Race Results for
Millstone Grind
Websterville, VT
(Event Information)
Cross Country on 08/19/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Krivitzky   Brownsville, VT1:35:56 232329  858 Flying Penguins
2 Ian Dowling   1:36:21  859 
3 Fabian Esponda   North Haven, CT1:36:22 316320  856 Createx/Benidorm/EBCC
4 Andrew Kovacs   South Hadleysouth Hadley, MA2:06:07 339584  857 Cycling Huns

Men - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew O'Keefe   Ipswich, MA1:55:23 83528  90 Riverside
2 Adam Snyder   Westminster, MA1:55:24 122912  85 Team Jamis
3 Dan Vaillancourt   Saco, ME1:58:23 174967  86 Team Seven Cycles
4 Chris Hamlin   Jonesville, VT1:58:33 232942  89 Bicycle Express
5 Neal Burton   Meriden, CT2:01:21 41606  80 Central Wheel/GHCC
6 Jacob Harris   Swanzey, NH2:04:02 249276  82 Norm's Ski and Bike
7 Dan Hock   Northfield, VT2:05:10 194849  88 Bicycle Express
8 Aaron Oakes   Richmond, VT2:05:16 180389  83 Bulldog
9 Michael Sampson   Holderness, NH2:22:50 327262  84 Team Alpine Clinic/PVC
DNF Andrew Freye   Allentown, PA 164856  81 Cycle Mania/TREK/PVC
DNF Christopher Ziegler   Detroit Lakes Mn 199197  87 

Men - Cat 1 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Colvin   Wallingford, CT2:12:59 270420  871 Pedal Power CT
2 David Tremblay   2:16:31  875 Bicycle Express
3 Kerry Robair   Bristol, CT2:20:14 181425  873 Team Edge
4 Ricky Hartman   Westfield, MA2:20:41 376801  872 Competitive Edge Cycling
5 David Richardson   Tolland, CT2:30:53 102782  874 Competitive Edge Cycling

Men - Cat 1 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Berliner   Richmond, VT2:07:13 296558  816 Belgen Cycles/Bliss Racing
2 Zach Marshall   Hinesburg, VT2:16:46 356545  818 Bliss Racng
3 Alec Cunningham   Cheshire, CT2:20:58 311452  817 Team Edge
4 Tyler Potwin   3:09:23  819 

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Frye   Chelsea, VT2:07:55 294362  283 Bicycle Express
2 Eric Carlson   Bristol, CT2:13:09 233018  282 Team Edge
DNF Jon Nable   Brighton, MA 258458  281 HUP United

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexandre Frappier   2:02:46  761 Opus/OGC
2 Ed Uhring   Hamilton, MA2:03:44 301701  763 Happy Valley Racing
3 Chris McKay   2:59:06  765 
DNF Robert Czepas   Middletown, CT 236438  764 

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Carmen   Simsbury, CT2:05:55 111810  461 Team Edge
2 Craig Kennedy   Suffield, CT2:07:12 65969  463 Createx/Benidorm/EBCC
3 Richard Pirro   Norfolk, MA2:07:50 348614  464 Union Velo
4 Andrew Wellman   West Berlin , VT2:14:21 37673  467 Bicycle Express
5 Luke Hurley   Epsom, NH2:22:37 86790  462 Training Bible Coaching
6 Lucas Provost   Brewster, MA2:24:58 310808  465 Sea Sports/Cape Cod MTB Racing
7 Scott Graham   Littleton, NH2:29:26 13869  466 Littleton Bike And Fitness

Men - Cat 1 - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Crisci   West Whately, MA2:12:31 193670  548 Happy Valley Racing
2 James Gloo   Brewster, MA2:20:05 13441  550 Sea Sports/Cape Cod MTB Racing
3 Ron Beliveau   Granby, CT2:20:40 179909  547 Createx/Benidorm/EBCC
4 Steve Arsenault   Keene, NH2:24:31 211263  546 Norm's Ski and Bike
5 Robert Sampson   Holderness, NH2:25:50 327258  551 Team Alpine Clinic
6 Scott Cunningham   Cheshire, CT2:27:00 8363  549 Team Edge
7 Chris Logan   Keene, NH2:27:43 21464  553 Norm's Ski and Bike
8 Steve Fletcher   Guilford, VT2:31:55 11853  556 West Hill
9 Lawrence Woolson   Westmoreland, NH2:36:33 38948  552 Norm's Ski and Bike
10 Jerry White   Auburn, NH2:37:20 71270  555 Blue Steel Cyclery
11 Alan Moats   West Fairlee Center, VT2:47:40 24656  554 bikeman.com

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Rago   East Granby, CT1:26:38 406175  123 Createx/Benidorm/EBCC
2 Walker Lyon   1:36:19  125 
3 Adam Vasas   1:40:34  127 
4 Kristopher Houle   1:42:00  122 
5 Thomas Webb   1:44:49  124 
6 Ian Gielar   Troy, NH1:46:47 359942  121 Rochester Institute of Engineering
7 Sean Hutchinson   1:56:48  126 

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brett Severson   Colchester, CT1:30:05 380506  734 Competitive Edge Cycling
2 Jack Bell   Putney, VT1:31:21 3228  727 
3 Jesse Norris   Lebanon, NH1:34:16 115584  738 Flying Penguins
4 Arthur Foelschne   1:34:43  739 Onion River Racing
5 Jon Budreski   1:35:36  728 
6 Matt Schifferle   Winooski, VT1:40:43 153459  733 
7 Patrick Shank   Burlington, VT1:44:59 284954  735 Cycles d'Autremont
8 Phil Parrish   1:45:33  732 
9 Mike O'Loughlin   1:48:33  731 
10 Aaron Levangie   1:51:30  730 
11 Ben Green   1:57:48  729 
12 Brian Wallin   2:08:02  736 
DNF Paul Lasher   Hinesburg, VT 20446  737 

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Loring   East Greenwich, RI1:27:56 59720  432 NBX/Narragansett Beer
2 Eddie Kababik   Bristol, CT1:30:53 376071  430 Team Edge
3 Carl Smith   1:31:22  441 Team Edge
4 Will Raymond   East Longmeadow, MA1:34:07 73188  436 Competitive Edge Cycling
5 Alan Smith   1:35:59  445 
6 John Allen   East Berlin, CT1:38:49 239954  446 Berlin Bicycle
7 Scott Cole   1:38:50  448 Belgen Cycles
8 Brad Jones   1:40:33  442 
9 Mark McKenney   Sandwich, MA1:42:31 266648  435 Sea Sports/Cape Cod MTB Racing
10 Todd Mathews   1:43:28  444 
11 John Reilly   1:46:04  437 
12 Greg Gadowski   Dummerston, VT1:46:20 95816  428 Putney/West Hill
13 Rob Robinson   Castro Valley, CA1:47:03 271386  438 
14 Barry Blakely   Essex Junction, VT1:48:33 3879  426 
15 John Abrahamsen   West Windsor, VT1:50:50 261926  443 Flying Penguins
16 Matthew Stacy   Laurel, DE1:58:22 119609  439 
17 David Anderson   2:00:09  449 
18 Robert Luebbers   Williston, VT2:02:09 21776  433 Onion River Racing
19 David Carmeron   2:08:44  447 
20 Douglas Florence   Proctorsville, VT2:09:12 11876  427 
21 Carl Hilton Vanosdall   2:16:33  429 
22 Dan Mahoney   Barre, VT2:12:10 300691  434 Bicycle Express
DNF Michael Whitfield   Etna, NH 216414  440 HUP United
DNF Dean Corkum     450 Earl's Cyclery

Men - Cat 2 - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Seward Ogden   Putney, VT1:37:41 26580  525 Putney Bike Club/West Hill
2 David Powell   Longmeadow, MA1:41:50 253074  526 Competitive Edge Cycling
3 Paul Lussier   Feeding Hills, MA1:43:07 268805  523 Competitive Edge Cycling
4 Steve Riccio   Keene, NH1:43:13 376774  527 Norm's Ski and Bike
5 Paul Arnot   1:47:48  533 ADG
6 Mark Horvath   Gilford, NH1:47:58 78038  534 NEMBA
7 Juan Mendoza   Otter River, MA1:48:49 318990  524 Norm's Ski and Bike
8 Tri Vinh   Enfield, CT1:49:43 210717  529 Competitive Edge Cycling
9 Ronald Rossi   1:51:30  528 
10 John Weferling   East Longmeadow, MA1:51:31 272347  530 Competitive Edge Cycling
11 Christopher Ford   Essex Junction, VT2:08:55 297883  521 GMBC/Synergy Fitness
12 John Hackney   2:10:42  531 
13 Daivd Holmander   Epsom, NH2:22:16 240201  552 Blue Steel Cyclery

Men - Cat 3 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Marshall   Sierra City, CA0:47:39 197304  842 
2 Jack Perry   Brewster, MA0:47:40 367087  844 Sea Sports/Cape Cod MTB Racing
3 Robbie Desmarais   Bristol, CT0:52:09 350156  853 Team Edge
4 Isaac Avery Padberg   0:53:06  831 
5 Milo Olson   West Hartford0:53:26 379704  843 Team Edge
6 Xavier Koontz Miller   0:55:57  840 
7 Emery Jenkins   0:55:59  851 
8 Caden Frost   0:56:20  848 
9 Alex Gadowski   0:56:44  838 
10 Jake Desmarais   Bristol, CT0:57:10 350154  836 Team Edge
11 Gabriel Kovacs   South Hadley, MA0:58:19 355944  841 Cycling Huns
12 Abraham Tautfest   Northfield, VT0:58:31 313940  847 Bicycle Express
13 Benjamin Funk   1:02:00  837 Team Edge
14 Matt Jones   1:02:28  850 
15 Max Gorman   1:03:17  849 
16 Isaac Hilton Vanosdall   1:08:42  839 
17 Josh Chu   1:10:07  835 
18 Austin Beard   1:18:46  833 
19 Porter Heisin   1:21:30  852 
20 Carson Beard   1:25:22  834 
21 Cody Bassett   1:37:42  832 
22 Dartanian Provost   Brewster2:15:22 367473  846 Sea Sports/Cape Cod MTB Racing

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Neil Lettenberger   0:46:30  73 
2 Ned Jones   0:52:50  72 
3 Gary Hoehne   Wallingford, CT0:54:15 261982  68 Cheshire Cycle Racing
4 Corey Jakway   0:55:23  69 
5 Zachary Davis   1:10:22  66 
6 Daniel Shea   Medford, MA1:23:53 128890  70 
7 Jacob Thurmond   1:46:43  71 
8 Graham Hayslip   2:09:26  67 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Henry   La Jolla, CA0:56:43 370812  701 Ten Speed Spokes

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rich Blair   0:49:49  403 Cycle Loft
2 Timothy Mayo   0:53:48  401 
3 Phillip Warren   Poland, NY0:56:02 37288  402 Bicycle Slaughterhouse
4 Mike Gagnon   0:58:06  400 
5 Brad Jenkins   1:19:06  404 

Women - Cat 1 - Senior - 12-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hattie Freye   Allentown, PA2:15:40 379705  921 PVC/Cycle Mania
2 Elizabeth White   Manchester Nh2:42:21 209806  923 Blue Steel Cyclery
3 Tina Severson   Colchester, CT2:45:55 377193  922 Competitive Edge Cycling

Women - Cat 1 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joanne Grogan   Hinesburg, VT2:34:25 330656  912 cyclocrossrcacing.com
2 Marjorie Bowen   Burlington, CT3:00:12 270116  911 Team Edge

Women - Cat 2 - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Molly Coseno   Winooski, VT1:40:55 136300  294 North Star Sports

Women - Cat 2 - Senior - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kimberly Quinlan   1:40:51  943 Mountain Moxie
2 Melissa Page   Warwick, RI1:43:02 376662  942 NBX/Narragansett Beer
3 Kelly Rago   Simsbury, CT1:46:18 381497  944 Createx/Benidorm/EBCC
4 Jen Audia   Springfield, MA1:49:48 349508  941 Competitive Edge Cycling

Women - Cat 2 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathy Evans   1:46:50  956 
2 Jessica Voyer   1:52:37  963 
3 Jessica Rockson   Sandwich, MA1:53:30 375775  961 Sea Sports/Cape Cod MTB Racing
4 Kelly Mendoza   Otter River, MA1:53:32 323776  960 Norm's Ski and Bike
5 Laurie Funk   2:04:06  958 Team Edge
6 Gretchen Stokes   2:08:22  962 
7 Ramona Janowetch   Keene, NH2:10:13 349832  959 Norm's Ski and Bike
8 Jenn Ingersoll   2:41:37  954 Mountain Moxie
DNF Pam Fielding   East Longmeadow 376346  957 Competitive Edge Cycling

Women - Cat 3 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Turner Ramsay   Rutland, VT1:10:10 381950  381 Killington Mtn School
2 Emma Tucker   Usafa, CO1:36:48 188068  382 

Women - Cat 3 - Senior - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Unger   Denver, CO0:56:23 386651  366 
2 Katie Green   1:06:55  365 

Women - Cat 3 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karen Zunti   0:54:30  392 Sea Sports/Cape Cod MTB Racing
2 Sandra Smith   1:09:54  390 
3 Tricia Dwyer   1:17:30  391 Mountain Moxie

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFOSMOSierra NevadaShimanoCUOREBonk BreakerSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee