Race Results for
Galena Grinder Whit Henry Memorial
Ketchum, ID
(Event Information)
Cross Country on 06/30/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cameron lloyd   Hailey, ID 296424  94 Sun Summit Cycling Club
2 Brian Fuller   Eagle, ID 80194  76 Broken Spoke Cycling
3 Chris Howell   Pocatello, ID 16917  77 
4 Blas Reardon   Ketchum, ID 328440  106 
5 Wayne Hofeldt   Pocatello, ID 242948  100 
6 Scott Dewall     99 

Men - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Valdez   Hemet, CA 280759  91 Whole Athlete-Specialized
2 Cary Smith   Jackson, WY 33065  90 Team CF
3 Brent Gorman   Boise, ID 293605  86 Volkswagen Boise
4 Andrew Juiliano   Santa Clarita, CA 202561  88 
5 David Harrison   Sun Valley, ID 15243  87 Wild Rockies Racing Team
6 Sam Young   Ketchum, ID 119453  92 
7 Whitney Albright   Ketchum Idaho 1303  84 Sun Valley Road and Dirt Camps. L.L.C.
8 Scott Robinson   Ketchum, ID 30214  89 Sun Valley Road and Dirt Camps. L.L.C.
9 Trevor DeRuise   Reno, NV 326328  98 

Men - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marcus Segedin   Greenbrae, CA 356586  70 Whole Athlete-Specialized
2 Tobin Ortenblad   Santacruz, CA 303586  68 Ritte Elite U23 Development Team
3 Sean Bennett   El Cerrito, CA 347932  65 Whole Athlete-Specialized
4 Silas Blunk   Inverness 347572  66 Whole Athlete-Specialized
5 Jack Keane   Mill Valley, CA 293119  67 Above Category Racing
6 Ian Stowe   Santa Cruz, CA 321906  72 
DNF Ben Spurr   Greenbrae, CA 358930  71 

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Reuter   Ketchum, ID 259207  55 
2 Ryan O'Hara   Ketchum, ID 194512  108 

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt McCourtney   Woodacre, CA 291417  57 Whole Athlete-Specialized
2 Joseph Feider   Boise, ID 225112  56 

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dario Fredrick   San Anselmo, CA 12329  85 Whole Athlete-Specialized
2 Ryon Butterfield   Pocatello, ID 138474  58 Broken Spoke Cycling
3 Troy Olson   Victor, ID 356611  93 
4 Chris Pic   Hailey, ID 53657  103 
5 Jon Freckleton   Steamboat Springs, CO 12316  59 Steamboat Velo
6 john Tormey   Ketchum, ID 264722  105 
7 Mathew Shelton   Mill Valley, CA 42391  104 
8 Jayson Webb   Fort Worth, TX 37464  60 Colonel's /Sho-Air
9 Ed Daniels   Boise, ID 347812  101 

Men - Cat 1 - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Terry Duran   Hailey, ID 82946  102 Birmingham Velo
2 Roger Malinowski   Boise, ID 22261  62 Lost River Cycling Club
3 James Santa   Hailey, ID 248523  64 
4 Dave Bell   Ketchum, ID 202562  61 
5 Hans Muehlegger   Sun Valley, ID 25306  63 Durance-Colnago
6 Bruce Rogers   Hailey, ID 71213  96 

Men - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cole Morgan   Bozeman, MT 383112  381 
2 Will Harder   Ketchum, ID 347656  380 
3 Scott Phelan     423 
4 Justin Clark   Idaho Falls, ID 345836  379 

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Gault   Hailey, ID 382922  384 
2 Reid Pletcher   Hailey, ID 226039  421 
3 Miles Fink-Debray   Ketchum, ID 250084  383 
4 Jack Steele   Whitefish, MT 383113  386 
5 Sean Dumke   Ketchum, ID 227383  424 
6 Sam Elmes   Ketchum, ID 382939  382 
7 Matt OSteen   Ketchum, ID 383154  385 
DNF Will Wicherski     418 

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colin Rodgers   Ketchum, ID 117914  396 
2 Carter Ramsay   Ketchum, ID 124808  395 
3 Jeffrey Loban   Victor, ID 376967  393 
4 Troy Clark   Idaho Falls, ID 243884  387 
5 Cory Smith   Ketchum, ID 351236  431 
6 Stu Bone   Larkspur, CA 286503  428 Ritte Elite U23 Development Team
7 Trey Knox   Ketchum, ID 351824  425 
8 Ben Young     426 
9 Mike Gordon   Hailey, ID 382710  389 
10 Nathan Spangler   Boise, ID 177148  417 
11 John McLaughlin   Ketchum, ID 382997  394 
12 Jared Douglas   Bend, OR 383163  388 
13 Lenny Joseph   Ketchum, ID 383267  392 
DNF Stuart Hoag   Ketchum, ID 383186  391 

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Sevenoff   Moab, UT 32219  407 
2 Bo Pitkin   Park City, UT 201749  406 
3 Guy Cherp   Sun Valley 383260  398 
4 Kim Ueda   Pocatello, ID 263209  409 
5 David Saurman   Wilson, WY 265715  95 
6 Tom Courtney   Kentfield, CA 221053  400 Whole Athlete
7 Gregory Casals   Boulder, CO 224547  397 Red Ant Racing
8 pete wier   Garden Valley, ID 379507  410 
9 Herberth Corrales   Hailey, ID 73808  399 Sun Summit Cycling Club
10 Scott Desserault   Ketchum, ID 383059  401 
11 Steve Stranzl   Boise, ID 383288  408 
12 Duncan Morton   Sun Valley, ID 383064  405 
13 Danny Kelly   Ammon, ID 157311  403 
14 David Froshiesar   Meridian Idaho, ID 12475  402 
DNF Justin McGee   Boise, ID 23459  404 

Men - Cat 2 - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kris Thoreson   Sun Valley, ID 54760  415 
2 Scott Grill   Ketchum, ID 281320  429 
3 connell lloyd   Eagle, ID 366357  413 
4 Weston Wheat   Meridian, ID 272740  416 Lactic Acid Cycling
5 Fritz Stafford   Meridian, ID 81817  414 Lactic Acid Cycling
6 Baird Gourlay   Ketchum, ID 281018  390 
7 Chris Kastner   Hailey 92093  412 
8 Steven Edsall   Bellevue, ID 90574  411 Sun Summit Cycling Club
9 Dan Nicholas   Ketchum, ID 350050  427 
10 Dennis Botkin   Hailey, ID 4345  422 Sun Summit Cycling Club

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Sweeney   Olympia, WA 349996  653 Revel Consulting/Rad Racing NW

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Parnes   Stockton, CA 220414  673 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brett Jacobson   Ketchum, ID 81227  671 
2 Austin Tyler   Asheville, NC 249936  648 
3 Austin Loree   Ketchum, ID 382923  647 
4 Bart Johnson   Menlo Park, CA 101760  676 

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hank Dart   Hailey Id 136959  649 
2 James Heyrend   Hailey, ID 383381  674 
3 Jeffrey Lyon   Hailey 381346  650 

Men - Cat 3 - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Suderman   Boise, ID 343712  652 
2 Jim Huyck   Corona Del Mar 382705  651 

Men - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dylan Fluckiger   Twin Falls, ID 347848  655 
2 Connor Campbell   Philadelphia, PA 311675  664 
3 Zane Lyon   Hailey, ID 379180  656 
4 Slater Whitehead     665 

Men - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Roloff   Boise, ID 347032  666 
2 Blake Harmon   San Rafael, CA 356758  657 
3 Jeron HIgley   Twin Falls, ID 383279  658 

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Imeh Nsek   Ontario 367909  668 Southern California Velo
2 Ama Nsek     669 
3 Nelson Bedient   Incline Village, NV 354192  670 
4 Alec Miller   Nampa, ID 297927  662 BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
5 Brody Buchwalter   Ketchum 382225  659 
6 Leo Corrales   Hailey, ID 356930  661 Sun Summit Cycling Club
7 HENRY RAFF   Hailey, ID 382757  663 
8 Thomas Clark   Idaho Falls, ID 346504  660 

Women - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 India Wysong   Ketchum, ID 205712  75 Mud Honey

Women - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebbecca Rusch   Ketchum, ID 240196  107 
2 Muffy Ritz   Ketchum, ID 30007  82 Mud Honey Cycling
3 Corinne Prevot   East Burke, VT 324548  81 Mud Honey
4 Jena Greaser   Newburyport, MA 284803  80 NorEast Cycling
5 Erin Zell   Ketchum, ID 324550  79 Mud Honey
6 Sara Schroeder   Hailey, ID 298178  83 Mud Honey

Women - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josie Nordrum   Corte Madera, CA 320882  51 Whole Athlete-Specialized
2 Mackinzie Stanley   Fairfax 298013  53 Whole Athlete-Specialized
3 Sarah Ogden   Tiburon, CA 354818  52 Whole Athlete-Specialized
4 Maranda Stopol   Hailey, ID 324552  54 Mud Honey Cycling

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Parker Tyler   Salt Lake City, UT 213764  44 
2 Ashley McQueen   Hailey, ID 282098  43 Mud Honey Cycling
3 Simone Kastner   Hailey, ID 349750  42 Mud Honey Cycling
DNF Victoria Yoham   San Rafael, CA 297967  45 Whole Athlete-Specialized

Women - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Stevenson   Hailey, ID 383019  46 Mud Honey Cycling
2 Kate Shanahan   Boise, ID 305961  97 Eastside Cycles-Idaho

Women - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Janelle Conners   Hailey, ID 281662  47 Mud Honey Cycling
2 Kelli Lusk   Ketchum, ID 78607  48 Yeti Beti
3 Susan Robinson   Ketchum, ID 163094  49 Mud Honey
DNS Julia Violich   San Anselmo, CA 156830  50 Whole Athlete-Specialized

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chelsea Holmes     420 
2 alexa turzian   Sun Valley, ID 383181  368 
3 Emily Paxson   Trout Lake, WA 337872  367 
4 Victoria Henry   Ketchumum, ID 383237  366 

Women - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brett Stevenson   Hailey 383265  372 
2 Sandi Hagel   Ketchum, ID 381001  371 Mud Honey Cycling
3 Nancy Glenn   Boise, ID 383205  370 
4 Lisa Baratcart   Boise, ID 383272  369 

Women - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wendy Rector   Hailey, ID 313398  376 Mud Honey Cycling
2 Gretchen Flint   Ketchum, ID 11859  430 Mud Honey Cycling
3 Tiffany Larson   Ketchum, ID 224656  419 
4 Nancy Odle   Boise, ID 259136  375 Broken Spoke Cycling
5 Kris Josey   Hailey, ID 283929  374 Mud Honey Cycling
6 lisa frost   Boise, ID 382437  373 

Women - Cat 2 - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Bernatas   Bellevue Id 3489  377 Mud Honey
2 Karin Lindholm   Hailey, ID 219843  432 Lost River Cycling Club
3 Kim Nalen   Ketchum, ID 383289  378 

Women - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Casebolt   Olympia, WA 256332  646 Revel Consulting/Rad Racing NW
2 Cheyenne Stople     667 

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca Ruby   Boise, ID 379803  640 

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darcie Levenson   Boise, ID 377253  675 
2 Cheyenne House   Hailey, ID 382990  641 
3 Hallie Toews   Boise, ID 383195  642 

Women - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trini Pullen   Ketchum, ID 379276  643 

Women - Cat 3 - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gabriele Andersen   Sun Valley, ID 154796  644 

Women - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anja Jensen   Hailey, ID 383268  654 Mud Honey

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luma Randolph   Hailey, ID 357096  672 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREUSACDFSpyBonk BreakerSierra NevadaOSMOShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee