Race Results for
Alsatian Country IV
Castroville, TX
(Event Information)
Road Race on 02/05/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heath Blackgrove (1 - Cat1)   Austin, TX 366920   Elbowz Racing
2 Christopher Haga (2 - Cat1)   Colorado Springs, CO 249581   Bicycle Sport Shop pb Integrity
3 Brant Speed (3 - Cat1)   Austin, TX 240584   787 Racing
4 John Cody (4 - Cat1)   San Antonio, TX 7243   Bicycle-Heaven
5 Fabrizio Von Nacher    85617   
6 Caleb Fuchs (5 - Cat1)   Hico, TX 291325   ThinkFinance Racing
7 Stefan Rothe   Austin, TX 205741   Tulsa Wheelmen
8 Mario Arroyave (6 - Cat1)   Waxahachie, TX 224500   Velossimo Racing
9 Addison McAuley (1 - Cat2)   San Antonio, TX 256266   Bicycle-Heaven
10 Michael Sheehan (7 - Cat1)   Austin, TX 323876   Jack & Adam's Racing Team
11 Christopher Trickey (8 - Cat1)   Austin, TX 240752   Team Wooly Mammoth
12 David Wenger (9 - Cat1)   Austin, TX 89282   Bicycle Sport Shop pb Integrity
13 Robert Kane (2 - Cat2)   San Antonio, TX 104842   Bicycle-Heaven
14 Hector Rangel      
15 Noah Williams   Wimberley, TX 185731   Slipstream-Craddock Junior Development
16 Andrew Dahlheim   Dallas, TX 188572   FCS Cycling Team: p/b Mr. Restore
17 Tommy Rushing (3 - Cat2)   Wichita Falls, TX 232621   Velossimo Racing
18 Kyle Sigl (4 - Cat2)   Fort Worth, TX 243733   ThinkFinance Racing
19 Russell Metoyer (5 - Cat2)   Austin, TX 24157   Velossimo Racing
20 Stephan Hirsch   Indianapolis, IN 337040   787 Racing
21 Allen Abell (10 - Cat1)   New Braunfels, TX 147032   Joes Pro Bikes
22 Ruarri Day-Stirrat (11 - Cat1)   Houston, TX 257640   787 Racing
23 Colton Jarisch   Austin, TX 271716   Mercy Cycling Team
24 Robert Biard (6 - Cat2)   Austin, TX 260814   787 Racing
25 Joseph Schmalz (12 - Cat1)   Lawrence, KS 197714   Elbowz Racing
26 Phil Wikoff (13 - Cat1)   Austin, TX 117896   Bicycle Sport Shop pb Integrity
27 Andrew Gonzales (14 - Cat1)   Austin, TX 266238   Elbowz Racing
28 Austin Stewart (15 - Cat1)   Dallas, TX 193295   Elbowz Racing
29 Jeffrey Skokan (7 - Cat2)   Shavano Park, TX 46387   Bicycle-Heaven
30 Brent Wells (8 - Cat2)   Boerne, TX 270614   Bicycle-Heaven
31 Henk Calderon (16 - Cat1)   Bellaire, TX 199154   Nick Lopez Tailoring Cycling Team
32 Tyler Jewell (17 - Cat1)   Austin, TX 168914   Elbowz Racing
33 Christopher Lutz (9 - Cat2)   San Antonio, TX 49518   Bicycle-Heaven
34 Jason Bentley (10 - Cat2)   League City, TX 68011   Team Brain and Spine Cycling
35 Matthew Kessing (18 - Cat1)   Austin, TX 282150   Team Wooly Mammoth
36 Devin Carroll (11 - Cat2)   Austin, TX 227547   
37 Michael Pincus (19 - Cat1)   Pearland, TX 254929   Bicycle Sport Shop pb Integrity
38 Kyle Anderson (12 - Cat2)   Wichita Falls, TX 238136   PARK PLACE DEALERSHIPS
39 Michael Morgovnik (13 - Cat2)   Austin, TX 196720   Team Wooly Mammoth
40 Beau Edwards (20 - Cat1)   San Antonio , TX 279653   Bicycle-Heaven

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Warren Woodbury (1 - Cat2)   San Antonio, TX 286442   Bicycle-Heaven
2 Todd Burgess (2 - Cat2)   Boerne, TX 250951   Joe's Pro Bikes
3 Eric Obergfell (1 - Cat1)   Bellevue, NE 79482   Bicycle-Heaven
4 Chris Lowry (2 - Cat1)   League City, TX 211096   PROACTIVE
5 Charles Dixon   Beaumont, TX 53469   Austinbikes/Revenant
6 Richmond Frasier (1 - Cat3)   Boerne, TX 58520   Joes Pro Bikes
7 Kevin Schaefer (3 - Cat2)   Austin, TX 216157   Austinbikes/Revenant
8 Kurt Joseph (4 - Cat2)   Austin, TX 266490   Austinbikes/Revenant
9 Todd Lafleur (2 - Cat3)   Wylie, TX 238163   Infinity Cycling Club
10 Patrick McGrath (5 - Cat2)   Spring Branch, TX 23500   Joes Pro Bikes
11 Jeff Park (6 - Cat2)   San Antonio, TX 168358   Bicycle-Heaven
12 Cole Gober (1 - Cat4)   Beaumont, TX 50573   Austinbikes Cyclocross Team
13 Michael Gacki (7 - Cat2)   Frisco, TX 58983   Infinity Cycling Club
14 Stephen Higgins (2 - Cat4)   Austin, TX 283039   787 Racing
15 ralph harris (3 - Cat4)   San Antonio, TX 304426   Team Soler's Sports
16 Ricardo Rodriguez (4 - Cat4)   Mission, TX 134181   Team ALS-C3
17 Jon Lewis (3 - Cat3)   League City, TX 185432   Texas Pro Health Racing
18 David Parker (4 - Cat3)   San Antonio, TX 27256   Bicycle-Heaven
19 Mark Wiggans (5 - Cat3)   Austin, TX 38177   Austinbikes/Revenant
20 Gerardo Chaparro (5 - Cat4)   Allen, TX 89918   Infinity Cycling Club

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Ereli (1 - Cat3)   Houston, TX 10893   Toyota / Cycling Team presented by GCCA
2 Lee Troy (2 - Cat3)   Katy, TX 53622   Red's Racing
3 Peter Staneland (3 - Cat3)   Corpus Christi, TX 183239   North Texas Road Team
4 Thomas Bain (4 - Cat3)   San Antonio, TX 45045   Geri Atrix
5 Kevin Barton (1 - Cat2)   San Antonio, TX 204437   Joes Pro Bikes
6 Peter Erdoes (2 - Cat2)   Oklahoma City, OK 58478   Oklahoma City Velo Club
7 Henry Skowronek (3 - Cat2)   Valley View, TX 200360   North Texas Road Team
8 David Ludwigson (5 - Cat3)   Stillwater, MN 212903   Loon State Cyclists
9 Jimmie Vaughan (4 - Cat2)   Fredericksburg, TX 203868   Bicycle-Heaven
10 Al Kline (1 - Cat4)   Corpuschristi, TX 306037   North Texas Road Team
11 M Chris Thibodeau (6 - Cat3)   Telferner, TX 59647   Violet Crown Sports Assoc
12 Clif Cassidy (2 - Cat4)   Dallas, TX 310674   Colavita Racing, Inc.
13 George Heagerty   San Antonio, TX 72892   Geri Atrix
14 L Scott Porter   Flower Mound, TX 28463   North Texas Road Team
15 Charles Hetrick (7 - Cat3)   Edmond, OK 62551   Oklahoma City Velo Club
16 Jason Newman (8 - Cat3)   Cedar Park, TX 267114   Team Seton Brain and Spine Cycling
17 Les Banta (9 - Cat3)   Oklahoma City, OK 200890   Oklahoma City Velo Club
18 William Allen (10 - Cat3)   College Station, TX 46371   Colavita Racing, Inc.

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter McMahon   Boerne, TX 351834   
2 Steven Schoger (1 - Cat4)   The Woodlands, TX 231307   Woodlands Cycling Club Race Team
3 Tommy Cole (2 - Cat4)   Fredericksburg, TX 222977   Matrix Cycling Club
4 Michael Wasson (3 - Cat4)   Fredericksburg, TX 263521   Matrix Cycling Club
5 Monty Maughan (4 - Cat4)   Oklahoma City, OK 237092   Oklahoma City Velo Club
6 Jack Avigael (1 - Cat3)   San Antonio, TX 49297   Dominion - Falcon Bank
7 Douglas Rose   San Antonio, TX 120808   Southern Elite

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Juan Borondy   Cleburne, TX 268504   Velossimo Racing
2 Kevin Girkins   Austin, TX 342402   Team Seton Brain and Spine Cycling
3 Jonathan Hughes   Austin, TX 295711   Austinbikes/Revenant
4 Eben Kellogg   Austin, TX 119334   Jack & Adam's Racing Team
5 Carlo Villarreal   Mcallen, TX 303566   Slipstream-Craddock Junior Development
6 James Perrin   Deer Park, TX 339558   Bike Barn Texas
7 Thomas Fad   Austin, TX 304325   Jack & Adam's Racing Team
8 robby nussbaum   San Antonio, TX 335352   
9 Jordan Patik   Austin, TX 307305   Ghisallo Foundation
10 Kevin Fish   Austin, TX 189245   Super Squadra
11 Jorge Martinez   Cedar Park, TX 207362   Team Seton Brain and Spine Cycling
12 Brandon Mata   Mission, TX 312964   
13 Mathias Ihlenfeld   Austin, TX 303009   787 Racing
14 Colin Strickland   Austin, TX 338708   Jack & Adam's Racing Team
15 David Preston   Lubbock, TX 273758   
16 James Fowler   Roanoke, TX 316020   Bicycle Sport Shop pb Integrity
17 Mark Saroni   San Antonio, TX 265035   Joe's Pro Bikes
18 jason codianne   Missouri City, TX 266799   Sugar Cycles Factory Racing
19 Zack Lavergne   Littlerock, AR 309923   PARK PLACE DEALERSHIPS
20 Mike Panozzo   Austin, TX 333442   787 Racing
21 Jimmy Montreuil   Austin, TX 273476   Austinbikes/Revenant
22 Zachary Hardage   Cedar Park, TX 120336   Ghisallo Foundation
23 Rob Gray   Fulshear, TX 305309   Southern Elite/Sun & Ski Sports
24 Ali Sobhani   Austin, TX 306525   Austinbikes/Revenant
25 Scott Kinsel   Houston, TX 288973   Jack & Adam's Racing Team
26 Mason Quintana   Austin, TX 187231   Austinbikes/Revenant
27 John (Tyler) Cutbirth   Austin, TX 297642   Austinbikes/Revenant
28 Aaron Nelson   San Antonio, TX 225020   Bike World Racing
29 Lee Allen   The Woodlands, TX 286853   Woodlands Cycling Club Race Team
30 Jonah Tannos   Leaguecity, TX 300681   Slipstream-Craddock Junior Development
31 Michael Frentress   Austin, TX 321550   787 Racing
32 Jesse Aldape   San Antonio, TX 50471   Bike World Racing
33 Brian Handal   Houston, TX 52930   Nick Lopez Tailoring Cycling Team

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Corey Fish   Bozeman, MT 324678   787 Racing
2 John Mott   Austin, TX 337602   
3 Charles Mills   Dallas, TX 290561   Plano Athletic Cycling Club/PACC
4 Grant Woolf   Austin, TX 348158   Team Seton Brain and Spine Cycling
5 Noah Wright   Austinaustin, TX 337912   Austinbikes/Revenant
6 Jeffrey Christiansen   Sioux Falls, SD 303735   Velossimo Racing
7 Matt DeMartino   Austin, TX 306370   Ghisallo Foundation
8 Doug Allen   Fredericksburg, TX 209463   Velossimo Racing
9 Luke Allen   Abilene, TX 237533   
10 Kent Myers   Austin, TX 260618   VooDoo Racing
11 Charles Mencio   Lubbock, TX 274122   
12 James Frentress   Austin, TX 335548   787 Racing
13 Theron Sweet   Austin, TX 255241   Ghisallo Foundation
14 Landon Beauchamp   Frisco, TX 285093   Matrix Cycling Club
15 John Connolly   Austin, TX 355872   787 Racing
16 Robby Ketterhagen   Georgetown, TX 337506   787 Racing
17 Patrick Hallett   Austin, TX 337210   Austinbikes/Revenant
18 Carey Jung   Austin, TX 270958   Violet Crown
19 Weston Giunta   Austin, TX 306073   Violet Crown Sports Assoc
20 Stephen Beal   Victoria, TX 353894   Austinbikes/Revenant
21 Oliver Schrang   Austin, TX 341920   
22 Vic Alvarez   San Marcos, TX 270736   
23 John McKelvy   Dallas, TX 321730   PARK PLACE DEALERSHIPS
24 Anthony Sequera   Wichita Falls, TX 331110   
25 Casey Paxton   Austin, TX 336568   Austinbikes/Revenant
26 Keegen Knapp   Little Rock, AR 314228   Central Arkansas Velo/CARVE
27 Pete Morawiec   San Antonio, TX 242981   Joe's Pro Bikes
28 Tommy Higgins   Austin, TX 292831   787 Racing
29 Jason Baker   Austin, TX 352488   Ghisallo Foundation
30 Timothy Phillips   San Antonio, TX 271555   Team Soler's Sports
31 Dean Rheaume   Austin, TX 299778   787 Racing
32 Scot Morris   Brownwood, TX 240855   Violet Crown Sports Assoc
33 Leroy Mendoza   San Antonio, TX 205989   Bike World Racing
34 William Neale   Austin, TX 277905   Violet Crown Sports Assoc
35 Doug Baysinger   Sugar Land, TX 204536   Shama Cycles
36 Even Gonzalez   Mcallen, TX 333586   
37 Derek Stewart   Austin, TX 347740   787 Racing
38 Jose Gonzalez   Laredo, TX 157012   Laredo Cycling Club
39 Tice Porterfield   Bertram 310983   T3Multisports Elite Junior Cycling
40 Adir Doliner   Leander, TX 304667   Team Concept Racing
41 Alexander Fleming   Houston, TX 338046   Bike Barn Texas
42 James DuBois   San Antonio, TX 348144   Team Soler's Sports
43 Nick Masiewicki   Austin, TX 319242   VooDoo Racing
44 Dylan Gray   Fulshear, TX 305312   Southern Elite/Sun & Ski Sports

Men - Cat 4/5 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Gonzalez (1 - Cat4)   Cedar Park, TX 357344   T3Multisports Elite Junior Cycling
2 jefferey may   Greenville, TX 325930   PARK PLACE DEALERSHIPS
3 Zachary Dell   Austin, TX 368054   
4 Isaac Porterfield   Bertram, TX 342580   T3Multisports Elite Junior Cycling
5 Matthew Strange (2 - Cat4)   San Antonio, TX 366373   Bike World Racing

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patrick Garcia   Corpus Christi, TX 367345   
2 ianrey amuan   Laredo, TX 366219   Dominion - Falcon Bank
3 Andrew Nelson   Houston, TX 328492   
4 Don Notgrass   San Antonio, TX 358317   
5 aldemar hernandez   Mcallen, TX 367758   
6 Robert Strickland   San Antonio, TX 239796   Soler's Sports
7 Daniel Gonzalez   Georgetown 365613   T3Multisports
8 Thomas Berg   Florence, TX 357727   T3Multisports Elite Junior Cycling
9 Ronnie Reeves   League City, TX 357345   Texas Pro Health Racing
10 Carroll Butler   Kerrville, TX 350210   Joe's Pro Bikes
11 Stan Poe   Spring, TX 305649   Woodlands Cycling Club Race Team
12 Xavier Hernandez   Brownsville, TX 336674   
13 jaime esparza   Laredolaredo, TX 338862   Dominion - Falcon Bank
14 Rich Russo   Katy, TX 365751   Team Spincycle
15 Jay Cunningham   League City, TX 334934   Texas Pro Health Racing
16 Han Goh   Katy, TX 351656   Team Spincycle
17 Andres Mounetou   Laredo, TX 287046   Dominion - Falcon Bank
18 James Moody   San Antonio, TX 367111   
19 Christopher Bartz   Sugarland, TX 273605   Southwest Cycling Club Racing

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathryn Hunter (1 - Cat1)   Austin, TX 337604   Snapple-ATC Racing
2 Sheri ROTHE (2 - Cat1)   Austin, TX 221312   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
3 Morgan Patton (3 - Cat1)   Athens, GA 257696   Team Type 1
4 Kim Ciolli (4 - Cat1)   San Antonio, TX 210485   Team Brain and Spine Cycling
5 Amber Vredenburg (1 - Cat2)   Round Rock, TX 251058   T3Multisports Elite Junior Cycling
6 Kathleen Hattaway (5 - Cat1)   Austin, TX 144579   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
7 Michelle Montoya (2 - Cat2)   Allen, TX 191931   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
8 Shannon Gaffney (3 - Cat2)   Las Vegas, NV 298243   Bicycle-Heaven
9 Annalisa Fish (1 - Cat3)   Bozeman, MT 325964   Austin Flyers Women's Cycling
10 Suzy Snell (2 - Cat3)   Austin, TX 338844   Colavita Racing
11 Tracie Akerhielm (6 - Cat1)   Denton, TX 228874   ThinkFinance Racing
12 Kim Jennings   Waco, TX 222697   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
13 Catherine Moore   Waco, TX 70436   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
14 Lindy Alton (3 - Cat3)   Austn, TX 240559   Team Seton Brain and Spine Cycling
15 Nadia Barrera (4 - Cat3)   Austin, TX 306242   Team Seton Brain and Spine Cycling

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Wagner   Denver, CO 288729   Shama Cycles
2 Anna Felton (1 - Cat3)   Wenham Ma 349614   Kind Human Sports
3 Michelle Lewis Sirianni Gacki   Frisco, TX 324294   ThinkFinance Racing
4 Courtney Bach (2 - Cat3)   Dallas, TX 334094   Plano Athletic Cycling Club/PACC
5 Allison Floyd (3 - Cat3)   Austin, TX 318378   Team Seton Brain and Spine Cycling
6 Celina Richardson (4 - Cat3)   West Lake Hills, TX 255934   Colavita Racing, Inc.
7 Karla Gendler (5 - Cat3)   Austin, TX 330120   Colavita Racing
8 Lucy Needham (6 - Cat3)   Austin, TX 311209   Colavita Racing
9 Carmen Hampton (1 - Cat4)   El Lago, TX 336254   Bike Barn Texas
10 Laurie Poe (2 - Cat4)   Spring, TX 365139   The Woodlands Cycling Club
11 Christine Scully      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOUSACDFSierra NevadaShimanoBonk BreakerCUORESpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee