Race Results for
Gary Glickman Memorial Criterium
Richardson, TX
(Event Information)
Criterium on 05/26/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heath Blackgrove   Austin, TX 366920   ELBOWZ RACING
2 Stefan Rothe   Austin, TX 205741   Tulsa Tough Racing pb ICEdot
3 Eric Marcotte   Scottsdale, AZ 212698   ELBOWZ RACING
4 David Wenger   Austin, TX 89282   Bicycle Sport Shop pb Integrity
5 Logan Hutchings   Austin, TX 381170   Team Hotel San Jose/BONESHAKER
6 Mat Stephens   Dallas, TX 178970   ELBOWZ RACING
7 Colton Jarisch   Austin, TX 271716   Mercy Cycling Team
8 Micheal Sheehan   Austin, TX 323876   Jack & Adam's Racing Team
9 Brant Speed   Austin, TX 240584   787 Racing
10 Austin Carroll   Orange, CA 192670   Full Circle Cycling P/B Pure Ge
11 Ryan Wills   Austin, TX 381173   Team Hotel San Jose/BONESHAKER
12 Tyler Jewell   Austin, TX 168914   ELBOWZ RACING
13 Chris Carlson   Plano, TX 6135   Matrix/RBM
14 Phil Wikoff   Austin, TX 117896   Superleggera Scuderia
15 Bryan Fawley   Denton, TX 198394   Dallas Bike Works
16 Sir Christopher Trickey   Austin, TX 240752   Team Wooly Mammoth
17 Bret (warney) Crosby   Dallas 69378   ELBOWZ RACING
18 Nicholas Coil   Prairie Village, KS 195267   Mercy Elite Cycling Team
19 Kyle Sigl (1 - Cat2)   Fort Worth, TX 243733   Think!Finance
20 John Trujillo   Austin, TX 225639   Team Wooly Mammoth
21 Chris Powers   Flower Mound, TX 63195   Matrix/RBM
22 Janne Hamalainen   Tulsa, OK 199458   Echelon Gran Fondo/Charity of C
23 Jacob White   Pauls Valley, OK 272180   Tulsa Tough
24 Edgar Nunnelly   Houston, TX 117   Bike Barn (Texas)
25 Jake Boone (2 - Cat2)   Hurst, TX 284344   Matrix/RBM
26 Mat Ankney   Tulsa, OK 145867   Tulsa Tough
27 Ricky Randall (3 - Cat2)   Highland Village, TX 272809   Hotter'N Hell Hundred
28 Phillip Snodgrass   Dallas, TX 266817   DNA Racing
29 Adam Mills   Lewisville, TX 102467   Mercy Cycling Team

Men - Cat 1/2/3/4/5 - JR

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jefferey May   Greenville, TX 325930   Dallas Racing

Men - 10-14 - JR

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hans Vandenberg   Eagle, CO 296888   Slipstream-Craddock
2 Nicholas McRight   Frisco, TX 333530   Matrix Cycling Club
3 Andrew Singer   Dallas, TX 270911   Matrix/RBM
4 Bradyn Smith   Garland, TX 354564   Matrix/RBM
5 Dylan Gray   Fulshear, TX 305312   Southern Elite / Sun & Ski
6 Reydesel Garcia   Mckinney, TX 310049   MATRIX/RBM
7 Devin Carlson   Plano, TX 341552   MATRIX/RBM
8 Julian Larkin   Rockwall, TX 378030   King Racing Group
9 Ryan Terry   Dallas 378494   Mirage
10 Hayden Parkhill   North Richland Hills, TX 379008   

Men - Cat 1/2/3/4 - Master 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Janne Hamalainen (1 - Cat1)   Tulsa, OK 199458   Echelon Gran Fondo/Charity of C
2 Peter Erdoes (1 - Cat2)   Oklahoma City, OK 58478   OKC VELO
3 Larry Price (1 - Cat3)   Mckinney, TX 28693   McKinney Velo
5 Brent Fletcher (2 - Cat3)   Richardson, TX 58258   Matrix
6 Stanton Kruse (1 - Cat4)   Arlington, TX 54718   FCS/Mr. Restore
7 Jorge Merle (2 - Cat2)   Garland, TX 24084   Park Place Dealerships /SUN AND
8 Bill Shirer (3 - Cat3)   Dallas, TX 32500   Mirage
9 Jordan Chaney (4 - Cat3)   Dallas, TX 151023   RBM/Mirage
10 Dan Dandrea (5 - Cat3)   Lantana, TX 190239   Colavita/Texas
11 Daniel Tinklepaugh (2 - Cat4)   Lewisville, TX 49901   Matrix
12 Douglas Darling (3 - Cat4)   Navarre, FL 247596   TBI/DRT
13 Robert Brown (4 - Cat4)   Lawton, OK 118735   okc velo
14 Rickey Wilson (5 - Cat4)   Arlington, TX 73873   TBI/DRT

Men - Cat 1/2/3/4 - Master 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Parks (1 - Cat3)   Dallas, TX 45770   Mirage
2 Les Banta (2 - Cat3)   Oklahoma City, OK 200890   OKC Velo
3 Charles Hetrick (3 - Cat3)   Edmond, OK 62551   okc velo

Men - Cat 2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Bonds (1 - Cat2)   Whitt, TX 4177   OKC Velo Club
2 Bryan Duvall   Jenks, OK 50919   Team Soundpony
3 Brandon Melott (2 - Cat2)   Warr Acres, OK 260604   Okc Velo
4 Rob Bell (3 - Cat2)   Oklahoma City, OK 252928   Team Undiscovered
5 Jonah Tannos   Leaguecity, TX 300681   Slipstream/Craddock Development
6 Michael Morgovnik (4 - Cat2)   Austin, TX 196720   Team Wooly Mammoth
7 Imari Miller (5 - Cat2)   Fort Worth, TX 274863   Slipstream-Craddock Junior Deve
8 Nicholas Rogers   Conway, AR 259064   Walmart/Baugh Financial
9 Luke Allen   Abilene, TX 237533   Matrix/RBM
10 Erin Elliott (6 - Cat2)   Oklahoma City, OK 225120   DNA Racing
11 Kyle Anderson (7 - Cat2)   Wichita Falls, TX 238136   Park Place Lexus / Sun & Ski Sp
12 Peter Erdoes (8 - Cat2)   Oklahoma City, OK 58478   OKC VELO
13 Grant Najera (9 - Cat2)   Tulsa, OK 331558   Tom's Bicycles
14 Peter Eckel (10 - Cat2)   Shreveport La 168532   S3 Racing
15 Zac Lytle (11 - Cat2)   Dallas, TX 60167   Park Place Dealerships/Sun & Sk
16 Tom Brandish (1 - Cat3)   Mckinney, TX 233679   McKinney Velo
17 Adam Allen (12 - Cat2)   Austin, TX 212221   Team Wooly Mammoth
18 John Wilmeth (13 - Cat2)   Newwaverly, TX 298416   ProActive
19 James Day (14 - Cat2)   Austin, TX 276837   Team Wooly Mammoth
20 Bryan Reid   Dallas, TX 172139   Colavita Texas
21 Levi Baker   Fayetteville, AR 233873   Team Athlete Forward
22 Zack LaVergne   Littlerock, AR 309923   Dallas Racing
23 Max Bookman (15 - Cat2)   Austin, TX 304144   Jack & Adam's Racing Team
24 Brad Price (16 - Cat2)   Mc Kinney, TX 178625   McKinney Velo
25 Luis Galaviz (17 - Cat2)   Springdale, AR 321416   ATHLETE FORWARD
26 Frank Cusimano (18 - Cat2)   Richardson, TX 301599   DNA Racing
27 Shawn Small (19 - Cat2)   Longview, TX 310349   Texas A&M Cycling Team
28 Mino Giunta (20 - Cat2)   Austin, TX 305070   Slipstream-Craddock Junior Deve
29 Matt Farnham (21 - Cat2)   Santa Rosa, CA 211161   Alegent Health Care-Team Kaos
30 Sean Brown (22 - Cat2)   Burkburnett, TX 272798   Hotter'N Hell Hundred
31 Joshua Estes   Fayetteville, AR 290785   Team Athlete Forward
32 Shawn Hodges   Dallas, TX 273378   PACC/Watt Posse
33 Cailean Carlberg (23 - Cat2)   Tulsa, OK 242682   Bicycles of Tulsa
34 Landon Beauchamp (2 - Cat3)   Frisco, TX 285093   Matrix Cycling Team
35 John Lasorsa (3 - Cat3)   Lawton, OK 20450   OKC Velo
36 Chris Zenthoefer (24 - Cat2)   Tulsa, OK 249006   Tulsa Tough pb ICEdot
37 Carlo Villarreal   Mcallen, TX 303566   Slipstream - Craddock Junior De
38 Andy Chasteen (25 - Cat2)   Oklahoma City, OK 290477   DNA Racing
39 Brian Jones (26 - Cat2)   Houston, TX 254260   GS Tenzing
40 Evan Bybee   Oklahoma City, OK 226469   DNA Racing
41 Marc Montemayor (27 - Cat2)   Duncanville, TX 126609   Blacksheep Racing

Men - Cat 3/4 - Master 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charlie Dixon (1 - Cat4)   Beaumont, TX 53469   Austin Bikes
2 Dirk Fruhling (1 - Cat3)   Richardson, TX 72927   Park Place
3 Carl Hentschel (2 - Cat3)   Hickory Creek, TX 187765   GS Tenzing
4 Jeff Turner (3 - Cat3)   Richardson, TX 177873   Dallas Bike Works
5 Joel Hawks   Plano, TX 284976   Fiat
6 Patrick Robinson (4 - Cat3)   Kansas City, MO 116245   360 Racing
7 Marc Parlette (5 - Cat3)   Allen, TX 295211   Fiat
8 John Lasorsa (6 - Cat3)   Lawton, OK 20450   OKC Velo
9 Gary Dutschmann (7 - Cat3)   Dallas, TX 271466   Mirage
10 Brent Aston (8 - Cat3)   Dallas, TX 293737   Mirage
11 Peter Stricker (9 - Cat3)   Dallas, TX 204554   Park Place Dealerships/Sun & Sk
12 Jeff Burnett      Tuneros
12 Jeffrey Burnett (10 - Cat3)   Keller, TX 5564   Tuneros
13 Scott Braden (11 - Cat3)   Richardson, TX 4551   Fiat
14 Daniel Fontenot (12 - Cat3)   Plano, TX 234718   PACC
15 Greg Mead (13 - Cat3)   Royse City, TX 214051   Rockwall Cycling
16 Michael Steeves (14 - Cat3)   Garland, TX 72640   PACC

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Dixon   Beaumont, TX 53469   Austin Bikes
2 Charles Mills   Dallas, TX 290561   PACC
3 Boyd Wallace   Garland, TX 163030   DallasBike Works
4 Skyler Mackey   Tulsa, OK 333154   Team Soundpony
5 Connor Herrington   Dallas, TX 293509   King Racing Group
6 Bryan Roberts   Keller, TX 219898   TBI/DRT
7 Jason Whitson   Austin, TX 350662   Jack & Adam's Racing Team
8 Enoc Ishida   Cedar Hill, TX 353980   Cowboys Racing
9 Jay Myers   Edmond, OK 337638   Team Rad Racing
10 Michael Sokol   Owasso, OK 293757   HammerheadCycles.com
11 Nicholas McRight   Frisco, TX 333530   Matrix Cycling Club
12 Jose Cruz   Wilmer, TX 251168   
13 Sawyer Currie   Edmond, OK 337206   Rad Racing
14 Grant Hayes   Okc, OK 365625   DNA Racing
15 Les Terrill   Dallas, TX 60829   Mirage
16 Hans Vandenberg   Eagle, CO 296888   Slipstream-Craddock
17 Derrick Saunders   Fort Worth, TX 286208   Colonel's
18 Micheal Yeager   Morgan Hill, CA 366475   Cowboys Racing
19 D. Caden Burross   Wichita Falls, TX 366342   Hotter'N Hell Hundred
20 Jefferey May   Greenville, TX 325930   Dallas Racing
21 Frank Velazquez   Dallas, TX 72129   
22 Dan Tinklepaugh   Lewisville, TX 49901   Matrix
23 Stephen Duke   Tulsa, OK 340894   HammerheadCycles.com
24 Brian Mackey   Tulsa, OK 299547   Team Soundpony
25 Scott English   Rockwall, TX 345162   Rockwall Cycling
26 Anthony Sequera   Wichita Falls, TX 331110   
27 Ryan Forrest   Edmond, OK 352860   Team Rad Racing
28 Kevin Kohler   Dallas, TX 73874   Dallas Racing/Park Place
29 Thomas Baert   Plano, TX 339686   Matrix Cycling Club
30 Dallas Myers   Edmond, OK 342174   Team Rad Racing
31 Allen Herrington   Dallas, TX 303607   King Racing Group
32 Chris Larkin   Rockwall, TX 357959   Rockwall Cycling
33 John Paul Blanton   Dallas, TX 342888   Matirx RBM
34 Tyler Yamamoto   Prosper, TX 366112   University of Oklahoma

Men - Cat 4/5 - Master 35 +

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josue Ramos (1 - Cat4)   Arlington, TX 334912   NA
2 Christopher Kellogg (2 - Cat4)   Keller, TX 294837   MBBC Racing
3 Florentino Martinez (3 - Cat4)   Irving, TX 354342   north texas cycling
4 Spencer Moak   Katy, TX 339808   Bike Barn Texas
5 Dan Kemp (4 - Cat4)   Fredericksburg, TX 333218   Joe's Pro Bikes
6 Roland San Miguel (5 - Cat4)   Corinth, TX 296246   Corinth Cycling/Harden Dental
7 Orlando Gonzalez (6 - Cat4)   Denton, TX 335612   Corinth Cycling
8 Lars Hundley (1 - Cat5)   Dallas, TX 355858   NA
9 Matthew Denton   Round Rock, TX 272240   Corinth Cycling / Harden Dental
10 Manuel Alba (7 - Cat4)   Irving, TX 212902   FCS cycling/Mr Restore
11 Carlos Uranga (8 - Cat4)   Irving, TX 325182   PACC
12 Clint Siddons (9 - Cat4)   Fort Worth, TX 333694   Joe's Pro Bikes
13 Charles Mills   Dallas, TX 290561   PACC
14 Michael Baker (10 - Cat4)   Fort Worth, TX 277223   TBI/DRT
15 Christopher Eddy (11 - Cat4)   Corinth, TX 171453   Corinth Cycling-Harden Dental
16 Bill Ketterer (12 - Cat4)   Dallas, TX 348106   Mirage
17 Todd Gray (13 - Cat4)   Denton, TX 298853   Corinth Cycling/Harden Dental
18 Rian Smoak (14 - Cat4)   Edmond, OK 365515   DNA Racing
19 Brad Jay (15 - Cat4)   Arlington, TX 357494   Southern Elite/Sun & Ski Sports
20 Luke Slavens (16 - Cat4)   Corinth, TX 107196   Corinth Cycling/Harden Dental
21 Alexander Link (17 - Cat4)   Dallas, TX 190280   Team PACC
22 Phillip Pena (18 - Cat4)   Dallas, TX 360104   Mirage
23 Clyde Stafford Jr. (19 - Cat4)   Dallas, TX 165289   Mirage
24 Les Terrill (20 - Cat4)   Dallas, TX 60829   Mirage
25 Matthew Tinonga (21 - Cat4)   Plano, TX 35626   PACC
26 Russ Fagan (22 - Cat4)   Denton, TX 287870   Corinth Cycling

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karoly Godo   Dallas, TX 343102   KRG
2 Lex Mathews   Dallas, TX 247683   Mirage
3 Tyler Bosworth   Tulsa, OK 350144   
4 Ryan Redetzke   Richardson, TX 374917   
5 Greg Allen   Abilene, TX 237532   
6 Phillip Pena   Dallas, TX 360104   Mirage
7 Steve Chism   Muenster, TX 366072   Bicycles Plus / State Farm
8 Anthony Rosich   Dallas, TX 377279   
9 David Lopez   Richardson , TX 359123   Solers Sports

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lauren Stephens   Dallas, TX 288678   FCS/Rouse PB Mr. Restore
2 Kathleen Hattaway (1 - Cat1)   Austin, TX 144579   Bicycles Outback p/b Jubilee Mi
3 Kayla Sterling (1 - Cat2)   Gerald, MO 267818   Exergy TWENTY12
4 Kaelly Farnham (2 - Cat2)   Santa Rosa 290436   FCS/ROUSE p/b Mr. Restore
5 Kim Jennings   Waco, TX 222697   Bicycles Outback p/b Jubilee Mi
6 Tara McCormick (3 - Cat2)   Long Beach, CA 229993   Exergy TWENTY12
7 Claire McKenna (4 - Cat2)   Austin, TX 280868   Bicycles Outback p/b Jubilee Mi

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kirsten Chapman   Edmond, OK 85165   Tulsa Tough pb ICE.dot
2 Caryn Montague   Dallas, TX 310042   Think Finance Racing
3 Sarah Lundeen   Dallas, TX 280211   FCS/ROUSE p/b Mr. Restore
4 Kim Chance   Dallas, TX 157443   Matrix/ Richardson Bike Mart
5 Lynna Hunt   Edmond, OK 202656   tulsa tough ice dot pb
6 Payton Thomas   Euless, TX 280627   FCS/ROUSE p/b Mr. Restore

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Allison Floyd   Austin, TX 318378   Team Seton Brain and Spine Cycl
2 Lisa Uranga   Irving, TX 325178   PACC
3 Jan Bennett   Plano, TX 358060   Sun & Ski/Champion Core Racing
4 Shannon Moak   Katy, TX 339810   FCS/ROUSE p/b Mr. Restore
5 Penny Ficker   Waco, TX 337334   dallas bike works
6 Natalie Kurz   Houston, TX 365313   Kind Human Sports
7 Kelly Martinez   San Antonio, TX 309930   Team Seton Brain and Spine Cycl
8 Christina Luera   Tulsa, OK 300106   Toms Bicycles

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerUSACDFOSMOCUORESpyShimanoSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee