Race Results for
Wolf Creek Mountain Mayhem
Eden, UT
(Event Information)
Downhill on 06/17/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Category 3 - Junior - 12 & und

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joey Foresta   South Jordan, UT04:27.23 315976  246 Laketown Bicycles/ENVE/Caf Rio
2 Logan McPhie   05:10.46  257 Laketown Bicycles
3 Shawn Yakovich   Rock Springs, WY05:15.53 310645  254 Caf Rio
4 Cannon Hall   05:18.20  291 

Men - Category 3 - Junior - 13-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Grant Howard   04:47.17  290 
2 Dylan Totaro   04:53.81  250 
3 Schyler van den Eikhof   04:55.16  274 
4 Cameron Kincaid   05:01.42  249 
5 Shayden Housley   Murray, UT05:07.77 374992  196 Cannonball Racing
6 Skyeler Barnes   05:14.79  200 
7 Brandon Bruschke   05:16.84  279 
8 Chase Harkleroad   05:19.20  277 Sports Den SLC
9 Sam Morris   Salt Lake City05:21.52 382005  276 Cannonball Racing
10 Brandon Olson   05:45.96  258 Laketown Bicycles
11 Matt Newton   San Jose, CA06:47.42 41963  271 

Men - Category 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyler Bagley   04:26.04  275 
2 Sheridan Damuag   04:33.50  220 
3 Nick Crocker   04:38.27  289 
4 Cody Whipple   04:41.12  252 
5 Eric Bishop-Berry   04:47.20  219 
6 Elliot Casper   05:05.59  294 
7 Garrett Fromm   05:06.06  293 
8 Zane Wilson   05:12.08  253 
9 Cameron Thompson   05:25.52  295 
10 Jack Ballash   05:47.82  280 

Men - Category 2 - Junior - 13-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryce Helbling   04:38.28  96 
2 Sam Casper   Salt Lake City, UT04:38.76 322040  68 
3 Christian Wilson   Salt Lake City, UT04:39.97 316626  137 
4 Justice Pendray   Nephi, UT04:41.45 247687  89 
6 Elliot Botkin   04:47.54  79 
7 Zach Carlisle   04:57.00  60 Cannonball Racing
50670 Damon Kirchmeier   Fezzari  Jr. 55

Men - Category 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua DeMann   04:19.56  72 Laketown Bicycles
2 Griffin Rowland   Salt Lake City, UT04:26.87 330448  59 Wild Rose Racing
3 Travis Tomczak   04:28.76  76 Salomon
4 Phil Stevens   04:30.41  106 Laketown Bicycles-ENVE-GT
5 Robert Violano   04:31.65  61 LakeTown Bicycles
6 Nathan Silberman   04:34.90  93 Get Air Sportsplex/Azonic/Duro Tire
7 Cameron Fawson   04:36.39  81 Shenanigans
8 Caleb Alger   04:37.98  99 Wild Chile Cycles
9 Brian Francis   Brighton, MI04:40.00 57249  52 
10 Dylan Bishop-Berry   04:40.82  78 
11 Nathan Grimes   04:43.42  84 Girth Bikes Clothing/Bikers Edge/Adrenaline Ind.
12 Bryson VomDorp   04:49.51  94 
13 Kyle Freeman   Bixby, OK04:57.51 216797  53 
14 Tim Hansen   05:02.98  85 Shenanigans
15 Kelsom Owens   Escalante, UT05:16.33 367183  33 Cedar Cycle

Men - Category 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Russell Allen   Salt Lake City, UT05:00.93 1432  71 
2 Steve LeBlanc   Holden, ME05:01.80 93736  87 

Men - Category 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kent Woodfield   Ogden, UT04:50.50 295970  74 
2 Vaughn Martinez   04:54.34  98 Bohemian Racing
3 Wayne Belles   Saltlakecity, UT04:59.67 280650  75 
4 Clint Bullock   Salt Lake City, UT05:13.81 228738  35 
5 Gary Uzzell   Midvale, UT05:15.20 265337  58 

Men - Category 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Kelley   04:47.00  86 Laketown Bicycles/ENVE/Caf Rio
2 George Triantafillou   04:54.15  57 

Men - Category 1 - Junior - 13-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Demetri Triantafillou   Salt Lake City, UT04:16.17 374963  31 
2 Jeremy Hottinger   La Verkin, UT04:17.54 356553  34 
3 Max Herran   Heber, UT04:18.77 300544  22 Slim and Knobby's Bike Shop/Renthal
4 Graham Reynolds   Park City, UT04:30.48 317354  37 

Men - Category 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zach Ahleen   Saint George, UT04:07.75 322610  20 Red Rock Bicycle
2 Cody Butler   Payson, UT04:10.15 301891  41 Wild Child Cycles/Demon Dirt
3 Norman Adams   Springville, UT04:28.15 351798  39 Wild Child Cycles
4 Chris Kading   Sandy, UT04:28.66 315870  23 Crest Carpentry
5 David Creasy   Park City, UT04:41.62 284291  18 Chainsmoke/Slim and Knobbys

Men - Category 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kris Baughman   Salt Lake City, UT04:21.28 2921  32 Go-Ride.com
2 Michael Clark   Springdale, UT04:22.31 317374  43 Red Rock Bicycles
3 Al Mazurkewcz   Sandy, UT04:30.44 382233  30 
4 Daniel Grolley   Salt Lake City, UT04:32.84 355912  21 

Men - Category 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Crabill   Salt Lake City, UT04:25.78 150890  36 Go-Ride.com
2 Mark Kugel   Salt Lake City, UT04:28.02 352620  44 
3 Damon Kirchmeier   Farmington, UT04:29.35 19248  29 Fezzari
4 Craig Skinner   Sandy, UT04:49.90 175051  38 Go-Ride

Men - Pro - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Waylon Smith   Frazier Park, CA04:02.31 42824  Hyper
2 Naish Ulmer   Hood River, OR04:03.74 175253  Go-Ride/SpyOptics/Rollic/Teva/DarkTimbers
3 Nic Hadley   Salt Lake City, UT04:04.38 200990  Go-Ride.com
4 Matt Johnston   Salt Lake City, UT04:10.01 166708  Cannonball Racing
5 Nick Van Dine   Park City, UT04:12.43 139412  WPT
6 Chris Hadley   Salt Lake City, UT04:22.06 191171  Go-Ride.com
7 Joe Stanish   Ogden, UT04:44.86 33813  

Women - Category 3 - Junior - 13-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sophia Foresta   South Jordan, UT05:43.34 333242  247 Factory GT/Laketown Bicycles

Women - Category 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Rhode   05:39.10  281 
2 Michelle Ridd   06:05.92  272 Laketown Bicycles
3 Kirsty Pickering   08:12.62  255 

Women - Category 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Polly Ivers   05:09.33  70 
2 Amanda Cordell   Salt Lake City, UT05:14.98 368535  80 
3 Jessica Goodman   05:15.96  83 Hyland Cyclery
4 Lia Kitamura   05:39.27  97 
5 Amanda Batty   Park City, UT05:53.63 316554  77 

Women - Category 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Whitney Thompson   Park City, UT04:55.57 165096  27 White Pine Racing powered by JANS
2 Hannah Hall   Park City05:05.62 382411  40 
3 Christin Van Dine   Park City, UT05:19.28 293102  28 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerOSMOShimanoCUOREUSACDFSpySierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee