Race Results for
Allegheny Cycling Assocation Tuesday Night Criteri
Pittsburgh, PA
(Event Information)
Criterium on 05/15/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rick Plowman (1 - Cat4)   West Mifflin, PA 293442   Steel City Endurance
2 Jeff Gernert (2 - Cat4)   Pittsburgh, PA 328690   Backyard Bike Club
3 Willem deBoer   Pittsburgh, PA 343238   High Voltage Racing and Recreation
4 Scott Stewart (3 - Cat4)   Pittsburgh 366818   Unattached
5 Kevin Kralik (4 - Cat4)   Pittsburgh, PA 253949   University of Pittsburgh
6 shawn geiger (5 - Cat4)   Burgettstown, PA 301290   Backyard Bike Club
7 Kyle Chappel   Mars, PA 380707   Unattached
8 Kristopher Powell (6 - Cat4)   Pittsburgh 378742   Unattached
9 Alan Lucas (7 - Cat4)   Munhall, PA 296898   Steel City Endurance
10 Jim Meyers (1 - Cat5)   Pittsburgh, PA 379790   Unattached
11 James Feudale (8 - Cat4)   W Leechburg, PA 219417   Unattached
12 Fred Gohh (9 - Cat4)   Pittsburgh, PA 210280   High Voltage Racing and Recreation
13 John Kavouris   Pittsburgh, PA 347508   Pitt/HTV Development
14 Mike Janeiro (10 - Cat4)   Greensburg, PA 331910   Steel City Endurance
15 Travis Rabbit (11 - Cat4)   New Haven, CT 368373   Unattached
16 Christian Korey (12 - Cat4)   Pleasant Hills, PA 378942   Unattached
17 Nathan Clair   Sewickley, PA 288219   High Voltage Racing and Recreation
18 Paul Flecher (2 - Cat5)   Cranberry Twp, PA 377623   Allegheny Cycling Association
19 Jonathan Geair (13 - Cat4)   Pittsburgh, PA 183179   Unattached

Men - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Xavier Szigethy   Pittsburgh, PA 348854   High Voltage Racing and Recreation
2 Willem deBoer   Pittsburgh, PA 343238   High Voltage Racing and Recreation
3 Nathan Clair   Sewickley, PA 288219   High Voltage Racing and Recreation
4 Tyler Mower   Pittsburgh, PA 299802   Young Medalists/ Team Rothrock
5 Ezra Baun   Pittsburgh, PA 309903   High Voltage Racing and Recreation
6 Bradley Miller   Pittsburgh, PA 293915   High Voltage Racing and Recreation

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Weaver (1 - Cat3)   Pittsburgh, PA 271851   Steel City Endurance
2 Nicole Berrian (1 - Cat4)   Pittsburgh, PA 353218   Pro Bikes Pittsburgh Race Team
3 Kate Bennett (2 - Cat3)   Pittsburgh, PA 271365   Steel City Endurance
4 Bridget Ferris (2 - Cat4)   Pittsburgh, PA 374986   About Time Cycling
5 Kamden Hoffmann (3 - Cat3)   Pittsburgh, PA 344870   DPS Penn
6 Stephanie Stambaugh (4 - Cat3)   Pittsburgh, PA 247989   Steel City Endurance
7 Melody Gerasimek (3 - Cat4)   Transfer, PA 304981   Unattached
8 Heidi Piatt (4 - Cat4)   Allison Park, PA 374925   About Time Cycling
9 Tammy Greene (5 - Cat4)   Pittsburgh, PA 201395   Iron City Bikes
10 Sarah Lukens (6 - Cat4)   South Bend, IN 357597   Steel City Endurance

Women - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Veda Gerasimek   Transfer, PA 297211   Young Medalists/ Team Rothrock
2 Samantha Miller   Pittsburgh, PA 267377   Unattached

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREShimanoSpyBonk BreakerOSMOSierra NevadaUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee