Race Results for
Cuyahoga Valley Spring Training Race Series
Peninsula, OH
(Event Information)
Circuit Race on 04/29/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Martin (1 - Cat1)   North Royalton, OH 207549   Panther p/b Competitive Cyclist
2 Jared Bonecutter (1 - Cat2)   Shelby, OH 230499   
3 Jason Suppan   Orrville, OH 310626   SoupCan Racing
4 Steve Twining   N. Lawrence, OH 236108   
5 Andrew Clarke (2 - Cat1)   Medina, OH 212538   Panther p/b Competitive Cyclist
6 David Steiner (2 - Cat2)   Chagrin Falls, OH 209770   Spin
7 James Dieringer   Lakewood, OH 171905   Spin
8 Peter Scacheri   Shaker Heights, OH 214963   Spin
9 Scott Lempka   Cleveland Heights, OH 290590   Spin
10 Erik Lesco (3 - Cat2)   Massillon, OH 207847   Spin
11 Tom Keller   Solon, OH 205603   Spin
12 Robert Martin (4 - Cat2)   Brecksville, OH 49126   Cleveland Clinic Sports Health - RGF pb Felt Bicycles
13 Ray Huang (5 - Cat2)   Cleveland Heights, OH 16965   Spin
14 Nataniel Veselenak   Brooklyn, OH 312196   Spin
15 Cameron Jackson (6 - Cat2)   Akron 243794   Carbon Racing
16 Derek Wilford   Euclid, OH 134363   Spin
17 Joe Pallotto   Mantua, OH 54101   Lake Effect Cycling Team
18 Jeff Grzybowski   South Euclid, OH 51518   Cleveland Clinic Sports Health - RGF pb Felt Bicycles
19 Chris Riccardi   Tallmadge, OH 115805   Lake Effect Cycling Team
20 Rudy Sroka (7 - Cat2)   N Royalton, OH 33715   Lake Effect Cycling Team
21 Tom Humphrey   Cleveland, OH 17120   Spin
22 Mike Vanucci (8 - Cat2)   Sagamore Hills, OH 58217   Team Lake Effect
23 John Proppe   North Royalton, OH 301502   Team Lake Effect

Men - Cat 2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cary Ferguson (1 - Cat3)   Northfield, OH 321628   Ride On Wooster
2 Gary Anderson (2 - Cat3)   Hudson, OH 294178   
3 Robert Brnilovich (1 - Cat4)   Akron, OH 281967   Stark Velo
4 Brian Ray (2 - Cat4)   Akron, OH 244295   Summit Freewheelers
5 Donald Bunker (3 - Cat4)   Apple Creek, OH 204055   Ride On Wooster
6 Ted Pablo (3 - Cat3)   Broadview Hgts, OH 130921   Ride On Wooster
7 Shawn Jones (4 - Cat4)   Wadsworth, OH 266650   SoupCan Racing
8 Billy Mathys (4 - Cat3)   Kent, OH 50991   
9 Braden Smith (5 - Cat4)   Rocky River, OH 195950   Pista Elite
10 Matt Bockbrader (6 - Cat4)   Lakewood, OH 261597   Spin
11 David Morris (7 - Cat4)   Canton, OH 339742   Orrville Cycling Club
12 Joel Schmidt (8 - Cat4)   Wooster, OH 31638   Ride On Wooster
13 Crispin Napolitano   Chagrin Falls, OH 357709   
14 William Slotz      
15 Christian Staneluis (9 - Cat4)   Shaker Heights, OH 181786   Snake Bite Racing
16 Brett Davis      Brazen Dropouts Cycling Team
17 Aaron Campbell (5 - Cat3)   North Olmsted, OH 146085   Spin
18 Joshua Blubaugh (6 - Cat3)   Akron, OH 201034   WAS Labs Cycling
19 Michael Feichter (10 - Cat4)   Cuyahoga Falls, OH 230834   Summit Freewheelers
20 Craig Hannibal (11 - Cat4)   Pepper Pike, OH 236062   Lake Effect Cycling Team

Women - Cat 1/2/3/4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Ponti      
2 Jane Geisse   Chagrin Falls, OH 261161   Spin

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFCUOREOSMOShimanoBonk BreakerSpySierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee