Race Results for
Nicole Reinhart Memorial Tour de FCCC
Maxatawny and Trexlertown, PA
(Event Information)
Individual Time Trial on 07/21/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kerem Ayhan   Hackettstown, NJ 313618   Team Bulldog
2 Austin Banks   Mountain Top, PA 383935   Upstate Velo
3 Hugo Schreur   Basking Ridge, NJ 311717   Liberty Cycle
4 Matthew Jogodnik   Chatham, NJ 311002   Colavita Racing
5 Joseph Clay   Upper Darby, PA 381270   
6 Nathan Wilcox   Olney, MD 308261   Rock Creek Velo
7 Wyatt Cote   Burlington, CT 344882   Farm Team Juniors
8 Gregorino Cordasco   Basking Ridge, NJ 346132   Liberty Cycle
9 Iain Mackeith   Mc Lean, VA 369359   NCVC/UnitedHealthcare
10 Erik Corson   Kensington, MD 382429   
11 Marcus Provine   Millersville, MD 360067   
12 Joshua Townes   Bethesda, MD 383942   Rock Creek Velo
13 Dominic Giannantonio   Bloomsbury, NJ 376915   Somerset Wheelmen
14 Samuel Goldberg   Fairfax, VA 371126   NCVC/UnitedHealthcare
15 Gerard Josulevicz   Allentown 380553   
16 William Walton   Allentown, PA 382206   Bike Line/LWA
17 Brayden Andre'   Bridgewater, NJ 354932   Somerset Wheelmen
18 Daniel Poliquin   Chevy Chase, MD 343742   Rock Creek Velo
19 Rowan De Boer   Pittsburgh, PA 380449   
20 William Jackson      
21 Evan Goldberg   Bethesda, MD 375090   Rock Creek Velo

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Willem De Boer   Pittsburgh, PA 343238   Team Citius
2 Gianni Polhemus   Spencertown, NY 311309   Capital Bicycle Racing Club
3 Nathan Lebauer   Potomac, MD 310841   Rock Creek Velo
4 Hunter Robachefski   Ringoes, NJ 345348   Colavita Racing
5 Ekrem Ayhan   Hackettstown, NJ 285024   Team Bulldog
6 Alec Ratzell   Blandon, PA 310898   Young Medalists/ Team Rothrock
7 Richard Furchtgott   Chevychase, MD 308936   Rock Creek Velo
8 Samuel Margolis   Hellertown 368379   Team Vortex
9 Teddy Dahlquist   Arlington, VA 374851   
10 Jacob Boyle   West Keanburg, NJ 375443   Liberty Cycle
11 Brandon Krasley   Emmaus, PA 319976   JVR Sports
12 Perry Andre'   Bridgewater, NJ 297658   Somerset Wheelmen
13 Noah Thomas   Mertztown, PA 320520   JVR Sports
14 Landon Garcia   Macungie, PA 354524   JVR Sports
15 Ryan Bailis   Bethlehem, PA 358388   Young Medalists/ Team Rothrock
16 Justin Yuan   Basking Ridge, NJ 356134   Liberty Cycle
16 Nate Fredette   Schenectady, NY 384266   Capital Bicycle Racing Club

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Noah Granigan   Cape May Court House, NJ 229865   Somerset Wheelmen
2 Sam Morkal-Williams   Briarcliff Manor, NY 295708   Century Road Club Assoc
3 Phillip Truppelli   Ringoes, NJ 293199   Knapp's Cyclery Racing
4 Daniel Oatley      
5 Tyler Mower   Pittsburgh, PA 299802   Young Medalists/ Team Rothrock
6 Liam Panero   Chevy Chase, MD 345906   Rock Creek Velo
7 Derek Cote   Burlington, CT 320000   Farm Team Juniors
8 Ian Baun   Pittsburgh, PA 295295   UPMC Cycling Performance
9 Marcello Cesario   Downingtown, PA 305555   Young Medalists / Team Rothrock
10 Nathaniel Hartwig      
11 Samuel Deangelo   Carlisle, PA 375939   Young Medalists / Team Rothrock
12 Nathan Clair   Sewickley, PA 288219   Team Citius
13 Peter Harris   Lititz, PA 275261   Young Medalists/ Team Rothrock
14 Jonah Meadvancort   Ithaca 358808   GVCC G2 Development Team
15 Teddy Kozlowski   Bridgewater, NJ 241677   Farm Team Juniors
16 Daniel Lehmann   Long Valley, NJ 321566   Colavita Racing, Inc.
17 Sean Rice   Annandale, NJ 318812   Somerset Wheelmen
18 Kyle Penny   Lancaster, PA 315872   Lancaster Regional Cycling Team
19 Justin Ferreira      
20 Keane Brennan   Cambridge, NY 260842   Farm Team Juniors
21 Andreas Katehis   Franklin Square, NY 293601   
22 Nico Barclay      
23 Patrick Casselberry   Southampton, PA 349862   Bike King Racing
24 Joe Deangelo      
25 Zachary Prebosnyak   Bethlehem, PA 299289   Team Vortex
26 Daelan Richardson      
27 Stephen Spiller   Flemington, NJ 265410   Colavita Racing, Inc.
28 Alec Danielewicz   Bensalem, PA 377153   Bike King Racing
29 Bill Krempa   Chalfont, PA 293372   Vortex Cycling Club
30 Zach Lyons   South Williamsport, PA 352088   SVVC Racing Team
31 Matthew English   Severna Park, MD 365119   Annapolis Bicycle Racing Team
32 Zachary Whitlock   Washington, DC 375870   Rock Creek Velo
33 Cole Reece   Philadelphia 325336   
34 Ian Kleinguenther   Sellersville, PA 300523   Vortex Cycling Club
35 Adam Fulcher   Washington, DC 306953   Rock Creek Velo

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dag Anderson   Bridgewater, NJ 231596   Somerset Wheelmen
2 Ryan Collins   Annapolis, MD 290004   ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team)
3 Sean Conway   Basking Ridge, NJ 309604   Farm Team Cycling
4 Erik Rauterkus   Pittsburgh, PA 349960   Team Citius
5 Mark Godfrey      
6 Aidan Palmer   Severna Park, MD 303835   Annapolis Bicycle Racing Team
7 William Bosch   Redding, CT 366597   Bethel Cycle Sport Club
8 Conner Campbell   Philadelphia, PA 311675   IFRACTAL-QCW p.b. Breakawaybikes.com
9 Erik Danielewicz   Bensalem, PA 346432   Bike King Racing
10 Deshi Smith      
11 Garret Hunsicker   Breinigsville, PA 323062   JVR Sports
12 Will Schaeffer   Glenside, PA 357783   Bike King Racing
13 Marquise Cann      
14 Gregory Felker   Hillsborough, NJ 295222   Somerset Wheelmen

Women - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marcy Bardman   Barto, PA 321084   Young Medalists / Team Rothrock
2 Brittany Bardman   Barto, PA 366050   Young Medalists / Team Rothrock
3 Annamaria McHugh   Washington, DC 367544   Rock Creek Velo
4 Gabby Truppelli   Ringoes, NJ 314826   Somerset Wheelmen
5 Carlyle Grundon   Lincoln, VT 381780   Killington Mountain School
6 Martha Whitlock   Washington , DC 375869   Rock Creek Velo

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaile King      
2 Veda Gerasimek   Transfer, PA 297211   Young Medalists / Team Rothrock
3 Svetlana Mack   Silver Spring, MD 272062   Rock Creek Velo
4 Alexandra Gebel   Bridgewater, NJ 299577   Somerset Wheelmen
5 Paige Shumskas   Pipersville, PA 384168   Somerset Wheelmen

Women - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Evelyn Korbich   New Tripoli, PA 290571   Young Medalists / Team Rothrock
2 Olivia Saunders   Flemington, NJ 295300   Somerset Wheelmen
3 Gabriella Arnold      
4 Delfina Picchio   Flemington, NJ 344804   Somerset Wheelmen
5 Gabrielle Longchamp   Flemington, NJ 320230   Somerset Wheelmen

Women - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nadia Latzgo   Fogelsville, PA 240336   Young Medalists / Team Rothrock
2 Kamryn Minors      
3 Elissa Antelman   Flemington, NJ 312352   Somerset Wheelmen

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFBonk BreakerSpyCUOREShimanoOSMOSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee