Race Results for
Tuesday Night Cross
St Louis Park, MN
(Event Information)
Cyclocross on 09/25/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patrick Lemieux   Saint Paul, MN 210769   Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
2 Fred Mills (1 - Cat2)   Saint Louis Park, MN 261006   Revolution Cycle/Twin Six
3 Jesse Rients   Shakopee, MN 147524   
4 Innokenty Zavyalov (2 - Cat2)   Minneapolis, MN 319002   Omnium Racing
5 Owen Thoele (3 - Cat2)   Minneapolis, MN 211174   Category 6 Racing Squad
6 Charles Simacek (4 - Cat2)   Minneapolis, MN 230406   
7 Brendan Bellew (5 - Cat2)   New Prague, MN 313010   Angry Catfish
8 Oliver Vrambout   Bayport, MN 121438   The Bikery Du Nord
9 Charles Simacek (6 - Cat2)   Minneapolis, MN 230406   
10 Jake Szymanski (1 - Cat3)   Minneapolis, MN 328180   
11 Joshua Bauer (7 - Cat2)   Minneapolis, MN 377510   
12 Daniel Jansen (8 - Cat2)   Minnetonka, MN 17677   
13 Reece Oleson (2 - Cat3)   Jordan, MN 349404   Bianchi/Grand Performance
14 Samuel Bramel (9 - Cat2)   Little Canada, MN 291951   County Cycles
15 Daniel Strese (3 - Cat3)   Bloomington, MN 247774   Flat City Cycling Club Inc.
16 Ryan Marsel (10 - Cat2)   Minneapolis, MN 313268   Behind-Bars/LGR
17 Daniel Jacobsen (11 - Cat2)   Saint Paul, MN 277887   Omnium Racing
18 Jeff Peterson (4 - Cat3)   Minneapolis, MN 327274   Omnium Racing
19 Brian Koeneman (12 - Cat2)   Apple Valley, MN 46700   Team Wheel & Sprocket
20 Andris Delins (5 - Cat3)   Minneapolis, MN 333848   Bianchi/Grand Performance
21 Agustin Deltour (6 - Cat3)   Burnsville, MN 377504   Top Natchez Racing
22 Tim Gut (7 - Cat3)   Eagan, MN 326968   
23 Todd Schmidt (8 - Cat3)   Hopkins, MN 31657   
24 Kent Throlson (13 - Cat2)   Minneapolis, MN 179235   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
25 Gregorio Ramirez   Hopkins, MN 326564   
26 Rich Bergstrom (14 - Cat2)   Minneapolis, MN 193869   Evolution Racing
27 Jeremy Ames (9 - Cat3)   Minneapolis, MN 285970   
28 Keith Bianchi (15 - Cat2)   Saint Paul, MN 188055   St Paul Bicycle Racing Club
29 Nick Valdes (10 - Cat3)   Minneapolis, MN 245162   
30 Paul Harrison (11 - Cat3)   Minneapolis , MN 94132   Flat City Cycling Club Inc.
31 Andrew Barlage (12 - Cat3)   Hopkins, MN 301985   Omnium Racing
32 Matt Leizinger (16 - Cat2)   Minnetonka, MN 284245   Omnium Racing
33 Mark Rathbun (13 - Cat3)   Elk River, MN 149700   Basso pb Tonka Cycle
34 Nathaniel Shea   Edina, MN 274359   MBRC/Flanders
35 Pat Dowling (14 - Cat3)   St. Louis Park, MN 44129   Flat City Cycling Club Inc.
36 Daniel Boyles (15 - Cat3)   Ramsey, MN 278248   Behind-Bars/LGR
37 Peter Anderson (16 - Cat3)   Saint Paul, MN 227969   GS Circo Azzurro
38 Jacklyn Carlson (17 - Cat3)   Waconia, MN 259941   SilverCycling

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sam Berkland      
2 Marcus Bush   Minneapoilis, MN 293091   
3 Dave Fetters   Minneapolis, MN 266342   
4 Daniel Svedberg   Woodbury, MN 278187   Minnesota Junior Cycling, Inc.
5 Gregory Alexander   Woodbury, MN 298718   
6 William Dick   Minneapolis, MN 360265   Top Natchez Racing
7 Matthew Olson   Eden Prairie, MN 370629   
8 Brian Gaines   Minneapolis, MN 244626   County Cycles
9 Michael Gaines   Minneapolis, MN 244643   St Paul Bicycle Racing Club
10 Ryan Larson   Minneapolis, MN 313780   Birchwood/GIS
11 David Hart   Stanthonyvillage, MN 289783   Bianchi/Grand Performance
12 Todd Thurmes   Saint Paul, MN 340342   Freewheel Bike
13 Ryan Carlson   Minnetonka, MN 264020   Twin Six
14 Trent Luger   Edina, MN 386182   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
15 Anthony Ferrara   Minneapolis, MN 291373   Twin 6
16 Dwight Skinner   Minneapolis, MN 326624   
17 Eric Boyles   Anoka 376993   Behind-Bars/LGR
18 Jameson Wiltermood   Minneapolis 378624   Freewheel Bike
19 Ananda Bates   Minneapolis 387126   
20 David Lukaska   Edina, MN 360600   
21 Ken Earley   Minneapolis, MN 381525   Category 6 Racing Squad
22 Nat McIntyre   Minneapolis, MN 360271   
23 Phillip Clark   Minneapolis, MN 356472   
24 Wes Frame      
25 KELLY NESS   Eden Prairie, MN 389676   
26 Bart Hollaren   Rosemount, MN 333156   
27 Bruce Porter   Woodbury, MN 358801   Bianchi/Grand Performance
28 Jeremy Iverson   St. Louis Park, MN 386636   
29 Jeff Damm   Minneapolis, MN 360269   
30 Nick Boulton   Saint Paul, MN 359607   Synergy
31 Verlon Langland      
32 Evan Heisler   Minneapolis, MN 361166   
33 Ben Weaver      
34 kevin guiney   Minneapolis, MN 389137   
35 Matt Appleman   Robbinsdale, MN 160003   Minnesota Cycling Team
36 Matt Lovaas   Edina, MN 221930   International Christian Cycling Club
37 Matthew Prior   Minneapolis, MN 388901   
38 Ben Johnson   Minnetonka, MN 295908   Freewheel Bike
39 Christoffer Graham   Wayzata, MN 56693   
40 Brian Wray   Crystal, MN 307912   
41 Chris Owens   Eden Prairie, MN 293953   
42 Leo Haefemeyer      
43 Bryan Gerding   Minneapolis, MN 177126   Freewheel Bike
44 Andrew Lageson   Minneapolis, MN 356842   St Goose Bike Team
45 Thomas Little      
46 Carl sledgister   Edina, MN 146835   
47 Ryan Guthrie   Hugo, MN 356819   Gopher Wheelmen
48 Stephen Wilson   Golden Valley, MN 304044   
49 David Seifert      
50 Joel Swenson   Bloomington 382734   
51 Joe Vail   Minnetonka, MN 387523   
52 Ryan Williams      
53 Tyler Johnson      
54 Wyatt Furois   Falcon Heights, MN 361699   Gopher Wheelmen
55 Adam Vail   Minnetonka, MN 388426   
56 Richard Scheig   Denver, CO 31518   
57 John Bryant   St Paul, MN 42615   Bianchi/Grand Performance
58 Kevin Cleereman   Saint Paul, MN 358490   
59 Mark Seaburg   Hopkins, MN 334964   
60 Adam Weitzner   Minneapolis, MN 383139   
61 Geoff Egerman      
62 Dave Khox      
63 Matthew Johannsen   Minneapolis, MN 361955   Omnium Racing
64 Dylen Wetteland   Roseville, MN 379053   Gopher Wheelmen
65 Robert Vigil   Eden Prairie, MN 223690   Minnesota Cycling Team
66 Anthony Hilligoss   Eden Prairie, MN 384819   Angry Catfish
67 Theo Halvorson   Minneapolis, MN 388804   
68 Peter Johnson   Minnetonka, MN 387518   
69 Cole Herrmann   Minneapolis, MN 361697   
70 Kent Furois   Falcon Heights, MN 341008   Gopher Wheelmen

Men - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesse Rients   Shakopee, MN 147524   
2 Brian Koeneman (1 - Cat2)   Apple Valley, MN 46700   Team Wheel & Sprocket
3 Oliver Vrambout   Bayport, MN 121438   The Bikery Du Nord
4 Paul Krumrich (1 - Cat3)   Minneapolis, MN 294121   GS Circo Azzurro
5 Thomas Thornquest (2 - Cat3)   Golden Valley, MN 147521   Kenwood Racing
6 Daniel Wheeler (3 - Cat3)   St. Paul, MN 227791   County Cycles
7 Michael Phillips (2 - Cat2)   Minneapolis, MN 200784   G.S. Circo Azzurro
8 Chris Ames (4 - Cat3)   Minneapolis, MN 151387   Freewheel
9 Tim Brandvold   Minneapolis, MN 193345   
10 Michael Pederson (5 - Cat3)   St Paul, MN 27579   Cascade Bicycle Studio
11 Chris Alme (6 - Cat3)   Saint Paul, MN 281584   
12 Keith Bianchi (3 - Cat2)   Saint Paul, MN 188055   St Paul Bicycle Racing Club
13 Isaac Young (7 - Cat3)   Minneapolis, MN 326552   
14 Kent Throlson (4 - Cat2)   Minneapolis, MN 179235   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
15 Daniel Strese (8 - Cat3)   Bloomington, MN 247774   Flat City Cycling Club Inc.
16 Todd Schmidt (9 - Cat3)   Hopkins, MN 31657   
17 Thomas MacDonald (10 - Cat3)   Minneapolis, MN 117428   Kenwood Racing
18 Chris Van Ert (11 - Cat3)   Saint Paul, MN 230802   Peace Coffee Racing
19 Mike Brotman (12 - Cat3)   Saint Paul, MN 360474   Synergy
20 Tim Stone (13 - Cat3)   Minneapolis, MN 200623   Kenwood Racing
21 Andrew Dahl (1 - Cat1)   Minneapolis, MN 8504   Nomad Marketing
22 Jeremy Ames (14 - Cat3)   Minneapolis, MN 285970   
23 Ryan Guy (15 - Cat3)   Brooklyn Park, MN 116933   
24 Bryan Harwood (16 - Cat3)   Minneapolis, MN 139651   CROSS PROPZ RACING
25 Nathaniel Shea (1 - Cat4)   Edina, MN 274359   MBRC/Flanders
26 Mark Rathbun (17 - Cat3)   Elk River, MN 149700   Basso pb Tonka Cycle
27 Grant Larvick (18 - Cat3)   Burnsville, MN 328058   Angry Catfish
28 Eddie Karow (19 - Cat3)   Stpaul, MN 281195   
29 Chris Rogers (20 - Cat3)   Lauderdale, MN 236791   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
30 Jeffrey Hilligoss (5 - Cat2)   Eden Prairie, MN 16228   Angry Catfish
31 Pat Dowling (21 - Cat3)   St. Louis Park, MN 44129   Flat City Cycling Club Inc.
32 Dwight Skinner (2 - Cat4)   Minneapolis, MN 326624   
33 Ted Clausen (22 - Cat3)   Grand Forks Nd 326712   
34 KELLY NESS (3 - Cat4)   Eden Prairie, MN 389676   
35 Mark Overgaard (4 - Cat4)   Vadnaisheights, MN 297849   Gopher Wheelmen
36 Shannon Smith (23 - Cat3)   St. Paul, MN 222039   St Paul Bicycle Racing Club
37 James VanSloun (5 - Cat4)   Minneapolis, MN 348396   Birchwood/GIS
38 Michael Lyner (6 - Cat4)   Stillwater, MN 105204   Loon State Cyclists
39 Christoffer Graham (7 - Cat4)   Wayzata, MN 56693   
40 Mike Brown (8 - Cat4)   San Mateo, CA 219737   Peninsula Velo Racing
41 Paul Sanders (9 - Cat4)   Minneapolis, MN 384755   
42 Steve Hirsh (24 - Cat3)   Saint Paul, MN 290283   Birchwood/GIS

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Terra James (1 - Cat2)   Minneapolis , MN 281803   Angie's Kettle Corn/Angry Catfish Bicycl
2 April Morgan (2 - Cat2)   Minneapolis, MN 388916   
3 Jennifer Nowlin (3 - Cat2)   Plymouth, MN 281920   
4 Teresa Moriarty (1 - Cat1)   Minneapolis, MN 169344   MBRC/Flanders
5 Amy Oberbroeckling (1 - Cat3)   Iowa City, IA 313742   Team Q7
6 Megan Barr (2 - Cat3)   Minneapolis, MN 378225   Birchwood/GIS
7 Jacklyn Carlson (3 - Cat3)   Waconia, MN 259941   SilverCycling
8 Shawn Fleming   Kannapolis, NC 194397   Central Carolina Cycling Club
9 Abby Ruess (4 - Cat3)   Saint Paul, MN 312258   Bianchi/Grand Performance
10 Denise Ward (5 - Cat3)   Minneapolis, MN 69854   
11 Patty Costello (1 - Cat4)   Minneapolis, MN 302062   
12 Eleanor Magnuson      
13 Anya Malarski (6 - Cat3)   Duluth Mn 302412   County Cycles
14 Lisa Thompson (7 - Cat3)   Minneapolis, MN 233402   
15 Valerie McGoldrick (2 - Cat4)   Deephaven, MN 302230   Minnesota Junior Cycling, Inc.
16 Dana Buddenbaum (3 - Cat4)   Bloomington, MN 185483   SilverCycling
17 Amy Thiem (4 - Cat4)   North Mankato, MN 144733   
18 Brenna Zavdsky      
19 Gabriella Tsurunami      
20 Sarah Johnson   San Marcos, TX 228   
21 Meghann Fedde (5 - Cat4)   Minneapolis, MN 378694   Angie's Kettle Corn/Angry Catfish Bicycl
22 Valene Olheiser      
23 Alicia VinZaut      
24 Meghan Perry      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSierra NevadaCUOREOSMOUSACDFBonk BreakerSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee