Race Results for
The Adoption Exchange Classic
Albuquerque, NM
(Event Information)
Time Trial on 04/01/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Armijo   Peralta, NM 68799   
2 Jimmy Day   Santa Fe, NM 8894   Bike n Sport Racing
3 Randall Bradford   Albuquerque, NM 53480   Olev Rapido / The Kickstand
4 Mike Slattery   Albuquerque, NM 32907   Race Team
5 Michael Espinosa   Albuquerque, NM 274312   High Desert Bicycles Team
6 Mark Oliver   Durango, CO 139872   Durango Wheel Club
7 Tony Pachelli   Albuquerque, NM 286513   Sport Systems Mountaintop Cycling
8 P. David Lepell   Albuquerque, NM 20944   Olev Rapido
9 Dan Kelly   Albuquerque, NM 50468   Sport Systems Mountaintop Cycling
10 Charles Shanks   El Paso, TX 216836   
11 Mark De Pree   Albuquerque, NM 82997   Sport Systems Cycling Club
12 Eugene Allwine   Moscow, ID 134908   
13 Lawrence Kay   Albuquerque, NM 275919   Sport Systems Cycling Club

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Juniors - U16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emile Sfakianos   Los Ranchos, NM 308676   Active Knowledge
2 Taylor Squillaci   Albuquerque, NM 83031   
3 Jonah Thompson   Albuquerque, NM 284769   High Desert Bicycles Team
4 Heidi Barsun   Albuquerque, NM 367887   
5 Liesl Barsun   Albuquerque, NM 367888   

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Fortunato Ferrara (1 - Cat1)   Losalamos, NM 294241   Bike n Sport Racing
2 Justin Laue (2 - Cat1)   Austin, TX 264982   Sport Systems Mountaintop Cycling
3 Damian Calvert   Albuquerque, NM 81251   Sport Systems Mountaintop Cycling
4 John Verheul (3 - Cat1)   Albuquerque, NM 36612   Nob Hill Velo
5 Daniel Appelo   Albuquerque, NM 207338   Scalo Veloce
6 Ryan Blickem (4 - Cat1)   Las Cruces, NM 83581   ZiaVelo Cycling
7 Nicholas Lemke (1 - Cat2)   Albuquerque, NM 202433   Scalo Veloce
8 Luis Zamudio (5 - Cat1)   Chula Vista, CA 204879   Velo Club LaGrange
9 Mike Warren (2 - Cat2)   Los Alamos, NM 272632   Bike n Sport Racing
10 Al Senft (6 - Cat1)   Albuquerque, NM 32168   Colavita Racing
11 Jonathan Petrillo (3 - Cat2)   Albuquerque, NM 272291   Race Team
12 Jason Quenzler (4 - Cat2)   Durango, CO 82358   Race Team
13 Kip Taylor (5 - Cat2)   Albuquerqe, NM 331778   Race Team
14 Matt Caruso (1 - Cat3)   Albuquerque, NM 46502   Olev Rapido / The Kickstand
15 Kempton Jackson (6 - Cat2)   Silver City, NM 317112   ZiaVelo Racing Club
16 Matt Chanin (2 - Cat3)   Albuquerque, NM 6615   The Bicycle Company Team
17 Thomas Cunico (3 - Cat3)   Las Cruces, NM 162136   ZiaVelo Cycling
18 Chris Eckstein (4 - Cat3)   Albuquerque, NM 309358   Race Team
19 Chris Abbott (5 - Cat3)   Albuquerque, NM 1019   Scalo Veloce
20 William Hilsman (7 - Cat2)   Albuquerque, NM 207976   
21 Anthony Hills (6 - Cat3)   Corrales, NM 288631   High Desert Bicycles Team
22 Wristen Paschich (7 - Cat3)   Albuquerque, NM 271620   
23 Mark Gonzales (8 - Cat3)   Albuquerque, NM 306739   Nob Hill Velo
24 Chris Schlabach (8 - Cat2)   Silver City, NM 282599   ZiaVelo Cycling
25 Steve Alschuler (9 - Cat3)   Albuquerque, NM 47922   New Mexico Velosport
26 Tim Wetherill (9 - Cat2)   Santa Fe, NM 37847   Colavita Racing, Inc.
27 Alejandro Gomez (10 - Cat3)   Las Cruces, NM 297787   NMSU Cycling
28 Brian Robinson   Silver City, NM 30169   ZiaVelo Racing Club
29 Chris Kunstadt (11 - Cat3)   Rio Rancho, NM 183426   Nob Hill Velo
30 Steve Mathias (12 - Cat3)   Albuquerque, NM 219183   Duke City Wheelmen
31 Josephus Le Roux (13 - Cat3)   Colorado Springs, CO 262553   
32 Nathan Franklin (10 - Cat2)   Tucson, AZ 306603   El Grupo Youth Cycling Club
33 Spencer Compton (14 - Cat3)   Durango, CO 171353   Durango Wheel Club
34 Steve Riddle (15 - Cat3)   Albuquerque, NM 272236   
35 Scott Countryman   Flagstaff, AZ 258025   San Tan Racing/Paragon Cycling

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Martinez   Santa Fe, NM 343224   University of New Mexico
2 Joseph Frantz   Albuquerque, NM 306042   
3 Steven Morozowich   Durango, CO 82579   Durango Wheel Club
4 D K Sager   Santa Fe, NM 305561   Bike n Sport Racing
5 Patrick Holland   El Paso Tx 121715   Team El Paso
6 Bruce Mazur   Santa Fe, NM 277259   Jackal Pack
7 Andre-Paul Michaud   Durango, CO 156802   Durango Wheel Club
8 Joel Richards   Durango, CO 264647   Durango Wheel Club
9 Dennis Chavez   Rio Rancho, NM 6701   Olev Rapido
10 Michael Abdalla   Albuquerque, NM 303997   Olev Rapido
11 Tom Gifford   Santa Fe, NM 318606   Bike n Sport Racing
12 Greg Weix   Albuquerque, NM 170591   
13 Scott Steffen   Albuquerque, NM 340970   Sport Systems Cycling Club
14 Michael Woodward   Flagstaff, AZ 367040   Flagstaff Cycling
15 Beau Savage   Durango 273754   Durango Wheel Club
16 Dale Maxwell   Santa Fe, NM 296648   Olev Rapido / The Kickstand
17 Kent Chou   Santa Fe, NM 275761   Jackal Pack
18 Bobby Trujillo   Silver City, NM 342400   
19 Mark Trejtnar   Albuquerque, NM 190764   Rio Grande Racing Team - CSI
20 Robert Kyper   Durango, CO 599   Durango Wheel Club
21 Triston Mosbacher   Redding, CA 310849   University of New Mexico
22 Austin Buckett   Colorado Springs, CO 365216   
23 Erick Fernandez   Albuquerque, NM 255292   
24 Tim Ketelaar   Las Cruces, NM 309230   ZiaVelo Cycling
25 Marcus Toya   Thoureau 376740   
26 Dustin Walthall   Silver City, NM 342964   
27 Adam Delu   Albuquerque, NM 280604   Nob Hill Velo
28 Michael Diehl   Albuquerque, NM 320792   University of New Mexico
29 Greg Krause   Albuquerque, NM 74277   Olev Rapido / The Kickstand
30 Michael Pedersen   Albuquerque, NM 235900   Olev Rapido / The Kickstand
31 Kai Kuller   Santa Fe, NM 295618   Bike n Sport Racing
32 Brandon Mcnellis   Boulder, CO 295645   Durango Wheel Club

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Vaughn   Carlsbad, NM 257419   Carlsbad Velo Cycling Team
2 Gabriel Gaarden   Rio Rancho, NM 358934   
3 Rance Irvin   Hobbs, NM 320310   
4 David Carey   Albuquerque, NM 336496   Club Team
5 John Heck   Albuquerque, NM 275291   Sport Systems Cycling Club
6 Dirk Hollebeek   Gallup, NM 278665   Rez Dog Racing
7 Jonathan Schreiner   Albuquerque, NM 360430   Scalo Veloce
8 Ben Travelstead   Las Cruces, NM 338646   ZiaVelo Racing Club
9 Mike Hunter   Edgewood, NM 355982   
10 Lucas Jaramillo   Black Forest, CO 360671   
11 Jeff Melvin   Albuquerque, NM 162972   Team Cross (TCNM)
12 Angelo Brunacini   Albuquerque, NM 357335   
13 Langston Cavin   Glendale, AZ 367041   Northern Arizona University
14 Earl Gage   Albuquerque, NM 338216   Goathead Jr. Devo
15 Angel Chavez   Albuquerque, NM 319336   Olev Rapido
16 Ries Robinson   Albuquerque, NM 30208   Sport Systems Mountaintop Cycling
17 Daniel Beckley   Albuquerque, NM 348684   
18 Jeff Romero   Albuquerque, NM 273967   High Desert Bicycles Team
19 Gary Vincent   Albuquerque, NM 312534   
20 Timothy Holm   Albuquerque, NM 293810   Sport Systems Mountaintop Cycling
21 David Roppel   Mesa, AZ 201133   
22 Carlos Armendariz   El Paso, TX 376622   Team El Paso
23 Derek Strommen   Albuquerque, NM 376007   
24 Rolando Benally   Albuquerque, NM 343038   
25 Michael Barrow   Las Cruces, NM 301638   ZiaVelo Cycling

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mindy Caruso (1 - Cat2)   Albuquerque, NM 274426   Olev Rapido / The Kickstand
2 Terry Moore (1 - Cat3)   Albuquerque, NM 337862   ZiaVelo Cycling
3 Jennifer Robinson (2 - Cat3)   Albuquerque, NM 309984   Race Team
4 Sarah Burnett (3 - Cat3)   Las Cruces, NM 326522   ZiaVelo Cycling
5 Tanya Bettis (2 - Cat2)   Albuquerque, NM 279739   Sport Systems Mountaintop Cycling
6 Lisa Broidy (4 - Cat3)   Albuquerque, NM 91887   Sport Systems Cycling Club
7 Karen Ortiz (5 - Cat3)   Rio Rancho, NM 178347   NM Spokettes Race Team
8 Joanna Eckstein (6 - Cat3)   Albuquerque, NM 305676   Sport Systems Mountaintop Cycling
9 Jill Janov (7 - Cat3)   Albuquerque, NM 117385   NM Spokettes Race Team

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca Balboni   Durango, CO 345588   Durango Wheel Club
2 Sandy Knudsen   Albquerque, NM 287482   Olev Rapido
3 Melissa Velarde   Santafe, NM 307836   NM Spokettes Race Team
4 Olga Sanchez   Los Ranchos, NM 241980   Race Team
5 Maria Santiago   Durango, CO 376546   
6 Kelly Drescher   Albuquerque, NM 300408   Women Riding Well
7 Dorothy Dare   Silver City, NM 370735   
8 Dot Philp   Corrales, NM 342332   High Desert Cycling Club
9 Rachel Owen   Silver City, NM 375183   
10 Heather Farrell   Albuquerque, NM 72612   Scalo Veloce
11 Allie Nath   Flagstaff, AZ 367640   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREOSMOSpySierra NevadaUSACDFBonk BreakerShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee