Race Results for
Come and Take It Omnium
Gonzales, TX
(Event Information)
Criterium on 03/31/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Wenger (1 - Cat1)   Austin, TX 89282   Bicycle Sport Shop pb Integrity
2 Colton Jarisch (2 - Cat1)   Austin, TX 271716   Mercy Cycling Team
3 Sol Ethan Frost (3 - Cat1)   Austin, TX 165768   Austinbikes/Revenant
4 Colin Strickland (1 - Cat2)   Austin, TX 338708   Jack & Adam's Racing Team
5 Scott Veggeberg (4 - Cat1)   Austin, TX 188306   GS Tenzing
6 Warney Crosby (5 - Cat1)   Dallas 69378   Elbowz Racing
7 Sergio Escutia Sampedro      
8 Phil Wikoff (6 - Cat1)   Austin, TX 117896   Bicycle Sport Shop pb Integrity
9 Cole House (1 - Pro)   Oneida Wi 183112   
10 Stephan Hirsch   Indianapolis, IN 337040   787 Racing
11 Stefan Rothe   Austin, TX 205741   Tulsa Wheelmen
12 Fabrizio Von Nacher Suess      
13 Michael Sheehan (7 - Cat1)   Austin, TX 323876   Jack & Adam's Racing Team
14 Francisco Zamorano Rivera      
15 Ricky Randall (2 - Cat2)   Highland Village, TX 272809   Hotter'N Hell Hundred
16 John Trujillo (8 - Cat1)   Austin, TX 225639   Team Wooly Mammoth
17 Austin Stewart (9 - Cat1)   Dallas, TX 193295   Elbowz Racing
18 Michael Pincus (10 - Cat1)   Pearland, TX 254929   Bicycle Sport Shop pb Integrity
19 Tor Berge (11 - Cat1)   Friendswood, TX 367650   Bike Barn Texas
20 Mat Stephens   Dallas, TX 178970   Elbowz Racing
21 Ivan Dominguez (12 - Cat1)   Westlake Village, CA 153619   
22 William Fiser (3 - Cat2)   Houston, TX 258668   Shama Cycles
23 Danny Robertson (4 - Cat2)   Rolling Meadows, IL 256071   WDT-Allvoi International Cycling Team
24 Addison McAuley (5 - Cat2)   San Antonio, TX 256266   Bicycle-Heaven
25 Joseph Garcia (6 - Cat2)   Kyle, TX 262008   
26 Chad Hardt (7 - Cat2)   Austin, TX 275429   Austinbikes/Revenant
27 Kevin Fish   Austin, TX 189245   Super Squadra
28 Ruarri Day-Stirrat (13 - Cat1)   Houston, TX 257640   787 Racing
29 Nathaniel Beams (14 - Cat1)   Fort Collins, CO 259780   PARK PLACE DEALERSHIPS
30 Brendan Sharpe (8 - Cat2)   Austin, TX 205553   Austinbikes/Revenant
31 Joshua Carter (15 - Cat1)   Fairview Heights, IL 110443   Dogfish Racing Team
32 James Slauson   San Antonio, TX 142783   Bicycle-Heaven
33 Christopher Lutz (9 - Cat2)   San Antonio, TX 49518   Bicycle-Heaven
34 Steven Wheeler (16 - Cat1)   Austin, TX 152962   Bicycle Sport Shop pb Integrity
35 John-Matthew Hattaway (10 - Cat2)   Austin, TX 202613   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
36 John Ashe (11 - Cat2)   Austin, TX 43660   Austinbikes/Revenant
37 Alec ALDAPE (12 - Cat2)   San Antonio, TX 273050   Bicycle Sport Shop pb Integrity
38 Farangmeher Ghadiali (13 - Cat2)   Basking Ridge, NJ 195843   PARK PLACE DEALERSHIPS

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Warren Woodbury (1 - Cat2)   San Antonio, TX 286442   Bicycle-Heaven
2 John Cody   San Antonio, TX 7243   Bicycle-Heaven
3 Dirk Fruhling (1 - Cat3)   Richardson, TX 72927   PARK PLACE DEALERSHIPS
4 Ben Sewell (2 - Cat3)   Dallas, TX 177629   KingRacingGroup
5 Joel Hawks (2 - Cat2)   Plano, TX 284976   Infinity Cycling Club
6 Patrick McGrath (3 - Cat2)   Spring Branch, TX 23500   Joes Pro Bikes
7 Jorge Merle (4 - Cat2)   Garland, TX 24084   PARK PLACE DEALERSHIPS
8 James Murff (5 - Cat2)   Austin, TX 234056   Team Seton Brain and Spine Cycling
9 Rob Gray (3 - Cat3)   Fulshear, TX 305309   Southern Elite/Sun & Ski Sports
10 Paul Duva (6 - Cat2)   Austin, TX 182412   Austin Nationals Cycling
11 Edgar Nunnelly (1 - Cat1)   Houston, TX 117   Bike Barn (Texas)
12 Edwin Braun (4 - Cat3)   New Braunfels, TX 188337   Joe's Pro Bikes
13 Robert McCallum (5 - Cat3)   Houston, TX 138628   Northwest Cycling Club
14 Gilbert Ramirez (7 - Cat2)   Austin, TX 48817   Chicken and Waffles Racing
15 John Ashe (8 - Cat2)   Austin, TX 43660   Austinbikes/Revenant
16 Simon Essl (2 - Cat1)   Dallas, TX 10992   Elbowz Racing
17 Farangmeher Ghadiali (9 - Cat2)   Basking Ridge, NJ 195843   PARK PLACE DEALERSHIPS
18 Todd Lafleur (6 - Cat3)   Wylie, TX 238163   Infinity Cycling Club
19 Mark Wiggans (7 - Cat3)   Austin, TX 38177   Austinbikes/Revenant
20 James Slauson   San Antonio, TX 142783   Bicycle-Heaven
21 David Fluchel (8 - Cat3)   San Antonio, TX 189173   Joes Pro Bikes
22 Larry Blanchard (9 - Cat3)   West Monroe, LA 103849   Team Seton Brain and Spine Cycling
23 Alex Rodriguez (10 - Cat3)   Round Rock, TX 80049   Neoteric Racing
24 Rob Inglish (11 - Cat3)   Boerne, TX 106853   Joes Pro Bikes
25 Doug Foxworth (12 - Cat3)   Rio Medina, TX 12179   
26 ralph harris (1 - Cat4)   San Antonio, TX 304426   Soler's Sports
27 Bob Cowley (13 - Cat3)   Austin, TX 204749   Austin Nationals Cycling
28 Kevin Barton (10 - Cat2)   San Antonio, TX 204437   Joes Pro Bikes
29 Marcus Arredondo (11 - Cat2)   Friendswood, TX 260066   Bike Barn (Texas)
30 George Heagerty   San Antonio, TX 72892   Geri Atrix
31 Cole Gober (2 - Cat4)   Beaumont, TX 50573   Austinbikes Cyclocross Team
32 Ted Kicey (14 - Cat3)   Houston, TX 52884   Southern Elite
33 Antonio Latto (12 - Cat2)   Austin, TX 20478   Austin Nationals Cycling
34 Gary Obernolte (3 - Cat4)   Austin, TX 59979   Team Seton Brain and Spine Cycling
35 Stefan Hardie (15 - Cat3)   Austin, TX 113482   Austin Nationals Cycling

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Chappelear   Austin 153124   787 Racing
2 robby nussbaum   San Antonio, TX 335352   Bicycle-Heaven
3 Brandon Mata   Mission, TX 312964   
4 Devon Coetzer   Denton, TX 310164   Corinth Cycling/Harden Dental
5 Drew Hochstatter   San Marcos, TX 274310   Team Pedal Power
6 Ben Sewell   Dallas, TX 177629   KingRacingGroup
7 Frank Cusimano   Richardson, TX 301599   DNA Racing
8 Jaime Olmo   Houston, TX 326698   Nick Lopez Tailoring Cycling Team
9 Zach Stelling   Scottsdale, AZ 285879   Carlos OBriens Racing pb Tribe
10 Greg Binion   Houston, TX 264242   Bike Barn (Texas)
11 Jaxson Appel   League City, TX 316698   Propaganda Bike Shop/ Cook Ford
12 Jesse Aldape   San Antonio, TX 50471   Bike World Racing
13 Christopher Hill   Sioux Falls, SD 131183   Velossimo Racing
14 andrew hays   Austin, TX 322238   VooDoo Racing
15 Jordan Patik   Austin, TX 307305   Ghisallo Foundation
16 Jason Butler   Austin, TX 251925   Mirage
17 Robert McCallum   Houston, TX 138628   Northwest Cycling Club
18 Felipe Nava   San Antonio, TX 59355   Bike World Racing
19 Scott Kinsel   Houston, TX 288973   Jack & Adam's Racing Team
20 jason codianne   Missouri City, TX 266799   Sugar Cycles Factory Racing
21 John (Tyler) Cutbirth   Austin, TX 297642   Austinbikes/Revenant
22 Kurt Joseph   Austin, TX 266490   Austinbikes/Revenant
23 Lars-Martin Hejll   Houston, TX 376486   
24 Michael Wert   Flower Mound, TX 319236   FCS Cycling Team: p/b Mr. Restore
25 John Wilmeth   Newwaverly, TX 298416   PROACTIVE
26 Kaleb Franklin   Prairieville, LA 300474   Southwest Cycling Club Racing
27 Aaron Wade   Austin, TX 347742   VooDoo Racing
28 Jeffrey Reiter   Austin, TX 240520   Team Cycle Progression
29 Ali Sobhani   Austin, TX 306525   Austinbikes/Revenant
30 John Price   Houston, TX 151427   Tuneros Racing
31 Aaron Nelson   San Antonio, TX 225020   Bike World Racing
32 Paul Wellen   Pearland, TX 271738   Propaganda Bike Shop/ Cook Ford
33 Tracy McGrath   Dallas, TX 236148   Matrix Cycling Club
34 Mathias Ihlenfeld   Austin, TX 303009   787 Racing
35 Thomas Fad   Austin, TX 304325   Jack & Adam's Racing Team
36 Tak Makino   Galveston, TX 305417   Propaganda Bike Shop/ Cook Ford
37 Matt Tynan   Austin, TX 153520   Austinbikes/Revenant

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Dunn   San Antonio, TX 283048   Bike World Racing
2 Amilkar AjinSurek   Houston, TX 339626   Nick Lopez Tailoring Cycling Team
3 Jason Whitson   Austin, TX 350662   Jack & Adam's Racing Team
4 John Mott   Austin, TX 337602   Ghisallo Foundation
5 Carl Gardner   San Antonio, TX 351118   
6 W Andrew Lechner   College Station, TX 166277   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
7 Jason Watson   Austin, TX 357819   VooDoo Racing
8 Matt DeMartino   Austin, TX 306370   Ghisallo Foundation
9 Patrick Hallett   Austin, TX 337210   Austinbikes/Revenant
10 jefferey may   Greenville, TX 325930   PARK PLACE DEALERSHIPS
11 Leroy Mendoza   San Antonio, TX 205989   Bike World Racing
12 Nathan Barnett   Houston, TX 293264   
13 Michael Yeager   Morgan Hill, CA 366475   Cowboys Racing
14 George Borden   Houston , TX 304067   Kind Human Sports
15 Christopher Trevino   San Antonio, TX 286677   Bike World Racing
16 Travis Brady   Austin, TX 308331   
17 Matthew Beauregard   Waco, TX 282054   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
18 Paul Wells   Denton, TX 368159   Corinth Cycling/Harden Dental
19 Daniel Burross   Wichita Falls, TX 366342   
20 Steve Sprinkle   Austin, TX 159240   
21 Israel Gonzalez   San Antonio, TX 220720   Bike World Racing
22 Tyler Roberts   Wildwood, MO 243473   International Christian Cycling
23 Doug Baysinger   Sugar Land, TX 204536   Shama Cycles
24 Abe Covello   Houston, TX 301197   EMERUS HOSPITALS

Men - Cat 4/5 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adrian Alvarado      

Men - Cat 4/5 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garrison Horton (1 - Cat4)   Laramie Wyoming 322974   Northwest Cycling Club
2 jefferey may   Greenville, TX 325930   PARK PLACE DEALERSHIPS
3 Peter Winski (2 - Cat4)   Katy, TX 311179   Northwest Cycling Club
4 Matthew Strange (3 - Cat4)   San Antonio, TX 366373   Dallas Racing
5 Dylan Gray (4 - Cat4)   Fulshear, TX 305312   Southern Elite/Sun & Ski Sports

Men - Cat 4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Jones   Grand Prairie, TX 233976   Mirage
2 James Frentress   Austin, TX 335548   787 Racing
3 Andrew Powell (1 - Cat4)   Houston, TX 138918   Northwest Cycling Club
4 Spencer Moak   Katy, TX 339808   Bike Barn (Texas)
5 Rick Francis   Mansfield, TX 294255   Mirage
6 ralph harris (2 - Cat4)   San Antonio, TX 304426   Soler's Sports
7 Michael Yeager (3 - Cat4)   Morgan Hill, CA 366475   Cowboys Racing
8 Roman Lobkovsky (4 - Cat4)   Austin, TX 209098   Northwest Cycling Club
9 Tom Tran (5 - Cat4)   Tomball, TX 350886   Nick Lopez Tailoring Cycling Team
10 Jeff Grant   Houston 365814   Shama Cycles
11 Craig Jones (6 - Cat4)   Katy, TX 280908   Team Spincycle
12 Hugh Batchelder (7 - Cat4)   San Antonio, TX 354500   Bicycle-Heaven
13 Ernesto Cumpian (8 - Cat4)   Eagle Pass, TX 223305   Tuneros Racing
14 Jeffrey Christiansen   Sioux Falls, SD 303735   Velossimo Racing
15 Oscar Zavala (9 - Cat4)   Mission, TX 284470   Team ALS-C3
16 Michael Minardi (10 - Cat4)   Round Rock, TX 371455   ATC Racing
17 Ricardo Rodriguez (11 - Cat4)   Mission, TX 134181   Team ALS-C3
18 Pete Morawiec (12 - Cat4)   San Antonio, TX 242981   Joe's Pro Bikes
19 David Chavez (1 - Cat5)   San Antonio, TX 289586   
20 Jason Paxton (13 - Cat4)   Cibolo, TX 250272   
21 Kai Dussling (14 - Cat4)   Cypress, TX 141302   Northwest Cycling Club
22 Cole Gober (15 - Cat4)   Beaumont, TX 50573   Austinbikes Cyclocross Team
23 Ronald Medlock   Austin, TX 338732   Bike World Racing
24 Steve Sprinkle (16 - Cat4)   Austin, TX 159240   
25 Matthew DENTON   Round Rock, TX 272240   Corinth Cycling/Harden Dental
26 Frank Schillaci (17 - Cat4)   Houston, TX 333864   Propaganda Bike Shop/ Cook Ford
27 Michael Capasso (18 - Cat4)   The Woodlands, TX 201080   Southern Elite/Sun & Ski Sports
28 Dean Danowski (19 - Cat4)   Dallas, TX 299866   Mirage
29 kevin gibson (20 - Cat4)   Katy, TX 335792   Bike Barn (Texas)
30 Todd Gray (21 - Cat4)   Denton, TX 298853   Corinth Cycling/Harden Dental
31 Robert Baatz   Lewisville, TX 339438   Corinth Cycling/Harden Dental
32 James Connolly (22 - Cat4)   Katy, TX 314390   Bike Barn Texas
33 Robert Dole (23 - Cat4)   Austin, TX 230218   Northwest Cycling Club
34 Doug Baysinger (24 - Cat4)   Sugar Land, TX 204536   Shama Cycles
35 Philip Shama (25 - Cat4)   Houston, TX 201798   Shama Cycles
36 kerman hammond (26 - Cat4)   Austin, TX 325870   GS Tenzing
37 Allan Campbell (27 - Cat4)   Katy, TX 228111   Bike Barn (Texas)
38 Steve Chism (28 - Cat4)   Muenster, TX 366072   Team Bicycles Plus
39 Russ Fagan (29 - Cat4)   Denton, TX 287870   Corinth Cycling/Harden Dental
40 Gary Todd (30 - Cat4)   Bossier City, LA 307546   Team LaS'port
41 James Dial (2 - Cat5)   Houston, TX 375837   

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Blake McFarling   Austin, TX 370532   787 Racing
2 Wesley Wade   Missouri City, TX 332058   Southwest Cycling Club Racing
3 Stan Poe   Spring, TX 305649   Woodlands Cycling Club Race Team
4 Tim Chason   No City, TX 6683   
5 Joe Frontha   Richmond, TX 332622   Southwest Cycling Club Racing
6 Walter Dawes   Houston, TX 369062   
7 Zach Stover   Tulsa 302071   
8 Dallas Koeppe   Mckinney, TX 279166   Matrix/RBM
9 Gilbert Madrona   Cypress, TX 368130   Woodlands Cycling Club Race Team
10 David Barrett   Wichita Falls, TX 374528   
11 Paul Abel   Austin, TX 354988   University of Texas-Austin
12 Trae Taute   San Antonio, TX 376664   
13 Andy Zamora      
14 Jesse Bergman   Arthur, IA 278830   
15 Austin Smith   Wichita Falls Tx 364838   
16 Eduardo Juarez   Wichita Falls, TX 357294   Wichita Falls Bicycling Club
17 Lee Keeling   Victoria, TX 367099   

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer McRae (1 - Cat1)   Austin, TX 55232   787 Racing
2 Kathleen Hattaway (2 - Cat1)   Austin, TX 144579   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
3 Kathryn Hunter (3 - Cat1)   Austin, TX 337604   Snapple-ATC Racing
4 Anna Sanders   Phoenix, AZ 279796   FCS|ROUSE: p/b Mr. Restore
5 Jenny Park (4 - Cat1)   San Antonio, TX 188342   Team Brain and Spine Cycling
6 Claire Routledge (1 - Cat2)   Wichitafalls, TX 305347   Hotter'N Hell Hundred
7 Katherine Sherwin (5 - Cat1)   West Lake Hills, TX 161129   Austin Flyers Women's Cycling
8 Shannon Gaffney (2 - Cat2)   Las Vegas, NV 298243   Bicycle-Heaven
9 Mary Elizabeth Maroon   Sacramento, CA 219555   FCS|ROUSE: p/b Mr. Restore
10 Ginny King (6 - Cat1)   Dallas, TX 153105   KingRacingGroup
11 Michelle Lewis Sirianni Gacki (3 - Cat2)   Frisco, TX 324294   ThinkFinance Racing
12 Annalisa Fish (1 - Cat3)   Bozeman, MT 325964   Austin Flyers Women's Cycling
13 Shontelle Gauthier (7 - Cat1)   Austin, TX 80726   Austin Flyers Women's Cycling
14 Lauren Stephens   Dallas, TX 288678   FCS|ROUSE: p/b Mr. Restore
15 Sheri ROTHE (8 - Cat1)   Austin, TX 221312   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
16 Kim Ciolli (9 - Cat1)   San Antonio, TX 210485   Team Brain and Spine Cycling
17 Kirsten Fee (10 - Cat1)   Austin, TX 185982   SV/BikeSource Racing Team
18 Mary Nunnelly (11 - Cat1)   Houston, TX 143312   Bike Barn (Texas)
19 Loren Eggenschwiler (2 - Cat3)   Wichita Falls, TX 197758   Hotter'N Hell Hundred
20 Suzy Snell (3 - Cat3)   Austin, TX 338844   Colavita Racing
21 Rheannon Cunningham (12 - Cat1)   Austin, TX 252159   
22 Kim Jennings   Waco, TX 222697   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
23 Kaelly Simpson (4 - Cat2)   Santa Rosa 290436   FCS|ROUSE: p/b Mr. Restore
24 Amy McGuire   Jamaica Plain, MA 221594   FCS|ROUSE: p/b Mr. Restore
25 Lindy Alton (4 - Cat3)   Austn, TX 240559   Team Seton Brain and Spine Cycling
26 Kathryn Donovan   Oxnard, CA 266674   FCS|ROUSE: p/b Mr. Restore
27 Jennifer Mix (13 - Cat1)   Houston, TX 289080   787 Racing
28 Michelle Montoya (5 - Cat2)   Allen, TX 191931   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
29 Kimberly Wilson (6 - Cat2)   Austin, TX 148427   Austin Flyers Women's Cycling
30 Carla Keeton (5 - Cat3)   Irving, TX 325924   FCS|ROUSE: p/b Mr. Restore
31 Ashley weaver (6 - Cat3)   Wichita Falls 334082   Midwestern State University
32 Sarah Lundeen (7 - Cat3)   Dallas, TX 280211   FCS|ROUSE: p/b Mr. Restore
33 Payton Thomas (8 - Cat3)   Euless, TX 280627   FCS Cycling

Women - Cat 1/2/3/4 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Summer Moak (1 - Cat4)   Katy, TX 343484   Northwest Cycling Club
2 Jack Weiland   Cedar Park, TX 318916   787 Racing
2 Olivia Jones (2 - Cat4)   Katy, TX 347080   Northwest Cycling Club
3 Ben Gray   Fulshear Tx 366005   Team Spincycle

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mandy Heintz   Houston, TX 355078   Shama Cycles
2 Christina Koeppe   Mc Kinney, TX 247242   Matrix Cycling Club
3 Courtney Bach   Dallas, TX 334094   Plano Athletic Cycling Club/PACC
4 Kristen Kjellberg   Austin, TX 274390   Team Brain and Spine Cycling
5 Kathy Weldon   Royse City, TX 285360   ThinkFinance Racing
6 Allison Floyd   Austin, TX 318378   Team Seton Brain and Spine Cycling
7 Danielle Bradley   Branson Mo 366819   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
8 Kelley Martin   San Antonio 366902   Team Brain and Spine Cycling
9 Maryjane Stricker   Katy, TX 334754   Southwest Cycling Club Racing
10 kelly martinez   San Antonio, TX 309930   Team Seton Brain and Spine Cycling
11 Sabrina Jones   Plano, TX 358475   Matrix/RBM
12 Laurie Poe   Spring, TX 365139   The Woodlands Cycling Club
13 Sheila Fruhling   Richardson, TX 202264   PARK PLACE DEALERSHIPS
14 Raequel Roberts   Houston, TX 354406   Southwest Cycling Club Racing
15 Debra Bailey   Austin, TX 220204   Austin Flyers Women's Cycling
16 Inna Wirawan   Houston, TX 352710   Northwest Cycling Club
17 Bailey Hess   Amarillo, TX 275032   Jetstream
18 Myrna Merle   Garland, TX 310310   Dallas Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOCUOREShimanoBonk BreakerSpyUSACDFSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee