Race Results for
Sloper Cross
Southington, CT
(Event Information)
Cyclo-cross on 10/21/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Curtis Boivin   Rye, NH 120079   cyclocrossracing.com
2 Sean Rudzinsky   Woburn Ma 364909   
3 Matthew Myette   Sutton, MA 208969   Zanconato Racing
4 Nicholas Czerula   Concord, NH 207085   Cyclocrossracing.com
5 Scott Rosenthal   Jamaica Plain, MA 227984   Zanconato Racing
6 Brendan Mahoney   Hartford, CT 215702   G.S. La Chiocciola
7 Matt Lolli   Manchester, CT 225160   Twin 6 METAL / Death Touch Cross /
8 Todd Peterson      Somerville Bicycle Shop
9 Gary Hoehne   Wallingford, CT 261982   Cheshire Cycle Racing
10 Teri Carilli      Essex County Velo
DNF James Harmon      

Men - Juniors

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Derek Cote   Burlington, CT 320000   Farm Team Cycling
2 Philip Hempstead   Northampton, MA 303825   Northampton Cycling / Kryptonite BM
3 Cameron Scott   Somers, CT 389537   Northampton Cycling Club
4 Finnegan O'connor   Deerfield, MA 390756   Northampton Cycling Club
5 Alexander Gaidis   Wappingers Falls 390792   Team Bikeway.com
6 Aiden Mapel   Southwick, MA 359229   Northampton Cycling / Kryptonite BM
7 Gabrielle Czerula   Concord, NH 385263   Cyclocrossracing.com

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Loring   East Greenwich, RI 59720   NBX/Narragansett Beer Cycling Team
2 Daniel Caridi   Stamford , CT 303858   Team Danbury Audi
3 Marc Carson   Torrington, CT 376212   Cheshire Cycle Racing
4 Clas Lau   West Greenwich, RI 385761   TELEVOM
5 Gabriel Jiran   Farmington, CT 268835   
6 Torrance Kopfer   Braintree, MA 311947   
7 Adam Rivard   Vernon Rockville, CT 383131   
8 Scott Decoteau   Longmeadow, MA 289209   Competitive Edge Cycling
9 John Young      Danielson Adventure Sports
10 Stewart Semeraro   Cromwell, CT 387874   Thule, Inc
11 Matt Lichack   Clinton, CT 81320   
12 Andris Skulte   Farmington, CT 32886   
13 Philip Fava   Bloomfield, CT 375078   
14 Rudy Bleakley   Norwalk, CT 301532   Evil Racing Cult/Navone Studio's
15 Ian Macdonald      Thule
16 Al Curtis   New Milford, CT 213915   
17 David Kahn   New Haven, CT 272928   The Devil's Gear Bike Shop
18 Michael Dameron   Uncasville, CT 47889   Cox / W.E. Stedman Cycling Team
19 Dillon Pronovost   Hamden, CT 245585   Cheshire Cycle Racing
20 Sean Sheridan   Brookfield, CT 50452   Pawling Cycle & Sport
21 Edward Wolf   Fairfield, CT 291171   Bethel Cycle
22 Sanford Student   Somerville, MA 368467   Brown University Cycling Club
23 Andrew Phelps      
24 Owen Robbins   Simsbury, CT 328772   
25 Matthew Lang   Milford, CT 365740   
26 Kyle StLaurent   Sturbridge 389945   
27 Justin Costa   Providence, RI 390317   
28 Don Lawson      
29 Judd Clarke   Fairfield, CT 279583   
30 Marty Spallone   Bolton, CT 281183   Expo Wheelmen
31 Craig Denegar      
32 Matthew Carta      

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hunter Pronovost (1 - Cat3)   Cheshire, CT 99523   Cheshire Cycle Racing - CyclistsAre
2 Scott Smith      Family Bike
3 Charles Clarkson (1 - Cat2)   Newport, RI 256132   HUP United
4 Scott Rosenthal (2 - Cat3)   Jamaica Plain, MA 227984   Zanconato Racing
5 Kyle Foley (3 - Cat3)   Wallingford, CT 174494   Berlin Bicycle/Best Cleaners

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Maynard (1 - Cat3)   Middletown, CT 214503   Colavita Racing
2 John Harris      CCB Racing
3 Josh Egan (2 - Cat3)   Rocky Hill, CT 310429   Createx-Benidorm
4 Eric Carlson      Team Edge
5 Philip Golden (3 - Cat3)   Canton, MA 101482   
6 Dave Geissert (4 - Cat3)   Columbia, CT 45369   Tolland Bike / NERAC Earth
7 Jonathan Modig (5 - Cat3)   Sutton 374740   Zanconato Racing
8 Jason Moriarty (6 - Cat3)   Stafford Springs, CT 268020   Competitive Edge Cycling
9 Scott Glowa (7 - Cat3)   Providence, RI 221583   Broadway Bicycle School / Igleheart
10 Daniel Walker (8 - Cat3)   Easthampton, MA 364878   Competitive Edge Cycling
11 Jason Roggenbauer (9 - Cat3)   Newtown , CT 295014   Bethel Cycle
12 Matt Lolli (10 - Cat3)   Manchester, CT 225160   Twin Six / Death Touch Cross / Ghos
13 Aaron Meberg (11 - Cat3)   Mystic, CT 284466   Cicli Devotion
14 Kurt Daniello (1 - Cat4)   Woodbridge, CT 366051   Laurel
15 Eli Levine (2 - Cat4)   Andover, MA 207051   Hup United
16 Christian Bryan (3 - Cat4)   Worcester, MA 360532   Bikes Not Bombs/Circle A Cycles
17 Scott Decoteau (4 - Cat4)   Longmeadow, MA 289209   Competitive Edge Cycling
18 David Howland (12 - Cat3)   Worcester, MA 358599   Bikes Not Bombs/Circle A Cycles
19 Matthew Lang (5 - Cat4)   Milford, CT 365740   
20 Michael Schmidt      Ridgefield Cycle Sport Club
21 YiPeng Teoh (13 - Cat3)   Providence, RI 306921   CRCA / FGX Racing
22 Mark Robson (14 - Cat3)   Ridgefield, CT 98848   Cycle Smart
23 Scott Reekie      

Men - Masters - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Harmon (1 - Cat2)   Fort Collins 265280   Createx Colors-Benidorm-Cycle Matri
2 Timothy Ratta (2 - Cat2)   Guilford, CT 163893   Cheshire Cycle Racing
3 Curtis Boivin (1 - Cat1)   Rye, NH 120079   cyclocrossracing.com
4 Matthew Timmerman   Bethel, CT 35613   Cannondale Factory Racing
5 John Foley      CycleLoft
6 Laurence Merling (1 - Cat3)   Guilford, CT 24085   Cheshire Cycle Racing
7 David Diviney (2 - Cat1)   Simsbury, CT 9603   CyclePath Racing
8 Joe Kubisek (2 - Cat3)   Southington, CT 19935   Cheshire Cycle Racing
9 Robert Carmen (3 - Cat3)   Simsbury, CT 111810   TEAM EDGE
10 Jeremy Brazeal (3 - Cat2)   Manchester, CT 54411   CompEdge Cycling
11 David Booth (4 - Cat3)   Norwalk, CT 281583   
12 Michael Kelly      Team Edge
13 Wade Summers (4 - Cat2)   Southington, CT 60566   Horst Engineering Cycling Team
14 Scott Livingston (5 - Cat3)   Bolton, CT 21373   Horst Engineering Cycling Team
15 Nicholas Czerula (6 - Cat3)   Concord, NH 207085   Cyclocrossracing.com
16 Keith Burgoyne (7 - Cat3)   Amherst, MA 64414   BikeReg.com
17 Kerry Robair (8 - Cat3)   Bristol, CT 181425   TEAM EDGE
18 Arthur Roti (9 - Cat3)   Granby, CT 30703   Team Horst Sports
19 Gabriel Jiran (1 - Cat4)   Farmington, CT 268835   
20 Dominique Desmonts (10 - Cat3)   Norwalk, CT 9311   Team Danbury Audi
21 Maximino Veiga (11 - Cat3)   Danbury, CT 86327   TARGETRAINING / TARGETRAINING
22 Michael Hempstead (12 - Cat3)   Northampton, MA 211556   Northampton Cycling Club
23 Sean Condon      

Men - Masters - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patrick Cunningham (1 - Cat3)   New Hartford, CT 237439   Horst Engineering Cycling Team
2 Wayne Dube (2 - Cat3)   Canterbury, CT 359852   CYBC Richard Sachs
3 Doug Aspinwall (3 - Cat3)   Easthampton, MA 60818   Joe's Garage
4 Monte Frank (4 - Cat3)   Sandy Hook, CT 82034   Verge Sport / Test Pilot
5 Bryan Atwood (5 - Cat3)   Litchfield, CT 2049   Team Edge
6 Mark Mahoney (6 - Cat3)   Bethel, CT 22175   Bethel Cycle
7 Joseph Lellman (7 - Cat3)   Florence, MA 66118   Northampton Cycling Club
8 Maximino Veiga (8 - Cat3)   Danbury, CT 86327   TARGETRAINING / TARGETRAINING
9 Michael Parent      NCC / BikeReg.com
10 David Corrigan (1 - Cat4)   Worcester, MA 353760   
11 Denis Niez (2 - Cat4)   Woodbury, CT 213043   
12 Miguel Torres (3 - Cat4)   Waterbury, CT 109836   Cheshire Cycle Racing
13 James Hoard (9 - Cat3)   N.kingstown Ri 16347   NBX/Narragansett Beer/Apex Tech Cyc
14 George Hebner (1 - Cat2)   Easton, CT 15624   Bethel Cycle

Men - Masters - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Derivera (1 - Cat3)   West Boylston, MA 236270   Valley Bike and Ski Werks
2 David Marti (2 - Cat3)   Northford, CT 22624   
3 Steven Abbott   Everett, WA 191773   TOLLAND BIKE/ NERAC
4 David Schachte (3 - Cat3)   Woonsocket, RI 169209   Union Velo single speeders
5 Todd Samuelson (4 - Cat3)   Centerbrook, CT 31160   cyclo-core/ mtb29.com
6 Paul Brais (5 - Cat3)   Chepachet, RI 146123   Union Velo
7 Bob Ludecke (1 - Cat4)   Milldale, CT 215502   laurel bike club
8 Julie Lockhart (2 - Cat4)   Dunstable Ma 226695   
DNF John Weferling (Cat3)   East Longmeadow, MA 272347   Competitive Edge cycling

Women - Cat 1/2/3/4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cassandra Maximenko   Naugatuck, CT 324758   Silverbull
2 Giulia Righi   New Britain, CT 199246   Central Wheel
3 Elizabeth Allen   Danielson, CT 261368   Danielson Adventure Sports
4 Laura Summers   Southington, CT 41711   Central Wheel/GHCC
5 Paula Brunetto   Westcornwall, CT 285882   
6 Julianne Oberle   Feeding Hills, MA 269237   Bikes not Bombs
7 Brenda Bahnson   Gt Barrington, MA 79762   HUP United
8 Melissa Page   Warwick, RI 376662   NBX/Narragansett Beer Cycling Team/
9 Clare Zecher   Greenwich, CT 310470   TargetTraining
10 Katrina Niez   Woodbury, CT 59378   
11 Crystal Gauvin   Dayville, CT 349994   QV Velo
12 Elizabeth Budd   Holyoke, MA 384342   Mad Alchemy
13 Karen Lynn      Hammer Nutrition
14 Julie Lockhart   Dunstable Ma 226695   NEBC p/b Cycle Loft / NEMCA
DNF Michelle Zwick   Wethersfield, CT 321490   Hartford Cycling Team

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyUSACDFCUOREOSMOShimanoBonk BreakerSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee