Race Results for
Tynan Law Firm Tour of Austin
Autin, TX
(Event Information)
Criterium on 09/03/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Wolfe   Temple, TX 379046   
2 Jared Gonzales      
3 colin bromley   Austin, TX 338512   
4 seth cooke   Tyler, TX 366168   FRESH Racing
5 Skyler Brown   Round Rock, TX 376237   512-Racing p/b AJ's Cyclery
6 Blake McFarling   Austin, TX 370532   787 Racing
7 James DuBois   San Antonio, TX 348144   Team Soler's Sports
8 JohnPaul Blanton   Dallas, TX 342888   Matrix Cycling Club
9 Aaron Ojeda      
10 John Powell   Austin Tx 308239   VooDoo Racing
11 jefferey may   Greenville, TX 325930   PARK PLACE DEALERSHIPS
12 Caleb Hulsey   Austin, TX 246945   787 Racing
13 Michael Yeager   Morgan Hill, CA 366475   Team Bicycles Inc.
14 Marcus Granberry   Austin, TX 309775   Ghisallo Foundation
15 Ben Cross   Austin Tx 366433   Austinbikes/Revenant
16 Philip Shama   Houston, TX 201798   Shama Cycles
17 Brandt Wronski   Sugar Land, TX 366520   
18 Brian Pitre   Austin, TX 335876   Kelly's Team
19 Joseph Laochaloenvanich   Austin, TX 339446   Team Seton Brain and Spine Cycling
20 Toby Russell   Grapevine, TX 380124   
21 Anthony Sequera   Wichita Falls, TX 331110   
22 William Hughes   Tyler, TX 357324   FRESH Racing
23 Even Gonzalez   Mcallen, TX 333586   
24 Ross Davis   Austin Tx 367880   University of Texas-Austin
25 Bertram Jernejcic   Austin, TX 367596   Violet Crown Sports Assoc
26 Gary Obernolte   Austin, TX 59979   Team Seton Brain and Spine Cycling
27 Kyle Walker   Tulsa, OK 261302   Team Soundpony
28 Monte Bennett (1 - Cat5)   Little Elm, TX 358062   Sun & Ski/Champion Core Racing
29 kerman hammond   Austin, TX 325870   GS Tenzing
30 Rustam Krymukov   Dallas, TX 385371   
31 W Andrew Lechner   College Station, TX 166277   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
32 Shane Valentine (2 - Cat5)   San Antonio , TX 380018   
33 Roman Lobkovsky   Austin, TX 209098   Northwest Cycling Club
34 Jeremy Cross (3 - Cat5)   Round Rock, TX 386287   512-Racing p/b AJ's Cyclery
35 Douglas Drahem   Richmond Tx 367971   
36 Robert McDonald   Austin, TX 383985   
37 Terry King   Austin, TX 313788   Austin Nationals Cycling
38 Matthew Hayes   Houston, TX 354386   Southern Elite/Sun & Ski Sports
39 Taylor riche   Austin, TX 228624   Austinbikes/Revenant
40 Jonathan Hyak (4 - Cat5)   Victoria Tx 374921   University of Texas-Austin
41 Daniel Riojas   Austin, TX 29948   
42 William Bonnette (5 - Cat5)   Lewisville, TX 343552   Sun & Ski/Champion Core Racing
43 Luke Groom      
44 David Lopez   Richardson , TX 359123   Soler's Sports
45 Jerod Cykoski (6 - Cat5)   Austin, TX 386455   
46 Robert Murray (7 - Cat5)   Austin, TX 386871   
47 Brent Sears   Bedford Tx 305687   

Men - Cat4/5 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Will Hughes   Tyler, TX 357325   FRESH Racing
2 Alex Gonzalez   Cedar Park, TX 357344   T3Multisports Elite Junior Cycling
3 Isaac Porterfield   Bertram, TX 342580   T3Multisports Elite Junior Cycling
4 Bertram Jernejcic   Austin, TX 367596   Violet Crown Sports Assoc
5 Ian Anderson (1 - Cat5)   San Antonio, TX 348162   Bicycle-Heaven
6 Gabriel Porterfield (2 - Cat5)   Bertram, TX 350938   T3Multisports Elite Junior Cycling
7 Aaron Hagler (3 - Cat5)   Austin 379385   T3Multisports Elite Junior Cycling
8 Tristan Yeager (4 - Cat5)   Morgan Hill , CA 379010   
9 Oleg Dylla (5 - Cat5)   Georgetown, TX 375844   T3Multisports Elite Junior Cycling
10 Jack Weiland (6 - Cat5)   Cedar Park, TX 318916   787 Racing
11 Aidan Yeager (7 - Cat5)   Morgan Hill , CA 379009   
12 Ethan Weiland (8 - Cat5)   Cedar Park, TX 336400   787 Racing

Men - Cat3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Kim   Chappaqua, NY 41767   International Christian Cycling Club
2 Christopher Hill   Sioux Falls, SD 131183   Velossimo Racing
3 John Connolly   Austin, TX 355872   787 Racing
4 Connor Cartland   Tulsa, OK 281064   Scuderia Superleggera
5 Said Assali   Houston, TX 353912   Shama Cycles
6 Ian Moore (1 - Cat4)   Waco, TX 24916   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
7 James Fowler   Roanoke, TX 316020   Bicycle Sport Shop pb Integrity
8 Robert DeJean (2 - Cat4)   Austin, TX 212970   
9 Justin McQuerry   Alpharetta, GA 299251   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
10 Blake McFarling (3 - Cat4)   Austin, TX 370532   787 Racing
11 Noah Wright   Austinaustin, TX 337912   Austinbikes/Revenant
12 Rob Newsom   Spring, TX 203304   The Woodlands Cycling Club
13 Sebastian York   Asheville, NC 307679   Matrix Cycling Club
14 Jeffrey Reiter   Austin, TX 240520   Team Cycle Progression
15 Caleb Hulsey (4 - Cat4)   Austin, TX 246945   787 Racing
16 Aaron Wade   Austin, TX 347742   VooDoo Racing
17 Mark Rawlings   Dallas, TX 199996   GS Tenzing
18 andrew hays   Austin, TX 322238   VooDoo Racing
19 John Cowan   Richardson, TX 294754   Mirage
20 Michael Bowker   Austin, TX 116006   Two Brothers Lawn Care
21 Tice Porterfield   Bertram 310983   T3Multisports Elite Junior Cycling
22 Corey May   Austin, TX 278832   ATC Racing
23 Casey Paxton   Austin, TX 336568   Austinbikes/Revenant
24 Weston Giunta (5 - Cat4)   Austin, TX 306073   Violet Crown Sports Assoc
25 Christian Bergh   Dripping Springs, TX 259586   787 Racing
26 Kyle Russell   Dallas, TX 173513   GS Tenzing
27 Alex Rodriguez   Round Rock, TX 80049   Neoteric Racing
28 Jason Whitson   Austin, TX 350662   Jack & Adam's Racing Team
29 Paul Baird   Hutto, TX 336980   Velossimo Racing
30 Michael Wert   Flower Mound, TX 319236   FCS Cycling Team: p/b Mr. Restore
31 Steve Sterling   Allen, TX 255810   Plano Athletic Cycling Club/PACC
32 Cole Parker   San Diego, CA 357581   Jack & Adam's Racing Team
33 Jess Parker   Jenks, OK 161436   Scuderia Superleggera
35 David Figueroa (6 - Cat4)   Austin, TX 293206   Ghisallo Foundation
36 Keith Hargis   Dallas, TX 125961   Matrix Cycling Club
37 Paul Dentel   Cincinnati, OH 303015   University of Cincinnati
38 Michael Reade   Granbury, TX 49894   TBi - Dedicated Race Team
39 Kyle Johnson   Austin, TX 165778   Matrix Cycling Club
40 Tak Makino   Galveston, TX 305417   Propaganda Bike Shop/ Cook Ford
41 Leland Rusk   Austin, TX 113100   GS Tenzing
42 Jaime Olmo   Houston, TX 326698   Nick Lopez Tailoring Cycling Team
43 John (Tyler) Cutbirth   Austin, TX 297642   Austinbikes/Revenant
44 Mike Mitcham   North Richland Hills, TX 301184   TBi - Dedicated Race Team
45 Edward Villarreal   San Antonio, TX 275108   Team ALS-C3
46 Matt Tynan   Austin, TX 153520   Austinbikes/Revenant
47 Jason Rivers   Driftwood, TX 137066   GS Tenzing
48 Jordan Patik   Austin, TX 307305   Ghisallo Foundation
49 Jeromie Payne   Leander, TX 173567   Team Brain and Spine Cycling
50 Jesus Chaparro   Allen, TX 61012   
51 Anthony Sequera (7 - Cat4)   Wichita Falls, TX 331110   
52 Larry Blanchard   West Monroe, LA 103849   Team Seton Brain and Spine Cycling
53 Robert Daniel   Sulphur, LA 65395   
54 Xavier Hernandez (8 - Cat4)   Brownsville, TX 336674   
55 Connor Herrington   Dallas, TX 293509   KingRacingGroup
56 Andrew Nolan (9 - Cat4)   Dallas, TX 306856   Matrix/RBM
57 Michael Yeager (10 - Cat4)   Morgan Hill, CA 366475   Team Bicycles Inc.

Men - Cat2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shannon Graham   Austin, TX 230   Neoteric Racing
2 Jimmy Montreuil   Austin, TX 273476   Austinbikes/Revenant
3 Jeffrey LaBauve   Dallas, TX 73970   GS Tenzing
4 Adrian Flores   Austin, TX 293369   Jack & Adam's Racing Team
5 Kenneth Day   Houston, TX 282890   Shama Cycles
6 Jonathan Rotzien (1 - Cat3)   Stanford, CA 155766   Stanford University
7 Brendan Sharpe   Austin, TX 205553   Austinbikes/Revenant
8 Casey Crosby   Austin, TX 238357   Chicken and Waffles Racing
9 Jack Cobb   San Antonio, TX 65645   
10 Robert Kane   San Antonio, TX 104842   Bicycle-Heaven
11 Mark Jansen   Austin, TX 281367   Team Seton Brain and Spine Cycling
12 Matthew Gosling   Dallas, TX 303626   Team Party Time
13 Mason Quintana   Austin, TX 187231   Austinbikes/Revenant
14 Andrew Erickson   Seattle, WA 273331   Ghisallo Foundation
15 William Fiser   Houston, TX 258668   Shama Cycles
16 Brandon Mata (2 - Cat3)   Mission, TX 312964   
17 Geoff Roper (3 - Cat3)   Dallas, TX 319474   Team Party Time
18 Ali Sobhani (4 - Cat3)   Austin, TX 306525   Austinbikes/Revenant
19 Chad Harvey (5 - Cat3)   Dallas, TX 260064   Team Party Time
20 Steven Williams   Dallas, TX 140978   GS Tenzing
21 Cole Parker (6 - Cat3)   San Diego, CA 357581   Jack & Adam's Racing Team
22 jonathan perry   Houston, TX 287417   Austinbikes/Revenant
23 Abel Ibarra (7 - Cat3)   Austin, TX 360526   Ghisallo Foundation
24 Said Assali (8 - Cat3)   Houston, TX 353912   Shama Cycles
25 CJ Hebert   Austin, TX 284873   Team Brain and Spine Cycling
26 Jeromie Payne (9 - Cat3)   Leander, TX 173567   Team Brain and Spine Cycling
27 Randall Courtney (10 - Cat3)   Dallas, TX 319960   Team Party Time
28 Sean Brown   Burkburnett, TX 272798   Hotter'N Hell Hundred
29 David Angeles (11 - Cat3)   Murphy, TX 297291   Matrix Cycling Club
30 Jared Reynoso   Allen, TX 240250   Matrix Cycling Club
31 ADAM SEBASTIAN (12 - Cat3)   Austin, TX 305557   Team Party Time
32 robby nussbaum   San Antonio, TX 335352   Bicycle-Heaven
33 Colby Logback (13 - Cat3)   Dallas, TX 305633   Team Party Time
34 Keith Hargis   Dallas, TX 125961   Matrix Cycling Club
35 Stephen Stewart (14 - Cat3)   Dallas, TX 168629   GS Tenzing
36 Eric Heinkel (15 - Cat3)   Dallas, TX 306151   Team Party Time
37 Clayton Darnall (16 - Cat3)   Austin, TX 8661   

Men - Cat1/2/3/4/5 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ralph Rust (1 - Cat5)   Lockhart, TX 294242   

Men - Cat1/2/3/4 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Korioth   Austin, TX 102704   787 Racing
2 Christopher Powers   Flower Mound, TX 63195   Matrix/RBM
3 William Ross   Austin, TX 40280   Team Cycle Progression
4 Kevin Schaefer (1 - Cat2)   Austin, TX 216157   Austinbikes/Revenant
5 Jeff Park (2 - Cat2)   San Antonio, TX 168358   Bicycle-Heaven
6 Panayiotis Sotiriades (1 - Cat3)   Houston, TX 304040   PROACTIVE
7 Gilbert Ramirez (3 - Cat2)   Austin, TX 48817   Chicken and Waffles Racing
8 Antonio Latto (4 - Cat2)   Austin, TX 20478   Austin Nationals Cycling
9 Brian Niederhaus (5 - Cat2)   Cedar Park, TX 26095   Team Brain and Spine Cycling
10 Alex Rodriguez (2 - Cat3)   Round Rock, TX 80049   Neoteric Racing
11 Paul Duva (6 - Cat2)   Austin, TX 182412   Austin Nationals Cycling
12 Cole Gober (1 - Cat4)   Beaumont, TX 50573   Austinbikes Cyclocross Team
13 Todd Lafleur (3 - Cat3)   Wylie, TX 238163   Bicycles Plus Racing
14 Ted Nitka (4 - Cat3)   Austin, TX 82715   Austinbikes/Revenant
15 Eardie Curry (7 - Cat2)   Austin, TX 236841   787 Racing
16 Larry Blanchard (5 - Cat3)   West Monroe, LA 103849   Team Seton Brain and Spine Cycling
17 Gary Obernolte (2 - Cat4)   Austin, TX 59979   Team Seton Brain and Spine Cycling
18 Mark Wiggans (6 - Cat3)   Austin, TX 38177   Austinbikes/Revenant
19 Stephen Higgins (3 - Cat4)   Austin, TX 283039   787 Racing

Men - Cat1/2/3/4 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sam Childs (1 - Cat2)   Austin, TX 6779   
2 George Heagerty   San Antonio, TX 72892   Geri Atrix
3 Donald Ward (1 - Cat3)   El Paso, TX 49826   
4 Martin Soetaert (1 - Cat4)   Austin, TX 33420   Team Brain and Spine Cycling
5 Kevin Barton (2 - Cat2)   San Antonio, TX 204437   Joes Pro Bikes
6 John Miller (2 - Cat3)   San Antonio, TX 57829   Bicycle-Heaven
7 Jason Newman (3 - Cat3)   Cedar Park, TX 267114   Team Cycle Progression
8 Joe Udell (4 - Cat3)   Austin, TX 90097   Kelly's Team
9 Leland Rusk (5 - Cat3)   Austin, TX 113100   GS Tenzing
10 Mark Rau (2 - Cat4)   San Antonio, TX 279756   

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christian Helmig (1 - Cat1)   Highland Village, TX 245316   Elbowz Racing
2 Patrick Bevin   Santa Rosa, CA 315980   
3 Logan Hutchings   Austin, TX 381170   
4 Heath Blackgrove (2 - Cat1)   Austin, TX 366920   Elbowz Racing
5 Michael Sheehan   Austin, TX 323876   Jack & Adam's Racing Team
6 David Wenger (3 - Cat1)   Austin, TX 89282   Bicycle Sport Shop pb Integrity
7 Cory Scott (4 - Cat1)   Richmond, VA 253558   Cutaway-3Sports
8 Mat Stephens   Dallas, TX 178970   Elbowz Racing
9 Rich Harper (5 - Cat1)   Raleigh, NC 175041   Cleveland Clinic Sports Health Cycling
10 Tristan Uhl   Austin, TX 168160   ATC Racing
11 Scott Henry   Austin, TX 254   Chicken and Waffles Racing
12 Matthew Kessing (6 - Cat1)   Austin, TX 282150   Team Wooly Mammoth
13 Tyler Jewell (7 - Cat1)   Austin, TX 168914   Elbowz Racing
14 Adam Koble   Denton, TX 269412   Plano Athletic Cycling Club/PACC
15 Gabriel Baca   Chihuahua 331782   Hotter'N Hell Hundred
16 Nick Torraca (1 - Cat2)   Grapevine, TX 338924   Mad Duck Racing
17 Scott Veggeberg (8 - Cat1)   Austin, TX 188306   GS Tenzing
18 Andrew Dahlheim (1 - Pro)   Dallas, TX 188572   FCS Cycling Team: p/b Mr. Restore
19 Jason McCombs (2 - Cat2)   Dallas, TX 286184   Road Racing Team
20 Jimmy Miller (9 - Cat1)   Hella Norcal Ca 122096   Team Hotel San Jose
21 Warney Crosby (10 - Cat1)   Dallas 69378   Elbowz Racing
22 Kevin Fish   Austin, TX 189245   Super Squadra
23 Timothy Hall (11 - Cat1)   Banner Elk, NC 179788   NashvilleCyclist.com
24 John Trujillo (12 - Cat1)   Austin, TX 225639   Team Wooly Mammoth
25 Alec ALDAPE (3 - Cat2)   San Antonio, TX 273050   Bicycle Sport Shop pb Integrity
26 Michael Pincus (13 - Cat1)   Pearland, TX 254929   Bicycle Sport Shop pb Integrity
27 Carlo Villarreal   Mcallen, TX 303566   Slipstream-Craddock Junior Development

Women - Cat1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer McRae   Austin, TX 55232   787 Racing
2 Jennifer Purcell   Austin, TX 193628   
3 Kayla Sterling (1 - Cat2)   Gerald, MO 267818   Exergy TWENTY12
4 Camilla Schmitz (1 - Cat3)   Richardson, TX 235887   ThinkFinance Racing
5 Kathleen Hattaway   Austin, TX 144579   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
6 Jenny Park   San Antonio, TX 188342   Team Brain and Spine Cycling
7 Katherine Sherwin   West Lake Hills, TX 161129   Austin Flyers Women's Cycling
8 Michelle Montoya (2 - Cat2)   Allen, TX 191931   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
9 Michelle Lewis Sirianni Gacki (3 - Cat2)   Frisco, TX 324294   ThinkFinance Racing
10 Kim Ciolli   San Antonio, TX 210485   Team Brain and Spine Cycling
11 Allison Floyd (2 - Cat3)   Austin, TX 318378   Team Seton Brain and Spine Cycling
12 Lauren Stephens   Dallas, TX 288678   FCS Cycling
13 Kim Jennings   Waco, TX 222697   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
14 Kathleen (Brandi) Lafleur (3 - Cat3)   Wylie, TX 258415   ThinkFinance Racing
15 Rheannon Cunningham   Austin, TX 252159   Team Seton Brain and Spine Cycling
16 Claire McKenna (4 - Cat2)   Austin, TX 280868   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
17 Jennifer Wagner (5 - Cat2)   Denver, CO 288729   Shama Cycles
18 Christina Koeppe (4 - Cat3)   Mc Kinney, TX 247242   Matrix Cycling Club
19 Sarah Lundeen (5 - Cat3)   Dallas, TX 280211   FCS|ROUSE: p/b Mr. Restore
20 Allison Atkinson (6 - Cat3)   Austin, TX 362136   ATC Racing
21 Sally Sonnier (7 - Cat3)   Dallas, TX 245272   

Women - Cat/1/2/3/4 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 hailey howe (1 - Cat4)   Austin, TX 346304   T3Multisports
2 Estefy Gonzalez (2 - Cat4)   Cedar Park, TX 366421   T3Multisports Elite Junior Cycling
3 ChanTam Duong (3 - Cat4)   Austin, TX 344590   T3Multisports Elite Junior Cycling
4 Ashley Chapa (4 - Cat4)   Cedar Park, TX 297275   
5 LILY HOWE (5 - Cat4)   Austin, TX 346306   T3Multisports

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jan Bennett   Plano, TX 358060   Sun & Ski/Champion Core Racing
2 Mandy Heintz   Houston, TX 355078   Shama Cycles
3 Courtney Bach   Dallas, TX 334094   Plano Athletic Cycling Club/PACC
4 kelly martinez   San Antonio, TX 309930   Team Seton Brain and Spine Cycling
5 Anne Flanagan   Austin, TX 386060   Snapple Cycling Team
6 Lucy Needham   Austin, TX 311209   Colavita Racing
7 Lori Bergeron   Austin, TX 376832   Ghisallo Foundation
8 Pamela Downs   Austin, TX 366201   Colavita Racing
9 Megan Wolfe   Round Rock, TX 388683   Ghisallo Foundation
10 Debra Bailey   Austin, TX 220204   Austin Flyers Women's Cycling
11 Ashley Chapa   Cedar Park, TX 297275   
12 Inna Wirawan   Houston, TX 352710   Northwest Cycling Club
13 Kathy Weldon   Royse City, TX 285360   ThinkFinance Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSierra NevadaOSMOSpyCUOREUSACDFBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee