Race Results for
Mutual of Enumclaw Stage Race
Enumclaw, WA
(Event Information)
Individual Time Trial on 05/19/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kerry Farrell   Federal Way13:50 50091   Wheelsport Cycling Team
2 Tom Potter   Browns Point, WA14:00 206784   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
3 Mick Walsh   Seattle, WA14:11 37104   JL Velo Racing Team
4 Steven R Holland   Portland14:12 72446   United Finance
5 Dave Ryan   Jackson, WY14:14 30982   SCCA/Starbucks Cycling
6 Larry Boyer   Seattle, WA14:20 268153   Pain Cave Productions
7 Mark Hubbard   Kirkland, WA14:21 302869   Audi
8 Martin Rand   Enumclaw, WA14:24 267481   
9 Jeff Pfost   Seattle, WA14:26 67360   Apex Racing Team
10 JD Little   Marysville, WA14:37 319968   Emerald City Cycling Club
11 Dave Reed   Seattle, WA14:49 163525   Herriott Sports Performance
12 Rick Benson   Seattle, WA14:50 3371   Fischer Plumbing Cycling Team
13 Craig Hammond   Mercer Island, WA15:00 264726   Bikesale.com
14 Peter DesRosier   Issaquah, WA15:14 288084   Union Bay Cycling/Bikesale.com
15 Mark Runyan   Sammamish, WA15:19 30873   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
16 Bill Serantoni   Normandy Park, WA15:20 302728   Apex Racing Team
17 Lister Farrar   15:22   
18 Tim Purcell   Bellevue, WA15:28 45820   Fischer Plumbing Cycling Team
19 Tom McLaughlin   Yakima, WA15:29 366699   
20 Bob Sackett-Converse   Enumclaw, WA15:36 166554   Cycle Therapy-4 Corners Cycling
21 Anthony Whiley   Olympia, WA15:42 102809   JL Velo Racing Team
22 Marshall Will   Stanwood, WA15:43 134012   NWCC - Dimensional
23 Dan Norton   Renton, WA15:59 47254   Puget Sound Cycling Club
24 Dan Bass   Wenatchee, WA16:06 62994   Excel Sports Boulder
25 Pat Harrington   Kirkland16:08 334794   Bikesale.com
26 Randall Nordfors   Woodinville, WA16:18 49052   Amgen Cycling Club
27 James Pauly   16:47   
28 Nick Duckstein   Seattle17:01 276304   Bikesale.com

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Funston   Black Diamond, WA19:00 270185   Revel Consulting/Rad Racing NW
2 Isaac van der Vliet   19:07   
3 Alastair Magun   Mercer Island, WA19:12 317500   Cycle U
4 Alex Walentynowicz   Mill Creek, WA19:58 326272   Revel Consulting/Rad Racing NW
5 Croix Cameron   20:01   
6 Brennan Hodgins   Mercer Island, WA21:28 361294   Cycle U
7 Adrian Magun   Mercer Island, WA21:41 375179   Cycle U

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexander West   Covington, WA16:28 278369   
2 Mark Grant   16:37 382276   
3 Layton Carroll-Novack   Seattle, WA17:43 368622   Northwest Velo
4 Jarrett Aregger   Kent, WA17:43 285209   JL Velo Racing Team
5 Lewis Whiley   Olympia, WA18:05 351580   Revel Consulting/Rad Racing NW
6 Mitchell Thornton   Issaquah, WA18:33 296923   JL Velo Racing Team
7 Darin Ongers   18:41   
8 Ryan Engledow   Bonney Lake, WA18:42 380154   Old Town Bicycle (OTB)
9 Jack Alessi   Boise, ID19:34 329868   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
10 Wyatt Mason   Everett, WA19:40 378713   

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rob Britton   12:23   
2 David Stephens   12:34 378017   
3 Ian McKissick (1 - Cat1)   Seattle, WA12:36 172573   Audi
4 Patrick Stanko (2 - Cat1)   Seattle, WA12:44 221231   Kryki Sports
5 David Fleischhauer (3 - Cat1)   Seattle, WA12:46 176226   Hagens Berman Cycling
6 Greg Christian (4 - Cat1)   St Simons Is Ga12:47 186412   Panther p/b Competitive Cyclist
7 Justin Kerr   12:48   
8 Jesse Reams   12:48 382262   
9 Jordan Cheyne   12:48 379306   
10 Gabe Varela (5 - Cat1)   Coeur D' Alene, ID12:49 249909   Hagens Berman Cycling
11 Todd Herriott (6 - Cat1)   Seattle, WA12:51 50707   Herriott Sports Performance
12 Kris Dahl   12:53   
13 William Barta (1 - Cat2)   Boise, ID12:55 277745   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
14 Tim Abercrombie   12:57   
15 Mike Sidic   13:00   
16 Garrett McLeod   13:00   
17 Colby Wait-Molyneux   Vancouver, WA13:03 293479   Hammer Nutrition/CMG Racing Team
18 Steve Fisher (7 - Cat1)   Seattle, WA13:03 204225   Hagens Berman Cycling
19 Adam de Vos   13:04   
20 Cody Canning   13:05   
21 Carson Miller   Seattle, WA13:06 203931   
22 Joe Baum (2 - Cat2)   Seattle, WA13:07 54315   Garage Racing
23 Jacob Schwingboth   13:08   
24 Colton Hlavinka (3 - Cat2)   Boise, ID13:09 233016   Volkswagen Boise
25 Stephen Mull (8 - Cat1)   Seattle, WA13:10 86831   
26 Brian Hitchcock (4 - Cat2)   Seattle, WA13:10 284741   HSP
27 Stephen Bedford (9 - Cat1)   Portland, OR13:10 305665   Team Oregon p/b Laurelwood Brewing Company
28 Ian Crane (10 - Cat1)   Seattle, WA13:12 184284   Hagens Berman Cycling
29 Dustin Van Wyck (5 - Cat2)   Seattle, WA13:14 229254   HSP
30 Ian Mensher (11 - Cat1)   Seattle, WA13:14 156693   Keller Rohrback Cycling
31 Logan Owen   Bremerton, WA13:15 222488   Lake Washington Velo
32 Alexander Cataford   13:15   
33 Jeff Werner   Norton, MA13:15 61200   
34 Bailey McKnight   13:17   
35 Erik Mulder   13:19   
36 Kyle Buckosky   13:20 402693   
37 Bill Booth (6 - Cat2)   Seattle, WA13:21 333350   Apex Racing Team
38 Ian Tubbs (12 - Cat1)   Bellevue, WA13:21 111313   Audi
39 Cody Campbell   Austin, TX13:23 306175   
40 Ryan Miller (7 - Cat2)   Corvallis, OR13:24 246445   Lake Washington Velo
41 Kyle Farrell (13 - Cat1)   Seattle, WA13:24 230828   Garage Racing
42 Christopher Wingfield (14 - Cat1)   Bainbridge Island, WA13:25 247269   Hagens Berman Cycling
43 Max O'Neal (8 - Cat2)   Seattle, WA13:27 229273   HSP
44 Aaron Schooler   13:28   
45 Lang Reynolds   Seattle, WA13:28 168449   Hagens Berman Cycling
46 Craig Jones   13:29   
47 Zachary Jones (9 - Cat2)   Kent, WA13:29 225834   Garage Racing
48 Craig Logan   13:30   
49 Shawn Ongers (15 - Cat1)   Walla Walla, WA13:33 220235   Audi
50 Bradford Kilcline (10 - Cat2)   Kirkland, WA13:33 254141   HSP
51 Mike Rothengatter   13:35   
52 Colter Young   13:38   
53 Derek Wilkerson (16 - Cat1)   Dallas 13:40 52173   Kryki Sports
54 Davis Shepherd (11 - Cat2)   Seattle, WA13:40 292230   Gregg's Specialized-Trek Racing Team
55 Ethan M Reynolds (12 - Cat2)   Boise, ID13:42 280215   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
56 Carl Hoefer (17 - Cat1)   Tigard, OR13:44 113787   Team Oregon presented by Laurelwood Brew
57 Jason Williams (13 - Cat2)   Seattle , WA13:44 241690   Cascade Bicycle Studio
58 Brad Clifford   13:45   
59 Will Teal (14 - Cat2)   Seattle, WA13:49 318226   HSP
60 Eric Schuman (15 - Cat2)   Seattle, WA13:50 52882   Audi
61 Travis Monroe (16 - Cat2)   Coeurdalene, ID13:58 253956   Hammer Nutrition-CMG Racing Team
62 Aaron Shaw (17 - Cat2)   Seattle, WA14:10 128315   HSP
63 Tyler Trace   14:10   
64 Brian Parker (18 - Cat2)   Boise, ID14:15 248018   Volkswagen Boise
65 Maurice Worsfold   14:17   
66 Matt Pence (19 - Cat2)   Saint Charles, MO14:18 262595   Gateway Harley-Davidson
67 David Richter   Seattle, WA14:19 29781   HSP
68 Laurent Dallaire   14:19   
69 Nicholas Zylkowski (20 - Cat2)   Seatac, WA14:21 297629   Stranamanti Cycling
70 Ryan Iddings (18 - Cat1)   Seattle, WA14:23 146372   Kryki Sports
71 Chris Worsfold   14:24   
72 Ian Baldwin (21 - Cat2)   Bellingham, WA14:24 282722   Hagens Berman Cycling
73 Zach McDonald   Bainbridge Island, WA14:27 228238   
74 Will Niemann-Ross (22 - Cat2)   Portland, OR14:30 272436   
75 Jeffrey Hoover (23 - Cat2)   Bellevue, WA14:48 335684   Audi
76 Grant Boursaw (19 - Cat1)   Clatskanie, OR14:51 170203   Puget Sound Cycling Club
77 Dave Johnson   15:03   
78 Qayam Jetha (24 - Cat2)   Olympia, WA15:09 279022   Garage Racing
79 David Gillam   15:10 378108   
80 Marvin Guzman   15:11   
81 Shannon Maris (25 - Cat2)   Buckley, WA15:30 213130   Bikesale.com
82 Nick Bennette (20 - Cat1)   Seattle, WA16:06 186239   Keller Rohrback Cycling
83 William Laubernds (26 - Cat2)   Portland, OR16:27 327726   Team Oregon p/b Laurelwood Brewing Company
84 Evan Hepner (21 - Cat1)   Albuquerque, NM16:37 161841   Cascade Bicycle Studio
85 Chris Gruber   16:50   

Men - Cat 1/2/3 - Master - 35-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenny Williams (1 - Cat1)   Kenmore, WA12:56 57046   Slalom Consulting Racing
2 Todd Gallaher (1 - Cat2)   Seattle, WA13:05 12680   
3 Alex Rosenast (2 - Cat2)   Seattle, WA13:42 196878   Garage Racing
4 Jeff Dunn (3 - Cat2)   Olympia, WA13:42 220003   Stranamanti Cycling
5 Morgan Coleman (4 - Cat2)   Bainbridge Island, WA13:46 272452   Team Steam
6 Todd Morse Tucker (1 - Cat3)   Seattle, WA13:53 251275   Team Stanley
7 Ed Harley (5 - Cat2)   Seattle, WA13:57 196024   JL Velo Racing Team
8 Anthony Dickson (6 - Cat2)   Seattle, WA13:58 117337   Audi
9 Aaron Levin (2 - Cat1)   Mercer Island, WA14:02 46828   Peterson's Five
10 Todd Davis (7 - Cat2)   Seattle, WA14:05 103745   Kryki Sports
11 Robert Campbell (3 - Cat1)   Olympia, WA14:07 73795   CBC Racing
12 Julian Base   14:07   
13 John van der Vliet   14:07   
14 Gary Brown (8 - Cat2)   Auburn, WA14:09 5069   Audi
15 Pete Baughman (9 - Cat2)   Carnation, WA14:12 243415   Slalom Consulting Racing
16 Scott Laliberte   14:16 379394   
17 Tom Wick (10 - Cat2)   Seattle, WA14:17 204808   Garage Racing
18 Kevin Masterson (11 - Cat2)   Newcastle, WA14:17 188289   Garage Racing
19 Joe Holmes   Bainbridge Island, WA14:20 16599   
20 Shane Savage   14:20   
21 Matthew Oseto (2 - Cat3)   Kirkland, WA14:22 59413   Audi
22 Roger Honz (3 - Cat3)   Seattle, WA14:26 54763   Apex Racing Team
23 James Holbrooks (4 - Cat3)   Olympia, WA14:29 180568   CBC Racing
24 Gregory Kauper (12 - Cat2)   Seattle, WA14:30 221706   FareStart
25 Jay Hilwig (13 - Cat2)   Seattle, WA14:40 167866   Garage Racing
26 Ryan Perlman (4 - Cat1)   Sammamish, WA14:49 130051   Keller Rohrback Cycling
27 Mark Sherman   14:54   
28 Warren Atkey (5 - Cat1)   Bothell, WA15:21 50756   Union Bay Cycling/Bikesale.com
29 Mike Rogers (14 - Cat2)   Seattle, WA16:37 48546   Bikesale.com
30 Sean Phillips (15 - Cat2)   Bellevue, WA16:54 274488   Garage Racing

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Baumeister   Redmond, WA13:06 286284   Apex Racing Team
2 Tim Smith   Olympia, WA13:22 241621   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
3 Jason Cemanski   Waterloo Wi13:23 318408   Apex Racing Team
4 Cory Custer   Seattle, WA13:30 104062   HSP
5 Jordan Duncan   13:33   
6 Travis Biechele   Seattle, WA13:46 294358   Apex Racing Team
7 Mark Franks   North Bend, WA13:47 183911   Herriott Sports Performance
8 John McAllister   Redmond, WA13:48 306966   HSP
9 Jason Connell   Lynnwood, WA13:48 305679   Apex Racing Team
10 Todd Sahl   Seattle, WA13:50 105471   Team Stanley
11 Brian Sullivan   Mishawaka, IN13:56 238604   Audi
12 Anders Nystrom   Boise, ID14:02 281627   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
13 Patrick Gerke   Portland14:02 369122   Team Oregon presented by Laurelwood Brew
14 Tristan Hughes   14:13   
15 Vern Cole   Kent, WA14:14 65114   SCCA/Starbucks Cycling
16 Rob! McDaniel   Seattle, WA14:14 284692   Recycled Cycles Racing
17 Nathaniel Pitts   Seattle, WA14:14 304664   Puget Sound Cycling Club
18 Aidan Caves   14:15   
19 Keiichi Otani   Kirkland, WA14:18 289231   Lake Washington Velo
20 PJ Bauser   Seattle, WA14:21 332266   Hagens Berman Cycling
21 Luke Koolman   14:21   
22 Jesse Nofziger   Issaquah, WA14:27 307040   FareStart
23 Thorsten Askervold   Lake Stevens, WA14:27 299287   HSP
24 Joel Taylor   14:30   
25 David O'Brien   Olympia, WA14:31 251353   Revel Consulting/Rad Racing NW
26 Martin Turek   North Bend, WA14:31 336434   Audi
27 Warren McAndrew   Edmonds, WA14:31 321144   Fischer Plumbing Cycling Team
28 Jeff Nettles   Seattle, WA14:32 159943   Recycled Cycles Racing
29 Evan Siroky   Portland, OR14:32 309756   Guinness Cycling Team
30 Evan Carey   14:35   
31 Erik Spring   Bellevue, WA14:35 306633   Audi
32 Conor Klupar   Fall City, WA14:35 250108   Revel Consulting/Rad Racing NW
33 Richard Machhein   14:43   
34 Nicholas Jones   14:44   
35 Chad Sullivan   Bellevue, WA14:44 305201   Apex Racing Team
36 Michael Hocking   Boise, ID14:52 276766   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
37 Nicholas Adsero   Woodinville, WA14:56 113072   Recycled Cycles Racing
38 Avi Mahan   Seatac, WA14:56 210067   Revel Consulting/Rad Racing NW
39 Chad Richmond   Bothell, WA14:58 266765   Lake Washington Velo
40 Scott Larson   Orting, WA14:59 266713   Lake Washington Velo
41 David Kirske Jr   Seattle, WA15:03 261975   Revel Consulting/Rad Racing NW
42 Bryan Urakawa   Seattle, WA15:06 235138   Fischer Plumbing Cycling Team
43 Paul Noyes   Redmond, WA15:07 308323   Audi
44 Nicholas Moroz-Koops   Kenmore, WA15:09 335040   Fischer Plumbing Cycling Team
45 Zachary Bowden   Vancouver Wa15:10 245716   
46 Nicholas Perera   Coupeville, WA15:12 126804   NWCC - Dimensional
47 Jackson Pickell   15:15 384224   
48 Matt Mikul   Sunnyvale, CA15:15 271933   Recycled Cycles Racing
49 John Curtis   Eagle, ID15:20 320356   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
50 Michael Spring   Seattle15:28 242900   Audi
51 Josh Gerak   Seattle, WA15:29 256081   Avanti Racing Club
52 Francis Atkinson   Port Townsend, WA15:42 310182   SCCA/Starbucks Cycling
53 Wes Ochitwa   25:51   

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Alving   Seattle, WA14:05 299088   Apex Racing Team
2 Eric Cockrell   Seattle, WA14:08 311819   Herriott Sports Performance
3 Philip Newman   Seattle, WA14:12 361796   Lake Washington Velo
4 Daniel Milner   Bellingham, WA14:13 307354   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
5 Andrew Austin   University Place, WA14:16 316276   Old Town Bicycle (OTB)
6 Lane Seeley   Edmonds, WA14:18 291895   FareStart
7 Mark Fry   Baton Rouge La14:20 331420   
8 Michael Finley   Bellingham, WA14:21 357792   Fanatik Bike Co.
9 Christopher Nelson   Puyallup, WA14:22 239255   Old Town Bicycle (OTB)
10 Tyler Tangen   Bonney Lake, WA14:26 353044   Revel Consulting/Rad Racing NW
11 Peter Streit   Seattle, WA14:28 370543   Second Ascent
12 Mike Foster   Seattle, WA14:29 360739   SCCA/Starbucks Cycling
13 Aaron Griffith   Kent, WA14:33 305626   FareStart
14 Jordan Bressler   Dupont, WA14:34 358593   
15 Adam Reddy   14:36   
16 Peter Miller   Seattle, WA14:37 292874   Apex Racing Team
17 Douglas Wilcox   Seattle, WA14:46 135167   HSP
18 Morgan Simon   Seattle, WA14:52 310319   Apex Racing Team
19 Allen Butler   Seattle, WA14:52 326902   Second Ascent
20 Matthew Leary   Seattle, WA14:53 311391   Audi
21 Alex Votry   Edmonds, WA14:57 330594   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
22 Andrew Grant   14:57 382276   
23 Bradlee Haley   Burien, WA15:00 288845   Cycle U
24 David Meyers   Bellevue, WA15:00 24225   Apex Racing Team
25 Don Pattalock   Reno, NV15:02 333470   Audi
26 Bart Hawkinson   Seattle, WA15:02 272789   Avanti Racing Club
27 Derek Churchyard   Bothell, WA15:03 339716   Bikesale.com
28 Michael Dew   15:05   
29 Benedikt Toeldte   Boise, ID15:09 323822   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
30 Joseph Bacala   Anchorage, AK15:17 330938   Extreme Pita Racing
31 David Yamamoto   Auburn, WA15:18 302619   JL Velo Racing Team
32 Phil Macino   Newcastle, WA15:18 333960   Audi
33 Taylor Ellison   15:28   
34 Todd Allen   Seattle, WA15:29 236437   Fischer Plumbing Cycling Team
35 Brendan Cowley   Salem Oregon15:34 382956   
36 Sam Dodd   Seattle, WA15:35 366311   SCCA/Starbucks Cycling
37 Darnell Umagat   Kent, WA15:40 307266   SCCA/Starbucks Cycling
38 Carsten Croff   Seattle, WA15:50 309482   Second Ascent
39 Mark Rogers   Woodinville, WA15:51 269636   Lake Washington Velo
40 Andrei Tchourakov   15:53   
41 Christopher Carter   Fountain Hills, AZ15:53 306854   Herriott Sports Performance
42 David Brown   15:54   
43 Rod Garbarino   Redmond, WA15:54 291529   Recycled Cycles Racing
44 Alfonso Lopez   Seattle, WA15:54 333054   Apex Racing Team
45 Martin Chvoj   Kirkland, WA16:02 286958   Thumbprint Racing
46 Andrew Roths   Kenmore, WA16:04 305716   Bikesale.com
47 Matteo Jorgenson   Boise, ID16:05 266037   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
48 Evan Renwick   Federal Way, WA16:08 211165   JL Velo Racing Team
49 Kevin Stewart   Aberdeen, WA16:09 344010   Revel Consulting/Rad Racing NW
50 Pavel Kritovich   Bellevue, WA16:21 309174   Union Bay Cycling/Bikesale.com
51 Harrison Devine   Bellevue, WA16:25 290027   JL Velo Racing Team
52 Benjamin Quintana   Boise, ID16:32 324238   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
53 Duncan Grant   16:55   
54 Dylan Quintana   Boise, ID17:05 324240   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
55 Timothy Hubner   Bellingham, WA17:12 286035   BFF Cycling
56 Xnwei Tan   Seattle, WA31:40 331966   University of Washington-Seattle

Men - Cat 4/5 - Master - 35-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Livingstone   14:38   
2 David Acheson (1 - Cat4)   Winthrop, WA14:40 1083   Methow Valley Cycling
3 Brian Bolin   Medina, WA14:47 224629   Fischer Plumbing Cycling Team
4 Chris Mahan (2 - Cat4)   Seatac, WA14:56 190831   Step Down Racing
5 Jason Celestine (3 - Cat4)   Olympia, WA15:04 297624   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
6 Nick Berry   Salt Lake City, UT15:05 76724   
7 John Clouse (4 - Cat4)   Seattle, WA15:06 302850   Fischer Plumbing Cycling Team
8 Gary Hocking (5 - Cat4)   Kirkland, WA15:07 271937   Cycle U
9 Kent Duncan   15:07   
10 James Wells (6 - Cat4)   Mount Vernon, WA15:10 262630   NWCC - Dimensional
11 Brian Burke   15:12   
12 Larry Baker (7 - Cat4)   University Place, WA15:21 258014   Old Town Bicycle (OTB)
13 Timothy Hughes (8 - Cat4)   Olympia, WA15:24 288962   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
14 Daniel Liberator (9 - Cat4)   Seattle, WA15:24 125693   Cucina Fresca Cycling Team
15 John Austin (10 - Cat4)   Seattle15:27 157301   Old Town Bicycle (OTB)
16 Michael Sanderson (11 - Cat4)   Seattle, WA15:28 309751   Bikesale.com
17 Paul Coffee (12 - Cat4)   Federal Way, WA15:29 331942   Tacoma Bike
18 Michael Clarke (1 - Cat5)   Bellingham, WA15:32 339950   Fanatik Bike Co.
19 Ed Reagan (13 - Cat4)   Portland, OR15:34 29303   
20 Kyle Anderson (14 - Cat4)   Olympia, WA15:40 306848   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
21 J. Scott Monett (15 - Cat4)   Tacomaa, WA15:45 343104   Tacoma Bike
22 Francisco Pons (16 - Cat4)   Maple Valley, WA15:46 276266   Fischer Plumbing Cycling Team
23 Sean Murphy (17 - Cat4)   Tacoma, WA15:57 120568   Tacoma Bike
24 David Steiner (18 - Cat4)   Kirkland, WA15:58 288410   Fischer Plumbing Cycling Team
25 Robert Church   Salt Lake City, UT15:59 245909   
26 Scott Rittscher (2 - Cat5)   Stanwood, WA16:39 366782   NWCC - Dimensional
27 Michael Skinner (19 - Cat4)   Clinton, WA16:43 169468   Avanti Racing Club
28 Chris Johns (20 - Cat4)   Tacoma, WA16:43 310331   Avanti Racing Club
29 Chris Soelling (21 - Cat4)   Kirkland, WA17:24 305711   Cucina Fresca Cycling Team

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Demick   Seattle, WA14:09 365202   
2 Thomas Roseberry   Seattle, WA14:19 290347   
3 Raymond Bowling   Lacey, WA14:26 366179   
4 Kevin Thonney   Walla Walla, WA14:49 367560   
5 Zachary Smith   Seattle, WA14:59 366506   HSP
6 Ayden Young   Olympia, WA15:13 361728   Revel Consulting/Rad Racing NW
7 John Rombold   Bellingham, WA15:14 374507   
8 James Hart   Buckley, WA15:38 339566   
9 Cooper Rombold   Bellingham, WA15:43 371675   Fanatik Bike Co.
10 Bryan Torian   Olympia, WA15:44 342538   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
11 Peter Kriofske   Seattle, WA15:51 374871   Cycle U
12 Geoff Andrist   Snohomish, WA16:02 324474   Avanti Racing Club
13 Thomas Catalina   Seattle, WA16:05 239086   SCCA/Starbucks Cycling
14 David Garate   Buckley, WA16:05 367407   
15 Keelan Christensen   Seatte, WA16:06 345598   Methow Valley Cycling
16 Jeff Nyman   Bellingham, WA16:07 254001   
17 Chris Searcy   Enumclaw, WA16:12 343070   
18 Jeremy Murray   Rancho Cucamonga, CA16:25 235394   
19 Tyler Wardle   16:30   
20 Jim Baskin   Boise, ID16:33 300616   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
21 Benjamin Wertz   Mount Vernon, WA16:38 222533   NWCC - Dimensional
22 Scott Villalon   Puyallup, WA16:38 340950   
23 Bukie Mabayoje   Hillsboro, OR16:38 332662   
24 Hugh Alessi   Boise, ID16:39 360840   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
25 Michael Hodgins   Mercer Island, WA16:45 360674   Cycle U
26 Eliyah Smith   Kenmore, WA16:45 369245   Second Ascent
27 Kevin Yarnell   Issaquah, WA16:56 365094   SCCA/Starbucks Cycling
28 James Grant   16:57 382274   
29 Rian Rustvold   Pullman, WA17:01 367130   Washington State University
30 Christopher Stewart   University Place, WA17:05 375817   Tacoma Bike
31 Tyler Daniel   Woodinville, WA17:10 292775   JL Velo Racing Team
32 Alec Miller   Nampa, ID17:17 297927   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
33 Arsenio Ferreria   17:18   
34 Christopher Alme   Bothell, WA17:19 344572   
35 Christopher McLeod   17:38   
36 Lucas Weyand   Bainbridge Island, WA17:54 316224   Classic Cycles
37 Michael Elekes   Sammamish, WA18:18 357387   Cycle U
38 Brandon Orstad   Edmonds 18:49 379157   Jet City Velo
39 Martin VanEycke   Tacoma18:53 375025   Tacoma Bike
40 Jeff Nelson   Seattle, WA18:53 367319   Husky Cycling - University of Washington

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Reynolds   18:10 382311   
2 Una Farrar   19:47   
3 Sophie Donnachie Parks   20:03   
4 Eleanor James   Seattle, WA20:06 297799   JL Velo Racing Team

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Cutler   Seattle, WA14:10 158992   Primal/MapMyRide Womens Racing
2 Jennifer Wheeler   Tucson, AZ14:14 295914   Lake Washington Velo
3 Tamara Bessette (1 - Cat1)   Missoula, MT14:32 47028   Northern Rockies Orthopaedic
4 Jocelyn Setter (2 - Cat1)   Bothell, WA14:44 278305   Stranamanti Cycling
5 Michele Conrad (3 - Cat1)   Seattle, WA14:46 157480   Keller Rohrback Cycling
6 Kristine Brynjolfson   14:50   
7 Grace Alexander (1 - Cat2)   Boise, ID14:56 251513   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
8 Claire Cameron   14:56   
9 Ivy Audrain (4 - Cat1)   Seattle, WA14:57 287816   Stranamanti Cycling
10 Kelly Plese (2 - Cat2)   Enumclaw, WA14:59 281405   Slalom Consulting Racing
11 Sara Youmans (5 - Cat1)   Ketchum, ID15:01 268528   Keller Rohrback Cycling
12 Rosalyn Zylkowski   Seatac, WA15:01 303507   Keller Rohrback Cycling
13 Jane Evely (3 - Cat2)   Carnation, WA15:05 162455   Slalom Consulting Racing
14 Jennifer Burtner (6 - Cat1)   Olympia, WA15:08 273510   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
15 Jenny Lehmann   15:09   
16 Annette Williams (7 - Cat1)   Kenmore, WA15:13 71338   Slalom Consulting Racing
17 Jessica Sterner   15:14   Team REP
18 Sarah Tisdale (1 - Cat3)   Hillsboro, OR15:15 311027   
19 Courtenay McFadden   Bellingham, WA15:17 262453   Peterson Racing
20 Carly Tu (2 - Cat3)   Seattle, WA15:20 287548   Peterson Racing
21 Beth Kobza (4 - Cat2)   Meridian, ID15:32 281413   Volkswagen Boise
22 Amara Edwards (5 - Cat2)   Renton , WA15:33 170202   Gregg's Specialized-Trek Racing Team
23 Jan Moss (3 - Cat3)   Portland15:37 177551   
24 Elizabeth Nettles (6 - Cat2)   Seattle, WA15:38 179798   Boat Street Cycle Club (BSCC)
25 Emily Eggers (7 - Cat2)   Seattle, WA15:40 307722   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
26 Theresa Harding (4 - Cat3)   Seattle, WA15:40 333834   SCCA/Starbucks Cycling
27 Sarah Carroll (8 - Cat2)   Seattle, WA15:47 305968   SCCA/Starbucks Cycling
28 Laxson Shoshauna   15:58   
29 Jennifer Gerth   16:05   
30 Katie Lotterhos   Winston Salem, NC16:07 289220   Gulf Coast Velo
31 Jennifer McMahon   16:10   
32 Laura Dodd (9 - Cat2)   Seattle, WA16:10 347268   SCCA/Starbucks Cycling
33 Erin Redl   16:18   
34 Jesse Opp (5 - Cat3)   Camano Island, WA16:21 283252   Gregg's Specialized-Trek Racing Team
35 Marissa Carr (10 - Cat2)   Stanwood, WA16:22 336040   Gregg's Specialized-Trek Racing Team
36 Andrea Casebolt (6 - Cat3)   Olympia, WA16:37 256332   Revel Consulting/Rad Racing NW
37 Danyel Longmire (7 - Cat3)   Issaquah, WA16:49 244537   
38 Melanie von Stetten   16:49   
39 Heidi Wood (8 - Cat3)   Seattle, WA16:58 309733   Alki/Rubicon Racing
40 Julia Garnet   17:07   
41 Eryn Maris (9 - Cat3)   Buckley, WA17:13 264004   Peterson Racing

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justine Clift   15:49 405729   
2 Vanessa Johnson   Seattle , WA15:56 367844   Volkswagen Boise
3 Gillian Ellsay   16:01   
4 Alicia King   Seattle Wa16:29 368371   Bikesale.com
5 Sheila Walsh   Seattle, WA16:39 331096   Fischer Plumbing Cycling Team
6 Christine Jerko   Portland16:40 358734   
7 Megan Doherty   Bellevue, WA16:40 355510   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
8 Tina Ziegler   Issaquah, WA16:45 309658   Cycle U
9 Emily Nevin   Seattle, WA16:47 362211   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
10 Megan Gray   Seattle, WA16:49 377586   
11 Brenna Pauly   16:51   
12 Cynthia Freed   Federal Way, WA16:55 212912   Bikesale.com
13 Maggie Coles-Lyster   16:57   
14 Karine Valliant-Saunders   Seattle, WA17:06 367868   SCCA/Starbucks Cycling
15 Meryn Bowen   17:07   
16 Alice Case   Los Angeles, CA17:09 370838   Union Bay Cycling/Bikesale.com
17 Lori Surges   Seattle, WA17:11 331092   Peterson Racing
18 Linda Moul   Seattle, WA17:15 72314   Union Bay Cycling/Bikesale.com
19 Clara MacKenzie   17:27   
20 Kia van der Vliet   17:35   
21 Colleen Skinner   Clinton, WA17:38 198820   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
22 Alexandra Mertens   Seattle, WA17:40 214378   Herriott Sports Performance
23 Nancy Williams   Seattle, WA17:49 365879   Husky Cycling - University of Washington
24 Tarryn Cote   17:53   
25 Heather Zimchek   Olympia, WA17:54 375204   Peterson Racing
26 Mary Foster   Seattle, WA18:14 364847   Team Group Health
27 Sophie DeBoever   18:18   
28 Christiana Moser   18:30   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREOSMOBonk BreakerSpyShimanoUSACDFSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee