Race Results for
Seattle Cyclocross Series
Seattle, WA
(Event Information)
Cyclo-cross on 11/25/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Myers   Tacoma, WA 258041  205 
2 Brendan Connolly   Seattle, WA 271163  210 Blue Rooster
3 Joe Hamilton     213 Hodala
4 Ian Mackie   Vashon, WA 181824  261 Alki Rubicon
5 Phillip Buffington   Seattle, WA 325536  280 Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
6 Joseph Mullan   Tacoma, WA 285152  265 Experto Crede
7 Greg Heath   Bellingham, WA 101545  313 
8 Randy Salamon   Seattle, WA 179918  214 Hodala
9 Russell Clark   Fircrest, WA 58580  204 Old Town Bicycle Race Team (OTB)/Old Town Bicycle (OTB)
10 Brian Fornes   Seattle, WA 12032  310 Hodala
11 Zack Phillips   Seattle, WA 270556  206 Team Stanley/Pain Cave Productions
12 Bill Huggins   Seattle, WA 236057  216 Stanley
13 Bart Sanderson   Seattle, WA 53004  311 Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
14 David Loetterle   Seattle, WA 324332  225 RCR
15 Josh Cohen   Seattle, WA 285249  200 
16 Andrew Skalet   Seattle, WA 390621  233 Soft Like Kitten
17 Craig Etheridge   Seattle, WA 226484  255 Raleigh - Clement
18 A Mallory   Bellingham, WA 285755  263 Husky Cycling
19 Erik Rath   Seattle, WA 330076  259 Soft Like Kitten
20 Raymond Tse   Seattle, WA 251818  279 Stanley
21 Riley Hopeman   Norwich, VT 391764  307 Packet Pickup
22 David Mathews     244 Bikesale.com
23 Derek Leckrone   Steilacoom, WA 284926  202 
24 Lawrence Jobe   Seattle, WA 261822  270 suck it
25 Robert Kirkwood     260 Evil
26 Reese Lindblad   Des Moines, WA 21230  247 Phils Southside
27 Dewey Stace   Seattle, WA 206574  312 
28 Marty Sparks   Normandy Park, WA 217899  284 Second Ascent
29 Trevor Hall   Bellevue, WA 186792  252 Cucina Fresca
30 Tim Toyoshima   Seattle, WA 99461  294 Recycled Cycle
31 Jason Sobottka   Dupont, WA 33406  253 Old Town Bicycle
32 Mike Lents   Bothell, WA 180962  288 Motofish Racing
33 Seth Howard   Seattle, WA 391271  228 Soft Like Kitten
34 Steve Walton     308 
35 Jacob Sheppard   Seattle, WA 381419  283 Recycled Cycle
36 Brett Foster   Kirkland, WA 82452  296 hodala
37 Bart Hawkinson   Seattle, WA 272789  275 blue Rooster
38 Jim Wood   Seattle, WA 213076  273 Aliki Rubicon
39 Jeff Flogel   Seattle, WA 391734  286 Fisher Plumbing
40 Peter Hall   Seattle, WA 109675  243 
41 D Byron   Seattle, WA 5761  314 Bike Hugger
42 Derek Blagg   Clarkston, MI 60285  309 Hup United
42 Rick Stevens   Anacortes, WA 309203  208 Mafia Racing NW
42 Mike Rolcik   Bellevue, WA 155561  268 Ragnarok Racing

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Fisher (1 - Cat1)   Seattle, WA1:02:32.7 204225  128 Hagens Berman pb Raleigh
2 Adam McGrath (1 - Cat2)   Springfield, OR1:02:41.1 177776  132 Hagens Berman pb Raleigh
3 Toby Swanson (2 - Cat2)   Snoqualmie, WA1:03:23.2 137959  130 Eatonville Outdoor
4 Logan Wetzel   Renton Wa1:03:23.9 216334  145 
5 Benjamin Perin (3 - Cat2)   Seattle, WA1:04:07.6 119785  106 Second Ascent/Step Down Racing
6 Phil Grove (2 - Cat1)   Seattle , WA1:04:55.3 224538  149 Hammer Nutrition
7 Randy Bott (4 - Cat2)   Everett, WA1:05:10.8 221932  115 HSP
8 Loren Hanson (5 - Cat2)   Sammamish, WA1:05:20.2 67417  104 Kryki Sports
9 Gian Dalle Angelini   Roslyn Wa1:05:49.6 210989  125 Dun Walker
10 Benjamin Storrar (6 - Cat2)   Tacoma, WA1:06:10.6 198969  101 Old Town Bicycle Race Team (OTB)/Old Town Bicycle (OTB)
11 Kyle McGilvray (7 - Cat2)   Tacoma, WA1:06:25.6 238354  112 Old Town Bicycle Race Team (OTB)/Old Town Bicycle (OTB)
12 Chris Ellis (8 - Cat2)   Bellingham, WA1:06:47.7 257872  133 Voler/Bicycle Centers
13 Tyson Lashbrook (9 - Cat2)   Maple Valley, WA1:07:32.5 329826  150 
14 Morgan Schmitt   Woodinville, WA1:08:20.8 189118  113 Team CX Racing
15 Darren Marino (10 - Cat2)   Duvall, WA1:08:38.9 256809  122 Voler Bicycle Centre
16 Nolan Brady   Steilacoom, WA1:08:41.0 329058  139 Revel Consulting/Rad Racing NW
17 Evan Renwick (11 - Cat2)   Federal Way, WA1:09:28.2 211165  107 Cycle U-PopCap
18 David OBrien   Olympia, WA1:09:36.1 251353  105 Revel Consulting/Rad Racing NW
19 Cory Simpson (12 - Cat2)   Kirkland, WA1:10:23.3 414058  117 Team Me
20 Cameron Beard (13 - Cat2)   Bend, OR1:03:48.0 329962  148 Packet Pickup
21 Alex Walker (14 - Cat2)   Tacoma, WA1:05:54.4 212549  141 
22 Matthew    1:03:28.5  110 Hangens Berman
23 Jason Cemanski (15 - Cat2)   Waterloo Wi 318408  127 Apex Racing Team

Men - Cat 1/2 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ronald Schmeer (1 - Cat1)   Seattle, WA1:05:00.9 31619  232 Modus Demo Team
2 Jason Jablonski (1 - Cat2)   Wenatchee, WA1:05:08.5 98835  203 Cycle U-PopCap
3 Rainer Leuschke (2 - Cat2)   Seattle, WA1:05:31.2 275808  204 Blue Rooster/Sports Medicine Clinic/Avanti Racing Club
4 Michael DiCenso (3 - Cat2)   Seattle, WA1:06:23.6 269711  209 Mafia Racing
5 Bryan Urakawa (4 - Cat2)   Seattle, WA1:06:32.1 235138  214 Fischer Plumbing
6 Calvin Spranger (5 - Cat2)   Seattle, WA1:06:32.8 310931  208 Motofish Racing
7 Richard McClung (2 - Cat1)   Kirkland, WA1:07:25.1 23281  213 Hagens Berman Cycling/Lake Washington Velo
8 Andrew Rigel (3 - Cat1)   Seattle, WA1:07:40.5 77337  233 Mafia Racing
9 Ryan Denney (6 - Cat2)   Mt Vernon, WA1:07:41.2 299562  210 Mafia Racing
10 Kevin Donovan (7 - Cat2)   Boise1:02:41.8 186738  234 Team Ascent Idaho
11 Daniel Studley (8 - Cat2)   Bothell, WA1:02:46.0 189528  248 Mafia Racing
12 Alec Duxbury (9 - Cat2)   Seattle, WA1:03:11.9 10304  236 Stranamanti Cycling
13 Chad Berg (4 - Cat1)   Arlington, WA1:05:10.0 92171  202 Cycle U-PopCap
14 Arthur Nease (10 - Cat2)   Redmond, WA1:10:27.4 107677  206 Audi/Kryki Sports

Men - Cat 1/2 - Master - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean Kelsey (1 - Cat1)   Woodinville, WA1:06:33.2 18854  310 Cycle U-PopCap
2 Jeffrey Beltramini (1 - Cat2)   Anacortes, WA1:06:56.0 203428  306 Pabst/Mafia Racing/Pabst/ Mafia Racing
3 Michael Brazel (2 - Cat2)   Federal Way, WA1:07:32.8 4701  301 Old Town Bicycle (OTB)
4 Doug Graver (2 - Cat1)   Monroe Wa1:07:43.9 101059  325 
5 Christopher Adolf   Everett, WA1:00:37.3 1204  300 SCCA/Starbucks Cycling
6 Rocky Crocker (3 - Cat2)   Wenatchee, WA1:01:11.8 180676  308 Team W.A.R. (Wenatchee Area Racers)
7 Dan Becraft (4 - Cat2)   Seattle, WA1:01:36.5 218169  399 Moots
8 Roy Colven (5 - Cat2)   Seattle, WA1:01:57.4 285221  324 Blue Rooster
9 John Alving (6 - Cat2)   Seattle, WA1:02:18.9 299088  320 Apex
10 Jim Peot (7 - Cat2)   Woodinville, WA1:02:23.2 27679  314 Fischer Plumbing
11 Rick Heckenlaible (8 - Cat2)   Kenmore, WA1:03:37.4 85689  302 Audi/Kryki Sports
12 Ken Harmon (9 - Cat2)   Snoqualmie, WA1:03:53.7 360203  331 Fischer Plumbing
13 Bob Ludeman (10 - Cat2)   Newcastle , WA1:04:55.1 21766  332 Audi/Kryki Sports
14 Steven Brady (11 - Cat2)   Steilacoom, WA1:06:45.0 337164  335 Old Town Bicycle (OTB)
15 Kevin Raymond (12 - Cat2)   Seattle, WA1:07:09.7 272601  315 Blue Rooster
16 Tom Phillips   Seattle, WA 173613  313 Ragnarok
17 Matthew Hill (3 - Cat1)   Seattle, WA 131504  328 Mr Crampy

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Miles Frank   Whitefish, MT0:44:04.2 329144  345 Team Hammer Nutrition
2 Ian Gerrish   Stanwood, WA0:44:32.3 292965  372 NWCC-Dimensional
3 Barney Gill   Vashon, WA0:44:43.4 222992  404 Old Town
4 Noah Trescott   Seattle, WA0:44:48.0 316258  335 Soft Like Kitten
5 Paul Young   Seattle, WA0:45:18.0 274420  337 
6 Ayden Young   Olympia, WA0:45:18.7 361728  369 Revel Consulting/Rad Racing NW
7 Dylan Carney   Seattle, WA0:45:19.4 331226  338 Soft Like Kitten
8 Patrick Leonard   Seattle, WA0:45:20.1 323764  331 
9 Theo Arden   Seattle, WA0:45:23.5 292530  374 JL Velo Racing Team/Northwest Velo
10 Keith Heinzelman   Bainbridge Island, WA0:45:47.4 131748  364 2020 Fuel
11 brian howard   Seattle, WA0:45:50.5 364757  340 Recycled Cycles
12 Nicholas MorozKoops   Kenmore, WA0:46:32.7 335040  351 Fischer Plumbing
13 Tony Pletcher   Seattle, WA0:46:33.4 305767  333 Union Bay Cycling/Bikesale.com
14 Kevin Hansen   Lake Forest Park, WA0:47:01.0 221895  348 Second Ascent
15 Ben Corbalis   Portland, OR0:47:02.6 184819  419 
16 David Volkert   Normandy Park, WA0:47:04.3 179688  336 Team Double Check
17 Brad Gillis   Seattle, WA0:47:23.5 161099  403 
18 Alden Kroll   Seattle, WA0:47:37.8 250624  353 Blue Rooster
19 Evan Geary   Seattle, WA0:47:40.1 251552  388 JL Velo Racing Team/Northwest Velo
20 Harrison Devine   Bellevue, WA0:47:49.4 290027  365 JL Velo Racing Team/Northwest Velo
21 Brian Koder   Lacey, WA0:47:50.2 210025  330 Olympia Orthopaedic Associates Cycling T/CBC Racing
22 Nick Brown   Vancouver, WA0:47:50.9 5133  386 Recycled Cycles
23 Jeff Cota   0:47:51.6  352 Old Town Bicycle (OTB)
24 Brandon Schumacher   Kirkland, WA0:48:43.7 311183  334 JL Velo Racing Team/Northwest Velo
25 Tim Collins   Mercer Island, WA0:48:47.7 270856  417 
26 Micah Middelton   Snohomish, WA0:50:14.0 285478  392 Voler/Bicycle Centre Racing/Cycling Northwest
27 Colin Ferguson   Bellingham, WA0:51:10.8 179698  407 Pain Cave Cycling
28 Kurt Litsinger   Seattle0:51:43.5 235532  349 Apex Racing
29 Matt Maylon     379 Eatonville Outdoor

Men - Cat 3 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory Kauper   Seattle, WA0:44:45.0 221706  125 Farestart
2 Brian Burton   Lake Forest Park, WA0:44:45.7 240562  171 Audi/Kryki Sports
3 Matthew Oseto   Kirkland, WA0:45:52.1 59413  115 Audi/Kryki Sports
4 Todd Allen   Seattle, WA0:45:53.4 236437  100 Fischer Plumbing Cycling Team/Jet City Velo
5 Dmitri Keating   Tacoma, WA0:45:55.0 18674  129 Old Town Bicycle
6 Jesse Bolling   Woodinville, WA0:46:23.5 390456  145 Daggers
7 Nicholas Adsero   Woodinville, WA0:46:33.5 113072  172 Recycled Cycles Racing/Boat Street Cycle Club (BSCC)
8 Dave Pearson   Auburn, WA0:47:00.8 98832  118 Voler Bicycle Centres
9 Mark Freda   Burton, WA0:47:11.0 120989  152 
10 Matt Morrisson   Kent, WA0:47:15.8 284024  114 Revel Consulting/Rad Racing NW
11 Jose Alfredo Ramirez   0:47:19.9  121 Audi/Kryki Sports
12 Eric Kamila   Edmonds, WA0:47:23.6 323684  127 
13 Mark Papenhausen   Mukilteo, WA0:47:28.2 68078  165 Voler/Bicycle Centre Racing/Cycling Northwest
14 Dominic DAngelo   Snohomish, WA0:47:34.9 285545  110 Voler/Bicycle Centre Racing/Cycling Northwest
15 Randy Manion   Maplevalley, WA0:47:48.1 288325  122 Fischer Plumbing Cycling Team/Jet City Velo
16 Mark Eamer   Seattle, WA0:48:05.4 301856  178 Gave new number
17 Greg Sweney   0:48:23.5  120 Motofish Racing
18 Timothy Lewis   Seattle, WA0:48:35.9 294080  103 Audi/Kryki Sports
19 Rob McGarty   Seattle, WA0:48:41.8 328238  113 Recycled Cycles Racing/Boat Street Cycle Club (BSCC)
20 Ryan Rickerts   Bellingham, WA0:49:02.0 198748  150 Jack's Bicycle Center
21 Matthew Stanigar   Renton, WA0:49:44.9 76958  133 Cucina Fresca
22 Joseph Ecker   Seattle, WA0:50:08.4 179554  128 JL Velo Racing Team/Northwest Velo
23 christopher gay   Seattle, WA0:50:19.0 360140  130 Soft Like Kitten
24 Mike Osier   Edgewood, WA0:50:31.6 53712  163 Old Town Bicycle (OTB)
25 Jeff Evans   0:45:46.9  144 Confluence Digital
26 Mark Bender   Duvall, WA0:48:08.8 93725  101 Motofish Racing
27 John Drenning   Seattle, WA 121908  111 
28 Scott Barr   Bellingham, WA 2685  108 
29 Lars Pedersen   Snohomish, WA 304399  116 JL Velo Racing Team/Northwest Velo

Men - Cat 3 - Master - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 George Neffner   Seattle Wa 391201  161 woodinville Bicycle
2 Brian Glass   Seattle, WA 13409  138 Stanley
3 Christopher Fast   Seattle, WA 245931  151 Blue Rooster/Sports Medicine Clinic/Avanti Racing Club
4 Matthew Cazier   Seattle, WA 281755  109 20/20 Fuel
5 Jeff Elston   Beaux Arts, WA 303253  131 Voler / Bicycle Centres
6 Mark Hubbard   Kirkland, WA 302869  111 Audi/Kryki Sports
7 Christopher Mendoza   Olympia, WA 132482  137 Olympic Orthopedic Assoc.
8 Andrew Novikoff   Seattle, WA 115001  127 
9 Michael Marler   Bothell, WA 361136  155 JL Velo
10 John Herzog   Seattle, WA 235488  136 Alki Rubicon Racing
11 Robert Wilson   Port Orchard, WA 38578  156 Center Cycles
12 Franz Martin   Redmond, WA 190617  123 Mafia Racing NW
13 Earl Zimmermann   Sammamish, WA 70426  119 
14 Andrew Malakoff   Seattle, WA 73850  113 Boat Street Cycle Club (BSCC)
15 Kempton Baker   Seattle, WA 253667  160 
16 Nathan Webster   Seattle, WA 52142  107 Blue Rooster/Sports Medicine Clinic/Avanti Racing Club
17 Peter Emsky   Fall City, WA 128596  120 Cucina Fresca
18 Paul Marquart   Lakewood, WA 174872  114 
19 David McIntosh   Newcastle, WA 23568  149 3520
20 Chris Mahan   Seatac, WA 190831  152 Second Ascent/Step Down Racing
21 Michael Adkisson   Federal Way, WA 135239  100 
22 Peter Stocker   Seattle, WA 34214  165 Bike Sport
23 Michael Thornton   Issaquah, WA 295555  117 Fischer Plumbing Cycling Team/Jet City Velo
24 Jerry Cutright   Highlands Ranch Co 8459  163 
25 David Queen   Shoreline, WA 236441  106 20/20 Fuel
26 Brett Gaspers   Edmonds, WA 222902  142 Apex Racing Team
27 David Parsons   Sammamish, WA 281615  150 Mr. Crampy's
28 Phillip Meyer   Auburn, WA 202375  129 Phils South South
29 Sam Taagen   Seattle, WA 214617  159 20/20 Fuel
30 Michael Braaten   Lakewood, WA 4537  101 Old Town Bicycle Race Team (OTB)/Old Town Bicycle (OTB)
31 Keith Dilly   Seattle, WA 253013  164 Ragnarok Racing
32 Reeve Geary   Seattle, WA 12989  125 Blue Rooster/Sports Medicine Clinic/Avanti Racing Club
33 Dwight Snodgrass   Tacoma, WA 358951  116 Old Town Bicycle (OTB)
34 Jason Land   Seattle, WA 107699  103 Fischer Plumbing Cycling Team/Jet City Velo
35 Shane Kromrey   Everett, WA 270018  112 
36 Mark Lambie   University Place, WA 20216  139 Double Check
37 John McHale   Seattle, WA 236928  158 20/20 Fuel
38 Dan Becraft   Seattle, WA 218169  108 MOOTS
38 Ken Harmon   Snoqualmie, WA 360203  110 Fischer Plumbing Cycling Team/Jet City Velo
38 Alex Votry   Edmonds, WA 330594  118 Blue Rooster/Sports Medicine Clinic/Avanti Racing Club
38 Francisco Pons   Maple Valley, WA 276266  115 Fischer Plumbing Cycling Team/Jet City Velo

Men - Cat 3 - Master - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Johnson   Silverdale, WA0:46:57.9 387564  303 
2 Buff Hopper   Everett, WA0:48:11.1 290502  669 Team Double Check
3 John Roberts   Federal. Way , WA0:48:13.6 269540  656 Team Double Check
4 Glen Conley   Bothell, WA0:48:15.5 165167  651 
5 James Wagner   Auburn, WA0:49:20.1 64329  670 
6 Barry Johnson   Woodinville, WA0:49:27.6 48815  665 J L Velo
7 David Bennett   Arlington, WA0:49:39.5 252500  650 
8 Don Lewis   St Louis, MO0:42:38.0 144942  688 
9 Marshall Will   Stanwood, WA0:43:14.6 134012  668 WWCC Dimensional
10 David Stanton   Kenmore, WA0:43:16.7 52077  652 Cucina Fresca Cycling Team/Seattle Super Squadra
11 Timothy Tarte   Kirkland, WA0:43:44.7 35013  671 Cyclocrossracing.com
12 Steve Tauscheck   Anacortes, WA0:44:01.8 235523  655 Team Double Check
13 Frank Bennish   0:44:32.0  674 
14 Dave Hull   0:45:04.0  662 
15 Brian Volkert   Normandy Park, WA0:43:18.9 176988  654 Team Double Check
16 Tom Holmes   Seattle, WA 16611  661 

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rory Jack   Seattle, WA0:29:28.3 329332  201 Husky Cycling
2 Aaron Griffith   Kent, WA0:29:29.8 305626  240 SCCA Starbucks
3 Clinton Seal   Everett, WA0:29:33.9 254885  113 Voler/Bicycle Centre Racing/Cycling Northwest
4 Bryan Torian   Olympia, WA0:29:36.1 342538  128 Olympia Orthopaedic Associates Cycling T/CBC Racing
5 Tony Blazejack   Seattle, WA0:29:38.0 304571  167 SCCA Starbucks
6 Ben Shaklee   Bellingham0:29:41.0 389941  216 Jacks Bicycle Center
7 Zachary Poehlman   Anacortes, WA0:29:46.5 307705  283 
8 Tim Hubner   Bellingham, WA0:29:55.1 286035  207 BFF
9 Matt Kreger   Seattle, WA0:30:27.4 391326  149 
10 Raymond Tse   Seattle, WA0:30:42.6 251818  225 Cucina Fresca Cycling Team
11 Dieter Laskowski   Seattle, WA0:30:43.5 360182  124 
12 William Muehlhausen   Bothell, WA0:30:51.9 332792  146 JL Velo Racing Team/Northwest Velo
13 Anders Pedersen   Snohomish, WA0:30:56.3 328344  138 JL Velo Racing Team/Northwest Velo
14 Mark Fry   Baton Rouge La0:31:07.5 331420  184 Bicycle Centres
15 Scott Funston   Black Diamond, WA0:31:14.4 270185  121 Revel Consulting/Rad Racing NW
16 Jacob Sheppard   Seattle, WA0:31:18.7 381419  195 Recycled Cycles
17 Cody Young   Lynnwood, WA0:31:22.2 386330  153 
18 Travis Elliott   Kenmore, WA0:31:39.1 360417  120 Garage Racing
19 Mathew Johnson   Marysville, WA0:31:51.1 391072  203 
20 Andy Campbell   Seattle, WA0:32:01.1 385635  247 Motofish Racing
21 Andrew Oberst   Seattle, WA0:32:04.7 244491  284 
22 Martin VanEycke   Tacoma0:32:09.9 375025  164 Tacoma Bike Racing
23 Jeff Rasor   Seattle, WA0:32:33.2 210470  110 
24 Kody Raymond   Olalla, WA0:32:39.5 284504  151 Old Town
25 Andrew Waddell   0:32:42.4  277 Rad Racing
26 Maximilian Wigley   Seattle, WA0:32:49.5 388869  260 Soft Like Kitten
27 Francis Atkinson   Port Townsend, WA0:32:51.1 310182  280 Packet Pickup
28 Kyle Howlett   Kent Wa 980420:33:02.1 235591  123 
29 Jason Hansen   Fife, WA0:34:09.0 318090  122 Tacoma Bike
30 Benjamin King   Anacortes, WA0:34:15.1 284055  107 Revel Consulting/Rad Racing NW
31 Jeff Feligno   Geneva Ny0:34:20.2 366250  177 The 3 Must Drink Beers
32 Paul Sage   Camarillo Ca0:34:47.8 387963  234 
33 Mario Rivas   Oak Harbor, WA0:35:12.2 391631  232 
34 Andrew Wittwer   Olalla, WA0:35:51.9 323518  152 Old Town
35 Aaron Urquidez   Seattle, WA0:36:00.0 146784  282 Durango Wheel Club
36 Jeff Lynch   Seattle, WA0:36:05.1 256650  262 blue rooster
37 Tyler Daniel   Woodinville, WA0:36:33.9 292775  119 JL Velo Racing Team/Northwest Velo
38 Luke Grant   Federalway, WA0:36:54.2 292862  105 JL Velo Racing Team/Northwest Velo
39 Tony Cordova   Mercer Island, WA0:37:16.6 336548  118 Fischer Plumbing Cycling Team/Jet City Velo
40 Chris Clevenger   0:38:15.9  171 
41 Mat Questad   Duvall, WA0:38:45.3 391223  281 Packet Pickup
42 Ryan Brown   0:40:21.2  219 
43 Case deVries   0:30:55.5  286 
44 Jeff Evans     181 Olympia Orthopaedic Associates Cycling T/CBC Racing
45 Michael McLane   Bellevue, WA 388581  109 
46 Dan Hoeppner     230 

Men - Cat 4 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roger Burton   Bothell, WA0:30:17.6 356781  479 Blue Rooster/Sports Medicine Clinic/Avanti Racing Club
2 Chad Olson   Redmond, WA0:30:29.5 287159  440 Cucina Fresca
3 Ryan Kelly   Mukilteo, WA0:30:31.6 379379  457 Voler/Bicycle Centre Racing/Cycling Northwest
4 Charly George   Mukilteo, WA0:30:43.5 358899  427 Voler/Bicycle Centre Racing/Cycling Northwest
5 Scott Whaley   Seattle, WA0:31:02.3 347040  499 
6 Nate Galpin   0:31:08.0  570 
7 Lee Newkirk   Seattle, WA0:31:11.0 387513  510 Cycle U
8 Adam Blexrud   Seattle, WA0:31:14.1 3942  574 
9 Chris McNulty   Seattle, WA0:31:17.5 330884  416 
10 David LaSarteMeeks   Seattle, WA0:31:24.1 305115  430 
11 Tiff Koehn   0:31:25.9  560 Fischer Plumbing Cycling Team/Jet City Velo
12 Jason Ellis   Portland, OR0:31:27.6 218935  530 Daggers
13 Scott McNees   Poulsbo, WA0:31:36.1 109041  415 
14 George Mount   Lakewood0:31:54.3 360495  549 
15 Brian Tucker   Seattle, WA0:31:56.2 164156  447 SCCA Starbucks
16 Travis Fulton   Duvall, WA0:31:59.5 12553  504 Motofish Racing
17 Kozo Nozawa   Seattle, WA0:32:07.2 388665  434 Blue Rooster/Sports Medicine Clinic/Avanti Racing Club
18 Brian Palen   Seattle, WA0:32:33.0 186715  490 Colavita Racing
19 Gavin Joughin   Seattle0:32:38.9 390552  526 
20 Peter Nelson   Seattle, WA0:32:41.6 205257  443 
21 Wes Wahlin   Issaquah, WA0:32:43.6 178218  503 SCCA/Starbucks Cycling
22 Kevin Flick   Seattle, WA0:33:27.9 166472  572 
23 Stefan Hampden   0:33:29.4  573 
24 John Bennitt   Bellevue, WA0:33:31.2 328588  424 
25 Terence Davis   Auburn, WA0:33:33.4 285228  406 Fischer Plumbing Cycling Team/Jet City Velo
26 Joseph Coats   Poulsbo, WA0:33:48.4 183176  403 20/20 Fuel
27 Thomas Mallett   0:33:49.2  563 Bailey BIkes
28 Steven Moe   Kingston Wa0:33:50.1 371791  432 
29 Edward Rubio   Seattle, WA0:33:56.9 388591  420 
30 John McKay   Seattle, WA0:34:07.1 298779  509 SCCA Starbucks
31 Chris Huffman   0:34:09.2  552 
32 Michael Ipsen   Snohomish0:34:27.8 389635  481 
33 Austin Treloar   0:35:02.9  571 
34 Craig Hetherington   Seattle, WA0:35:17.8 56451  523 
35 Brent Willems   0:35:21.5  542 Motofish Racing
36 Mischa Burnett   Bellingham, WA0:35:22.4 391781  566 Packet Pickup
37 Kenneth Ramirez   Seattle, WA0:35:31.9 255649  547 apex
38 Alex Young   Olympia, WA0:35:32.8 360431  455 
39 Greg Gizinski   Seattle, WA0:35:36.5 360327  428 
40 Ben Miller   North Bend, WA0:35:44.9 388866  534 
41 Michael Correa   Issaquah, WA0:35:46.8 309670  567 Packet Pickup
42 Casey Cramer   Des Moines, WA0:36:01.5 8072  404 Old Town Bicycle Race Team (OTB)/Old Town Bicycle (OTB)
43 Harrison Magun   Mercer Island, WA0:36:08.2 323844  431 
44 Shawn Tomlinson   Seattle, WA0:36:54.3 271083  437 4 corners Racing
45 Anthony Barlow   Marysville0:36:56.9 391731  565 Packet Pickup
46 Wright Dickinson   Seattle, WA0:37:01.7 391878  478 
47 Tory Grant   Sumner, WA0:37:04.2 13913  439 Old Town Bicycle Race Team (OTB)/Old Town Bicycle (OTB)
48 Bryan Petersen   Mukilteo, WA0:37:12.8 27858  568 Packet Pickup
49 Randy Larson   Tacoma0:37:17.8 389031  465 
50 David Gudgel   Seattle0:37:37.0 390554  521 
51 Dan Labuda   Seattle, WA0:28:39.3 213508  484 Garage Racing
52 Robert Jordan   Lacey, WA0:28:42.6 389873  545 Mafia Racing
53 Jesse Sycuro   0:29:15.5  506 
54 Scott Braswell   Seattle, WA0:29:47.2 391522  554 Packet Pickup
55 Geoffrey Nelson   Seattle, WA0:30:27.0 360652  502 
56 Kyle Trefry   Snoqualmie, WA0:31:37.6 389095  476 
57 Jim Wallingford   0:31:50.0  550 
58 Nick Leggett   Seattle, WA 353188  412 JL Velo Racing Team/Northwest Velo
59 Peter Tang   Seattle, WA 338864  466 NWCC/Dimensional
60 Chuck Kralovich   Seattle, WA 388756  411 
61 Geoffrey Grosenbach   Seattle, WA 332972  408 

Men - Cat 4 - Master - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 chris wood   Maple Valley0:31:26.8 389465  138 Fischer Plumbing Cycling Team/Jet City Velo
2 Tobin Copley   0:31:38.1 391191  183 Escape Velocity
3 Anthony Whiley   Olympia, WA0:32:25.8 102809  136 JL Velo Racing Team/Northwest Velo
4 Erik Olson   Seattle, WA0:32:46.0 26714  172 Cucina Fresca
5 Jason Cameron   Seattle, WA0:32:51.5 288763  213 Recycled Cycles
6 Paul Dinger   Newcastle, WA0:32:52.5 271936  150 Cucina Fresca
7 Scott Monett   Tacomaa, WA0:33:28.7 343104  126 Tacoma Bike
8 James Christensen   Tacoma, WA0:33:30.7 6840  151 
9 Larry Steinberg   Sammamish, WA0:33:53.2 284422  112 Mr. Crampy's
10 John Bissell   Edmonds, WA0:33:54.0 322638  116 Avanti Racing Club
11 Quinn Dusenberry   Bothell, WA0:33:54.8 344730  141 Blue Rooster/Sports Medicine Clinic/Avanti Racing Club
12 Gary Lardizabal   Seattle, WA0:33:58.4 47132  168 Bikesport
13 Tim FitzGerald   0:34:11.3  227 
14 eric stromerson   Bellingham, WA0:34:21.2 391754  225 Packet Pickup
15 Larry Elliott   Olympia, WA0:34:24.1 253010  123 Olympia Orthopaedic Associates Cycling T/CBC Racing
16 Michael McGuffin   Mercer Island, WA0:34:29.2 331382  137 Cucina Fresca
17 Alex Rising   Renton, WA0:34:32.1 388923  143 Fischer Plumbing Cycling Team/Jet City Velo
18 Donny Buchanan   Olalla, WA0:34:32.9 388555  100 Old Town Bicycle
19 Joseph Christian   Edmonds, WA0:35:01.5 75566  156 Blue Rooster/Sports Medicine Clinic/Avanti Racing Club
20 Dan Arildson   Bellevue, WA0:35:10.2 286203  160 JE Velo
21 Chris Johns   0:35:11.7  139 Blue Rooster/Sports Medicine Clinic/Avanti Racing Club
22 Kenneth Dong   Seattle, WA0:35:17.8 294079  122 Fischer Plumbing Cycling Team/Jet City Velo
23 Peter Barrett   Seattle, WA0:35:22.8 2705  179 Bikesport
24 Bill Koonce   Kirkland, WA0:35:25.1 19632  124 Fischer Plumbing Cycling Team/Jet City Velo
25 Joseph fitzgerald   Monroe0:35:29.6 391769  164 
26 Jimmy VItelli   Bellevue, WA0:35:36.9 264448  115 
27 Robert Rice   Seattle , WA0:35:43.6 368567  170 Bikesport
28 Brad Strauch   Woodinville, WA0:36:06.7 209896  147 Broadmark
29 Scott Cary   Seattle, WA0:36:09.7 303103  220 Slalom Consulting
30 Bradley Karvasek   Issaquah, WA0:36:18.1 188755  104 Cucina Fresca
31 Mike Mallory   Cheyenne, WY0:36:40.5 164799  140 Fanatic
32 Stephen Bolt   Lakewood, WA0:37:23.6 326070  117 Old Town Bicycle (OTB)
33 Thomas Capell   Seattle, WA0:37:41.5 264394  118 Phil's Southside Cyclery
34 Bill Thordarson   Kirkland, WA0:37:57.8 390613  187 
35 Mark Daniel   Woodinville, WA0:38:27.6 294352  120 JL Velo Racing Team/Northwest Velo
36 Guy Maddison   Seattle, WA0:38:29.4 388504  106 
37 Timothy Knudson   Tacoma, WA0:38:30.5 151988  181 Old Town Bicycle
38 Michael Levenson   Duvall, WA0:39:34.3 388713  105 Mr. Crampy's
39 Chris Klemczyk   0:39:39.8  191 
40 Mark Lovre   Seattle, WA0:40:09.0 391653  212 
41 Chris Hermoso   Seattle, WA0:40:40.4 158340  224 Packet Pickup
42 Patrick Linke   0:32:10.6  190 Slalom Consulting
43 Bryan Willman   Kirkland, WA0:35:45.9 361731  131 
44 Raymond Rosario   Herndon0:39:58.9 392419  226 
45 Paul Forte     228 Montana Velo
46 John Sullivan   Seattle, WA 360029  129 

Men - Cat 4 - Master - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Milligan   Issaquah, WA0:34:14.3 276787  310 Fischer Plumbing Cycling Team/Jet City Velo
2 James Rice   0:34:15.1  342 Jet City Velo
3 Greg Heitman   Everett, WA0:34:22.0 15726  324 Team Double Check
4 Ian Searle   Bellevue, WA0:34:27.6 357944  325 Team Double Check
5 Donald Heirman   Snohomish, WA0:35:01.9 15717  315 voler
6 Frank Benish   Monroe, WA0:35:54.2 283601  317 WAR
7 Ken Yalowitz   Seattle0:37:01.8 391572  341 Packet Pickup
8 Robert Bradley   Olympia, WA0:37:32.7 332132  300 Olympia Orthopaedic Associates Cycling T/CBC Racing
9 Roger Giebelhaus   0:37:41.4  546 
10 Jeff Mason   Everett, WA0:37:42.2 391048  334 
11 Amos Galpin   Seattle, WA0:37:43.5 12711  316 Project iSOTOPE
12 Craig Burgess   Edmonds, WA0:38:36.5 385950  309 Blue Rooster/Sports Medicine Clinic/Avanti Racing Club
13 Scott Moore   Seattle, WA0:38:54.9 327892  311 Team Double Check
14 Timothy McCormick   Bothell, WA0:39:20.9 23329  305 Fischer Plumbing Cycling Team/Jet City Velo

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adrian Magun   Mercer Island, WA0:17:06.1 375179  707 Cycle U
2 Calder Wood   Anacortes0:17:15.2 391836  761 
3 Logan Brady   Steilacoom, WA0:17:34.5 383644  759 Old Town
4 Brennan Hodgins   Mercer Island, WA0:17:43.7 361294  701 Cycle U
5 Ethan Casebolt   Olympia, WA0:18:16.0 327518  718 Revel Consulting/Rad Racing NW
6 Kyle Dickinson   0:18:16.7  751 Revel Consulting/Rad Racing NW
7 George Cretu   Redmond, WA0:19:52.7 360932  725 JL Velo
8 Nathan Morrisson   Kent, WA0:20:13.8 347336  708 Revel Consulting/Rad Racing NW
9 Holden Berg   Arlington, WA0:21:39.5 330762  705 Cycle U
10 Trey Trefry   Snoqualmie0:22:13.2 389088  716 
11 Jack Spranger   Seattle, WA0:22:17.3 327592  710 Motofish Racing
12 Cole Reynoldson   0:22:29.6  753 Flight Racing
13 Alexander Bennett   Bellevue, WA0:25:06.5 361290  749 
14 Mikey Munoz   0:25:36.9  714 
15 Pascal Lovre   Seattle, WA0:27:48.4 391654  741 
16 Jaiden Chavis   0:31:12.1  764 
17 Parker King   Anacortes, WA 360249  702 Revel Consulting/Rad Racing NW

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Funston   Black Diamond, WA0:15:03.7 270185  321 Revel Consulting/Rad Racing NW
2 Benjamin King   Anacortes, WA0:15:27.4 284055  340 Rad Racing NW
3 Alexander Walentynowicz   Mill Creek, WA0:16:03.3 326272  306 Revel Consulting/Rad Racing NW
4 Mitchell Thornton   Issaquah, WA0:16:15.4 296923  305 JL Velo Racing Team/Northwest Velo
5 Brayden Buchanan   Seattle, WA0:16:56.2 285748  339 Revel Consulting/Rad Racing NW
6 Alastair Magun   Mercer Island, WA0:16:58.9 317500  304 Cycle U
7 Gideon Bender   Duvall, WA0:17:02.7 271119  323 Revel Consulting/Rad Racing NW
8 Derrick Howlett   Kent, WA0:17:13.1 284649  303 
9 Alexander Brady   Steilacoom, WA0:17:15.4 383642  750 Old Town Bicycle
10 Henry Geary   Seattle, WA0:17:27.0 277512  212 JL Velo Racing Team/Northwest Velo
11 Matthew Adolf   Everett, WA0:17:40.5 302963  307 JL Velo Racing Team/Northwest Velo
12 Steven Raymond   Olalla, WA0:17:41.8 284505  316 Old Town Bicycle
13 Skyler Schroeder   Olympia, WA0:18:13.6 302494  330 Revel Consulting/Rad Racing NW
14 Sam Zivin   Seattle, WA0:19:01.3 357393  341 JL Velo
15 Wyatt Mason   Everett, WA0:21:17.3 378713  301 Revel Consulting/Rad Racing NW
16 Jack Arildson   Bellevue, WA0:22:29.4 329240  331 JL Velo Racing Team/Northwest Velo
17 Ben Reed   Seattle , WA0:00:00.0 391434  335 Billings Middle School

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Forrest Golic   North Bend, WA0:15:10.4 388093  250 
2 Jarrett Aregger   Kent, WA0:15:15.1 285209  255 JL Velo Racing Team
3 Lewis Whiley   Olympia, WA0:15:17.5 351580  278 Rad Racing NW
4 Layton CarrollNovack   Seattle, WA0:15:50.3 375805  253 
5 Logan Roy   North Bend, WA0:15:59.3 361997  256 Compass Outdoors
6 Keenan Reynolds   Bend, OR0:17:12.6 330220  275 Bend Endurance Academy
7 Trey Thornton   Issaquah, WA0:18:28.4 296922  270 
8 Alexander West   Covington, WA0:19:19.8 278369  266 Center Cycle

Women - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jadine Riley   Seattle0:34:17.3 187804  705 Team Group Health
2 Jodi Connolly   Seattle, WA0:34:28.2 301492  560 Blue Rooster
3 Hidi Cramer   Des Moines, WA0:35:35.6 180751  555 Soft Like Kitten
4 Tricia Sandstrom   Seattle, WA0:35:38.5 220308  554 Sound Velo Cycling Club
5 Wanda Howlett   Kent, WA0:36:49.7 73915  552 
6 Marcy Sutton   Seattle, WA0:37:23.6 383910  551 
7 Lindsay Parker   Norwich, VT0:28:31.8 382937  713 
8 Monica Dewald   Seattle, WA0:28:57.9 269694  556 Cucina Fresca(signed up for C4)
9 Amara Edwards   Renton , WA0:29:12.9 170202  558 Greggs Trek
10 Linda Maza-Sparks   Normandy Park, WA0:30:39.0 234640  557 Team Double Check
11 Marta Medcalf   Vashon, WA0:31:27.8 206931  553 Cycle U

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Courtenay McFadden   Bellingham, WA 262453  15 Voler Bicycle Centres
2 Kari Studley (1 - Cat1)   Bothell, WA 207049  12 Team Redline
3 Melanie Lewis (2 - Cat1)   Duvall, WA 195970  Cycle U-PopCap
4 Kristen Kelsey (3 - Cat1)   Woodinville, WA 269835  Cycle U-PopCap
5 Andrianna Zolton (1 - Cat2)   Edmonds, WA 286622  11 Kirkland Bicycle
6 Marsa Daniel (2 - Cat2)   Seattle, WA 302047  Group Health
7 Lea Stralka (3 - Cat2)   Seattle, WA 232254  16 Ragnarok
8 Naoko Forderer (4 - Cat2)   Kirkland, WA 253148  24 FischerPlumbing
9 Julie Robertson-Zivin (5 - Cat2)   Seattle, WA 237676  Recycled Cycles Racing/Boat Street Cycle Club (BSCC)
10 Tamara Donnelly (6 - Cat2)   Seattle, WA 236577  Trek CXC
11 Karen Wilkinson   Seattle, WA 236442  21 Sound Velo Cycling Club
12 Sara Fletcher (4 - Cat1)   Bainbridge Island, WA 320616  25 

Women - Cat 1/2/3 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jodi Dugette     375 Alki Rubicon
2 Jill Ramsey (1 - Cat3)   Bothell, WA 148269  351 Jet City Velo
3 Lisa Coyne (2 - Cat3)   Seattle, WA 328328  364 Team Group Health
4 Carol Johnson (3 - Cat3)   Seattle, WA 197530  358 Greggs
5 Sabrina Hendrick (4 - Cat3)   Seattle, WA 364721  361 FischerPlumbing
6 Lori Brazel (5 - Cat3)   Federal Way, WA 306405  357 Old Town Bicycle (OTB)
7 Rachel McLain-Rollins (6 - Cat3)   Puyallup, WA 252600  352 Old Town Bicycle (OTB)
8 Kristen Crupi (7 - Cat3)   Seattle, WA 204364  366 Ragnarok
9 Michelle Petrick (8 - Cat3)   Seattle, WA 235525  353 Avanti Racing Club

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Casebolt   Olympia, WA 256332  31 Revel Consulting/Rad Racing NW
2 Heidi Wood   Seattle, WA 309733  54 Alki Rubicon
3 Whitney Anderson   Bellingham, WA 291552  51 Greggs
4 Sharon Gregg   Seattle, WA 270361  47 Blue Rooster
5 Hidi Cramer   Des Moines, WA 180751  45 Soft Like Kitten
6 Shannon Mallory   Bellingham, WA 285753  59 Fanatik
7 Molly Martin   Redmond, WA 269654  55 Mafia Racing NW
8 Alexandra McKay   Seattle, WA 275900  44 SCCA / Starbucks
9 Theresa Harding   Seattle, WA 333834  32 SCCA/Starbucks Cycling
10 Devon Simpson   Kirkland, WA 196519  41 Team Group Health
11 JoAnne Anderson   Seattle, WA 218335  49 Rubicon
12 Katie Ellis   Bothell, WA 364717  48 Voler / Bicycle Centre
13 Amanda McNabb   Lynnwood, WA 236233  37 Team Grouip Health
13 Kathryn Meckle   Rochester, WA 298536  33 CBC Racing
13 Eva Wong   Seattle, WA 327070  35 Blue Rooster/Sports Medicine Clinic/Avanti Racing Club

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ellie Booher   Seattle0:35:38.1 391672  450 Team Group Health
2 Karine ValliantSaunders   Seattle, WA0:35:46.5 367868  426 SCAA Starbucks
3 Carla Brock   Issaquah, WA0:36:09.6 342996  406 Team Group Health/Sound Velo Cycling Club
4 Christie Fix   Seattle, WA0:36:45.5 333362  407 Mafia Racing NW
5 Adrienne Moore   Seattle0:36:59.9 388610  430 
6 Kirsten Jensen   0:38:01.3  459 
7 Sarah Atwood   Kenmore, WA0:38:14.6 339182  460 
8 Amber Gunning   0:38:38.3  457 SCCA/Starbucks Cycling
9 Caylen Beaty   Seattle, WA0:39:09.3 391755  453 team Group Health
10 Julia Slejko   0:31:55.5  434 Rivet Sportsgarage
11 Eleanor James   Seattle, WA0:31:57.6 297799  441 JL Velo
12 Karen Fortenberry   0:34:20.4  447 Cyclo - W
13 Maren Claassen     458 

Women - Cat 4 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robbie Phillips   Seattle, WA0:37:17.3 379347  605 Blue Rooster/Sports Medicine Clinic/Avanti Racing Club
2 Emily Nevin   Seattle, WA0:37:19.3 362211  616 
3 Alyson Indrunas   Bellingham, WA0:37:47.7 358516  612 Jack's Bicycle Center
4 Jill Langley   Stanwood, WA0:38:02.1 366574  608 NWCC DIMENSIONAL
5 Jenny Emsky   Fall City, WA0:28:43.8 235502  619 CX Racing.com
6 Marne FoxBarrow   Kirkland0:28:44.9 385894  600 Blue Rooster/Sports Medicine Clinic/Avanti Racing Club
7 Julie Heidt   0:29:15.8  641 DoubleCheck
8 Cheryl Batty   Bellingham, WA0:29:16.6 2894  635 Jodi's Homegrown
9 Lori Sledge   Seattle, WA0:29:29.2 332240  607 Sound Velo Cycling Club
10 Erin Alving   Seattle, WA0:29:57.1 391627  626 
11 Rebecca Nelson   0:29:59.8  630 
12 Clare Walton   0:30:12.9  648 
13 Kathleen Oliver   Tacoma, WA0:30:39.9 207654  609 Phil's Southside Cyclery
14 Susan Rowlee   Mill Creek, WA0:31:08.1 331556  617 
15 Margaret Walter   Tacoma, WA0:31:08.9 252782  623 Old Town
16 Emanuela Agosta   Seattle, WA0:31:12.6 364951  644 Team Group Health
17 Kathy Hardy   Traverse City, MI0:31:38.2 374185  649 
18 Sara Rigel   Seattle, WA0:31:49.0 359581  632 Mafia Racing NW
19 Kelli McNees   Poulsbopoulsbo, WA0:31:53.7 388865  602 
20 Melinda Burdo   Kirkland, WA0:32:11.5 5475  645 Team Group Health
21 Claire Kline   Bothell, WA0:32:57.2 306914  615 Team Double Check
22 La'Akea Siverts   0:33:05.0  627 Confluence
23 Frances Marquart   Roy, WA0:38:29.1 360589  603 
24 Tammy Preuss   Woodinville, WA0:41:14.4 389602  620 
25 Ellen Butzel   Seattle, WA 293133  634 Blue Rooster

Women - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aynslee King   Anacortes0:21:14.5 384768  703 Revel Consulting/Rad Racing NW
2 Addison Leckrone   Steilacoom, WA0:23:43.2 388587  704 
3 Kestrelle Kozak   0:25:51.5  763 
4 Anna Munoz   0:26:00.0  713 
5 Faith Gudgel   0:15:13.5  754 
6 Kaelen Coles-Lyster   0:17:12.0  762 

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sierra Kozak   0:18:44.5  342 
2 Eleanor James   Seattle, WA0:19:38.9 297799  312 JL Vello
3 Hayden Gizinski   Seattle, WA0:20:52.2 364755  319 Cycle U

Women - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stacey Giuffre   Sammamish Wa0:19:41.8 249805  258 Cycle U

Mixed - Junior - 6-9

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Annie Rosser   0:11:41.7  997 
2 Ezekial Bender   0:11:42.5  816 Rad Racing NW
3 Joe Spranger   Seattle, WA0:12:17.3 391758  743 Motofish Racing
4 Preston Collins   0:12:33.9  999 
5 Steiner Christensen   Tacoma, WA0:12:41.9 390064  730 
6 Annika Alving   Seattle, WA0:13:06.3 391629  733 
7 Anthony Levenson   0:13:28.8  734 
8 Henrik Daray   Olympia, WA0:13:32.1 390455  727 
9 Lili Gudgel   0:16:01.8  802 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSierra NevadaUSACDFBonk BreakerOSMOCUORESpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee