Race Results for
Tour of Americas Dairyland
Wisconsin various, WI
(Event Information)
Criterium on 06/26/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat1 - Senior - 10+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James STEMPER   Wauwatosa, WI 230799   RACC pb GG
2 Cole HOUSE (1 - Pro)   Oneida Wi 183112   
3 K Frank Pipp (2 - Pro)   Longmont, CO 164362   
4 John Murphy   Horse Shoe, NC 153638   
5 Emile ABRAHAM   Atlanta, GA 222021   Latino Cycling Team
6 Fabrizio VON NACHER    85617   
7 Chad BURDZILAUSKAS   Indianapolis, IN 122674   Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
8 Cody O'REILLY (3 - Pro)   Santa Barbara, CA 141922   OUCH Pro Cycling
9 Augusto SANCHEZ   Fort Lee, NJ 390002   
10 Paul MACH (4 - Pro)   Oakland, CA 238694   Davis Bike Club
11 Rahsaan BAHATI   Compton 116625   Bahati Foundation-CA
12 Luca DAMIANI (5 - Pro)   Macedonia, OH 256765   
13 Chad Hartley (6 - Pro)   Fox Point, WI 126996   
14 Colton BARRETT   Easton, PA 75409   Bike Line/LWA
15 Rafael MERAN   New York, NY 380705   
16 Patrick Lemieux (7 - Pro)   Saint Paul, MN 210769   
17 Isaac HOWE   Winooski, VT 201456   
18 Joshua Johnson   Fort Wayne, IN 257134   
19 Alexander Meyer   Madison, WI 193722   
20 Daniel CHABANOV   Brooklyn, NY 264739   Foundation
21 David Novak   Tunkhannock, PA 268729   
22 Michael WOELL   Minneapolis, MN 227850   Freewheel Bike
23 Steve Scholzen   Shorewood, WI 201190   
24 Victor RIQUELME (8 - Pro)   Tucson, AZ 282338   
25 GEVAN SAMUEL   Ocoee, FL 353458   
26 John ACKER   Sherwood, WI 67867   Team Wheel & Sprocket
27 Diego GARAVITO   Northridge, CA 12762   Salazar Construction
28 Alexey SHMIDS      
29 Matthew Zimmer   De Witt, IA 320582   
30 Garrett SUYDAM   Denver, CO 306027   Primal - 1st Bank
31 Stefan ROTHE   Austin, TX 205741   Tulsa Wheelmen
32 Chris ARNDT   Bozeman, MT 227919   United CHS Racing
33 Jake BOONE   Hurst, TX 284344   Marx and Bensdorf Cycling Team
34 John Tomlinson   Chicago, IL 239266   
35 Andrew BAKER   Sacramento, CA 47424   Morgan Stanley Cycling Team
36 Eric Hill   Hartland, WI 334878   
37 Euris VIDAL   New York , NY 380704   
38 Alex WIESELER   Indianapolis, IN 207324   Bissell-ABG-NUVO
39 David FORKNER   Maggie Valley, NC 271398   
40 Robert White   Brown Deer, WI 197162   
41 Ian MOIR (9 - Pro)   Long Beach, CA 218004   
42 Dallas FOWLER   Green Bay, WI 207074   Lakes Area Physical Therapy
43 Miles LAMON   San Luis Obispo, CA 187271   TEAM CLIF BAR Cycling
44 Erik Loberg   Minneapolis, MN 213434   
45 Cesar MARTE      
46 Maxwell ANDERSON   Hartford, WI 178840   Spin Doctor Cyclewerks
47 Eugene BORONOW   Tucson, AZ 57369   GS Mengoni U.S.A.
48 Joshua Gillingham    381036   
49 Marcos Lazzarotto   Christiansburg, VA 292813   
50 Brian Kaker   Milwaukee, WI 240194   
51 Sam Stone   Indianapolis, IN 213424   
52 dylan knutson   Salisbury, NC 281816   
53 Alejandro GUZMAN   New York, NY 238008   Foundation
54 Christopher Lynch   Milwaukee, WI 278183   
55 Kip SPAUDE   Watertown, WI 199775   ISCorp Cycling Team
56 Christopher Chase   Marquette, MI 241064   
57 Antonio Valenti   Delavan, WI 292580   
58 Blake ANTON   Arroyo Grande, CA 192686   TEAM CLIF BAR Cycling
59 Augusto Peraza   West Covina, CA 306432   
60 Richard STUART   Indianapolis, IN 297948   Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
61 Clayton Chase   Mequon, WI 246297   ChrisCookies/SwanCycles
62 Victor AYALA   Los Angeles, CA 128496   Velo Club LaGrange
63 Matthew Light   Warsaw, IN 277747   
64 Shawn DAURELIO   Laguna Beach, CA 287621   Velo Club LaGrange
65 Ross WHITE   Holmen, WI 200545   Racers Against Childhood Cancer
66 Jonathan Heile   Milwaukee 248092   
67 Matt Waite   Madison, WI 206676   
68 Andrew OTTE   West Lafayette, IN 281578   Bissell-ABG-NUVO
69 Adam McClurg   Waukesha, WI 222744   
70 Nicholas Vetter   St. Paul, MN 263471   
71 Kelby Shaw   Milwaukee, WI 232522   
72 Tyler Wertenbruch   Los Osos, CA 155433   

Men - Cat 1/2/3 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carlos CASALI (1 - Cat1)   Golden, CO 216719   P2P/F.A.S.T. Labs presented by Reglera
2 Albertus ROHLING (1 - Cat2)   West Allis, WI 150594   
3 Michael Gibson (2 - Cat1)   Golden, CO 59548   Vision Quest
4 Michael HEAGNEY (3 - Cat1)   Libertyville, IL 15584   Vision Quest
5 Tony Scott (4 - Cat1)   East Point, GA 127452   
6 Todd Hancock (5 - Cat1)   Indianapolis, IN 63342   
7 Hunter EAST *   Broken Arrow, OK 219717   Bicycles of Tulsa
8 Mike McKenna (6 - Cat1)   Richfield, WI 50145   
9 Denny YUNK (7 - Cat1)   Wauwatosa, WI 101165   CZ Velo
10 Benjamin ALBRACHT (2 - Cat2)   Monterey, CA 210637   GNARLUBE/LANDSHARK racing
11 Jens Hillen (3 - Cat2)   Orinda, CA 226525   
12 Billy JONES   Milwaukee, WI 53173   ISCorp Cycling Team
13 Patrick WEDDELL (8 - Cat1)   West Jefferson, NC 165037   Appalachian State University
14 Daniel HOLSEN (4 - Cat2)   Manitowoc, WI 50845   Heavy Pedal Velo Club
15 sherman towsley (5 - Cat2)   Boulder, CO 268916   
16 Jeffrey BANNINK (9 - Cat1)   Shorewood, WI 2499   Team Type 1
17 Ryan White (6 - Cat2)   Grafton, WI 201290   
18 Andrew MESSER   Bloomington, IN 212310   DRT Racing
19 Mark McGeen (7 - Cat2)   Waukesha, WI 23462   
20 Randal Warren (8 - Cat2)   Chicago, IL 37289   
21 Andrew Ohlsson (1 - Cat3)   Hartland 48064   
22 Charles Holbrook (9 - Cat2)   Oconomowoc, WI 16496   
23 Matt MUYRES (10 - Cat2)   Bloomington, MN 160576   Freewheel Bike
24 Gary ASPNES (11 - Cat2)   Rockville, RI 208131   CCB Racing
25 Michael Inglis (12 - Cat2)   Lakewood, CO 17376   
26 Eric Knuth (13 - Cat2)   Madison, WI 203995   
27 Benny SMITH (2 - Cat3)   Milwaukee, WI 312254   Team Velocause
28 Jordan BRASCH (3 - Cat3)   Lincoln, NE 98661   Team Mack Racing Assoc. LTD
29 Steven FLURRY (14 - Cat2)   Fond Du Lac, WI 66051   CZ Velo
30 Mark Hughes (15 - Cat2)   Waukesha, WI 56093   
31 James Slauson   San Antonio, TX 142783   
32 Ross GIESE   San Francisco, CA 323018   Fusion Sport USA
33 John Van Susteren (16 - Cat2)   Mukwonago, WI 208025   
34 Marc Walter (17 - Cat2)   Lincoln, NE 59833   
35 John Fleckenstein (18 - Cat2)   Pewaukee, WI 125362   
36 Mark DOLIN (19 - Cat2)   Janesville, WI 9724   LAPT CC
37 Scott Latell (4 - Cat3)   Brevard Nc 68594   
38 McGee YOUNG (5 - Cat3)   Milwaukee, WI 304978   Team Velocause
39 Robert Ruggles (20 - Cat2)   Lake Forest, IL 249774   
40 William Koehler (6 - Cat3)   Cedarburg, WI 214442   
41 Joseph Sulse (21 - Cat2)   Creston, CA 143698   

Men - Cat 2/3 - Senior - 10+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg WITTWER (1 - Cat2)   Richmond, VA 111687   Pyramid Elite Racing
2 Jonathan Cochrane (2 - Cat2)   Washington, DC 341466   SCCA/Starbucks Cycling
3 Andrew Buntz   West Des Moines 291573   Bikes to You/ World of Bikes
4 Nicholas MAIMONE   San Francisco, CA 246414   Pyramid Elite Racing
5 Michael Giem   Colorado Springs, CO 157100   Ronin Racing
6 Justin MEADE (3 - Cat2)   Williamston, SC 180665   Team Traveller
7 Leif BYRGE-LIEBIG (4 - Cat2)   Menomonee Falls, WI 280257   ISCorp Cycling Team
8 Lee BUMGARNER (5 - Cat2)   Lincoln, NE 317994   Team Mack Racing Assoc. LTD
9 Marcos LAZZAROTTO (6 - Cat2)   Christiansburg, VA 292813   University of Virginia
10 Henry SCHOLZ (1 - Cat3)   San Francisco, CA 267795   Team Mike's Bikes
11 Andrew SJOGREN (7 - Cat2)   Riverside, CA 271744   Stage 17 Racing
12 David PAQUETTE (8 - Cat2)   Decorah, IA 264236   KS Energy Services / Team Wisconsin
13 Michael VALDEZ (9 - Cat2)   Orange, CA 318588   Stage 17 Racing
14 Brody PASCIULLO   Thunder Bay,  381041   
15 Seth MINCKS (10 - Cat2)   Englewood, CO 348592   Ronin Racing
16 Brian SCHWALLER (11 - Cat2)   Elkhart Lake, WI 164577   Team Velocause
17 Nick HAND (2 - Cat3)   Clayton, MO 287561   Quantum Mesa Cycles
18 Jesse COLLINS-DAVIES (3 - Cat3)   Madison, WI 291555   Magnus
19 Andrew ULVESTAD   Solana Beach, CA 306183   Rhythm Racing
20 Zeb KING   Boone, NC 307756   Appalachian State University
21 Justin MICHELS (12 - Cat2)   Neenah, WI 312324   Diablo Cycling
22 Owen ARONSON (4 - Cat3)   Chicago, IL 308292   Rhythm Racing
23 Chris ZUGEL (13 - Cat2)   Sheboygan, WI 126305   Team Velocause
24 John REYNDERS (14 - Cat2)   Seattle, WA 255625   Team Wisconsin
25 Michael FORSYTH (15 - Cat2)   Lewiston, NY 334138   Handlebars Cycle Company
26 Adam FIVEHOUSE (5 - Cat3)   Denver, CO 224182   Primal - 1st Bank
27 Ryan BEGLEY (16 - Cat2)   Scottsdale, AZ 266234   Ritte Racing
28 Will MEGER (6 - Cat3)   La Crosse, WI 336360   Racers Against Childhood Cancer
29 Daniel Schneider (7 - Cat3)   Denver, CO 276214   
30 Andrew KRUSE (17 - Cat2)   Minneapolis, MN 160686   Speedfix Racing p/b Zubaz
31 Michael Nichols (18 - Cat2)   Fort Collins, CO 338628   
32 John Robertson (19 - Cat2)   Sherwood, WI 59327   
33 Tucker EURMAN (8 - Cat3)   Goleta, CA 301465   
34 Aaron WHALEN (20 - Cat2)   Madison 190872   
35 Peter Kelley (21 - Cat2)   Geneva, IL 306717   
36 Benjamin SENKERIK (9 - Cat3)   Wauwatosa, WI 294148   ISCorp Cycling Team
37 Weston MARTIN (10 - Cat3)   Chicago, IL 335560   Rhythm Racing
38 Ryan CARLSON   Mission Viejo 365881   
39 Chris Lundberg (11 - Cat3)   Denver, CO 306843   
40 Joseph Tortorelli (22 - Cat2)   Champaign, IL 160061   
41 Taylor JUNG (23 - Cat2)   Littleton, CO 241461   Ronin Racing
42 Matthew ALLEN      Behind-Bars/LGR
43 Konrad WITT (12 - Cat3)   Wood Dale, IL 247336   ABD Cycling Team
44 Alex DOCTER (13 - Cat3)   Wauwatosa 291930   Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
45 Benjamin STENGEL (14 - Cat3)   Madison, WI 252514   KS Energy Services / Team Wisconsin
46 Bill GROS (24 - Cat2)   Ashburn, VA 51036   Pyramid Elite Racing
47 Nicholas SABEL (15 - Cat3)   Ripon, WI 263354   Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
48 Joseph TARNOWSKI (16 - Cat3)   Milwaukee, WI 277170   ISCorp Cycling Team
49 Adam BIWAN (17 - Cat3)   Wichita Falls, TX 174122   
50 Robert Vogt (25 - Cat2)   Charlotte, NC 68448   
51 Stephen BORSKI (26 - Cat2)   Mckinney, TX 55866   Plano Athletic Cycling Club/PACC
52 Robert DONOVAN (27 - Cat2)   Greenville, SC 259635   Les Amis
53 Jason Knight (18 - Cat3)   Geneva, IL 82196   

Men - Cat 3/4 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jostein ALVESTAD   Elmhurst, IL 305889   EMC2 / Elmhurst Masters
2 Ric DAMM (1 - Cat3)   Ripon, WI 205672   Ripon College
3 Brian LEATHERMAN   Waunakee, WI 115204   Brazen Dropouts Cycling Team
4 Joe CURTES (2 - Cat3)   Milwaukee, WI 182177   Twin Six
5 Christopher NEWLIN (3 - Cat3)   Viroqua, WI 207374   WOB Racing Co
6 Alan KRUEGER (4 - Cat3)   Menomonee Falls, WI 129126   KS Energy Services / Team Wisconsin
7 Andy SWIMS   Elburn, IL 215914   Team Bicycle Heaven
8 Scott DIEDRICH (5 - Cat3)   Fond Du Lac, WI 308086   
9 Michael FROH (6 - Cat3)   Milwaukee, WI 172255   Team Velocause
10 Mike BUDD (7 - Cat3)   Atascadero, CA 278338   SLO Nexus Cycling Club
11 Mark Schultz (8 - Cat3)   Manitowoc, WI 346330   
12 Andrew Peterson (9 - Cat3)   Iowa City, IA 207441   
13 Rodney PUUMALA   Thunder Bay 160619   
14 Dave MACISAAC      
15 Jason Knight (10 - Cat3)   Geneva, IL 82196   
16 Patrick FLANNERY (1 - Cat4)   Chillicothe, IL 263421   Proctor Cycling Team
17 John FRANCESCHI (2 - Cat4)   Whitefish Bay, WI 62632   
18 Glen Stroik (11 - Cat3)   Franklin, WI 258547   
19 Keith Watkins (12 - Cat3)   Hamilton 278639   
20 Eric Brandt (3 - Cat4)   Mukwonago, WI 340300   
21 Jonathan Lang (13 - Cat3)   Oshkosh, WI 286652   
22 Kevin Murray (14 - Cat3)   Lincoln, NE 263629   
23 Patrick ROBB (15 - Cat3)   Royal Oak, MI 48371   Wolverine Sports Club
24 Briant KELLY (16 - Cat3)   Whitewater, WI 313798   KS Energy Services / Team Wisconsin
25 PJ BRAUN (4 - Cat4)   Madison, WI 367014   Trek Midwest Team
26 John Boudry (17 - Cat3)   Waukesha, WI 285578   Team Extreme
27 Scotty Miner (18 - Cat3)   Chicago, IL 349900   
28 Chan BARDEN (19 - Cat3)   Spokane, WA 292436   FareStart
29 Mark Yoshida (20 - Cat3)   Bartlett, TN 214513   
30 Steve FERMANICH (5 - Cat4)   Bartlett, TN 209338   BPC Cycling
31 N/A (6 - Cat4)   Lake Forest, IL 178679   
32 Dale CHRYSTIE (7 - Cat4)   Collierville, TN 274171   BPC Cycling
33 Andrew REILAND (21 - Cat3)   Waukesha, WI 203977   KS Energy Services / Team Wisconsin
34 Thomas Hooyer (8 - Cat4)   Shorewood, WI 196544   
35 Thomas GERDES (22 - Cat3)   Shorewood, WI 325310   Hampshire Cycle Club
36 Sean STROSAHL (9 - Cat4)   Neenah, WI 350656   
37 Donald Isaacs   Aurora, IL 243326   
38 Eric Schram (23 - Cat3)   Manitowoc, WI 172959   
39 Tyson BECK (10 - Cat4)   Simi Valley, CA 374984   
40 Bradley Wells (11 - Cat4)   West Allis, WI 233000   
41 John Timm (24 - Cat3)   Germantown, WI 209235   
42 John COYLE (12 - Cat4)   Whitefish Bay, WI 273929   Brazen Dropouts Cycling Team
43 Douglas ZALIS (13 - Cat4)   Chicago, IL 181163   Vision Quest
44 Joseph Zuppa (25 - Cat3)   Rumson, NJ 201655   
45 Paul DABEY (14 - Cat4)   Saint Charles, MO 355812   Momentum Racing
46 Jim Michler   Milwaukee, WI 196246   
47 Gary Johnson (15 - Cat4)   Shorewood, WI 342510   
48 Craig Howe (16 - Cat4)   Cedarburg, WI 266329   

Men - Cat 4/5 - Senior - 10+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Myles BEACH (1 - Cat4)   Fort Collins, CO 363454   Spradley Barr Wind Chill Cycling
2 Tristan WHITEHEAD   Chicago, IL 299151   xXx Racing
3 Josey WEIK (2 - Cat4)   Wrenshall, MN 297766   ISCorp Cycling Team
4 Innokenty ZAVYALOV   Minneapolis, MN 319002   Omnium Racing
5 Kyle MINDICK   Mchenry, IL 294085   xXx Racing
6 Richard ARNOPOL   Wilmette 264204   Audi
7 Christopher SODERGREN   Baraboo, WI 295776   RACC pb GG
8 Nick Diedrich (3 - Cat4)   Willowbrook, IL 328968   
9 Andrew ROSSA   Milwaukee, WI 69191   Team Extreme
10 Ben OMALLEY   Chicago, IL 324780   xXx Racing
11 Peter MONKO (4 - Cat4)   Chicago, IL 312524   Spidermonkey Cycling
12 James SNITZER (5 - Cat4)   Arlington Heights, IL 365674   
13 Paul HALUPKA (6 - Cat4)   Chicago 356578   Team TATI
14 Philip COLLIN (7 - Cat4)   Golf, IL 7409   GS Houston/Silverbacks
15 Josh WEIS   Milwaukee, WI 348668   Colavita Racing
16 Ezra WARDPACKARD   Lake Geneva 320680   
17 Nicolas SANDOVAL (8 - Cat4)   Milwaukee Wi 340716   Team Wheel & Sprocket
18 Andrew BRAUN   Englewood, CO 384581   
19 Andre ODENDAAL (9 - Cat4)   Wilmette, IL 267109   Colavita Racing
20 Spencer KRUSE (10 - Cat4)   Racine, WI 379841   
21 Trevor TIMM      
22 Sam BESTE (11 - Cat4)   Brookfield, WI 278712   ISCorp Cycling Team
23 Steven FRIEDERICH (1 - Cat5)   Saukville, WI 369029   
24 James Winner (2 - Cat5)   Muskego, WI 232767   
25 Jonathan BAILEY (12 - Cat4)   Piney Flats, TN 271109   TCRC p/b Piney Flats Bicycles & Fitness
26 Bradley BYRGE (13 - Cat4)   Menomonee Falls, WI 93230   CCB Racing

Women - Cat 1/2 - Senior - 10+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erica ALLAR   Tucson, AZ 174914   RideClean/PatentIt.com
2 Laura VAN GILDER   Cresco, PA 36345   Mellow Mushroom Racing
3 Emily Collins   Pittsburgh 260200   Champion City Cycling
4 Kristen LASASSO (1 - Cat1)   Miami, FL 151408   Mellow Mushroom Racing
5 Amy MCGUIRE   Jamaica Plain, MA 221594   FCS|ROUSE: p/b Mr. Restore
6 Nicole WHITBURN      
7 Carrie CASH WOOTTEN (2 - Cat1)   Saint Louis, MO 163561   Pedal The Cause
8 Jeannie Kuhajek (1 - Cat2)   Crystal Lake, IL 316598   
9 Heather SPRENGER      
10 Elizabeth Wilborne (3 - Cat1)   Little Rock, AR 301155   
11 Emma BAST (4 - Cat1)   Hinesburg, VT 261361   Speedfix Racing p/b Zubaz
12 Laura Parsons (5 - Cat1)   Miami, FL 298947   
13 Courteney Lowe   Asheville, NC 379339   
14 Gwen INGLIS   Lakewood, CO 221135   Team Kenda
15 Anna BARENSFELD   Ellwood City Pa 234148   Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies
16 Amanda Seigle (2 - Cat2)   Citrus Heights, CA 203755   
17 Julie EMMERMAN (6 - Cat1)   Boulder, CO 121552   Primal/McDonald Audi Women's racing
18 Sheri ROTHE (7 - Cat1)   Austin, TX 221312   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
19 Zayda Maguire (3 - Cat2)   Portland, OR 263583   
20 Kate CHILCOTT   Argyle, TX 347150   
21 Jasmin HURIKINO      
22 Zoe Reker (4 - Cat2)   Littlecanada, MN 290558   
23 Jane ROBERTSON (8 - Cat1)   Davis, CA 218607   Metromint Cycling
24 Hayley GIDDENS   Wanganui  380901   
25 Vanessa DRIGO (9 - Cat1)   Charlotte, NC 257356   Vanderkitten-Focus
26 Raquel Miller (5 - Cat2)   New York, NY 291594   
27 Starla TEDDERGREEN   Portland, OR 202033   Vanderkitten-Focus
28 Jannette Rho (6 - Cat2)   Chicago, IL 288738   
29 Emma LAWSON   Fogelsville, PA 380230   
30 Jennifer Valente   San Diego, CA 293380   
31 Lauren Liscinski (7 - Cat2)   Los Angeles, CA 221896   
32 Courtney DIMPEL   Aptos, CA 302140   Vanderkitten-Focus
33 Katie Spittlehouse    381047   
34 Kelley Hess   Colorado Springs, CO 263476   
35 Michelle Montoya (8 - Cat2)   Allen, TX 191931   
36 Colleen HAYDUK   Kutztown, PA 184207   RideClean/PatentIt.com
37 Ryan Hostetter (9 - Cat2)   San Luis Obispo, CA 191767   
38 Lauren DE CRESCENZO * (10 - Cat2)   Boulder , CO 310650   Team Kenda presented by Geargrinder
39 Shelby Reynolds (10 - Cat1)   Cypress, CA 188007   
40 Kim Jennings   Waco, TX 222697   
41 cathy frampton (11 - Cat2)   La Grange, IL 275322   
42 Mary Ellen ASH   Menlo Park, CA 254874   Queen City Wheels

Women - Cat 3/4 - Senior - 10+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelli RICHTER   Libertyville, IL 281465   PSIMET Racing
2 Amy PHILLIPS   Chattanooga, TN 337516   Mystique Cycling Team
3 Emily SHIELDS   Advance, NC 220875   PainPathways Cycling Team
4 Sarah Rice   Chicago, IL 93856   
5 Vanessa CURTIS   Edmond, OK 376940   
6 Katherine SHIELDS   Advance, NC 220876   PainPathways Cycling Team
7 Kailin ACHESON   Brentwood, TN 274816   Team Belladium
8 Andrea PETHER   Lake Geneva, WI 343188   ISCorp Cycling Team
9 Monica SCHOENECK (1 - Cat4)   Muskego, WI 298364   
10 Heidi STANGL (1 - Cat3)   Shorewood, WI 314232   Racers Against Childhood Cancer
11 Alison Brown (2 - Cat3)   Ridgeland, MS 311965   LITESPEED-BMW
12 Sandy DAVID (2 - Cat4)   Arlington, VA 307147   George Washington University
13 Katie ISERMANN (3 - Cat3)   Chicago, IL 300135   Enzo's-PSIMET
14 Heidi BECK (4 - Cat3)   Pewaukee, WI 62605   Lakes Area Physical Therapy
15 Adrienne BELLIVEAU   East Palo Alto, CA 303420   Team TIBCO II
16 Shellane FANCHER (3 - Cat4)   Louisville, CO 363477   
17 Victoria MEIER (5 - Cat3)   Baraboo, WI 191780   Baraboo Sharks
18 Stephanie WINNER (4 - Cat4)   Muskego, WI 370518   Lakes Area Physical Therapy
19 Jennifer DELONG (6 - Cat3)   Ooltewah, TN 309479   
20 Sara LIEBERT (7 - Cat3)   San Francisco Ca  315192   Early Bird Womens Developmental Cycling Team
21 Sarah BUTLER   New Port Richey, FL 331026   
22 Beatrice DORMOY (8 - Cat3)   Santee, CA 219340   ACQUA AL 2/SDBC
23 Bethany SODERGREN (9 - Cat3)   Baraboo, WI 298556   Baraboo Sharks
24 Amy ALEXANDER (10 - Cat3)   Valdese, NC 301123   Pepper Palace/Spin-Tech Training pb ABRC
25 Lynn LEROY (5 - Cat4)   Franklin, WI 311696   LAPT CC
26 Amelia CONLEN (6 - Cat4)   Los Osos 366525   Early Bird Womens Developmental Cycling Team
27 Kristi HANSON (7 - Cat4)   Chicago, IL 323632   Spidermonkey Cycling
28 Emily DITTEMORE (8 - Cat4)   Wichita, KS 379323   
29 Tara MCCLOSKEY (9 - Cat4)   Madison, WI 378157   
30 Kate FURTNER (10 - Cat4)   Forestville, CA 337588   
31 Marnie PEARSALL (11 - Cat4)   Fox Point , WI 314986   Hollander RDC

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoUSACDFSierra NevadaSpyBonk BreakerCUOREOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee