Race Results for
Tour of Americas Dairyland
Wisconsin various, WI
(Event Information)
Criterium on 06/28/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 12-Oct

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew JOGODNIK   Chatham, NJ 311002   Colavita Racing
2 Bradley SODERGREN   Baraboo, WI 336582   Baraboo Sharks
3 Jake TARNOWSKI   Milwaukee, WI 306400   ISCorp Cycling Team
4 Nikolai Dorschner   Cedarburg, WI 381302   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexander Dorschner   Cedarburg, WI 379325   
2 Simon Jones   Milwaukee, WI 291893   
3 Stephen SODERGREN   Baraboo, WI 295777   Baraboo Sharks
4 Eric BALL   Kenosha, WI 322788   
5 Axel SONTSEARTH      
6 Gabe BARDEN      
7 Thomas QUIMZON   Santa Ana, CA 336612   Sho-air/Rock 'n Road
8 Joshua SCHILLING   Racine, WI 287858   Team Mack Racing Assoc. LTD

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maxx CHANCE   Boulder, CO 303319   BJC/PANACHE
2 Michael Gaines   Minneapolis, MN 244643   
3 Frankie GONZALEZ   Pembroke Pines, FL 301623   Interactive Metronome Development
4 Garrett ROTH   Shorewood, WI 247466   ISCorp Cycling Team
5 Josey WEIK   Wrenshall, MN 297766   ISCorp Cycling Team
6 Liam DUNN   Denver, CO 271147   BJC/PANACHE
7 Cormac DUNN   Denver, CO 271148   BJC/PANACHE
8 Kyle Berlind   Denver, CO 367168   
9 Brian GAINES   Minneapolis, MN 244626   County Cycles
10 Christopher SODERGREN   Baraboo, WI 295776   RACC pb GG
11 Ethan FUROIS   Falcon Heights, MN 322612   County Cycles
12 Riley HANKES   New Berlin, WI 320456   Racers Against Childhood Cancer
13 Kyle MINDICK   Mchenry, IL 294085   xXx Racing
14 Jacob SCHILLING   Racine, WI 255842   Team Mack Racing Assn
15 Ben FREAS   Elkhorn, WI 338970   ISCorp Cycling Team
16 Andrew Fleming   Boulder, CO 361148   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sebastian MORFIN   Weston, FL 313408   Interactive Metronome Development
2 Nathan LABECKI   Milwaukee, WI 209414   ISCorp Cycling Team
3 Darrell KOHLI   Rapid River, MI 251212   Racers Against Childhood Cancer
4 Peter Davis   Whitefish Bay, WI 255770   
5 Alexander RIVA   Pleasant Prairie, WI 260381   Racers Against Childhood Cancer
6 Maxwell ACKERMANN   Whitefish Bay, WI 311386   ISCorp Cycling Team
7 Casey BRAGA   Longwood, FL 282133   ZMOTION Racing Team
8 Tony KAATZ   Ripon, WI 297312   RACC pb GG
9 Ian McPherson   Boulder, CO 282067   
10 William REKEMEYER   Ames, IA 297983   Racers Against Childhood Cancer
11 Eduardo ARBOLEDA   Coconutcreek, FL 318550   Interactive Metronome Development
12 Lionel ROCHELEAU   Waukesha, WI 274025   Racers Against Childhood Cancer
13 Logan BRUECK   Saint Paul, MN 316048   Bianchi/Grand Performance
14 Reece Oleson   Jordan, MN 349404   
15 Perry LEYSENS   Durango, CO 271227   RACC pb GG
16 Kevin LINDLAU   Waukesha, WI 298079   ISCorp Cycling Team
17 Maxwell LEWIS   Minneapolis, MN 291227   St Paul Bicycle Racing Club
18 Matthew KOSLOSKE   Grafton, WI 309896   ISCorp Cycling Team
19 David Hart   Stanthonyvillage, MN 289783   
20 Peter BEHM   Northfield, MN 342680   Bianchi/Grand Performance
21 Alex Weil   Lake Elmo 379984   
22 Joe Meyer   Minneapolis, MN 378716   

Men - Pro/Cat 1 - Senior - 10+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexey SHMIDS      
2 John Murphy   Horse Shoe, NC 153638   
3 Fabrizio VON NACHER    85617   
4 Rahsaan BAHATI (1 - Cat1)   Compton 116625   Bahati Foundation-CA
5 Oscar CLARK (2 - Cat1)   Athens, GA 221975   Team United Healthcare Georgia/The 706 P
6 Bryan Larsen (3 - Cat1)   Dana Point, CA 195204   
7 Chad BURDZILAUSKAS (4 - Cat1)   Indianapolis, IN 122674   Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
8 Ben BERTIGER (5 - Cat1)   Altadena, CA 213564   Stage 17 Racing
9 Shane KLINE   Bally, PA 192584   Kelly Benefit Strategies/LSV
10 Colton BARRETT (1 - Pro)   Indianapolis, IN 224589   Kentucky Flyers Cycling Inc
11 Hamish SCHREURS      
12 Anthony OLSON (6 - Cat1)   Kasota, MN 245537   Bianchi/Grand Performance
13 Shawn ROSENTHAL (7 - Cat1)   Berkeley, CA 196247   Team Mike's Bikes
14 Joshua Gillingham    381036   
15 Brandon FEEHERY (8 - Cat1)   Homewood, IL 193035   Astella Oncology p/b ABD Cycling
16 John BERGMANN (9 - Cat1)   Albany, CA 187522   TEAM CLIF BAR Cycling
17 Andrew OTTE (10 - Cat1)   West Lafayette, IN 281578   Bissell-ABG-NUVO
18 Augusto SANCHEZ   Fort Lee, NJ 390002   
19 Joshua THORNTON   Dade City, FL 82596   ZMOTION Racing Team
20 Robert White (11 - Cat1)   Brown Deer, WI 197162   
21 Victor RIQUELME (2 - Pro)   Tucson, AZ 282338   
22 David NOVAK   Tunkhannock, PA 268729   Pyramid Elite Racing
23 Tayla HARRISON      
24 Michael WOELL (12 - Cat1)   Minneapolis, MN 227850   Freewheel Bike
25 Jared BUNDE (13 - Cat1)   Brooklyn, NY 162551   GS Mengoni U.S.A.
26 John Tomlinson   Chicago, IL 239266   
27 Marvin GUZMAN      
28 Jacob Mueller (14 - Cat1)   Fish Creek, WI 248510   
29 Rory SUTHERLAND   Boulder, CO 271162   
30 John ACKER (15 - Cat1)   Sherwood, WI 67867   Team Wheel & Sprocket
31 Nick FRIESEN   Moorhead, MN 301204   
32 Maxwell ANDERSON (16 - Cat1)   Hartford, WI 178840   LAPT CC
33 Isaac HOWE   Winooski, VT 201456   
34 Alexander Meyer (17 - Cat1)   Madison, WI 193722   
35 Paolo CRAVANZOLA   Cumming, GA 380036   
36 Steve Scholzen (18 - Cat1)   Shorewood, WI 201190   
37 Bryan MCVEY (19 - Cat1)   Arlington Heights, IL 264045   Astella Oncology p/b ABD Cycling
38 Matt GORTER      
39 Garrett SUYDAM (20 - Cat1)   Denver, CO 306027   Primal - 1st Bank
40 Stuart PRESS (21 - Cat1)   Los Altos 133656   Velo Club LaGrange
41 Blake ANTON (22 - Cat1)   Arroyo Grande, CA 192686   TEAM CLIF BAR Cycling
42 Dan TEATERS (23 - Cat1)   Green Bay , WI 214818   RACC pb GG
43 Miles LAMON (24 - Cat1)   San Luis Obispo, CA 187271   TEAM CLIF BAR Cycling
44 Daniel HARM   Seattle 209022   Astella Oncology p/b ABD Cycling
45 Kip SPAUDE (25 - Cat1)   Watertown, WI 199775   ISCorp Cycling Team
46 Ger-Jan VANIMMERSEEL      
47 Brian RACH (26 - Cat1)   Chilton, WI 257820   ISCorp Cycling Team
48 Erik MEIER (27 - Cat1)   Baraboo, WI 185547   Team Wheel & Sprocket
49 Zach BERGH (28 - Cat1)   Dripping Springs, TX 254872   Astella Oncology p/b ABD Cycling
50 Ian MOIR (3 - Pro)   Long Beach, CA 218004   
51 Charles (Joe) Eldridge   Johns Creek, GA 194777   
52 Ruud CREMERS   Golden Co 378871   
53 Christopher MONTELEONE (4 - Pro)   Winston Salem, NC 180410   Hincapie / Gary Fisher pb Barkley
54 Phillip SNODGRASS (29 - Cat1)   Dallas, TX 266817   DNA Racing
55 Benjamin Zawacki (5 - Pro)   Greenville, SC 144633   
56 Shawn DAURELIO (30 - Cat1)   Laguna Beach, CA 287621   Velo Club LaGrange
57 Ross WHITE (31 - Cat1)   Holmen, WI 200545   Racers Against Childhood Cancer
DNS James STEMPER   Wauwatosa, WI 230799   RACC pb GG
DNS Euris VIDAL   New York , NY 380704   
DNS Dylan KENNETT      
DNS Rafael MERAN   New York, NY 380705   
DNS Liam AITCHESON      
DNF Luca DAMIANI (Pro)   Macedonia, OH 256765   
DNF Chad Hartley (Pro)   Fox Point, WI 126996   
DNF Patrick Lemieux (Pro)   Saint Paul, MN 210769   
DNF Andre VANDENBERG (Cat1)   Palm Beach Gardens, FL 233774   Astella Oncology p/b ABD Cycling
DNF Scott SAVORY (Cat1)   South Ozone Park, NY 297263   GS Mengoni U.S.A.
DNF Neil BEZDEK (Pro)   New York, NY 276693   Team Mountain Khakis
DNF Gustavo-Adolfo MENDEZ   Pasadena, CA 217128   Velo Club LaGrange
DNF Adam MYERSON   Dorchester, MA 52534   Team Mountain Khakis
DNF Paul MACH (Pro)   Oakland, CA 238694   Davis Bike Club
DNF Cesar MARTE      
DNF Tom BEADLE      
DNF Clay MURFET   Tasmania 247737   Salamander Racing
DNF Justin Morris   Cumming, GA 380142   

Men - Cat 1/2/3 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron FRAHM (1 - Cat1)   Mebane, NC 200581   Hypermach Cycling Club
2 Andrew FEUERSTHALER (1 - Cat2)   Milwaukee, WI 288083   Team Velocause
3 Hunter East (2 - Cat1)   Little Rock, AR 10367   
4 Michael HEAGNEY (3 - Cat1)   Libertyville, IL 15584   Vision Quest
5 Albertus ROHLING (2 - Cat2)   West Allis, WI 150594   
6 Harry Clark (4 - Cat1)   Carmel, IN 65323   KCV CYCLING CLUB/ RACING FOR RILEY
7 Mike McKenna (5 - Cat1)   Richfield, WI 50145   
8 Todd Hancock (6 - Cat1)   Indianapolis, IN 63342   
9 Brady PRENZLOW (3 - Cat2)   Brooklyn Park, MN 307715   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
10 Jens Hillen (4 - Cat2)   Orinda, CA 226525   
11 Bill Gros (5 - Cat2)   Ashburn, VA 51036   
12 Derek Witte (7 - Cat1)   Grand Rapids, MI 41402   
13 Benjamin ALBRACHT (6 - Cat2)   Monterey, CA 210637   GNARLUBE/LANDSHARK racing
14 Tony Scott (8 - Cat1)   East Point, GA 127452   
15 Steven Carrell (9 - Cat1)   Norcross, GA 6251   
16 Chad DEAN (7 - Cat2)   Madison, WI 74509   5Nines Cycling
17 Chip Pieper (8 - Cat2)   Whitefish Bay, WI 297721   
18 Jeffrey BANNINK (10 - Cat1)   Shorewood, WI 2499   Team Type 1
19 Steven MLUJEAK (11 - Cat1)   Pembroke Pines, FL 24653   ZMOTION Racing Team
20 David Haase (9 - Cat2)   Fond Du Lac, WI 14516   
21 Gary ASPNES (10 - Cat2)   Rockville, RI 208131   CCB Racing
22 Ryan White (11 - Cat2)   Grafton, WI 201290   
23 Mark McGeen (12 - Cat2)   Waukesha, WI 23462   
24 Kurt Phillips (13 - Cat2)   Lakeland, FL 49190   
25 James Slauson   San Antonio, TX 142783   
26 Charles Townsend (14 - Cat2)   Mendota Heights, MN 46011   
27 Michael Klapperich (15 - Cat2)   Fond Du Lac, WI 246141   
28 Thomas Cox (16 - Cat2)   Bloomington, IN 8003   
29 Scott HEBEL (17 - Cat2)   Prior Lake, MN 15616   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
30 Brandon MANSKE (18 - Cat2)   Edenprairie, MN 292551   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
31 Brian JANSSEN (19 - Cat2)   Milwaukee, WI 192576   Colavita Racing
32 Denny YUNK (12 - Cat1)   Wauwatosa, WI 101165   CZ Velo
33 Steven FLURRY (20 - Cat2)   Fond Du Lac, WI 66051   CZ Velo
34 William Koehler (1 - Cat3)   Cedarburg, WI 214442   
35 John Van Susteren (21 - Cat2)   Mukwonago, WI 208025   
36 Vance JAMES (13 - Cat1)   Lakeland, FL 47935   Synergy Racing Team
37 Paul DENINGER (14 - Cat1)   Iowa City, IA 52064   Velosport Iowa /American Equity
38 Marc Walter (22 - Cat2)   Lincoln, NE 59833   
39 Jeffrey Kloppenburg (2 - Cat3)   Jackson, WY 170768   
40 Scott Latell (3 - Cat3)   Brevard Nc 68594   
41 Mark Hughes (23 - Cat2)   Waukesha, WI 56093   
42 Benny SMITH (4 - Cat3)   Milwaukee, WI 312254   Team Velocause
43 Billy JONES   Milwaukee, WI 53173   ISCorp Cycling Team
44 Mark DOLIN (24 - Cat2)   Janesville, WI 9724   LAPT CC
45 Robert Ruggles (25 - Cat2)   Lake Forest, IL 249774   
46 Matthew Garni   Plymouth, WI 80318   
47 Adam BASKIN (15 - Cat1)   Clermont, FL 88669   ZMOTION Racing Team
48 Mike BUECHEL (16 - Cat1)   Portland, OR 50377   Hollander Benelux Racing p/b Badger Allo
49 Pablo Santa Cruz (17 - Cat1)   Safety Harbor, FL 196540   
50 Andrew MESSER   Bloomington, IN 212310   DRT Racing
51 Joseph Sulse (26 - Cat2)   Creston, CA 143698   
52 Jeffrey Kramer (5 - Cat3)   Franklin, WI 72959   

Men - Cat 2/3 - Senior - 10+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelby Shaw (1 - Cat2)   Milwaukee, WI 232522   
2 Andrew Buntz   West Des Moines 291573   Bikes to You/ World of Bikes
3 Matthew Light (2 - Cat2)   Warsaw, IN 277747   
4 Marcos Lazzarotto (3 - Cat2)   Christiansburg, VA 292813   
5 Erik Loberg (4 - Cat2)   Minneapolis, MN 213434   
6 Nicholas Maimone   San Francisco, CA 246414   
7 Nathan Labecki (5 - Cat2)   Milwaukee, WI 209414   
8 David Paquette (6 - Cat2)   Decorah, IA 264236   
9 Leif Byrge-Liebig (7 - Cat2)   Menomonee Falls, WI 280257   
10 Dallas Fowler   Green Bay, WI 207074   
11 Henry SCHOLZ (1 - Cat3)   San Francisco, CA 267795   Team Mike's Bikes
12 Steven Larsen (8 - Cat2)   Placerville 203934   
13 Jonathan Cochrane (9 - Cat2)   Washington, DC 341466   
14 John Robertson (10 - Cat2)   Sherwood, WI 59327   
15 Greg Cullen (11 - Cat2)   Menasha, WI 53729   
16 Justin MICHELS (12 - Cat2)   Neenah, WI 312324   Diablo Cycling
17 dylan knutson   Salisbury, NC 281816   
18 Sam STONE   Indianapolis, IN 213424   Lakes Area Physical Therapy
19 Justin MEADE (13 - Cat2)   Williamston, SC 180665   Team Traveller
20 Andrew Webb (14 - Cat2)   Appleton, WI 312724   
21 James Bird   Kenilworth, IL 239434   
22 Michael FORSYTH (2 - Cat3)   Salt Lake City, UT 364851   BeckJanitorial.com
23 Paul Knoll (15 - Cat2)   Combined Locks, WI 51787   
24 Jake BOONE (16 - Cat2)   Hurst, TX 284344   Matrix Cycling Club
25 Chris LYNCH   New York, NY 129578   
26 Tyler Wertenbruch (17 - Cat2)   Los Osos, CA 155433   
27 Peter OLEJNICZAK (18 - Cat2)   Roseville, MN 185493   Bianchi/Grand Performance
28 John Reynders (19 - Cat2)   Seattle, WA 255625   
29 Aaron Shaw (3 - Cat3)   Rogers, MN 264910   
30 Matthew Zimmer (20 - Cat2)   De Witt, IA 320582   
31 Chris Lundberg (4 - Cat3)   Denver, CO 306843   
32 Christopher Chase (21 - Cat2)   Marquette, MI 241064   
33 Adam BIWAN (5 - Cat3)   Wichita Falls, TX 174122   Wichita Falls Bicycling Club
34 Konrad WITT (6 - Cat3)   Wood Dale, IL 247336   ABD Cycling Team
35 Alexander Vaughan-Ruiz (22 - Cat2)   Quartz Hill, CA 288274   
36 Chris ARNDT (23 - Cat2)   Wauwatosa, WI 219506   Lakes Area Physical Therapy
37 Greg Wittwer (24 - Cat2)   Richmond, VA 111687   
38 Chris Zugel (25 - Cat2)   Sheboygan, WI 126305   
39 Seth Mincks (26 - Cat2)   Englewood, CO 348592   
40 Sven GARTNER (27 - Cat2)   Park Ridge, IL 309567   WDT-Allvoi International Cycling Team
41 Daniel Schneider (7 - Cat3)   Denver, CO 276214   
42 Matthew Brooks (28 - Cat2)   Alpharetta, GA 249788   
43 Eduardo ARBOLEDA (8 - Cat3)   Coconutcreek, FL 318550   Interactive Metronome Development
44 Frankie GONZALEZ (29 - Cat2)   Pembroke Pines, FL 301623   Interactive Metronome Development
45 Brody PASCIULLO   Thunder Bay,  381041   
46 Chris Moore (30 - Cat2)   Woodridge, IL 277388   
47 Andrew Sjogren (31 - Cat2)   Riverside, CA 271744   
48 Vance FLETCHER (32 - Cat2)   Chariton 278921   ISCorp Cycling Team
49 Nathan LONGLEY (9 - Cat3)   Brookfield, WI 239139   Lakes Area Physical Therapy
50 Maxwell ACKERMANN   Whitefish Bay, WI 311386   ISCorp Cycling Team
51 Andrew ULVESTAD   Solana Beach, CA 306183   Rhythm Racing
52 Adam FIVEHOUSE (10 - Cat3)   Denver, CO 224182   Primal - 1st Bank
53 Timothy Campbell (33 - Cat2)   Lake Mills, WI 240400   
54 Michael Nichols (34 - Cat2)   Fort Collins, CO 338628   
55 Adam MCCLURG (35 - Cat2)   Waukesha, WI 222744   Lakes Area Physical Therapy
56 lucas guyton (36 - Cat2)   Davenport, IA 308798   
57 Stephen Borski (37 - Cat2)   Mckinney, TX 55866   
58 Clayton Chase (38 - Cat2)   Mequon, WI 246297   
59 Tosh Clements (39 - Cat2)   Santa Barbara, CA 304402   
60 Nick HAND (11 - Cat3)   Clayton, MO 287561   Quantum Mesa Cycles
61 Theodore SCHWARTZ (12 - Cat3)   Seattle 330330   Team B+ RADSPORT
62 Antonio Valenti (40 - Cat2)   Delavan, WI 292580   
63 Eric Hill   Hartland, WI 334878   
64 Brian Kaker (41 - Cat2)   Milwaukee, WI 240194   
65 Matthew Allen      
66 Adam HERNDON (42 - Cat2)   Chicago Il 289562   xXx Racing
67 Zeb King   Boone, NC 307756   
68 Kyle Foley (43 - Cat2)   Wallingford, CT 174494   
69 William REKEMEYER   Ames, IA 297983   Racers Against Childhood Cancer
70 Tucker EURMAN (13 - Cat3)   Goleta, CA 301465   Platinum Performance Cycling Team
71 Rider      
72 Michael ROECKLEIN (14 - Cat3)   Lake Forest, CA 259341   Stage 17 Racing
73 Tony KAATZ (15 - Cat3)   Ripon, WI 297312   RACC pb GG
74 Mark Miller (16 - Cat3)   Draper, UT 24435   
75 Andrew Kramer (17 - Cat3)   Ballwin, MO 244789   
76 Eric ANDERSON      
77 Alexander RIVA (18 - Cat3)   Pleasant Prairie, WI 260381   Racers Against Childhood Cancer
78 Matthew KOSLOSKE (19 - Cat3)   Grafton, WI 309896   ISCorp Cycling Team
79 Nicholas SABEL (20 - Cat3)   Ripon, WI 263354   Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery

Men - Cat 3/4 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael FROH (1 - Cat3)   Milwaukee, WI 172255   Team Velocause
2 Eric Schram (2 - Cat3)   Manitowoc, WI 172959   
3 Dave MACISAAC      
4 BRAD BABCOCK (1 - Cat4)   Cedarburg, WI 274026   
5 Alan KRUEGER (3 - Cat3)   Menomonee Falls, WI 129126   KS Energy Services / Team Wisconsin
6 Ric DAMM (4 - Cat3)   Ripon, WI 205672   Ripon College
7 Brian LEATHERMAN   Waunakee, WI 115204   Brazen Dropouts Cycling Team
8 Mark Yoshida (5 - Cat3)   Bartlett, TN 214513   
9 J Timothy Radcliff   Elmhurst, IL 63738   
10 Brian Davis (6 - Cat3)   Appleton, WI 266027   
11 Patrick ROBB (7 - Cat3)   Royal Oak, MI 48371   Wolverine Sports Club
12 John Franceschi (2 - Cat4)   Whitefish Bay, WI 62632   
13 Steven GILES (8 - Cat3)   Fox Point, WI 173199   Hampshire Cycle Club
14 Brian Grant (9 - Cat3)   Crystal Lake, IL 314520   
15 Kevin Murray (10 - Cat3)   Lincoln, NE 263629   
16 Douglas ZALIS (3 - Cat4)   Chicago, IL 181163   Vision Quest
17 Richard WHARTON   Dallas, TX 37880   Mirage
18 Todd Bugnacki (11 - Cat3)   Franklin, WI 81238   
19 Mark Schultz (12 - Cat3)   Manitowoc, WI 346330   
20 Scott DIEDRICH (13 - Cat3)   Fond Du Lac, WI 308086   
21 Briant KELLY (14 - Cat3)   Whitewater, WI 313798   KS Energy Services / Team Wisconsin
22 Sean STROSAHL (4 - Cat4)   Neenah, WI 350656   
23 Kurt Farrell (5 - Cat4)   Whitefish Bay, WI 355538   
24 Keith Watkins (15 - Cat3)   Hamilton 278639   
25 Donald Isaacs   Aurora, IL 243326   
26 John Boudry (16 - Cat3)   Waukesha, WI 285578   
27 John Timm (17 - Cat3)   Germantown, WI 209235   
28 Scott Moltzan (6 - Cat4)   Cedarburg, WI 350304   
29 Jason KAYZAR (18 - Cat3)   Brookfield, WI 287672   KS Energy Services / Team Wisconsin
30 Steve Fermanich (7 - Cat4)   Bartlett, TN 209338   
31 Nathan PHELPS (8 - Cat4)   De Pere, WI 272098   Big Ring Flyers
32 PJ Braun (9 - Cat4)   Manitowoc, WI 365893   
33 Paul Arsenault   Asheville, NC 241685   
34 Rodney PUUMALA   Thunder Bay 160619   
35 Gregg Coroleuski (19 - Cat3)   Pewaukee, WI 49090   
36 Dennis Klumb (10 - Cat4)   East Troy, WI 294347   
37 Rider      
38 Andrew Peterson (20 - Cat3)   Iowa City, IA 207441   
39 Dale Chrystie (11 - Cat4)   Collierville, TN 274171   
40 Jay Labecki (21 - Cat3)   Milwaukee, WI 20074   
41 Joseph Zuppa (22 - Cat3)   Rumson, NJ 201655   
42 John Coyle (12 - Cat4)   Whitefish Bay, WI 273929   
43 Paul Dabey (13 - Cat4)   Saint Charles, MO 355812   
44 Gary Johnson (14 - Cat4)   Shorewood, WI 342510   
45 Craig Howe (15 - Cat4)   Cedarburg, WI 266329   
46 Jim Michler   Milwaukee, WI 196246   

Men - Cat 4/5 - Senior - 10+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Innokenty ZAVYALOV   Minneapolis, MN 319002   Omnium Racing
2 Josey WEIK   Wrenshall, MN 297766   ISCorp Cycling Team
3 Spencer KRUSE (1 - Cat4)   Racine, WI 379841   
4 Jim GIESE   Grafton, WI 256979   Team Extreme
5 Richard ARNOPOL   Wilmette 264204   Audi
6 Myles BEACH (2 - Cat4)   Larsen, WI 208348   Adventure 212
7 Andrew ROSSA   Milwaukee, WI 69191   Team Extreme
8 Ezra WARDPACKARD   Lake Geneva 320680   
9 Brandon Parrish (3 - Cat4)   Louisville, KY 357433   
10 Zach GIFFEY   Sheboygan Falls, WI 389162   
11 Paul HALUPKA (4 - Cat4)   Chicago 356578   Team TATI
12 Adam GAEDKE   Kohler, WI 382254   
13 David Nelson (5 - Cat4)   Cedarburg, WI 274913   
14 Kyle MINDICK   Mchenry, IL 294085   xXx Racing
15 Andrew BRAUN   Englewood, CO 384581   
16 Clayton GRIESSMEYER (1 - Cat5)   Madison, WI 360764   MadCity Velo Club
17 Michael Sullivan (6 - Cat4)   Appleton, WI 354902   
18 Peter BEHM   Northfield, MN 342680   Bianchi/Grand Performance
19 Michael BERZINSKI (7 - Cat4)   Manitowoc, WI 181930   Heavy Pedal Velo Club
20 Josh HUBER (8 - Cat4)   Los Alamitos, CA 71000   
21 James REINEKING (9 - Cat4)   St Charles, IL 325552   Bicycle Heaven
22 Robert Nelson (2 - Cat5)   Parker, CO 306104   
23 Paul KLOPPENBURG (3 - Cat5)   Portage, WI 380341   
24 Bradley BYRGE (10 - Cat4)   Menomonee Falls, WI 93230   

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 12-Oct

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Veronica CHURCH   Owatonna, MN 366953   Exergy TWENTY12
2 Emma OSBORNE   Mequon, WI 359179   Team Extreme

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dana LOO   Madison, WI 283736   ISCorp Cycling Team

Women - Cat 1-2 - Senior - 10+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura VAN GILDER   Cresco, PA 36345   Mellow Mushroom Racing
2 Samantha Schneider   Milwaukee, WI 170980   
3 Erica ALLAR   Tucson, AZ 174914   RideClean/PatentIt.com
4 Emily COLLINS   Pittsburgh 260200   Peace Coffee Racing
5 Cari HIGGINS   Boulder, CO 225441   Exergy Twenty12
6 Katie Spittlehouse    381047   
7 Sophie WILLIAMSON      
8 Sarah FADER   Boulder, CO 199998   Pepper Palace/Spin-Tech Training pb ABRC
9 Carrie CASH WOOTTEN   Saint Louis, MO 163561   Pedal The Cause
10 Nicole WHITBURN      
11 Elizabeth Wilborne   Little Rock, AR 301155   
12 Laura Parsons   Miami, FL 298947   
13 Mary Ellen ASH   Menlo Park, CA 254874   Stevens Bikes p/b Pactimo
14 Kristen LASASSO   Miami, FL 151408   Mellow Mushroom Racing
15 Jennifer PURCELL   Austin, TX 193628   TIBCO to The Top
16 Emma BAST   Hinesburg, VT 261361   Speedfix Racing p/b Zubaz
17 Vanessa DRIGO   Charlotte, NC 257356   Vanderkitten-Focus
18 Kate CHILCOTT   Argyle, TX 347150   
19 Jenna KOWALSKI   Los Angeles, CA 234400   Cynergy Cycles-MIssing Link Coaching
20 Anna BARENSFELD   Ellwood City Pa 234148   Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies
21 Amy MCGUIRE   Jamaica Plain, MA 221594   FCS|ROUSE: p/b Mr. Restore
22 Lauren HALL   Dolores, CO 262479   TIBCO to The Top
23 Jane ROBERTSON   Davis, CA 218607   Metromint Cycling
24 Colleen HAYDUK   Kutztown, PA 184207   RideClean/PatentIt.com
25 Kaitlin Antonneau   Colorado Springs, CO 200237   
26 Jennifer Valente   San Diego, CA 293380   
27 Nichole WANGSGARD   Cedar City, UT 100972   Primal/MapMyRide Womens Racing
28 Laurel GREEN   Windsor, CA 75728   Early Bird Womens Developmental Cycling Team
29 Jannette Rho   Chicago, IL 288738   
30 Jeannie Kuhajek   Crystal Lake, IL 316598   
31 Zoe Reker   Littlecanada, MN 290558   
32 Courteney Lowe   Asheville, NC 379339   
33 Jacqueline KURTH   Palm City, FL 182253   Primal/MapMyRide Womens Racing
34 Starla TEDDERGREEN   Portland, OR 202033   Vanderkitten-Focus
35 Lindsey Kriete   Milwaukee, WI 302860   
36 Amanda Seigle   Citrus Heights, CA 203755   
37 Nicole Mertz   Minneapolis 367685   
38 Emma GRANT   Pleasanton, CA 379338   
39 Michelle Montoya   Allen, TX 191931   
40 Lauren Liscinski   Los Angeles, CA 221896   
41 Shelby Reynolds   Cypress, CA 188007   
42 Laura Ralston   Cambridge, MA 289751   
43 Katherine Ross   Bristol, TN 160047   
44 Emma LAWSON   Fogelsville, PA 380230   
45 Kathryne CARR   Salt Lake City , UT 219262   Paceline Projects pb Veloforma
46 cathy frampton   La Grange, IL 275322   
47 Zayda Maguire   Portland, OR 263583   
48 Jasmin HURIKINO      
49 Kendall RYAN   Ventura, CA 186919   Get Crackin'-MS Society
50 Catherine Moore   Waco, TX 70436   
51 Kim Jennings   Waco, TX 222697   
52 Leah Sanda   Western Springs, IL 268129   
53 Julie JERUE   Lakeland, FL 217819   Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
54 Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI 225258   
55 Heather SPRENGER      
56 Jennifer Greenberg   Chicago , IL 231027   
57 Courtney Dimpel   Aptos, CA 302140   
58 Ryan Hostetter   San Luis Obispo, CA 191767   
59 Heather Ross   Felton, CA 239612   
60 Gwen INGLIS   Lakewood, CO 221135   Team Kenda
61 Lindsay MYERS   Loma Linda, CA 272063   Team Danbury Audi
62 Rachel Byus   Chandler, AZ 260379   
63 Lauren De Crescenzo   Boulder , CO 310650   
64 Hayley GIDDENS   Wanganui  380901   
DNS Kori SEEHAFER   Eau Claire Wi 77841   
DNS Kelley Hess   Colorado Springs, CO 263476   
DNS Belinda Eschenwald   Laguna Niguel, CA 230267   
DNS Kristen MESHBERG   Lyons, IL 167518   Spidermonkey Cycling
DNS Rebecca WERNER   Menlo Park, CA 381881   
DNS Melina BERNECKER   Los Angeles, CA 332272   Velo Club LaGrange
DNS Liza RACHETTO   Los Altos, CA 145511   Primal/MapMyRide Womens Racing
DNS Greta Neimanas   Colorado Springs, CO 223804   
DNS Elizabeth Lauer   Madison, WI 290993   
DNF Ashley Rethemeyer   Hermann, MO 304266   
DNF Lindsey Durst   Saint Charles, MO 270694   

Women - Cat 3/4 - Senior - 10+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kailin ACHESON   Brentwood, TN 274816   Team Belladium
2 Katherine SHIELDS   Advance, NC 220876   PainPathways Cycling Team
3 Amy PHILLIPS   Chattanooga, TN 337516   Mystique Cycling Team
4 Skylar SCHNEIDER   West Allis, WI 300089   Team TIBCO II
5 Adrienne BELLIVEAU   East Palo Alto, CA 303420   Team TIBCO II
6 Andrea PETHER   Lake Geneva, WI 343188   ISCorp Cycling Team
7 Katie ISERMANN (1 - Cat3)   Chicago, IL 300135   Enzo's-PSIMET
8 Shellane FANCHER (2 - Cat3)   Broomfield, CO 304726   
9 Alison Brown (3 - Cat3)   Ridgeland, MS 311965   
10 Mollie BREWER (1 - Cat4)   High Point, NC 332976   
11 Vanessa CURTIS   Iowa City, IA 207443   Iowa City Cycling Club
12 Kelli RICHTER   Libertyville, IL 281465   PSIMET Racing
13 Heidi STANGL (4 - Cat3)   Shorewood, WI 314232   Racers Against Childhood Cancer
14 Emily BRAMEL (5 - Cat3)   Little Canada, MN 346420   St Paul Bicycle Racing Club
15 Sandy DAVID (6 - Cat3)   Shorewood, WI 313648   
16 Amy ALEXANDER      
17 Beatrice DORMOY (7 - Cat3)   Santee, CA 219340   ACQUA AL 2/SDBC
18 Tracy CHRISTENSON (8 - Cat3)   Dallas, TX 204645   ThinkFinance Racing
19 Amelia CONLEN (2 - Cat4)   Los Osos 366525   Early Bird Womens Developmental Cycling Team
20 Morgan MOON (9 - Cat3)   Bement, IL 270955   Team TATI
21 Angela THERIAULT (10 - Cat3)   Whitefish Bay, WI 210864   Lakes Area Physical Therapy
22 Kate FURTNER (3 - Cat4)   Forestville, CA 337588   Early Bird Womens Developmental Cycling Team
23 Jennifer DELONG (11 - Cat3)   Ooltewah, TN 309479   Mystique Cycling Team
24 Margaret DOUGLASS (12 - Cat3)   Salt Lake City, UT 60449   Bountiful Mazda Cycling Team
25 Elise KIKIS (13 - Cat3)   Chicago, IL 309062   Alberto's Sport
26 Sara LIEBERT (14 - Cat3)   San Francisco Ca  315192   Early Bird Womens Developmental Cycling Team
27 Hannah STONEFIELD (4 - Cat4)   San Francisco, CA 332060   Early Bird Womens Developmental Cycling Team
28 Emily SHIELDS   Advance, NC 220875   PainPathways Cycling Team
29 Nicolette REKER (15 - Cat3)   Little Canada, MN 308210   Bianchi/Grand Performance
30 Sarah BUTLER (16 - Cat3)   San Diego, CA 237176   ACQUA AL 2/SDBC
31 Jennifer PICCIOLO (5 - Cat4)   Milwaukee, WI 365134   Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpySierra NevadaUSACDFShimanoCUOREBonk BreakerOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee