Race Results for
Friday Night Racing at Marymoor Velodrome
Redmond, WA
(Event Information)
Scratch Race on 08/31/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter HINCKLEY   Seattle, WA 328706  347 Blue Rooster
2 Chris WEBER   Woodinville, WA 280946  310 Broadmark
3 Vern COLE   Kent, WA 65114  338 SCCA Starbucks
4 Zqwan PETERSON   Seattle 109655  304 Cucina Fresca
5 Jason CONNELL   Lynnwood, WA 305679  365 Apex Racing
6 Paul BEAUDOIN   Kirkland, WA 325660  359 Fischer Plumbing
7 Annette WILLIAMS   Kenmore, WA 71338  317 Slalom Consulting
DNP Mike THORNTON   Issaquah, WA 295555  341 JL Velo
DNP Joe GROSS   Bellevue, WA 299216  348 Cucina Fresca
DNP Daniel STARK   Mill Creek, WA 71379  355 Broadmark
DNP Mark BENDER   Duvall, WA 93725  358 Motofish Racing
DNP Yohannes TSEGAY   Melbourne Australia 341836  340 Broadmark
DNP Jason CAMERON   Seattle, WA 288763  336 Recycled Cycles
DNP Don WELLS   Seattle, WA 134550  335 Slalom Consulting
DNP Brad STRAUCH   Woodinville, WA 209896  332 Broadmark
DNP Daniel TOMKO   Bellevue, WA 296954  327 Slalom Consulting
DNP Ed THIEMANN   Bothell, WA 316058  328 JL Velo
DNP Jason CORBRIDGE   Redmond, WA 293327  321 Starbucks
DNP Brandon SCHUMACHER   Kirkland, WA 311183  315 JL Velo
DNP Tom DONOHUE   Seattle, WA 238989  312 Cucina
DNP Tony VETERI   Sammamish, WA 177397  308 Slalom Consulting
DNP Hyun LEE   Bothell, WA 50227  307 Broadmark
DNP Jerry SHAFER   No City, WA 54693  303 Slalom Consulting
DNP Michael KLISCH   Carnation, WA 44109  302 Slalom Consulting
DNP Koji CONNORS   Bainbridge Island, WA 277212  337 JL Velo

Men - 1-2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenny WILLIAMS   Kenmore, WA 57046  98 Slalom Consulting
2 Benjamin Chaddock   Walla Walla, WA 261002  58 Team Exergy
3 Kyle BUCKOSKY    402693  54 Garneau Evolution
4 Aaron BERNTSON   Port Orchard, WA 179545  19 Garage
5 Benjamin Swedberg   Kent, WA 200484  23 Cal Giant Specialize
6 Ian CRANE   Seattle, WA 184284  27 Hagens Berman
7 Zachary JONES   Kent, WA 225834  Garage
8 Matt HERZ   Shoreline, WA 191831  Garage
9 Guy TUCKER   Bellingham, WA 252718  HSP
10 Josh SIMPSON   Seattle, WA 256802  44 Gregg's Trek
11 David DIPETRILLO   Sammamish, WA 314732  51 Broadmark
12 Joe HOLMES   Bainbridge Island, WA 16599  59 Hagens Berman
13 Gary BROWN   Auburn, WA 5069  60 Audi
DNP William ROBINSON   Redmond, WA 151412  Slalom Consulting
DNP Ron SIELINSKI   Redmond, WA 260190  17 Blue Rooster
DNP Tony CORDOVA   Mercer Island, WA 336548  18 Fischer Plumbing
DNP Bill BOOTH   Seattle, WA 333350  34 Apex Racing
DNP Pete BAUGHMAN   Carnation, WA 243415  37 Slalom
DNP Jim FLYNN   Port Orchard, WA 51090  38 Keller Rorbach
DNP Niels Thogersen   Seattle, WA 219633  40 Stanley
DNP Ed AMDAHL   Redmond, WA 268589  41 SCCA Starbucks
DNP Bryan SMITH   Seattle, WA 50504  50 Union Bay Cycling
DNP Harrison DEVINE   Bellevue, WA 290027  57 JL Velo
DNP Eric JOHNSON     Slalom Consulting
DNP Matt HALDEMAN   Mountlake Ter, WA 14657  Slalom Consulting
DNF Eric WATERMAN   Seattle, WA 199360  24 Fischer Plumbing
DNF Jimmy LINGWOOD   Portland, OR 180618  20 Gentle Lovers

Women - 1-2-3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amara EDWARDS   Renton , WA 170202  101 Gregg's Trek
2 Lindsay FELKER   Seattle, WA 303546  115 Peterson Racing
3 Alynda LINGWOOD   Portland, OR 165152  127 Gregg's Trek
4 Laura CHANG   Kent, WA 258166  104 BikeSale.com
5 Rachel CANNING     107 Cycling BC
6 Jessica CUTLER   Seattle, WA 158992  105 Peterson Racing
7 Kelly PLESE   Enumclaw, WA 281405  102 Slalom Consulting
8 Karen CLAEYS   Seattle, WA 196193  121 Broadmark
10 Marissa CARR   Stanwood, WA 336040  130 Gregg's Trek
11 Linda COPPA   Seattle, WA 61906  116 Blue Rooster
14 Tamara STEPHAS   Seattle, WA 133090  111 Broadmark
15 Carol JOHNSON   Seattle, WA 197530  114 Gregg's Trek
DNP Heidi BLACKIE   Seattle, WA 207967  106 Broadmark
DNP Jennifer LILL   Seattle, WA 230426  113 Broadmark
DNP Jane EVELY   Carnation, WA 162455  122 Slalom Consulting
DNP Jane CHATEAUBRIAND   Seattle, WA 226258  124 Broadmark
DNP Stacey GIUFFRE   Sammamish Wa 249805  134 JL Velo

- A-B - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Oliver PERRY   Kent 381316  198 0
2 Cole TSANG   Redmond, WA 357060  149 0
3 Stacey GIUFFRE   Sammamish Wa 249805  134 JL Velo
4 Cameron Croix   Seattle, WA 330074  171 Revel Rad
5 Layton CARROLL-NOVACK   Seattle, WA 368622  145 JL Velo
6 Alex WALENTYNOWICZ   Mill Creek, WA 326272  135 Rad Racing
7 Mitchell THORNTON   Issaquah, WA 296923  159 JL Velo
8 Justin KING   Woodinville, WA 324838  139 JL Velo
9 Anders PEDERSEN   Snohomish, WA 328344  158 JL Velo
10 Mike JORS   Sammamish, WA 282773  425 JL Velo
11 Brennan HODGINS   Mercer Island, WA 361294  147 Cycle U
12 Alastair MAGUN   Mercer Island, WA 317500  136 Cycle U
13 Justin DORGAN   North Bend, WA 355476  141 JL Velo

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSierra NevadaBonk BreakerSpyOSMOUSACDFCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee