Race Results for
Texas State TT and TTT Championships
Lytle, TX
(Event Information)
Individual Time Trial on 06/30/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Multisport

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Demitri Villarreal      
2 Frank Flores   Oxnard, CA 183798   Judgement Velo/ TBOV
3 Sal DiGrazia   Pharr, TX 187801   

Men - Cat4/5 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clint Fiedler   Fredericksburg, TX 277127   Joe's Pro Bikes
2 Nathan Lesniewski   Chandler, TX 178648   Joes Pro Bikes
3 Weston Giunta   Austin, TX 306073   Violet Crown Sports Assoc
4 Jose Gonzalez   Laredo, TX 157012   Laredo Cycling Club
5 Thomas WARNEMENT   Houston, TX 263754   Texas Pro Health Racing
6 Alan Bryson   Houston, TX 289266   Southwest Cycling Club Racing
7 Michael Bertuzzi (1 - Cat5)   Boerne, TX 231680   Team ALS-C3
8 Dan Kemp   Fredericksburg, TX 333218   Joe's Pro Bikes
9 Jeff Grant   Houston 365814   Shama Cycles
10 Clint Siddons   Fort Worth, TX 333694   Joe's Pro Bikes
11 Chance Payton (2 - Cat5)   Lamesa, TX 154376   
12 Robert Dole   Austin, TX 230218   Northwest Cycling Club
13 Rickey Wilson   Arlington, TX 73873   TBi - Dedicated Race Team
14 Nathan Montague   Dallas, TX 290008   SMU Mustang Cycling Club
15 Noe Espinosa   Stafford, TX 293313   Shama Cycles
16 Thomas Young   The Woodlands, TX 39321   The Woodlands Cycling Club
17 Dennis McCanless   Boerne, TX 264327   Joe's Pro Bikes
18 Arthur Carr (3 - Cat5)   Sanantonio, TX 288395   

Men - Cat1/2/3/4/5 - Eddy Merckx

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Butler (1 - Cat4)   Austin, TX 360105   Ghisallo Foundation
2 ianrey amuan (2 - Cat4)   Laredo, TX 366219   Dominion - Falcon Bank
3 ricardo trevino (1 - Cat5)   Mcallen, TX 290467   Team ALS-C3
4 Aaron Haspel (1 - Cat3)   Corpus Christi, TX 272965   Team ALS-C3
5 Shaun Moffett (1 - Cat2)   San Antonio, TX 161323   Bike World Racing
6 Aaron Nelson (2 - Cat3)   San Antonio, TX 225020   Bike World Racing
7 Matthew Trimble      
8 Bo Trimble (3 - Cat4)   Spring, TX 256615   
9 Christopher Cantu      

Men - Cat1/2/3/4/5 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Isaac Porterfield (1 - Cat4)   Bertram, TX 342580   T3Multisports Elite Junior Cycling
2 Raymond Costello (1 - Cat5)   Fair Oaks Ranch, TX 320268   
3 Gabriel Porterfield (2 - Cat5)   Bertram, TX 350938   T3Multisports Elite Junior Cycling
4 Jack Weiland (3 - Cat5)   Cedar Park, TX 318916   787 Racing
5 Oleg Dylla (4 - Cat5)   Georgetown, TX 375844   T3Multisports Elite Junior Cycling
6 Ethan Weiland (5 - Cat5)   Cedar Park, TX 336400   787 Racing
7 Joshua Villareal (6 - Cat5)   San Antonio, TX 371571   
8 Zeb Weiland (7 - Cat5)   Cedar Park, TX 368979   787 Racing

Men - Cat1/2/3/4/5 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Noah Williams   Wimberley, TX 185731   Slipstream-Craddock Junior Development
2 Christian Bergh (1 - Cat3)   Dripping Springs, TX 259586   787 Racing
3 Garrett Hobbs (1 - Cat4)   Columbia, KY 330718   PARK PLACE DEALERSHIPS
4 James Fowler (1 - Cat2)   Roanoke, TX 316020   Bicycle Sport Shop pb Integrity
5 Tice Porterfield (2 - Cat3)   Bertram 310983   T3Multisports Elite Junior Cycling
6 Robert Archer (3 - Cat3)   Richmond, TX 325060   Southern Elite/Sun & Ski Sports
7 Adam Zavala      
8 Clayton McGrath   Spring Branch, TX 271341   Joe's Pro Bikes
9 jefferey may (4 - Cat3)   Greenville, TX 325930   PARK PLACE DEALERSHIPS
10 Sterling Reynolds (1 - Cat5)   San Antonio, TX 308756   
11 Kevin Keenum      
12 Matthew Strange (2 - Cat4)   San Antonio, TX 366373   Dallas Racing
13 Michael Frentress (5 - Cat3)   Austin, TX 321550   787 Racing

Men - Cat1/2/3/4/5 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack Stepczynski   Fort Worth, TX 164777   ThinkFinance Racing
2 Warren Woodbury (1 - Cat2)   San Antonio, TX 286442   Bicycle-Heaven
3 Allen Abell   New Braunfels, TX 147032   Joes Pro Bikes
4 Jack Cobb (2 - Cat2)   San Antonio, TX 65645   
5 Steven Guzman (3 - Cat2)   Austin, TX 235059   787 Racing
6 Edwin Braun (1 - Cat3)   New Braunfels, TX 188337   Joe's Pro Bikes
7 David Richardson (2 - Cat3)   Austin, TX 175088   KingRacingGroup
8 Kelly Brown (4 - Cat2)   Midland, TX 126012   TEAM FLAT BELLY ORGANICS
9 Scott Munroe (3 - Cat3)   Temple, TX 48216   TEAM FLAT BELLY ORGANICS
10 Chris Rulon      
11 Patrick McGrath (5 - Cat2)   Spring Branch, TX 23500   Joes Pro Bikes
12 Christopher Lutz (6 - Cat2)   San Antonio, TX 49518   Bicycle-Heaven
13 Patrick Dougherty (4 - Cat3)   Ft Worth, TX 55980   ThinkFinance Racing
14 frank Jurado (1 - Cat4)   Cibolo, TX 273805   Factory Goodness
15 Panayiotis Sotiriades (5 - Cat3)   Houston, TX 304040   PROACTIVE
16 Jorge Martinez   Cedar Park, TX 207362   Team Seton Brain and Spine Cycling
17 Oscar Gutierrez   Helotes, TX 295707   
18 Philippe Ayala (2 - Cat4)   Columbus, OH 167290   Joes Pro Bikes
19 David Felsing (3 - Cat4)   San Antonio, TX 220873   Bicycle-Heaven
20 Charles Dixon (4 - Cat4)   Beaumont, TX 53469   Austinbikes/Revenant
21 Chisholm Macdonald      
22 Brian Mobley (1 - Cat5)   Houston, TX 287670   Bike Barn Texas
23 David Romero (6 - Cat3)   Lytle, TX 61642   

Men - Cat1/2/3/4/5 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Morrison (1 - Cat3)   Cypress, TX 25164   Red's Racing
2 David Hoffman (1 - Cat5)   Austin, TX 299281   
3 Timothy Perry (2 - Cat3)   Monroe, LA 187903   Vantage Health Plan/Team Colvin
4 Clif Cassidy (1 - Cat4)   Dallas, TX 310674   Colavita Racing, Inc.
5 Bill Shirer (3 - Cat3)   Dallas, TX 32500   Mirage
6 David Lawrence (2 - Cat4)   Pearland, TX 206519   
7 Peter Staneland (4 - Cat3)   Corpus Christi, TX 183239   North Texas Road Team
8 Joe Udell (5 - Cat3)   Austin, TX 90097   Kelly's Team
9 Stuart Harbottle (3 - Cat4)   Trophy Club, TX 237518   Colavita Racing, Inc.
10 David Bumbaugh (6 - Cat3)   Magnolia, TX 145357   Red's Racing
11 Stuart Hall (4 - Cat4)   Grapevine, TX 243559   Colavita Racing, Inc.
12 Kevin Barton (1 - Cat2)   San Antonio, TX 204437   Joes Pro Bikes
13 David Fluchel (7 - Cat3)   San Antonio, TX 189173   Joes Pro Bikes
14 Bryan Leuenberger (8 - Cat3)   Austin, TX 221765   787 Racing
15 Davis Tucker (9 - Cat3)   Austin, TX 198066   Red's Racing
16 Kevin Lynch (10 - Cat3)   Houston, TX 191662   Woodlands Cycling Club Race Team
17 Terry Parrish (5 - Cat4)   Fort Worth, TX 260284   Colavita Racing, Inc.
18 Jorge Merle (2 - Cat2)   Garland, TX 24084   PARK PLACE DEALERSHIPS
19 Hill Swift (6 - Cat4)   Houston, TX 241076   Toyota / Cycling Team presented by GCCA
20 James Greenawalt (7 - Cat4)   Ganado, TX 186756   Southwest Cycling Club Racing
21 Al Kline (8 - Cat4)   Corpuschristi, TX 306037   North Texas Road Team
22 Michael Ereli (11 - Cat3)   Houston, TX 10893   Toyota / Cycling Team presented by GCCA
23 Dan Lundeen (9 - Cat4)   Houston, TX 231659   Century Road Club Assoc
24 Sam Eells (2 - Cat5)   Austin, TX 184961   
25 Frank Kurzawa (12 - Cat3)   Austin, TX 66479   Violet Crown Sports Assoc
26 John Landry (10 - Cat4)   Austin, TX 306159   Violet Crown Sports Assoc
27 William Neale (11 - Cat4)   Austin, TX 277905   Violet Crown Sports Assoc
28 George Dias (3 - Cat5)   Killeen, TX 332256   Tri-City Bicycles
29 Val Lincecum (4 - Cat5)   Katy, TX 334312   Southwest Cycling Club Racing
30 Gregory Simmons   Fort Worth, TX 127583   
31 Robert Dickerson (13 - Cat3)   San Antonio, TX 165310   Bicycle-Heaven
32 Breck VonderHoya (5 - Cat5)   Temple, TX 333508   Tri-City Bicycles
33 Gregory Bilhartz (6 - Cat5)   Round Rock, TX 349098   
34 Mark Schnur (7 - Cat5)   San Antonio, TX 31723   
35 Corvin Alstot (12 - Cat4)   Houston, TX 1477   Toyota / Cycling Team presented by GCCA
36 Jon Huibregtse (8 - Cat5)   Austin, TX 291916   
37 Steven Bigby (13 - Cat4)   Houston, TX 195868   Team Spincycle
38 Brent Sears (14 - Cat4)   Bedford Tx 305687   
39 James Trimble   Houston, TX 189211   

Men - Cat1/2/3/4/5 - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 George Heagerty   San Antonio, TX 72892   Geri Atrix
2 William Sylvester (1 - Cat4)   Aledo, TX 282551   Lone Star Racing Club
3 Stephen James (1 - Cat3)   Austin, TX 55172   Violet Crown Sports Assoc
4 Russell DeBarbieris (2 - Cat3)   Sugar Land, TX 115408   
5 Armand Phillippi (2 - Cat4)   Fort Worth, TX 254801   Colavita Racing, Inc.
6 Dennis Smith (1 - Cat5)   Waco, TX 33111   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
7 Richard Hall (3 - Cat4)   Austin, TX 210488   Austinbikes/Revenant
8 Tommy Cole (4 - Cat4)   Fredericksburg, TX 222977   Matrix Cycling Club
9 Mario Valaperta (5 - Cat4)   The Woodlands, TX 264190   The Woodlands Cycling Club
10 David Gill (6 - Cat4)   Seabrook, TX 62119   Team Spincycle
11 Steven Schoger (7 - Cat4)   The Woodlands, TX 231307   Woodlands Cycling Club Race Team
12 Spencer Jewell (8 - Cat4)   Waco, TX 110566   Geri Atrix
13 Leopoldo Ruiz   Laredo, TX 360527   
14 Bill Moreman (2 - Cat5)   Arlington, TX 84650   Team Bicycles inc

Men - Cat1/2/3/4/5 - Master - 70-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dean Wilkinson (1 - Cat5)   Dallas, TX 150095   Matrix Cycling Club
2 Edwin Allbritton (2 - Cat5)   Boerne, TX 281965   Violet Crown
3 Ernest McAfee (1 - Cat4)   Richardson, TX 134188   Matrix Cycling Club

Men - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brant Speed (1 - Cat1)   Austin, TX 240584   787 Racing
2 Logan Hutchings   Austin, TX 381170   
3 Heath Blackgrove (2 - Cat1)   Austin, TX 366920   Elbowz Racing
4 David Wenger (3 - Cat1)   Austin, TX 89282   Bicycle Sport Shop pb Integrity
5 Caleb Fuchs (4 - Cat1)   Hico, TX 291325   ThinkFinance Racing
6 Ryan Wills   Austin, TX 381173   
7 Chad Adair   Austin, TX 381172   
8 J Andrews (5 - Cat1)   Houston, TX 208908   PROACTIVE
9 Michael Sheehan   Austin, TX 323876   Jack & Adam's Racing Team
10 Adam Gates (6 - Cat1)   Austin, TX 255735   
11 Anthony WHITE (7 - Cat1)   Granbury, TX 274005   Bicycles Plus Racing

Men - Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordan Cullen   Hudson, WI 229280   Slipstream-Craddock Junior Development
2 Jonathon Schilling   Grover, MO 255838   Slipstream-Craddock Junior Development
3 Colin Strickland   Austin, TX 338708   Jack & Adam's Racing Team
4 Jason Bentley   League City, TX 68011   Team Brain and Spine Cycling
5 Alexander Gibson   Estes Park, CO 300219   ThinkFinance Racing
6 Zack Gould   Boulder, CO 228241   Slipstream-Craddock Junior Development
7 Michael Dessau   Boulder, CO 266626   Slipstream-Craddock Junior Development
8 Jeffrey LaBauve   Dallas, TX 73970   GS Tenzing
9 Mason Quintana   Austin, TX 187231   Austinbikes/Revenant
10 David Milham   Houston, TX 274529   Nick Lopez Tailoring Cycling Team
11 Kurt Joseph   Austin, TX 266490   Austinbikes/Revenant
12 James Willis   Missouri City, TX 288511   Bike Barn Texas
13 Jeremy Hill   San Antonio, TX 244253   Bike World Racing

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lance Looper   Houston, TX 295247   Shama Cycles
2 Zeke Mostov   San Francisco, CA 294912   Slipstream-Craddock Junior Development
3 John Wilmeth   Newwaverly, TX 298416   PROACTIVE
4 Jeff Peterson   Ardmore, OK 248028   Memphis Velo
5 Michael Frentress   Austin, TX 321550   787 Racing
6 Carlo Villarreal   Mcallen, TX 303566   Slipstream-Craddock Junior Development
7 Cole Parker   San Diego, CA 357581   Jack & Adam's Racing Team
8 MARCUS KULISKA   Houston, TX 318838   Bay City Breakers
9 Aaron Nelson   San Antonio, TX 225020   Bike World Racing
10 Craig Virr   Austin, TX 36726   Crumpton Cycles
11 Daniel Varela   El Paso, TX 262236   University of Texas-Austin
12 John Ehinger   Lewisville, TX 210503   Plano Athletic Cycling Club/PACC
13 Mike Panozzo   Austin, TX 333442   787 Racing
14 Enrique Varela   Austin, TX 74461   787 Racing
15 Robert McGhee   Austin, TX 23465   Team Brain and Spine Cycling
16 Vic Alvarez   San Marcos, TX 270736   
17 Hans Wright   Fort Worth, TX 71694   Tuneros Racing
18 Aaron Uzzell   Lubbock, TX 154040   Team Velocity Bike Shop
19 Nathan Harding   Austin, TX 259057   Joe's Pro Bikes
20 Lee Allen   The Woodlands, TX 286853   Woodlands Cycling Club Race Team
21 Bryant Willett   San Antonio, TX 285329   Bicycle-Heaven
22 Jack Ishihara   Cibolo, TX 110526   
23 Jeromie Payne   Leander, TX 173567   Team Brain and Spine Cycling
24 Mike Mitcham   North Richland Hills, TX 301184   TBi - Dedicated Race Team
25 Tice Porterfield   Bertram 310983   T3Multisports Elite Junior Cycling

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt DeMartino   Austin, TX 306370   Ghisallo Foundation
2 Andrew Cashion   Houston, TX 189467   
3 Brian Bordovsky   Arlington, TX 167678   Team Bicycles inc
4 Garrett Hobbs   Columbia, KY 330718   PARK PLACE DEALERSHIPS
5 John Mott   Austin, TX 337602   Ghisallo Foundation
6 Gordon Richardson   Houston, TX 268739   Bikesport/ION
7 John MacDonald   Corpus Christi, TX 21986   
8 Josafat Jaime   Richmond, TX 275081   The Woodlands Cycling Club
9 Ricardo Rodriguez   Mission, TX 134181   Team ALS-C3
10 Even Gonzalez   Mcallen, TX 333586   
11 Paul Scott   Belton, TX 300698   Team Plan7
12 Charlie Buser   Houston, TX 326770   Northwest Cycling Club
13 Brett Kinsey   Austin, TX 273017   Bicycle Sport Shop Cyclocross Team
14 Anthony Sequera   Wichita Falls, TX 331110   
15 Federico Castro   Austin, TX 225134   Pirate Race Productions
16 Don Hoodenpyle   Austin Tx 295676   Velossimo Racing
17 Oscar Zavala   Mission, TX 284470   Team ALS-C3
18 Delbert Smee   Corpus Christi, TX 272078   Team ALS-C3
19 Matthew Strange   San Antonio, TX 366373   Dallas Racing
20 Nathan Sheetz   Austin, TX 322966   Austinbikes/Revenant

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Wolfe   Temple, TX 379046   
2 Barry Conlon   Austin, TX 336950   Team Brain and Spine Cycling
3 Chris Bailey   New Braunfels, TX 366027   
4 Jarrett Hubert   Houston, TX 382813   
5 David Lee   Pasadena, CA 313504   Southern Elite/Sun & Ski Sports
6 Jeffrey Jordan   Spring, TX 286053   Woodlands Cycling Club Race Team
7 Goran Petrovski   Mckinney, TX 345668   McKinney Velo Club
8 Carlos Ruiz   Laredo, TX 273194   Laredo Ciclo Mania
9 Kevin Franklin   The Woodlands, TX 352414   Woodlands Cycling Club Race Team
10 Brian Young   Boerne, TX 272007   
11 Stan Poe   Spring, TX 305649   Woodlands Cycling Club Race Team
12 Bobby McIllece      
13 Robert Yuras   Bulverde 366493   Team ALS-C3
14 JESSE CANTU   Mission, TX 324230   
15 Greg Koehnle   Spring, TX 300078   Woodlands Cycling Club Race Team
16 Don Allen   Richardson, TX 342534   Woodlands Cycling Club Race Team
17 Edgar Strange   San Antonio, TX 187001   Dallas Racing

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Multisport

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tiffany Morey   San Antonio, TX 328854   
2 Mary Fischer   Corpus Christi, TX 384397   

Women - Cat1/2/3/4 - Eddy Merckx

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shannon Gaffney (1 - Cat2)   Las Vegas, NV 298243   Bicycle-Heaven
2 Laurie Poe (1 - Cat4)   Spring, TX 365139   The Woodlands Cycling Club
3 Rosalina Barragan (2 - Cat4)   Houston, TX 375345   
4 Diana North      
5 Donna Lakomski (1 - Cat3)   Elgin, TX 53419   Violet Crown Sports Assoc
6 Maribel Garcia      

Women - Cat1/2/3/4 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christina Koeppe (1 - Cat3)   Mc Kinney, TX 247242   Matrix Cycling Club
2 Haley Porterfield (1 - Cat4)   Bertram, TX 353896   T3Multisports Elite Junior Cycling

Women - Cat1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathryn Hunter   Austin, TX 337604   Snapple-ATC Racing
2 Jenny Park   San Antonio, TX 188342   Team Brain and Spine Cycling
3 Jennifer Mix   Houston, TX 289080   787 Racing

Women - Cat/1/2/3/4 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Shaw (1 - Cat4)   Katy, TX 300081   
2 Caryn Montague (1 - Cat3)   Dallas, TX 310042   ThinkFinance Racing
3 Linda Margraf (1 - Cat2)   Southlake, TX 22496   Colavita Racing
4 Cindy Phillippi (2 - Cat3)   Fort Worth, TX 254800   Colavita Racing
5 Joy Brott (2 - Cat4)   Belton, TX 217109   Tri-City Bicycles
6 Deborah Barton (3 - Cat4)   Collegestation, TX 283078   
7 Tanya VanWinkle (4 - Cat4)   Waxahachie, TX 360361   
8 Norine Gill (5 - Cat4)   Seabrook, TX 382834   Team Spincycle
9 Patricia Rosen      
10 Suzanne Hettena (6 - Cat4)   Corpus Christi, TX 382569   
11 Susi Czarnek (7 - Cat4)   Kerrville, TX 343824   

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melissa Kuliska   Houston, TX 339748   
2 Karla Gendler   Austin, TX 330120   Colavita Racing
3 Kathleen (Brandi) Lafleur   Wylie, TX 258415   ThinkFinance Racing

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Triny Aguirre   Sugar Land, TX 383051   
2 Natalie Ignacio   Belton, TX 333422   FRESH Racing
3 kelly martinez   San Antonio, TX 309930   Team Seton Brain and Spine Cycling
4 Kelly Grant   Houston 365816   Shama Cycles
5 Lucy Needham   Austin, TX 311209   Colavita Racing
6 Dolores Becho   Corpus Christi, TX 215260   Matrix/RBM
7 Kelley Martin   San Antonio 366902   Team Brain and Spine Cycling
8 Linda Miller   Boerne, TX 353802   Team ALS-C3
9 Sheila Fruhling   Richardson, TX 202264   PARK PLACE DEALERSHIPS
10 Katie Griffin   Austin, TX 381034   Violet Crown
11 Jessica Waninger   San Antonio, TX 352596   
12 Robyn Reyes   Beaumont, TX 322750   

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - Paralympic Hand

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Lemon      

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - Paralympic Upri

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory Lakomski   Elgin, TX 51088   Violet Crown Sports Assoc
2 Ivan Valentin      
3 Robert Ludwick   Mckeesport Pa 286175   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFCUORESpyShimanoSierra NevadaBonk BreakerOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee