Race Results for
Paseo del Volcan TT series
Albuquerque, NM
(Event Information)
Time Trial on 08/11/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Tandem - Open - 110+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roy Sturm   Albuquerque, NM00:27:37 34522   
1 John Price   Albuquerque, NM00:27:37 213065   JBV Coaching

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Milan   Albuquerque, NM00:43:42 381374   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Milam   Albuquerque, NM00:39:58 358385   
2 Noah Lujan-Stone   Albuquerque, NM00:42:05 307632   Cottonwood Classical Preparatory School
3 Sammy Hughes   Albuquerque, NM00:42:57 282672   Nob Hill Velo
4 adam brugge   00:43:25   
5 Averey Marquez   Alb, NM00:54:36 378929   Cottonwood Classical Preparatory School

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 emile sfakianos   Los Ranchos, NM00:34:16 308676   Active Knowledge
2 Taylor Squillaci   Albuquerque, NM00:36:22 303845   Get Out! New Mexico
3 Samuel Medina   00:38:25   
4 Lukas Giesen   Albuquerque, NM00:39:35 303640   Get Out! New Mexico
5 John Algermissen   Albuquerque, NM00:39:49 346300   Goathead Jr. Devo
6 Ian Olivarez   Albuquerque00:40:15 353886   Get Out! New Mexico
7 Augustine Marquez   00:52:48   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Earl Gage   Albuquerque, NM00:30:41 338216   Goathead Jr. Devo

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Open - 23-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 kip taylor   Albuquerqe, NM00:28:01 331778   Race Team
2 Jonathan Schreiner   Albuquerque, NM00:29:59 360430   Scalo Veloce
3 Joseph Frantz   Albuquerque, NM00:30:49 306042   
4 Triston Mosbacher   Redding, CA00:32:08 310849   University of New Mexico
5 Erik Rodriguez   00:35:53   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wriston Paschich   Albuquerque, NM00:29:59 271620   
2 Thomas Franciskovic   Albuquerque, NM00:33:54 274693   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Carey   Albuquerque, NM00:28:45 336496   Sport Systems Mountaintop Cycling
2 Daniel Hoopes   Albuquerque, NM00:32:04 208422   
3 Dennis Chavez   Rio Rancho, NM00:32:31 6701   Olev Rapido
4 Stephen Snowden Jr.   00:42:03   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Al Senft   Albuquerque, NM00:28:10 32168   Colavita Racing
2 Greg Weix   Albuquerque, NM00:29:04 170591   
3 Lee Souders   Albuquerque, NM00:33:02 129085   Independent Fabrication Racing
4 Angel Chavez   Albuquerque, NM00:35:32 319336   Olev Rapido
5 Bryan Press   Albuquerque, NM00:39:32 376291   
6 Ray Langley   Albuquerque, NM00:56:49 384220   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Caruso   Albuquerque, NM00:29:03 46502   Olev Rapido / The Kickstand
2 Silvio Menezes   Albuquerque, NM00:29:18 148850   Sport Systems Mountaintop Cycling
3 Scott Steffen   Albuquerque, NM00:31:19 340970   Sport Systems Cycling Club
4 Steve Mathias   Albuquerque, NM00:31:30 219183   Duke City Wheelmen
5 Michael Abdalla   Albuquerque, NM00:31:38 303997   Olev Rapido
6 mark McNellis   00:32:25   
7 John Wilger   Albuquerque, NM00:32:59 248832   High Desert Bicycles Team
8 John Vance   Albuquerque, NM00:33:35 41668   Olev Rapido / The Kickstand
9 Greg Krause   Albuquerque, NM00:34:12 74277   Olev Rapido / The Kickstand
10 Richard Rasmussen   Albuquerque, NM00:34:45 82967   High Desert Bicycles Team
11 Matt Nixon   Albuquerque, NM00:35:20 287593   Nob Hill Velo
12 Gary Vincent   Albuquerque, NM00:35:20 312534   
13 Stuart Maloy   Albuquerque, NM00:37:42 22310   
14 Mike Gaillour   Albuquerque, NM00:38:32 274644   Rio Grande Racing Team - CSI
15 Michael Rasinski   Tijeras, NM00:38:35 382472   
16 Damian Donckels   Albuquerque, NM00:41:02 313916   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Hughes   Albuquerque, NM00:30:42 243015   Nob Hill Velo
2 Mike Slattery   Albuquerque, NM00:30:57 32907   Race Team
3 D K Sager   Santa Fe, NM00:31:12 305561   Bike n Sport Racing
4 Mike Hunter   Edgewood, NM00:31:45 355982   
5 David Rodriguez   Santa Fe, NM00:32:00 279479   Bike n Sport Racing
6 Cal Ridgeway   Albuquerque, NM00:33:11 260547   Rio Grande Racing Team - CSI
7 Duane Ross   Corrales, NM00:37:20 301501   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - ParaOlympic - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Doug Schneebeck   Albuquerque, NM00:32:54 104705   Race Team

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jimmy Day   Santa Fe, NM00:30:03 8894   Bike n Sport Racing
2 Charlie Drysdale   Santa Fe, NM00:30:16 210837   Bike n Sport Racing
3 Randall Bradford   Albuquerque, NM00:30:27 53480   Olev Rapido / The Kickstand
4 P David LePell   Albuquerque, NM00:30:29 20944   Olev Rapido
5 Lyle Amer   Santa Fe, NM00:30:57 93550   Bike n Sport Racing
6 MARK FORSYTHE   Albuquerque, NM00:32:08 75907   Race Team
7 Frank Welker   Albuquerque, NM00:33:11 282693   
8 Thom Stein   Albuquerque, NM00:34:54 384222   
9 Douglas Chinn   Albuquerque, NM00:37:43 45186   
10 Jeffrey Dahl   Albuquerque, NM00:53:12 8505   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lawrence Kay   Albuquerque, NM00:37:02 275919   Sport Systems Cycling Club
2 Tom Kulesa   Edgewood, NM00:38:45 251529   
3 Ed Paschich   Los Ranchos De Albuquerque, NM00:40:52 271581   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 65-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Philip Shew   Albuquerque, NM00:34:14 91814   
2 Gordon Sargent   Tijeras, NM00:35:29 69704   
3 James Massey   Albuquerque, NM00:37:07 276050   High Desert Bicycles Team

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 70-74

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chuck Lewis   Albuquerque, NM00:45:39 290710   Rio Grande Racing Team - CSI

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gillian Evans   00:57:00   
2 Morgan Fortin   Albuquerque, NM01:01:03 332772   Goathead Jr. Devo

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cameren Kristensen   Albuquerque00:43:13 384088   High Desert Bicycles Team
2 Hailey Fortin   Albuquerque, NM00:44:53 309033   Get Out! New Mexico
3 Mallory Flowers   Rio Rancho, NM00:50:53 379713   Cottonwood Classical Preparatory School

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maddie Flowers   Rio Rancho, NM00:48:27 379712   Cottonwood Classical Preparatory School

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Open - 19-22

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tess Amer   Santa Fe, NM00:34:46 308991   
2 Cassie Welker   Albuquerque00:40:01 384690   

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Open - 23-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rose Noland   Albuquerque, NM00:36:53 334210   Women Riding Well
2 Toby Wilson   Albuquerque, NM00:40:24 338754   Women Riding Well
3 Kathryn Chinn   Albuquerque, NM00:42:23 258226   University of New Mexico

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Chavez   Rio Rancho, NM00:36:47 361963   

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 val valle   Albuquerque, NM00:32:20 256608   NM Spokettes Race Team
2 Nina Baum   Albuquerque, NM00:33:52 180986   
3 Deborah Kearney   Albuquerque, NM00:39:09 380668   Women Riding Well

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mindy Caruso   Albuquerque, NM00:32:06 274426   Olev Rapido / The Kickstand
2 Melissa Velarde   Santafe, NM00:33:35 307836   NM Spokettes Race Team
3 Anita Roe   Albuquerque, NM00:37:53 306888   Women Riding Well

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julie VanSomeren   Albuquerque, NM00:32:41 333888   Club Team
2 Jill Janov   Albuquerque, NM00:36:01 117385   NM Spokettes Race Team
3 Dot Wire   00:38:49   
4 Georgette Lombardo   Albuquerque, NM00:45:59 338008   Women Riding Well

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Buntz   Albuquerque, NM00:33:53 46309   Duke City Wheelmen
2 Sharon Hadad   Albuquerque, NM00:37:02 121436   
3 Polly Padilla   Albuquerque, NM00:39:44 356878   Women Riding Well

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Olga Sanchez   Los Ranchos, NM00:35:29 241980   Race Team
2 Patti Miller   Albuquerque, NM00:37:57 274946   Women Riding Well
3 Sheila Schmidtke Senft   Albuquerque, NM00:38:07 31661   Colavita Racing, Inc.
4 Maripat Glover   Albuquerque, NM00:40:13 300071   Women Riding Well
5 Barbara Rivers   Albuquerque00:40:22 384219   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerUSACDFSpyShimanoSierra NevadaOSMOCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee