Race Results for
Mason Lake Road Race Series
Allyn, WA
(Event Information)
Road Race on 03/04/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Wilssens (1 - Cat1)   Bothell, WA02:50:21 287991   Bikesale.com
2 Stephen Bedford (2 - Cat1)   Portland, OR02:50:21 305665   Team Oregon p/b Laurelwood Brewing Company
3 Ian Crane (3 - Cat1)   Seattle, WA02:50:23 184284   Hagens Berman Cycling
4 Lang Reynolds (4 - Cat1)   Seattle, WA02:50:33 168449   Hagens Berman Cycling
5 David Richter   Seattle, WA02:50:56 29781   HSP
6 Todd Gallaher (1 - Cat2)   Seattle, WA02:50:56 12680   
7 Aaron Levin (5 - Cat1)   Mercer Island, WA02:50:56 46828   Peterson's Five
8 Benjamin Swedberg   Kent, WA02:50:56 200484   
9 David Fleischhauer (6 - Cat1)   Seattle, WA02:50:56 176226   Hagens Berman Cycling
10 Joseph Baum (2 - Cat2)   Seattle, WA02:50:56 54315   Garage Racing
11 Joe Baratto (7 - Cat1)   Seattle, WA02:50:56 51702   Bikesale.com
12 Colin Krebsbach (3 - Cat2)   Kent, WA02:50:56 217642   Audi
13 Brian Hitchcock (4 - Cat2)   Seattle, WA02:50:56 284741   HSP
14 Warren Atkey (8 - Cat1)   Bothell, WA02:50:56 50756   Union Bay Cycling/Bikesale.com
15 James Stangeland (9 - Cat1)   Seattle, WA02:50:56 208222   Keller Rohrback Cycling
16 Carl Hoefer (10 - Cat1)   Tigard, OR02:50:56 113787   Team Oregon presented by Laurelwood Brew
17 Erik Scheller (5 - Cat2)   Gig Harbor, WA02:50:56 186948   Keller Rohrback Cycling
18 Adam Edgerton (6 - Cat2)   Portland, OR02:50:56 226628   Team Oregon presented by Laurelwood Brew
19 Brad Halstead (7 - Cat2)   Olympia, WA02:50:56 14767   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
20 Ryan Gist (8 - Cat2)   Seattle, WA02:50:56 214975   Herriott Sports Performance
21 Mark Hinman (9 - Cat2)   Seattle, WA02:50:56 195131   Union Bay Cycling/Bikesale.com
22 Chris Parrish   Bend, OR02:51:01 220473   Hagens Berman Cycling
23 William Laubernds (10 - Cat2)   Portland, OR02:51:01 327726   Team Oregon p/b Laurelwood Brewing Company
24 Patrick Stanko (11 - Cat1)   Seattle, WA02:51:01 221231   Kryki Sports
25 Bradford Kilcline (11 - Cat2)   Kirkland, WA02:51:01 254141   HSP
26 Max O'Neal (12 - Cat2)   Seattle, WA02:51:05 229273   HSP
27 Jason Schniepp (13 - Cat2)   Seattle, WA02:51:08 42448   Union Bay Cycling/Bikesale.com
28 Randy Bott (14 - Cat2)   Everett, WA02:51:08 221932   HSP
29 Logan Owen   Bremerton, WA02:51:08 222488   Lake Washington Velo
30 Morgan Schmitt   Woodinville, WA02:51:08 189118   Lake Washington Velo
31 Scot Weeks (15 - Cat2)   Seattle, WA02:51:08 290608   Union Bay Cycling/Bikesale.com
32 Michael Walsh (12 - Cat1)   Seattle, WA02:51:08 37104   
33 Alex Wentz (16 - Cat2)   Portland, OR02:51:08 306702   Team Oregon presented by Laurelwood Brew
34 Ryan Perlman (13 - Cat1)   Sammamish, WA02:51:08 130051   Keller Rohrback Cycling
35 Dustin Van Wyck (17 - Cat2)   Seattle, WA02:51:08 229254   HSP
36 Andrew Martin (14 - Cat1)   Kirkland, WA02:51:08 89104   Union Bay Cycling/Bikesale.com
37 Steve Fisher   Spokane, WA02:51:08 58261   Baddlands Cycling Club
38 Olivier Humbert (18 - Cat2)   Seattle, WA02:51:19 236056   HSP
39 Erik Anderson (19 - Cat2)   Tumwater, WA02:52:50 161052   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
40 Nick Bennette (15 - Cat1)   Seattle, WA02:54:58 186239   Keller Rohrback Cycling
DNF David Matthews (Cat2)   Seattle, WADNF 52628   Bikesale.com
DNF Mike Hone (Cat1)   Seattle, WADNF 155193   Audi
DNF Ian Tubbs (Cat1)   Bellevue, WADNF 111313   Audi
DNF Todd Herriott (Cat1)   Seattle, WADNF 50707   Herriott Sports Performance
DNF David Iannotti (Cat2)   Seattle, WADNF 71685   Bikesale.com
DNF Robert Campbell (Cat1)   Olympia, WADNF 73795   CBC Racing
DNF John-Christian Flack   Olympia, WADNF 11775   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
DNF Robert Velez (Cat2)   Issaquah, WADNF 179565   Keller Rohrback Cycling
DNF Nick Zylkowski (Cat2)   Seatac, WADNF 297629   Stranamanti Cycling

Men - Cat 1/2/3 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean Phillips (1 - Cat2)   Bellevue, WA02:30:33 274488   Garage Racing
2 Nikos Mills (2 - Cat2)   Bellevue, WA02:30:33 183614   Garage Racing
3 Gregory Kauper (3 - Cat2)   Seattle, WA02:30:33 221706   FareStart
4 Bob Ludeman (1 - Cat3)   Newcastle , WA02:30:42 21766   Audi
5 Martin Criminale (4 - Cat2)   Seattle, WA02:30:46 8144   FareStart
6 Steve Sonheim (1 - Cat1)   Seattle, WA02:31:46 54980   Team Steam
7 David Hecht (2 - Cat3)   Issaquah, WA02:31:50 15626   Thumbprint Racing
8 Neil Casserly (5 - Cat2)   Seattle, WA02:32:09 161972   Garage Racing
9 Anthony Dickson (6 - Cat2)   Seattle, WA02:32:09 117337   Audi
10 Mark Mirante (7 - Cat2)   Bellevue, WA02:34:40 293125   Garage Racing
11 Jim Flynn (8 - Cat2)   Port Orchard, WA02:34:42 51090   Keller Rohrback Cycling
12 David Hills (3 - Cat3)   Bellevue, WA02:34:44 176885   Garage Racing
13 Donald Stimson (4 - Cat3)   Newcastle, WA02:34:44 67392   Cucina Fresca Cycling Team
14 Ryan Dean (5 - Cat3)   Seattle, WA02:34:44 260400   FareStart
15 Gary Brown (9 - Cat2)   Auburn, WA02:34:47 5069   Audi
16 Eric Schuman (10 - Cat2)   Seattle, WA02:34:55 52882   Kryki Sports
17 Kevin Masterson (11 - Cat2)   Newcastle, WA02:34:57 188289   Team Steam
18 Mike Burdo (2 - Cat1)   Kirkland, WA02:35:07 48373   Team Steam
19 Greg Arden (12 - Cat2)   Seattle, WA02:35:07 1873   Apex Racing Team
20 Alfredo Ramirez (13 - Cat2)   Tacoma, WA02:35:09 169507   Audi
21 Brian Griffith (14 - Cat2)   Seattle, WA02:35:17 14184   Garage Racing

Men - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Will Teal   Seattle, WA02:33:19 318226   HSP
2 Matt Mikul   Sunnyvale, CA02:33:36 271933   Recycled Cycles Racing
3 Rick Roof   Puyallup, WA02:33:36 242755   Old Town Bicycle (OTB)
4 Travis Biechele   Seattle, WA02:33:36 294358   Apex Racing Team
5 Scott Musgrove   Seattle, WA02:33:36 207185   Apex Racing Team
6 Josh Gerak   Seattle, WA02:33:36 256081   Avanti Racing Club
7 Rob Watson   The Colony, TX02:33:36 308282   Bikesale.com
8 Jeffrey Gaeckle   Olympia, WA02:33:36 12621   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
9 Alec Moorman   Seattle, WA02:33:36 255970   Bikesale.com
10 Nicholas Perera   Coupeville, WA02:33:36 126804   NWCC - Dimensional
11 Guy Tucker   Bellingham, WA02:33:36 252718   HSP
12 Rodney Brandon   Bainbridge Island, WA02:33:36 4631   JL Velo Racing Team
13 David Gordon   Olympia, WA02:33:36 279863   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
14 Conor Klupar   Fall City, WA02:33:36 250108   Revel Consulting/Rad Racing NW
15 John McAllister   Redmond, WA02:33:36 306966   HSP
16 Scott Larson   Orting, WA02:33:40 266713   Lake Washington Velo
17 Nick Solheim   Marysville, WA02:33:40 230654   Slalom Consulting Racing
18 Chris Adolf   Everett, WA02:33:40 1204   JL Velo Racing Team
19 Erik Peterson   Bellevue, WA02:33:40 190371   
20 David O'Brien   Olympia, WA02:33:40 251353   Revel Consulting/Rad Racing NW
21 Robert McDaniel   Seattle, WA02:33:40 284692   Hi -Tech Bikes
22 Rick Raymond   Olalla, WA02:33:40 29283   Old Town Bicycle (OTB)
23 Tom Hackleman   Tacoma, WA02:33:40 58115   Old Town Bicycle (OTB)
24 Tony Pletcher   Seattle, WA02:33:40 305767   Union Bay Cycling/Bikesale.com
25 Daniel Doran   Seattle, WA02:33:40 268282   HSP
26 jason connell   Lynnwood, WA02:33:40 305679   Apex Racing Team
27 Eric Holman   Seattle, WA02:33:40 222790   Union Bay Cycling/Bikesale.com
28 Greg Luniewski   Seattle, WA02:33:40 207153   Bikesale.com
29 Cameron Forsythe   Woodinville, WA02:33:40 12059   SCCA/Starbucks Cycling
30 Joseph Skokan   Seattle, WA02:33:47 289466   Union Bay Cycling/Bikesale.com
31 Bill Booth   Seattle, WA02:33:47 333350   Apex Racing Team
32 Mike Brown   Duvall, WA02:33:47 169016   Boat Street Cycle Club (BSCC)
33 Richard Urena   Seattle, WA02:33:47 211490   Garage Racing
34 Joel Schweiger   Seattle, WA02:33:47 179387   Herriott Sports Performance
35 Ross Gilbert   Gig Harbor, WA02:33:53 275520   
36 Stephen Berard   Seattle, WA02:33:53 207698   Bikesale.com
37 David Katz   Seattle, WA02:34:03 223516   Union Bay Cycling/Bikesale.com
38 Bryon Cline   Seattle, WA02:34:03 297665   Bikesale.com
39 Tim Smith   Olympia, WA02:34:03 241621   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
40 Benjamin Storrar   Tacoma, WA02:34:06 198969   Old Town Bicycle Race Team (OTB)
41 Edward Rosenberg   Seattle, WA02:34:07 286466   Apex Racing Team
42 Randy Salamon   Seattle, WA02:34:07 179918   Stranamanti Cycling
43 Lane Wilkinson   Seattle, WA02:34:12 170051   Union Bay Cycling/Bikesale.com
44 Kele Murdin   Kenmore, WA02:34:14 120671   Keller Rohrback Cycling
45 Jason Cemanski   Waterloo Wi02:35:02 318408   Apex Racing Team
46 James Holbrooks   Olympia, WA02:35:40 180568   CBC Racing
47 Bill Zimmerman   Kent, WA02:40:10 65515   Cucina Fresca Cycling Team
DNF Chad Sullivan   Bellevue, WADNF 305201   Apex Racing Team
DNF Bryon Cline   Seattle, WADNF 297665   Bikesale.com
DNF David Chipchase   Dupont, WADNF 220071   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
DNF Chris Mendoza   Olympia, WADNF 132482   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
DNF Sergio Palma   Olympia, WADNF 206337   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T

Men - Cat 3/4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Potter (1 - Cat3)   Browns Point, WA02:07:56 206784   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
2 Nick Duckstein (2 - Cat3)   Seattle02:08:01 276304   Bikesale.com
3 Landon Sealey (3 - Cat3)   Federal Way, WA02:08:09 308514   Garage Racing
4 Peter Miller (1 - Cat4)   Seattle, WA02:10:34 292874   Apex Racing Team
5 Timothy Hughes (2 - Cat4)   Olympia, WA02:11:12 288962   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
6 David Hose (3 - Cat4)   Kirkland, WA02:11:14 305294   Union Bay Cycling/Bikesale.com
7 David Mezera (4 - Cat3)   Issaquah, WA02:11:14 70532   Cucina Fresca Cycling Team
8 Richie Strong (5 - Cat3)   Kenmore, WA02:11:14 290771   SCCA/Starbucks Cycling
9 Mark Hubbard (4 - Cat4)   Kirkland, WA02:11:14 302869   Audi
10 Joel Kendall (6 - Cat3)   Bothell, WA02:11:14 47245   Fischer Plumbing Cycling Team
11 Michael Heusdens (5 - Cat4)   Seattle, WA02:11:14 275394   Bikesale.com
12 Glenn Fontelera (6 - Cat4)   Bothell, WA02:11:14 339592   Union Bay Cycling/Bikesale.com
13 Ludo Max (7 - Cat4)   Seattle, WA02:11:14 355916   HSP
14 Thierry Douet (7 - Cat3)   Kenmore, WA02:11:14 310705   
15 Francisco Pons (8 - Cat4)   Maple Valley, WA02:11:14 276266   Fischer Plumbing Cycling Team
16 Peter DesRosier (8 - Cat3)   Issaquah, WA02:11:14 288084   Union Bay Cycling/Bikesale.com
17 David Inadomi (9 - Cat4)   Woodway, WA02:11:14 303930   SCCA/Starbucks Cycling
18 Derek Churchyard (9 - Cat3)   Bothell, WA02:11:14 339716   Bikesale.com
19 Steve Thompson (10 - Cat3)   Seattle, WA02:11:14 287800   Union Bay Cycling/Bikesale.com
20 Pat Harrington (10 - Cat4)   Kirkland02:11:14 334794   Bikesale.com
21 Daniel Druckhammer PT OMT   Kirkland, WA02:11:14 237665   
22 Michael Sanderson (11 - Cat4)   Seattle, WA02:11:14 309751   Bikesale.com
23 Steve Matson (11 - Cat3)   Tacoma, WA02:11:14 171544   Old Town Bicycle (OTB)
24 Brooks Brainerd (1 - Cat5)   Seattle, WA02:11:14 260154   Bikesale.com
25 mark gosney (2 - Cat5)   Kirkland, WA02:11:14 358144   Apex Racing Team
26 Don Miller (12 - Cat4)   Millcreek, WA02:11:14 288346   Slalom Consulting Racing
27 David Garate (13 - Cat4)   Buckley, WA02:11:14 367407   
28 Jeffrey Patterson (12 - Cat3)   University Place, WA02:11:21 47123   Old Town Bicycle (OTB)
29 Heary Gertje   02:11:21   
30 Roger Giebelhaus (14 - Cat4)   Olympia, WA02:11:24 198940   CBC Racing
31 John Hadden (15 - Cat4)   Olympia, WA02:11:29 151086   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
32 Joe Bowen   02:11:29   
33 Adam Arlan (16 - Cat4)   Bothell, WA02:11:29 304274   JL Velo Racing Team
34 Ron Jones (17 - Cat4)   Olympia, WA02:11:29 246852   Olympia Orthopaedic Assoc. Cycl
35 Matt Swanson (18 - Cat4)   University Place, WA02:11:34 206149   Old Town Bicycle (OTB)
36 Garth Ferber (19 - Cat4)   Seattle, WA02:11:38 277301   JL Velo Racing Team
37 Paul Krebsbach (20 - Cat4)   Kent, WA02:11:38 19808   JL Velo Racing Team
38 Robert Isner (13 - Cat3)   Issaquah, WA02:11:38 257680   Fischer Plumbing Cycling Team
39 Byron (Schon) Branum (3 - Cat5)   Kirkland, WA02:11:38 157471   Fischer Plumbing Cycling Team
40 Doug Kendziora (21 - Cat4)   Seattle, WA02:11:53 198882   Apex Racing Team
41 Dan Donahue   Olympia, WA02:17:36 224948   CBC Racing
DQ Edgar VanLieshout (Cat5)   Kingston, WADQ 361015   
DNF Albert Piemme (Cat3)   Sequim, WADNF 28111   
DNF Andrew Shirey (Cat3)   Seattle, WADNF 186942   Audi
DNF Kevin Masterson   Newcastle, WADNF 188289   Garage Racing
DNF Dave Reed (Cat4)   Seattle, WADNF 163525   Herriott Sports Performance
DNF Matt Molzan (Cat4)   Gig Harbor, WADNF 248142   Old Town Bicycle Race Team (OTB)
DNF Christopher Korus (Cat5)   Buckley, WADNF 300970   
DNF Paul Berendge   DNF   
DNF David Garate (Cat4)   Buckley, WADNF 367407   
DNF Richard Levandousky   DNF   
DNF Gary Johnson (Cat4)   Gig Harbor, WADNF 80892   Old Town Bicycle (OTB)
DNF Steve Lindell (Cat4)   Bellevue, WADNF 218873   Gregg's Specialized-Trek Racing Team

Men - Cat 4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Baumeister   Redmond, WA02:04:50 286284   Cycle U
2 Thorsten Askervold   Lake Stevens, WA02:04:50 299287   HSP
3 Stephen Mair   Bellevue, WA02:04:50 305645   Jet City Velo
4 PJ Bauser   Seattle, WA02:04:50 332266   Hagens Berman Cycling
5 Chris Baker   Seattle, WA02:04:50 335620   Apex Racing Team
6 Joel Jones   Tacoma, WA02:04:50 279235   Old Town Bicycle (OTB)
7 Randy Manion   Maplevalley, WA02:04:50 288325   Fischer Plumbing Cycling Team
8 Andrew Eisen   Seattle, WA02:04:50 305019   FareStart
9 Peter Tang   Seattle, WA02:04:50 338864   NWCC - Dimensional
10 Jeffrey Reed   Lake Stevens, WA02:04:50 297596   SCCA/Starbucks Cycling
11 Charles Arndt   Coupeville, WA02:04:50 303710   NWCC - Dimensional
12 Eric Cockrell   Seattle, WA02:04:50 311819   Team B+ RADSPORT
13 Brian Bolin   Medina, WA02:04:50 224629   Fischer Plumbing Cycling Team
14 Philip Macino   Newcastle, WA02:04:50 333960   Audi
15 Bradlee Haley   Burien, WA02:04:50 288845   Cycle U
16 Rick Benson   Seattle, WA02:04:50 3371   Jet City Velo
17 Aaron Adelstein   Seattle, WA02:04:50 305846   SCCA/Starbucks Cycling
18 Francis Atkinson   Port Townsend, WA02:04:50 310182   SCCA/Starbucks Cycling
19 Gabriel Holmes   Seattle, WA02:04:50 323466   Cycle U
20 Dean Jasper   Bellevue, WA02:04:50 286550   FareStart
21 Martin Turek   North Bend, WA02:04:50 336434   Audi
22 Paul Noyes   Redmond, WA02:04:50 308323   Audi
23 Ian Sawyer   Seattle, WA02:04:50 336670   Audi
24 Alex Votry   Edmonds, WA02:04:50 330594   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
25 Garrett Charlson   Issaquah, WA02:04:50 331232   Audi
26 Allen Butler   Seattle, WA02:04:50 326902   Second Ascent
27 Chris Johns   Tacoma, WA02:04:50 310331   Avanti Racing Club
28 Conrad Kornmann   Seattle, WA02:04:50 237292   Slalom Consulting Racing
29 Logan Fox   Bellevue, WA02:04:50 333184   Husky Cycling - University of Washington
30 Anthony Carroll   Seattle, WA02:04:50 331670   SCCA/Starbucks Cycling
31 Michael Thornton   Issaquah, WA02:04:50 295555   Fischer Plumbing Cycling Team
32 Joseph Coats   Poulsbo, WA02:04:57 183176   
33 Greg Snyder   Mercer Island, WA02:04:57 276171   Cycle U
34 Rory Jack   Seattle, WA02:04:57 329332   Husky Cycling - University of Washington
35 Jim Peterson   Seattle, WA02:04:57 272335   Herriott Sports Performance
36 Morgan Simon   Seattle, WA02:04:57 310319   Apex Racing Team
37 Paul Bishop   Snohomish, WA02:04:57 335908   Recycled Cycles Racing
38 Jeff Rasor   Seattle, WA02:04:57 210470   
39 Christopher Carter   Fountain Hills, AZ02:04:57 306854   
40 Paul Way   Fremont Ne02:04:59 303048   Fischer Plumbing Cycling Team
41 Bryan Urakawa   Seattle, WA02:04:59 235138   Jet City Velo
42 Erich Alonzo   Seattle, WA02:05:01 225220   Apex Racing Team
43 Erich Weiter   Puyallup, WA02:10:43 287320   
44 James Wells   Mount Vernon, WA02:13:32 262630   NWCC - Dimensional
45 Colby Plagge   Mount Vernon, WA02:16:46 325376   NWCC - Dimensional
46 Robert Burdett   San Diego, CA02:32:07 109800   ACQUA AL 2/SDBC
47 Travis Dougan   Kirkland, WA02:34:34 280758   Cycle U
48 Tim Farrell   Seattle, WA02:34:34 292499   FareStart
49 Kevin Stewart   Aberdeen, WA02:43:24 344010   Revel Consulting/Rad Racing NW
DQ Xinwei Tan   Seattle, WADQ 331966   University of Washington-Seattle
DQ Samuel Park   Seattle, WADQ 285679   Hagens Berman Cycling
DNF Theo Arden   Seattle, WADNF 292530   JL Velo Racing Team
DNF Stephen Ginsberg   DNF   
DNF J Scott Hile   Centralia, WADNF 316088   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
DNF Darol Tuttle   Tacoma, WADNF 236488   SCCA/Starbucks Cycling
DNF Darnell Umagat   Kent, WADNF 307266   SCCA/Starbucks Cycling
DNF Ed Amdahl   Redmond, WADNF 268589   SCCA/Starbucks Cycling
DNF Choi Halladay   Tacoma, WADNF 204394   Old Town Bicycle (OTB)
DNF Jordan Bressler   Dupont, WADNF 358593   
DNF Timothy Culbertson   Issaquah, WADNF 115811   Cycle U

Men - Cat 5 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Leggett   Seattle, WA01:38:08 353188   JL Velo Racing Team
1 Peter Streit   Seattle, WA01:41:17 370543   Second Ascent
2 Michael Marler   Bothell, WA01:38:08 361136   JL Velo Racing Team
2 Tony Blazejack   Seattle, WA01:41:17 304571   SCCA/Starbucks Cycling
3 Simon Davies   Poulsbo, WA01:40:13 322520   Northwest Velo
3 Tyler Tangen   Bonney Lake, WA01:41:56 353044   Revel Consulting/Rad Racing NW
4 Peter Hinckley   Seattle, WA01:40:13 328706   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
4 Jerome Ng   Seattle, WA01:41:56 331956   
5 Chris Blanton   Sammamish, WA01:40:15 255135   Lakemont Cycling Club
5 Michael Loveland   Seattle, WA01:41:56 338006   Second Ascent
6 Ayden Young   Olympia, WA01:41:56 361728   Revel Consulting/Rad Racing NW
6 Michael Hodgins   Mercer Island, WA01:40:15 360674   Cycle U
7 Thomas Catalina   Seattle, WA01:40:15 239086   SCCA/Starbucks Cycling
7 Benjamin Peterson   Seattle, WA01:41:56 354994   JL Velo Racing Team
8 Christian Shafer   Redmond, WA01:40:15 365829   Apex Racing Team
8 Matt Niles   Olympia, WA01:41:56 371945   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
9 Brandon Hardaway   Tacoma, WA01:40:15 233414   Old Town Bicycle Race Team (OTB)
9 Kirk Beatty   Olympia, WA01:41:56 365190   Old Town Bicycle Race Team (OTB)
10 Lucas Weyand   Bainbridge Island, WA01:40:15 316224   Classic Cycles
10 John Rasanen   Seattle, WA01:41:56 312638   Jet City Velo
11 Chris McNulty   Seattle, WA01:40:15 330884   
11 Matthew Wilkinson   Seattle, WA01:41:56 235592   Revel Consulting/Rad Racing NW
12 Kenneth Dong   Seattle, WA01:40:15 294079   Fischer Plumbing Cycling Team
12 Tony Cordova   Mercer Island, WA01:41:56 336548   Fischer Plumbing Cycling Team
13 Lucas Sokolsky   Tacoma, WA01:40:15 362114   Old Town Bicycle Race Team (OTB)
13 Joshua simmons   Lakewoodlakewood, WA01:41:56 366292   Old Town Bicycle (OTB)
14 dennis schleder   Seattle, WA01:40:15 309598   Motofish Racing
14 John Foster   Seattle, WA01:41:56 360739   SCCA/Starbucks Cycling
15 Garrett Blough   Woodinville, WA01:40:15 338226   Union Bay Cycling/Bikesale.com
15 Curtis Baird   Olympia, WA01:41:56 331666   CBC Racing
16 Stewart Bowerman   Seattle01:40:15 367332   Husky Cycling - University of Washington
16 Michael Finley   Bellingham, WA01:41:56 357792   Fanatik Bike Co.
17 Mathew Anderson   Seattle, WA01:40:15 217370   Apex Racing Team
17 Neal Goldberg   Seattle, WA01:42:02 302005   
18 Geoff Levy   Kirkland, WA01:40:15 326444   Cycle U
18 Chris Turner   Seattle01:42:11 366063   Fischer Plumbing Cycling Team
19 Kevin Yarnell   Issaquah, WA01:40:15 365094   SCCA/Starbucks Cycling
19 Christopher Williams   Seattle, WA01:43:43 372653   Union Bay Cycling/Bikesale.com
20 Jim Finch   Mount Vernon, WA01:40:15 339240   NWCC - Dimensional
20 Philip Newman   Seattle, WA01:43:43 361796   Lake Washington Velo
21 Quinn Dusenberry   Bothell, WA01:40:15 344730   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
21 Mark Southern   Seattle, WA01:44:01 289272   Union Bay Cycling/Bikesale.com
22 Zack Hewell   Seattle Wa01:40:15 365582   Apex Racing Team
22 Rick Birdsey   Seattle, WA01:44:03 366692   Second Ascent
23 Tim Weyand   01:40:21   
23 Juan Guerra   Seattle, WA01:46:08 417  677 Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
24 Alexander PerezPaz   Seattle, WA01:40:41 325726   Apex Racing Team
24 Jason Grahn   Seattle, WA01:54:49 366229   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
25 John Martin   Seattle, WA01:47:33 365840   Apex Racing Team
25 Mark Rose   Seattle01:55:32 341492   HSP
26 Jeff Feligno   Geneva Ny01:59:16 366250   Cycle U
26 Mark Rogers   Woodinville, WA01:59:16 269636   Lake Washington Velo
27 Scott Rhodes   Seattle, WA02:04:42 360054   Cycle U
DQ Bryan Torian   Olympia, WADQ 342538   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
DNF John Maino   Seattle, WADNF 340406   Jet City Velo
DNF Kevin Johnson   Maple Valley, WADNF 334640   Northwest Velo
DNF Benjamin Wertz   Mount Vernon, WADNF 222533   NWCC - Dimensional
DNF Mike Freimann   Port Orchard, WADNF 342260   Old Town Bicycle (OTB)

Women - Cat 1/2/3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Carroll (1 - Cat2)   Seattle, WA02:55:18 305968   SCCA/Starbucks Cycling
2 Jadine Riley   Seattle02:55:18 187804   Team Group Health
3 Erica Lengacher (2 - Cat2)   Seattle, WA02:55:18 240486   Recycled Cycles Racing
4 Jennifer Burtner (1 - Cat1)   Olympia, WA02:55:18 273510   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
5 Anne Gerard (3 - Cat2)   Indianapolis, IN02:55:18 289625   Bikesale.com
6 Kelly Plese (4 - Cat2)   Enumclaw, WA02:55:21 281405   Slalom Consulting Racing
7 erin miller (1 - Cat3)   Los Angeles, CA02:55:21 333810   Union Bay Cycling/Bikesale.com
8 Lori Swanson (2 - Cat3)   University Place, WA02:55:21 223550   SCCA/Starbucks Cycling
9 Eryn Maris (3 - Cat3)   Buckley, WA02:55:21 264004   Peterson Racing
10 Shannon Payne (4 - Cat3)   Seattle, WA02:55:24 177331   Union Bay Cycling/Bikesale.com
11 Sarah Tisdale (5 - Cat3)   Hillsboro, OR02:55:26 311027   
12 Mirna Nieto (5 - Cat2)   Seattle, WA02:55:28 303593   Peterson Racing
13 Beth Lyndon-Griffith (2 - Cat1)   Seattle, WA02:55:28 21930   Recycled Cycles Racing
14 Rosalyn Zylkowski   Seatac, WA02:55:32 303507   Keller Rohrback Cycling
15 Carrie Eller (6 - Cat2)   Seattle, WA02:55:39 152541   Gregg's Specialized-Trek Racing Team
16 Gina Kavesh (7 - Cat2)   Bellevue, WA02:55:51 65334   Union Bay Cycling/Bikesale.com
17 Jan Moss (6 - Cat3)   Portland02:55:51 177551   GS Lancaster/Spinners Cycling
18 Elizabeth Nettles (8 - Cat2)   Seattle, WA02:55:51 179798   Recycled Cycles Racing
19 Tricia Sandstrom (9 - Cat2)   Seattle, WA02:56:05 220308   Sound Velo Cycling Club
DNF Megan Zdancewic (Cat3)   Seattle, WADNF 342476   

Women - Cat 4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marissa Carr   Stanwood, WA01:17:23 336040   Gregg's Specialized-Trek Racing Team
2 Melissa Desimone   Seattle, WA01:17:27 340766   Union Bay Cycling/Bikesale.com
3 Jessica Culnane   Seattle, WA01:17:27 360053   Spokeswomen Racing
4 Linda Moul   Seattle, WA01:17:27 72314   Union Bay Cycling/Bikesale.com
5 Katherine Barr   Seattle, WA01:17:27 367350   Bikesale.com
6 Youlia Shabalina   Bellevue, WA01:17:29 332854   SCCA/Starbucks Cycling
7 Emily Beedle   Seattle, WA01:17:35 369659   Bikesale.com
8 Alex Mertens   Seattle, WA01:17:37 214378   Herriott Sports Performance
9 Karine ValliantSaunders   Seattle, WA01:17:40 367868   SCCA/Starbucks Cycling
10 Sarah Atwood   Kenmore, WA01:17:40 339182   Team Group Health
11 Sandrine McFadden   Bothell, WA01:18:29 258469   Sound Velo Cycling Club
12 Brianne Kwasny   Seattle, WA01:19:51 327494   SCCA/Starbucks Cycling
13 Mary Foster   Seattle, WA01:20:06 364847   Team Group Health
14 Amelia Messegee   Greenwood Village, CO01:24:14 359100   HSP
15 Elizabeth Adams   Seattle, WA01:24:14 374677   
16 Keira Ehler   Kirkland, WA01:26:02 309184   Bikesale.com
17 Cynthia Freed   Federal Way, WA01:26:02 212912   Bikesale.com
18 Karen Kuykendall   Ravensdale, WA01:26:04 293034   Union Bay Cycling/Bikesale.com
19 Heather Barnett   Seattle Wa01:26:04 372211   Bikesale.com
20 Liese Anex   Seattle, WA01:26:07 365055   Team Group Health
21 Jean Fisher   Olympia, WA01:35:34 332986   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
DNF Eva Kness   Seattle, WADNF 306108   Union Bay Cycling/Bikesale.com
DNF Carla Brock   Issaquah, WADNF 342996   Team Group Health

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSpyBonk BreakerOSMOSierra NevadaUSACDFCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee