Race Results for
Chain of Lakes Cycling Classic- BBPA Classics
Winter Haven, FL
(Event Information)
Time Trial on 03/03/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Viney (1 - Cat2)    Montverde, FL0:15:17 221360  414 Florida Masters Cycling
2 Steve Agronick (1 - Cat3)   Villages, FL0:18:21 1209  419 Florida Masters Cycling
3 Clifford Jackson (1 - Cat5)   Sanford, FL0:18:34 257185  415 Florida Masters Cycling
4 William Tittle (2 - Cat3)   Fort Lauderdale, FL0:18:53 172355  438 ZMOTION Racing Team
5 Cathy Kamhi (1 - Cat4)   Largo, FL0:19:33 305518  403 Florida Velo
6 Michael Rowe (2 - Cat5)   Fort Lauderdale, FL0:19:46 287675  442 Unattached

Men - Masters 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Adams (1 - Cat3)   Tampa, FL0:15:09 231630  325 GearLink Racing INC.
2 Steven Griffith (2 - Cat3)   Boca Raton, FL0:15:55 195918  373 ZMOTION Racing Team
3 John Stone (3 - Cat3)   Boulder, CO0:16:05 332428  301 Treasure Coast Cycling Association
4 Mark Stein (1 - Cat2)   Tarpon Springs, FL0:16:11 33966  328 Florida Velo
5 Paul Bordas (1 - Cat4)   Stuart, FL0:16:29 342576  302 Treasure Coast Cycling Association
6 Glenn Schneider (2 - Cat2)   Lake Worth, FL0:16:35 31697  207 AG Bikes /Bayview Cadillac
7 Jeff Fleming (3 - Cat2)   Fort Lauderdale, FL0:16:41 11814  336 AG Bikes /Bayview Cadillac
8 Shaun Redman (2 - Cat4)   Fort Lauderdale, FL0:17:12 239227  335 AG Bikes /Bayview Cadillac
9 John Gibson (3 - Cat4)   Fleming Island, FL0:17:13 249400  342 Jacksonville Racing Club
10 Bruce Keno (4 - Cat4)   Hollywood, FL0:17:18 303950  306 ZMOTION Racing Team
11 John Tanner (4 - Cat3)   Clearwater, FL0:17:22 155000  333 Florida Velo
12 D Mark Parker (5 - Cat3)   Englewood, FL0:17:35 238085  326 Peloton Sports Group
13 Pete Loftis (6 - Cat3)   Ponte Vedra Beach, FL0:17:40 244641  331 Florida Masters Cycling
14 Robert Stevens (5 - Cat4)   Dunnellon, FL0:17:48 337024  334 Florida Masters Cycling
15 Julius Aulisio (7 - Cat3)   Lakeland, FL0:17:48 187514  305 Treasure Coast Cycling Association
16 Matthew Moore (8 - Cat3)   West Rupert, VT0:17:53 24938  304 Clinton Cycling Club
17 Kevin Braley (9 - Cat3)   Stuart, FL0:18:01 4610  303 Treasure Coast Cycling Association
18 Richard Abreu   Miami0:18:08 341592  380 EBP Cycling Team
20 Michael Rhoades (10 - Cat3)   Tarpon Springs, FL0:18:43 202152  354 Ride N Rolll Cyclery
21 Kenneth Prine (1 - Cat5)   Katy0:22:02 349414  329 Return of Locust

Men - Masters 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ivan Franco (1 - Cat1)   Miami, FL0:14:59 51178  205 ZMOTION Racing Team
2 Blain Reeves   Pembroke Pines, FL0:15:11 71611  218 ZMOTION Racing Team
3 Ken Schofield (1 - Cat2)   Juno Beach, FL0:15:17 207006  219 ZMOTION Racing Team
4 Andy Mapple (2 - Cat2)   Winter Garden, FL0:15:27 294004  202 Florida Velo
5 Sean Coleman (2 - Cat1)   Land O Lakes, FL0:15:37 121299  217 US Military Cycling Team Fueled by FRS
6 Raife Snover (3 - Cat2)   Fort Lauderdale, FL0:15:53 246899  216 ZMOTION Racing Team
7 Darren Robertshaw   Bonita, FL0:16:32 368431  221 Naples Cyclery powered by T2
8 Christopher Olson (1 - Cat4)   Saint Johns, FL0:16:34 220713  204 VeloBrew Cycling Club
9 Steve Bent (4 - Cat2)   Lakeland, FL0:18:39 45076  391 Team Bent's
10 Luis Orbegoso   Naples, FL0:18:42 354964  231 Unattached
19 Steve Bent (5 - Cat2)   Lakeland, FL0:18:39 45076  391 Team Bent's

Men - Masters 30+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Saylor (1 - Cat1)   Gainesville, FL0:15:08 31413  GearLink Racing INC.
2 Ronaldo Tavares (1 - Cat2)   Port Saint Lucie, FL0:15:14 235207  143 Team Performance Fitness-Delray Center
3 Leandro Contreras (2 - Cat2)   West Palm Beach, FL0:15:52 198169  116 AG Bikes /Bayview Cadillac
4 Vance James (2 - Cat1)   Lakeland, FL0:16:15 47935  131 Synergy Racing Team
5 Thomas Cox (1 - Cat5)   Gainesville, FL0:16:44 367074  999 Unattached
6 Richard Diaz (1 - Cat3)   Miami Lakes, FL0:16:46 228160  106 ZMOTION Racing Team
7 Joshua Drew (3 - Cat2)   Orlando, FL0:16:49 10026  134 Synergy Racing Team
8 Andres Munera (4 - Cat2)   Tampa, FL0:16:55 307870  132 Synergy Racing Team
9 Allison Anjos (3 - Cat1)   Boca Raton, FL0:16:57 153443  142 Unattached
10 Vincent Cook (2 - Cat3)   Palm Harbor, FL0:17:31 7670  133 Synergy Racing Team
11 Anthony Prioli (4 - Cat1)   Clearwater, FL0:17:36 28734  Synergy Racing Team
12 Oscar Flores (3 - Cat3)   Bronx Ny0:18:40 317968  115 AG Bikes /Bayview Cadillac

Men - Junior 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Couture   Tampa, FL0:18:31 359791  308 Relaj Cycling

Men - Junior 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mateo Sanchez   Lake Worth, FL0:20:30 347326  228 Velo's Cyclery
2 Sandor A Delgado   Hialeah, FL0:20:36 316004  121 Team Cocos
3 Julio Revoredo   0:21:11  225 Unattached
4 Austin Wright   Stuart, FL0:22:30 321612  200 Treasure Coast Cycling Association
5 Jacob McClure   Minneola, FL0:25:44 374605  227 Lake County PAL
6 Robert Zehr   Winter Garden, FL0:28:45 303478  212 Orlando Road Club Inc

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Perezluha (1 - Cat1)   Longwood, FL0:14:11 311519  99 Unattached
2 Ken Vida (2 - Cat1)   Lithia, FL0:14:14 60148  Florida Velo
3 Grant Potter (3 - Cat1)   Parkland, FL0:14:23 73508  29 ZMOTION Racing Team
4 Thomas Gibbons (1 - Cat2)   Linwood, NJ0:14:36 346994  27 Unattached
5 Bruno Langlois   0:14:41  37 Unattached
6 Neal Shepherd   Palm Coast, FL0:14:43 244277  13 Florida Velo
7 Derek Bennett (4 - Cat1)   Tampa, FL0:14:53 117436  Florida Velo
8 Lucas Wardein (5 - Cat1)   Naples, FL0:15:09 233364  Florida Velo
9 Derek Schanze (6 - Cat1)   Gainesville, FL0:15:25 252844  GearLink Racing INC.
10 Buddy Spafford (2 - Cat2)   Asheville, NC0:15:28 302191  15 Florida Velo
11 Gunter Hermanni (3 - Cat2)   Miami, FL0:15:32 163923  26 ZMOTION Racing Team
12 Roy Foley (4 - Cat2)   Lithia, FL0:15:34 280524  10 Florida Velo
13 Curtis Long (7 - Cat1)   Atlantic Beach, FL0:15:38 108976  30 ZMOTION Racing Team
14 Miguel Bryon (8 - Cat1)   Miami, FL0:15:46 290219  18 BLUE STAR-BOOM Development Team
15 Jimmy Page (5 - Cat2)   Crystal River, FL0:15:52 258254  11 Florida Velo
16 Jacob Hill   Saint Petersburg, FL0:16:36 235209  52 Firefighters Racing p/b Advocare
17 Rolando Hernandez (6 - Cat2)   Tampa, FL0:17:06 286862  46 GearLink Racing INC.
18 Aroussen Laflamme   0:17:09 369474  19 Unattached

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Skindel   Valrico, FL0:14:32 299567  314 University of South Florida
2 Frank Frederick   Miami, FL0:15:01 243336  312 Veloce Speedwear Development Team
3 Roslan Rivera   Miami Gardens, FL0:15:41 322146  356 Unattached
4 Jonathan Bowerman   Tampa, FL0:15:48 304654  311 Unattached
5 Casey Braga   Longwood, FL0:15:50 282133  358 ZMOTION Racing Team
6 Isniel Hernandez   Opa Locka, FL0:15:52 317718  361 Team Performance Fitness-Delray Center
7 Scott Spees   St. Johns, FL0:15:53 33586  351 Olympus Homes Cycling Team
8 Tomas Velez   Miami, FL0:15:53 304174  316 Veloce Speedwear Development Team
9 Bradley Gordon   Longwood, FL0:15:55 280638  51 Florida Velo
10 Ryan Vingris   Centerville0:16:05 179029  53 Olympus Homes Cycling Team
11 Jeremy Smith   Apopka, FL0:16:34 334084  317 Hoover's Essential Health Market
12 Hernan Ramirez   Delray, FL0:16:56 209704  349 Unattached
13 Phil Moore   West Melbourne, FL0:16:59 300685  350 Space Coast Velo Sport
14 Yariel Bermudez   Hialeah, FL0:17:06 308918  360 Unattached
15 Julio Prida   Tampa, FL0:17:10 343850  464 University Bicycle Center
16 Duffy Fray   Cocoa, FL0:17:13 310845  313 Infinity Rac. p/b Merc,Pors,Audi,of Mel
17 Yosvani Rosell   Tampa, FL0:17:47 305727  346 University Bicycle Center
18 Jordan Hoover   Longwood, FL0:18:07 332308  315 Hoover's Essential Health Market
19 Roberto Chamizo   Spring Hill, FL0:18:12 95714  345 University Bicycle Center
20 Bruno Moreira   Riverview, FL0:20:49 292511  397 Unattached

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bernardo Nardo   Miami, FL0:15:44 312374  450 Unattached
2 Ryan Williams   Miami, FL0:15:53 312528  404 Unattached
3 David Mcenery   Largo, FL0:15:56 323966  453 Florida Velo
4 Almo Cattani   Miami, FL0:16:07 301471  434 EBP Cycling Team
5 Dave Lewis   Sarasota, FL0:16:07 336294  413 Unattached
6 Brandon Cunningham   Thonotosassa, FL0:16:32 259476  407 Team AJ's Bikes and Boards
7 Alan Korhonen   Lakeland, FL0:16:55 332882  410 Team Bent's
8 Nicolas Patton   Brooklyn, NY0:16:59 360352  406 Hoover's Essential Health Market
9 Jairo Alexander Gutierrez   Lantana, FL0:17:00 261320  448 Velo's Cyclery
10 Ricardo Perez   Miami, FL0:17:03 360295  409 BLUE STAR-BOOM Development Team
11 Paulo Silva   Winter Garden, FL0:17:13 353494  435 EBP Cycling Team
12 Daniel Marin   Orlando, FL0:17:33 317256  432 Orlando Road Club Inc
13 Jose Casas   West Palm Beach, FL0:17:36 338172  458 Velo's Cyclery
14 Carl Gardner   San Antonio, TX0:17:41 351118  457 Unattached
15 Christopher Rupe   Seffner0:17:42 359278  449 Unattached
16 Armando Hernandez   Tampa, FL0:17:43 336604  461 University Bicycle Center
17 Michael Neslon   Clermont, FL0:17:48 306147  430 Orlando Road Club Inc
18 Julian Marin   Orlando, FL0:18:19 317254  433 Orlando Road Club Inc
19 Scott Lameier   Valrico, FL0:18:33 305247  451 University Bicycle Center
20 Matthew Marinelli   Towson, MD0:18:45 282259  460 B3 cycling
21 Mark Anthony Sanchez   Jacksonville, FL0:18:45 351492  405 VeloBrew Cycling Club
22 Andrew Axmacher   Apopka, FL0:19:45 237223  408 Hoover's Essential Health Market

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Cox   Gainesville, FL0:16:24 367074  502 Unattached
2 OSMAY RODRIGUEZ   Tampa, FL0:16:35 360687  542 Unattached
3 Tom Redpath   Pittsburgh Pa0:17:13 338264  500 Unattached
4 Clayton Cozzan   Pitman Nj0:17:29 366994  501 Unattached
5 John Wilkinson   Naples, FL0:17:40 357725  514 Naples Cyclery powered by T2
6 William Schefer   0:17:48  535 Unattached
7 Vincent Kendziora   Ocala, FL0:18:09 351630  507 Unattached
8 Kevin Koth   Port Orange, FL0:18:26 376561  543 Unattached
9 JIM LELAND   Ponte Vedra Beach, FL0:18:35 326312  515 VeloBrew Cycling Club
10 Jerry Cabrera   Weston, FL0:18:49 300328  525 EBP Cycling Team
11 Daniel Rooney   Orlando, FL0:19:40 262164  541 Unattached
12 Raymond Thomas   0:22:17  533 Unattached
13 Nick Bowman   Jacksonville, FL0:00:00 364969  506 VeloBrew Cycling Club

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca Clark (1 - Cat2)   Lakeland, FL0:17:30 151788  118 Unattached
2 Zoe Mullins (2 - Cat2)   Winter Garden, FL0:18:05 290669  108 Colavita Racing Inc.
3 Michelle Blake (1 - Cat3)   Orlando, FL0:18:26 233167  123 Colavita Racing Inc.
4 Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL0:18:26 126302  124 ZMOTION Racing Team

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristy Neuenschwander (1 - Cat3)   Saint Petersburg0:18:27 367009  337 Brick City/St Pete Bicycles
2 Judy Brutcher (1 - Cat4)   Lakeland, FL0:19:04 179283  338 Team Bent's
3 Mayte Velazquez (2 - Cat4)   Miramar, FL0:19:26 362220  392 Unattached
4 Stacy Robertshaw (3 - Cat4)   Bonita Springs, FL0:19:34 368469  375 Naples Cyclery powered by T2
5 Ann Weigel (2 - Cat3)   Mckinney, TX0:19:52 288493  211 Orlando Road Club Inc
6 Jessica Wright (4 - Cat4)   Tampa, FL0:20:09 369360  339 Unattached
7 Autumn Holt (3 - Cat3)   Clermont, FL0:21:08 308099  388 Colavita Racing Inc.
8 connie orbegoso (5 - Cat4)   Naplesfl.0:21:28 358790  117 Unattached
9 Lorraine Silva (6 - Cat4)   Kirkland, WA0:22:09 238907  390 Bikesale.com
10 Lisabeth Quinn (7 - Cat4)   Jacksonville, FL0:23:48 368224  399 Unattached

Mixed - Junior 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Miki Paulauskas   Palm Beach Gardens, FL0:17:46 302974  447 Unattached
2 Christopher Maly   Boca Raton0:18:36 366279  446 Velo's Cyclery
3 Christopher Pettofrezzo   Fort Collins, CO0:19:03 333000  440 Unattached
4 Mackenzie Koth   Wesley Chapel, FL0:22:05 374637  466 Unattached
5 Dustin Collison   Groveland, FL0:25:56 356649  401 Lake County PAL

Mixed - Junior 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charlie Wright   Stuart, FL0:23:31 321610  101 Treasure Coast Cycling Association
2 Ava Sykes   Seminole, FL0:23:54 364652  105 Outspokin Bicycles
3 Jackson Mehr   Clearwater, FL0:26:01 365097  138 Outspokin Bicycles
4 Lauren Benedict   Evans, GA0:27:08 365934  137 Unattached
5 clayton zinnert   Orlando, FL0:27:20 364633  144 Unattached
6 Taylor Benedict   Evans, FL0:31:19 365936  140 Unattached
7 Alec Weigel   Mckinney, TX0:31:21 336906  141 Orlando Road Club Inc

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESierra NevadaSpyShimanoUSACDFOSMOBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee