Race Results for
Seattle Cyclocross Series
Seattle, WA
(Event Information)
Cyclo-cross on 11/18/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Myers   Tacoma, WA0:47:07.0 258041  205 
2 Ian Mackie   Vashon, WA0:47:40.7 181824  261 Alki Rubicon
3 Phillip Buffington   Seattle, WA0:48:24.8 325536  280 Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
4 Aaron Huebner   Seattle, WA0:48:49.1 247548  291 Hodala
5 Joseph Mullan   Tacoma, WA0:49:00.0 285152  265 Experto Crede
6 Randy Salamon   Seattle, WA0:49:52.2 179918  214 Hodala
7 Zack Phillips   Seattle, WA0:50:07.6 270556  206 Team Stanley/Pain Cave Productions
8 Brett Foster   Kirkland, WA0:50:22.5 82452  296 hodala
9 Jim Wood   Seattle, WA0:50:57.3 213076  273 Aliki Rubicon
10 Russell Clark   Fircrest, WA0:51:18.6 58580  204 Old Town Bicycle Race Team (OTB)/Old Town Bicycle (OTB)
11 Bill Huggins   Seattle, WA0:51:33.4 236057  216 Stanley
12 David Loetterle   Seattle, WA0:51:41.8 324332  225 RCR
13 A Mallory   Bellingham, WA0:51:55.0 285755  263 Husky Cycling
14 Mike Rolcik   Bellevue, WA0:53:03.1 155561  268 Ragnarok Racing
15 Jeff Flogel   Seattle, WA0:54:03.1 391734  286 Fisher Plumbing
16 David Matthews   Seattle, WA0:55:40.6 52628  244 Bikesale.com
17 Reese Lindblad   Des Moines, WA0:55:44.2 21230  247 Phils Southside
18 Trevor Hall   Bellevue, WA0:56:05.9 186792  252 Cucina Fresca
19 Derek Leckrone   Steilacoom, WA0:56:59.7 284926  202 
20 Tim Toyoshima   Seattle, WA0:57:27.4 99461  294 Recycled Cycle
21 Jason Sobottka   Dupont, WA0:57:29.5 33406  253 Old Town Bicycle
22 Ian Searle   Bellevue, WA0:47:12.7 357944  304 Double Check
23 Chuck Kralovich   Seattle, WA0:48:03.2 388756  411 
24 Jason Bogan   Fall City, WA0:48:21.1 360611  306 Cycle U
25 Chad Bouchard   0:48:22.7  305 
26 Richard Wilson   Seattle, WA0:53:32.7 58783  289 Renton Center Cycle
27 Bart Hawkinson   Seattle, WA 272789  275 blue Rooster

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gian Dalle Angelini   Roslyn Wa1:02:47.1 210989  125 Don Walker
2 Toby Swanson (1 - Cat2)   Snoqualmie, WA1:03:21.1 137959  130 Eatonville Outdoor
3 Benjamin Perin (2 - Cat2)   Seattle, WA1:04:40.7 119785  106 Second Ascent/Step Down Racing
4 Kyle McGilvray (3 - Cat2)   Tacoma, WA1:05:15.8 238354  112 Old Town Bicycle Race Team (OTB)/Old Town Bicycle (OTB)
5 Morgan Schmitt   Woodinville, WA1:05:43.6 189118  113 Team CX Racing
6 Chris Ellis (4 - Cat2)   Bellingham, WA1:05:50.8 257872  133 Voler/Bicycle Centers
7 Loren Hanson (5 - Cat2)   Sammamish, WA1:05:54.5 67417  104 Kryki Sports
8 Randy Bott (6 - Cat2)   Everett, WA1:06:27.7 221932  115 HSP
9 Benjamin Storrar (7 - Cat2)   Tacoma, WA1:07:31.5 198969  101 Old Town Bicycle Race Team (OTB)/Old Town Bicycle (OTB)
10 Darren Marino (8 - Cat2)   Duvall, WA1:08:16.9 256809  122 Voler Bicycle Centre
11 David OBrien   Olympia, WA1:08:41.5 251353  105 Revel Consulting/Rad Racing NW
12 Tyler Farrar   Seattle, WA1:09:16.7 110159  147 Garmin Sharp
13 Nolan Brady   Steilacoom, WA1:10:24.5 329058  139 Revel Consulting/Rad Racing NW
14 Alex Walker (9 - Cat2)   Tacoma, WA1:10:52.0 212549  141 
15 Cory Simpson (10 - Cat2)   Kirkland, WA1:13:12.9 414058  117 Team Me
16 Jesse Giodrano     123 US Military Cycling Team

Men - Cat 1/2 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Jablonski (1 - Cat2)   Wenatchee, WA1:05:02.9 98835  203 Cycle U-PopCap
2 Rainer Leuschke (2 - Cat2)   Seattle, WA1:05:26.5 275808  204 Blue Rooster/Sports Medicine Clinic/Avanti Racing Club
3 Richard McClung (1 - Cat1)   Kirkland, WA1:06:33.6 23281  213 Hagens Berman Cycling/Lake Washington Velo
4 Michael DiCenso (3 - Cat2)   Seattle, WA1:06:40.8 269711  209 Mafia Racing
5 Andrew Rigel (2 - Cat1)   Seattle, WA1:08:05.6 77337  233 Mafia Racing
6 Ryan Denney (4 - Cat2)   Mt Vernon, WA1:08:19.4 299562  210 Mafia Racing
7 Kevin Donovan (5 - Cat2)   Boise1:08:38.5 186738  234 Team Ascent Idaho
8 Peter Eby   Seattle, WA1:02:42.9 234561  235 

Men - Cat 1/2 - Master - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey Beltramini (1 - Cat2)   Anacortes, WA1:07:03.4 203428  306 Pabst/Mafia Racing/Pabst/ Mafia Racing
2 Matthew Hill (1 - Cat1)   Seattle, WA1:07:33.9 131504  328 Mr Crampy
3 Nikos Mills (2 - Cat2)   Bellevue, WA1:07:36.5 183614  111 Garage Racing
4 Michael Brazel (3 - Cat2)   Federal Way, WA1:07:45.5 4701  301 Old Town Bicycle (OTB)
5 Roy Colven (4 - Cat2)   Seattle, WA1:09:13.7 285221  324 Blue Rooster
6 Christopher Adolf   Everett, WA1:09:38.8 1204  300 SCCA/Starbucks Cycling
7 Doug Graver (2 - Cat1)   Monroe Wa1:10:08.1 101059  325 
8 Rocky Crocker (5 - Cat2)   Wenatchee, WA1:11:10.8 180676  308 Team W.A.R. (Wenatchee Area Racers)
9 Dan Becraft (6 - Cat2)   Seattle, WA1:00:49.2 218169  399 Moots
10 Steven Brady (7 - Cat2)   Steilacoom, WA1:00:51.0 337164  335 Old Town Bicycle (OTB)
11 Steve Jensen (8 - Cat2)   Tacoma, WA1:01:06.0 17785  317 Voler Bicycle Centres
12 Rick Heckenlaible (9 - Cat2)   Kenmore, WA1:01:11.6 85689  302 Audi/Kryki Sports
13 Ken Harmon (10 - Cat2)   Snoqualmie, WA1:01:14.2 360203  331 Fischer Plumbing
14 Sean Phillips (11 - Cat2)   Bellevue, WA1:03:06.4 274488  321 Garage Racing
15 Pete Krumins (12 - Cat2)   Tacoma, WA1:03:42.2 207996  323 Old Town Bicycle (OTB)
16 Jim Peot (13 - Cat2)   Woodinville, WA1:03:42.9 27679  314 Fischer Plumbing
17 Kevin Raymond (14 - Cat2)   Seattle, WA1:03:53.8 272601  315 Blue Rooster
18 Sean Kelsey (3 - Cat1)   Woodinville, WA1:03:56.5 18854  310 Cycle U-PopCap
19 Rick Raymond (15 - Cat2)   Olalla, WA1:06:44.7 29283  319 Old Town Bicycle (OTB)
20 Todd Anderson   1:10:03.4  305 
21 D Byron (16 - Cat2)   Seattle, WA1:03:30.8 5761  338 Bike Hugger
22 Jim Albright   Olympia, WA1:06:21.5 190621  339 Fischer Plumbing

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyson Lashbrook   Maple Valley, WA0:49:11.3 329826  387 Mafia Racing NW
2 Tony Pletcher   Seattle, WA0:49:22.9 305767  333 Union Bay Cycling/Bikesale.com
3 Evan Geary   Seattle, WA0:49:23.6 251552  388 JL Velo Racing Team/Northwest Velo
4 Miles Frank   Whitefish, MT0:49:54.2 329144  345 Team Hammer Nutrition
5 Dylan Carney   Seattle, WA0:50:04.2 331226  338 Soft Like Kitten
6 Noah Trescott   Seattle, WA0:50:24.1 316258  335 Soft Like Kitten
7 Richard Arnopol   Wilmette0:50:29.7 264204  397 Audi
8 Nicholas MorozKoops   Kenmore, WA0:50:31.8 335040  351 Fischer Plumbing
9 Barney Gill   Vashon, WA0:50:33.9 222992  404 Old Town
10 Ayden Young   Olympia, WA0:50:35.4 361728  369 Revel Consulting/Rad Racing NW
11 Paul Young   Seattle, WA0:50:36.6 274420  337 
12 John Whitenack   Seattle, WA0:51:09.1 38046  327 Soft Like Kitten
13 Daniel Cox   Olympia, WA0:51:20.1 317444  201 Olympia Orthopaedic Associates Cycling T/CBC Racing
14 Keith Heizelman   0:51:30.3  364 2020 Fuel
15 Nathan Pepin   Seattle, WA0:51:41.5 249643  406 
16 brian howard   Seattle, WA0:51:54.3 364757  340 Recycled Cycles
17 Kevin Hansen   Lake Forest Park, WA0:52:39.3 221895  348 Second Ascent
18 Brandon Schumacher   Kirkland, WA0:52:49.9 311183  334 JL Velo Racing Team/Northwest Velo
19 Brian Koder   Lacey, WA0:53:05.0 210025  330 Olympia Orthopaedic Associates Cycling T/CBC Racing
20 Alden Kroll   Seattle, WA0:53:36.7 250624  353 Blue Rooster
21 Jeff Cota   0:54:02.0  352 Old Town Bicycle (OTB)
22 Colin Ferguson   Bellingham, WA0:54:51.2 179698  407 Pain Cave Cycling
23 Erik Peterson   Bellevue, WA0:55:11.2 190371  418 Recycled Cycles
24 Matt Maylon   0:56:12.9  379 Eatonville Outdoor
25 Micah Middelton   Snohomish, WA0:57:35.2 285478  392 Voler/Bicycle Centre Racing/Cycling Northwest
26 Allen Butler   Seattle, WA 326902  347 Second Ascent
27 Tim Collins   Mercer Island, WA 270856  417 Packet Pickup

Men - Cat 3 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Travis Keen   Seattle, WA0:49:38.6 159941  170 Audi/Kryki Sports
2 Brian Burton   Lake Forest Park, WA0:50:18.2 240562  171 Audi/Kryki Sports
3 Matthew Oseto   Kirkland, WA0:50:43.5 59413  115 Audi/Kryki Sports
4 Gregory Kauper   Seattle, WA0:51:05.6 221706  125 Farestart
5 Todd Allen   Seattle, WA0:51:15.2 236437  100 Fischer Plumbing Cycling Team/Jet City Velo
6 Scott Barr   Bellingham, WA0:51:22.6 2685  108 
7 Nicholas Adsero   Woodinville, WA0:51:41.2 113072  172 Recycled Cycles Racing/Boat Street Cycle Club (BSCC)
8 Jeff Woerner   Seattle, WA0:51:47.7 221703  126 Motofish Racing
9 Jose Ramirez   Tacoma, WA0:51:53.4 169507  121 Audi/Kryki Sports
10 Dmitri Keating   Tacoma, WA0:52:02.9 18674  129 Old Town Bicycle
11 Dominic DAngelo   Snohomish, WA0:52:19.5 285545  110 Voler/Bicycle Centre Racing/Cycling Northwest
12 John Drenning   Seattle, WA0:52:21.9 121908  111 
13 Matt Morrisson   Kent, WA0:52:24.6 284024  114 Revel Consulting/Rad Racing NW
14 Mark Freda   Burton, WA0:52:29.2 120989  152 
15 Randy Manion   Maplevalley, WA0:53:26.7 288325  122 Fischer Plumbing Cycling Team/Jet City Velo
16 Dave Pearson   Auburn, WA0:53:30.0 98832  118 Voler Bicycle Centres
17 Lars Pedersen   Snohomish, WA0:53:49.2 304399  116 JL Velo Racing Team/Northwest Velo
18 Eric Kamila   Edmonds, WA0:54:14.4 323684  127 
19 Matthew Stanigar   Renton, WA0:54:30.3 76958  133 Cucina Fresca
20 Rob McGarty   Seattle, WA0:54:39.0 328238  113 Recycled Cycles Racing/Boat Street Cycle Club (BSCC)
21 Clive Pursehouse   Seattle, WA0:55:12.3 290462  106 Motofish Racing
22 JJ Ecker   Seattle, WA0:55:13.7 179554  128 JL Velo Racing Team/Northwest Velo
23 Mark Bender   Duvall, WA0:55:57.2 93725  101 Motofish Racing
24 Timothy Lewis   Seattle, WA0:56:15.8 294080  103 Audi/Kryki Sports
25 Stefan McPherson   Port Orchard, WA0:57:07.0 241153  157 Renton Cycle Center
26 Ryan Vanderloop   Shorewood, WI0:58:24.9 204010  176 
27 Mike Osier   Edgewood, WA0:59:12.1 53712  163 Old Town Bicycle (OTB)
28 Jeff Evans   0:50:02.0  144 Confluence Digital
29 Sean Wittmer   Gig Harbor, WA0:55:41.9 162052  177 Voles/Bicycle Centers
30 Jesse Bolling   Woodinville, WA 390456  145 Daggers

Men - Cat 3 - Master - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brad Laesch   Seattle, WA0:51:35.4 20109  148 20 / 20 Fuel
2 Matthew Cazier   Seattle, WA0:51:53.7 281755  109 20/20 Fuel
3 Brian Glass   Seattle, WA0:51:56.8 13409  138 Stanley
4 Michael Marler   Bothell, WA0:52:42.1 361136  155 JL Velo
5 Paul Marquart   Lakewood, WA0:52:45.3 174872  114 
6 Mark Hubbard   Kirkland, WA0:52:54.6 302869  111 Audi/Kryki Sports
7 Alex Votry   Edmonds, WA0:52:58.0 330594  118 Blue Rooster/Sports Medicine Clinic/Avanti Racing Club
8 Christopher Mendoza   Olympia, WA0:53:00.1 132482  137 Olympic Orthopedic Assoc.
9 Andrew Malakoff   Seattle, WA0:53:13.4 73850  113 Boat Street Cycle Club (BSCC)
10 Nathan Webster   Seattle, WA0:53:18.9 52142  107 Blue Rooster/Sports Medicine Clinic/Avanti Racing Club
11 Earl Zimmermann   Sammamish, WA0:53:20.6 70426  119 
12 Franz Martin   Redmond, WA0:53:22.3 190617  123 Mafia Racing NW
13 James O'Brien   Shoreline, WA0:53:41.8 220616  104 Second Ascent/Step Down Racing
14 Mark Mirante   Bellevue, WA0:53:52.9 293125  133 Garage
15 John Herzog   Seattle, WA0:54:04.6 235488  136 Alki Rubicon Racing
16 Kempton Baker   Seattle, WA0:54:07.7 253667  160 
17 Mark Portin   Renton, WA0:54:31.5 271175  105 Seattle Super Squadra
18 Andrew Novikoff   Seattle, WA0:54:33.0 115001  127 
19 Robert Ling   Silverdale, WA0:54:34.1 55092  134 Cyclocrossworld.com / grassroots
20 Michael Adkisson   Federal Way, WA0:54:35.5 135239  100 
21 David Haugen   Gig Harbor, WA0:55:24.4 117521  223 
22 Robert Wilson   Port Orchard, WA0:55:32.6 38578  156 Center Cycles
23 Dwight Snodgrass   Tacoma, WA0:55:42.6 358951  116 Old Town Bicycle (OTB)
24 Jason Land   Seattle, WA0:56:20.9 107699  103 Fischer Plumbing Cycling Team/Jet City Velo
25 Phillip Meyer   Auburn, WA0:56:23.3 202375  129 Phils South South
26 David McIntosh   Newcastle, WA0:56:57.1 23568  149 3520
27 Michael Braaten   Lakewood, WA0:57:24.1 4537  101 Old Town Bicycle Race Team (OTB)/Old Town Bicycle (OTB)
28 Michael Thornton   Issaquah, WA0:46:20.7 295555  117 Fischer Plumbing Cycling Team/Jet City Velo
29 Paul Claeys   Bellevue, WA0:47:06.2 362192  102 Seattle Super Squadra
30 Reeve Geary   Seattle, WA0:47:31.3 12989  125 Blue Rooster/Sports Medicine Clinic/Avanti Racing Club
31 Jeffrey Skov   Tacoma, WA0:47:36.1 283288  122 Old Town Bicycle
32 Shane Kromrey   Everett, WA0:51:44.5 270018  112 
33 Mark Lambie   University Place, WA0:53:50.5 20216  139 Double Check

Men - Cat 3 - Master - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Buff Hopper   Everett, WA0:53:23.1 290502  669 Team Double Check
2 Glen Conley   Bothell, WA0:53:27.4 165167  651 
3 John Roberts   Federal. Way , WA0:53:32.3 269540  656 Team Double Check
4 Kevin Johnson   Silverdale, WA0:54:59.0 387564  303 
5 Tom Holmes   Seattle, WA0:55:08.1 16611  661 
6 James Wagner   Auburn, WA0:55:37.3 64329  670 
7 Barry Johnson   Woodinville, WA0:56:11.9 48815  665 J L Velo
8 Donald Lewis   Seattle0:56:47.1 364810  688 Lease Crutcher Lewis
9 Marshall Will   Stanwood, WA0:57:21.5 134012  668 WWCC Dimensional
10 Brian Volkert   Normandy Park, WA0:58:17.4 176988  654 Team Double Check
11 Timothy Tarte   Kirkland, WA0:58:39.0 35013  671 Cyclocrossracing.com
12 David Stanton   Kenmore, WA0:59:12.8 52077  652 Cucina Fresca Cycling Team/Seattle Super Squadra
13 David Hull   Gig Harbor, WA0:47:45.8 48914  662 

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Foster   Seattle, WA0:30:07.7 360739  169 SCCA Starbucks
2 Bryan Torian   Olympia, WA0:30:42.8 342538  128 Olympia Orthopaedic Associates Cycling T/CBC Racing
3 Tony Blazejack   Seattle, WA0:30:45.5 304571  167 SCCA Starbucks
4 Aaron Griffith   Kent, WA0:30:53.0 305626  240 SCCA Starbucks
5 Clinton Seal   Everett, WA0:30:55.3 254885  113 Voler/Bicycle Centre Racing/Cycling Northwest
6 Matt Kreger   Seattle, WA0:30:59.3 391326  149 
7 Jacob Sheppard   Seattle, WA0:31:04.0 381419  195 Recycled Cycles
8 Jeff Evans   0:31:12.6  181 Olympia Orthopaedic Associates Cycling T/CBC Racing
9 Dieter Laskowski   Seattle, WA0:31:24.4 360182  124 
10 Andrew Laughlin   Seattle, WA0:31:26.3 390313  161 Experto Crede
11 Joseph Gray   Seattle, WA0:31:32.4 302102  160 Experto Crede
12 Dyame Lemming   Seattle, WA0:31:35.6 337792  125 Step Down Racing
13 Stewart Bowerman   Seattle0:31:53.7 367332  218 
14 Tim Hubner   Bellingham, WA0:31:58.4 286035  207 BFF
15 Scott Funston   Black Diamond, WA0:32:00.5 270185  121 Revel Consulting/Rad Racing NW
16 Benjamin Riedesel   Seattle0:32:20.9 387695  112 Cyclocrossracing.com
17 Tomas Simonson   Silverdale, WA0:32:28.1 239693  170 
18 Ernest Powers   Seattle, WA0:32:29.5 224932  258 Hagens Berman
19 Jacob Little   Seattle, WA0:32:31.4 381625  202 Audi
20 Todd Schneider   Seattle, WA0:32:33.4 272529  272 Packet Pickup
21 kellen Rack   0:32:37.6  196 Swift Industries
22 Jeff Rasor   Seattle, WA0:32:41.7 210470  110 
23 Martin VanEycke   Tacoma0:32:47.0 375025  164 Tacoma Bike Racing
24 Travis Elliott   Kenmore, WA0:33:17.4 360417  120 Garage Racing
25 Jason Hansen   Fife, WA0:33:26.3 318090  122 Tacoma Bike
26 Anders Pedersen   Snohomish, WA0:33:31.3 328344  138 JL Velo Racing Team/Northwest Velo
27 Sam Cuolee   0:33:45.9  244 US Military
28 Benjamin King   Anacortes, WA0:34:01.5 284055  107 Revel Consulting/Rad Racing NW
29 Andy Campbell   Seattle, WA0:34:04.4 385635  247 Motofish Racing
30 Michael Waring   Wolcott, VT0:34:13.0 113571  275 
31 Peter Stanley   0:34:22.6  279 Tacoma Bike
32 David Polansky   Seattle, WA0:34:23.8 369558  204 Seattle University Cycling
33 Andrew Waddell   0:34:30.0  277 Rad Racing
34 Matthew Wilkinson   Seattle, WA0:34:42.6 235592  147 Revel Consulting/Rad Racing NW
35 Sam Dollar   Tacoma, WA0:34:51.0 389081  162 Old Town
36 Mathew Johnson   Marysville, WA0:34:54.6 391072  203 
37 Jeff Feligno   Geneva Ny0:35:04.5 366250  177 The 3 Must Drink Beers
38 Kyle Howlett   Kent Wa 980420:35:05.5 235591  123 
39 Matthew White   0:35:07.3  273 Packet Pickup
40 Michael McLane   0:35:24.4  109 
41 Sean McGraw   Seattle0:35:25.8 385661  271 Packet Pickup
42 Paul Sage   Camarillo Ca0:35:37.4 387963  234 
43 Cody Young   Lynnwood, WA0:35:41.8 386330  153 
44 Travis Dutton   Tacoma, WA0:35:58.3 301933  136 Old Town
45 Eric Delacorte   Tacoma, WA0:36:30.5 391923  144 Old Town
46 David Stern Levitt   San Francisco, CA0:36:34.9 271996  276 Roaring Mouse
47 Antonio Coria   0:36:44.6  215 Blue Rooster/Sports Medicine Clinic/Avanti Racing Club
48 Luke Grant   Federalway, WA0:36:46.9 292862  105 JL Velo Racing Team/Northwest Velo
49 Mario Rivas   Oak Harbor, WA0:37:13.3 391631  232 
50 Alex Cosina   0:37:14.3  278 Set Coaching
51 Kody Raymond   Olalla, WA0:37:15.5 284504  151 Old Town
52 Chris Clevenger   0:37:16.9  171 
53 Tyler Daniel   Woodinville, WA0:37:28.5 292775  119 JL Velo Racing Team/Northwest Velo
54 Tony Cordova   Mercer Island, WA0:37:32.1 336548  118 Fischer Plumbing Cycling Team/Jet City Velo
55 John Greer   0:38:02.0  257 team double check
56 Brian Looper   Tacoma, WA0:38:04.0 391094  242 
57 Aaron Last   Everett, WA0:44:40.1 328138  214 Blue Rooster/Sports Medicine Clinic/Avanti Racing Club
58 William Muehlhausen   Bothell, WA0:31:18.9 332792  146 JL Velo Racing Team/Northwest Velo
59 Chris Austin   0:32:09.8  255 austin bmx club
60 Erik Philipson     126 Northwest Velo

Men - Cat 4 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Whaley   Seattle, WA0:31:47.1 347040  499 
2 Peter Tang   Seattle, WA0:31:50.2 338864  466 NWCC/Dimensional
3 Ryan Kelly   Mukilteo, WA0:31:55.4 379379  457 Voler/Bicycle Centre Racing/Cycling Northwest
4 Roger Burton   Bothell, WA0:32:05.7 356781  479 Blue Rooster/Sports Medicine Clinic/Avanti Racing Club
5 Charly George   Mukilteo, WA0:32:08.3 358899  427 Voler/Bicycle Centre Racing/Cycling Northwest
6 Nick Leggett   Seattle, WA0:32:12.4 353188  412 JL Velo Racing Team/Northwest Velo
7 Douglas Wilcox   Seattle, WA0:32:14.9 135167  489 HSP
8 Joseph Coats   Poulsbo, WA0:32:20.4 183176  403 20/20 Fuel
9 Chris McNulty   Seattle, WA0:32:21.7 330884  416 
10 Matthew Sweet   Seattle, WA0:32:23.4 169096  421 
11 David LaSarteMeeks   Seattle, WA0:32:39.9 305115  430 
12 Tiff Koehn   0:32:46.2  560 Fischer Plumbing Cycling Team/Jet City Velo
13 Chad Olson   0:32:58.5  440 Cucina Fresca
14 Steven Moe   Kingston Wa0:32:59.9 371791  432 
15 Brian Palen   Seattle, WA0:33:02.5 186715  490 Colavita Racing
16 Lee Brunz   Seattle, WA0:33:11.4 357459  475 Blue Rooster/Sports Medicine Clinic/Avanti Racing Club
17 Frank Strack   0:33:21.3  562 Velominatti
18 Travis Fulton   Duvall, WA0:33:26.8 12553  504 Motofish Racing
19 Cameron Janes   Mercer Island, WA0:33:32.4 359555  410 
20 Ivan Cintron   Gig Harbor, WA0:33:40.4 227426  469 Old Town Bicycle Race Team (OTB)/Old Town Bicycle (OTB)
21 Dwaine Trummert   University Place, WA0:33:45.0 391529  556 Packet Pickup
22 Mark Ely   Seattle, WA0:33:46.0 389729  472 Fischer Plumbing Cycling Team/Jet City Velo
23 Ian Horton   Burlington, WA0:33:46.9 390555  513 
24 Lee Newkirk   Seattle, WA0:33:55.1 387513  510 Cycle U
25 Geoffrey Grosenbach   Seattle, WA0:33:57.3 332972  408 
26 Jim Hirshfield   Seattle, WA0:33:58.3 328568  480 Avanti Racing Club
27 Kozo Nozawa   Seattle, WA0:34:00.0 388665  434 Blue Rooster/Sports Medicine Clinic/Avanti Racing Club
28 Simon Davies   Poulsbo, WA0:34:04.0 322520  522 
29 Edward Rubio   Seattle, WA0:34:10.2 388591  420 
30 Kennith Ramirez   0:34:17.6  547 apex
31 Wes Wahlin   Issaquah, WA0:34:43.3 178218  503 SCCA/Starbucks Cycling
32 Mike VanOrden   Seattle0:34:50.7 388889  436 
33 Peter Nelson   Seattle, WA0:34:58.1 205257  443 
34 Doug Vaskas   Tacoma, WA0:35:08.6 72699  451 OTB
35 John Bennitt   Bellevue, WA0:35:43.8 328588  424 
36 Thomas Mallett   0:36:01.3  563 Bailey BIkes
37 Chris Huffman   0:36:03.9  552 
38 Chuck Kralovich   Seattle, WA0:36:10.7 388756  411 
39 David Smith   0:36:13.8  473 
40 Tory Grant   Sumner, WA0:36:17.2 13913  439 Old Town Bicycle Race Team (OTB)/Old Town Bicycle (OTB)
41 David Gudgel   Seattle0:36:29.9 390554  521 
42 Harrison Magun   Mercer Island, WA0:36:46.6 323844  431 
43 Eric Davis   Federal Way , WA0:37:20.7 388578  544 
44 Brad Loetel   Seattle, WA0:37:26.7 260883  531 Bikesport
45 Craig hetherington   Seattle, WA0:37:51.4 56451  523 
46 Casey Cramer   Des Moines, WA0:38:03.9 8072  404 Old Town Bicycle Race Team (OTB)/Old Town Bicycle (OTB)
47 Greg Johnson   Puyallup, WA0:38:41.2 221824  540 Old Town Bicycle Race Team (OTB)/Old Town Bicycle (OTB)
48 Wright Dickinson   Seattle, WA0:38:59.0 391878  478 
49 Shawn Tomlinson   Seattle, WA0:39:07.5 271083  437 4 corners Racing
50 David Terbovic   0:39:31.7  564 Eric Racing
51 Frank Johnson   0:39:38.3  558 St Luke Sports
52 Greg Gizinski   Seattle, WA0:39:39.3 360327  428 
53 Randy Larson   Tacoma0:39:40.8 389031  465 
54 Scott Braswell   Seattle, WA0:40:12.7 391522  554 Packet Pickup
55 Roger Hutchison   Bellingham, WA0:40:58.0 231064  438 
56 Jeremy Harrison   Olympia, WA0:41:07.2 333726  409 OTB
57 Clark Matthys   Maple Valley, WA0:41:33.9 391530  561 Bike Masters
58 Scott Stevens   0:44:42.0  471 Cucina Fresca
59 Geary McCabe   Olympia, WA0:29:59.4 23174  559 
60 Jim Wallingford   0:30:02.0  550 
61 Vince Partridge   Seatac, WA 377955  417 

Men - Cat 4 - Master - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Monett   Tacomaa, WA0:32:09.1 343104  126 Tacoma Bike
2 chris wood   Maple Valley0:32:30.7 389465  138 Fischer Plumbing Cycling Team/Jet City Velo
3 jason cameron   Seattle, WA0:32:58.9 288763  213 Recycled Cycles
4 Erik Olson   Seattle, WA0:33:06.5 26714  172 Cucina Fresca
5 David Savory   Milton, WA0:33:07.4 390574  205 
6 Anthony Whiley   Olympia, WA0:33:13.7 102809  136 JL Velo Racing Team/Northwest Velo
7 Larry Steinberg   Sammamish, WA0:33:34.6 284422  112 Mr. Crampy's
8 John Bissell   Edmonds, WA0:33:35.4 322638  116 Avanti Racing Club
9 James Christensen   Tacoma, WA0:33:41.1 6840  151 
10 Paul Dinger   Newcastle, WA0:34:03.5 271936  150 Cucina Fresca
11 Larry Elliott   Olympia, WA0:34:06.9 253010  123 Olympia Orthopaedic Associates Cycling T/CBC Racing
12 Darren Hanger   Littleton, CO0:34:24.1 364013  219 
13 Quinn Dusenberry   Bothell, WA0:34:26.4 344730  141 Blue Rooster/Sports Medicine Clinic/Avanti Racing Club
14 Jimmy VItelli   Bellevue, WA0:34:29.5 264448  115 
15 Patrick Rowland   New Haven, CT0:34:37.3 30755  222 
16 robert rice   Seattle , WA0:34:42.3 368567  170 Bikesport
17 Alex Rising   Renton, WA0:34:53.8 388923  143 Fischer Plumbing Cycling Team/Jet City Velo
18 William Alcorn   Spokane, ME0:34:58.9 270414  221 OTB
19 Donny Buchanan   Olalla, WA0:35:08.0 388555  100 Old Town Bicycle
20 Dan Arildson   Bellevue, WA0:35:37.2 286203  160 JE Velo
21 Gary Lardizabal   Seattle, WA0:35:42.8 47132  168 Bikesport
22 Joseph Christian   Edmonds, WA0:35:43.6 75566  156 Blue Rooster/Sports Medicine Clinic/Avanti Racing Club
23 John Rodakowski   Tumwater, WA0:35:46.2 303345  110 
24 Christopher Johns   Tacoma, WA0:35:52.5 310331  139 Blue Rooster/Sports Medicine Clinic/Avanti Racing Club
25 Thomas Capell   Seattle, WA0:35:56.4 264394  118 Phil's Southside Cyclery
26 Dan VonSeggern   Seattle, WA0:36:12.4 360205  149 
27 Scott Cary   Seattle, WA0:36:41.9 303103  220 Slalom Consulting
28 Mark Daniel   Woodinville, WA0:36:44.0 294352  120 JL Velo Racing Team/Northwest Velo
29 Stephen Bolt   Lakewood, WA0:36:51.3 326070  117 Old Town Bicycle (OTB)
30 Matthew Muehlhausen   Bothell, WA0:36:58.3 367238  134 JL Velo Racing Team/Northwest Velo
31 Robert Cartwright   Gig Harbor, WA0:37:05.1 117519  338 Old Town
32 Bradley Karvasek   Issaquah, WA0:37:22.2 188755  104 Cucina Fresca
33 Bill Koonce   Kirkland, WA0:37:28.9 19632  124 Fischer Plumbing Cycling Team/Jet City Velo
34 Michael Payne   Gig Harbor, WA0:37:49.0 285183  108 Old Town Bicycle Race Team (OTB)/Old Town Bicycle (OTB)
35 Timothy Knudson   Tacoma, WA0:38:23.2 151988  181 Old Town Bicycle
36 David Ray   0:38:25.4  189 Fifth Gear
37 William Reid   Seattle, WA0:39:44.8 213415  109 Blue Rooster/Sports Medicine Clinic/Avanti Racing Club
38 John Sullivan   Seattle, WA0:39:58.6 360029  129 
39 Michael Mallory   Bellingham, WA0:41:00.8 288106  140 Fanatic
40 Mark Lovre   0:41:03.1  212 
41 Donald VanDoornik   Port Orchard, WA0:41:24.1 387510  114 
42 Patrick Linkae   0:43:08.7  190 Slalom Consulting
43 Jaime Pugeda   Gig Harbor, WA0:43:47.6 360325  199 Cardiac Cyclist
44 Greg Gizinski   Seattle, WA0:44:00.3 360327  174 
45 George De los Santos   0:46:25.5  167 
46 Bryan Willman   Kirkland, WA0:47:16.1 361731  131 

Men - Cat 4 - Master - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Searle   Bellevue, WA0:33:56.8 357944  325 Team Double Check
2 Robert Milligan   Issaquah, WA0:34:44.4 276787  310 Fischer Plumbing Cycling Team/Jet City Velo
3 James Rice   0:35:15.3  342 Jet City Velo
4 Dennis Stumpp   Renton, WA0:35:46.7 233964  307 BD Racing
5 Donald Heirman   Snohomish, WA0:35:49.1 15717  315 voler
6 Frank Benish   Monroe, WA0:36:26.2 283601  317 WAR
7 Robert Bradley   Olympia, WA0:36:42.8 332132  300 Olympia Orthopaedic Associates Cycling T/CBC Racing
8 Amos Galpin   Seattle, WA0:36:52.0 12711  316 Project iSOTOPE
9 Ken Yalowitz   Seattle0:37:10.6 391572  341 Packet Pickup
10 Scott Holmes   Kirkland, WA0:38:11.6 285151  326 
11 Scott Moore   Seattle, WA0:38:22.0 327892  311 Team Double Check
12 Craig Burgess   Edmonds, WA0:39:21.8 385950  309 Blue Rooster/Sports Medicine Clinic/Avanti Racing Club
13 Mark Hankins   0:39:34.0  337 
14 William Peterson   0:39:58.6  312 CBC Racing

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adrian Magun   Mercer Island, WA0:24:30.1 375179  707 Cycle U
2 Logan Brady   Steilacoom, WA0:25:28.7 383644  759 Old Town
3 Brennan Hodgins   Mercer Island, WA0:25:39.9 361294  701 Cycle U
4 Kyle Dickinson   0:27:29.9  751 Revel Consulting/Rad Racing NW
5 Ethan Casebolt   Olympia, WA0:27:33.5 327518  718 Revel Consulting/Rad Racing NW
6 George Cretu   Redmond, WA0:28:18.3 360932  725 JL Velo
7 Nathan Morrisson   Kent, WA0:29:50.7 347336  708 Revel Consulting/Rad Racing NW
8 Jakob Buchanan   0:30:20.3  758 Cascade Bicycle
9 Holden Berg   Arlington, WA0:33:09.5 330762  705 Cycle U
10 Parker King   Anacortes, WA0:33:27.6 360249  702 Revel Consulting/Rad Racing NW
11 Cole Reynoldson   0:36:00.0  753 Flight Racing
12 Mikey Munoz   0:36:30.0  714 
13 Alexander Bennett   Bellevue, WA0:36:54.1 361290  749 
14 Pascal Lovre   Seattle, WA0:39:58.0 391654  741 
15 Alexander Land     760 Fischer Plumbing

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Funston   Black Diamond, WA0:22:19.9 270185  321 Revel Consulting/Rad Racing NW
2 Benjamin King   Anacortes, WA0:22:35.2 284055  340 Rad Racing NW
3 Alexander Walentynowicz   Mill Creek, WA0:22:35.9 326272  306 Revel Consulting/Rad Racing NW
4 Mitchell Thornton   Issaquah, WA0:22:49.1 296923  305 JL Velo Racing Team/Northwest Velo
5 Gideon Bender   Duvall, WA0:23:30.1 271119  323 Revel Consulting/Rad Racing NW
6 Wyatt Mason   Everett, WA0:23:32.5 378713  301 Revel Consulting/Rad Racing NW
7 Alastair Magun   Mercer Island, WA0:23:47.0 317500  304 Cycle U
8 Alexander Brady   Steilacoom, WA0:24:05.5 383642  750 Old Town Bicycle
9 Cameron Croix   Seattle, WA0:25:07.2 330074  322 Revel Consulting/Rad Racing NW
10 Brayden Buchanan   Seattle, WA0:25:07.9 285748  339 Revel Consulting/Rad Racing NW
11 Skyler Schroeder   Olympia, WA0:26:06.9 302494  330 Revel Consulting/Rad Racing NW
12 Steven Raymond   Olalla, WA0:26:22.3 284505  316 Old Town Bicycle
13 Matthew Adolf   Everett, WA0:27:02.5 302963  307 JL Velo Racing Team/Northwest Velo
14 Sam Zivin   Seattle, WA0:27:45.6 357393  341 JL Velo
15 Skylar Mercer   Seattle, WA0:29:52.9 390920  333 Billings Middle School
16 Jack Arildson   Bellevue, WA0:33:13.3 329240  331 JL Velo Racing Team/Northwest Velo
17 Sam Kallick   Seattle, WA0:38:32.6 390519  334 Billings Middle School

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Forrest Golic   North Bend, WA0:22:07.8 388093  250 
2 Lewis Whiley   Olympia, WA0:22:10.5 351580  265 Rad Racing NW
4 Layton CarrollNovack   Seattle, WA0:22:38.7 375805  253 
5 Logan Roy   North Bend, WA0:23:08.5 361997  256 Compass Outdoors
6 Jarrett Aregger   Kent, WA0:23:47.2 285209  255 JL Velo Racing Team
7 Trey Thornton   Issaquah, WA0:25:17.1 296922  270 
8 Alexander West   Covington, WA0:25:39.4 278369  266 Center Cycle
9 Ryan Engledow   Bonney Lake, WA0:26:20.2 380154  262 OTB

Women - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jadine Riley   Seattle0:34:00.5 187804  705 Team Group Health
2 Jennifer Burtner   Olympia, WA0:34:12.8 273510  712 Olympia Orthopaedic Associates Cycling T/CBC Racing
3 Hidi Cramer   Des Moines, WA0:34:41.9 180751  555 Soft Like Kitten
4 Tricia Sandstrom   Seattle, WA0:35:29.1 220308  554 Sound Velo Cycling Club
5 Wanda Howlett   Kent, WA0:35:57.8 73915  552 
6 Michelle Kautzmann   Olympia, WA0:36:48.1 18634  711 Olympia Orthopaedic Associates Cycling T/CBC Racing
7 Monica Dewald   Seattle, WA0:37:58.4 269694  556 Cucina Fresca
8 Amara Edwards   Renton , WA0:39:43.0 170202  558 Greggs Trek

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marsa Daniel (1 - Cat2)   Seattle, WA0:52:30.7 302047  Group Health
2 Melanie Lewis (1 - Cat1)   Duvall, WA0:53:12.6 195970  Cycle U-PopCap
3 Kristen Kelsey (2 - Cat1)   Woodinville, WA0:53:45.6 269835  Cycle U-PopCap
4 Andrianna Zolton (2 - Cat2)   Edmonds, WA0:53:56.0 286622  11 Kirkland Bicycle
5 Julie Robertson-Zivin (3 - Cat2)   Seattle, WA0:55:12.7 237676  Recycled Cycles Racing/Boat Street Cycle Club (BSCC)
6 Cynthia Maree (3 - Cat1)   Seattle, WA0:45:34.9 411  23 SCCA / Starbucks
7 Naoko Forderer (4 - Cat2)   Kirkland, WA 253148  24 FischerPlumbing

Women - Cat 1/2/3 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jodi Dugette   0:45:21.3  375 Alki Rubicon
2 Jill Ramsey (1 - Cat3)   Bothell, WA0:46:41.0 148269  351 Jet City Velo
3 Sabrina Hendrick (2 - Cat3)   Seattle, WA0:47:39.1 364721  361 FischerPlumbing
4 Angela Mysliwiec (1 - Cat2)   University Place, WA0:47:41.7 235492  378 Old Town Bicycle Race Team (OTB)
5 Lisa Coyne (3 - Cat3)   Seattle, WA0:48:00.9 328328  364 Team Group Health
6 Carol Johnson (4 - Cat3)   Seattle, WA0:48:03.1 197530  358 Greggs
7 Karen Claeys (5 - Cat3)   Seattle, WA0:48:04.8 196193  377 Broadmoor
8 Lori Brazel (6 - Cat3)   Federal Way, WA0:48:06.7 306405  357 Old Town Bicycle (OTB)
9 Rachel McLain-Rollins (7 - Cat3)   Puyallup, WA0:48:15.1 252600  352 Old Town Bicycle (OTB)
10 Catrena Sullivan (8 - Cat3)   Kirkland, WA0:51:42.6 302779  369 Peterson Racing
11 Debbie Driver (9 - Cat3)   Olympia, WA0:52:18.6 218172  356 Ragnarok
12 Christine Neumiller (10 - Cat3)   Olympia, WA0:55:41.4 287301  372 CBC Racing

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Casebolt   Olympia, WA0:55:09.9 256332  31 Revel Consulting/Rad Racing NW
2 Anna-Marije Rook   0:44:52.9  58 Team Group Health/Sound Velo Cycling Club
3 Sharon Gregg   Seattle, WA0:46:07.7 270361  47 Blue Rooster
4 Alexandra McKay   Seattle, WA0:46:30.4 275900  44 SCCA / Starbucks
5 Hidi Cramer   Des Moines, WA0:46:32.2 180751  45 Soft Like Kitten
6 Shannon Mallory   Bellingham, WA0:46:34.3 285753  59 Fanatik
7 Heidi Wood   Seattle, WA0:46:40.0 309733  54 Alki Rubicon
8 JoAnne Anderson   Seattle, WA0:47:34.5 218335  49 Rubicon
9 Theresa Harding   Seattle, WA0:48:21.4 333834  32 SCCA/Starbucks Cycling
10 Catherine Varland   Seattle, WA0:49:12.8 241479  60 Peterson Racing
11 Molly Martin   Redmond, WA0:50:00.2 269654  55 Mafia Racing NW
12 Katie Ellis   Bothell, WA0:50:03.6 364717  48 Voler / Bicycle Centre
13 Alicia Boland   Kent, WA0:50:46.2 255790  56 Spokeswomen Racing
14 Devon Simpson   Kirkland, WA0:57:12.3 196519  41 Team Group Health

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karine ValliantSaunders   Seattle, WA0:35:31.7 367868  426 SCAA Starbucks
2 Ellie Booher   Seattle0:35:34.6 391672  450 Team Group Health
3 Carla Brock   Issaquah, WA0:36:15.9 342996  406 Team Group Health/Sound Velo Cycling Club
4 Jessie Scott   Seattle, WA0:36:45.0 366296  448 Team Group Health
5 Rebecca Carew   Seattle, WA0:36:57.8 308034  435 Recycled Cycles
6 Christie Fix   Seattle, WA0:37:47.1 333362  407 Mafia Racing NW
7 Adrienne Moore   Seattle0:38:09.5 388610  430 
8 Caylen Beaty   Seattle, WA0:38:37.8 391755  453 team Group Health
9 Kelly Purnell   Seattle, WA0:39:20.3 332468  412 team Group Heatth
10 Andrea Imler   Seattle, WA0:39:42.3 303650  446 Packet Pickup
11 Valerie Davis   Redmond, WA0:39:47.7 358799  449 Mr. Crampy's
12 Eleanor James   Seattle, WA0:40:19.8 297799  441 JL Velo
13 Julia Slejko   0:41:13.4  434 Rivet Sportsgarage
14 Elizabeth Peterson   Seattle, WA0:41:31.9 304994  452 Whitman
15 Karen Fortenberry   0:32:35.1  447 Cyclo - W
16 April Green   0:38:54.8  454 
17 Kathy Greer   0:39:07.8  451 Double Check

Women - Cat 4 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jill Langley   Stanwood, WA0:37:09.2 366574  608 NWCC DIMENSIONAL
2 Robbie Phillips   Seattle, WA0:37:12.6 379347  605 Blue Rooster/Sports Medicine Clinic/Avanti Racing Club
3 Trisha Towanda   Olympia0:37:21.8 361932  637 Olympia Orthopaedic Associates Cycling T/CBC Racing
4 Marne FoxBarrow   Kirkland0:37:26.1 385894  600 Blue Rooster/Sports Medicine Clinic/Avanti Racing Club
5 Julie Heidt   0:38:02.1  641 DoubleCheck
6 Alyson Indrunas   Bellingham, WA0:38:11.2 358516  612 Jack's Bicycle Center
7 Emily Norland   Seattle, WA0:38:17.6 388773  631 Stramanti
8 Andrea Leuschke   Seattle0:38:21.0 360068  625 Blue Rooster/Sports Medicine Clinic/Avanti Racing Club
9 Pam Massey   Seattle, WA0:38:22.9 178475  613 Bikesale
10 Leah Kiviat   Mercer Island, WA0:38:48.3 236962  638 
11 Erin Alving   Seattle, WA0:39:22.3 391627  626 
12 sarah martin   Olympia, WA0:39:24.4 388118  601 Seattle Cyclocross Association
13 CinDee Johnson   0:39:34.4  646 Old Town Bicycle
14 Lori Sledge   Seattle, WA0:39:45.9 332240  607 Sound Velo Cycling Club
15 Eden Palmer   Seattle, WA0:39:47.8 240914  647 Team Group Health
16 Rebecca Nelson   0:39:50.7  630 
17 Melinda Burdo   Kirkland, WA0:40:23.5 5475  645 Team Group Health
18 Rachel Scheiner   Seattle, WA0:40:35.4 303329  621 Motofish
19 Kate Oliver   0:41:19.7  609 Phil's Southside Cyclery
20 Emanuela Agosta   Seattle, WA0:41:25.5 364951  644 Team Group Health
21 Sara Rigel   Seattle, WA0:42:30.7 359581  632 Mafia Racing NW
22 Amy Philipson   Seattle, WA0:42:39.8 381347  604 
23 Claire Kline   Bothell, WA0:43:04.7 306914  615 Team Double Check
24 Heather Marshall   0:31:29.1  640 Old Town
25 Frances Marquart   Roy, WA0:33:29.8 360589  603 
26 Tammy Preuss   Woodinville, WA0:33:48.2 389602  620 

Women - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aynslee King   Anacortes0:30:17.4 384768  703 Revel Consulting/Rad Racing NW
2 Addison Leckrone   Steilacoom, WA0:34:58.5 388587  704 
3 Anna Munoz   0:39:31.5  713 
4 Taj McDonald   Seattle, WA0:23:24.0 390521  740 Billings Middle School

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eleanor James   Seattle, WA0:28:47.6 297799  312 JL Vello
2 Hayden Gizinski   Seattle, WA0:30:01.0 364755  319 Cycle U
3 Ella Austin   0:38:16.3  336 Austin BMX Club

Mixed - Junior - 6-9

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ezekial Bender   0:19:49.5  816 Rad Racing NW
2 Annika Alving   Seattle, WA0:20:14.7 391629  733 
3 Steiner Christensen   Tacoma, WA0:20:45.1 390064  730 
4 Henrik Daray   Olympia, WA0:20:47.9 390455  727 
5 Beatrice Davies   0:27:22.1  988 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFBonk BreakerSierra NevadaCUOREOSMOShimanoSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee