Race Results for
Fayetteville Stage Race
Fayetteville, TX
(Event Information)
Time Trial on 03/17/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brant Speed (1 - Cat1)   Austin, TX 240584   787 Racing
2 Stefan Rothe   Austin, TX 205741   Tulsa Wheelmen
3 David Wenger (2 - Cat1)   Austin, TX 89282   Bicycle Sport Shop pb Integrity
4 Shane Haga (3 - Cat1)   Colorado Springs, CO 249581   Bicycle Sport Shop pb Integrity
5 Michael Pincus (4 - Cat1)   Pearland, TX 254929   Bicycle Sport Shop pb Integrity
6 John Korioth (5 - Cat1)   Austin, TX 102704   787 Racing
7 Collin Davis (6 - Cat1)   Euless, TX 225276   Plano Athletic Cycling Club/PACC
8 Beau Edwards (7 - Cat1)   San Antonio , TX 279653   Bicycle-Heaven
9 Gray Skinner (8 - Cat1)   Austin, TX 200712   787 Racing
10 Stephan Hirsch   Indianapolis, IN 337040   787 Racing
11 Greg Hercules (9 - Cat1)   Bryan, TX 260061   PACC
12 Corey Ray (10 - Cat1)   Coppell Texas 157827   PACC
13 Mario Arroyave (11 - Cat1)   Waxahachie, TX 224500   Velossimo Racing
14 Steven Wheeler (12 - Cat1)   Austin, TX 152962   Bicycle Sport Shop pb Integrity
15 Sol Ethan Frost (13 - Cat1)   Austin, TX 165768   Austinbikes/Revenant
16 Anthony White (14 - Cat1)   Granbury, TX 274005   Velossimo Racing
17 Elkin David Arteaga (15 - Cat1)   Duncanville, TX 276550   Velossimo Racing
18 Ruarri Day-Stirrat (16 - Cat1)   Houston, TX 257640   787 Racing
19 Tor Berge (17 - Cat1)   Friendswood, TX 367650   Bike Barn Texas
20 John Grant (18 - Cat1)   Louisville, KY 193579   Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
21 Robert Cummings (19 - Cat1)   Rose Hill, KS 276726   Dallas Racing
22 Zach Bergh (20 - Cat1)   Dripping Springs, TX 254872   Astella Oncology p/b ABD Cycling
23 Christopher Trickey (21 - Cat1)   Austin, TX 240752   Team Wooly Mammoth
24 Alan Ting (22 - Cat1)   Austin, TX 202659   Bicycle Sport Shop pb Integrity
25 John Trujillo (23 - Cat1)   Austin, TX 225639   Team Wooly Mammoth
26 Jed Rogers (24 - Cat1)   Austin Tx 271069   787 Racing

Men - Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Kessing   Austin, TX 282150   Team Wooly Mammoth
2 Alexander Gibson   Estes Park, CO 300219   ThinkFinance Racing
3 Travis Kropf   Mineral Springs, AR 335654   ThinkFinance Racing
4 Colin Strickland   Austin, TX 338708   Jack & Adam's Racing Team
5 Jonathon Schilling   Grover, MO 255838   Slipstream-Craddock Junior Development
6 Ryan Dromgoole   Denton, TX 275193   PACC
7 Imari Miller   Fort Worth, TX 274863   Slipstream-Craddock Junior Development
8 Jonathan Petrillo   Albuquerque, NM 272291   Race Team
9 Mino Giunta   Austin, TX 305070   Slipstream-Craddock Junior Development
10 Shawn Hodges   Dallas, TX 273378   PACC
11 Noah Williams   Wimberley, TX 185731   Slipstream-Craddock Junior Development
12 Jason Bentley   League City, TX 68011   Team Brain and Spine Cycling
13 John (Jack) Funk   Topeka, KS 221084   GP Velotek
14 Jeffrey LaBauve   Dallas, TX 73970   GS Tenzing
15 Wes Jerman   Austin, TX 296681   Jack & Adam's Racing Team
16 Robert Biard   Austin, TX 260814   787 Racing
17 Joseph Garcia   Kyle, TX 262008   
18 Kyle Anderson   Wichita Falls, TX 238136   PARK PLACE DEALERSHIPS
19 Bryan Reid   Dallas, TX 172139   Colavita Racing
20 Shawn Dobbs   San Diego, CA 249894   US Military Cycling Team Fueled by FRS
21 Zack Gould   Boulder, CO 228241   Slipstream-Craddock Junior Development
22 Jesse Moran   Mansfield, TX 195071   Plano Athletic Cycling Club/PACC
23 Tommy Rushing   Wichita Falls, TX 232621   Velossimo Racing
24 Stephen Borski   Mckinney, TX 55866   Plano Athletic Cycling Club/PACC
25 Kyle Parrott   Plano, TX 306764   Matrix/RBM
26 Kyle Sigl   Fort Worth, TX 243733   ThinkFinance Racing
27 Nathaniel Beams   Fort Collins, CO 259780   PARK PLACE DEALERSHIPS
28 Hunter Stewart   Dallas, TX 208878   GS Tenzing
29 Kenneth Day   Houston, TX 282890   Shama Cycles
30 Brian Jones   Houston, TX 254260   GS Tenzing
31 Jason McCombs   Dallas, TX 286184   Road Racing Team
32 Steven Williams   Dallas, TX 140978   GS Tenzing
33 Jacob White   Pauls Valley, OK 272180   Tulsa Wheelmen
34 Rusty Stover   Diboll, TX 188032   Plano Athletic Cycling Club/PACC
35 Erin Elliott   Oklahoma City, OK 225120   DNA Racing
36 Christopher Lutz   San Antonio, TX 49518   Bicycle-Heaven
37 Robert Kane   San Antonio, TX 104842   Bicycle-Heaven
38 Zachary Lytle   Dallas, TX 60167   PARK PLACE DEALERSHIPS
39 Russell Metoyer   Austin, TX 24157   Velossimo Racing
40 Abdias Benjamin Hernandez   Houston, TX 222979   Nick Lopez Tailoring Cycling Team
41 Michael Wilder   Albuquerque, NM 260481   PACC
42 Devin Carroll   Austin, TX 227547   
43 William Fiser   Houston, TX 258668   Shama Cycles
44 Adam Allen   Austin, TX 212221   Team Wooly Mammoth
45 Jordan Cullen   Hudson, WI 229280   Slipstream-Craddock Junior Development
46 John Ryan   North Richland Hills, TX 240838   Team Bicycles Inc.
47 Jeffrey Klein   Dallas, TX 317776   ThinkFinance Racing
48 John-Matthew Hattaway   Austin, TX 202613   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
49 Michael Lalla   Coon Rapids Mn, MN 201623   Plano Athletic Cycling Club/PACC
50 Troy Owens   Flower Mound, TX 188534   GS Tenzing

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 stephen hyde   Easthampton, MA 305773   West Florida Wheelmen
2 Lance Looper   Houston, TX 295247   Shama Cycles
3 Shawn Small   Longview, TX 310349   
4 Thomas Fad   Austin, TX 304325   Jack & Adam's Racing Team
5 Andrew Garreth Hays   Austin, TX 322238   VooDoo Racing
6 Adrien Costa   Los Altos, CA 296167   Slipstream-Craddock Junior Development
7 Corey Fish   Bozeman, MT 324678   787 Racing
8 Steve Quick   Houston, TX 263808   Shama Cycles
9 David Preston   Lubbock, TX 273758   
10 Carlo Villarreal   Mcallen, TX 303566   Slipstream-Craddock Junior Development
11 Jonah Tannos   Leaguecity, TX 300681   Slipstream-Craddock Junior Development
12 Clint Hankla   The Woodlands , TX 301568   
13 Michael Frentress   Austin, TX 321550   787 Racing
14 James Perrin   Deer Park, TX 339558   Bike Barn Texas
15 Aaron Highfill   Choctaw, OK 294228   DNA Racing
16 Nick Torraca   Grapevine, TX 338924   
17 Landon Beauchamp   Frisco, TX 285093   Matrix Cycling Club
18 Mike Panozzo   Austin, TX 333442   787 Racing
19 Ryan Haglund   Austin, TX 212888   Jack & Adam's Racing Team
20 Curtis Bixler   Austin, TX 331252   Velossimo Racing
21 Zack Lavergne   Littlerock, AR 309923   PARK PLACE DEALERSHIPS
22 Ed Hughey   Austin, TX 268661   Velossimo Racing
23 Hans Wright   Fort Worth, TX 71694   Tuneros Racing
24 Harry Mann   Fort Worth, TX 305275   ThinkFinance Racing
25 Enrique Varela   Austin, TX 74461   787 Racing
26 Brian ODonnell   Houston, TX 331128   Shama Cycles
27 Rob Gray   Fulshear, TX 305309   Southern Elite/Sun & Ski Sports
28 Sebastian York   Asheville, NC 307679   Matrix Cycling Club
29 Jared Reynoso   Allen, TX 240250   Matrix Cycling Club
30 Ryan Culp   Fort Worth, TX 308970   Velossimo Racing
31 Melvin Barrios   Houston, TX 294768   Nick Lopez Tailoring Cycling Team
32 Timothy Silva   Keller, TX 250502   ThinkFinance Racing
33 Christopher Hill   Sioux Falls, SD 131183   Velossimo Racing
34 Patrick Davis   Austin, TX 263456   PARK PLACE DEALERSHIPS
35 Eben Kellogg   Austin, TX 119334   Jack & Adam's Racing Team
36 Mathew york   Asheville, NC 292077   Crest/RBM Cycling
37 Clark Smithson   Nashville, TN 291455   Bike Barn Texas
38 Jason Butler   Austin, TX 251925   Mirage
39 Pierce Young   Houston, TX 288343   Texas A & M University
40 Kyle Springer   Lubbock, TX 305613   ThinkFinance Racing
41 Michael Kramer   Houston, TX 54754   Shama Cycles
42 Brian Handal   Houston, TX 52930   Nick Lopez Tailoring Cycling Team
43 Erique Williams   Houston, TX 297166   Bicycle World of Houston
44 Bari Mayer   Austin, TX 310107   787 Racing
45 Brent Aston   Dallas, TX 293737   Mirage
46 Jesse Slate   Austin, TX 262278   Team Wooly Mammoth
47 Lee Allen   The Woodlands, TX 286853   Woodlands Cycling Club Race Team
48 Justin McQuerry   Alpharetta, GA 299251   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
49 Ryan Godfrey   Dallas, TX 357701   Dallas Bike Works
50 John Gardiner   San Antonio, TX 317754   Velossimo Racing

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cole Parker   San Diego, CA 357581   
2 Sean Schnur   Houston, TX 270909   
3 Gordon Richardson   Houston, TX 268739   Bikesport/ION
4 Christian Bergh   Dripping Springs, TX 259586   787 Racing
5 William Jones   Baton Rouge, LA 238642   Raising Cane's Racing
6 John Pearson   Austin, TX 185241   VooDoo Racing
7 Charles Mills   Dallas, TX 290561   Plano Athletic Cycling Club/PACC
8 John Mott   Austin, TX 337602   Ghisallo Foundation
9 Aaron Wade   Austin, TX 347742   VooDoo Racing
10 John MacDonald   Corpus Christi, TX 21986   
11 Paul Scott   Belton, TX 300698   Scott & White Community Cycling Club
12 William Young   Lubbock, TX 306257   
13 Scott Minard   Houston, TX 92947   
14 Tommy Higgins   Austin, TX 292831   787 Racing
15 aaron santos   Richardson, TX 359190   
16 Adam Spears   Wylie, TX 244697   Mirage
17 Christopher Veum   Houston, TX 59434   
18 Timo Heister   Central, SC 358399   
19 Dwayne Otto   Muenster, TX 26937   
20 W Andrew Lechner   College Station, TX 166277   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
21 Brian Hoard   Austin, TX 275246   Austinbikes/Revenant
22 Jason Paxton   Cibolo, TX 250272   
23 Patrick Barrett   Santa Monica, CA 234133   Pirate Race Productions pb ALPHA
24 Spencer Moak   Katy, TX 339808   Bike Barn (Texas)
25 John Clem   Houston, TX 321102   Bike Barn (Texas)
26 Darryl Rosenfeld   Bellaire, TX 255458   Bike Barn Texas
27 Robert Diaz   Dickinson, TX 290690   Bike Barn Texas
28 Said Assali   Houston, TX 353912   Shama Cycles
29 kevin gibson   Katy, TX 335792   Bike Barn (Texas)
30 Blake Warden   Houston Tx 351234   
31 Kyle Simmons   Houston, TX 225277   Bike Barn Texas
32 Jason Watson   Austin, TX 357819   VooDoo Racing
33 Alexander Fleming   Houston, TX 338046   Bike Barn Texas
34 Gene Dan   Houston, TX 307988   Shama Cycles
35 Daniel Corey   Katy, TX 249091   Bike Barn Texas
36 Matthew Campbell   Mansfield, TX 331398   TBi - Dedicated Race Team
37 Dylan Gray   Fulshear, TX 305312   Southern Elite/Sun & Ski Sports
38 Steve Sprinkle   Austin, TX 159240   

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Martin Juul   Fulshear, TX 335974   
2 Cory Engel   League City, TX 371198   
3 Jeffrey Jordan   Spring, TX 286053   Woodlands Cycling Club Race Team
4 Brandon O'Neal   Spring, TX 225641   The Woodlands Cycling Club
5 ianrey amuan   Laredo, TX 366219   Dominion - Falcon Bank
6 Alonso Vargas   Houston, TX 375594   
7 Philip Ruthstrom   Houston, TX 366981   
8 Adam Finck   San Marcos, TX 289993   Team Velocity Bike Shop
9 Stan Poe   Spring, TX 305649   Woodlands Cycling Club Race Team
10 keith kraft   Baton Rouge, LA 368268   Northwest Cycling Club
11 jaime esparza   Laredolaredo, TX 338862   Dominion - Falcon Bank
12 David Martin   Austin, TX 375460   Northwest Cycling Club
13 Blake McFarling   Austin, TX 370532   
14 Gilbert Madrona   Cypress, TX 368130   Woodlands Cycling Club Race Team
15 Wesley Morgan   Shreveport La 354550   Team LaS'port
16 Chris Larkin   Rockwall, TX 357959   Rockwall Cycling
17 Dan McGraw   Fort Worth 244372   Knobbies & Slicks Bike Shop
18 Andrew Nelson   Houston, TX 328492   
19 lawrence ocampo   Cypress, TX 367301   Southwest Cycling Club Racing
20 Joel Turner   League City, TX 367315   Propaganda Bike Shop
21 Eric ONeal   The Woodlands, TX 365221   Woodlands Cycling Club Race Team
22 chuck terrell   Santa Fe, TX 375203   
23 Sheldon Parmer   Tomball, TX 339298   Northwest Cycling Club
24 Tilfas Perry   Houston, TX 336406   Northwest Cycling Club
25 Jeff Cummings   Luray, VA 364998   
26 Dallas Koeppe   Mckinney, TX 279166   Matrix/RBM
27 Armando Espinosa Jr.   Clear Lake 369239   
28 Tim Chason   No City, TX 6683   
29 David Santino   Houston, TX 370270   
30 Walter Dawes   Houston, TX 369062   
31 Don Allen   Richardson, TX 342534   Woodlands Cycling Club Race Team
32 Christopher Ayres   League City, TX 270448   
33 luke haueter   Highlands, TX 352668   

Men - Master - 4/5 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Carlson (1 - Cat4)   Fort Worth, TX 68042   TBi - Dedicated Race Team
2 Ricardo Rodriguez (2 - Cat4)   Mission, TX 134181   Team ALS-C3
3 Michael Minardi (3 - Cat4)   Round Rock, TX 371455   
4 Donald Ruthven (1 - Cat5)   Austin, TX 277963   
5 Jose Gonzalez (4 - Cat4)   Laredo, TX 157012   Laredo Cycling Club
6 James Frentress (1 - Cat3)   Austin, TX 335548   787 Racing
7 Robert Dole (5 - Cat4)   Austin, TX 230218   Northwest Cycling Club
8 Dan Lundeen (6 - Cat4)   Houston, TX 231659   Bikin N Eggs
9 Rich Dotson (7 - Cat4)   Fort Worth, TX 244413   Infinity Cycling Club
10 Hill Swift (8 - Cat4)   Houston, TX 241076   Toyota / Cycling Team presented by GCCA
11 Dan Kemp (9 - Cat4)   Fredericksburg, TX 333218   Joe's Pro Bikes
12 James Dykes (10 - Cat4)   Keller, TX 236891   TBi - Dedicated Race Team
13 Carey Jung (2 - Cat3)   Austin, TX 270958   Violet Crown
14 Timothy Dove (2 - Cat5)   Austin 369057   
15 Jason Van Loo (11 - Cat4)   Houston, TX 263932   Shama Cycles
16 Nathan Lesniewski (12 - Cat4)   Chandler, TX 178648   Joes Pro Bikes
17 Dan Ronan (3 - Cat3)   Dallas, TX 356856   
18 William Neale (13 - Cat4)   Austin, TX 277905   Violet Crown Sports Assoc
19 Doug Allen (14 - Cat4)   Fredericksburg, TX 209463   Velossimo Racing
20 Nathan Aust (4 - Cat3)   Grand Prairie, TX 321548   Velossimo Racing
21 Ken Greene (15 - Cat4)   Austin, TX 283811   Violet Crown Sports Assoc
22 Roman Lobkovsky (16 - Cat4)   Austin, TX 209098   Northwest Cycling Club
23 Zachariah Horne (17 - Cat4)   Round Rock, TX 115691   VooDoo Racing
24 James Engle (18 - Cat4)   Cypress, TX 303222   Woodlands Cycling Club Race Team
25 Doug Baysinger (19 - Cat4)   Sugar Land, TX 204536   Shama Cycles
26 Weston Giunta (20 - Cat4)   Austin, TX 306073   Violet Crown Sports Assoc
27 Jeff Grant (5 - Cat3)   Houston 365814   Shama Cycles
28 Jeff Garner (21 - Cat4)   Fort Worth, TX 271490   TBi - Dedicated Race Team
29 Rickey Wilson (22 - Cat4)   Arlington, TX 73873   TBi - Dedicated Race Team
30 Maner Shaw (3 - Cat5)   Midland, TX 344182   Permian Basin Bicycle Assoc
31 Joe Sitterly (4 - Cat5)   Universal City, TX 334494   
32 Bradley Herle (23 - Cat4)   Weatherford, TX 348184   Tuneros Racing
33 W Kent Snead (24 - Cat4)   Georgetown, TX 33346   
34 Lance Slack (25 - Cat4)   Grapeland, TX 136097   One Hour Racing
35 David Roberts (5 - Cat5)   Houston, TX 284038   Bicycle World of Houston
36 Lance Bowers (26 - Cat4)   Odessa, TX 143916   One Hour Racing
37 Israel Gonzalez (27 - Cat4)   San Antonio, TX 220720   Bike World Racing
38 Leroy Mendoza (28 - Cat4)   San Antonio, TX 205989   Bike World Racing
39 Michael Moist (29 - Cat4)   Kingwood, TX 273762   Woodlands Cycling Club Race Team
40 Joel Shewry (30 - Cat4)   Arlington, TX 201589   TBi - Dedicated Race Team
41 John Turlington (31 - Cat4)   Austin, TX 285848   Kelly's Team
42 Ron Medlock (6 - Cat3)   Austin, TX 338732   Bike World Racing
43 Quintin Boehmisch (32 - Cat4)   North Richland Hills, TX 343420   Team Bicycles, inc
44 Scott Anderson (33 - Cat4)   Odessa, TX 229083   One Hour Racing
45 Manuel Samaniego (34 - Cat4)   Austin, TX 93188   FRESH Racing
46 James McCulloch (35 - Cat4)   Houston, TX 93973   Northwest Cycling Club
47 David Starrett (36 - Cat4)   Tyler, TX 69322   FRESH Racing
48 Oscar Zavala (37 - Cat4)   Mission, TX 284470   Team ALS-C3
49 Steve Chism (38 - Cat4)   Muenster, TX 366072   Team Bicycles Plus
50 herman verhoeven (7 - Cat3)   League City, TX 314812   Propaganda Bike Shop

Men - Master - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack Stepczynski   Fort Worth, TX 164777   ThinkFinance Racing
2 Warren Woodbury (1 - Cat2)   San Antonio, TX 286442   Bicycle-Heaven
3 Allen Abell (1 - Cat1)   New Braunfels, TX 147032   Joes Pro Bikes
4 Kurt Joseph (2 - Cat2)   Austin, TX 266490   Austinbikes/Revenant
5 Charles Dixon (1 - Cat4)   Beaumont, TX 53469   Austinbikes/Revenant
6 Steven Guzman (3 - Cat2)   Austin, TX 235059   787 Racing
7 Les Akins (4 - Cat2)   Wichita Falls, TX 142150   Oklahoma City Velo Club
8 Scott Dalhover (1 - Cat3)   Irving, TX 272397   
9 Damon RW Wiseman (5 - Cat2)   Lubbock, TX 17072   TEAM FLAT BELLY ORGANICS
10 Todd Lafleur (2 - Cat3)   Wylie, TX 238163   Infinity Cycling Club
11 Glen Watson (3 - Cat3)   Leaguecity, TX 290034   Bike Barn Texas
12 Todd Burgess (6 - Cat2)   Boerne, TX 250951   Joe's Pro Bikes
13 Scott Munroe (4 - Cat3)   Temple, TX 48216   TEAM FLAT BELLY ORGANICS
14 Felix Guardado (5 - Cat3)   Katy, TX 228673   GS Tenzing
15 Chris Lowry (2 - Cat1)   League City, TX 211096   PROACTIVE
16 John Ashe (7 - Cat2)   Austin, TX 43660   Austinbikes/Revenant
17 Tom Warren (6 - Cat3)   Belton, TX 192481   TEAM FLAT BELLY ORGANICS
18 Stephen Higgins (2 - Cat4)   Austin, TX 283039   787 Racing
19 Cole Gober (3 - Cat4)   Beaumont, TX 50573   Austinbikes Cyclocross Team
20 Edgar Nunnelly (3 - Cat1)   Houston, TX 117   Bike Barn (Texas)
21 Mark Wiggans (7 - Cat3)   Austin, TX 38177   Austinbikes/Revenant
22 John Collins (4 - Cat4)   Austin, TX 60926   Team Seton Brain and Spine Cycling
23 Larry Blanchard (8 - Cat3)   West Monroe, LA 103849   Team Seton Brain and Spine Cycling
24 Kiet Tran (9 - Cat3)   Houston, TX 198635   
25 Robb Bush (8 - Cat2)   Austin, TX 245682   GS Tenzing
26 Kyle Russell (10 - Cat3)   Dallas, TX 173513   GS Tenzing

Men - Master - 40+/50+/

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack Stepczynski   Fort Worth, TX 164777   ThinkFinance Racing
2 Warren Woodbury (1 - Cat2)   San Antonio, TX 286442   Bicycle-Heaven
3 Allen Abell (1 - Cat1)   New Braunfels, TX 147032   Joes Pro Bikes
4 Kurt Joseph (2 - Cat2)   Austin, TX 266490   Austinbikes/Revenant
5 Charles Dixon (1 - Cat4)   Beaumont, TX 53469   Austinbikes/Revenant
6 Steven Guzman (3 - Cat2)   Austin, TX 235059   787 Racing
7 Les Akins (4 - Cat2)   Wichita Falls, TX 142150   Oklahoma City Velo Club
8 Scott Dalhover (1 - Cat3)   Irving, TX 272397   
9 Damon RW Wiseman (5 - Cat2)   Lubbock, TX 17072   TEAM FLAT BELLY ORGANICS
10 Joe Udell (2 - Cat3)   Austin, TX 90097   Kelly's Team
11 Peter Staneland (3 - Cat3)   Corpus Christi, TX 183239   North Texas Road Team
12 Richard Neill (2 - Cat4)   Fort Worth, TX 298297   ThinkFinance Racing
13 Todd Lafleur (4 - Cat3)   Wylie, TX 238163   Infinity Cycling Club
14 Glen Watson (5 - Cat3)   Leaguecity, TX 290034   Bike Barn Texas
15 Thomas Bain (6 - Cat3)   San Antonio, TX 45045   Geri Atrix
16 Todd Burgess (6 - Cat2)   Boerne, TX 250951   Joe's Pro Bikes
17 Stuart Hall (3 - Cat4)   Grapevine, TX 243559   Colavita Racing, Inc.
18 David Bumbaugh (7 - Cat3)   Magnolia, TX 145357   Red's Racing
19 Lee Troy (8 - Cat3)   Katy, TX 53622   Red's Racing
20 Scott Munroe (9 - Cat3)   Temple, TX 48216   TEAM FLAT BELLY ORGANICS
21 Kevin Barton (7 - Cat2)   San Antonio, TX 204437   Joes Pro Bikes
22 Felix Guardado (10 - Cat3)   Katy, TX 228673   GS Tenzing
23 Chris Lowry (2 - Cat1)   League City, TX 211096   PROACTIVE
24 George Heagerty   San Antonio, TX 72892   Geri Atrix
25 John Ashe (8 - Cat2)   Austin, TX 43660   Austinbikes/Revenant
26 Michael Ereli (11 - Cat3)   Houston, TX 10893   Toyota / Cycling Team presented by GCCA
27 Tom Warren (12 - Cat3)   Belton, TX 192481   TEAM FLAT BELLY ORGANICS
28 Robert McCallum (13 - Cat3)   Houston, TX 138628   Northwest Cycling Club
29 Stephen Higgins (4 - Cat4)   Austin, TX 283039   787 Racing
30 Cole Gober (5 - Cat4)   Beaumont, TX 50573   Austinbikes Cyclocross Team
31 Al Kline (6 - Cat4)   Corpuschristi, TX 306037   North Texas Road Team
32 Jason Newman (14 - Cat3)   Cedar Park, TX 267114   Team Seton Brain and Spine Cycling
33 Charles Huckabee (15 - Cat3)   Kingwood, TX 16993   Sugar Cycles Factory Racing
34 Frank Kurzawa (16 - Cat3)   Austin, TX 66479   Violet Crown Sports Assoc
35 Clif Cassidy (7 - Cat4)   Dallas, TX 310674   Colavita Racing, Inc.
36 Edgar Nunnelly (3 - Cat1)   Houston, TX 117   Bike Barn (Texas)
37 Geoffrey Maguire (8 - Cat4)   Austin, TX 287337   VooDoo Racing
38 Douglas Williamson (9 - Cat2)   San Antonio, TX 187938   Geri Atrix
39 Russell DeBarbieris (17 - Cat3)   Sugar Land, TX 115408   
40 Mark Wiggans (18 - Cat3)   Austin, TX 38177   Austinbikes/Revenant
41 John Collins (9 - Cat4)   Austin, TX 60926   Team Seton Brain and Spine Cycling
42 Larry Blanchard (19 - Cat3)   West Monroe, LA 103849   Team Seton Brain and Spine Cycling
43 Richard Hall (10 - Cat4)   Austin, TX 210488   Austinbikes/Revenant
44 Charles Bippert (20 - Cat3)   Roundrock, TX 286614   Team Seton Brain and Spine Cycling
45 Steve Schoger (11 - Cat4)   The Woodlands, TX 231307   Woodlands Cycling Club Race Team
46 Monty Maughan (12 - Cat4)   Oklahoma City, OK 237092   Oklahoma City Velo Club
47 Kiet Tran (21 - Cat3)   Houston, TX 198635   
48 Corvin Alstot (13 - Cat4)   Houston, TX 1477   Gulf Coast Cycling Association
49 Joseph Steele (14 - Cat4)   Kingsville, TX 324664   Team ALS-C3
50 ralph harris (15 - Cat4)   San Antonio, TX 304426   Soler's Sports
51 Richard Fofi (16 - Cat4)   Austin, TX 167572   Southwest CycleSport/Dimensional
52 Robb Bush (10 - Cat2)   Austin, TX 245682   GS Tenzing
53 Michael Haney (22 - Cat3)   Austin, TX 45425   Violet Crown Sports Assoc
54 Timothy McDuff (17 - Cat4)   Katy, TX 264427   Bike Barn (Texas)
55 Tom Judson (18 - Cat4)   Nacogdoches, TX 47332   NAC VELO
56 Chester Long (23 - Cat3)   Laredo, TX 21514   Dominion - Falcon Bank
57 Kyle Russell (24 - Cat3)   Dallas, TX 173513   GS Tenzing

Men - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joe Udell (1 - Cat3)   Austin, TX 90097   Kelly's Team
2 Peter Staneland (2 - Cat3)   Corpus Christi, TX 183239   North Texas Road Team
3 Richard Neill (1 - Cat4)   Fort Worth, TX 298297   ThinkFinance Racing
4 Stuart Hall (2 - Cat4)   Grapevine, TX 243559   Colavita Racing, Inc.
5 David Bumbaugh (3 - Cat3)   Magnolia, TX 145357   Red's Racing
6 Lee Troy (4 - Cat3)   Katy, TX 53622   Red's Racing
7 Kevin Barton (1 - Cat2)   San Antonio, TX 204437   Joes Pro Bikes
8 Michael Ereli (5 - Cat3)   Houston, TX 10893   Toyota / Cycling Team presented by GCCA
9 Robert McCallum (6 - Cat3)   Houston, TX 138628   Northwest Cycling Club
10 Al Kline (3 - Cat4)   Corpuschristi, TX 306037   North Texas Road Team
11 Jason Newman (7 - Cat3)   Cedar Park, TX 267114   Team Seton Brain and Spine Cycling
12 Charles Huckabee (8 - Cat3)   Kingwood, TX 16993   Sugar Cycles Factory Racing
13 Frank Kurzawa (9 - Cat3)   Austin, TX 66479   Violet Crown Sports Assoc
14 Clif Cassidy (4 - Cat4)   Dallas, TX 310674   Colavita Racing, Inc.
15 Geoffrey Maguire (5 - Cat4)   Austin, TX 287337   VooDoo Racing
16 Douglas Williamson (2 - Cat2)   San Antonio, TX 187938   Geri Atrix
17 Charles Bippert (10 - Cat3)   Roundrock, TX 286614   Team Seton Brain and Spine Cycling
18 Corvin Alstot (6 - Cat4)   Houston, TX 1477   Gulf Coast Cycling Association
19 Joseph Steele (7 - Cat4)   Kingsville, TX 324664   Team ALS-C3
20 ralph harris (8 - Cat4)   San Antonio, TX 304426   Soler's Sports
21 Richard Fofi (9 - Cat4)   Austin, TX 167572   Southwest CycleSport/Dimensional
22 Michael Haney (11 - Cat3)   Austin, TX 45425   Violet Crown Sports Assoc
23 Timothy McDuff (10 - Cat4)   Katy, TX 264427   Bike Barn (Texas)

Men - Master - 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Bain (1 - Cat3)   San Antonio, TX 45045   Geri Atrix
2 George Heagerty   San Antonio, TX 72892   Geri Atrix
3 Russell DeBarbieris (2 - Cat3)   Sugar Land, TX 115408   
4 John Collins (1 - Cat4)   Austin, TX 60926   Team Seton Brain and Spine Cycling
5 Richard Hall (2 - Cat4)   Austin, TX 210488   Austinbikes/Revenant
6 Steve Schoger (3 - Cat4)   The Woodlands, TX 231307   Woodlands Cycling Club Race Team
7 Monty Maughan (4 - Cat4)   Oklahoma City, OK 237092   Oklahoma City Velo Club
8 Tom Judson (5 - Cat4)   Nacogdoches, TX 47332   NAC VELO
9 Chester Long (3 - Cat3)   Laredo, TX 21514   Dominion - Falcon Bank

Men - Junior - 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 jefferey may   Greenville, TX 325930   PARK PLACE DEALERSHIPS
2 Garrison Horton   Laramie Wyoming 322974   Northwest Cycling Club
3 Garrett Hobbs   Columbia, KY 330718   PARK PLACE DEALERSHIPS
4 Alex Gonzalez   Cedar Park, TX 357344   T3Multisports Elite Junior Cycling
5 Matthew Strange   San Antonio, TX 366373   Dallas Racing
6 Peter Winski   Katy, TX 311179   Northwest Cycling Club

Men - Junior - 4/5 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Arvin Jansen   Nashville, TN 313306   Trace Bikes
2 Victor Morandi   Houston, TX 313036   Northwest Cycling Club
3 Lucas York   Asheville, NC 358298   Matrix Cycling Club
4 Ben Gray   Fulshear Tx 366005   Team Spincycle
5 Alexander Bartz   Sugarland, TX 366892   Southwest Cycling Club Racing

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathryn Hunter (1 - Cat1)   Austin, TX 337604   Snapple-ATC Racing
2 Melissa Ruthven (1 - Cat4)   Austin, TX 164268   Snapple-ATC Racing
3 Nadia Barrera (1 - Cat3)   Austin, TX 306242   Team Seton Brain and Spine Cycling
4 MELISSA KULISKA (2 - Cat3)   Houston, TX 339748   
5 Jennifer Mix (2 - Cat1)   Houston, TX 289080   787 Racing
6 Michelle Hayner (3 - Cat3)   Austin, TX 355384   Velossimo Racing
7 Monica Hyslop (1 - Cat2)   Dallas, TX 308370   ThinkFinance Racing
8 Sheri Rothe (3 - Cat1)   Austin, TX 221312   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
9 Tracy Christenson (4 - Cat3)   Dallas, TX 204645   ThinkFinance Racing
10 Marla Briley (5 - Cat3)   Austin, TX 357736   Snapple-ATC Racing
11 Kim Jennings   Waco, TX 222697   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
12 Allison Atkinson (6 - Cat3)   Austin, TX 362136   Velossimo Racing
13 Kim Ciolli (4 - Cat1)   San Antonio, TX 210485   Team Brain and Spine Cycling
14 Amanda Hall      
15 Kathleen Hattaway (5 - Cat1)   Austin, TX 144579   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
16 Mary Jimenez (2 - Cat2)   Shreveport, LA 64143   Team LaS'port
17 Caryn Montague (7 - Cat3)   Dallas, TX 310042   ThinkFinance Racing
18 Michelle Montoya (3 - Cat2)   Allen, TX 191931   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
19 Anna Felton (8 - Cat3)   Wenham Ma 349614   Kind Human Sports
20 Leah Soro Skinner (9 - Cat3)   Austin, TX 357054   Snapple-ATC Racing
21 Mary Nunnelly (6 - Cat1)   Houston, TX 143312   Bike Barn (Texas)
22 Jennifer Wagner (4 - Cat2)   Denver, CO 288729   Shama Cycles
23 Michelle Lewis Sirianni Gacki (5 - Cat2)   Frisco, TX 324294   ThinkFinance Racing
24 Suzy Snell (10 - Cat3)   Austin, TX 338844   Colavita Racing
25 Christy Lan (2 - Cat4)   Houston, TX 370104   Kind Human Sports
26 Natalie Kurz (3 - Cat4)   Houston, TX 365313   Kind Human Sports
27 Sally Sonnier (11 - Cat3)   Dallas, TX 245272   ThinkFinance Racing
28 Brigitte Jordan (12 - Cat3)   Dallas, TX 186365   Colavita Racing, Inc.

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karla Gendler   Austin, TX 330120   Colavita Racing
2 Kristen Kjellberg   Austin, TX 274390   Team Brain and Spine Cycling
3 Kelly Cole   Cedar Park, TX 318634   ThinkFinance Racing
4 Allison Floyd   Austin, TX 318378   Team Seton Brain and Spine Cycling
5 Kelley Martin   San Antonio 366902   Team Brain and Spine Cycling
6 Brittany Fox   Houston, TX 344596   Bike Barn Texas
7 Lucy Needham   Austin, TX 311209   Colavita Racing
8 Laurie Poe   Spring, TX 365139   The Woodlands Cycling Club
9 Tanya VanWinkle   Waxahachie, TX 360361   
10 Christina Koeppe   Mc Kinney, TX 247242   Matrix Cycling Club
11 Lauren Fossum   Lubbock, TX 351778   
12 Laura Gutierrez   Friendswood, TX 375598   
13 Irene Pena      
14 Kelly Grant   Houston 365816   Shama Cycles
15 Kathy Weldon   Royse City, TX 285360   ThinkFinance Racing
16 Kelley Ables   Austin, TX 306439   Velossimo Racing
17 Carmen Hampton   El Lago, TX 336254   Bike Barn Texas
18 Inna Wirawan   Houston, TX 352710   Northwest Cycling Club
19 Rosalina Barragan   Houston, TX 375345   
20 Janet Foster   Cypress, TX 375573   Northwest Cycling Club
21 Kelly Herman   Katy, TX 375296   
22 Kathy Boulte   Houston, TX 374781   

Women - Junior - 4/5 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Summer Moak   Katy, TX 343484   Northwest Cycling Club
2 Estefy Gonzalez   Cedar Park, TX 366421   T3Multisports Elite Junior Cycling

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyCUOREUSACDFBonk BreakerSierra NevadaOSMOShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee