Race Results for
USA CRITS SPEED WEEK NCC Weekend
Spartanburg, Anderson, Sandy Springs, GA
(Event Information)
Criterium on 05/06/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carlos Alzate Escobar (1 - Cat1)   Boise, ID1:04:17.9 334672  107 Team Exergy
2 Jacob Keough   Sandwich, MA1:04:18.1 195634  188 unitedHealthcare Professional C
3 Emile Abraham (2 - Cat1)   Atlanta, GA1:04:18.2 222021  102 Rossetti Devo Cycling Team
4 Shane Kline   Bally, PA1:04:18.2 192584  176 Team Mountain Khakis/SmartStop
5 Ben Chaddock   Walla Walla, WA1:04:18.6 261002  80 Team Exergy
6 John Murphy   Horse Shoe, NC1:04:19.0 153638  Kenda/5-Hour Energy p/b Geargri
7 Adam Myerson   Dorchester, MA1:04:19.0 52534  53 Team Mountain Khakis/SmartStop
8 Sterling Magnell (1 - Pro)   Santa Rosa, CA1:04:20.2 120588  112 Wonderful Pistachios Pro Cyclin
9 Leonardo Marquez   Lawrenceville, GA1:04:20.4 347902  153 Lifetime
10 Andrew Crater (3 - Cat1)   Greenville , SC1:04:20.4 70612  172 cleveland clinic sports health/
11 Luis Zayas (4 - Cat1)   Miami, FL1:04:20.6 193019  70 EBP Cycling Team
12 Jerome Townsend (2 - Pro)   Princeton, MA1:04:21.2 196503  180 Team Mountain Khakis/SmartStop
13 Rafael A. Meran   1:04:21.2  32 CRCA/Foundation
14 Tommy Nankervis (3 - Pro)   Melbourne Australia1:04:21.2 341438  12 Competitive Cyclist Racing Team
15 Brendan Cornett (5 - Cat1)   Athens, GA1:04:21.8 201118  122 Locos Grill & Pub
16 Ed Veal   1:04:22.3  RealDealRacing/LaBicicletta
17 Frank Travieso (6 - Cat1)   Athens, GA1:04:22.5 160295  15 Team Coco's
18 Euris R. Vidal   1:04:23.1  96 CRCA/Foundation
19 Jeanmichel Lachance (7 - Cat1)   1:04:23.3 401945  19 Rossetti Devo Cycling Team
20 Tony Hall (8 - Cat1)   Brooklyn, NY1:04:23.4 257024  92 Champion System p/b Stan's NoTu
21 Jose Frank Rodriguez   1:04:23.9  45 Team Coco's
22 Kevin Mullervy (4 - Pro)   Boulder, CO1:04:24.0 237586  51 Team Exergy
23 Miguel Bryon (9 - Cat1)   Miami, FL1:04:24.1 290219  280 Blue Star-Boom Development Team
24 Josh Thornton   Dade City, FL1:04:24.2 82596  190 ZMotion
25 Thomas Brown   Athens, GA1:04:25.1 191703  65 Team Mountain Khakis/SmartStop
26 Robert White (10 - Cat1)   Brown Deer, WI1:04:25.3 197162  40 RACC p/b GearGrinder
27 Conor Mullervy (5 - Pro)   Boulder, CO1:04:25.6 237726  61 Team Exergy
28 Colin Jaskiewicz (11 - Cat1)   Montclair, NJ1:04:25.7 218049  93 Champion System p/b Stan's NoTu
29 Pat Lemieux (6 - Pro)   Saint Paul, MN1:04:25.8 210769  25 Kenda/5-Hour Energy p/b Geargri
30 Maikel Matos (12 - Cat1)   Hialeah, FL1:04:25.9 290940  105 Team Coco's
31 Chad Hartley (7 - Pro)   Fox Point, WI1:04:25.9 126996  29 Kenda/5-Hour Energy p/b Geargri
32 David Guttenplan (13 - Cat1)   Washington, DC1:04:26.2 177906  79 United Healthcare of Georgia p/
33 Alexander Bremer (14 - Cat1)   Menlo Park, CA1:04:26.3 232069  10 CRCA/Foundation
34 Gavriel Epstein (15 - Cat1)   Englewood, NJ1:04:26.5 179451  22 Champion System p/b Stan's NoTu
35 Adam Leibovitz (8 - Pro)   Indianapolis, IN1:04:28.0 221190  94 Chipotle- First Solar
36 Brandon Spencer   West Covina, CA1:04:28.1 90413  57 REALDEALRACING/LABICICLETTA
37 Jesse Keough   Sandwich, MA1:04:28.3 229606  90 Champion System p/b Keough Cycl
38 Juan Arias   Kennesaw, GA1:04:28.5 374968  35 Lifetime Bikes / Loganville For
39 Jon Hamblen (9 - Pro)   Winston Salem, NC1:04:28.7 14782  297 Team Mountain Khakis/SmartStop
40 Quinn Keogh (10 - Pro)   Tucson, AZ1:04:29.1 254092  59 Team Exergy
41 Paolo Cravanzola   Cumming, GA1:04:29.4 380036  145 Team Type 1 DEVO
42 Synjen Marrocco   Hanson, MA1:04:29.7 276237  89 CCB Racing
43 Bejamin Brant   1:04:29.8  72 Rossetti Devo Cycling Team
44 David Williams   Grand Rapids, MI1:04:30.7 225765  17 Competitive Cyclist Racing Team
45 Daniel Chabanov   Brooklyn, NY1:04:30.7 264739  41 Foundation/CRCA
46 Cole House (11 - Pro)   Oneida Wi1:04:34.7 183112  54 Competitive Cyclist Racing Team
47 Christian Parrett (16 - Cat1)   Macon, GA1:04:40.3 220179  175 Competitive Cyclist Racing Team
48 David Wenger (17 - Cat1)   Austin, TX1:05:02.3 89282  88 Bicycle Sport Shop pb Integrity
49 Ivan Dominguez (18 - Cat1)   Westlake Village, CA1:05:03.7 153619  99 Franco Bicycles
50 Daniel Asconeguy (19 - Cat1)   Duluth, GA1:05:21.7 259337  152 Rosetti Development
51 Bradley White   1:05:24.9  184 United Healthcare Professional
52 Robert Forster   Santa Monica, CA1:05:25.0 12056  186 UnitedHealthcare Professional C
53 Diego Garavito (20 - Cat1)   Charlotte, NC1:05:25.8 172738  135 Rossetti Devo Cycling Team
54 Johnny Mitchell (21 - Cat1)   Florence, SC1:05:25.8 306291  182 Team Ville LLC
DQ Yosmani Pol Rodriguez (Cat1)   Miami, FL1:04:21.2 305907  106 Team Coco's
DNF Jordan Heimer (Cat1)   Athens , GADNF 213897  18 Locos Grill & Pub
DNF Nate King (Pro)   Salt Lake City, UTDNF 317564  27 Competitive Cyclist Racing Team
DNF Matthew Whatley   Athens, GADNF 256557  20 Cycle Sport Concepts
DNF Darion Fleming   Manassas, VADNF 332752  16 XO COMMUNICATIONS p/b CISCO
DNF Andres Faustino Alzate   New York, NYDNF 428401  37 Team Exergy
DNF Jared Nieters   Wilmington VtDNF 220150  33 XO COMMUNICATIONS p/b CISCO
DNF Michael York   Athens, GADNF 223302  46 Cycle Sport Concepts
DNF Gevan Samuel (Cat1)   Ocoee, FLDNF 353458  161 Rosetti Development
DNF Matt Brooks   Alpharetta, GADNF 249788  144 Team Type 1 DEVO
DNF Andrea Pirovano   Cumming, GADNF 377825  150 Team Type 1 DEVO
DNF Jacob Hill (Cat1)   Saint Petersburg, FLDNF 235209  142 Firefighters Cycling
DNF Eric Bennett (Pro)   Littleton, CODNF 242825  114 Wonderful Pistachios Pro Cycling
DNF Yusuke Higuma (Pro)   Pasadena, CADNF 376738  111 Wonderful Pistachios Pro Cycling
DNF John Grant (Cat1)   Louisville, KYDNF 193579  109 Texas Roadhouse p/b MOTOREX
DNF Demis Aleman   Northvale, NJDNF 305654  100 Jamis/Sutter Home
DNF Nick Keough   Sandwich, MADNF 203439  91 Champion System p/b Keough Cyclocross
DNF Andrew Joseph (Cat1)   Roswell, GADNF 102042  97 Depaula Racing
DNF Andy Scarano (Cat1)   Athens, GADNF 178109  58 UnitedHealthcare of Georgia p/b The 706 Project
DNF Brett Magner   Athens, GADNF 258782  50 Athens Velo Club
DNF Gabe Lloyd (Cat1)   Kutztown, PADNF 202639  66 XO COMMUNICATIONS p/b CISCO
DNF Matthew Miller   Atlanta, GADNF 183102  67 Athens Velo Club
DNF Hunter Garrison   Athens, GADNF 273663  68 Athens Velo Club
DNF Logan Cornel   DNF 401398  77 RealDealRacing/LaBicicletta
DNF Karel Sumbal (Cat1)   Jacksonville, FLDNF 225841  81 GearLink Racing Inc.
DNF Alex Bowden (Pro)   Solana Beach, CADNF 245698  181 Team Type 1 DEVO
DNF Andrew Hodges   Suwanee, GADNF 274017  281 Frazier Cycling
DNF Oliver Flautt   BoulderDNF 307228  200 Athens Velo Club
DNF Brad Parkerson   Loganville, GADNF 297241  160 Lifetime Bikes/Loganville Ford
DNF Kyle Knott (Cat1)   Rock Hill, SCDNF 274033  44 Athletix Cycling Team benefiting Globalbike
DNF Abigail Aldridge   Canton, GADNF 273899  257 Frazier Cycling
DNF Harold (Phil) Southerland   Atlanta, GADNF 106511  283 Team Type 1
DNF Neil Bezdek (Pro)   New York, NYDNF 276693  31 Team Mountain Khakis/SmartStop
DNF David Goodman   Suwanee, GADNF 229367  24 The Hub
DNF Benjamin Zawacki (Pro)   Greenville, SCDNF 144633  13 Team Mountain Khakis/SmartStop
DNF Thomas Gibbons   DNF  EBP Cycling Team
DNF Timothy Burton   Madison, CTDNF 247954  47 RealDealRacing/LaBicicletta
DNF Luke Keough   Sandwich, MADNF 229135  83 Team Mountain Khakis/SmartStop
DNF Brendan Sullivan (Cat1)   Atlanta, GADNF 253424  151 Iron Data Racing
DNF Artiom Kraitor   Cumming, GADNF 380037  146 Team Type 1 DEVO
DNF Mark Babcock   Athens, GADNF 250228  143 Deeds Publishing
DNF Alex Dayton   Kingsport, TNDNF 271461  123 Mock Orange Racing
DNF Victor Riquelme (Pro)   Tucson, AZDNF 282338  113 Wonderful Pistachios Pro Cycling
DNF Oneil Samuels (Cat1)   North Miami Beach, FLDNF 347228  110 UnitedHealthcare of Georgia p/b The 706 Project
DNF Kenneth Ng   DNF 356622  101 RealDealRacing/LaBicicletta
DNF Ben Renkema (Cat1)   Greenville, SCDNF 193086  86 Athletix Cycling Team benefiting Globalbike
DNF Phillip Snodgrass (Cat1)   Dallas, TXDNF 266817  49 DNA Racing
DNF Eric Stubbs (Cat1)   Gainesville, FLDNF 255870  52 GearLink Racing Inc.
DNF Justin Reddell   Dallas TxDNF 165316  64 DNA Racing
DNF Claudio Arone   Miami Beach, FLDNF 312706  73 EBP Cycling Team
DNF Alejandro Guzman   New York, NYDNF 238008  75 CRCA/Foundation
DNF Chris Monteleone (Pro)   Winston Salem, NCDNF 180410  179 Team Mountain Khakis/SmartStop
DNF Jay Thomson   Santa Rosa, CADNF 339228  185 United Healthcare Professional Cycling Team Presented by Maxxis
DNF Joey Rosskopf   Athens, GADNF 223318  198 Team Type 1 - Sanofi
DNF Dylan Degan (Cat1)   Marietta, GADNF 238093  156 Toyota Forklifts/Sport Factory
DNF Leonardo Martinez (Cat1)   Los Angeles, CADNF 185065  163 Team Coco's
DNF Brian Hill   Greenville, SCDNF 264211  103 Stan's NoTubes / AXA Equitable
DNF Timothy Rugg   Harrisonburg, VADNF 280764  71 Champion System p/b Stan's NoTubes/CRCA
DNF Ryan Mele   Washington, PADNF 158772  Stan's NoTubes / AXA Equitable

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joanne Kiesanowski (1 - Cat1)   Colorado Springs, CO0:59:45.8 406658  271 Team TIBCO
2 Kristen Lasasso (2 - Cat1)   Miami, FL0:59:47.2 151408  212 Mellow Mushroom/Rose Bandit Rac
3 Debbie Milne (3 - Cat1)   Greenville, SC0:59:50.7 84776  239 Absolute Racing/ MSMOC
4 Erica Allar   Tucson, AZ0:59:53.6 174914  201 RideClean / PatentIt.com
5 Laura Van Gilder   Cresco, PA0:59:54.1 36345  224 Mellow Mushroom/Rose Bandit Rac
6 Carrie Cash Wootten (4 - Cat1)   Saint Louis, MO0:59:54.8 163561  206 Pedal the Cause
7 Jennifer Purcell (1 - Pro)   Austin, TX0:59:55.6 193628  269 Team TIBCO
8 Kat Carr (5 - Cat1)   Salt Lake City , UT0:59:55.7 219262  205 Paceline Projects p/b Veloforma
9 Vanessa Drigo (6 - Cat1)   Charlotte, NC0:59:55.9 257356  208 Vanderkitten-Focus
10 Sarah Fader (7 - Cat1)   Boulder, CO0:59:55.9 199998  229 Pepper Palace/Spin-Tech Trainin
11 Cheryl Fuller Muller (8 - Cat1)   Cumming, GA0:59:56.0 235133  209 Louis Garneau Factory Team
12 Addyson 'Addy' Albershardt   Matthews, NC0:59:56.1 287411  203 NOW-Novartis for MS
13 Kristen Meshberg (9 - Cat1)   Lyons, IL0:59:56.3 167518  215 Spidermonkey
14 Lindsay Bayer   Reston, VA0:59:56.3 267768  204 XO COMMUNICATIONS p/b CISCO
15 Arley Kemmerer   Palmerton, PA0:59:56.4 240239  265 MVP Health Care Cycling
16 Samantha Schneider (2 - Pro)   Milwaukee, WI0:59:56.9 170980  268 Team TIBCO
17 Elizabeth Morse Hill (10 - Cat1)   Saint Petersburg, FL0:59:57.0 126302  254 Z Motion Hill
18 Alexis Ryan (11 - Cat1)   Ventura, CA0:59:57.1 205156  244 Team TIBCO
19 Christy Keely (1 - Cat2)   Holland Mi0:59:57.4 267467  211 Team Kenda presented by Geargri
20 Amy Phillips (2 - Cat2)   Chattanooga, TN0:59:57.7 337516  241 Mystique Cycling Team / SCV
21 Jocelyn Setter (12 - Cat1)   Bothell, WA0:59:57.8 278305  223 Stranamanti Cycling
22 Sara Clafferty (13 - Cat1)   Sunnyvale, CA0:59:57.8 278365  266 ABRT
23 Kathryn Clark (14 - Cat1)   Savannah, GA0:59:58.1 201335  207 Team Kenda presented by Geargri
24 Christine Roettger (3 - Cat2)   Saint Louis, MO0:59:58.9 245651  253 Pedal the Cause
25 Melissa Ross   Phoenix, AZ0:59:59.0 212478  220 Team Kenda presented by Geargri
26 Shannon Parrish (4 - Cat2)   Atlanta, GA1:00:00.2 298925  225 Team Kenda presented by Geargri
27 Kendall Ryan (3 - Pro)   Ventura, CA1:00:24.2 186919  273 Team TIBCO
DNF Colleen Paine   Dahlonega, GADNF 259938  216 Team Kenda presented by Geargrinder
DNF Jennie May (Cat2)   Cumming, GADNF 258525  214 Louis Garneau Factory Team
DNF Valeria Galeano (Cat1)   Miami Beach, FLDNF 218526  210 Mellow Mushroom/Rose Bandit Racing
DNF Valerie Brostrom (Cat2)   San Antonio, TXDNF 244852  202 RideClean / PatentIt.com
DNF Sarah Rice (Cat2)   Chicago, ILDNF 93856  219 Spidermonkey cycling
DNF Rebecca Schepps   DNF  221 Team Type 1-SANOFI
DNF Rebecca Larson (Cat1)   Athens, GADNF 91806  235 Team Type 1-SANOFI
DNF Kate Ross   Bristol, TNDNF 160047  242 Pepper Palace/Spin-Tech Training p/b ABRC
DNF Abigail Aldridge   Canton, GADNF 273899  257 Frazier Cycling
DNF Alice Wallet   DNF  264 MVP Health Care Cycling
DNF Colleen Hayduk   Kutztown, PADNF 184207  258 RideClean/PatentIt.com
DNF Laura Parsons (Cat1)   Miami, FLDNF 298947  217 Mellow Mushroom/Rose Bandit Racing
DNF Mandy Marquardt (Cat2)   Allentown, PADNF 200340  213 Team Type 1-SANOFI
DNF Morgan Patton (Cat1)   Athens, GADNF 257696  218 Team Type 1
DNF Whitney Schultz (Cat1)   Fort Collins, CODNF 252835  222 Paceline Projects p/b Veloforma
DNF Dominiqiue Shore   DNF  245 Frazier Cycling
DNF Zoey Frasier   DNF  282 Frazier Cycling
DNF Crystal Little (Cat2)   Davie, FLDNF 287714  267 Mellow Mushroom/Rose Bandit Racing

Men - Cat 2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leonardo Marquez (1 - Cat2)   Lawrenceville, GA0:54:40.8 347902  782 Lifetime
2 Phil O'Donnell   Suwanee, GA0:54:41.0 257659  760 Hot Tubes Development Cycling T
3 Thomas Gibbons   Linwood, NJ0:54:41.5 346994  681 
4 Juan Carlos Arias (2 - Cat2)   Kennesaw, GA0:54:41.5 374968  789 Lifetime Bikes
5 David Goodman (3 - Cat2)   Suwanee, GA0:54:42.1 229367  785 Athens Velo Club
6 Ariel Mendez-Penate   Brooklyn, NY0:54:42.1 301743  682 Champion Systems pb Stan's No T
7 Stephen Leotis (4 - Cat2)   Atlanta, GA0:54:42.2 282334  753 Doulos Cycling
8 Ruben D Delcristo   0:54:42.2  736 Blue Star-Boom Development Team
9 Hunter Garrison (5 - Cat2)   Athens, GA0:54:42.7 273663  784 Athens Velo
10 Benjamin Bryant   Athens0:54:42.7 211145  787 Rosetti Devo
11 Marek Lipold (6 - Cat2)   Bogart, GA0:54:43.3 228079  786 
12 Amos Harvey (7 - Cat2)   Cumming, GA0:54:43.4 298681  746 Round Here Racing
13 Eddie Murray (8 - Cat2)   Dawsonville, GA0:54:43.9 235813  758 Epic Customs
14 Oliver Flautt (9 - Cat2)   Boulder0:54:44.3 307228  678 Athens Velo Club
15 Chad Cheadle (1 - Cat3)   Petaluma, CA0:54:44.6 209823  730 Colavita Norcal
16 Michael Russell (10 - Cat2)   Lawrenceville, GA0:54:44.8 324796  778 Lifetime Bikes/Loganville Ford
17 Ty Tagami (11 - Cat2)   Decatur, GA0:54:45.4 221683  771 HomeSmart/L5Flyers
18 Greg Fink (12 - Cat2)   Marietta, GA0:54:45.8 48125  738 HomeSmart/L5Flyers
19 Fletcher Lydick (2 - Cat3)   Lawrenceville, GA0:54:46.2 252912  754 Frazier Cycling
20 Ryan Pumpian (3 - Cat3)   Marietta, GA0:54:46.3 153776  763 Team Mission Source / NGCA
21 Brody Hartley   Social Circle, GA0:54:46.5 256892  776 Jet Cycling
22 Daniel Rudalev (13 - Cat2)   Alpharetta, GA0:54:46.6 277981  766 Iron Data Cycling team
23 Robert Monahan (4 - Cat3)   Covington, LA0:54:46.7 298696  757 Desire Title/NOBC
24 Robert Cotrell (5 - Cat3)   Stockbridge, GA0:54:47.0 267242  734 the Red line
25 Alexander Gil   Hialeah, FL0:54:47.6 228635  741 Flying Ace Cycling Club
26 Luke Broadwell (6 - Cat3)   Roswell, GA0:54:48.1 246131  727 Jittery Joe's Juniors
27 Ryan Cleary (7 - Cat3)   Cumming, GA0:54:49.2 279917  731 Round Here Racing
28 Steve Simmons (8 - Cat3)   Alpharetta, GA0:54:49.7 318380  768 Mission Source NGCA
29 Brad Harman (9 - Cat3)   Warrenville, SC0:54:50.8 252264  779 Chain Reaction Bicycles
30 Ricardo Perez (14 - Cat2)   Miami, FL0:54:54.5 360295  762 Blue Star-Boom Development Team
31 Clark Hurst (10 - Cat3)   Dacula, GA0:54:55.2 307412  748 georgia cycle sport
32 Brad Parkerson (15 - Cat2)   Loganville, GA0:54:58.1 297241  783 Lifetime Bikes/Loganville Ford
33 Giancarlo Bianchi   Miami, FL0:54:59.8 179136  725 Flying Ace Cycling Club
34 Stephen Arnold (11 - Cat3)   Atlanta, GA0:55:01.0 324140  722 Cycle Sport Concepts
35 Mike Gearren Ii (12 - Cat3)   Concord, NC0:55:06.1 312154  740 Full Spectrum Racing
36 Johnathan Brown   Covington, TN0:55:37.6 255591  728 Hot Tubes Junior Development Te
37 Eduardo Avila (13 - Cat3)   Atlanta, GA0:59:19.0 257358  724 Peachtree Bikes
38 Jason Smitherman (16 - Cat2)   Atlanta, GA0:59:40.7 306781  769 Round Here Racing
39 Jon Woodroof (14 - Cat3)   Atlanta0:59:56.9 303846  773 Faster Mustache
40 Valentin Todorow (15 - Cat3)   Atlanta, GA1:02:11.9 258097  772 Peachtree Bikes
41 Olbap Rojas   Atlanta, GA1:02:11.9 276165  765 PEACHTREE BIKES
42 Justin Landis (16 - Cat3)   Atlanta, GA1:02:12.0 291862  751 Round Here Racing
43 Gregg Palaian (17 - Cat3)   Atlanta, GA1:02:12.0 244209  761 Round Here Racing
44 Ben Rothschild (18 - Cat3)   Atlanta, GA1:02:12.0 288121  775 Frazier Cycling
45 Andrew Steele (19 - Cat3)   Reston, VA1:02:12.0 172820  790 The Bike Cone
46 Dustin Greer   Cedar Hill, TN1:02:12.1 178240  743 Maxxis/First Endurance

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Wyatt   Roswell, GA36:23.0 87149  138 Peachtree Bikes/Specialized Tir
2 marcelo martino   Grayson, GA36:23.1 345944  199 Lifetime Bikes/Loganville Ford
3 Alexander Dijkema   Lawrenceville, GA36:25.0 273828  112 Frazier Cycling
4 Allan Emmons   Cumming, GA36:25.1 220624  145 Reality Bikes
5 Brad Jacobs   Atlanta, GA36:25.3 339560  147 Round Here Racing
6 Johnathan Austin   Atlanta, GA36:25.4 342374  140 Peachtree Bikes
7 Gregory Brown   Sugar Hill, GA36:25.7 40483  106 Reality Bikes
8 Shawn Shields   Tucker, GA36:25.8 311478  129 Conexion Latina
9 Christian Dicenso   Atlanta, GA36:25.8 338118  111 Drummond Cycling
10 Modesto Diaz   Puerto Rico36:26.7 369051  110 Southern Crescent cycling
11 Michael Forsyth   Salt Lake City, UT36:26.7 364851  113 beckjanitorial.com
12 Nicholas Taylor   Athens, GA36:26.9 307184  133 Athens Velo Club
13 Chris Shadburn   Cumming, GA36:27.5 261047  128 Round Here Racing
14 Nathaniel Rowe   Atlanta, GA36:27.5 358683  126 Georgia Tech
15 Jerry Andrick   Cumming, GA36:27.7 1758  103 Reality Bikes
16 Wesley Burruss   Marietta, GA36:28.1 359186  107 DePaula Bikes
17 Sean Philyaw   Buford, GA36:28.3 336742  124 Dingo Racing
18 Prithvi Gummadi   Suwanee, GA36:28.4 279392  115 Frazier Cycling
19 Scott Morris   Lawrenceville, GA36:29.5 306802  122 Lifetime Bikes/Loganville Ford
20 Ian Prunier   Smyrna, GA36:30.2 331176  148 Smyrna Bicycles
21 Jacinto Oliveros   Atlanta, GA36:31.7 313822  141 Peachtree Bikes
22 Johnny Mayero   Lawrenceville, GA36:31.9 223855  119 FRAZIER CYCLING
23 heber cristino   Riverdale, GA36:33.6 307563  149 Lifetime Bikes/Loganville Ford
24 Brandon Taylor   Centerville, GA36:36.7 204612  132 Doulos cycling
25 Justin Bashe   Alpharetta, GA36:36.9 285246  104 Frazier Cycling
26 Nolan Wehr   Chattanooga, TN36:37.8 313910  136 Rome Velo
27 Jed Wible   Newnan, GA37:21.6 299696  137 Beckjanitorial.com

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Rogers   Smyrna, GA29:19.2 278227  661 Drummond Racing
2 Robert Loomis   Gainesville, GA29:19.2 358544  658 dingo racing
3 Joseph Koch   Lilburn, GA29:19.7 367984  657 University of Georgia
4 Joey Schoenfeld   Stonemountain, GA29:19.8 302280  663 Fulton Flyers Cycling Club
5 Tim Young   29:21.3  670 Chain Reaction Bicycles
6 Daudi Cobb   Decatur, GA29:21.4 142548  652 Metro Atlanta Cycling Club
7 Adam Hewitt   New Bern, NC29:21.9 349346  655 Atomic Cycles
8 Matthew O'Connell   Atlanta, GA29:21.9 159216  676 
9 Randy Rogers   Warner Robins, GA29:22.8 366938  662 Doulos cycling
10 Name Missing   29:24.3  671 
11 George Valentine   Marietta29:32.7 368850  665 North Georgia Cycling Associati
12 Blake Zorn   Atlanta, GA29:39.6 362100  677 
13 Trey Griffin   Poulan, GA29:39.6 367386  654 PCP Race Team
14 Peter Holmes   Milton, GA29:41.7 300053  656 black dog bakery
15 Gregory Bryant   Warner Robins, GA29:46.5 366933  651 Doulos Cycling
16 Kevin Ogden   Decatur, GA33:50.5 379769  659 
17 David Pearson   Snellville, GA34:04.7 307648  674 unattached
18 Derek Snowden   Atlanta Ga34:11.1 375943  675 Peachtree Bikes
18 Benjamin Spangler   Atlanta Ga34:11.1 376035  664 
20 Sigmund Lee   34:11.2  166 
21 Nick Reyes   Nashville, TN36:09.7 333858  660 Tracebikes Race team
22 Kirk Waterhouse   Cumming, GA38:11.8 379305  667 
DNF Ivankie Gallo   Roswell, GA 306748  673 Georgia State

Men - Master - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James T Gotsick (1 - Cat2)   Acworth, GA32:33.3 69847  625 Iron Data Racing
2 Terry O'Toole (2 - Cat2)   Atlanta, GA33:16.4 59628  632 Iron Data Racing
3 Andy Lougher (1 - Cat1)   Atlanta, GA33:16.6 21638  631 Iron Data Racing
4 Kirk Corsello (3 - Cat2)   Lilburn, GA33:29.2 57055  624 Iron Data Racing
5 Jose Guzman   Lawrenceville, GA33:30.2 78712  626 ASOCIRO
6 Louis Leclerc (1 - Cat4)   Smyrna, GA35:40.4 321974  643 Team Mission Source/NGCA
7 Firmon Hardenbergh (4 - Cat2)   Tucker, GA34:27.0 160098  629 Peachtree Bikes
8 Mike Fitzgerald (1 - Cat3)   Decatur, GA34:27.3 261128  644 L5 Flyers p/b Quantum Mechanics
9 Timothy Joyce (2 - Cat3)   Watkinsville, GA34:27.6 87945  630 Athens Velo
10 Steven Lewis (3 - Cat3)   Chattanooga, TN34:28.1 60179  640 BMW Global Mini
11 Brandon Taylor (2 - Cat4)   Centerville, GA34:28.3 204612  642 Doulos cycling
12 Gene Samuel   38:30.2 379895  645 Team Trek
13 Gregory Hanson (4 - Cat3)   Dacula, GA34:31.3 267772  628 Frazier Cycling
14 Dale Hair (5 - Cat2)   Dalton, GA33:31.4 55034  639 Global BMW-Mini p/b Economy Honda Master
15 Dan Asbury (6 - Cat2)   Atlanta, GA34:30.6 160459  622 HomeSmart/L5Fyers
16 Chuck Schmidt (5 - Cat3)   Atlanta, GA34:31.0 164864  634 HomeSmart/L5Flyers
17 Jerry Andrick (3 - Cat4)   Cumming, GA34:31.9 1758  621 Reality Bikes
18 Ty Tagami (7 - Cat2)   Decatur, GA34:32.4 221683  637 HomeSmart/L5Flyers
19 Keith Lamberson (6 - Cat3)   Smyrna, GA34:35.5 141026  646 Iron Data Racing
20 Brad Harper (8 - Cat2)   Atlanta , GA38:36.4 185352  650 NGCA p/b Mission Source
21 Gregg Palaian (7 - Cat3)   Atlanta, GA40:36.5 244209  633 Round Here Racing
22 Ronnie Bratcher (8 - Cat3)   Cumming, GA45:35.7 4666  623 L5Flyers p/b Quantum Mechanics

Men - Master - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Seward (1 - Cat2)   Stockbridge, GA38:42.5 45926  800 Unione Sportiva Italiana
2 WL Kincaid   45:20.1  802 unattached
3 Steven Strain (1 - Cat4)   Sequatchie, TN47:11.6 176978  805 Global BMW/Scenic City Velo

Men - Masters - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tony Scott (1 - Cat1)   East Point, GA36:59.7 127452  173 Peachtree Bikes
2 igor rudalev (2 - Cat1)   Alpharetta, GA36:59.9 261409  171 Iron Data Cycling Team
3 Kent Wheeler (3 - Cat1)   Albany, GA37:00.3 175991  174 Nouveau Velo Cycling Team/Deeds
4 Kirk Corsello (1 - Cat2)   Lilburn, GA37:04.5 57055  158 Iron Data Racing
5 Damien Dunn   Athens, GA38:59.6 227817  177 Athens Velo Club
6 Name Missing   38:59.9  181 Peachtree Bikes
7 Michael Burns (2 - Cat2)   Roswell, GA39:00.5 75370  154 Deeds Publishing/Reality Bikes
8 Scott DeMyer (3 - Cat2)   Atlanta, GA39:00.8 145923  189 Iron Data Cycling team
9 Andy Lougher (4 - Cat1)   Atlanta, GA39:01.0 21638  175 Iron Data Racing
10 John Green (5 - Cat1)   Atlanta, GA39:01.7 41973  188 Litespeed-BMW
11 Jason Jones (4 - Cat2)   Cumming, GA39:01.9 125885  180 Mission Source
12 Mike Buechel (6 - Cat1)   Portland, OR39:02.1 50377  178 Hollander/Benelux
13 Michael Carter (1 - Cat3)   Atlanta, GA39:03.1 264713  156 Iron Data p/b Apto Solutions
14 Chuck Schmidt (2 - Cat3)   Atlanta, GA39:04.5 164864  172 HomeSmart/L5Flyers
15 Daniel Asbury (5 - Cat2)   Atlanta, GA39:05.2 160459  152 HomeSmart/L5Fyers
16 David Hicks (3 - Cat3)   Atlanta, GA39:05.4 241937  190 Homesmart p/b Quantum Mechanics
17 Brad Harman (4 - Cat3)   Warrenville, SC39:05.9 252264  176 Chain Reaction Bicycles
18 Oleg Tanovitchi   Alpharetta, GA39:05.9 344978  184 Iron Data Racing
19 Todd Muller (6 - Cat2)   Cumming, GA39:06.0 76626  168 Reality Bikes & Skateboards
20 Javier Rozo   Duluth, GA39:10.3 220726  186 Bimbo UCLA
21 Jerry Andrick (1 - Cat4)   Cumming, GA39:24.0 1758  103 Reality Bikes
22 Eric Neely (7 - Cat2)   Cumming, GA39:30.3 143600  182 SRAM
23 Xavier Cortez (5 - Cat3)   Marietta, GA39:32.5 103976  159 NGCA
24 E Daniel Klapheke (6 - Cat3)   Atlanta, GA39:47.4 126632  165 Mission Source/NGCA
25 Brian DeRose (7 - Cat3)   Cumming, GA40:07.4 145540  160 Deeds Publishing

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Davis Branyon   Gainesville, GA22:26.6 357029  605 Frazier Cycling
2 Jacob Monahan   Covington, LA23:30.8 325482  615 Desire Title/NOBC
3 Sean Branyon   Gainesville, GA26:16.8 367920  610 Frazier Cycling
4 Harrison Nguy   Suwanee, GA26:36.5 379060  616 Frazier Junior Cycling
5 Tejus Janakiraman   Suwanee27:38.4 379585  618 Junior flyers Roswell
6 Stuart James   27:55.9  617 
7 Thayne Dean   Lawrenceville, GA28:17.4 351328  612 Frazier Cycling

Men - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Prithvi Gummadi   Suwanee, GA20:16.9 279392  544 Frazier Cycling
2 Alexander Dijkema   Lawrenceville, GA20:17.1 273828  531 Frazier Cycling
3 Mikey Waine   Douglasville, GA20:25.5 281158  551 Junior Flyers
4 Blake Johnson   Summerville, GA22:21.9 320480  546 Cycle Therapy
5 James Todd   Norcross, GA22:22.0 272621  550 Frazier Cycling
6 Toby Wakelin   Suwanee, GA22:23.0 323478  552 Frazier Cycling
7 Aditya Gummadi   Suwanee, GA22:24.3 279393  543 Frazier Cycling
8 Davis Branyon   Gainesville, GA22:26.6 357029  605 Frazier Cycling
9 Ian Garrison   Decatur, GA22:26.9 348098  542 
10 Rishi Teja Mocherla   Alpharetta, GA22:27.9 277334  547 Frazier Cycling
11 Blake Wilson   Acworth, GA22:29.4 336652  553 Frazier Cycling
12 Sophia Broadwell   Roswell, GA22:31.6 304929  509 Junior Flyers
13 David Worsnop   Atlanta, GA22:50.5 336546  554 Junior Flyers
14 Madeleine Haney   Duluth, GA23:08.4 361133  545 Frazier cycling
15 Jacob Monahan   Covington, LA23:30.8 325482  615 Desire Title/NOBC
16 Ian Schirmer   Marietta, GA24:31.1 322692  555 Frazier Cycling Juniors
17 Sean Branyon   Gainesville, GA26:16.8 367920  610 Frazier Cycling
18 Harrison Nguy   Suwanee, GA26:36.5 379060  616 Frazier Junior Cycling
19 Isabella Nguy   Suwanee, GA27:21.8 376192  549 Frazier Cycling
20 Tejus Janakiraman   Suwanee27:38.4 379585  618 Junior flyers Roswell
21 Stuart James   27:55.9  617 
22 Anna Lee   College Park, MD28:00.8 81314  614 
23 Thayne Dean   Lawrenceville, GA28:17.4 351328  612 Frazier Cycling
24 Owen Braunecker   Sandy Springs, GA30:31.9 370824  611 Junior Flyers
25 Reece Latham   Roswell33:05.5 370045  613 Junior Flyers

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Prithvi Gummadi   Suwanee, GA20:16.9 279392  544 Frazier Cycling
2 Alexander Dijkema   Lawrenceville, GA20:17.1 273828  531 Frazier Cycling
3 Mikey Waine   Douglasville, GA20:25.5 281158  551 Junior Flyers
4 Blake Johnson   Summerville, GA22:21.9 320480  546 Cycle Therapy
5 James Todd   Norcross, GA22:22.0 272621  550 Frazier Cycling
6 Toby Wakelin   Suwanee, GA22:23.0 323478  552 Frazier Cycling
7 Aditya Gummadi   Suwanee, GA22:24.3 279393  543 Frazier Cycling
8 Ian Garrison   Decatur, GA22:26.9 348098  542 
9 Rishi Teja Mocherla   Alpharetta, GA22:27.9 277334  547 Frazier Cycling
10 Blake Wilson   Acworth, GA22:29.4 336652  553 Frazier Cycling
11 Sophia Broadwell   Roswell, GA22:31.6 304929  509 Junior Flyers
12 David Worsnop   Atlanta, GA22:50.5 336546  554 Junior Flyers
13 Madeleine Haney   Duluth, GA23:08.4 361133  545 Frazier cycling
14 Ian Schirmer   Marietta, GA24:31.1 322692  555 Frazier Cycling Juniors
15 Isabella Nguy   Suwanee, GA27:21.8 376192  549 Frazier Cycling
16 Anna Lee   College Park, MD28:00.8 81314  614 

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brody Hartley   Social Circle, GA26:52.0 256892  438 Jet Cycling
2 Fletcher Lydick   Lawrenceville, GA26:52.6 252912  431 Frazier Cycling
3 Luke Broadwell   Roswell, GA26:52.8 246131  418 Jittery Joe's Juniors
4 Haegan Altizer   Decatur, GA31:52.8 350322  417 Junior Flyers
5 Parker Haney   Duluth, GA32:56.2 331590  420 Frazier cycling
6 Austin Duckworth   Atlanta, GA32:58.7 374883  419 Frazier Cycling

Men - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Hodges   Suwanee, GA23:51.3 274017  825 Frazier Cycling
2 Jonathan Cucaz   Lawrenceville, GA25:06.2 288098  824 FRAZIER CYCLING
3 Ben Rothschild   Atlanta, GA25:57.2 288121  859 Frazier Cycling
4 Brody Hartley   Social Circle, GA26:52.0 256892  438 Jet Cycling
5 Fletcher Lydick   Lawrenceville, GA26:52.6 252912  431 Frazier Cycling
6 Luke Broadwell   Roswell, GA26:52.8 246131  418 Jittery Joe's Juniors
7 Justin Bashe   Alpharetta, GA30:59.0 285246  816 Frazier Cycling
8 Haegan Altizer   Decatur, GA31:52.8 350322  417 Junior Flyers
9 Parker Haney   Duluth, GA32:56.2 331590  420 Frazier cycling
10 Austin Duckworth   Atlanta, GA32:58.7 374883  419 Frazier Cycling

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Hodges   Suwanee, GA23:51.3 274017  825 Frazier Cycling
2 Jonathan Cucaz   Lawrenceville, GA25:06.2 288098  824 FRAZIER CYCLING
3 Ben Rothschild   Atlanta, GA25:57.2 288121  859 Frazier Cycling
4 Justin Bashe   Alpharetta, GA30:59.0 285246  816 Frazier Cycling

Men - Junior - 8-9

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Owen Braunecker   Sandy Springs, GA30:31.9 370824  611 Junior Flyers
2 Reece Latham   Roswell33:05.5 370045  613 Junior Flyers

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Skylar Schneider   West Allis, WI24:13.1 300089  491 Team Tibco
2 Debbie Prouty   Savannah, GA24:13.2 308680  483 Savannah Wheelmen
3 Evelyn Ewing (1 - Cat3)   Marietta, GA24:14.6 223218  475 Peachtree Bikes
4 Diana Ramos (2 - Cat3)   Woodstock, GA24:14.8 295037  484 Junior Flyers Cycling Developme
5 Kimberly Nelson (3 - Cat3)   Decatur, GA24:15.4 373219  481 Sorella Cycling
6 Elizabeth Lee (4 - Cat3)   Greenville, SC24:15.7 231228  479 LG Factory Team p/b Fuji
7 Rachel Rockwell (5 - Cat3)   Atlanta, GA24:16.0 322454  485 Sorella Cycling
8 Megan Deban   24:16.1  490 The Sport Factory
9 Laura Andrews (1 - Cat4)   Madison, WI24:17.6 327756  492 Free Flite
10 Julia Bryant (6 - Cat3)   Decatur, GA24:20.4 218310  493 Sorella Cycling
11 Kim Schaper (2 - Cat4)   Alpharetta, GA25:15.9 368405  487 LG Factory Team
12 Kira Maicke (3 - Cat4)   Western Springs, IL25:24.8 338448  480 University of Georgia Cycling
13 Caitlin Rolfs   Topeka, KS25:27.3 269339  489 Team Type 1-SANOFI
14 Kelli Rogan (7 - Cat3)   Lawrenceville, GA25:42.5 55761  486 Frazier Cycling
15 Lauren Klein (4 - Cat4)   Atlanta, GA25:45.2 186203  478 Sorella Cycling p/b BVM Engineering
16 Caleigh Hebert (5 - Cat4)   Roswell, GA25:54.6 312900  476 Frazier Cycling
17 Sophia Broadwell (6 - Cat4)   Roswell, GA25:55.8 304929  473 Junior Flyers
18 Christine Scully   27:45.3 369092  488 Team Type 1
19 Sophie Wakelin (7 - Cat4)   Suwanee, GA28:22.3 307786  499 Frazier Cycling
20 Kate Eckrote (8 - Cat4)   Suwanee, GA29:21.1 314442  474 Frazier Cycling
21 Salma Huque (9 - Cat4)   Douglasville, GA40:39.0 334838  477 Junior Flyers

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoUSACDFOSMOBonk BreakerCUORESpySierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee