Race Results for
MSC #5, Full Tilt in Telluride
Mountain Village, CO
(Event Information)
Cross Country on 08/11/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3 - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Trent   Boulder, CO2:13:42 345078  795 Southern Sun
2 Anthony Iannacito   Denver, CO2:14:17 225551  766 Rocky Mountain Racing
3 Paul Von Boeck   Tempe, AZ2:26:17 80475  708 Bandwagon Racing
4 Jonathan Williams   Taos, NM2:27:44 299793  564 F.I. Taos
5 Bryan Smalley   Denver, CO2:30:36 381079  767 Rocky Mountain Racing
6 Doug Dupuie   Denver, CO2:40:22 76455  516 COMotion Sports / Yeti

Men - CAT 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Simon Hopkins   Park City, UT1:11:59 385744  584 Summit Bike Club
2 Trey Lopez   Grand Junction, CO1:12:32 367469  593 Livetrainrace.com
3 Jonah Howe   1:15:15  684 GVYC
4 Tucker VanOrmer   Red River1:16:31 379520  562 
5 Graham Gould   1:30:08  577 
6 John David   Grand Junction, CO1:44:48 382733  651 livetrainrace.com
DNF Connor Lardent   DNF  783 Kum & Go

Men - CAT 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeremy Davis   1:30:07  784 

Men - CAT 3 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Turner   Park City, UT1:15:29 368033  580 Summit Bike Club
2 Dave Piotrowski   1:16:35  543 Durango Wheel Club
3 Mike Brygger   1:23:00  772 
4 Jay Eagen   1:25:37  681 Durango Wheel Club
5 Michael Ste Marie   1:36:05  806 Tracks Cafe and Bar

Men - CAT 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clayton Davis   1:11:01  785 
2 Bryce Gordon   Durango, CO1:11:53 405755  679 DEVO
3 Cormac McGeough   Carbondale, CO1:12:21 380332  622 
4 Sam Furness   1:12:57  555 Team AST
5 William Berger   Durango, CO1:14:00 357040  614 Durango Devo
6 Keenan Desplanques   Durango, CO1:17:26 294635  645 Durango DEVO
7 Jacob Cartergibb   Boulder, CO1:28:20 350018  560 Tokyo Joes
8 Sage Marshall   1:33:41  741 
DNS Wyatt Svarczkopf   Boulder, CODNS 344134  517 Tokyo Joe's

Men - CAT 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Beecher   Divide, CO1:14:18 378100  710 
2 James Ellis   1:15:26  793 Pedal Power
3 Galen Blair   Durango, CO1:20:31 349432  602 Durango Devo
4 Matthew Gross   Boulder, CO1:23:04 263499  705 Yeti AS-R C

Men - CAT 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Dalrymple   Redondo Beach, CA1:17:17 322836  541 Big Orange/Cynergy Cycles
2 Erich Owen   1:21:14  574 
3 Jesse Crock   Golden, CO1:23:38 379822  512 
4 Dave Ziegler   1:24:49  540 
5 Mike Swanson   Westminster, CO1:26:08 119270  509 
6 Grant Meredith   Lafayette, CO1:26:13 377895  669 
DNF Martin Mullen   Centennial, CODNF 379650  518 

Men - CAT 2 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ricky Willis   Telluride1:10:52 382037  571 Gravity Works Telluride
2 Brian Martin   Highlands Ranch, CO1:20:25 368603  697 COMotion Sports
3 Robert Sonora   Durango, CO1:20:56 59786  585 Colavita SW
4 Douglas Robison   Lakewood, CO1:21:34 183223  515 Amicas/Absolute Bikes
5 Steven Myers   Arvada, CO1:22:09 125652  620 CoMotion / Yeti
6 Jefferson Quinn   1:26:10  702 The Hub
7 Jonathan Wirth   Marine Mn1:30:41 206768  502 C3 Bikeshop
8 James Riley   1:36:53  774 
9 Larry Collins   Denver, CO1:45:52 245087  592 BeeCee Racing
10 Enrique Arenas   1:51:09  769 

Men - CAT 2 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey Cowell   Lakewood, CO1:28:07 174435  604 Mile High Cycling Society
2 Jonathan Degray   1:32:10  786 

Men - CAT 1 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keegan Swirbul   Carbondale, CO1:04:40 294387  569 Basalt Bike and Ski
2 Stephan Davoust   Durango, CO1:05:43 264191  641 Durango Devo
3 Levi Kurlander   Durango, CO1:06:53 292498  636 Durango Devo
4 W Grant Ellwood   Boulder, CO1:06:54 298725  686 SMBA
5 Garrett Gerchar   Boulder, CO1:08:15 344890  546 Boulder Junior Cycling/Tokyo Joe's Junior Develop
6 Justin Noel   Boulder1:08:24 318254  689 SMBA
7 Matthew Turner   Park City, UT1:08:25 379178  581 Summit Bike Club
8 Kyle Bloesser   Colorado Springs, CO1:08:48 293885  547 Pro Cycling/Smith Optics
9 Joe Christiansen   Lyons, CO1:09:19 295821  670 Reeb Cycles
10 Josh Gallen   Crested Butte1:09:22 382797  791 Crested Butte High School Mountain Bike Team
11 Trevor Von Boeck   Colorado Springs, CO1:11:02 348604  605 Bandwagon Racing
12 Griffith Wendland   Louisville, CO1:11:47 320884  608 Sports Garage Cycling
DNS Alec Schaffer   Steamboat Springs, CODNS 296377  570 SSWSC
DNF Sepp Kuss   DurangoDNF 276598  760 Durango Devo

Men - CAT 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Grady James   Durango, CO2:21:13 200442  810 Directory Plus / Trek
2 Caleb Thompson   Durango, CO2:24:01 173357  531 Gear Grinder/McCarty Excavation
3 James Rowan   Durango, CO2:30:35 283821  779 Colavita SW
4 Tyler Smith   Durango, CO2:41:50 347102  667 Fort Lewis College

Men - CAT 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Troy Hiatt   Gunnison, CO2:18:10 287287  603 Alpine Orthopaedics
2 Robb Parsons   Grand Junction, CO2:19:39 310142  821 Wells Fargo Private Bank
3 Adam Cornette   Flagstaff, AZ2:27:49 187130  554 Flagstaff Bicycle Revolution

Men - CAT 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Ramey   Arvada, CO2:19:50 182182  726 Yeti AS-R C
2 Pete Dahle   Telluride, CO2:24:03 78240  780 Box Canyon Bicycles / Zija
3 Brian McCall   Carbondale, CO2:32:17 23189  575 Basalt Bike and Ski
4 Lee Roufa   Telluride, CO2:38:27 30709  596 Moots
5 Dustyn Ladewig   Albuquerque, NM3:04:27 299796  578 High Desert Bicycles
DNS Daniel Lewis   Breckenridge, CODNS 21064  538 Summit Velo
DNS Mike Driver   Fruita, CODNS 294288  513 Livetrainrace.com

Men - CAT 1 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wade Wilderman   Fraser, CO2:31:19 38221  665 Rocky Mtn Roastery
2 Mark Hogan   Snowmass Village, CO2:41:00 296205  582 
3 Peter Tempest   Gallup, NM2:41:03 102793  572 Rez Dog Racing
4 Andy Ramirez   Superior, CO3:05:00 176007  802 Grandpa Freddy

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Howard Grotts   Durango, CO1:53:41 264839  22 Specialized Racing
2 Ernie Watenpaugh   Telluride, CO2:03:51 37334  11 Tokyo Joes
3 Brian Smith   Gunnison, CO2:04:45 33334  18 Alpine Orthopaedics
4 Payson McElveen   Durango Co2:08:46 276372  43 Rocky Mountain Chocolate Factory / Devo Sweet Elite
5 Jon Brown   Gunnison, CO2:10:56 131657  50 Alpine Orthopaedics
6 Nathaniel Hills   Dillon, CO2:15:48 201161  29 SRAM - Wolf Rock Racing
7 Zachary Davies   Boulder, CO2:19:15 182034  33 Team Exergy
8 Jason Holbrook   Boulder, CO2:28:07 211236  20 YETI/Pactimo Pro XC
DNS Campbell Levy   Centennial, CODNS 116610  Yeti/Pactimo Pro XC
DNS Nick Truitt   Breckenridge, CODNS 198767  13 Yeti/Pactimo Pro XC

Men - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Yackle   Reno, NV1:06:52 307192  653 Yackle Brothers Racing
2 Cassidy Bailey   Lyons, CO1:09:30 289005  695 Tokyo Joes Jr Development
3 Aiden Clark   Grand Junction1:14:59 377432  599 livetrainrace.com
4 Keiran Eagen   Durango Co1:15:55 382782  682 Durango Devo
5 Nye Yackle   Reno, NV1:18:31 307201  654 Yackle Brothers Racing
6 Anthony Furness   1:24:17  556 Team AST
7 Nolan Burgett   1:40:46  801 
8 Ivan Sippy   Durangodurango, CO1:43:45 382503  601 Durango Devo
9 William Swain   1:52:42  761 livetrainrace.com
10 Ryan Deppe   2:10:19  759 livetrainrace.com
11 Tremplealeau Morninglight   2:10:22  639 TEAM FITaos
12 Spencer Keating   2:25:39  738 

Women - Cat 1/2/3 - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Hermes   Edwards, CO2:48:29 204873  788 Team High Maintenance
2 Jesse McTigue   2:51:56  789 Box Canyon Bicycles / POC

Women - CAT 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marta Morris   Grand Junction, CO1:22:01 315188  607 
2 Sabine Lindler   1:38:43  539 Ridgway Devo
DNS Mikaleh Smith   Durango DNS 385776  634 Durango Devo

Women - CAT 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Schwab   Durango, CO1:20:37 382679  625 Fort Lewis
2 Lauren Presley   Fort Collins, CO1:25:52 367768  615 CSU Rams Cycling

Women - CAT 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Hennessy   Avon, CO1:31:00 217023  594 Team High Maintenance
2 Anna Rice   1:31:28  664 Team High Maintenance
3 Sarah Patz   Santa Barbara, CA1:36:33 272199  805 Illegal Pete's

Women - CAT 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robin Austin   Durango, CO1:47:03 381409  655 Durango Devo

Women - CAT 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Danielle Mt Pleasant   1:44:18  573 Team High Maintenance

Women - CAT 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Sewall   Gypsum, CO1:34:04 363090  559 Team High Maintenance

Women - CAT 2 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dana Shinn   Durango, CO1:27:04 333302  646 NoTubes Endurance Racing
2 Rebecca Kauffman   Durango, CO1:34:01 18612  542 Durango Wheel Club
3 Karin Voll Barclay   1:43:28  595 CoMotion Sports/Yeti

Women - CAT 1 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaylee Blevins   Durango, CO1:21:33 278472  671 Durango Devo
2 India Waller   Durango, CO1:21:43 355742  619 Durango Devo

Women - CAT 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Sampey   Gunnison, CO2:36:18 339186  514 Pedal Pushers Cyclery
2 Andi Malboeuf   2:36:53  544 POC
3 Brianne Marshall   Durango, CO2:44:41 287045  501 No Tubes Endurance Racing
4 Maura McGovern   Denver, CO2:54:02 191585  768 Rocky Mountain Racing
5 Evelyn Calhoun   Denver, CO3:41:13 288128  529 Commotion/YETI

Women - CAT 1 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christine Irelan   Colorado Springs, CO2:44:33 293959  612 
DNS Carolyn Feller   Durango, CODNS 99913  652 Willas Wheels

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Evelyn Dong   Park City, UT2:26:45 381220  31 White Pine Touring
2 Amy Beisel   Gunnison, CO2:30:42 321990  24 Alpine Orthopaedics
3 Janae Pritchett   Crested Butte, CO2:32:10 244664  17 Alpine Orthopaedics/Santa Cruz
4 Jari Kirkland   Crested Butte, CO2:43:13 215406  54 Team Alpine Orthopaedics
5 Sarah Sturm   Durango, CO2:44:44 275320  45 Devo Sweet Elite
6 Katie Sodergren   Breckenridge, CO2:45:10 284503  12 Tokyo Joe's
7 Sarah Rawley   Dillon, CO3:00:14 234957  10 Yeti/Pactimo Pro XC
DNS Elisa Otter   Montpelier, VTDNS 301746  14 Southern Express Multisport Racing
DNF Sage Wilderman   Fraser, CODNF 199903  30 Kenda/Felt

Women - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Haley Batten   Park City, UT1:13:00 343756  707 White Pine Touring powered by Jans
2 Birgit Morris   Grand Junction, CO1:19:26 357254  606 LiveTrainRace.com
3 Camryn Sippy   Durango, CO1:19:40 356594  600 Durango Devo
4 Katja Freeburn   Durango, CO1:19:41 401448  703 Durango Devo
5 Marit May   Durango, CO1:25:23 383003  628 Durango DEVO
6 Carter Reiter   1:43:37  680 Durango DEVO
7 Madeline Robbins   1:43:37  797 Durango Devo
8 Sparrow Skywalker   Taos1:49:13 381833  638 Team FITaos

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyCUOREOSMOShimanoBonk BreakerSierra NevadaUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee