Race Results for
Landis Cyclery South Mountain Bike Classic
Phoenix, AZ
(Event Information)
Hill Climb on 03/10/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric MARCOTTE (1 - Cat1)   Scottsdale, AZ 212698   ELBOWZ RACING
2 David GLICK (2 - Cat1)   Tucson, AZ 175967   Landis/Trek
3 J R GRABINGER (3 - Cat1)   Phoenix, AZ 231701   Bicycle Haus Elite
4 Thomas JONDALL (4 - Cat1)   Tucson Az 243091   Landis/Trek
5 George W. CYRUS (5 - Cat1)   Queen Creek, AZ 324344   Landis/Trek
6 Colin DON (6 - Cat1)   Los Angeles, CA 256718   Landis/Trek
7 Chris ATEN (7 - Cat1)   Flagstaff, AZ 234254   Landis/Trek
8 William White (1 - Cat2)   Scottsdale, AZ 251444   
9 Vasanth COORG (8 - Cat1)   Phoenix, AZ 215254   Velossimo Racing
10 Kyle COLAVITO (9 - Cat1)   Tucson, AZ 190677   Bicycle Haus Elite
11 David WELSH (2 - Cat2)   Tucson, AZ 142434   TriSports Cycling/Eclipse Racing
12 Travis J. MCCABE   Tucson, AZ 268330   Landis/Trek
13 Taylor SKINNER (3 - Cat2)   Anthem, AZ 306962   FASTER Performance Center
14 Eugene BORONOW (10 - Cat1)   Tucson, AZ 57369   02 Modern Fitness

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darien NEWMAN   Tucson, AZ 108052   Team Colleen
2 Anthony CHAVEZ   Tucson, AZ 266284   TriSports Cycling/Eclipse Racing
3 Isaiah JEREZ   Henderson, NV 320404   Team Penta
4 Matt FRENCH   Phoenix, AZ 157544   Carlos O'Brien p/b Tribe
5 Philip WILSON   Phoenix, AZ 38573   Fleming Wealth Strategies.com
6 Jake SPELMAN   Gilbert, AZ 305505   FASTER Performance Center
7 Jonathan TRIPLETT   Tucson, AZ 306832   02 Modern Fitness
8 Brian BARRETT   Mesa, AZ 185409   
9 Herb JOHNSON   La Jolla, CA 55245   san diego cyclovets
10 Richard HORN   Tucson, AZ 267483   Aggress

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott FORD   Anthem, AZ 298798   Team Winded
2 Marcus NEEDHAM   Tucson, AZ 332392   TriSports Cycling/Eclipse Racing
3 Douglas RITENOUR   Phoenix, AZ 313820   Bicycle Haus Racing
4 Chad MICKELSON   Henderson, NV 304065   Vegas Velo/Shuffle Master-Penta
5 James WINEBRENNER   Scottsdale, AZ 271027   Bicycle Haus Racing
6 Rodolfo ESPINO   Tempe, AZ 308389   Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes
7 Steve TREINEN   San Tan Valley, AZ 218677   Focus Racing
8 Ken Montaney   Tucson, AZ 301455   
9 Jack DeBartolo 3   Phoenix, AZ 220096   Bicycle Haus Racing
10 Mark RYAN   Phoenix, AZ 298303   Team Pay N Take
11 Chris RACE   Henderson, NV 330716   Shufflemaster Penta/Vegas Velo
12 Steve GURLEY   Phoenix, AZ 58573   FASTER Performance Center
13 Adam DUNN   Gilbert Az. 366759   Focus Racing
14 Michael GUTIERREZ   Maricopa, AZ 213068   Landis/Trek
15 Paul KUHN   Boulder City, NV 304991   Shufflemaster Penta/Vegas Velo
16 Kevin LA RA   Chandler, AZ 218894   Landis/Trek
17 Efthimios Tim Anastassatos   Phoenix, AZ 230226   Phoenix Consumers Cycling Club
18 Derek RICH   Phoenix, AZ 307417   Landis/Trek

Men - Cat 4 - 421

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Braden SHERWOOD   Queen Creek, AZ 337534   Two-Wheel Jones Racing

Men - Cat 4 - 423

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Jesse MELEN   Tucson, AZ 334656   Summit Velo

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Woodward   Flagstaff, AZ 367040   Flagstaff Cycling
2 Chris ASHTON   San Francisco 365342   Bicycle Haus Racing
3 J CARNES   Flagstaff, AZ 309142   Team Pay N Take
4 Shalom GOFFRI   San Francisco, CA 343646   
5 Patrick BLESS   Phoenix, AZ 366093   GST Racing
6 Matthias WOLF   Phoenix, AZ 360939   Bicycle Haus Racing
7 Steve ZURGA   Chandler, AZ 358188   San Tan Racing/Paragon Cycling
8 Allen ANTONELLI   El Mirage, AZ 367117   Unattached
9 Alan HALL   Phoenix, AZ 366438   Bicycle Ranch
10 Claude BURKHARDT   Scottsdale, AZ 343468   
11 Kirk SCHROEDER   Gilbert, AZ 315630   
12 Jason BRUMM   Gilbert, AZ 369238   Strada Racing
13 Kyle HORNBECK   Flagstaff Az 349532   Flagstaff Cycling
14 John DAY   Henderson, NV 308513   Team Penta
15 Paul SCHMIDT   Phoenix, AZ 366907   Curbside Cyclery
16 James FOLEY   Scottsdale, AZ 364720   Phoenix Consumers Cycling Club
17 Raul VARGAS   Gilbert, AZ 306065   FASTER Performance Center
18 James MORAN   Scottsdale, AZ 374835   Team Winded

Men - Master - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mauricio PRADO (1 - Cat1)   Las Vegas, NV 28603   Allegiant Airlines/Pain MD's.com
2 Steven MUHLE (1 - Cat2)   Scottsdale, AZ 55670   Team Thumper
3 Gary HANSON (2 - Cat2)   Anthem, AZ 268626   FASTER Performance Center
4 Philip WILSON (1 - Cat3)   Phoenix, AZ 38573   Fleming Wealth Strategies.com
5 Michael LARSEN (3 - Cat2)   Mesa, AZ 54672   Two-Wheel Jones Racing
6 James FILLMORE (1 - Cat4)   Chandler, AZ 353170   Arizona Masters Racing
7 Mark BEATY (2 - Cat3)   Denver, CO 188756   Ronin Racing
8 Eric TAYLOR (3 - Cat3)   Tucson, AZ 273841   
9 Sean WATKINS      
10 Juan TARANGO (4 - Cat3)   Phoenix, AZ 55890   Phoenix Consumers Cycling Club
11 Juan GARCIA      
DNF Luis GONZALEZ (Cat4)   Scottsdale, AZ 53600   Arizona Masters Racing
DNF Shalom GOFFRI (Cat4)   San Francisco, CA 343646   

Men - Master - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shawn DALY (1 - Cat2)   Tucson, AZ 205616   TriSports Cycling/Eclipse Racing
2 Scott CONOVER (2 - Cat2)   Mesa, AZ 7593   Unattached
3 David REID (1 - Cat1)   Mesa, AZ 60513   Landis/Trek
4 Marcus NEEDHAM (1 - Cat4)   Tucson, AZ 332392   TriSports Cycling/Eclipse Racing
5 Tod SMITH (3 - Cat2)   Scottsdale, AZ 249644   Bicycle Haus Racing
6 Aurelio ESPINOSA (1 - Cat3)   Phoenix, AZ 87483   Phoenix Consumers Cycling Club
7 Mike BONTRAGER (1 - Cat5)   Phoenix, AZ 278309   
8 Mark BEATY (2 - Cat3)   Denver, CO 188756   Ronin Racing
9 Jim HOLBROOK (3 - Cat3)   Peoria, AZ 247766   FASTER Performance Center
10 John HOFFMANN (2 - Cat4)   Oro Valley, AZ 337946   Tolero Racing
11 Eric TAYLOR (4 - Cat3)   Tucson, AZ 273841   
12 Tyrone HOLMES (2 - Cat5)   Scottsdale, AZ 241465   Landis/Trek
13 Dave RACKOSKI (4 - Cat2)   Chandler, AZ 28988   Landis/Trek
14 Charles IVERSON   Chandler, AZ 326562   

Men - Master - 55-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve TREINEN (1 - Cat4)   San Tan Valley, AZ 218677   Focus Racing
2 Duane MULVANEY (2 - Cat4)   Casa Grande, AZ 77005   Landis/Trek
3 Paul MITTMAN (1 - Cat5)   Mesa, AZ 358214   
4 Doug FORSHA (3 - Cat4)   Scottsdale, AZ 155879   Team RPM/Team Green Choice/Airpark
5 Jeff PENNEY      
6 Jim BROWNING (4 - Cat4)   Phoenix, AZ 336502   FASTER Performance Center
7 Glenn HARRIS (5 - Cat4)   Tucson, AZ 180527   Summit Velo
8 Matt PAYNE   Nineveh, IN 261877   
9 Tom KELLY      

Men - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dylan SCHROEDER   Gilbert, AZ 365656   

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ruben ALVAREZ REYES      YBC Racing/Yuma Bike Club
2 Chris MAGRAS   Phoenix, AZ 367035   Fly Racing
3 Dale RUTH   Scottsdale, AZ 366593   McDowell Cycling
4 Miguel AGUIRRE   Yuma, AZ 343522   YBC Racing/Yuma Bike Club
5 Edwyn YOCUPICIO   Yuma, AZ 286814   YBC Racing/Yuma Bike Club

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Juan ARELLANO   Yuma, AZ 291211   YBC Racing/Yuma Bike Club

Women - Pro/Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alisha WELSH (1 - Cat1)   Tucson, AZ 276369   Primal/MapMyRide Womens Racing
2 Caitlin LAROCHE (1 - Cat2)   Los Angeles, CA 366797   
3 Megan FRENCH (2 - Cat2)   Phoenix, AZ 157545   Jobing.com Women's Racing
4 Melanie COLAVITO (2 - Cat1)   Flagstaff, AZ 196731   Landis/Trek
5 Marisa RUSSELL (3 - Cat1)   Chandler, AZ 179145   Jobing.com Women's Racing
6 Michelle KING (4 - Cat1)   Phoenix, AZ 238539   Colavita / Outback Steakhouse Las Vegas
7 Judy JENKINS (3 - Cat2)   Tucson, AZ 263876   Landis/Trek
8 Mary HALL (5 - Cat1)   Scottsdale, AZ 176755   Landis/Trek
9 Heidi CLAYTON (4 - Cat2)   Phoenix, AZ 155568   Thiele's Automotive

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katrina LOPEMAN      
2 Simone GARBARINO   Phoenix, AZ 364962   Two-Wheel Jones Racing
3 Kaelin WESTBROOK   Henderson, NV 305717   
4 Jennifer GRUBE   Henderson, NV 335138   Wicked Cycling/Colavita/Outback
5 Kristen CHRISTIANSEN   Henderson, NV 335438   Colavita/Outback Steakhouse Las Vegas

Women - Master - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nanette HILTON (1 - Cat4)   Las Vegas, NV 360538   Wicked Cycling/Colavita/Outback

Women - Master - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michelle RUTH (1 - Cat4)   Scottsdale, AZ 366076   McDowell Cycling
2 Katherine FARAGO (1 - Cat3)   Mesa, AZ 141474   Global Bikes Racing / Specialized

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSierra NevadaUSACDFOSMOBonk BreakerCUORESpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee