006  1496 SHO-AIR/ROCK N ROAD

Women - CAT 3 - MASTER - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KASI KOSHAK   Dana Point, CA1:51:57.19 371374  403 KASEL CYCLING/TEM RE

Women - CAT 3 - MASTER - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ELIZABETH EATON   1:56:39.21  1060 SHO-AIR/ROCK N ROAD
2 DENISE JAYNE   3:00:24.48  1928 BEAR VALLEY BIKES

Women - CAT 3 - MASTER - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JAN ACKERMAN   Aliso Viejo, CA2:06:55.12 271733  805 SHO-AIR/ROCK N ROAD

Women - CAT 2 - JUNIOR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MADELAINE MELCHER   Mentone, CA1:36:48.52 354116  345 The TEAM-SoCalCross
2 REKA FELENYI   Lake Arrowhead, CA1:37:34.00 354740  1469 
3 DALMA FELENYI   Lake Arrowhead, CA1:37:45.84 354736  1466 
4 MCKENZIE MELCHER   Mentone, CA1:40:32.02 354114  343 The TEAM-SoCalCross
5 MEGAN BRADLEY   Lake Arrowhead, CA1:43:40.38 354768  1318 

Women - CAT 2 - SENIOR - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SHILO VIGIL   1:42:02.64  393 BLOCK BIKES
2 JESSICA BRUNNER   1:48:22.11  279 SAN DIEGO BIKE SHOP
DNF MEGAN FORD   Temecula, CADNF 250076  326 SO CAL ENDURANCE

Women - CAT 2 - MASTER - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SAMANTHA ADAMS   Dana Point1:45:58.95 366188  360 KASEL CYCLING/TEAM R
2 VERONICA ELIASSON   South Pasadena, CA1:46:32.71 340544  36 STEVEN K SPORTS
3 WILHELMINA ZUCKERMAN   Mission Viejo, CA1:51:27.69 338682  934 TROUPE RACING
4 KRISTEN OSBORN   Redlands, CA1:55:49.81 186670  1726 

Women - CAT 2 - MASTER - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ROBIN KAMINSKY   Redondo Beach, CA1:41:40.90 361130  366 
2 LANA NEWSOME   Bakersfield, CA1:46:31.21 197378  244 
3 JEANNE SCHEETZ   1:53:47.14  183 COATES CYCLERY
4 BEATRICE DORMOY   Santee, CA1:58:04.20 219340  1309 ACQUA AL 2 / SDBC

Women - CAT 2 - MASTER - 50-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 STACEY COOKE   Redondo Beach, CA1:54:27.39 118722  862 
2 SHARON BECKMAN   Tustin, CA2:14:48.98 60385  735 SHO-AIR/ROCK N ROAD
3 ANNE-CATHERINE ROCH-LEVECQ   Oceanside, CA2:21:11.05 279897  238 

Women - CAT 1 - JUNIOR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 EMMA KLINGAMAN   Idyllwild, CA1:42:27.85 319226  944 THE HUB CYCLERY
2 CAMILA FERNANDEZ   Chula Vista, CA1:50:01.75 354142  645 INCYCLE

Women - CAT 1 - SENIOR - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SARA HANSON   2:46:42.24  1719 ITSA BIKE SHOP
2 LIZ MILLER   Glendora, CA3:00:02.86 350062  395 INCYCLE/SERFAS

Women - CAT 1 - MASTER - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ALISON JONES   Laguna Beach, CA2:06:15.10 375116  1054 SHO-AIR/ROCK N ROAD
2 HEATHER RANOA   Murrieta, CA2:15:40.21 240134  1713 SO CAL ENDURANCE

Women - CAT 1 - MASTER - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANNABELLE NENNINGER   Lake Forest, CA2:30:18.23 276944  605 SHO-AIR/ROCK N ROAD
2 TAMARA TABEEK   San Diego, CA2:31:01.09 73804  853 BLACK MOUNTAIN BICYC

Women - PRO

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 VANESSA HUMIC   Long Beach, CA2:20:06.11 250250  266 STANS NO TUBES/KENDA

Women - JUNIOR - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ELLE WILLIAMS   Big Bear City, CA1:17:32.25 302781  1084 BEAR VALLEY BIKES
2 HANNAH ECKVAHL   Alta Loma, CA1:56:11.69 270907  524 The TEAM-SoCalCross
3 TOREE WRIGHT   2:20:21.70  950 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaSpyOSMOCUOREShimanoUSACDFBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee