Race Results for
Capital Stage Race
Olympia, WA
(Event Information)
Road Race on 06/17/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Adolf   Everett, WA02:01:32 1204   JL Velo Racing Team
2 James Holbrooks   Olympia, WA02:01:32 180568   CBC Racing
3 Steven Holland   Portland02:01:46 72446   United Finance
4 John Weyhrich   Bozeman, MT02:01:46 37860   Team Stampede/Five Valley Velo
5 Anthony Whiley   Olympia, WA02:01:46 102809   JL Velo Racing Team
6 David Hecht   Issaquah, WA02:01:46 15626   FareStart
7 Rick Benson   Seattle, WA02:01:46 3371   Fischer Plumbing Cycling Team
8 Scott Torkelson   Olympia, WA02:01:46 35771   Old Town Bicycle (OTB)
9 Tom Potter   Browns Point, WA02:01:46 206784   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
10 Craig Hammond   Mercer Island, WA02:01:46 264726   Bikesale.com
11 Peter DesRosier   Issaquah, WA02:01:46 288084   Union Bay Cycling/Bikesale.com
12 Glen Norton   Renton, WA02:01:46 47254   Puget Sound Cycling Club
13 Randall Nordfors   Woodinville, WA02:01:46 49052   Amgen Cycling Club
14 Nick Duckstein   Seattle02:02:51 276304   Bikesale.com
15 Charles Arndt   Coupeville, WA02:02:51 303710   NWCC - Dimensional
16 David Ryan   Jackson, WY02:02:51 30982   SCCA/Starbucks Cycling
17 Bill Serantoni   Normandy Park, WA02:02:51 302728   Apex Racing Team
18 Henry Gertje   Olympia, WA02:03:48 107920   CBC Racing
19 Jeff Pfost   Seattle, WA02:05:42 67360   Apex Racing Team
20 Putter Scott   Seattle, WA02:13:03 226510   bikesport racing team
21 Rick Roof   Puyallup, WA02:13:43 242755   Old Town Bicycle (OTB)
22 Mark Runyan   Sammamish, WA02:13:46 30873   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
DNF Steve Matson   Tacoma, WA 171544   Old Town Bicycle (OTB)

Men - Cat 1/2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Logan Owen   Bremerton, WA03:36:26 222488   Lake Washington Velo
2 David Richter   Seattle, WA03:39:07 29781   HSP
3 Patrick Stanko (1 - Cat1)   Seattle, WA03:39:07 221231   Kryki Sports
4 Kyle Farrell (2 - Cat1)   Seattle, WA03:39:07 230828   Garage Racing
5 Steven Wilssens (3 - Cat1)   Bothell, WA03:39:07 287991   Bikesale.com
6 Jesse Reams   03:44:08 382262   
7 Ian McKissick (4 - Cat1)   Seattle, WA03:44:08 172573   Audi
8 Stephen Mull (5 - Cat1)   Seattle, WA03:45:36 86831   
9 Max O'Neal (1 - Cat2)   Seattle, WA03:45:36 229273   HSP
10 Brett Tack   Boulder, CO03:45:36 231719   
11 Brian Hitchcock (2 - Cat2)   Seattle, WA03:45:49 284741   HSP
12 Eric Bennett   Littleton, CO03:48:00 242825   Get Crackin'-MS Society
13 Marcel DeLisser (6 - Cat1)   Portland03:48:00 252838   
14 Steven Kusy (3 - Cat2)   Alexandria, VA03:48:00 306704   Recycled Cycles Racing
15 Scott Laliberte   03:48:00 379394   
16 John Sindell (4 - Cat2)   Anchorage, AK03:48:00 272655   Garage Racing
17 Bradford Kilcline (5 - Cat2)   Kirkland, WA03:48:00 254141   HSP
18 Cory Custer (6 - Cat2)   Seattle, WA03:48:05 104062   HSP
19 Trevor Kosa (7 - Cat2)   Olympia, WA03:48:18 161850   
20 Zachary Jones (8 - Cat2)   Kent, WA03:48:48 225834   Garage Racing
21 Ryan Iddings (7 - Cat1)   Seattle, WA03:51:32 146372   Kryki Sports
22 Brent Carlson (9 - Cat2)   Seattle, WA03:52:46 223236   Kryki Sports
23 Matt Mikul (10 - Cat2)   Sunnyvale, CA04:05:35 271933   Recycled Cycles Racing

Men - Cat 1/2/3 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Campbell (1 - Cat1)   Olympia, WA03:48:00 73795   CBC Racing
2 Todd Gallaher (1 - Cat2)   Seattle, WA03:48:00 12680   
3 Sean Phillips (2 - Cat2)   Bellevue, WA03:48:00 274488   Garage Racing
4 Nikos Mills (3 - Cat2)   Bellevue, WA03:48:00 183614   Garage Racing
5 Joseph Holmes   Bainbridge Island, WA03:48:00 16599   
6 Kevin Masterson (4 - Cat2)   Newcastle, WA03:48:00 188289   Garage Racing
7 Aaron Lavin (5 - Cat2)   Mercer Island, WA03:52:46 221289   Garage Racing
8 Thomas Wick (6 - Cat2)   Seattle, WA03:52:46 204808   Garage Racing
DNF Alex Rosenast (Cat2)   Seattle, WA 196878   Garage Racing
DNF Brad Halstead (Cat2)   Olympia, WA 14767   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T

Men - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Machhein   03:55:16 382375   
2 Warren McAndrew   Edmonds, WA03:55:18 321144   Fischer Plumbing Cycling Team
3 Jeffrey Reed   Lake Stevens, WA03:55:18 297596   SCCA/Starbucks Cycling
4 Tyler Tangen   Bonney Lake, WA03:55:18 353044   Revel Consulting/Rad Racing NW
5 Alec Moorman   Seattle, WA03:55:18 255970   Bikesale.com
6 Jeffrey Gaeckle   Olympia, WA03:55:18 12621   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
7 Martin Turek   North Bend, WA03:55:18 336434   Audi
8 Tim Smith   Olympia, WA03:55:18 241621   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
9 David Gordon   Olympia, WA03:55:18 279863   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
10 Paul Noyes   Redmond, WA03:55:18 308323   Audi
11 Bryan Urakawa   Seattle, WA03:55:18 235138   Fischer Plumbing Cycling Team
12 Tony Blazejack   Seattle, WA03:55:27 304571   SCCA/Starbucks Cycling
13 Aaron Griffith   Kent, WA03:55:27 305626   FareStart
14 Francis Atkinson   Port Townsend, WA03:55:27 310182   SCCA/Starbucks Cycling
15 jason connell   Lynnwood, WA03:55:27 305679   Apex Racing Team
16 John McAllister   Redmond, WA03:55:27 306966   HSP
17 Brian Sullivan   Mishawaka, IN03:55:27 238604   Audi
18 Todd Baumeister   Redmond, WA03:55:27 286284   Apex Racing Team
19 Alex Walker   Tacoma, WA03:55:27 212549   Old Town Bicycle Race Team (OTB)
20 Bob Ehardt   Orangevale, CA03:55:27 286992   Stuzio.com
21 Jesse Nofziger   Issaquah, WA03:55:27 307040   FareStart
22 Geordie Morrison   03:55:27 382427   
23 Robert Watson   The Colony, TX03:55:27 308282   Bikesale.com
24 Nicholas MorozKoops   Kenmore, WA03:55:27 335040   Fischer Plumbing Cycling Team
25 Jason Cemanski   Waterloo Wi03:55:27 318408   Apex Racing Team
26 Andreas Schulten   Cameron Park, CA03:55:38 248096   Stuzio.com
27 Travis Biechele   Seattle, WA03:56:40 294358   Apex Racing Team
28 Tony Pletcher   Seattle, WA03:58:56 305767   Union Bay Cycling/Bikesale.com
29 Benjamin Storrar   Tacoma, WA03:58:56 198969   Old Town Bicycle Race Team (OTB)
30 Keiichi Otani   Kirkland, WA03:58:56 289231   Lake Washington Velo
31 Jeffrey Doyle   04:05:26 382428   
32 Nicholas Adsero   Woodinville, WA04:05:33 113072   Recycled Cycles Racing
33 Stephen Owens   Seattle, WA04:05:33 251280   Apex Racing Team
34 Daniel Studley   Bothell, WA04:05:33 189528   Pabst/Mafia Racing
35 Joshua Simpson   Seattle, WA04:06:19 256802   Boat Street Cycle Club (BSCC)
36 David OBrien   Olympia, WA04:06:40 251353   Revel Consulting/Rad Racing NW
37 Vern Cole   Kent, WA04:07:07 65114   SCCA/Starbucks Cycling
38 Thorsten Askervold   Lake Stevens, WA04:07:22 299287   HSP
39 Avi Mahan   Seatac, WA04:13:14 210067   Revel Consulting/Rad Racing NW
40 Eric Cockrell   Seattle, WA04:14:00 311819   Herriott Sports Performance
DNF Daniel Doran   Seattle, WA 268282   HSP
DNF Sergio Palma   Olympia, WA 206337   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T

Men - Cat 4/5 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Allen Butler   Seattle, WA02:06:13 326902   Second Ascent
2 Hendra Palisades (1 - Cat4)   Columbus, OH02:06:13 370844   
3 Bradlee Haley   Burien, WA02:06:13 288845   Cycle U
4 Matthew Leary   Seattle, WA02:06:13 311391   Audi
5 Brian Bolin   Medina, WA02:06:13 224629   Fischer Plumbing Cycling Team
6 Ludo Max (2 - Cat4)   Seattle, WA02:06:13 355916   HSP
7 Gabriel Holmes (3 - Cat4)   Seattle, WA02:06:13 323466   Cycle U
8 David Meyers (4 - Cat4)   Bellevue, WA02:06:13 24225   Apex Racing Team
9 Cameron Janes (5 - Cat4)   Mercer Island, WA02:06:13 359555   
10 Tim Farrell   Seattle, WA02:06:13 292499   FareStart
11 Ayden Young (6 - Cat4)   Olympia, WA02:06:13 361728   Revel Consulting/Rad Racing NW
12 Andrew Austin (7 - Cat4)   University Place, WA02:06:13 316276   Old Town Bicycle (OTB)
13 Andrew Roths (8 - Cat4)   Kenmore, WA02:06:13 305716   Bikesale.com
14 Wayne Brown (9 - Cat4)   Renton, WA02:06:13 316268   Avanti Racing Club
15 Daniel Liberator (10 - Cat4)   Seattle, WA02:06:13 125693   Cucina Fresca Cycling Team
16 Kyle Sweeney (1 - Cat5)   Olympia, WA02:06:13 349996   Revel Consulting/Rad Racing NW
17 Joseph Bacala   Anchorage, AK02:06:13 330938   Extreme Pita Racing
18 Mark Fry   Baton Rouge La02:06:13 331420   
19 Jason Spears (11 - Cat4)   Lake Forest Park, WA02:06:13 301866   Apex Racing Team
20 Todd Allen (12 - Cat4)   Seattle, WA02:06:13 236437   Fischer Plumbing Cycling Team
21 Jonathan Browning (13 - Cat4)   Seattle02:06:13 367406   Husky Cycling - University of Washington
22 Parker Newman (2 - Cat5)   Olympia, WA02:06:13 358872   JL Velo Racing Team
23 Daniel Hubbell (14 - Cat4)   Seattle, WA02:06:13 362279   Cucina Fresca Cycling Team
24 Kevin Stewart (15 - Cat4)   Aberdeen, WA02:06:13 344010   Revel Consulting/Rad Racing NW
25 Curtis Baird (16 - Cat4)   Olympia, WA02:06:13 331666   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
26 Bryan Torian (17 - Cat4)   Olympia, WA02:06:13 342538   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
27 Jason Glover (18 - Cat4)   Seattle, WA02:08:36 149099   Cucina Fresca Cycling Team
28 Daniel Cox (3 - Cat5)   Olympia, WA02:09:22 317444   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
29 Noel Kimber (19 - Cat4)   Seattle, WA02:10:37 366152   Husky Cycling - University of Washington
30 Matt Niles (20 - Cat4)   Olympia, WA02:12:22 371945   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
31 Jeff Zeunert (21 - Cat4)   Seattle, WA02:12:22 305216   Apex Racing Team
32 Victor Yagi (22 - Cat4)   Seattle, WA02:12:25 230427   Apex Racing Team
33 Travis Elliott (4 - Cat5)   Kenmore, WA02:12:43 360417   
34 Kirk Beatty (23 - Cat4)   Olympia, WA02:16:47 365190   Old Town Bicycle Race Team (OTB)
35 Samuel Best   Yelm, WA02:16:47 340892   
36 Larry Elliott (5 - Cat5)   Olympia, WA02:16:47 253010   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
37 Jim Dykstra (24 - Cat4)   Seattle, WA02:17:25 304706   Seattle Super Squadra
38 Travis Kubicek (6 - Cat5)   Seattle, WA02:18:41 273538   COGnatives
39 Thomas Catalina (7 - Cat5)   Seattle, WA02:18:49 239086   SCCA/Starbucks Cycling
40 Jeff Nyman (8 - Cat5)   Bellingham, WA02:21:04 254001   
41 Erik Philipson (25 - Cat4)   Seattle, WA02:42:41 281375   Northwest Velo
DNF Peter Hinckley (Cat4)   Seattle, WA 328706   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
DNF Brandon Orstad (Cat5)   Edmonds  379157   Jet City Velo

Men - Cat 4/5 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Celestine (1 - Cat4)   Olympia, WA02:18:26 297624   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
2 John Clouse (2 - Cat4)   Seattle, WA02:18:26 302850   Fischer Plumbing Cycling Team
3 Timothy Hughes (3 - Cat4)   Olympia, WA02:18:26 288962   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
4 Michael Sanderson (4 - Cat4)   Seattle, WA02:18:26 309751   Bikesale.com
5 Derek Churchyard   Bothell, WA02:18:26 339716   Bikesale.com
6 Francisco Pons (5 - Cat4)   Maple Valley, WA02:18:26 276266   Fischer Plumbing Cycling Team
7 Chris Mahan (6 - Cat4)   Seatac, WA02:18:26 190831   Step Down Racing
8 Douglas Wilcox   Seattle, WA02:18:26 135167   HSP
9 Marty Sparks (7 - Cat4)   Normandy Park, WA02:18:26 217899   Step Down Racing
10 John Austin (8 - Cat4)   Seattle02:18:26 157301   Old Town Bicycle (OTB)
11 Ron Jones (9 - Cat4)   Olympia, WA02:18:31 246852   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
12 J Scott Hile (10 - Cat4)   Centralia, WA02:18:31 316088   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
13 Kyle Anderson (11 - Cat4)   Olympia, WA02:18:42 306848   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
14 Travis Dougan (12 - Cat4)   Kirkland, WA02:20:04 280758   Cycle U
15 Tom McLaughlin (1 - Cat5)   Yakima, WA02:24:43 366699   
16 paul dinger (13 - Cat4)   Newcastle, WA02:24:43 271936   Seattle Super Squadra
17 Pat Harrington (14 - Cat4)   Kirkland02:27:19 334794   Bikesale.com
18 Chad Olson (15 - Cat4)   Redmond, WA02:27:37 287159   Cucina Fresca Cycling Team
19 Christopher Soelling (16 - Cat4)   Kirkland, WA02:28:56 305711   Cucina Fresca Cycling Team
20 David Friedt (17 - Cat4)   Mercer Island, WA02:43:38 209057   Cucina Fresca Cycling Team
21 Bukie Mabayoje (2 - Cat5)   Hillsboro, OR02:45:44 332662   

Women - Cat 1/2/3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ivy Audrain (1 - Cat1)   Seattle, WA03:15:28 287816   Keller Rohrback Cycling
2 Jennifer Burtner (2 - Cat1)   Olympia, WA03:15:28 273510   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
3 Lindsay Fox (1 - Cat2)   Phoenix, AZ03:15:28 293037   
4 Rosalyn Zylkowski   Seatac, WA03:15:28 303507   Keller Rohrback Cycling
5 Elizabeth Nettles (2 - Cat2)   Seattle, WA03:16:27 179798   Recycled Cycles Racing
6 Eryn Maris (1 - Cat3)   Buckley, WA03:16:27 264004   Peterson Racing
7 Laura Dodd (3 - Cat2)   Seattle, WA03:16:27 347268   SCCA/Starbucks Cycling
8 Kari Studley (4 - Cat2)   Bothell, WA03:16:51 207049   Team Redline
9 Jan Moss (2 - Cat3)   Portland03:16:51 177551   
10 Michelle Kautzmann (5 - Cat2)   Olympia, WA03:16:51 18634   CBC Racing
11 Sarah Tisdale (3 - Cat3)   Hillsboro, OR03:18:23 311027   
12 AnneMarije Rook (4 - Cat3)   Seattle, WA03:19:24 332470   Team Group Health
13 Shannon Payne (5 - Cat3)   Seattle, WA03:19:24 177331   Union Bay Cycling/Bikesale.com
14 Gina Kavesh (6 - Cat2)   Bellevue, WA03:19:24 65334   Union Bay Cycling/Bikesale.com
15 LB Kregenow (6 - Cat3)   Seattle, WA03:21:56 239673   Team Group Health
16 Marissa Carr (7 - Cat2)   Stanwood, WA03:22:15 336040   Gregg's Specialized-Trek Racing Team
17 Tricia Sandstrom (8 - Cat2)   Seattle, WA03:23:38 220308   Sound Velo Cycling Club
18 Eden Palmer (7 - Cat3)   Seattle, WA03:28:16 240914   Sound Velo Cycling Club
19 Lisa Coyne (8 - Cat3)   Seattle, WA03:34:13 328328   Sound Velo Cycling Club

Women - Cat 4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justine Clift   02:21:17 405729   
2 Sabrina Hendrick   Seattle, WA02:25:28 364721   Fischer Plumbing Cycling Team
3 Linda Moul   Seattle, WA02:25:28 72314   Union Bay Cycling/Bikesale.com
4 Karine ValliantSaunders   Seattle, WA02:25:28 367868   SCCA/Starbucks Cycling
5 Elizabeth Peterson   Seattle, WA02:29:41 304994   Whitman College
6 Jean Fisher   Olympia, WA02:36:42 332986   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
7 Christine Jerko   Portland02:36:42 358734   
8 Mary Foster   Seattle, WA02:36:46 364847   Team Group Health
9 Erin Brewster   Olympia, WA02:44:25 381465   
10 Emily Nevin   Seattle, WA02:54:26 362211   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerUSACDFSierra NevadaOSMOCUORESpyShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee