Race Results for
Georgia Cycling Gran Prix
Duluth, GA
(Event Information)
Time Trial on 07/28/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Women 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
8 Cherley Linden   0:18:27  492 AlPerformance
9 Annelaine jacobs   0:18:37  491 AlPerformance

Men - Pro 1-2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Hart   Murfreesboro, TN0:12:48 141477  34 Friends Great Smokies (FGS Cycling)
2 Alexy Shmidt   0:12:50  45 Team Type 1- Deveolpment
3 Jeffrey Mcgrane   Knoxville, TN0:13:30 256582  37 Friends Great Smokies (FGS Cycling)
4 Jonathan Bowerman   Tampa, FL0:13:43 304654  Unattached
5 Matthew Brooks   Alpharetta, GA0:13:44 249788  21 Team Type 1- Deveolpment
6 Daniel Holt   Alpharetta , GA0:13:45 63559  54 Team Type 1- Deveolpment
7 Buddy Spafford   Asheville, NC0:13:46 302191  23 Florida Velo
8 Artur Sagat   Roswell, GA0:13:51 207381  50 Litespeed-BMW
9 paolo cravanzola   Cumming, GA0:13:52 380036  42 Team Type 1- Deveolpment
10 James Donahue   Hilton Head Island, SC0:14:02 365192  43 SUBARU-AFAS p/b OSP
11 Matthew Miller   Atlanta, GA0:14:02 183102  38 Athens Velo Club
12 Branden Russell   Enumclaw Wa0:14:20 320408  22 Team Type 1- Deveolpment
13 Daniel Rudalev   Alpharetta, GA0:14:20 277981  27 Iron Data Racing
14 Tim Stone   Monroe, GA0:14:21 251225  89 Hincapie Cycling
15 Andrew Hodges   Suwanee, GA0:14:25 274017  Frazier Cycling
16 Oliver Flautt   Boulder0:14:26 307228  44 Depaula Racing
17 Ruud Cremers   Golden Co0:14:26 378871  30 Team Type 1- Deveolpment
18 Chad Capobianco   Watkinsville, GA0:14:35 299925  28 Athens Velo Club
19 Liam Harland   Cumming, GA0:14:44 385533  41 Team Type 1- Deveolpment
20 Artem Kraitor   0:15:01  29 Team Type 1- Deveolpment
21 Jacob Hill   Saint Petersburg, FL0:23:12 235209  26 Firefighters Cycling Association

Men - Masters 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Igor Rudalev (1 - Cat1)   Alpharetta, GA0:13:34 261409  227 Iron Data Racing
2 Terrence O Toole (1 - Cat2)   Atlanta, GA0:13:40 59628  204 Iron Data Racing
3 Nivio Diaz (1 - Cat3)   Fort Lauderdale, FL0:13:52 299873  207 AG Bikes /Bayview Cadillac
4 Kirk Corsello (2 - Cat2)   Lilburn, GA0:14:04 57055  219 Iron Data Racing
5 Juan Carlos Bosmediano   0:14:26  230 Unattached
6 James G Wenzel   Auburn, AL0:14:30 59328  205 Velo Voodoo
7 Neil Kopitsky (3 - Cat2)   Atlanta, GA0:14:38 19643  232 Litespeed-BMW
8 Tony Blansit (2 - Cat3)   Warner Robins, GA0:14:41 231516  310 Doulos Cycling
9 Chuck Holstein (3 - Cat3)   Lecanto, FL0:15:01 263775  224 Florida Velo
10 Michael Gordon (4 - Cat3)   Dunwoody, GA0:15:01 205029  201 North Georgia Cycling Association Inc.
11 Israel Vera (4 - Cat2)   Miami, FL0:15:16 242172  206 AG Bikes /Bayview Cadillac
12 Ronnie Bratcher (5 - Cat3)   Cumming, GA0:15:23 4666  226 L5 FLyers
13 Michele Smith   0:15:46  203 Unattached

Men - Junior 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Rothschild   Atlanta, GA0:00:00 288121  426 Frazier Cycling
2 Benjamin Ogle   Barnesville, GA0:00:00 377346  80 Unattached

Men - Junior 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Fletcher Lydick   Lawrenceville, GA0:00:00 252912  304 Frazier Cycling
2 Trip Volnoff   Irvington, AL0:00:00 333272  317 Frazier Cycling
3 Xavier Boekhoudt   0:00:00  487 AlPerformance
4 Steven VanDer Wijne   0:00:00  488 AlPerformance
27 Steven VanDer Wijne   0:17:16  488 AlPerformance

Men - Junior 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Prithvi Gummadi   Suwanee, GA0:00:00 279392  316 Frazier Cycling
2 James Todd   Norcross, GA0:00:00 272621  209 Frazier Cycling
3 Kylian balkestijn   0:00:00  331 AlPerformance
4 Aditya Gummadi   Suwanee, GA0:00:00 279393  315 Frazier Cycling
5 Blake Wilson   Acworth, GA0:00:00 336652  208 Frazier Cycling
7 benay tatia   0:00:00  241 AlPerformance
8 Thayne Dean   Lawrenceville, GA0:00:00 351328  210 Frazier Cycling
DNF Christopher Arriaza   Hoschton0:00:00 383759  200 Unattached
DNF Ian Garrison   Decatur, GA0:00:00 348098  222 Junior Flyers

Men - Junior 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Davis Branyon   Gainesville, GA0:00:00 357029  105 Frazier Cycling
2 Christian Corsello   Lilburn, GA0:00:00 280950  107 Fulton Flyers Cycling Club
3 jayden wong   0:00:00  111 AlPerformance
4 David Heath   Alpharetta, GA0:00:00 383705  109 Frazier Cycling
7 Sean Branyon   Gainesville, GA0:00:00 367920  211 Frazier Cycling
8 Austin Moulton   Albany, GA0:00:00 385560  110 PCP Race Team

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alan Dawkins   Red Bank, TN0:13:56 201680  300 Hub Endurance Chattanooga
2 Ryan Williams   Miami, FL0:14:07 312528  306 Unattached
3 Broderick Hartley   Social Circle, GA0:14:10 256892  342 JET Cycling
4 Tomas Velez   Miami, FL0:14:12 304174  323 Veloce Speedwear Development Team
5 Kurt Wagner   Miami, FL0:14:15 334714  324 Veloce Speedwear Development Team
6 James Tobias   Simpsonville, SC0:14:29 319362  13 Unattached
7 Justin Landis   Atlanta, GA0:15:01 291862  312 Round Here Racing
8 Amos Harvey   Cumming, GA0:15:02 298681  311 Round Here Racing
9 Daren Rogers   Soddydaisy, TN0:15:12 302941  301 Scenic City Velo
10 Gregory Brown   Sugar Hill, GA0:15:13 40483  221 Reality Bikes
11 Eddie Murray   Dawsonville, GA0:15:25 235813  335 Unattached
12 Ethan Zehr   Sugar Valley, GA0:15:33 273039  302 Rome Velo
13 Andrew Schluck   Monticello, FL0:16:02 266290  314 Unattached

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alan Korhonen   Lakeland, FL0:14:08 332882  462 GearLink Racing INC.
2 Scott Morris   Lawrenceville, GA0:14:15 306802  402 Lifetime Bikes Loganville
3 Louis Leclerc (1 - Cat4)   Smyrna, GA0:14:17 321974  36 North Georgia Cycling Association Inc.
4 Justin Schmidt (2 - Cat4)   Rydal, GA0:14:31 343550  419 North Georgia Cycling Association Inc.
5 Brian Collie (3 - Cat4)   St. Johns, FL0:14:36 263976  406 Unattached
6 Christopher Rupe   Seffner0:14:37 359278  400 Unattached
7 Robert Loomis   Gainesville, GA0:14:42 358544  423 Habersham Bicycles
8 martin ortiz   Milton, FL0:14:44 384374  10 Unattached
9 Alexander Dijkema   Lawrenceville, GA0:14:44 273828  413 Frazier Cycling
10 Gregory Smith   Peachtree City, GA0:14:46 365475  424 Coweta Cycling
11 Dillon Swaim   0:14:50  403 Unattached
12 Randy Rogers (1 - Cat5)   Warner Robins, GA0:14:55 366938  Doulos Cycling
13 Michael Vasco (4 - Cat4)   Apollo Beach, FL0:15:08 284757  85 Gwinnett Touring Club (GTC)
14 Ryan Couture (5 - Cat4)   Slocomb, AL0:15:26 277111  464 PCP Race Team
15 Kenny Swanger (6 - Cat4)   Kathleen, GA0:15:30 366945  405 Doulos Cycling
16 David Haney (7 - Cat4)   Duluth, GA0:15:46 335282  420 Frazier Cycling
17 Justin Bashe (8 - Cat4)   Alpharetta, GA0:16:04 285246  439 Frazier Cycling
18 Jacob morman   0:16:11  481 Unattached
19 jean junor   0:16:28  494 AlPerformance
20 marcelo martino   Grayson, GA0:16:28 345944  412 Lifetime Bikes Loganville
21 Matthew Harris   Covington, GA0:16:37 299215  117 Unattached
22 Jonathon Croes   0:16:38  485 Unattached
23 anthony wong   0:16:44  496 AlPerformance
24 Trey Griffin (9 - Cat4)   Poulan, GA0:16:56 367386  468 PCP Race Team
25 Michael McNeal   0:16:58  404 Unattached
26 David Dixon (2 - Cat5)   Warner Robins, GA0:17:00 303712  95 Doulos Cycling
28 Michael Postell (3 - Cat5)   Snellville, GA0:17:24 353302  11 Unattached
29 Charles Ponder (4 - Cat5)   Atlanta, GA0:17:25 362367  14 Unattached
30 edrick krozendijk   0:18:40  495 AlPerformance
31 Ryan Boyle   0:18:45  16 Unattached
32 Jeffrey Snover (5 - Cat5)   Evans, GA0:19:26 349356  477 US Handcycling

Women - Women 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Delong   Ooltewah, TN0:15:24 309479  411 Scenic City Velo
2 Allison Brown   Ridgeland, MS0:15:49 311965  456 Mystique Cycling Team
3 Tina Locklear   Warner Robins, GA0:16:11 333532  458 Rome Velo
4 Elizabeth Lee   Conyers, GA0:16:37 231228  478 Louis Garneau Factory Team
5 Kimberly Campione   Lawrenceville, GA0:17:20 354256  422 Lifetime Bikes Loganville
6 christal mcneal   Milton, FL0:17:43 382401  409 West Florida Wheelmen
7 Megan Rogers   Soddy Daisy, TN0:18:18 309390  410 Scenic City Velo

Women - Women 1-3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nancy Jones   Monroe, GA0:15:53 273590  116 Hincapie Cycling
2 Zoe Frazier   Suwanee, GA0:16:03 229338  101 Frazier Cycling
3 Samantha Heinrich   Spring Hill, FL0:16:26 333276  112 Florida Velo
4 Dominique Shore   Suwanee, GA0:17:07 236179  100 Frazier Cycling

Women - Junior 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
5 Caleigh Hebert   Roswell, GA0:00:00 312900  318 Frazier Cycling
10 Caleigh Hebert   Roswell, GA0:20:08 312900  318 Frazier Cycling
DNF Cara Beth Branyon   Gainesville, GA0:00:00 367922  319 Frazier Cycling

Women - Junior 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
6 Katherine Eckrote   Suwanee, GA0:00:00 314442  229 Frazier Cycling

Women - Junior 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
5 Jane Tullis   Rome, GA0:00:00 368361  113 Frazier Cycling
6 Kateri Coppola   Smyrna, GA0:00:00 378859  114 Unattached
9 Angelica Corsello   Lilburn, GA0:00:00 367530  106 Fulton Flyers Cycling Club

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSierra NevadaSpyBonk BreakerCUOREShimanoOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee