Race Results for
Mason Lake Road Race Series
Allyn, WA
(Event Information)
Road Race on 03/11/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Bedford (1 - Cat1)   Portland, OR02:24:13 305665   Team Oregon p/b Laurelwood Brewing Company
2 David Richter   Seattle, WA02:25:53 29781   HSP
3 Steven Wilssens (2 - Cat1)   Bothell, WA02:25:53 287991   Bikesale.com
4 Logan Owen   Bremerton, WA02:26:00 222488   Lake Washington Velo
5 Ian McKissick (3 - Cat1)   Seattle, WA02:26:00 172573   Audi
6 Brian Hitchcock (1 - Cat2)   Seattle, WA02:27:58 284741   HSP
7 Max O'Neal (2 - Cat2)   Seattle, WA02:28:05 229273   HSP
8 Michael Murdin (3 - Cat2)   Bothell, WA02:28:10 119001   Garage Racing
9 Elijah Romer (4 - Cat1)   Portland, OR02:28:27 259214   
10 Adam Edgerton (4 - Cat2)   Portland, OR02:29:11 226628   Team Oregon presented by Laurelwood Brew
11 Nathan Webber (5 - Cat1)   Port Orchard, WA02:29:15 87178   Lake Washington Velo
12 Qayam Jetha (5 - Cat2)   Olympia, WA02:29:16 279022   Garage Racing
13 Mick Walsh (6 - Cat1)   Seattle, WA02:29:20 37104   JL Velo Racing Team
14 Robert Campbell (7 - Cat1)   Olympia, WA02:29:20 73795   CBC Racing
15 William Laubernds (6 - Cat2)   Portland, OR02:29:22 327726   Team Oregon p/b Laurelwood Brewing Company
16 Erik Anderson (7 - Cat2)   Tumwater, WA02:29:47 161052   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
17 Ryan Perlman (8 - Cat1)   Sammamish, WA02:31:20 130051   Keller Rohrback Cycling
DNF David Fleischhauer (Cat1)   Seattle, WADNF 176226   Hagens Berman Cycling
DNF Aaron Shaw (Cat2)   Seattle, WADNF 128315   HSP
DNF Alex Wentz (Cat2)   Portland, ORDNF 306702   Team Oregon presented by Laurelwood Brew

Men - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Will Teal   Seattle, WA02:27:40 318226   HSP
2 Tim Smith   Olympia, WA02:27:40 241621   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
3 Jason Cemanski   Waterloo Wi02:27:40 318408   Apex Racing Team
4 Jason Connell   Lynnwood, WA02:28:12 305679   Apex Racing Team
5 Travis Biechele   Seattle, WA02:29:08 294358   Apex Racing Team
6 Jeffrey Gaeckle   Olympia, WA02:29:08 12621   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
7 Cory Custer   Seattle, WA02:29:08 104062   HSP
8 Bill Booth   Seattle, WA02:29:08 333350   Apex Racing Team
9 Rick Roof   Puyallup, WA02:29:08 242755   Old Town Bicycle (OTB)
10 Alec Moorman   Seattle, WA02:29:08 255970   Bikesale.com
11 Erik Peterson   Bellevue, WA02:29:14 190371   
12 Guy Tucker   Bellingham, WA02:29:16 252718   HSP
13 Evan Siroky   Portland, OR02:29:16 309756   Guinness Cycling Team
14 Philip Somers   Fort Collins, CO02:29:18 281783   Wheatland Wheelers
15 David Chipchase   Dupont, WA02:31:21 220071   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
16 Jeff Nettles   Seattle, WA02:32:37 159943   Recycled Cycles Racing
DNF David Hills   Bellevue, WADNF 176885   Garage Racing
DNF Bryon Cline   Seattle, WADNF 297665   Bikesale.com
DNF Tom Hackleman   Tacoma, WADNF 58115   Old Town Bicycle (OTB)
DNF Scott Torkelson   Olympia, WADNF 35771   Old Town Bicycle (OTB)
DNF Mike Brown   Duvall, WADNF 169016   Boat Street Cycle Club (BSCC)
DNF Kele Murdin   Kenmore, WADNF 120671   Keller Rohrback Cycling
DNF Peter Hill   Seattle, WADNF 179552   Audi

Men - Cat 3/4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thierry Douet (1 - Cat3)   Kenmore, WA02:14:14 310705   
2 Ronald Sielinski (2 - Cat3)   Redmond, WA02:14:14 260190   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
3 Eric Holman (3 - Cat3)   Seattle, WA02:14:14 222790   Union Bay Cycling/Bikesale.com
4 Landon Sealey (4 - Cat3)   Federal Way, WA02:14:14 308514   Garage Racing
5 Paul Coffee (1 - Cat4)   Federal Way, WA02:14:14 331942   Tacoma Bike
6 Dan Donahue (2 - Cat4)   Olympia, WA02:14:14 374642   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
7 David Mezera (5 - Cat3)   Issaquah, WA02:14:14 70532   Cucina Fresca Cycling Team
8 Charles Arndt (3 - Cat4)   Coupeville, WA02:14:14 303710   NWCC - Dimensional
9 Dave Bishop (4 - Cat4)   Bellingham, WA02:14:14 221351   Fanatik Bike Co.
10 Jason Casebolt (5 - Cat4)   Olympia, WA02:14:14 121599   Revel Consulting/Rad Racing NW
11 Matt Niles (6 - Cat4)   Olympia, WA02:14:14 371945   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
12 Jim Finch (1 - Cat5)   Mount Vernon, WA02:14:14 339240   NWCC - Dimensional
13 Sean Murphy (7 - Cat4)   Tacoma, WA02:14:18 120568   Tacoma Bike
14 Curtis Baird (8 - Cat4)   Olympia, WA02:14:18 331666   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
15 Matt Swanson (9 - Cat4)   University Place, WA02:14:22 206149   Old Town Bicycle (OTB)
16 Francisco Pons (10 - Cat4)   Maple Valley, WA02:14:22 276266   Fischer Plumbing Cycling Team
17 Chris Mendoza (6 - Cat3)   Olympia, WA02:14:22 132482   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
18 adam arlan (11 - Cat4)   Bothell, WA02:14:31 304274   708 Racing p/b Dressel's Pub
19 Ron Jones (12 - Cat4)   Olympia, WA02:14:46 246852   Olympia Orthopaedic Assoc. Cycl
20 Gary Johnson (13 - Cat4)   Gig Harbor, WA02:14:46 80892   Old Town Bicycle (OTB)
21 Rick Stevens (2 - Cat5)   Anacortes, WA02:14:46 309203   NWCC - Dimensional
22 Scott Monett (14 - Cat4)   Tacomaa, WA02:14:46 343104   Tacoma Bike
DNF Reeve Geary (Cat4)   Seattle, WADNF 12989   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic

Men - Cat 4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Baker   Seattle, WA02:03:14 335620   Apex Racing Team
2 Tyler Tangen   Bonney Lake, WA02:03:14 353044   Revel Consulting/Rad Racing NW
3 Rick Benson   Seattle, WA02:03:14 3371   Jet City Velo
4 Joel T Jones   Tacoma, WA02:03:14 279235   Old Town Bicycle (OTB)
5 Aaron Griffith   Kent, WA02:03:14 305626   FareStart
6 Thorsten Askervold   Lake Stevens, WA02:03:14 299287   HSP
7 Bryan Urakawa   Seattle, WA02:03:14 235138   Jet City Velo
8 stephen Mair   Bellevue, WA02:03:14 305645   Jet City Velo
9 PJ Bauser   Seattle, WA02:03:14 332266   Hagens Berman Cycling
10 Francis Atkinson   Port Townsend, WA02:03:14 310182   SCCA/Starbucks Cycling
11 Richie Strong   Kenmore, WA02:03:14 290771   SCCA/Starbucks Cycling
12 Anthony Whiley   Olympia, WA02:03:19 102809   JL Velo Racing Team
13 Nicholas MorozKoops   Kenmore, WA02:03:19 335040   Fischer Plumbing Cycling Team
14 Garrett Charlson   Issaquah, WA02:03:22 331232   Audi
15 Christopher Nelson   Puyallup, WA02:03:41 239255   Old Town Bicycle (OTB)
16 David Yamamoto   Auburn, WA02:04:11 302619   JL Velo Racing Team
17 Kevin Stewart   Aberdeen, WA02:05:11 344010   Revel Consulting/Rad Racing NW
18 J Scott Hile   Centralia, WA02:17:06 316088   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
19 Robert Burdett   San Diego, CA02:25:31 109800   ACQUA AL 2/SDBC
DNF Paul Way   Fremont NeDNF 303048   Fischer Plumbing Cycling Team
DNF Tim Farrell   Seattle, WADNF 292499   FareStart
DNF Morgan Simon   Seattle, WADNF 310319   Apex Racing Team
DNF Matthew Wilkinson   Seattle, WADNF 235592   Revel Consulting/Rad Racing NW
DNF Evan Geary   Seattle, WADNF 251552   JL Velo Racing Team

Men - Cat 5 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tony Blazejack   Seattle, WA01:37:49 304571   SCCA/Starbucks Cycling
2 Mike Foster   Seattle, WA01:37:52 360739   SCCA/Starbucks Cycling
3 Ayden Young   Olympia, WA01:37:52 361728   Revel Consulting/Rad Racing NW
4 Simon Davies   Poulsbo, WA01:37:52 322520   Northwest Velo
5 Jordan Jackson   Issaquah01:37:52 238462   
6 Kirk Beatty   Olympia, WA01:37:52 365190   Old Town Bicycle Race Team (OTB)
7 Colin McGrane   Shelton, WA01:37:52 288777   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
8 Zack Hewell   Seattle Wa01:37:52 365582   Apex Racing Team
9 Ivan Cintron   Gig Harbor, WA01:37:52 227426   Old Town Bicycle Race Team (OTB)
10 Eric ODaffer   Sammamish, WA01:37:52 288161   Lakemont Cycling Club
11 Pete Hinckley   Seattle, WA01:37:52 328706   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
12 Philip Newman   Seattle, WA01:37:52 361796   Lake Washington Velo
13 Sam Dodd   Seattle, WA01:37:52 366311   SCCA/Starbucks Cycling
14 John Rasanen   Seattle, WA01:37:52 312638   Jet City Velo
15 Rick Birdsey   Seattle, WA01:37:52 366692   Second Ascent
16 Joshua simmons   Lakewoodlakewood, WA01:37:52 366292   Old Town Bicycle (OTB)
17 Chris Blanton   Sammamish, WA01:37:52 255135   Lakemont Cycling Club
18 Michael Marler   Bothell, WA01:37:52 361136   
19 Zachary Smith   Seattle, WA01:37:52 366506   HSP
20 raymond bowling   Lacey, WA01:37:52 366179   
21 Steven Walker   Bellevue, WA01:37:59 367426   
22 Michael Loveland   Seattle, WA01:38:03 338006   
23 Christian Shafer   Redmond, WA01:38:44 365829   Apex Racing Team
24 robert rice   Seattle , WA01:38:44 368567   
25 Neal Goldberg   Seattle, WA01:38:44 302005   FareStart
26 Billy OSullivan   Seattle, WA01:39:02 371888   JL Velo Racing Team
27 Tony Cordova   Mercer Island, WA01:39:44 336548   Fischer Plumbing Cycling Team
28 Kenneth Dong   Seattle, WA01:40:23 294079   Fischer Plumbing Cycling Team
29 Kevin Yarnell   Issaquah, WA01:44:04 365094   SCCA/Starbucks Cycling
30 Chris Turner   Seattle01:58:03 366063   Fischer Plumbing Cycling Team
31 Jeff Feligno   Geneva Ny01:58:03 366250   Cycle U
DNF Everet Sager   Kenmore, WADNF 374488   
DNF Seth Mills   Ellensburg, WADNF 367548   

Women - Cat 1/2/3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jadine Riley   Seattle02:21:09 187804   Team Group Health
2 Sara Youmans (1 - Cat1)   Ketchum, ID02:32:31 268528   Keller Rohrback Cycling
3 Erin Miller (1 - Cat3)   Los Angeles, CA02:32:31 333810   Union Bay Cycling/Bikesale.com
4 Kathleen Taylor (1 - Cat2)   Seattle, WA02:32:31 285965   Sound Velo Cycling Club
5 Michelle Kautzmann (2 - Cat2)   Olympia, WA02:32:31 18634   CBC Racing
6 Rachel Hong (2 - Cat3)   Seattle, WA02:32:35 270643   Team Group Health
7 Eryn Maris (3 - Cat3)   Buckley, WA02:32:35 264004   Peterson Racing
8 Kristin Jo Markham (3 - Cat2)   Collierville, TN02:32:40 251742   SCCA/Starbucks Cycling
9 Ann Mitchell (4 - Cat3)   Olympia, WA02:32:42 285673   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T

Women - Cat 4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Dodd   Seattle, WA01:11:15 347268   SCCA/Starbucks Cycling
2 Alice Case   Los Angeles, CA01:11:15 370838   Union Bay Cycling/Bikesale.com
3 Sarah Atwood   Kenmore, WA01:11:15 339182   Team Group Health
4 Karine ValliantSaunders   Seattle, WA01:11:15 367868   SCCA/ Starbucks Cycling
5 Linda Moul   Seattle, WA01:11:15 72314   Union Bay Cycling/Bikesale.com
6 Andrianna Zolton   Edmonds, WA01:11:15 286622   
7 Anne-Marije Rook   Seattle, WA01:13:33 332470   Team Group Health
8 Sandrine McFadden   Bothell, WA01:17:06 258469   Sound Velo Cycling Club
9 Kelly Purnell   Seattle, WA01:17:06 332468   Team Group Health
10 Karen Kuykendall   Ravensdale, WA01:20:19 293034   Union Bay Cycling/Bikesale.com
11 Jean Fisher   Olympia, WA01:23:41 332986   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
DNF Dawn Dolobowsky   Redmond, WADNF 332940   Team Group Health

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSpyCUORESierra NevadaOSMOBonk BreakerShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee