Race Results for
Chain of Lakes Cycling Classic- BBPA Classics
Winter Haven, FL
(Event Information)
Road Race on 03/03/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Viney (1 - Cat2)    Montverde, FL5:03:43 221360  414 Florida Masters Cycling
2 Michael Rowe (1 - Cat5)   Fort Lauderdale, FL5:03:44 287675  442 Unattached
3 John Robson (1 - Cat3)   Melbourne Beach, FL5:03:44 49260  411 Florida Sports Racing Team
4 Clifford Jackson (2 - Cat5)   Sanford, FL5:03:45 257185  415 Florida Masters Cycling
5 David Butcher (2 - Cat3)   Lake Mary, FL5:03:47 141566  444 Atlantic Shores Velo
6 William Tittle (3 - Cat3)   Fort Lauderdale, FL5:03:47 172355  438 ZMOTION Racing Team
7 Michael Frenette (4 - Cat3)   Sarasota, FL5:03:48 56405  416 Unattached
8 Pascal Jugy (1 - Cat4)   Clearwater, FL5:04:01 196983  420 Florida Velo
9 Charles Griffiths (3 - Cat5)   Tampa, FL5:08:04 257813  402 Florida Velo
10 Leonard Pettyjohn (2 - Cat2)   Boulder, CO5:08:30 235722  441 Boulder Orthopedics
11 Cathy Kamhi (2 - Cat4)   Largo, FL5:08:31 305518  403 Florida Velo
12 Eduardo Nebuloni (4 - Cat5)   Delray Beach, FL5:08:31 80911  439 Velo's Cyclery
13 Steve Agronick (5 - Cat3)   Villages, FL5:10:42 1209  419 Florida Masters Cycling
DNP Ronald Ferreira (Cat5)   Winter Haven Fl5:10:51 333484  417 Unattached

Men - Masters 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shaun Redman (1 - Cat4)   Fort Lauderdale, FL5:03:41 239227  335 AG Bikes /Bayview Cadillac
2 Glenn Schneider (1 - Cat2)   Lake Worth, FL5:03:41 31697  207 AG Bikes /Bayview Cadillac
3 Stuart Lamb (1 - Cat3)   Tampa, FL5:03:42 288588  332 West Coast Cycling p/b STS Bikes/Harold Hart & Associates, Inc.
4 John Stone (2 - Cat3)   Boulder, CO5:03:42 332428  301 Treasure Coast Cycling Association
5 Julius Aulisio (3 - Cat3)   Lakeland, FL5:03:42 187514  305 Treasure Coast Cycling Association
6 Carlos Soler (2 - Cat2)   Longwood, FL5:03:42 104661  383 Florida Velo
7 Jeff Fleming (3 - Cat2)   Fort Lauderdale, FL5:03:42 11814  336 AG Bikes /Bayview Cadillac
8 Mark Stein (4 - Cat2)   Tarpon Springs, FL5:03:42 33966  328 Florida Velo
9 Michael Odom (2 - Cat4)   Land O Lakes, FL5:03:43 288644  327 University Bicycle Center
10 Michael Adams (4 - Cat3)   Tampa, FL5:03:43 231630  325 GearLink Racing INC.
11 Brian Davis (5 - Cat3)   Orlando, FL5:03:43 359091  343 B3 cycling
12 Paul Harris (6 - Cat3)   Apopka, FL5:03:43 215188  319 Hoover's Essential Health Market
13 Steven Griffith (7 - Cat3)   Boca Raton, FL5:03:43 195918  373 ZMOTION Racing Team
14 Michael Rhoades (8 - Cat3)   Tarpon Springs, FL5:03:43 202152  354 Ride N Rolll Cyclery
15 Kevin Braley (9 - Cat3)   Stuart, FL5:03:43 4610  303 Treasure Coast Cycling Association
16 John Tanner (10 - Cat3)   Clearwater, FL5:03:43 155000  333 Florida Velo
17 David Kroupa (3 - Cat4)   Fort Lauderdale, FL5:03:44 280775  362 ZMOTION Racing Team
18 Armand Patregnani (11 - Cat3)   Parkland, FL5:03:44 254968  320 ZMOTION Racing Team
19 Pete Loftis (12 - Cat3)   Ponte Vedra Beach, FL5:03:44 244641  331 Florida Masters Cycling
20 Christopher Burrough (4 - Cat4)   Satellite Beach, FL5:03:44 102804  307 Infinity Bike Shop
21 Paul Hawkins (1 - Cat5)   Lakeland, FL5:03:44 106432  371 Team Bent's
22 D Mark Parker (13 - Cat3)   Englewood, FL5:03:46 238085  326 Peloton Sports Group
23 Bruce Keno (5 - Cat4)   Hollywood, FL5:03:46 303950  306 ZMOTION Racing Team
24 Richard Abreu   Miami5:03:46 341592  380 EBP Cycling Team
25 John Gibson (6 - Cat4)   Fleming Island, FL5:03:46 249400  342 Jacksonville Racing Club
26 Matthew Moore (14 - Cat3)   West Rupert, VT5:03:47 24938  304 Clinton Cycling Club
27 John Sinibaldi (2 - Cat5)   Seminole, FL5:03:47 187563  368 Florida Masters Cycling
28 Daniel Whitney (15 - Cat3)   Casselberry, FL5:03:47 65626  386 Atlantic Shores Velo
29 John Nelund   Apopka, FL5:03:47 232641  381 Hoover's Essential Health Market
30 Michael Johnaon (3 - Cat5)   West Palm Beach, FL5:03:47 349908  330 Belgium Bike
31 Bruce Camacho   5:03:47  300 Unattached
32 Paul Bordas (7 - Cat4)   Stuart, FL5:03:47 342576  302 Treasure Coast Cycling Association
33 Downs Spitler (4 - Cat5)   Tampa, FL5:03:47 253850  367 Florida Velo
34 Allen McMurtry (5 - Cat5)   Lutz, FL5:03:47 336488  369 Unattached
35 Brian Jensen (8 - Cat4)   Mt. Dora, FL5:03:48 186719  382 Florida Masters Cycling
36 Michael Rigby (16 - Cat3)   Apopka, FL5:03:51 29871  347 Atlantic Shores Velo
37 David Vann   Tampa, FL5:03:57 372855  374 Unattached
38 Robert Stevens (9 - Cat4)   Dunnellon, FL5:04:11 337024  334 Florida Masters Cycling
39 Peter Smith (6 - Cat5)   Hollywood, FL5:10:42 269222  353 EBP Cycling Team
40 Lawrence Davenport (7 - Cat5)   Brandon, FL5:20:16 309914  379 Florida Masters Cycling
41 Kenneth Prine (8 - Cat5)   Katy5:20:40 349414  329 Return of Locust
DNP Jorge Michelana (Cat3)   Miami Lakes, FL4:32:25 242143  321 Team Performance Fitness-Delray Center
DNP David Steingerwalt   5:04:35  384 Unattached

Men - Masters 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ivan Franco (1 - Cat1)   Miami, FL5:34:25 51178  205 ZMOTION Racing Team
2 Andy Mapple (1 - Cat2)   Winter Garden, FL5:35:01 294004  202 Florida Velo
3 James Doan (1 - Cat3)   Reynoldsville, PA5:35:01 9631  236 Unattached
4 Blain Reeves   Pembroke Pines, FL5:35:02 71611  218 ZMOTION Racing Team
5 Curtis Juteram (2 - Cat2)   Minneola, FL5:36:49 63944  213 Bike America Racing Team
6 Omar Quddus (1 - Cat4)   Orlando, FL5:37:00 328670  239 The Fit Lab
7 Graham White (2 - Cat3)   Altamonte Springs, FL5:37:00 271587  201 Florida Velo
8 Kurt Phillips (3 - Cat2)   Lakeland, FL5:37:10 49190  226 Citrus Sports
9 Ken Schofield (4 - Cat2)   Juno Beach, FL5:37:10 207006  219 ZMOTION Racing Team
10 Sean Coleman (2 - Cat1)   Land O Lakes, FL5:37:10 121299  217 US Military Cycling Team Fueled by FRS
11 Israel Vera (5 - Cat2)   Miami, FL5:37:10 242172  208 AG Bikes /Bayview Cadillac
12 Raife Snover (6 - Cat2)   Fort Lauderdale, FL5:37:10 246899  216 ZMOTION Racing Team
13 Marc Booth   5:37:11 370860  209 Unattached
14 Chuck Holstein (3 - Cat3)   Lecanto, FL5:37:11 263775  393 Florida Velo
15 Peter Davis (2 - Cat4)   Naples, FL5:37:11 293076  237 Florida Velo
16 Ramon Benitez (3 - Cat1)   Glenwood, MD5:37:11 3304  238 Antietam Velo Club Inc
17 Christopher Olson (3 - Cat4)   Saint Johns, FL5:37:13 220713  204 VeloBrew Cycling Club
18 Geoffrey Lanier (7 - Cat2)   Odessa, FL5:37:13 84904  224 West Coast Cycling p/b STS Bikes/Harold Hart & Associates, Inc.
19 Ralph Schroeder (4 - Cat3)   Chicago, IL5:37:13 60200  214 Tower Racing
20 Stephen Warren (5 - Cat3)   Coral Gables, FL5:37:13 226459  235 Velo Masters of Miami, Inc
21 Michael Magin   5:37:13  233 Unattached
22 Theodore Fleming (8 - Cat2)   Tampa, FL5:37:13 175705  241 The Fit Lab
23 Adam Schmitt (6 - Cat3)   Naples, FL5:37:14 236599  223 Naples Cyclery powered by T2
24 Darren Robertshaw   Bonita, FL5:37:14 368431  221 Naples Cyclery powered by T2
25 Robert Meeks (4 - Cat4)   Northport, FL5:37:15 279968  234 Unattached
26 Chris Bishop (9 - Cat2)   Lakeland, FL5:38:25 144608  230 Team Bent's
27 JOE FLETCHER   Brattleboro, VT5:41:39 11841  222 Unattached
28 AJ Maqueira (1 - Cat5)   Lakeland, FL5:11:34 309423  229 Team Bent's
29 William Sabatini (7 - Cat3)   Boca Raton, FL5:13:39 154759  232 Unattached
30 Eric Brewer (5 - Cat4)   Orlando, FL5:13:39 286798  427 Orlando Road Club Inc
31 Luis Orbegoso   Naples, FL5:15:27 354964  231 Unattached
32 Scott Wright   Maitland, FL4:36:26 367106  203 Unattached

Men - Masters 30+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ronaldo Tavares (1 - Cat2)   Port Saint Lucie, FL2:09:30 235207  143 Team Performance Fitness-Delray Center
2 Allison Anjos (1 - Cat1)   Boca Raton, FL2:09:38 153443  142 Unattached
3 Luke Walker (1 - Cat3)   Jensen Beach, FL2:09:38 232480  156 Breakaway Cycling LLC
4 Leandro Contreras (2 - Cat2)   West Palm Beach, FL2:09:38 198169  116 AG Bikes /Bayview Cadillac
5 Vance James (2 - Cat1)   Lakeland, FL2:09:43 47935  131 Synergy Racing Team
6 Pedro Leon (2 - Cat3)   Pembroke Pines, FL2:10:10 20915  112 GS Palm Beach
7 Jeremy Hauff (1 - Cat4)   Clermont, FL2:10:12 316662  109 Compass Cycling Team
8 Stephen Selby (3 - Cat2)   Lake Mary, FL2:10:12 58557  153 Orlando Velo
9 Anthony Prioli (3 - Cat1)   Clearwater, FL2:10:12 28734  Synergy Racing Team
10 Andres Munera (4 - Cat2)   Tampa, FL2:10:21 307870  132 Synergy Racing Team
11 Tim Ballenger (2 - Cat4)   Orlando, FL2:11:27 293135  102 Compass Cycling Team
12 Miguel Luis (5 - Cat2)   Hialeah, FL2:11:46 138708  127 Team Performance Fitness-Delray Center
13 Oscar Flores (3 - Cat3)   Bronx Ny2:13:00 317968  115 AG Bikes /Bayview Cadillac
14 Joshua Drew (6 - Cat2)   Orlando, FL2:13:02 10026  999 Synergy Racing Team
15 Mike Schweiger (4 - Cat3)   Coral Springs, FL2:13:05 254969  999 ZMOTION Racing Team
16 David Reilly (7 - Cat2)   Winter Park, FL2:13:09 108570  150 The Fit Lab
17 Alessandro Defreitas   Port Saint Lucie , FL2:13:23 127568  126 Unattached
18 Sean Barry (8 - Cat2)   Tampa, FL2:13:47 288171  129 Ride N Roll Cyclery
19 Adam Giles (4 - Cat1)   Orlando, FL2:13:50 46452  162 Orlando Velo
20 Eric Specht (3 - Cat4)   Windermere, FL2:14:44 305631  111 Compass Cycling Team
21 Kevin Parker (9 - Cat2)   Plant City, FL2:14:47 185996  128 Citrus Sports
22 Vincent Cook (5 - Cat3)   Palm Harbor, FL2:14:48 7670  133 Synergy Racing Team
23 Mike Montgomery (4 - Cat4)   Fort Pierce, FL2:14:52 361928  146 Treasure Coast Cyclewerks
24 Kenneth Taylor (6 - Cat3)   Ferndale, FL2:14:56 196643  130 Orlando Velo
25 Andrew Young (10 - Cat2)   Winter Haven, FL2:15:01 51614  148 David's World Cycling
26 David Suggs (5 - Cat4)   Orlando, FL2:15:06 367125  110 Compass Cycling Team
27 Jeff Leonard (1 - Cat5)   Winter Garden, FL2:15:12 367335  103 Unattached
28 Richard Diaz (7 - Cat3)   Miami Lakes, FL2:15:12 228160  106 ZMOTION Racing Team
29 Donald Spath (11 - Cat2)   Stuart, FL1:36:43 253572  155 Breakaway Cycling LLC
30 David Munoz (12 - Cat2)   Orlando, FL1:38:55 241035  157 Atlantic Shores Velo
31 Stephen Gilligan (13 - Cat2)   Deerfield Beach, FL1:38:57 85222  125 ZMOTION Racing Team
32 Russell Mitchell (2 - Cat5)   Longwood1:45:24 191900  151 Unattached
33 Pat Rugg (6 - Cat4)   Winter Springs, FL1:45:53 328080  100 Compass Cycling Team
34 Robert Alfert (8 - Cat3)   Orlando, FL1:52:23 221609  152 The Fit Lab
35 Peter Galvin (3 - Cat5)   Lake Mary, FL1:52:24 367626  149 Orlando Velo
36 Guillermo Guzman (9 - Cat3)   Hialeah, FL1:04:49 247857  159 Cool Beans Racing
37 Luis Torres (7 - Cat4)   Orlando, FL1:19:12 287136  158 Atlantic Shores Velo

Men - Junior 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Miki Paulauskas   Palm Beach Gardens, FL0:35:12 302974  447 Unattached
2 Kyle Williams   Fernandina Beach, FL0:35:12 347542  443 VeloBrew Cycling Club
3 Alan Edwards   Jacksonville, FL0:35:13 353190  527 VeloBrew Cycling Club
4 Christopher Maly   Boca Raton0:35:13 366279  446 Velo's Cyclery
5 Christopher Pettofrezzo   Fort Collins, CO0:35:23 333000  440 Unattached
6 Taylor Huckery   Lakeland, FL0:35:26 333424  518 Team Bent's
7 Dustin Collison   Groveland, FL0:48:30 356649  401 Lake County PAL

Men - Junior 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Couture   Tampa, FL0:35:06 359791  308 Relaj Cycling

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bruno Langlois   2:32:47  37 Unattached
2 Derek Bennett (1 - Cat1)   Tampa, FL2:32:52 117436  Florida Velo
3 Andrew Crater (2 - Cat1)   Greenville , SC2:34:54 70612  39 Cleveland Clinic Sports Health - RGF pb Felt Bicycles
4 Alfred Baurley (1 - Cat2)   Deerfield Beach , FL2:34:57 325196  38 Team Cocos
5 Ryan Saylor (3 - Cat1)   Gainesville, FL2:35:18 31413  GearLink Racing INC.
6 Neal Shepherd   Palm Coast, FL2:35:48 244277  13 Florida Velo
7 Miguel Bryon (4 - Cat1)   Miami, FL2:35:49 290219  18 BLUE STAR-BOOM Development Team
8 Jacob Hill   Saint Petersburg, FL2:35:49 235209  52 Firefighters Racing p/b Advocare
9 Pedro Medina (5 - Cat1)   Orlando, FL2:35:50 177274  12 Atlantic Shores Velo
10 Steven Perezluha (6 - Cat1)   Longwood, FL2:35:50 311519  99 Unattached
11 Karel Sumbal (7 - Cat1)   Jacksonville, FL2:35:52 225841  25 GearLink Racing INC.
12 Juan Martinez Adorno   2:36:03  44 Unattached
13 Joshua Thornton   Dade City, FL2:36:06 82596  35 ZMOTION Racing Team
14 Ken Vida (8 - Cat1)   Lithia, FL2:36:11 60148  Florida Velo
15 Thomas Gibbons (2 - Cat2)   Linwood, NJ2:36:53 346994  27 Unattached
16 Evan Thomas (3 - Cat2)   New Milford, CT2:38:23 268391  48 Unattached
17 Buddy Spafford (4 - Cat2)   Asheville, NC2:43:15 302191  15 Florida Velo
18 Gunter Hermanni (5 - Cat2)   Miami, FL2:44:14 163923  26 ZMOTION Racing Team
19 Patrick Goguen   Hopedale, MA2:44:14 195075  C.F. Racing p/b Trek Portsmouth
20 Eric Stubbs (9 - Cat1)   Gainesville, FL2:44:14 255870  GearLink Racing INC.
21 Garrett White   Broomfield , CO2:44:15 202202  20 Firefighters Cycling Association
22 Bobby Bailey   Essex, VT2:44:21 142091  40 Green Mountain Bicycle Club
23 Craig Creeden (6 - Cat2)   Longwood, FL2:45:27 211913  14 Florida Velo
24 Roy Foley (7 - Cat2)   Lithia, FL2:46:02 280524  10 Florida Velo
25 Rolando Hernandez (8 - Cat2)   Tampa, FL2:58:44 286862  46 GearLink Racing INC.
26 Aroussen Laflamme   3:11:23 369474  19 Unattached
DNP David Reilly (Cat2)   Winter Park, FL1:05:24 108570  888 The Fit Lab
DNP Rainiel Sanchez (Cat1)   Winter Park, FL2:15:40 59556  41 Cool Beans Racing
DNP Jimmy Page (Cat2)   Crystal River, FL1:35:11 258254  11 Florida Velo
DNP Jos Chalmers   Indian Harbour Beach, FL1:11:25 271372  31 ZMOTION Racing Team
DNP Brent Bell (Cat2)   Orlando, FL1:02:23 278661  22 The Fit Lab
DNP James Hardy (Cat1)   Houston, TX1:15:04 80116  49 SquadraSF
DNP Emmanuel Goguen   Hopedale, MA0:32:13 209949  C.F. Racing p/b Trek Portsmouth
DNP Lazaro Mencia (Cat2)   Orlando, FL1:47:27 268717  42 Atlantic Shores Velo
DNP Henry Willis (Cat1)   Orlando, FL1:39:42 187343  43 The Fit Lab
DNP Scott Cugno (Cat2)   Boca Raton 1:04:37 154900  36 Unattached
DNP Grant Potter (Cat1)   Parkland, FL2:03:28 73508  29 ZMOTION Racing Team
DNP Ruben Delcristo (Cat2)   Miami, FL2:15:41 272424  17 BLUE STAR-BOOM Development Team
DNP Ward Bates (Cat2)   Maitland, FL1:02:20 2871  45 The Fit Lab
DNP Curtis Long (Cat1)   Atlantic Beach, FL2:03:29 108976  30 ZMOTION Racing Team
DNP Derek Schanze (Cat1)   Gainesville, FL3:09:54 252844  GearLink Racing INC.
DNP Lucas Wardein (Cat1)   Naples, FL1:44:54 233364  Florida Velo
DNP Luis Zayas (Cat1)   Miami, FL2:59:22 193019  28 EBP Racing Team

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Isniel Hernandez   Opa Locka, FL2:36:02 317718  361 Team Performance Fitness-Delray Center
2 Xavier Carville Alonso   Miami Fl2:44:13 294665  359 Team Performance Fitness-Delray Center
3 Jonathan Bowerman   Tampa, FL2:44:28 304654  311 Unattached
4 Julio Prida   Tampa, FL2:58:45 343850  464 University Bicycle Center
5 Bruno Moreira   Riverview, FL3:02:14 292511  397 Unattached
6 Sean Baker   Pompanobeach, FL3:02:19 308262  355 ZMOTION Racing Team
DNP Abel Quintana   Miami, FL1:15:51 312152  47 Unattached
DNP Ryan Vingris   Centerville1:07:22 179029  53 Olympus Homes Cycling Team
DNP Scott Spees   St. Johns, FL1:10:29 33586  351 Olympus Homes Cycling Team
DNP Fernando Acevedo   Miami, FL1:11:20 277949  377 Veloce Speedwear Development Team
DNP Jorge Rodriguez   Hialeah, FL3:11:19 315470  363 Unattached
DNP Peter Goguen   Hopedale, MA2:05:33 234564  322 Team CF
DNP Duffy Fray   Cocoa, FL1:39:55 310845  313 Infinity Rac. p/b Merc,Pors,Audi,of Mel
DNP Tom Goguen   Hopedale, MA0:32:13 219424  323 Team CF
DNP Roberto Chamizo   Spring Hill, FL1:40:22 95714  345 University Bicycle Center
DNP Kevin Eggart   Weston, FL3:12:04 291482  50 Cool Beans Racing
DNP Daniel Ciuro   Melbourne, FL2:34:14 273311  318 Infinity Rac. p/b Merc,Pors,Audi,of Mel
DNP Casey Braga   Longwood, FL0:32:17 282133  358 ZMOTION Racing Team
DNP Mitchell Grable   Altamontesprings, FL1:02:24 287211  352 Orlando Road Club Inc
DNP Adam Skindel   Valrico, FL1:11:13 299567  314 University of South Florida
DNP Mark Lim   Tamarac, FL1:07:21 198209  324 ZMOTION Racing Team
DNP Phil Moore   West Melbourne, FL1:43:15 300685  350 Space Coast Velo Sport
DNP Tomas Velez   Miami, FL1:42:25 304174  999 Veloce Speedwear Development Team
DNP Kurt Wagner   Miami, FL1:51:01 334714  376 Veloce Speedwear Development Team
DNP Norge Perez   Miami, FL0:00:09 209703  366 Team Performance Fitness-Delray Center
DNP Yariel Bermudez   Hialeah, FL1:04:17 308918  360 Unattached
DNP Oscar Camacho   Fort Lauderdale, FL0:32:16 188691  357 ZMOTION Racing Team
DNP Yosvani Rosell   Tampa, FL1:39:19 305727  346 University Bicycle Center
DNP Bradley Gordon   Longwood, FL0:32:12 280638  51 Florida Velo
DNP Hernan Ramirez   Delray, FL1:46:04 209704  349 Unattached
DNP Chris Slack   Venice, FL2:37:55 270967  398 Infinity Rac. p/b Merc,Pors,Audi,of Mel
DNP Frank Frederick   Miami, FL1:43:54 243336  999 Veloce Speedwear Development Team
DNP Jordan Hoover   Longwood, FL1:41:08 332308  315 Hoover's Essential Health Market
DNP Jeremy Smith   Apopka, FL1:07:21 334084  317 Hoover's Essential Health Market
DNP Raymond Thompson   Fort Lauderdale, FL1:53:39 295818  348 Velo's Cyclery

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Lewis   Sarasota, FL1:38:11 336294  413 Unattached
2 Ricardo Perez   Miami, FL1:38:24 360295  409 BLUE STAR-BOOM Development Team
3 Bernardo Nardo   Miami, FL1:38:25 312374  450 Unattached
4 Jose Casas   West Palm Beach, FL1:38:26 338172  458 Velo's Cyclery
5 Ryan Williams   Miami, FL1:38:26 312528  404 Unattached
6 Armando Hernandez   Tampa, FL1:38:26 336604  461 University Bicycle Center
7 Daniel Marin   Orlando, FL1:38:26 317256  432 Orlando Road Club Inc
8 Nicolas Patton   Brooklyn, NY1:38:26 360352  406 Hoover's Essential Health Market
9 David Mcenery   Largo, FL1:38:28 323966  453 Florida Velo
10 Scott Lameier   Valrico, FL1:38:28 305247  451 University Bicycle Center
11 Daryle Glaser   Tampa, FL1:38:28 329482  462 Unattached
12 James Gunter   Orange Park, FL1:38:28 351932  445 VeloBrew Cycling Club
13 Julian Marin   Orlando, FL1:38:29 317254  433 Orlando Road Club Inc
14 Almo Cattani   Miami, FL1:38:29 301471  434 EBP Cycling Team
15 Juan Marrufo   Lithia, FL1:38:29 362686  428 University Bicycle Center
16 John Gilbert   Fort Lauderdale1:38:30 347582  463 Interactive Metronome Development
17 James Harter   Winter Garden, FL1:38:30 288143  455 Hoover's Essential Health Market
18 Jairo Alexander Gutierrez   Lantana, FL1:38:31 261320  448 Velo's Cyclery
19 Christopher Evensen   Sanford, FL1:38:31 353680  456 Unattached
20 Andrew Axmacher   Apopka, FL1:38:31 237223  408 Hoover's Essential Health Market
21 Alan Korhonen   Lakeland, FL1:38:38 332882  410 GearLink Racing INC.
22 Jeff Bukovan   Palmetto, FL1:38:44 212674  412 Unattached
23 Ricky Zanker   Long Beach, CA1:40:08 327796  429 University of South Florida
24 Matthew Marinelli   Towson, MD1:40:18 282259  460 B3 cycling
25 Jason Brandt   Sanford, FL1:41:47 336940  454 Hoover's Essential Health Market
26 Carl Gardner   San Antonio, TX1:42:06 351118  457 Unattached
27 James Adcock   Texarkana Tx1:42:58 334904  400 Cool Beans Racing
28 Christopher Rupe   Seffner1:43:50 359278  449 Unattached
29 Michael Neslon   Clermont, FL1:44:56 306147  430 Orlando Road Club Inc
30 Moses Bernard   Clearwater, FL1:46:21 280344  424 GearLink Racing INC.
31 Mike Montgomery   Fort Pierce, FL1:47:06 361928  146 Treasure Coast Cyclewerks
32 JuanCarlos Rivera   Valrico, FL1:49:28 362061  422 University Bicycle Center
33 Mark Anthony Sanchez   Jacksonville, FL1:51:53 351492  405 VeloBrew Cycling Club
34 Jason Simnowitz   Miami, FL2:02:38 333696  437 EBP Cycling Team
35 Mark Stephenson   Miami, FL2:02:49 338800  436 EBP Racing Team
DNP Pat Rugg   Winter Springs, FL1:14:42 328080  100 Compass Cycling Team
DNP Keith Bukovan   Odessa, FL1:41:51 340162  452 Unattached
DNP James Maffucci   Clearwater, FL1:10:56 265487  431 Unattached
DNP Paulo Silva   Winter Garden, FL0:32:45 353494  435 EBP Cycling Team
DNP Heriberto Sanchez   Lake Worth, FL1:40:04 51187  465 Velo's Cyclery

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ernie pena   Tampa, FL1:38:26 368468  517 University Bicycle Center
2 Jerry Cabrera   Weston, FL1:38:26 300328  525 EBP Cycling Team
3 Sean Colley   Lakeland, FL1:38:27 361856  539 Florida Velo
4 Ildebrando Torres   772 77732501:38:27 370246  220 Unattached
5 jorge caba   West Palm Beach, FL1:38:28 365145  534 Unattached
6 John Roach   West Palm Beach, FL1:38:29 361155  512 Team JMR
7 William Schefer   1:38:29  535 Unattached
8 Robert Comfort   St Johns, FL1:38:30 340506  524 WestCoastCycling PB STS Bikes/Harold Har
9 Christopher Joyce   Springfield, VA1:38:36 350416  511 Unattached
10 Thomas Cox   Gainesville, FL1:38:44 367074  502 Unattached
11 Jason Antaya   Lakeland, FL1:39:03 352366  537 Unattached
12 Clayton Cozzan   Pitman Nj1:39:09 366994  501 Unattached
13 Charles Casagrande   Bradenton, FL1:39:22 338806  530 Unattached
14 OSMAY RODRIGUEZ   Tampa, FL1:39:50 360687  542 Unattached
15 Raymond Read   Melbourne, FL1:41:09 367980  521 Cool Beans Racing
16 John Wilkinson   Naples, FL1:42:56 357725  514 Naples Cyclery powered by T2
17 JIM LELAND   Ponte Vedra Beach, FL1:43:53 326312  515 VeloBrew Cycling Club
18 David Price   Odessa, FL1:44:45 366207  522 University Bicycle Center
19 Alan Edwards   Jacksonville, FL1:51:54 353190  527 VeloBrew Cycling Club
20 Tom Redpath   Pittsburgh Pa1:54:06 338264  500 Unattached
21 Matthew Jacobs   Gainesville, FL1:55:06 360241  536 Unattached
22 Robert Dejose   Tampa, FL2:02:22 368478  520 Unattached
23 Dewey Senecal   Brooksville, FL2:02:58 367579  523 Unattached
24 Sean Kasper   2:18:19  532 Unattached
DNP Edgar Maldonado   Miramar, FL1:05:46 374522  528 Unattached
DNP William Fruecht   Naples, FL0:00:11 245701  538 Unattached
DNP Vasilios Palekis   Odessa, FL1:12:33 364771  519 University Bicycle Center
DNP Andre Raveling   Land O Lakes, FL0:33:35 264583  540 WestCoastCycling PB STS Bikes/Harold Har
DNP Martin Brown   Winter Haven, FL0:33:00 368112  509 Unattached
DNP David Ohearn   Niceville, FL1:08:07 332852  513 Naval Postgraduate School
DNP Alexis Fernandez   Tampa, FL1:05:47 148262  503 Florida Velo
DNP Vincent Kendziora   Ocala, FL1:30:20 351630  507 Unattached
DNP Brandon Kelley   Orange Park, FL1:14:38 370946  526 Unattached
DNP Brian Davis   Orlando, FL0:32:56 359091  343 B3 cycling
DNP Byron Becker   St. Petersburg, FL1:15:08 304636  510 GearLink Racing INC.
DNP Taylor Huckery   Lakeland, FL1:13:27 333424  518 Team Bent's
DNP Jason Davis   Orlando, FL1:05:45 364677  504 David's World Cycling
DNP Felix Vicens   Lakeland, FL0:38:36 367325  529 Team Bent's

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL5:52:15 126302  124 ZMOTION Racing Team
2 Dawn Decaminada (1 - Cat3)   Lakeland, FL5:52:17 360228  137 Team Bent's
3 Samantha Heinrich (1 - Cat2)   Spring Hill, FL5:52:19 333276  139 Florida Velo
4 Zoe Mullins (2 - Cat2)   Winter Garden, FL5:17:57 290669  108 Colavita Racing Inc.
5 Valeria Galeano (1 - Cat1)   Miami Beach, FL5:17:58 218526  114 Rose Bandits
6 Michelle Blake (2 - Cat3)   Orlando, FL5:17:59 233167  123 Colavita Racing Inc.
7 Sue Hensley (3 - Cat3)   Wintersprings, FL5:18:00 287529  147 Atlantic Shores Velo

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Judy Brutcher (1 - Cat4)   Lakeland, FL5:52:19 179283  338 Team Bent's
2 Karen Steinbaum   Lake Mary, FL5:54:30 395685  394 Plan B Cycling/ Team Plan B
3 Kristy Neuenschwander (1 - Cat3)   Saint Petersburg5:54:30 367009  337 Brick City/St Pete Bicycles
4 Stacy Robertshaw (2 - Cat4)   Bonita Springs, FL0:00:00 368469  375 Naples Cyclery powered by T2
5 Dori Buckethal   Glenwood, MD5:54:37 257747  396 Your Ad Here
6 Jeannette Perez (3 - Cat4)   Orlando, FL5:57:52 366764  385 The Fit Lab
7 Jessica Wright (4 - Cat4)   Tampa, FL5:57:53 369360  339 Unattached
8 Autumn Holt (2 - Cat3)   Clermont, FL5:58:04 308099  388 Colavita Racing Inc.
9 Deena Mapple (5 - Cat4)   Winter Garden, FL5:58:05 302262  389 Orlando Road Club Inc
10 Meredith Sauls (6 - Cat4)   Winter Springs, FL6:31:32 348730  395 Velo's Cyclery
11 Kristin Green (7 - Cat4)   Orlando, FL4:39:57 367068  341 David's World Cycling
12 Lorraine Silva (8 - Cat4)   Kirkland, WA4:40:00 238907  390 Bikesale.com
13 Mayte Velazquez (9 - Cat4)   Miramar, FL5:54:29 362220  392 Unattached

Mixed - Junior 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sandor A Delgado   Hialeah, FL0:38:30 316004  999 Team Cocos
2 Tate Harper   Orlando, FL0:38:31 306267  206 Colavita Racing Inc.
3 Robert Comfort   St Johns, FL0:38:32 340506  524 WestCoastCycling PB STS Bikes/Harold Har
4 Mateo Sanchez   Lake Worth, FL0:38:32 347326  228 Velo's Cyclery
5 Julio Revoredo   0:38:35  225 Unattached
6 Ann Weigel   Mckinney, TX0:38:35 288493  211 Orlando Road Club Inc
7 Austin Wright   Stuart, FL0:38:36 321612  200 Treasure Coast Cycling Association
8 Jacob McClure   Minneola, FL0:44:50 374605  227 Lake County PAL
9 Robert Zehr   Winter Garden, FL0:51:48 303478  212 Orlando Road Club Inc

Mixed - Junior 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charlie Wright   Stuart, FL0:39:28 321610  101 Treasure Coast Cycling Association
2 clayton zinnert   Orlando, FL0:44:23 364633  144 Unattached
3 Alec Weigel   Mckinney, TX0:44:26 336906  141 Orlando Road Club Inc
4 Jackson Mehr   Clearwater, FL0:44:41 365097  138 Outspokin Bicycles
5 Lauren Benedict   Evans, GA0:45:01 365934  137 Unattached
6 Kenneth Torres   0:53:23  145 Unattached
DNP Taylor Benedict   Evans, FL0:52:02 365936  140 Unattached
DNP Ava Sykes   Seminole, FL0:00:00 364652  105 Outspokin Bicycles

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaUSACDFOSMOShimanoCUOREBonk BreakerSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee