Race Results for
Allegheny Cycling Assocation Tuesday Night Criteri
Pittsburgh, PA
(Event Information)
Criterium on 08/07/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 todd hauber (1 - Cat4)   Austin, TX 377080   Unattached
2 Erik Rauterkus (2 - Cat4)   Pittsburgh, PA 349960   High Voltage Racing and Recreation
3 Kristopher Powell (3 - Cat4)   Pittsburgh 378742   Unattached
4 AARON STEIN (4 - Cat4)   Harrisburgh Pa 378278   Pro Bikes Pittsburgh Race Team
5 James Feudale (5 - Cat4)   W Leechburg, PA 219417   Unattached
6 Mike Janeiro (6 - Cat4)   Greensburg, PA 331910   Steel City Endurance
7 Jeff Gernert (7 - Cat4)   Pittsburgh, PA 328690   Backyard Bike Club
8 Ken Mowry (8 - Cat4)   Pittsburgh, PA 380875   East End Cycling Club
9 shawn geiger (9 - Cat4)   Burgettstown, PA 301290   Backyard Bike Club
10 Kyle Shatzer (10 - Cat4)   Pittsburgh, PA 333234   Carnegie Mellon University
11 Rachel Weaver   Pittsburgh, PA 271851   Steel City Endurance
12 Timothy Daigle (11 - Cat4)   Pittsburgh, PA 381217   Allegheny Cycling Association
13 Christian Korey (12 - Cat4)   Pleasant Hills, PA 378942   Team Citius
14 Marko Milojevic (13 - Cat4)   Pittsburgh, PA 375642   About Time Cycling
15 Alan Lucas (14 - Cat4)   Munhall, PA 296898   Steel City Endurance
16 Aaron Bovalino (15 - Cat4)   Beaver, PA 303771   Beaver Valley Velo
17 Daniel Holland (1 - Cat5)   Pittsburgh, PA 381119   Unattached
18 David Roney (16 - Cat4)   Murrysville, PA 318166   Allegheny Cycling Association
19 Greta Daniels (17 - Cat4)   Pittsburgh, PA 343098   DPS Penn

Men - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Mower   Pittsburgh, PA 299802   Young Medalists/ Team Rothrock
2 Nathan Clair   Sewickley, PA 288219   High Voltage Racing and Recreation
3 Caleb Wakeley   Glenshaw, PA 382663   Unattached
4 Grant Rauterkus   Pittsburgh 378792   Team Citius

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greta Daniels (1 - Cat4)   Pittsburgh, PA 343098   DPS Penn
2 Melody Gerasimek (2 - Cat4)   Transfer, PA 304981   Unattached
3 Kate Bennett (1 - Cat3)   Pittsburgh, PA 271365   Steel City Endurance
4 Tammy Greene (3 - Cat4)   Pittsburgh, PA 201395   Iron City Bikes
5 Cynthia Cornell (4 - Cat4)   Pittsburgh, PA 382409   Steel City Endurance
6 Michelle Zorrilla (5 - Cat4)   Pittsburgh, PA 383462   Unattached
7 Stephanie Stambaugh (2 - Cat3)   Pittsburgh, PA 247989   Steel City Endurance
8 Jacqueline Libby (6 - Cat4)   Pittsburgh, PA 383362   Steel City Endurance
9 Pam Clair (7 - Cat4)   Wexford, PA 379674   Unattached
10 Sophia Bordanero      Unattached

Women - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Veda Gerasimek   Transfer, PA 297211   Young Medalists/ Team Rothrock
2 Ann Hodos   Allison Park, PA 380220   Unattached

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaBonk BreakerSpyOSMOCUOREUSACDFShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee