Race Results for
Tour of Americas Dairyland
Wisconsin various, WI
(Event Information)
Road Race on 06/25/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat1 - Senior - 10+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Murphy   Horse Shoe, NC 153638   Kenda 5 Hour
2 K Frank Pipp (1 - Pro)   Longmont, CO 164362   
3 Cole HOUSE (2 - Pro)   Oneida Wi 183112   
4 Frank DIERKING   Madison, WI 148481   Great Dane Velo Club (GDVC)
5 Hamish SCHREURS      
6 Tayla HARRISON      
7 John GRANT      MOAB
8 Stefan ROTHE   Austin, TX 205741   Tulsa Wheelmen
9 Eric Hill   Hartland, WI 334878   
10 James STEMPER   Wauwatosa, WI 230799   RACC pb GG
11 Brian MATTER   Sheboygan, WI 85929   RACC pb GG
12 Alexey SHMIDS      
13 Paul MACH (3 - Pro)   Oakland, CA 238694   Davis Bike Club
14 John Tomlinson   Chicago, IL 239266   
15 Nick FRIESEN   Moorhead, MN 301204   
16 Daniel CHABANOV   Brooklyn, NY 264739   Foundation
17 Chad Hartley (4 - Pro)   Fox Point, WI 126996   
18 Chad BURDZILAUSKAS   Indianapolis, IN 122674   Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
19 Luca DAMIANI (5 - Pro)   Macedonia, OH 256765   
20 Fabrizio Von Nacher    85617   
21 Euris VIDAL   New York , NY 380704   
22 Michael Sherer (6 - Pro)   Boulder, CO 232977   
23 Rafael MERAN   New York, NY 380705   
24 Matthew Zimmer   De Witt, IA 320582   
25 David FORKNER   Maggie Valley, NC 271398   
26 Brian RACH   Chilton, WI 257820   ISCorp Cycling Team
27 Eugene BORONOW   Tucson, AZ 57369   GS Mengoni U.S.A.
28 Isaac HOWE   Winooski, VT 201456   
29 Augusto SANCHEZ   Fort Lee, NJ 390002   
30 Kevin BERGER   Washington, CT 256561   
31 Dylan KENNETT      
32 Liam AITCHESON      
33 Jake BOONE   Hurst, TX 284344   Marx and Bensdorf Cycling Team
34 Miles LAMON   San Luis Obispo, CA 187271   TEAM CLIF BAR Cycling
35 Paolo CRAVANZOLA   Cumming, GA 380036   
36 Victor RIQUELME (7 - Pro)   Tucson, AZ 282338   
37 Nicholas CHEVALLEY   Saint Charles, MO 283503   Gateway Harley-Davidson
38 Tristan SCHOUTEN   Plymouth, WI 145071   Cyclocrossracing.com
39 Marvin GUZMAN      
40 Kelby Shaw   Milwaukee, WI 232522   
41 Cody O'REILLY (8 - Pro)   Santa Barbara, CA 141922   OUCH Pro Cycling
42 Brian Kaker   Milwaukee, WI 240194   
43 dylan knutson   Salisbury, NC 281816   
44 Andrew BAKER   Sacramento, CA 47424   Morgan Stanley Cycling Team
45 Victor AYALA   Los Angeles, CA 128496   Velo Club LaGrange
46 Kip SPAUDE   Watertown, WI 199775   ISCorp Cycling Team
47 John ACKER   Sherwood, WI 67867   Team Wheel & Sprocket
48 Colton BARRETT   Easton, PA 75409   Bike Line/LWA
49 Robert White   Brown Deer, WI 197162   
50 Max KORUS (9 - Pro)   Woodside, CA 290610   BikeReg.com/Cannondale
51 Ross WHITE   Holmen, WI 200545   Racers Against Childhood Cancer
52 Tom BEADLE      
53 Clayton Chase   Mequon, WI 246297   ChrisCookies/SwanCycles
54 Christopher Chase   Marquette, MI 241064   
55 Sam Stone   Indianapolis, IN 213424   
56 Dan AJER   Cottage Grove, WI 180160   Great Dane Velo Club (GDVC)
57 Erik Loberg   Minneapolis, MN 213434   
58 Adam McClurg   Waukesha, WI 222744   
59 Michael Jenich   Shorewood, WI 260373   
60 Gustavo-Adolfo MENDEZ   Pasadena, CA 217128   Velo Club LaGrange

Men - Cat 1/2/3 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan White (1 - Cat2)   Grafton, WI 201290   
2 Patrick WEDDELL (1 - Cat1)   West Jefferson, NC 165037   Appalachian State University
3 Denny YUNK (2 - Cat1)   Wauwatosa, WI 101165   CZ Velo
4 Albertus ROHLING (2 - Cat2)   West Allis, WI 150594   
5 Billy JONES   Milwaukee, WI 53173   ISCorp Cycling Team
6 Michael Klapperich (3 - Cat2)   Fond Du Lac, WI 246141   
7 Harry Clark (3 - Cat1)   Carmel, IN 65323   KCV CYCLING CLUB/ RACING FOR RILEY
8 Michael HEAGNEY (4 - Cat1)   Libertyville, IL 15584   Vision Quest
9 Matt MUYRES (4 - Cat2)   Bloomington, MN 160576   Freewheel Bike
10 Jens Hillen (5 - Cat2)   Orinda, CA 226525   
11 Mike McKenna (5 - Cat1)   Richfield, WI 50145   
12 Benjamin ALBRACHT (6 - Cat2)   Monterey, CA 210637   GNARLUBE/LANDSHARK racing
13 Brian HAAS (7 - Cat2)   Chicago, IL 162118   Higher Gear Chicago Cycling Club
14 James Brown (1 - Cat3)   Evanston, IL 347808   Peninsula Velo Racing
15 Hunter East   Broken Arrow, OK 219717   Bicycles of Tulsa
16 sherman towsley (8 - Cat2)   Boulder, CO 268916   
17 Andrew Ohlsson (2 - Cat3)   Hartland 48064   
18 Gary ASPNES (9 - Cat2)   Rockville, RI 208131   CCB Racing
19 Jeffrey Hansen (3 - Cat3)   Chicago, IL 282042   
20 Andrew MESSER   Bloomington, IN 212310   DRT Racing
21 Curtis Tolson   Louisville, KY 46006   
22 Daniel HOLSEN (10 - Cat2)   Manitowoc, WI 50845   Heavy Pedal Velo Club
23 Adam BASKIN (6 - Cat1)   Clermont, FL 88669   ZMOTION Racing Team
24 Charles Holbrook (11 - Cat2)   Oconomowoc, WI 16496   
25 Chip Pieper (12 - Cat2)   Whitefish Bay, WI 297721   
26 Doug Bailey (13 - Cat2)   Elkhorn, WI 212426   360 Sports
27 Christopher Morris (14 - Cat2)   Wausau, WI 55692   
28 Randal Warren (15 - Cat2)   Chicago, IL 37289   
29 Mario Medina (16 - Cat2)   Sussex, WI 181488   
30 Sven STOLTZ (4 - Cat3)   Gothenburg Sweden 367680   Union Cycling Team
31 Rick Laliberte (17 - Cat2)   Fargo, ND 210611   
32 Edward Schaub (18 - Cat2)   Wheaton, IL 108600   
33 Marc Walter (19 - Cat2)   Lincoln, NE 59833   
34 Eric Knuth (20 - Cat2)   Madison, WI 203995   
35 Michael Inglis (21 - Cat2)   Lakewood, CO 17376   
36 Mike BUECHEL (7 - Cat1)   Portland, OR 50377   Hollander Benelux Racing p/b Badger Allo
37 Thomas COX   Anniston, AL 368681   Mellow Mushroom Racing
38 Steven FLURRY (22 - Cat2)   Fond Du Lac, WI 66051   CZ Velo
39 McGee YOUNG (5 - Cat3)   Milwaukee, WI 304978   Team Velocause
40 John Van Susteren (23 - Cat2)   Mukwonago, WI 208025   
41 Mark Hughes (24 - Cat2)   Waukesha, WI 56093   
42 William Koehler (6 - Cat3)   Cedarburg, WI 214442   
43 Brian GRANT   San Anselmo, CA 62772   IronDataThirstyBearCycling.com
44 Kurt Phillips (25 - Cat2)   Lakeland, FL 49190   
45 Jeffrey Kloppenburg (7 - Cat3)   Jackson, WY 170768   
46 Robert Ruggles (26 - Cat2)   Lake Forest, IL 249774   
47 Scott Latell (8 - Cat3)   Brevard Nc 68594   
48 John Fleckenstein (27 - Cat2)   Pewaukee, WI 125362   

Men - Cat 2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leif BYRGE-LIEBIG (1 - Cat2)   Menomonee Falls, WI 280257   ISCorp Cycling Team
2 Alex OCHOWICZ (2 - Cat2)   Palo Alto, CA 246412   
3 Andrew Buntz   West Des Moines 291573   Bikes to You/ World of Bikes
4 Justin MICHELS (3 - Cat2)   Neenah, WI 312324   Diablo Cycling
5 Andrew ULVESTAD   Solana Beach, CA 306183   Rhythm Racing
6 Bryan FOSLER   Madison, WI 197058   KS Energy Services / Team Wisconsin
7 Henry SCHOLZ (1 - Cat3)   San Francisco, CA 267795   Team Mike's Bikes
8 Jonathan Cochrane (4 - Cat2)   Washington, DC 341466   SCCA/Starbucks Cycling
9 Michael Giem   Colorado Springs, CO 157100   Ronin Racing
10 Seth MINCKS (5 - Cat2)   Englewood, CO 348592   Ronin Racing
11 Erik KISER (2 - Cat3)   Chicago, IL 294000   Burnham Racing
12 Andrew Webb (6 - Cat2)   Appleton, WI 312724   
13 Tom Driver (3 - Cat3)   Chicago, IL 142034   
14 Owen ARONSON (4 - Cat3)   Chicago, IL 308292   Rhythm Racing
15 Vance FLETCHER (7 - Cat2)   Chariton 278921   ISCorp Cycling Team
16 Evan HARTIG   Dubuque, IA 219225   Borah
17 Adam HERNDON (8 - Cat2)   Chicago Il 289562   xXx Racing
18 Andrew KRUSE (9 - Cat2)   Minneapolis, MN 160686   Speedfix Racing p/b Zubaz
19 Brody PASCIULLO   Thunder Bay,  381041   
20 John Robertson (10 - Cat2)   Sherwood, WI 59327   
21 Taylor JUNG (11 - Cat2)   Littleton, CO 241461   Ronin Racing
22 John Wolters (12 - Cat2)   Seattle, WA 287592   
23 David PAQUETTE (13 - Cat2)   Decorah, IA 264236   KS Energy Services / Team Wisconsin
24 Justin MEADE (14 - Cat2)   Williamston, SC 180665   Team Traveller
25 Jesse COLLINS-DAVIES (5 - Cat3)   Madison, WI 291555   Magnus
26 Matt SNIEGOWSKI (15 - Cat2)   Phoenix, AZ 244731   Bicycle Ranch
27 Edwin BAGLEY (16 - Cat2)   West Monroe, LA 228798   S3 Racing Team
28 Lionel ROCHELEAU (17 - Cat2)   Waukesha, WI 274025   Racers Against Childhood Cancer
29 Mariusz CZARNOMSKI (18 - Cat2)   Cedar Rapids, IA 272490   Mercy-Specialized
30 Thomas Babinski (6 - Cat3)   Chicago, IL 76352   Club Team
31 Michael CATTERALL (19 - Cat2)   Golden, CO 260202   Ronin Racing
32 Adam FIVEHOUSE (7 - Cat3)   Denver, CO 224182   Primal - 1st Bank
33 Chris Lundberg (8 - Cat3)   Denver, CO 306843   Rocky Mountain Road Club
34 Michael FORSYTH (20 - Cat2)   Lewiston, NY 334138   Handlebars Cycle Company
35 Andrew Kramer (9 - Cat3)   Ballwin, MO 244789   
36 Adam BIWAN (10 - Cat3)   Wichita Falls, TX 174122   Wichita Falls Bicycling Club
37 Zachary ULISSI (21 - Cat2)   Somerville, MA 337398   Massachusetts Institute of Technology
38 Thomson REMO   Fond Du Lac, WI 212914   Team Wheel & Sprocket
39 Matthew ALLEN      Behind-Bars/LGR
40 Weston MARTIN (11 - Cat3)   Chicago, IL 335560   Rhythm Racing
41 Will MEGER (12 - Cat3)   La Crosse, WI 336360   Racers Against Childhood Cancer
42 Marc BERTUCCO (22 - Cat2)   New York, NY 44238   Kissena Cycling Club
43 Richard WHARTON (23 - Cat2)   Dallas, TX 37880   Mirage
44 John REYNDERS (24 - Cat2)   Seattle, WA 255625   Team Wisconsin
45 Kyle FOLEY (25 - Cat2)   Wallingford, CT 174494   Central CT Cycling Club
46 Nicholas SABEL (13 - Cat3)   Ripon, WI 263354   Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
47 Tristan PETSCH-HORVATH (14 - Cat3)   Elkhorn, WI 312080   Colavita Racing
48 William STREET   Sheboygan, WI 219245   KUHL
49 Timothy CAMPBELL   Aurora, CO 363632   
50 Robert Vogt (26 - Cat2)   Charlotte, NC 68448   
51 Nicholas FRYE   Salt Lake City, UT 247526   Utah Premier-Ski Utah Cycling Team
52 Robert DONOVAN (27 - Cat2)   Greenville, SC 259635   Les Amis

Men - Cat 3/4 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike BUDD (1 - Cat3)   Atascadero, CA 278338   SLO Nexus Cycling Club
2 Ric DAMM (2 - Cat3)   Ripon, WI 205672   Ripon College
3 Brian LEATHERMAN   Waunakee, WI 115204   Brazen Dropouts Cycling Team
4 David MACISAAC      
5 Alan KRUEGER (3 - Cat3)   Menomonee Falls, WI 129126   KS Energy Services / Team Wisconsin
6 Patrick ROBB (4 - Cat3)   Royal Oak, MI 48371   Wolverine Sports Club
7 Trevor Russell   Milwaukee, WI 295403   
8 Joe CURTES (5 - Cat3)   Milwaukee, WI 182177   Twin Six
9 Jordan BRASCH * (6 - Cat3)   Lincoln, NE 98661   Team Mack Racing Assoc. LTD
10 Brian DAVIS (7 - Cat3)   Grand Prairie, TX 69752   GS Tenzing
11 Christopher YAGGIE (1 - Cat4)   Oshkosh, WI 320072   
12 Andy Powell (8 - Cat3)   Chicago, IL 56700   
13 Mark Schultz (9 - Cat3)   Manitowoc, WI 346330   
14 Kevin Murray (10 - Cat3)   Lincoln, NE 263629   
15 PJ BRAUN * (2 - Cat4)   Madison, WI 367014   Trek Midwest Team
16 Chris MUELLER (11 - Cat3)   Chili, WI 296439   Big Ring Flyers
17 Briant KELLY (12 - Cat3)   Whitewater, WI 313798   KS Energy Services / Team Wisconsin
18 Robert Bryant   Westmont, IL 124641   
19 Dave DINEEN * (3 - Cat4)   Wauwatosa, WI 336678   KS Energy Services / Team Wisconsin
20 Jason KAYZAR (13 - Cat3)   Brookfield, WI 287672   KS Energy Services / Team Wisconsin
21 Rodney PUUMALA   Thunder Bay 160619   
22 Scott DIEDRICH (14 - Cat3)   Fond Du Lac, WI 308086   
23 Sean STROSAHL (4 - Cat4)   Neenah, WI 350656   
24 John FRANCESCHI * (5 - Cat4)   Whitefish Bay, WI 62632   
25 Eric Brandt (6 - Cat4)   Mukwonago, WI 340300   
26 Steven SCHERCK (7 - Cat4)   Menasha, WI 116306   Diablo Cycling
27 Michael Froh (15 - Cat3)   Milwaukee, WI 172255   Team Velocause
28 John Boudry (16 - Cat3)   Waukesha, WI 285578   Team Extreme
29 Michael BUELTER (8 - Cat4)   Neenah, WI 293992   Big Ring Flyers
30 Brian TURANY (9 - Cat4)   Madison, WI 351084   MadCity Velo Club
31 Tom McNulty (10 - Cat4)   La Grange, IL 278847   
32 Thomas Hooyer (11 - Cat4)   Shorewood, WI 196544   
33 Chan BARDEN (17 - Cat3)   Spokane, WA 292436   FareStart
34 Jeffrey FEJFAR (18 - Cat3)   Olive Branch, MS 311663   BPC Cycling
35 Jonathan Lang (19 - Cat3)   Oshkosh, WI 286652   
36 Eric Schram (20 - Cat3)   Manitowoc, WI 172959   
37 David Hudson (21 - Cat3)   Chicago, IL 286044   
38 Billy GRAEF (22 - Cat3)   Elkhart Lake, WI 294217   Team Velocause
39 edward mcclarty (23 - Cat3)   Nashville, TN 260460   
40 Steve FERMANICH (12 - Cat4)   Bartlett, TN 209338   BPC Cycling
41 Thomas GERDES (24 - Cat3)   Shorewood, WI 325310   Hampshire Cycle Club
42 Dale CHRYSTIE (13 - Cat4)   Collierville, TN 274171   BPC Cycling
43 Nathan PHELPS (14 - Cat4)   De Pere, WI 272098   Big Ring Flyers
44 Bob BERG (15 - Cat4)   Iowa City, IA 302067   Team Q7
45 Randy Scoville (16 - Cat4)   Fox Point, WI 265746   
46 Donald Isaacs   Aurora, IL 243326   
47 Bradley Wells (17 - Cat4)   West Allis, WI 233000   
48 James SAUERESSIG (18 - Cat4)   West Bend, WI 58751   Big Ring Flyers
49 John Timm (25 - Cat3)   Germantown, WI 209235   
50 Quentin GNIOT (26 - Cat3)   Green Bay, WI 293921   Big Ring Flyers
51 John COYLE (19 - Cat4)   Whitefish Bay, WI 273929   Brazen Dropouts Cycling Team
52 Paul DABEY (20 - Cat4)   Saint Charles, MO 355812   Momentum Racing
53 Jerald COOK (21 - Cat4)   Webster, TX 273087   Propaganda Bike Shop/ Cook Ford
54 Frederick Sudekum (22 - Cat4)   Winnetka, IL 291772   
55 Craig Howe (23 - Cat4)   Cedarburg, WI 266329   
56 Douglas ZALIS (24 - Cat4)   Chicago, IL 181163   Vision Quest
57 Gary Johnson (25 - Cat4)   Shorewood, WI 342510   

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle MINDICK   Mchenry, IL 294085   xXx Racing
2 Evan KUCHAR (1 - Cat4)   Chicago, IL 343264   xXx Racing
3 Peter Post (2 - Cat4)   Menasha, WI 378602   
4 John BERBERICH   Beloit, WI 340852   Michael's Cycles Team
5 Joe GREATENS   De Pere, WI 218706   
6 Nicolas SANDOVAL (3 - Cat4)   Milwaukee Wi 340716   Team Wheel & Sprocket
7 Michael GEUSS (1 - Cat5)   Forest Park 368482   Vision Quest
8 Paul HALUPKA (4 - Cat4)   Chicago 356578   Team TATI
9 Ezra WARDPACKARD   Lake Geneva 320680   
10 Zeb Johnston (5 - Cat4)   Marquette, MI 321268   Sisu Cycles
11 Joshua CORCORAN   Albuquerque, NM 58759   New Mexico Velosport
12 Michael WENZEL   Edgar, WI 352116   KS Energy Services / Team Wisconsin
13 Josey WEIK (6 - Cat4)   Wrenshall, MN 297766   ISCorp Cycling Team
14 Jason BRUNNER      
15 Nicholas HARDT (2 - Cat5)   Lake Elmo, MN 359706   Chilkoot Velo
16 Paul FANDRE   Waukesha, WI 188403   KS Energy Services / Team Wisconsin
17 Bradley BYRGE (7 - Cat4)   Menomonee Falls, WI 93230   CCB Racing
18 Philip COLLIN (8 - Cat4)   Golf, IL 7409   GS Houston/Silverbacks
19 Josh WEIS   Milwaukee, WI 348668   Colavita Racing
20 Jake KUPERMAN (9 - Cat4)   Chicago, IL 291914   University of Iowa
21 Peter MONKO (10 - Cat4)   Chicago, IL 312524   Spidermonkey Cycling
22 Chad MCMAHON (11 - Cat4)   Verona, WI 379084   
23 Troy Bakogeorge (3 - Cat5)   Vancouver 378953   Team Got Wind?
24 Robert RINGLE (12 - Cat4)   Madison, WI 310858   
25 Robert BERRY      
26 Kevin MAYFIELD (4 - Cat5)   Skokie, IL 374744   
27 Andrew ROSSA   Milwaukee, WI 69191   Team Extreme
28 Christopher SODERGREN   Baraboo, WI 295776   RACC pb GG
28 Jake BUESCHER   Evanston, IL 333296   xXx Racing
29 Brandon Parrish (13 - Cat4)   Louisville, KY 357433   
30 Robert LUTZ (5 - Cat5)   Madison, WI 286335   Brazen Dropouts
31 Ross ADAMS (6 - Cat5)   Lake Geneva, WI 364980   Tread Head Cycling
32 John Hughes (14 - Cat4)   Random Lake, WI 296482   
33 Brian Rogers (15 - Cat4)   Clayton, MO 295693   
34 Jory LAWSON      
35 Joel FREDRICKS   Saint Paul, MN 381436   
36 Dean BUTTON   Nottingham, NH 153475   CCB Racing
37 Bill Morris (16 - Cat4)   Ballwin, MO 348360   
38 Russ KEMPKA (17 - Cat4)   Grafton, WI 344230   Team Extreme
39 Matthew Stachelski (18 - Cat4)   Milwaukee, WI 287795   
40 Josh HUBER (19 - Cat4)   Los Alamitos, CA 71000   
41 David BARTOL (20 - Cat4)   Grand Marais, MN 192344   MBRC/Flanders
42 Oliver CLEMENTS   Fond Du Lac, WI 173076   
43 Ben FREAS (21 - Cat4)   Elkhorn, WI 338970   ISCorp Cycling Team
44 Jeff GREATENS      
45 Paul KLOPPENBURG (7 - Cat5)   Portage, WI 380341   
46 Steven FRIEDERICH (8 - Cat5)   Saukville, WI 369029   
47 Brent BALKEN (9 - Cat5)   Fond Du Lac, WI 382351   

Women - Cat 1/2 - Senior - 10+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura VAN GILDER   Cresco, PA 36345   Mellow Mushroom Racing
2 Carrie CASH WOOTTEN (1 - Cat1)   Saint Louis, MO 163561   Pedal The Cause
3 Heather SPRENGER      
4 Sophie WILLIAMSON      
5 Nicole WHITBURN      
6 Katie Spittlehouse    381047   
7 Starla TEDDERGREEN   Portland, OR 202033   Vanderkitten-Focus
8 Emily Collins   Pittsburgh 260200   Champion City Cycling
9 Jeannie Kuhajek (1 - Cat2)   Crystal Lake, IL 316598   
10 Elizabeth Wilborne (2 - Cat1)   Little Rock, AR 301155   
11 Amy MCGUIRE   Jamaica Plain, MA 221594   FCS|ROUSE: p/b Mr. Restore
12 Kelley Hess   Colorado Springs, CO 263476   
13 Hayley GIDDENS   Wanganui  380901   
14 Zayda Maguire (2 - Cat2)   Portland, OR 263583   
15 Kristen LASASSO (3 - Cat1)   Miami, FL 151408   Mellow Mushroom Racing
16 Kate CHILCOTT   Argyle, TX 347150   
17 Emma BAST (4 - Cat1)   Hinesburg, VT 261361   Speedfix Racing p/b Zubaz
18 Julie EMMERMAN (5 - Cat1)   Boulder, CO 121552   Primal/McDonald Audi Women's racing
19 Raquel Miller (3 - Cat2)   New York, NY 291594   
20 Caroline Moakley (4 - Cat2)   Cary, NC 305338   
21 Sheri ROTHE (6 - Cat1)   Austin, TX 221312   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
22 Amanda Seigle (5 - Cat2)   Citrus Heights, CA 203755   
23 Julie JERUE   Lakeland, FL 217819   Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
24 Gwen INGLIS   Lakewood, CO 221135   Team Kenda
25 Jennifer Valente   San Diego, CA 293380   
26 Lindsey Kriete (6 - Cat2)   Milwaukee, WI 302860   
27 Rachel BYUS (7 - Cat2)   Chandler, AZ 260379   FCS|ROUSE: p/b Mr. Restore
28 Francine Haas (8 - Cat2)   Chicago, IL 162422   
29 Cari HIGGINS   Boulder, CO 225441   Exergy Twenty12
30 Kim Jennings   Waco, TX 222697   
31 Jannette Rho (9 - Cat2)   Chicago, IL 288738   
32 Ashley Rethemeyer (10 - Cat2)   Hermann, MO 304266   
33 cathy FRAMPTON (11 - Cat2)   La Grange, IL 275322   Project 5 Racing

Women - Cat 3/4 - Senior - 10+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy PHILLIPS   Chattanooga, TN 337516   Mystique Cycling Team
2 Kailin ACHESON   Brentwood, TN 274816   Team Belladium
3 Vanessa CURTIS   Edmond, OK 376940   
4 Heidi STANGL (1 - Cat3)   Shorewood, WI 314232   Racers Against Childhood Cancer
5 Heidi BECK (2 - Cat3)   Pewaukee, WI 62605   Lakes Area Physical Therapy
6 Alison Brown (3 - Cat3)   Ridgeland, MS 311965   LITESPEED-BMW
7 Katie ISERMANN (4 - Cat3)   Chicago, IL 300135   Enzo's-PSIMET
8 Adrienne BELLIVEAU   East Palo Alto, CA 303420   Team TIBCO II
9 Kelli RICHTER   Libertyville, IL 281465   PSIMET Racing
10 Katherine SHIELDS   Advance, NC 220876   PainPathways Cycling Team
11 Andrea PETHER   Lake Geneva, WI 343188   ISCorp Cycling Team
12 Julie PHELPS (5 - Cat3)   De Pere, WI 278869   Big Ring Flyers
13 Ellen RYAN (6 - Cat3)   Chicago, IL 338666   xXx Racing
14 Jackie ARENDT (7 - Cat3)   Madison, WI 380660   
15 Beatrice DORMOY (8 - Cat3)   Santee, CA 219340   ACQUA AL 2/SDBC
16 Brenda SCHWALLER      
17 Monica SCHOENECK (1 - Cat4)   Muskego, WI 298364   
18 Sandy DAVID (2 - Cat4)   Arlington, VA 307147   George Washington University
19 ASHLEY JENSEN   Kenosha, WI 304607   ISCorp Cycling Team
20 Jennifer DELONG (9 - Cat3)   Ooltewah, TN 309479   
21 Jennifer KOCH (3 - Cat4)   Wauwatosa, WI 315168   Racers Against Childhood Cancer
22 Emily SHIELDS   Advance, NC 220875   PainPathways Cycling Team
23 Angela THERIAULT (10 - Cat3)   Whitefish Bay, WI 210864   Lakes Area Physical Therapy
24 Sara LIEBERT (11 - Cat3)   San Francisco Ca  315192   Early Bird Womens Developmental Cycling Team
25 Elise KIKIS (12 - Cat3)   Chicago, IL 309062   Alberto's Sport
26 Tracy CHRISTENSON (13 - Cat3)   Dallas, TX 204645   
27 Mollie BREWER   Tulsa, OK 360579   
28 Sarah BUTLER   New Port Richey, FL 331026   
29 Kristi HANSON (4 - Cat4)   Chicago, IL 323632   Spidermonkey Cycling
30 Debra SUNDERLAND (14 - Cat3)   Clarendon Hills, IL 279367   Team TATI
31 Amy ALEXANDER (15 - Cat3)   Valdese, NC 301123   Pepper Palace/Spin-Tech Training pb ABRC
32 Kate FURTNER (5 - Cat4)   Forestville, CA 337588   
33 Amelia CONLEN (6 - Cat4)   Los Osos 366525   Early Bird Womens Developmental Cycling Team
34 Lynn LEROY (7 - Cat4)   Franklin, WI 311696   LAPT CC
35 Vanessa BUCCELLA (8 - Cat4)   Chicago, IL 296051   Half Acre Cycling
36 Ivy Andersen (9 - Cat4)   La Crosse Wi 376065   SquadraSF
37 Jennifer SKIERKA (10 - Cat4)   Milwaukee, WI 376377   
38 Carla AXT-PILA      
39 Brenda COSTIGAN      
40 Marnie PEARSALL (11 - Cat4)   Fox Point , WI 314986   Hollander RDC
41 Molly COOK (12 - Cat4)   Des Moines, IA 308890   Fort Collins Cycling Team
42 Morgan MOON (16 - Cat3)   Bement, IL 270955   Team TATI
43 Bethany SODERGREN (17 - Cat3)   Baraboo, WI 298556   Baraboo Sharks

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOUSACDFShimanoSpyCUORESierra NevadaBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee