Race Results for
Le Tour de Mont Pleasant
Mount Pleasant, MI
(Event Information)
Individual Time Trial on 06/08/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Painter   Ft Wayne, IN09:16.9 49932   Ft. Wayne Outfitters
2 Norman Licht   Traverse City, MI09:46.6 233939   Hagerty Racing
3 David Joos   Okemos, MI10:34.9 311272   CFT Cycling Team/CFT
4 Paul Rytlewski   Bay City, MI10:42.0 86026   Tri City Cyclists
DNF William Flecher   Medina, OH 277014   Stark Velo
DNF Lars Welton   Traverse City, MI 37712   Hagerty Racing

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Acker   Grand Rapids, MI09:36.3 367324   
2 Dylan Hayda   Warren10:08.2 369648   WAS Labs Cycling
3 Jon Wlodarczak   Howell, MI10:20.8 354486   Twin Six
4 David Lesko   Brighton, MI10:25.4 298508   Ventus Cycling Team
5 Daniel Painter   Auburn, IN10:30.0 315772   Ft. Wayne Outfitters
6 Brian Bender   Alma, MI10:32.1 379116   
7 Tim Woolford   Ann Arbor, MI10:34.4 334698   
8 Thomas Canale   Midland, MI10:42.5 295968   Tri-City Cyclists/Tr
9 NT Veltkamp   Coleman, MI10:43.1 354504   
10 Mitchell DeYoung   Saint Johns, MI10:43.1 341176   
11 John Draminski   Cadillac, MI10:46.8 289674   CFT Cycling Team/CFT
12 Kyle Eveleth   Lexington Ky10:47.2 351216   Tri-City Cyclists/Tr
13 Justin Johnson   Ann Arbor10:47.8 365834   
14 Zac Cowan   Bay City, MI10:52.7 381673   Tri-City Cyclists/Tr
15 Alexander Lewis   Huntertown, IN10:54.0 311603   Ft. Wayne Outfitters
16 Zachary Benet   Ann Arbor, MI10:56.7 360323   University of Michig
17 Mark Finazzo   Kalamazoo, MI10:59.7 380840   CMS Race Team/Kalama
18 Matthew Ohl   Midland, MI10:59.9 280171   Tri City Cyclists
19 Jeffery Gantzer   Midland, MI11:00.3 381880   
20 Nicholas Kehoe   Macomb, MI11:06.7 376188   Wolverine Sports Clu
21 Peter Nye   Ada, MI11:08.1 65441   
22 Brett Fisher   Asheville, NC11:13.8 11696   Asheville Bicycle Ra
23 Mike Cherry   Midland, MI11:14.4 369405   
24 Mark Olin   Rochester, MI11:29.8 270538   
25 Sam Easter   Midland, MI11:30.1 381761   
26 Adam Burgess   Mt Pleasant, MI11:36.2 352178   
27 al montoye   Mount Pleasant, MI11:49.5 379390   
28 Sam Manges   Mt. Pleasant, MI12:47.4 138280   
DNS Dennis Bean-Larson   Kingsley, MI 302342   
DNF Wayne Seaver   Midland, MI 354558   Tri-City Cyclists/Tr
DNF Harrison Vogel   Mount Pleasant, MI 377739   
DNF Kevin Gamper   Holt, MI 364775   CFT Cycling Team/CFT

Men - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Derek Wilford   Euclid, OH09:58.5 134363   Spin
2 Jeff Kompa   Cleveland Ohio10:00.1 282965   Spin
3 David Lewis   Huntertown, IN10:02.5 200944   Ft. Wayne Outfitters
4 Mike Jones   Kalamazoo, MI10:04.9 18223   Team Priority Health
5 Hal BeVier   Traverse City, MI10:05.1 3599   Hagerty Racing
6 Scott Ecclestone   Fort Wayne, IN10:11.2 287459   Ft. Wayne Outfitters
7 Dennis Hamel   Comstock Park, MI10:14.4 276322   Rapid Wheelmen
8 Michael Seaman   Mt Pleasant, MI10:26.0 32045   
9 Jeffrey Scofield   Edmore, MI10:52.2 224115   Rapid Wheelmen
DNF Eric Anderson   Okemos, MI 190227   CFT Cycling Team/TNR
DNF Michael Williams   Middleton, WI 56931   CFT Cycling Team/TNR

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joe Thomas   Portage, MI09:44.5 353598   CMS Race Team/Kalama
2 Christopher Abston   Livonia, MI09:45.3 365708   Racing Greyhounds
3 Chad Rector   Holland, MI09:46.8 346060   
4 Clayton Monahan   Birmingham, MI09:53.1 310102   Michigan Cycling Clu
5 Jonathan Ballema   Kalamazoo, MI09:54.2 279364   CMS Race Team/Kalama
6 Jeff Chapin   Verona, WI09:55.4 311570   
7 Alex Corrion   East Lansing , MI09:59.0 314360   CFT Cycling Team/CFT
8 Brad Neagos   Denver , CO10:05.6 372580   CFT Cycling Team/CFT
9 Kevin Daum   Mount Pleasant, MI10:12.3 353030   Tri-City Cyclists/Tr
10 Steven Sagers   Schoolcraft, MI10:15.9 353296   Ventus Cycling Team
11 Douglas Crysler   Rockford, MI10:19.9 307614   R4AC Cycling Project
12 Brian Hancock   Alma, MI10:28.1 145099   Team Sandbag
13 Kevin Baumann   Grand Rapids, MI10:28.2 298137   West Michigan Coast
14 Terry Bishop   Stcharles, MI10:30.3 291871   Tri-City Cyclists/Tr
15 Michael Adams   Stow, OH10:31.2 115151   WAS Labs Cycling
16 Jamie English   Stow, OH10:33.7 307476   WAS Labs Cycling
17 Andrew Cowan   Bay City, MI10:35.5 296448   Tri City Cyclists
18 Peter Worden   Traversecity, MI10:37.2 287446   Hagerty Racing
19 Jeremy VanSpronsen   Portage, MI10:37.9 341250   CMS Race Team/Kalama
20 David Bucholtz   Kingsley, MI10:40.4 282574   Hagerty Cycling/Hage
21 Matthew Hepp   Howell, MI10:50.5 323106   Cyclefit Sports Club
22 Edward Johns   Houghton Lake, MI10:52.0 276580   Tri-City Cyclists/Tr
23 Larry Brownell   Traverse City, MI11:03.3 5190   Hagerty Cycling/Hage
24 James Votaw   Norton, OH11:13.8 276818   WAS Labs Cycling
25 Thomas WILK   Grosse Pointe Park, MI11:17.1 348670   Ann Arbor Velo Club
DNF Craig Newell   Williamston Mi 308443   CFT Cycling Team/CFT
DNF Jacob Pratt   Nashville, TN 378415   
DNF Ken Misch   Carmel, IN 251397   Flying Rhino Cycling

Men - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rick Snow   Macomb, MI09:24.8 56503   
2 Steven Broglio   Ann Arbor, MI09:25.1 55197   Lathrup Industries/G
3 Jason Stephenson   Clay, MI09:41.2 160931   MPI- Main Street Rac
4 Benjamin Christian   Novi, MI09:44.1 70790   Cycletherapy- MI
5 Rich Russell   Oxford, MI09:54.6 228348   Essex Brass Cycling
6 Kenneth Vernier   Sterling Heights, MI09:58.1 201821   Prestige Cycling Clu
7 Cary Roseth   East Lansing, MI10:00.6 97564   CFT Cycling Team/CFT
8 Dominick Brookes   Tustin, CA10:00.9 237517   Michael David Winery
9 Joshua Blubaugh   Akron, OH10:22.4 201034   WAS Labs Cycling
DNF David Baar   Ada, MI 125256   East Hills Velo/Ada

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Henschel   Columbus, OH09:13.8 308035   
2 Derrick OBrien   Jackson, MI09:19.4 315388   Ventus Cycling Team
3 Donald Cumming   Waterford, MI09:24.0 337658   Wolverine Sports Clu
4 Logan Leland   Sugar Grove, OH09:30.9 293011   Team Cyclist Connect
5 anthony prentice   Allendale 09:33.7 292144   Team Priority Health
6 Brent Goetz   Toledo, OH09:35.3 336412   Maumee Valley Wheelm
7 Lewis Henrickson   Gowen, MI09:45.9 309627   CMS Race Team/Kalama
8 Benjamin Rollenhagen   Lansing, MI09:46.0 240802   Tri-City Cyclists/Tr
9 Lucas Oostindie   Middleville, MI09:46.6 268132   East Hills Velo/Ada
10 Ryan Rodd   Birmingham, MI09:48.2 310993   Wolverine Sports Clu
11 Matthew Hohn   Carmel, IN09:48.5 307977   
12 Brian Wachlarz   Royal Oak, MI09:52.2 259572   Ventus Cycling Team
13 Trae Bott   Blanchard, MI09:52.5 273675   Ventus Cycling Team
14 Clay Butler   Richmond, IN09:54.9 318774   Ft. Wayne Outfitters
15 Joel Gaff Jr   Traversecity, MI09:55.3 290372   Hagerty Cycling/Hage
16 Carl Flink   Nashville , TN09:56.8 122479   Steel City Endurance
17 Mark Bush   Lawton, MI09:57.0 274918   Ventus Cycling Team
18 Keith Marek   Fremont, MI09:58.7 305493   Team Priority Health
19 Isaiah Wallake   Columbus, OH10:03.2 100343   Central Ohio Bicycle
20 Benjamin Cox   Fenton, MI10:08.8 258444   Michigan State Unive
21 Nate Benke   Plymouth, MI10:16.8 284145   Ventus Cycling Team
22 Aaron Rieder   Westland, MI10:31.0 290810   Racing Greyhounds
23 Steven Weckle   Midland, MI10:36.9 227728   Tri City Cyclists
24 Adam Sulkes   Westland, MI10:51.4 191897   Racing Greyhounds
DNF Christopher Vitton   Rockford, MI 302801   Speed Merchants

Men - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dylan Gonda   Portage, MI10:26.8 315864   CMS Race Team/Kalama
2 Matthew Benkert   Hemlock, MI10:51.9 381301   
3 Lawrence Chen   Mount Pleasant, MI12:04.3 381691   

Men - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean Brownell   Traverse City, MI11:12.7 311085   Hagerty Cycling/Hage
2 Andrew Dyke   Grawn, MI11:17.4 319110   Tri City Cyclists

Men - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Logan Zueger   Marquette, MI09:42.9 312890   West Michigan Coast
2 Levi Veltkamp   Coleman, MI10:54.0 281159   Tri-City Cyclists/Tr
3 Keegan Korienek   Grandville, MI11:22.7 314012   Lead Out Racing
4 IAN DURAND   Interlochen, MI11:25.5 315750   Hagerty Cycling/Hage

Men - 12-Oct

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garrett Zueger   Marquette, MI12:15.5 349858   Kitchi - Mi - Kana
2 ryan durand   Interlochen, MI13:21.4 372015   
3 River Barden   Mount Pleasant, MI13:47.6 371688   Tri-City Cyclists/Tr
4 Chris Rogers   Grand Rapids, MI13:55.9 379915   Rapid Wheelmen

Men - PRO/1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mac Brennan (1 - Cat1)   East Jordan, MI08:34.6 243416   Bissell-ABG-NUVO/Ind
2 Alex Vanias (2 - Cat1)   Leroy, MI08:42.8 291766   Bissell-ABG-NUVO/Ind
3 Paul Martin (3 - Cat1)   North Royalton, OH08:45.3 207549   Panther p/b Competit
4 Nathaniel Williams (4 - Cat1)   Grand Rapids, MI08:47.7 220678   Bissell-ABG-NUVO/Ind
5 Jeff Schiller   08:51.7 354540   Garneau
6 Jacob Rytlewski (5 - Cat1)   Brownsburg, IN08:54.5 133501   Astella Oncology p/b
7 Joshua Johnson   Fort Wayne, IN08:58.6 257134   Bissell-ABG-NUVO
8 Derek Graham (6 - Cat1)   Cedar, MI09:01.4 102695   Bissell-ABG-NUVO/Ind
9 Jeffrey Pendlebury (7 - Cat1)   Fredericksburg, OH09:01.8 307012   Cleveland Clinic Sports Health - RGF pb Felt Bicycles
10 Tom Burke   Grand Rapids, MI09:01.9 179205   Lathrup Industries/G
11 Matthew DeGiacomo   09:02.5 381782   Garneau-Quebecor-Nor
12 Daniel Lam (8 - Cat1)   Kalamazoo, MI09:03.5 239504   Bissell-ABG-NUVO/Ind
13 Jeremy Grimm (9 - Cat1)   Orrville, OH09:05.0 187082   Cleveland Clinic Spo
14 Alex Wieseler (10 - Cat1)   Indianapolis, IN09:07.9 207324   Bissell-ABG-NUVO/Ind
15 Michael Aston   London09:08.2 380164   GARNEAU-QUEBECOR-NOR
16 Weston Luzadder (11 - Cat1)   Carmel, IN09:08.3 240464   Bissell-ABG-NUVO/Ind
17 Adam York (12 - Cat1)   Okemos Mi09:08.3 210584   Cleveland Clinic Spo
18 Kirk Albers (13 - Cat1)   Upper Arlington, OH09:09.4 1283   Panther p/b Competit
19 Mathew Gorter   Lake Zurich, IL09:11.2 380740   Astellas
20 Christopher Fisher (14 - Cat1)   Leland Mi09:13.1 11699   Team Priority Health
21 Robert Stumpf (15 - Cat1)   Beaver, PA09:13.8 259653   Panther p/b Competit
22 Rudyard Peterson   Kalamazoo, MI09:14.2 215610   Borah/Coulee Region
23 Andre Vandenberg (16 - Cat1)   Palm Beach Gardens, FL09:14.4 233774   Astella Oncology p/b
24 Andys Burns (1 - Cat2)   Delaware, OH09:14.8 5573   Central Ohio Bicycle
25 Chris Balestrini   09:14.9 381681   Chris Balestrini
26 Taylor Warren (2 - Cat2)   Loveland, CO09:15.4 287780   Rams Cycling Team/Co
27 Jason Swiatlowski (17 - Cat1)   Grand Rapids, MI09:16.2 34815   Bissell-ABG-NUVO/Ind
28 Anthony Patrick (3 - Cat2)   Huntington, WV09:19.1 221570   Clarksville Schwinn/
29 Noah Kinney (4 - Cat2)   Huntington, WV09:19.9 274106   
30 Adam Kaye (5 - Cat2)   Ann Arbor, MI09:20.8 290612   Astella Oncology p/b
31 Geoff Kuyper (6 - Cat2)   Grand Rapids, MI09:22.0 266805   Leadout Racing
32 Mark Brown (7 - Cat2)   Dublin, OH09:22.6 149899   Central Ohio Bicycle
33 Naveen John (8 - Cat2)   West Lafayette, IN09:22.7 275471   
34 Marco Li   09:23.0 354552   Garneau-Club Chaussu
35 Dan Korienek (9 - Cat2)   Grandville, MI09:24.0 288930   Leadout Racing
36 Brandon Feehery (18 - Cat1)   Homewood, IL09:25.0 193035   Astella Oncology p/b
37 Andrew Otte (19 - Cat1)   West Lafayette, IN09:27.3 281578   Bissell-ABG-NUVO/Ind
38 Mark Hotchkin (10 - Cat2)   Grand Rapids Mi09:28.3 190321   Leadout Racing
39 Gabriel Moss Masaquiza (20 - Cat1)   Ketchum, ID09:28.4 293891   Panther p/b Competit
40 Joey Iuliano (11 - Cat2)   Muleshoe Tx09:36.7 237283   Astella Oncology p/b
41 Zach Bergh (21 - Cat1)   Dripping Springs, TX09:54.4 254872   Astella Oncology p/b
42 Andy Prickett (12 - Cat2)   Pleasant Hill, OH11:01.8 266105   MERRILL LYNCH CYCLIN
DNF Michael Anderson (Cat2)   Alpena, MI 248234   
DNF Richard Rainville   Livonia, MI 305239   Prochain Cycling

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JoAnn Cranson   Lake Odessa, MI11:16.1 354324   Fusion / LIVESTRONG/
2 Kelsey Groenhout   Grand Rapids, MI11:36.4 356692   REAL WOMEN TRI
3 Sara Merritt   Belmont, MI11:39.7 335646   REAL WOMEN TRI
4 Christina Fuduric   Columbus, OH12:04.5 305319   Central Ohio Bicycle
5 Susan Donnelly   Traverse City12:18.0 371073   Hagerty Cycling/Hage
6 Katie Hamel   Comstock Park, MI12:29.9 294976   Rapid Wheelmen
7 Kayla Slezak   Mount Pleasant, MI13:14.0 381919   

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Hotchkin   Grand Rapids Mi11:02.9 333304   REAL WOMEN TRI
2 Chelsea Clark   Grand Rapids, MI11:04.2 309613   Team Priority Health
3 Kayla Starr   Lancaster, OH11:08.2 336464   Mama Mimi's presente
4 Ellie Burke   Grand Rapids, MI11:22.3 342636   Team Kenda presented
5 Mary Wienholts   Lebanon, OH11:40.6 286289   Secret Cycling/Team
6 Rachel Decker   Traverse City, MI11:44.5 276047   Hagerty Cycling/Hage
7 Ginger Ballard   Upper Arlington11:54.0 281058   Team Jeni's
DNF Melissa Ryba   Traverse City, MI 342048   Hagerty Racing

Women - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abbey Smich   Sagamore Hills, OH13:12.6 287682   WAS Labs Cycling

Women - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kennedy Adams   Stow, OH11:39.7 310691   WAS Labs Cycling
2 Chloe Reeves   Grandrapids, MI13:42.3 310232   Einstein Racing
3 Sarah Gonda   Portage, MI14:05.1 381573   KBC Racing/Kalamazoo

Women - 12-Oct

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ellie Korienek   Grandville, MI13:11.2 334622   REAL WOMEN TRI
2 Claire Reeves   Grand Rapids, MI13:28.8 350064   Einstein Racing
3 Kiersen Korienek   Grandville, MI13:54.0 375606   Real Woman Tri

Women - PRO/1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Vigland (1 - Cat1)   Traverse City, MI10:24.6 263846   Hagerty Racing
2 Zoe Reeves (1 - Cat2)   Grand Rapids, MI10:31.3 295290   Einstein Racing
3 Lauri Brockmiller (2 - Cat2)   Traverse City, MI10:42.0 275925   Hagerty Racing
4 Sarah Demerly (3 - Cat2)   Berkley, MI11:07.7 293788   Fusion / LIVESTRONG/

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREBonk BreakerUSACDFShimanoSpySierra NevadaOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee