Race Results for
Tuesday Night Cross
St Louis Park, MN
(Event Information)
Cyclocross on 09/18/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Fred Mills (1 - Cat2)   Saint Louis Park, MN 261006   Revolution Cycle/Twin Six
2 Owen Thoele (2 - Cat2)   Minneapolis, MN 211174   Category 6 Racing Squad
3 Pat Lemieux   Saint Paul, MN 210769   Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
4 Devin OBrien (3 - Cat2)   Minneapolis, MN 319334   Angry Catfish
5 Joshua Roeser (4 - Cat2)   Buffalo, MN 160630   Flat City Cycling Club Inc.
6 Dominic Talerico (5 - Cat2)   Saint Paul, MN 385899   
7 Charles Simacek (6 - Cat2)   Minneapolis, MN 230406   Freewheel
8 Daniel Jansen (7 - Cat2)   Minnetonka, MN 17677   
9 Andris Delins (1 - Cat3)   Minneapolis, MN 333848   Bianchi/Grand Performance
10 Johnson Pete      
11 James Buddenbaum (8 - Cat2)   Bloomington, MN 185684   Seven Cycles
12 Brendan Bellew (9 - Cat2)   New Prague, MN 313010   Angry Catfish
13 Oliver Vrambout   Bayport, MN 121438   The Bikery Du Nord
14 Ethan Furois (10 - Cat2)   Falcon Heights, MN 322612   County Cycles
15 Jeff Peterson (2 - Cat3)   Minneapolis, MN 327274   Omnium Racing
16 Isaac Young (3 - Cat3)   Minneapolis, MN 326552   
17 Joshua Bauer (11 - Cat2)   Minneapolis, MN 377510   Hollywood Cycles
18 Samuel Bramel (12 - Cat2)   Little Canada, MN 291951   County Cycles
19 Matthew Montesano (13 - Cat2)   Minneapolis, MN 277696   Speedfix Racing p/b Zubaz
20 Brian Bice (4 - Cat3)   Minneapolis 360268   Omnium Racing
21 Steve Laurel (14 - Cat2)   Longmont, CO 240886   
22 Brian Koeneman (15 - Cat2)   Apple Valley, MN 46700   Team Wheel & Sprocket
23 Reece Oleson (5 - Cat3)   Jordan, MN 349404   Bianchi/Grand Performance
24 Andrew Dahl (1 - Cat1)   Minneapolis, MN 8504   Nomad Marketing
25 Agustin Deltour (6 - Cat3)   Burnsville, MN 377504   Top Natchez Racing
26 Benjamin Cox (7 - Cat3)   Woodbury, MN 313208   Birchwood/GIS
27 Chris Alme (8 - Cat3)   Saint Paul, MN 281584   
28 Charles Townsend (9 - Cat3)   Mendota Heights, MN 46011   Bianchi/Grand Performance
29 Rich Bergstrom (16 - Cat2)   Minneapolis, MN 193869   Speedfix Racing p/b Zubaz
30 Daniel Strese (10 - Cat3)   Bloomington, MN 247774   Penn Cycle
31 Brian Kozicki (11 - Cat3)   Saint Louis Park, MN 164415   Top Natchez Racing
32 Adam Rambow (12 - Cat3)   Saint Paul, MN 302222   Birchwood/GIS
33 Keith Bianchi (17 - Cat2)   Saint Paul, MN 188055   St Paul Bicycle Racing Club
34 Mark Rathbun (13 - Cat3)   Elk River, MN 149700   Basso pb Tonka Cycle
35 Chris Van Ert (14 - Cat3)   Saint Paul, MN 230802   Peace Coffee Racing
36 Nathaniel Shea   Edina, MN 274359   MBRC/Flanders
37 Daniel Inderieden   Minneapolis, MN 218333   Bent Crank Racing
38 Lewis Perna (18 - Cat2)   Rochester, MN 56269   Team Rio Grande
39 Daniel Boyles (15 - Cat3)   Ramsey, MN 278248   Behind Bars/LGR
40 Chad Macy (16 - Cat3)   Victoria, MN 147601   Loon State Cyclists
41 Taylor George (17 - Cat3)   Apple Valley, MN 245466   Birchwood/GIS
42 Paul Krumrich (18 - Cat3)   Minneapolis, MN 294121   GS Circo Azzurro
43 Ted Clausen (19 - Cat3)   Grand Forks Nd 326712   
44 Caleb Donaldson (19 - Cat2)   Minneapolis, MN 224416   Omnium Racing
45 Chris Ames (20 - Cat3)   Minneapolis, MN 151387   

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Anderson   Maple Grove, MN 366326   Flat City Cycling Club Inc.
2 Dave Fetters   Minneapolis, MN 266342   
3 tim werts   Plymouth, MN 388001   
4 Gregorio Ramirez   Hopkins, MN 326564   
5 Ryan Carlson   Minnetonka, MN 264020   Twin Six
6 Daniel Svedberg   Woodbury, MN 278187   Minnesota Junior Cycling, Inc.
7 Bryan Rhody   Edina, MN 282644   Peace Coffee
8 Benjamin Schinke   Minneapolis, MN 221927   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
9 Matthew Johannsen   Minneapolis, MN 361955   
10 Eric Boyles   Anoka 376993   
11 Paul Harrison   Minneapolis , MN 94132   Flat City Cycling Club Inc.
12 Matthew Olson   Eden Prairie, MN 370629   
13 David Hart   Stanthonyvillage, MN 289783   Bianchi/Grand Performance
14 Ananda Bates   Minneapolis 387126   
15 Todd Thurmes   Saint Paul, MN 340342   Freewheel Bike
16 William Dick   Minneapolis, MN 360265   Top Natchez Racing
17 Nat McIntyre   Minneapolis, MN 360271   
18 Anthony Ferrara   Minneapolis, MN 291373   Twin Six
19 Eric Wetteland   Roseville, MN 350658   Synergy
20 Brian Gaines   Minneapolis, MN 244626   County Cycles
21 Bruce Porter   Woodbury, MN 358801   Bianchi/Grand Performance
22 Robert Vigil   Eden Prairie, MN 223690   Minnesota Cycling Team
23 Jameson Mcguine   Minneapolis 388734   
24 Trent Luger   Edina, MN 386182   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
25 Jeff Damm   Minneapolis, MN 360269   
26 Jameson Wiltermood   Minneapolis 378624   Freewheel Bike
27 Dwight Skinner   Minneapolis, MN 326624   
28 Nick Boulton   Saint Paul, MN 359607   Synergy
29 Ryan Guthrie   Hugo, MN 356819   Gopher Wheelmen
30 Mike Berger   Golden Valley, MN 301976   Loon State Cyclists
31 Kevin Cleereman   Saint Paul, MN 358490   
32 Ken Earley   Minneapolis, MN 381525   Category 6 Racing Squad
33 Christoffer Graham   Wayzata, MN 56693   
34 Evan Heisler   Minneapolis, MN 361166   
35 Phil Clark   Minneapolis, MN 356472   
36 Chris Owens   Eden Prairie, MN 293953   Scenic City Velo
37 Jeremy Iverson   St. Louis Park, MN 386636   
38 Nathaniel Ryan   Northfield, MN 252632   
39 Tim Morgan   Minneapolis, MN 294868   Bianchi/Grand Performance
40 Mark Rosen   Osego, MN 134202   
41 Dustin Skarda   South Saint Paul, MN 352834   
42 Matt Appleman   Robbinsdale, MN 160003   Minnesota Cycling Team
43 Christian Huseby   Saint Paul, MN 346510   Omnium Racing
44 Morgan Dease      
45 Stefan Turner      
46 Shawn Sterfft      
47 Matthew Prior   Minneapolis, MN 388901   
48 Leo Haefemeyer      
49 Ellis Nordhougen   Minneapolis, MN 361303   Crossniacs
50 David Seifert      
51 Cole Herrmann   Minneapolis, MN 361697   Angry Catfish
52 Brian Wray   Crystal, MN 307912   
53 Jeff Peterson   Minneapolis, MN 327274   Omnium Racing
54 Jake Nelson   Maplewood, MN 270742   Ramsey Cycling
55 John Bryant   St Paul, MN 42615   Bianchi/Grand Performance
56 John Hoch   Minneapolis, MN 313730   Birchwood/GIS
57 Geoff Egerman      
58 David Knox      
59 Trevor Ludwig      
60 David Cecchi      
61 Carl Sledgister   Edina, MN 146835   
62 Adam Weitzner   Minneapolis, MN 383139   
63 Wyatt Furois   Falcon Heights, MN 361699   Gopher Wheelmen
64 Joel Swenson   Bloomington 382734   
65 Todd Siegwart   Excelsior, MN 329180   
66 Mark Seaburg   Hopkins, MN 334964   
67 Theo Halvorson   Minneapolis, MN 388804   
68 Anthony Hilligoss   Eden Prairie, MN 384819   Angry Catfish

Men - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Oliver Vrambout   Bayport, MN 121438   The Bikery Du Nord
2 Brian Koeneman (1 - Cat2)   Apple Valley, MN 46700   Team Wheel & Sprocket
3 Andy Reichert (2 - Cat2)   Minneapolis, MN 49810   Birchwood/GIS
4 Michael Phillips (3 - Cat2)   Minneapolis, MN 200784   G.S. Circo Azzurro
5 Lewis Perna (4 - Cat2)   Rochester, MN 56269   Team Rio Grande
6 Daniel Wheeler (1 - Cat3)   St. Paul, MN 227791   County Cycles
7 Chad Macy (2 - Cat3)   Victoria, MN 147601   Loon State Cyclists
8 Adam Staufenberg (5 - Cat2)   Plymouth, MN 146505   Revolution Cycle/Twin Six
9 Tim Brandvold   Minneapolis, MN 193345   Silver Cycling
10 Mark Mlinar (6 - Cat2)   Hutchinson, MN 48557   St Paul Bicycle Racing Club
11 Martin Rudnick (7 - Cat2)   Minneapolis, MN 298216   Behind Bars/LGR
12 Chris Alme (3 - Cat3)   Saint Paul, MN 281584   
13 Chris Ames (4 - Cat3)   Minneapolis, MN 151387   
14 Kent Throlson (8 - Cat2)   Minneapolis, MN 179235   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
15 Grant Larvick (5 - Cat3)   Burnsville, MN 328058   Angry Catfish
16 Ted Loosen (6 - Cat3)   Minneapolis, MN 225180   Revolution Cycle and Ski
17 Paul Krumrich (7 - Cat3)   Minneapolis, MN 294121   GS Circo Azzurro
18 Daniel Strese (8 - Cat3)   Bloomington, MN 247774   Penn Cycle
19 Mark Rathbun (9 - Cat3)   Elk River, MN 149700   Basso pb Tonka Cycle
20 Jeffrey Hilligoss (9 - Cat2)   Eden Prairie, MN 16228   Angry Catfish
21 Monte Dirks (1 - Cat4)   Minneapolis, MN 285560   
22 Caleb Donaldson (10 - Cat2)   Minneapolis, MN 224416   Omnium Racing
23 Gregorio Ramirez   Hopkins, MN 326564   
24 Ryan Guy (10 - Cat3)   Brooklyn Park, MN 116933   
25 Chris Van Ert (11 - Cat3)   Saint Paul, MN 230802   Peace Coffee Racing
26 Adam Rambow (12 - Cat3)   Saint Paul, MN 302222   Birchwood/GIS
27 Jon Friedell (13 - Cat3)   Minnetonka, MN 194324   Kenwood Racing
28 Chris Rogers (14 - Cat3)   Lauderdale, MN 236791   Balance
29 Steve Pippin (15 - Cat3)   Minneapolis, MN 103461   Freewheel
30 Daniel Inderieden   Minneapolis, MN 218333   Bent Crank Racing
31 Nathaniel Shea (2 - Cat4)   Edina, MN 274359   MBRC/Flanders
32 Eddie Karow (16 - Cat3)   Stpaul, MN 281195   LCR Misphits
33 Doug Nixon (3 - Cat4)   Minnetonka, MN 235471   
34 Mike Brown (4 - Cat4)   San Mateo, CA 219737   Peninsula Velo Racing
35 Benjamin Schinke (17 - Cat3)   Minneapolis, MN 221927   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
36 Dwight Skinner (5 - Cat4)   Minneapolis, MN 326624   
37 Chris Hammer (18 - Cat3)   Woodridge, IL 91451   Wheel Fast Racing
38 Peter Anderson (19 - Cat3)   Saint Paul, MN 227969   GS Circo Azzurro
39 Drew Holbrook   Minneapolis, MN 16497   Freewheel
40 James Cullen (20 - Cat3)   Hudson, WI 107902   MBRC/Flanders
41 Mark Long (21 - Cat3)   St Paul, MN 254201   Omnium Racing
42 Mike Lyner      Chilkoot Velo
43 Robert Ogren (22 - Cat3)   Bloomington, MN 232145   Kenwood Racing
44 Chris Sur (23 - Cat3)   Minneapolis, MN 302904   
45 Christoffer Graham (6 - Cat4)   Wayzata, MN 56693   
46 Mike Berger (7 - Cat4)   Golden Valley, MN 301976   Loon State Cyclists
47 Eric Swenson (24 - Cat3)   Minneapolis, MN 212056   Crossniacs
48 Tom Bengel (25 - Cat3)   St Paul, MN 200781   

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Terra James (1 - Cat2)   Minneapolis , MN 281803   Angie's Kettle Corn/Angry Catfish Bicycl
2 April MOrgan (2 - Cat2)   Minneapolis, MN 388916   Bicycle Fit Guru
3 Teresa Moriarty (1 - Cat1)   Minneapolis, MN 169344   MBRC/Flanders
4 Jacklyn Carlson (1 - Cat3)   Waconia, MN 259941   SilverCycling
5 Megan Barr (2 - Cat3)   Minneapolis, MN 378225   Birchwood/GIS
6 Anya Malarski (3 - Cat3)   Duluth Mn 302412   Gopher Wheelmen
7 Gwen Jorgensen (4 - Cat3)   St Paul, MN 357491   
8 Kelly Catlin (1 - Cat4)   Arden Hills 383424   Gopher Wheelmen
9 Denise Ward (5 - Cat3)   Minneapolis, MN 69854   Freewheel
10 Kathryn Goerges      
11 Amy Thiem (2 - Cat4)   North Mankato, MN 144733   
12 Meredith Rambow (6 - Cat3)   Saint Paul, MN 304746   Birchwood/GIS

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaOSMOSpyUSACDFBonk BreakerShimanoCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee