Race Results for
Masters & Team State Track Championships
Redmond, WA
(Event Information)
Scratch on 08/18/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - 1/02/03 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wesley Pierce (1 - Cat2)   Seattle, WA 42453  44 Bikesale
2 Gary Brown (1 - Cat1)   Auburn, WA 5069  49 Audi
3 Phillip Stephens   Kirkland, WA 47146  28 Slalom
4 Randy Boettcher (1 - Cat3)   Lake Forest Park, WA 62837  52 0
5 Joshua Simpson (2 - Cat2)   Seattle, WA 256802  51 Gregg's Trek
6 Guy TUCKER   Bellingham, WA 252718  58 HSP
7 William Kirk Robinson (3 - Cat2)   Redmond, WA 151412  59 Slalom
8 Thomas Wick (4 - Cat2)   Seattle, WA 204808  54 Garage
9 Cameron FORSYTHE (5 - Cat2)   Woodinville, WA 12059  34 Starbucks
10 Eric Swanson   Port Angeles, WA 34756  45 Broadmark
11 peter baughman (6 - Cat2)   Carnation, WA 243415  16 Slalom
12 James Flynn (2 - Cat1)   Port Orchard, WA 51090  50 Keller Rohrback
13 Tony VETORI     26 Slalom
14 Donald Wells (2 - Cat3)   Seattle, WA 134550  57 Slalom
15 Michael Thornton (3 - Cat3)   Issaquah, WA 295555  32 Fischer Plumbing
16 Russell BETTERIDGE (7 - Cat2)   Auburn, WA 52058  Olympia Orthopedic
17 Matthew Haldeman (8 - Cat2)   Mountlake Ter, WA 14657  60 Slalom
DNF Chris WEBER (Cat2)   Woodinville, WA 280946  37 0
DNF Hyun LEE (Cat3)   Bothell, WA 50227  31 Broadmark
DNF Peter Hinckley (Cat3)   Seattle, WA 328706  33 Blue Rooster
DNF E Eric Johnson   Seattle, WA 123009  43 0

Men - 1/02/03 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenneth Williams (1 - Cat1)   Kenmore, WA 57046  36 Slalom
2 Ronald Sielinski (1 - Cat2)   Redmond, WA 260190  21 Blue Rooster
3 Aaron BERNSTON     47 Garage
4 Joe ISNER     18 Fischer Plumbing
5 Joe HOLMES   Boise, ID 213114  48 Broadmark
6 Paul BEAUDOIN (1 - Cat3)   Kirkland, WA 325660  Fischer Plumbing
7 E Eric Johnson   Seattle, WA 123009  43 0
8 Jamie FITZGERALD     38 PACE
9 Robert VIGEANT (2 - Cat3)   Gresham, OR 316948  20 0
10 Robbin GOLDFOOS (3 - Cat3)   Maple Valley, WA 196376  56 JL Velo
11 Brad STRANCH     55 Broadmark
12 Ed THIEMANN   Bothell, WA 316058  53 JL Velo
13 Joe GROSS   San Francisco, CA 241567  61 Cucina Fresca
14 Jerry SHAFER (4 - Cat3)   No City, WA 54693  15 Slalom
DNS Eric WATERMAN   Seattle, WA 199360  19 Fischer Plumbing
DNF Ben SPENCER (Cat3)   Seattle, WA 33602  JKA
DNF Jeffery PYATT     Broadmark
DNF Ken DONG     10 Fischer Plumbing
DNF Timothy HUGHES     29 Olympia Orthopedic
DNF Tom DONOHUE     27 0
DNF Marc SAVAGE   Seattle, WA 350808  12 0

Women - 1/02/03 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Annette WILLIAMS (1 - Cat2)   Kenmore, WA 71338  35 Slalom
2 Tamara STEPHAS (2 - Cat2)   Seattle, WA 133090  13 Broadmark
3 Jane EVELY (1 - Cat3)   Carnation, WA 162455  17 0
4 Heidi Blackie (2 - Cat3)   Seattle, WA 207967  25 Broadmark
5 Jennifer Lill (3 - Cat3)   Seattle, WA 230426  24 Broadmark
6 Cynthia Choudhry (4 - Cat3)   Woodinville, WA 302353  23 team
7 Cathy SYVERSON   Seattle, WA 247443  14 Broadmark
8 Kathryn BEATTIE   Issaquah, WA 347498  40 Fischer Plumbing
9 Molly JOHNSON   Renton, WA 231853  Group Health
DNS Lori King (Cat3)   Woodinville, WA 108244  41 Byrne Invent
DNS Carol Johnson (Cat3)   Seattle, WA 197530  46 Gregg's Trek

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSierra NevadaShimanoUSACDFCUOREBonk BreakerSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee