Race Results for
Alsatian Country IV
Castroville, TX
(Event Information)
Circuit Race on 02/04/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Corty   Shoreview, MN 228797   
2 Steven Schoger   The Woodlands, TX 231307   Woodlands Cycling Club Race Team
3 Tommy Cole   Fredericksburg, TX 222977   Matrix Cycling Club
4 Tom Hall      
5 Michael Wasson   Fredericksburg, TX 263521   Matrix Cycling Club
6 Peter McMahon   Boerne, TX 351834   
7 Monty Maughan   Oklahoma City, OK 237092   Oklahoma City Velo Club
8 Chester Long   Laredo, TX 21514   Dominion - Falcon Bank
9 Douglas Rose   San Antonio, TX 120808   Southern Elite

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heath Blackgrove (1 - Cat1)   Austin, TX 366920   Elbowz Racing
2 Andrew Dahlheim   Dallas, TX 188572   FCS Cycling Team: p/b Mr. Restore
3 Hector Rangel      
4 Addison McAuley (1 - Cat2)   San Antonio, TX 256266   Bicycle-Heaven
5 David Wenger (2 - Cat1)   Austin, TX 89282   Bicycle Sport Shop pb Integrity
6 Caleb Fuchs (3 - Cat1)   Hico, TX 291325   ThinkFinance Racing
7 John Cody (4 - Cat1)   San Antonio, TX 7243   Bicycle-Heaven
8 Sol Ethan Frost (5 - Cat1)   Austin, TX 165768   Austinbikes/Revenant
9 Jeffrey Skokan (2 - Cat2)   Shavano Park, TX 46387   Bicycle-Heaven
10 Colton Jarisch   Austin, TX 271716   Mercy Cycling Team
11 Michael Sheehan (6 - Cat1)   Austin, TX 323876   Jack & Adam's Racing Team
12 Christopher Haga (7 - Cat1)   Colorado Springs, CO 249581   Bicycle Sport Shop pb Integrity
13 Russell Metoyer (3 - Cat2)   Austin, TX 24157   Velossimo Racing
14 Alan Ting (8 - Cat1)   Austin, TX 202659   Bicycle Sport Shop pb Integrity
15 Colt Trant (9 - Cat1)   Seguin, TX 223670   Matrix/RBM
16 Stefan Rothe   Austin, TX 205741   Tulsa Wheelmen
17 Brandon Zeeff (4 - Cat2)   San Antonio, TX 228201   Bicycle-Heaven
18 Devin Carroll (5 - Cat2)   Austin, TX 227547   
19 Matthew Kessing (10 - Cat1)   Austin, TX 282150   Team Wooly Mammoth
20 Henk Calderon (11 - Cat1)   Bellaire, TX 199154   Nick Lopez Tailoring Cycling Team
21 Robert Kane (6 - Cat2)   San Antonio, TX 104842   Bicycle-Heaven
22 Brent Wells (7 - Cat2)   Boerne, TX 270614   Bicycle-Heaven
23 Jordan Nguyen (8 - Cat2)   Austin, TX 272210   Bicycle-Heaven
24 Noah Williams   Wimberley, TX 185731   Slipstream-Craddock Junior Development
25 Kyle Sigl (9 - Cat2)   Fort Worth, TX 243733   ThinkFinance Racing
26 Grady Hodge (10 - Cat2)   Shreveport, LA 291560   Team LaS'port
27 Christopher Lutz (11 - Cat2)   San Antonio, TX 49518   Bicycle-Heaven
28 Robert Biard (12 - Cat2)   Austin, TX 260814   787 Racing
29 Michael Pincus (12 - Cat1)   Pearland, TX 254929   Bicycle Sport Shop pb Integrity
30 Tommy Rushing (13 - Cat2)   Wichita Falls, TX 232621   Velossimo Racing
31 Kyle Anderson (14 - Cat2)   Wichita Falls, TX 238136   PARK PLACE DEALERSHIPS
32 Mario Arroyave (13 - Cat1)   Waxahachie, TX 224500   Velossimo Racing
33 Beau Edwards (14 - Cat1)   San Antonio , TX 279653   Bicycle-Heaven
34 Steen Rose (15 - Cat1)   Allen, TX 120807   Southern Elite/Subaru
35 Kristian House   Austin, TX 102056   
36 Alec ALDAPE (15 - Cat2)   San Antonio, TX 273050   Bicycle Sport Shop pb Integrity
37 Christopher Trickey (16 - Cat1)   Austin, TX 240752   Team Wooly Mammoth
38 Tyler Jewell (17 - Cat1)   Austin, TX 168914   Elbowz Racing
39 Brian McGrath (16 - Cat2)   Austin, TX 252726   Sugar Cycles Factory Racing
40 Ruarri Day-Stirrat (18 - Cat1)   Houston, TX 257640   787 Racing
41 Jason Bentley (17 - Cat2)   League City, TX 68011   Team Brain and Spine Cycling
42 Joshua Carter (19 - Cat1)   Fairview Heights, IL 110443   Dogfish Racing Team
43 Joseph Garcia (18 - Cat2)   Kyle, TX 262008   
44 Joseph Schmalz (20 - Cat1)   Lawrence, KS 197714   Elbowz Racing
45 William Rader (19 - Cat2)   Dallas, TX 201905   Bicycle Sport Shop pb Integrity
46 Brant Speed (21 - Cat1)   Austin, TX 240584   787 Racing
47 Andrew Gonzales (22 - Cat1)   Austin, TX 266238   Elbowz Racing
48 Michael Morgovnik (20 - Cat2)   Austin, TX 196720   Team Wooly Mammoth
49 Zachary Lytle (21 - Cat2)   Dallas, TX 60167   PARK PLACE DEALERSHIPS
50 Austin Stewart (23 - Cat1)   Dallas, TX 193295   Elbowz Racing
51 Steven Wheeler (24 - Cat1)   Austin, TX 152962   Bicycle Sport Shop pb Integrity
52 Adrian Flores (25 - Cat1)   Austin, TX 293369   Jack & Adam's Racing Team
53 Kenneth Day (22 - Cat2)   Houston, TX 282890   Shama Cycles
54 Alexander Gibson (23 - Cat2)   Estes Park, CO 300219   ThinkFinance Racing
55 Sergio Escutia      
56 James Slauson   San Antonio, TX 142783   Bicycle-Heaven

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Warren Woodbury (1 - Cat2)   San Antonio, TX 286442   Bicycle-Heaven
2 Patrick Harkins (1 - Cat1)   Nashville, TN 224049   Austinbikes/Revenant
3 Eric Obergfell (2 - Cat1)   Bellevue, NE 79482   Bicycle-Heaven
4 Chris Lowry (3 - Cat1)   League City, TX 211096   PROACTIVE
5 Patrick McGrath (2 - Cat2)   Spring Branch, TX 23500   Joes Pro Bikes
6 Richmond Frasier (1 - Cat3)   Boerne, TX 58520   Joes Pro Bikes
7 Kurt Joseph (3 - Cat2)   Austin, TX 266490   Austinbikes/Revenant
8 Jeff Park (4 - Cat2)   San Antonio, TX 168358   Bicycle-Heaven
9 Todd Burgess (5 - Cat2)   Boerne, TX 250951   Joe's Pro Bikes
10 Edwin Braun (2 - Cat3)   New Braunfels, TX 188337   Joe's Pro Bikes
11 Cole Gober (1 - Cat4)   Beaumont, TX 50573   Austinbikes Cyclocross Team
12 Mark Wiggans (3 - Cat3)   Austin, TX 38177   Austinbikes/Revenant
13 Michael Gacki (6 - Cat2)   Frisco, TX 58983   Infinity Cycling Club
14 David Parker (4 - Cat3)   San Antonio, TX 27256   Bicycle-Heaven
15 ralph harris (2 - Cat4)   San Antonio, TX 304426   Team Soler's Sports
16 Ricardo Rodriguez (3 - Cat4)   Mission, TX 134181   Team ALS-C3
17 Todd Lafleur (5 - Cat3)   Wylie, TX 238163   Infinity Cycling Club
18 Kevin Schaefer (7 - Cat2)   Austin, TX 216157   Austinbikes/Revenant
19 Charles Dixon   Beaumont, TX 53469   Austinbikes/Revenant
20 Gerardo Chaparro (4 - Cat4)   Allen, TX 89918   Infinity Cycling Club
21 Jon Lewis (6 - Cat3)   League City, TX 185432   Texas Pro Health Racing

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Erdoes (1 - Cat2)   Oklahoma City, OK 58478   Oklahoma City Velo Club
2 Henry Skowronek (2 - Cat2)   Valley View, TX 200360   North Texas Road Team
3 Lee Troy (1 - Cat3)   Katy, TX 53622   Red's Racing
4 Michael Ereli (2 - Cat3)   Houston, TX 10893   Toyota / Cycling Team presented by GCCA
5 Thomas Bain (3 - Cat3)   San Antonio, TX 45045   Geri Atrix
6 David Ludwigson (4 - Cat3)   Stillwater, MN 212903   Loon State Cyclists
7 George Heagerty   San Antonio, TX 72892   Geri Atrix
8 Martin Milliken (5 - Cat3)   Austin, TX 46554   Violet Crown Sports Assoc
9 Peter Staneland (6 - Cat3)   Corpus Christi, TX 183239   North Texas Road Team
10 Al Kline (1 - Cat4)   Corpuschristi, TX 306037   North Texas Road Team
11 Clif Cassidy (2 - Cat4)   Dallas, TX 310674   Colavita Racing, Inc.
12 Jimmie Vaughan (3 - Cat2)   Fredericksburg, TX 203868   Bicycle-Heaven
13 Douglas Williamson (4 - Cat2)   San Antonio, TX 187938   Geri Atrix
14 Charles Hetrick (7 - Cat3)   Edmond, OK 62551   Oklahoma City Velo Club
15 Kevin Barton (5 - Cat2)   San Antonio, TX 204437   Joes Pro Bikes
16 Hill Swift (3 - Cat4)   Houston, TX 241076   Toyota / Cycling Team presented by GCCA
17 Jason Newman (8 - Cat3)   Cedar Park, TX 267114   Team Seton Brain and Spine Cycling
18 David Fluchel (9 - Cat3)   San Antonio, TX 189173   Joes Pro Bikes
19 L Scott Porter   Flower Mound, TX 28463   North Texas Road Team
20 Les Banta (10 - Cat3)   Oklahoma City, OK 200890   Oklahoma City Velo Club
21 M Chris Thibodeau (11 - Cat3)   Telferner, TX 59647   Violet Crown Sports Assoc
22 Geoffrey Maguire (4 - Cat4)   Austin, TX 287337   VooDoo Racing
23 Charles Bippert (12 - Cat3)   Roundrock, TX 286614   Team Seton Brain and Spine Cycling
24 Gregory McCrea (5 - Cat4)   Houston, TX 53217   Toyota / Cycling Team presented by GCCA

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Hughes   Austin, TX 295711   Austinbikes/Revenant
2 Jonah Tannos   Leaguecity, TX 300681   Slipstream-Craddock Junior Development
3 Jimmy Montreuil   Austin, TX 273476   Austinbikes/Revenant
4 Brandon Mata   Mission, TX 312964   
5 Jesse Aldape   San Antonio, TX 50471   Bike World Racing
6 jason codianne   Missouri City, TX 266799   Sugar Cycles Factory Racing
7 John (Tyler) Cutbirth   Austin, TX 297642   Austinbikes/Revenant
8 Carlo Villarreal   Mcallen, TX 303566   Slipstream-Craddock Junior Development
9 Kevin Fish   Austin, TX 189245   Super Squadra
10 James Perrin   Deer Park, TX 339558   Bike Barn Texas
11 robby nussbaum   San Antonio, TX 335352   
12 Zachary Hardage   Cedar Park, TX 120336   Ghisallo Foundation
13 Felipe Nava   San Antonio, TX 59355   Bike World Racing
14 Jorge Martinez   Cedar Park, TX 207362   Team Seton Brain and Spine Cycling
15 David Preston   Lubbock, TX 273758   
16 melvin barrios   Houston, TX 294768   Nick Lopez Tailoring Cycling Team
17 Lee Allen   The Woodlands, TX 286853   Woodlands Cycling Club Race Team
18 Zack Lavergne   Littlerock, AR 309923   PARK PLACE DEALERSHIPS
19 Mike Panozzo   Austin, TX 333442   787 Racing
20 James Fowler   Roanoke, TX 316020   Bicycle Sport Shop pb Integrity
21 Colin Strickland   Austin, TX 338708   Jack & Adam's Racing Team
22 Mathias Ihlenfeld   Austin, TX 303009   787 Racing
23 Thomas Fad   Austin, TX 304325   Jack & Adam's Racing Team
24 Juan Borondy   Cleburne, TX 268504   Velossimo Racing
25 Rob Gray   Fulshear, TX 305309   Southern Elite/Sun & Ski Sports
26 Dave Ryther   Austin, TX 56687   Kelly's Team
27 andrew hays   Austin, TX 322238   VooDoo Racing
28 Jordan Patik   Austin, TX 307305   Ghisallo Foundation
29 Daniel Chappelear   Austin 153124   787 Racing
30 Eben Kellogg   Austin, TX 119334   Jack & Adam's Racing Team
31 chas knight   Dripping Springs, TX 267837   787 Racing
32 Scott Kinsel   Houston, TX 288973   Jack & Adam's Racing Team
33 Brent Neill   Austin, TX 298485   787 Racing
34 Brian ODonnell   Houston, TX 331128   Shama Cycles
35 Larry Blanchard   West Monroe, LA 103849   Team Seton Brain and Spine Cycling
36 Brian Handal   Houston, TX 52930   Nick Lopez Tailoring Cycling Team
37 Aaron Nelson   San Antonio, TX 225020   Bike World Racing
38 Michael Frentress   Austin, TX 321550   787 Racing
39 John Gardiner   San Antonio, TX 317754   Velossimo Racing
40 Ali Sobhani   Austin, TX 306525   Austinbikes/Revenant
41 Mason Quintana   Austin, TX 187231   Austinbikes/Revenant
42 Jeromie Payne   Leander, TX 173567   Team Brain and Spine Cycling
43 Mike Mitcham   North Richland Hills, TX 301184   TBi - Dedicated Race Team

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Corey Fish   Bozeman, MT 324678   787 Racing
2 Luke Allen   Abilene, TX 237533   
3 Robby Ketterhagen   Georgetown, TX 337506   787 Racing
4 James Frentress   Austin, TX 335548   787 Racing
5 Kent Myers   Austin, TX 260618   VooDoo Racing
6 Doug Allen   Fredericksburg, TX 209463   Velossimo Racing
7 Carey Jung   Austin, TX 270958   Violet Crown
8 abel gonzales   San Antonio, TX 266743   Bike World Racing
9 Stephen Beal   Victoria, TX 353894   Austinbikes/Revenant
10 Vic Alvarez   San Marcos, TX 270736   
11 Matt DeMartino   Austin, TX 306370   Ghisallo Foundation
12 Theron Sweet   Austin, TX 255241   Ghisallo Foundation
13 John McKelvy   Dallas, TX 321730   PARK PLACE DEALERSHIPS
14 Aaron Wade   Austin, TX 347742   VooDoo Racing
15 Jon Wyrick   Austin, TX 323880   VooDoo Racing
16 Casey Paxton   Austin, TX 336568   Austinbikes/Revenant
17 Oliver Schrang   Austin, TX 341920   
18 Scot Morris   Brownwood, TX 240855   Violet Crown Sports Assoc
19 William Neale   Austin, TX 277905   Violet Crown Sports Assoc
20 Ken Greene   Austin, TX 283811   Violet Crown Sports Assoc
21 Christian Bergh   Dripping Springs, TX 259586   787 Racing
22 Even Gonzalez   Mcallen, TX 333586   
23 Noe Espinosa   Stafford, TX 293313   Shama Cycles
24 Weston Giunta   Austin, TX 306073   Violet Crown Sports Assoc
25 Charles Mills   Dallas, TX 290561   Plano Athletic Cycling Club/PACC
26 Israel Gonzalez   San Antonio, TX 220720   Bike World Racing
27 John Mott   Austin, TX 337602   
28 Stephen Spess   Austin, TX 261323   Team Seton Brain and Spine Cycling
29 Dylan Gray   Fulshear, TX 305312   Southern Elite/Sun & Ski Sports
30 Grant Woolf   Austin, TX 348158   Team Seton Brain and Spine Cycling
31 Ronald Medlock   Austin, TX 338732   Bike World Racing
32 Anthony Sequera   Wichita Falls, TX 331110   
33 Doug Baysinger   Sugar Land, TX 204536   Shama Cycles
34 Taylor riche   Austin, TX 228624   Austinbikes/Revenant
35 Leroy Mendoza   San Antonio, TX 205989   Bike World Racing
36 Jeffrey Christiansen   Sioux Falls, SD 303735   Velossimo Racing
37 Keegen Knapp   Little Rock, AR 314228   Central Arkansas Velo/CARVE
38 Jose Gonzalez   Laredo, TX 157012   Laredo Cycling Club
39 Jason Anderson   San Antonio, TX 119312   Bicycle-Heaven
40 Nick Masiewicki   Austin, TX 319242   VooDoo Racing
41 Robert Dole   Austin, TX 230218   Northwest Cycling Club
42 Timothy Phillips   San Antonio, TX 271555   Team Soler's Sports
43 Alexander Fleming   Houston, TX 338046   Bike Barn Texas
44 Derek Stewart   Austin, TX 347740   787 Racing
45 James DuBois   San Antonio, TX 348144   Team Soler's Sports
46 Dean Rheaume   Austin, TX 299778   787 Racing
47 Landon Beauchamp   Frisco, TX 285093   Matrix Cycling Club
48 John Connolly   Austin, TX 355872   787 Racing
49 Jason Baker   Austin, TX 352488   Ghisallo Foundation
50 Tice Porterfield   Bertram 310983   T3Multisports Elite Junior Cycling

Men - Cat 4/5 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Berg   Florence, TX 357727   T3Multisports Elite Junior Cycling
2 Daniel Gonzalez   Georgetown 365613   T3Multisports
3 Alex Gonzalez (1 - Cat4)   Cedar Park, TX 357344   T3Multisports Elite Junior Cycling
4 jefferey may   Greenville, TX 325930   PARK PLACE DEALERSHIPS
5 Ryan Brown (1 - Cat5)   Raleigh, NC 274803   
6 Jeremy Brown (2 - Cat5)   Cedar Park, TX 274808   
7 Isaac Porterfield   Bertram, TX 342580   T3Multisports Elite Junior Cycling
8 Bailey Swenson      
9 Ben Gray (3 - Cat5)   Fulshear Tx 366005   Team Spincycle
10 Matthew Strange (2 - Cat4)   San Antonio, TX 366373   Bike World Racing
11 Ian Anderson   San Antonio, TX 348162   Bicycle-Heaven
12 Gabriel Porterfield   Bertram, TX 350938   T3Multisports Elite Junior Cycling
13 Alexander Bartz (4 - Cat5)   Sugarland, TX 366892   Southwest Cycling Club Racing

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Nelson   Houston, TX 328492   
2 Thomas Berg   Florence, TX 357727   T3Multisports Elite Junior Cycling
3 Xavier Hernandez   Brownsville, TX 336674   
4 ianrey amuan   Laredo, TX 366219   Dominion - Falcon Bank
5 Don Notgrass   San Antonio, TX 358317   
6 Robert Strickland   San Antonio, TX 239796   Soler's Sports
7 Daniel Gonzalez   Georgetown 365613   T3Multisports
8 aldemar hernandez   Mcallen, TX 367758   
9 Steven Rogers   San Antonio, TX 365235   
10 Rich Russo   Katy, TX 365751   Team Spincycle
11 Patrick Garcia   Corpus Christi, TX 367345   
12 Jesse Duncan   Austin, TX 350756   Ghisallo Foundation
13 jaime esparza   Laredolaredo, TX 338862   Dominion - Falcon Bank
14 Han Goh   Katy, TX 351656   Team Spincycle
15 Andres Mounetou   Laredo, TX 287046   Dominion - Falcon Bank
16 Stan Poe   Spring, TX 305649   Woodlands Cycling Club Race Team
17 Ronnie Reeves   League City, TX 357345   Texas Pro Health Racing
18 Keith Albright   La Crescenta, CA 104610   Team Hollywood
19 Jay Cunningham   League City, TX 334934   Texas Pro Health Racing
20 Jesus Vasuez      
21 Christopher Bartz   Sugarland, TX 273605   Southwest Cycling Club Racing

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathryn Hunter (1 - Cat1)   Austin, TX 337604   Snapple-ATC Racing
3 Shannon Gaffney (1 - Cat2)   Las Vegas, NV 298243   Bicycle-Heaven
4 Kathleen Hattaway (2 - Cat1)   Austin, TX 144579   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
5 Morgan Patton (3 - Cat1)   Athens, GA 257696   Team Type 1
6 Annalisa Fish (1 - Cat3)   Bozeman, MT 325964   Austin Flyers Women's Cycling
7 Kim Ciolli (4 - Cat1)   San Antonio, TX 210485   Team Brain and Spine Cycling
8 Sheri ROTHE (5 - Cat1)   Austin, TX 221312   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
9 Amber Vredenburg (2 - Cat2)   Round Rock, TX 251058   T3Multisports Elite Junior Cycling
10 Michelle Montoya (3 - Cat2)   Allen, TX 191931   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
11 Suzy Snell (2 - Cat3)   Austin, TX 338844   Colavita Racing
12 Kim Jennings   Waco, TX 222697   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
13 Nadia Barrera (3 - Cat3)   Austin, TX 306242   Team Seton Brain and Spine Cycling
14 Catherine Moore   Waco, TX 70436   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
15 Lindy Alton (4 - Cat3)   Austn, TX 240559   Team Seton Brain and Spine Cycling

Women - Cat 1/2/3/4 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ashley Chapa (1 - Cat4)   Cedar Park, TX 297275   
2 ChanTam Duong (2 - Cat4)   Austin, TX 344590   T3Multisports Elite Junior Cycling
3 Estefy Gonzalez (3 - Cat4)   Cedar Park, TX 366421   T3Multisports Elite Junior Cycling
4 Haley Porterfield   Bertram, TX 353896   T3Multisports Elite Junior Cycling

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Wagner   Denver, CO 288729   Shama Cycles
2 Anna Felton (1 - Cat3)   Wenham Ma 349614   Kind Human Sports
2 Tracie Akerhielm   Denton, TX 228874   ThinkFinance Racing
3 Michelle Lewis Sirianni Gacki   Frisco, TX 324294   ThinkFinance Racing
4 Karla Gendler (2 - Cat3)   Austin, TX 330120   Colavita Racing
5 Lucy Needham (3 - Cat3)   Austin, TX 311209   Colavita Racing
6 Courtney Bach (4 - Cat3)   Dallas, TX 334094   Plano Athletic Cycling Club/PACC
7 Robyn Reyes   Beaumont, TX 322750   
8 Laurie Poe (1 - Cat4)   Spring, TX 365139   The Woodlands Cycling Club
9 Carmen Hampton (2 - Cat4)   El Lago, TX 336254   Bike Barn Texas
10 Kelley Gomez (5 - Cat3)   Austin, TX 287018   Team Seton Brain and Spine Cycling
11 Christine Scully      
16 Claire McKenna   Berlin, MA 276157   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSierra NevadaCUOREShimanoUSACDFOSMOSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee