Race Results for
Tour of Americas Dairyland
Wisconsin various, WI
(Event Information)
Criterium on 06/23/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat1 - Senior - 10+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luca Damiani (1 - Pro)   Macedonia, OH 256765   
2 John Murphy   Horse Shoe, NC 153638   
3 Rafael Meran   New York, NY 380705   
4 Chad Hartley (2 - Pro)   Fox Point, WI 126996   
5 Chad Burdzilauskas   Indianapolis, IN 122674   Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
6 Alexey Schmidt      
7 Isaac Howe   Winooski, VT 201456   
8 Rahsaan Bahati   Compton 116625   Bahati Foundation-CA
9 Matt Gorter      
10 Cole House (3 - Pro)   Oneida Wi 183112   
11 Cesar Marte      
12 John Grant      MOAB
13 Michael Sherer (4 - Pro)   Boulder, CO 232977   
14 Erik Meier   Baraboo, WI 185547   Team Wheel & Sprocket
15 Anthony Olson   Kasota, MN 245537   Bianchi/Grand Performance
16 John Acker   Sherwood, WI 67867   Team Wheel & Sprocket
17 Robert White   Brown Deer, WI 197162   
18 GEVAN SAMUEL   Ocoee, FL 353458   
19 Augusto Sanchez   Fort Lee, NJ 390002   
20 John Bergmann   Salt Lake City, UT 204248   
21 Adam York   Okemos Mi 210584   Cleveland Clinic Sports Health Cycling
22 Joshua Gillingham    381036   
23 Nick Friesen   Moorhead, MN 301204   
24 Shawn Daurelio   Laguna Beach, CA 287621   Velo Club LaGrange
25 Jonathan Cochrane   Washington, DC 341466   SCCA/Starbucks Cycling
26 Kevin Berger   Washington, CT 256561   
27 Victor Riquelme (5 - Pro)   Tucson, AZ 282338   
28 Garrett Suydam   Denver, CO 306027   Primal - 1st Bank
29 Marvin Guzman      
30 Matthew Zimmer   De Witt, IA 320582   American Equity Racng Team
31 Eugene Boronow   Tucson, AZ 57369   GS Mengoni U.S.A.
32 Sam Stone   Indianapolis, IN 213424   Lakes Area Physical Therapy
33 Brian Kaker   Milwaukee, WI 240194   LAPT CC
34 Alexander Gonzalez   Lawrenceville, GA 379881   Mid Atl Masters Bicycle Org
35 Tristan Schouten   Plymouth, WI 145071   Cyclocrossracing.com
36 Diego Garavito   Northridge, CA 12762   Salazar Construction
37 Lionel Rocheleau   Waukesha, WI 274025   Racers Against Childhood Cancer
38 Jacob Mueller   Fish Creek, WI 248510   
39 Clayton Chase   Mequon, WI 246297   ChrisCookies/SwanCycles
40 Nicholas Chevalley   Saint Charles, MO 283503   Gateway Harley-Davidson
41 David Haase   Fond Du Lac, WI 14516   
42 Ross White   Holmen, WI 200545   Racers Against Childhood Cancer
43 Adam Alexander   Newyork, NY 307955   
44 Stefan Rothe   Austin, TX 205741   Tulsa Wheelmen
45 Erik Loberg   Minneapolis, MN 213434   Great Dane Velo Club
46 David Forkner   Maggie Valley, NC 271398   
47 Matthew Brandt   Sanford, FL 336940   Hoover's Essential Health Market
48 Blake Anton   Arroyo Grande, CA 192686   TEAM CLIF BAR Cycling
49 Fabrizio Von Nacher    85617   
50 Jared Bunde   Brooklyn, NY 162551   GS Mengoni U.S.A.
51 Alexander Meyer   Madison, WI 193722   
52 Kip Spaude   Watertown, WI 199775   ISCorp Cycling Team
53 Miles LaMon   San Luis Obispo, CA 187271   TEAM CLIF BAR Cycling
54 Adam McClurg   Waukesha, WI 222744   Lakes Area Physical Therapy
55 Steve Scholzen   Shorewood, WI 201190   
56 Jake Boone   Hurst, TX 284344   Marx and Bensdorf Cycling Team
57 Euris Vidal   New York , NY 380704   
58 Alan Antonuk   Santa Monica, CA 200093   Team Priority Health
59 Luke Holtan   Milwaukee, WI 262458   velo trocadero cycling
60 Daniel Chabanov   Brooklyn, NY 264739   Foundation
61 Max Korus (6 - Pro)   Woodside, CA 290610   BikeReg.com/Cannondale
62 James Stemper   Wauwatosa, WI 230799   RACC pb GG
63 Paul Mach (7 - Pro)   Oakland, CA 238694   Davis Bike Club
64 Dallas Fowler   Green Bay, WI 207074   Lakes Area Physical Therapy
65 Alejandro Guzman   New York, NY 238008   Foundation
66 Mark Hughes   Waukesha, WI 56093   
67 Patrick Lemieux (8 - Pro)   Saint Paul, MN 210769   
68 Kelby Shaw   Milwaukee, WI 232522   RACC pb GG
69 Antonio Valenti   Delavan, WI 292580   RACC pb GG
70 Matthew Light   Warsaw, IN 277747   Racing For Riley
71 Seth Eckert   Oregon, WI 148803   
72 Tyler Wertenbruch   Los Osos, CA 155433   TEAM CLIF BAR Cycling
73 Brody Pasciullo   Thunder Bay,  381041   

Men - Category 4/5 - Senior - 10+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Arnopol   Wilmette 264204   Audi
2 Alex Shelton   Santa Barbara, CA 365411   
3 Dirk Bjornstad   Neenah, WI 63655   
4 Andrew Rossa   Milwaukee, WI 69191   
5 Matthew Stachelski   Milwaukee, WI 287795   
6 Michael Zimmermann (1 - Cat5)   Milwaukee, WI 375835   
7 Keith Tussey   Milwaukee 365184   
8 Jeffrey Fejfar   Olive Branch, MS 311663   BPC Cycling
9 Brandon Parrish   Louisville, KY 357433   
10 Jim Giese   Grafton, WI 256979   Team Extreme
11 Nicolas Sandoval   Milwaukee Wi 340716   
12 Josey Weik   Wrenshall, MN 297766   ISCorp Cycling Team
13 Shawn Delk   Chicago, IL 97609   Project 5 Racing
14 Will Hollrith   Grafton, WI 279925   Team Extreme
15 Brian Kulak   Bolingbrook, IL 309422   
16 Philip Collin   Golf, IL 7409   GS Houston/Silverbacks
17 Mike Herbrand   Grafton, WI 262578   Team Extreme
18 Matt Bennett   Chicago, IL 274551   
19 Dan Swenson   Hawthorn Woods, IL 291549   
20 Nicholas Venice   Chicago, IL 286521   xXx Racing
21 Paul Halupka   Chicago 356578   Team TATI
22 Matt Riddle   Oak Park, IL 344432   Team Pegasus
23 Andrew Stevens   Racine, WI 294644   
24 Ezra WardPackard   Lake Geneva 320680   
25 Sam Beste   Brookfield, WI 278712   ISCorp Cycling Team
26 Ben Grabow   Madison, WI 254084   Brazen Dropouts Cycling Team
27 Michael Sullivan   Appleton, WI 354902   
28 Innokenty Zavyalov   Minneapolis, MN 319002   
29 John Hughes   Random Lake, WI 296482   
30 Zach Giffey   Sheboygan Falls, WI 389162   
31 Steven Scherck   Menasha, WI 116306   Diablo Cycling
32 Robert Berry (2 - Cat5)   Milwaukee, WI 355424   
33 Arron Hampton   Plainfield, IL 304940   PSIMET Racing
34 Russ Kempka   Grafton, WI 344230   Team Extreme
35 Peter Armstrong   Shorewood, WI 292708   
36 Daniel Sajdak      
37 Marc Ano   Winthrop Harbor, IL 348202   KS Energy Services / Team Wisconsin
38 David Nelson   Cedarburg, WI 274913   
39 Spencer Kruse   Racine, WI 379841   
40 Andrew Braun   Englewood, CO 384581   
41 Zeb Johnston   Marquette, MI 321268   
42 Jason Balden (3 - Cat5)   Hales Corners, WI 366934   KS Energy Services / Team Wisconsin
43 Peter Hernandez (4 - Cat5)   Plymouth, WI 378937   Racers Against Childhood Cancer

Men - Cat 1/2/3 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carlos Casali (1 - Cat1)   Golden, CO 216719   P2P/F.A.S.T. Labs presented by Reglera
2 Patrick Weddell (2 - Cat1)   West Jefferson, NC 165037   Appalachian State University
3 Michael Heagney (3 - Cat1)   Libertyville, IL 15584   Vision Quest
4 Andrew Feuersthaler (1 - Cat2)   Milwaukee, WI 288083   Team Velocause
5 Peter Crowe (1 - Cat3)   Ligonier, PA 277476   East End Cycling Club
6 Clayton Goldsmith (2 - Cat3)   Tucson, AZ 53715   Le Scomparse Cycling Team
7 Ryan White (2 - Cat2)   Grafton, WI 201290   
8 Albertus Rohling (3 - Cat2)   West Allis, WI 150594   
9 Jeffrey Bannink (4 - Cat1)   Shorewood, WI 2499   Team Type 1
10 Benjamin Albracht (4 - Cat2)   Monterey, CA 210637   GNARLUBE/LANDSHARK racing
11 Harry Clark (5 - Cat1)   Carmel, IN 65323   KCV CYCLING CLUB/ RACING FOR RILEY
12 Matt Muyres (5 - Cat2)   Bloomington, MN 160576   Freewheel Bike
13 Bradley Menna (6 - Cat2)   Chicago, IL 69518   Club Bicicletta
14 Gary Aspnes (7 - Cat2)   Rockville, RI 208131   CCB Racing
15 Sherman Towsley (8 - Cat2)   Boulder, CO 268916   Tokyo Joe's -Whole Foods/Primal
16 Peter Howland (9 - Cat2)   Brookfield 61552   Panache Cyclewear
17 Michael Inglis (10 - Cat2)   Lakewood, CO 17376   Tokyo Joe's -Whole Foods/Primal
18 Tony Scott (6 - Cat1)   East Point, GA 127452   
19 Thomas Cox   Anniston, AL 368681   Mellow Mushroom Racing
20 Chad Dean (11 - Cat2)   Madison, WI 74509   Ronin Racing
21 Brian Haas (12 - Cat2)   Chicago, IL 162118   Higher Gear Chicago Cycling Club
22 Chia Kung (7 - Cat1)   Fox Point, WI 112676   Team Velocause
23 Doug Bailey (13 - Cat2)   Elkhorn, WI 212426   360 Sports
24 Michael Zellmann (14 - Cat2)   Crystal Lake, IL 64486   Scarlet Fire
25 Dennis King (8 - Cat1)   Arroyo Grande, CA 51230   
26 Jens Hillen (15 - Cat2)   Orinda, CA 226525   GNARLUBE/LANDSHARK racing
27 Gene Tolli (16 - Cat2)   Albany, WI 83764   ENZO'S Cycling
28 Billy Jones   Milwaukee, WI 53173   ISCorp Cycling Team
29 Mario Medina (17 - Cat2)   Sussex, WI 181488   
30 Kurt Phillips (18 - Cat2)   Lakeland, FL 49190   Boston Mountain Cyclists
31 Michael Klapperich (19 - Cat2)   Fond Du Lac, WI 246141   Lakes Area Physical Therapy
32 Christan Griego (20 - Cat2)   Elkhorn, WI 249212   River Valley Cycling Club- RVCC
33 John Van Susteren (21 - Cat2)   Mukwonago, WI 208025   LAPT CC
34 Robert Ruggles (22 - Cat2)   Lake Forest, IL 249774   Activator Cycle Club
35 Christian Zauner (23 - Cat2)   Silverdale, WA 85093   ENZO'S Cycling
36 Andrew Kerr (24 - Cat2)   Saint Charles, IL 66761   
37 Eric Knuth (25 - Cat2)   Madison, WI 203995   Trek Midwest Team
38 Michael Macedon (26 - Cat2)   Chicago, IL 162384   Vision Quest LLC
39 John Fleckenstein (27 - Cat2)   Pewaukee, WI 125362   
40 David Jaggi (28 - Cat2)   Oak Park, IL 266633   ENZO'S Cycling
41 David Jablonowski (9 - Cat1)   Glendale, WI 47846   Hollander RDC
42 William Koehler (3 - Cat3)   Cedarburg, WI 214442   
43 Chip Pieper (29 - Cat2)   Whitefish Bay, WI 297721   Team Velocause
44 Mike Buechel (10 - Cat1)   Portland, OR 50377   Hollander Benelux Racing p/b Badger Allo
45 Robert Schrank (30 - Cat2)   Gurnee, IL 118745   Team Type 1
46 Rick Laliberte (31 - Cat2)   Fargo, ND 210611   Synergy
47 Mark Dolin (32 - Cat2)   Janesville, WI 9724   LAPT CC
48 Vance James (11 - Cat1)   Lakeland, FL 47935   Synergy Racing Team
49 Steven Flurry (33 - Cat2)   Fond Du Lac, WI 66051   CZ Velo
50 Marc Walter (34 - Cat2)   Lincoln, NE 59833   
51 Christopher Morris (35 - Cat2)   Wausau, WI 55692   
52 John Kane (36 - Cat2)   Madison, WI 53997   
53 Paul Leichtle (4 - Cat3)   Denver, CO 129432   Great Divide Brewing Company
54 James Vehe (37 - Cat2)   La Grange, IL 47186   Club Bicicletta
55 Tige Prickett (38 - Cat2)   Glendale, WI 150532   CZ Velo
56 Denny Yunk (12 - Cat1)   Wauwatosa, WI 101165   CZ Velo
57 Adam Baskin (13 - Cat1)   Clermont, FL 88669   ZMOTION Racing Team
58 McGee Young (5 - Cat3)   Milwaukee, WI 304978   Team Velocause
59 Matthew Garni   Plymouth, WI 80318   
60 Jordan Brasch (6 - Cat3)   Lincoln, NE 98661   Team Mack Racing Assoc. LTD
61 Aaron Duston (39 - Cat2)   Colorado Springs, CO 229941   KS Energy Services / Team Wisconsin
62 Corey Dempski (7 - Cat3)   Sussex, WI 257610   Hollander RDC
63 Scott Latell (8 - Cat3)   Brevard Nc 68594   CZ Velo
64 Dean Gore (9 - Cat3)   Seattle, WA 59560   Cucina Fresca Cycling Team
65 Curtis Tolson   Louisville, KY 46006   Kentucky Flyers Cycling Inc
66 Howard Smith (40 - Cat2)   Batavia, IL 84066   

Men - Cat 2/3 - Senior - 10+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Giem   Colorado Springs, CO 157100   Ronin Racing
2 Matt Sniegowski (1 - Cat2)   Phoenix, AZ 244731   Bicycle Ranch
3 Lucas Guyton (2 - Cat2)   Davenport, IA 308798   American Equity Racng Team
4 Lee Bumgarner (3 - Cat2)   Lincoln, NE 317994   Team Mack Racing Assoc. LTD
5 Bryan Fosler   Madison, WI 197058   KS Energy Services / Team Wisconsin
6 Alex Ochowicz (4 - Cat2)   Palo Alto, CA 246412   
7 Hogan Sills (5 - Cat2)   Champaign, IL 257611   Astella Oncology p/b ABD Cycling
8 Andrew Webb (6 - Cat2)   Appleton, WI 312724   
9 Joe Bippus (7 - Cat2)   Homer Glen, IL 261314   South Chicago Wheelmen
10 David Paquette (8 - Cat2)   Decorah, IA 264236   KS Energy Services / Team Wisconsin
11 Henry Scholz (1 - Cat3)   San Francisco, CA 267795   Team Mike's Bikes
12 Greg Cullen (2 - Cat3)   Hudson, WI 107902   MBRC/Flanders
13 Joseph Tortorelli (9 - Cat2)   Champaign, IL 160061   
14 Andrew Buntz   West Des Moines 291573   Bikes to You/ World of Bikes
15 Evan Hartig   Dubuque, IA 219225   Borah
16 Erik Kiser (3 - Cat3)   Chicago, IL 294000   Burnham Racing
17 Brian Ellison (10 - Cat2)   Chicago Heights, IL 310844   Chicago Cuttin Crew
18 John Robertson (11 - Cat2)   Sherwood, WI 59327   
19 Zeb King   Boone, NC 307756   Appalachian State University
20 Nicholas Frye   Salt Lake City, UT 247526   Utah Premier-Ski Utah Cycling Team
21 Daniel Schneider (4 - Cat3)   Denver, CO 276214   
22 Nick Hand (5 - Cat3)   Clayton, MO 287561   Quantum Mesa Cycles
23 Tucker Eurman (6 - Cat3)   Goleta, CA 301465   
24 Chris Moore (12 - Cat2)   Woodridge, IL 277388   
25 Michael Forsyth (13 - Cat2)   Lewiston, NY 334138   Handlebars Cycle Company
26 John Reynders (14 - Cat2)   Seattle, WA 255625   Team Wisconsin
27 Adam Biwan (7 - Cat3)   Wichita Falls, TX 174122   
28 Ara Oggoian (15 - Cat2)   Geneva, IL 26581   Team Bicycle Heaven
29 Adam Fivehouse (8 - Cat3)   Denver, CO 224182   
30 Chris Zugel (16 - Cat2)   Sheboygan, WI 126305   Team Velocause
31 Brian Schwaller (17 - Cat2)   Elkhart Lake, WI 164577   Team Velocause
32 William Street   Sheboygan, WI 219245   KUHL
33 Vance Fletcher (18 - Cat2)   Chariton 278921   
34 Julio Jacobo (9 - Cat3)   Libertyville 218778   KS Energy Services / Team Wisconsin
35 Jeramey Werbelow (19 - Cat2)   West Bend, WI 287594   Team Extreme
36 James Slauson   San Antonio, TX 142783   
37 Matthew Allen      Behind-Bars/LGR
38 Robert Donovan (20 - Cat2)   Greenville, SC 259635   Les Amis
39 Andrew Ulvestad   Solana Beach, CA 306183   Rhythm Racing
40 Sven Gartner (21 - Cat2)   Park Ridge, IL 309567   Team Nebo Ridge
41 Nathan Longley (10 - Cat3)   Brookfield, WI 239139   Lakes Area Physical Therapy
42 Andrew Daley (11 - Cat3)   Ventura, CA 8545   NONSTOP CICLISMO
43 Alex Docter (12 - Cat3)   Wauwatosa 291930   Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
44 Matthew Kelley (13 - Cat3)   Homewood, IL 340630   
45 Howard Smith (22 - Cat2)   Batavia, IL 84066   
46 Matthew Kosloske (14 - Cat3)   Grafton, WI 309896   ISCorp Cycling Team
47 Tom Driver (15 - Cat3)   Chicago, IL 142034   
48 Chris Lundberg (16 - Cat3)   Denver, CO 306843   
49 Tony Kaatz (17 - Cat3)   Ripon, WI 297312   RACC pb GG
50 Michael Fioretti (18 - Cat3)   Schaumburg Il 360847   Brazen Dropouts Cycling Team
51 Ryan Begley (23 - Cat2)   Scottsdale, AZ 266234   Ritte Racing
52 Seth Mincks (24 - Cat2)   Englewood, CO 348592   Ronin Racing
53 Jason Svaldi (25 - Cat2)   Monona, WI 190485   Great Dane Velo Club (GDVC)
54 Nicholas Sabel (19 - Cat3)   Ripon, WI 263354   Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
55 Jonathan Heile (26 - Cat2)   Milwaukee 248092   
56 Ian Byrd (20 - Cat3)   Chicago, IL 151532   CCB Racing
57 Ryan Carlson   Mission Viejo 365881   
58 Michael Verhagen (21 - Cat3)   Allouez, WI 221776   
59 Ian Silovsky (27 - Cat2)   Topeka, KS 296609   Metro East Cycling
60 James Buckley (22 - Cat3)   De Pere, WI 226361   Colavita Racing, Inc.
61 Kyle Foley (28 - Cat2)   Wallingford, CT 174494   Central CT Cycling Club
62 Timothy Campbell   Aurora, CO 363632   
63 Michael Wilkie (23 - Cat3)   Lisle, IL 268873   ABD Cycling Team
64 Robert Vogt (29 - Cat2)   Charlotte, NC 68448   
65 Andrew Kramer (24 - Cat3)   Ballwin, MO 244789   
66 Daniel Solomon (30 - Cat2)   Romeoville, IL 192220   South Chicago Wheelmen

Men - Cat 3/4 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian LEATHERMAN   Waunakee, WI 115204   Brazen Dropouts Cycling Team
2 Trevor Russell   Milwaukee, WI 295403   Team Velocause
3 Michael Froh (1 - Cat3)   Milwaukee, WI 172255   Team Velocause
4 Alan KRUEGER (2 - Cat3)   Menomonee Falls, WI 129126   KS Energy Services / Team Wisconsin
5 David Hudson (3 - Cat3)   Chicago, IL 286044   
6 Matthew Haiduk (4 - Cat3)   Geneva, IL 279407   Team Bicycle Heaven
7 Scott DIEDRICH (5 - Cat3)   Fond Du Lac, WI 308086   
8 Patrick Robb (6 - Cat3)   Royal Oak, MI 48371   Wolverine Sports Club
9 Grant Stevens (7 - Cat3)   Cedarburg, WI 125520   Team Extreme
10 Scott Bowden   Solana Beach, CA 245698   Team Type 1
11 Briant Kelly (8 - Cat3)   Whitewater, WI 313798   KS Energy Services / Team Wisconsin
12 Mark Sills (9 - Cat3)   Champaign, IL 219887   
13 Anthony Marino (10 - Cat3)   Whitefish Bay, WI 106776   
14 John Franceschi (1 - Cat4)   Whitefish Bay, WI 62632   
15 Joe Curtes (11 - Cat3)   Milwaukee, WI 182177   Twin Six
16 Kevin Murray (12 - Cat3)   Lincoln, NE 263629   
17 Daniel Truesdale (13 - Cat3)   Wauwatosa, WI 124980   
18 Jason Kayzar (14 - Cat3)   Brookfield, WI 287672   KS Energy Services / Team Wisconsin
19 Randy Scoville (2 - Cat4)   Fox Point, WI 265746   Team Velocause
20 Todd BUGNACKI (15 - Cat3)   Franklin, WI 81238   Tread Head Cycling
21 James Broennimann (16 - Cat3)   Fox Point, WI 274295   Hollander RDC
22 Sanjay Ganju (17 - Cat3)   New Berlin, WI 196060   Trek Midwest Team
23 Michael Cudahy (3 - Cat4)   Glendale, WI 356981   Team Velocause
24 Mark Schultz (18 - Cat3)   Manitowoc, WI 346330   
25 PJ Braun (4 - Cat4)   Madison, WI 367014   Trek Midwest Team
26 John Boudry (19 - Cat3)   Waukesha, WI 285578   Team Extreme
27 Jeffrey Kramer (20 - Cat3)   Franklin, WI 72959   
28 Aaron Goldberg (21 - Cat3)   Saint Paul, MN 359   Bianchi/Grand Performance
29 Andrew Peterson (22 - Cat3)   Iowa City, IA 207441   
30 Eric Schram (23 - Cat3)   Manitowoc, WI 172959   
31 Brian Kulak (24 - Cat3)   Bolingbrook, IL 309422   
32 Kevin Eccles (25 - Cat3)   Milwaukee, WI 42928   Hollander Benelux Racing p/b Badger Allo
33 Steven Giles (5 - Cat4)   Swanton, OH 367600   Maumee Valley Wheelmen
34 Rick Flayter (26 - Cat3)   Waukesha, WI 200716   
35 Scott Rice (6 - Cat4)   Hartland, WI 349616   
36 John Svanda (27 - Cat3)   Neenah Wi 278789   LAPT CC
37 Dave Dineen (7 - Cat4)   Wauwatosa, WI 336678   KS Energy Services / Team Wisconsin
38 Sean Strosahl (8 - Cat4)   Neenah, WI 350656   
39 Brettschneider Getschow (9 - Cat4)   Appleton, WI 368012   Diablo Cycling
40 John Timm (28 - Cat3)   Germantown, WI 209235   Team Extreme
41 James Siegele (10 - Cat4)   Geneva, IL 193143   Team Bicycle Heaven
42 Scott Moltzan (11 - Cat4)   Cedarburg, WI 350304   
43 William Ellerbruch (12 - Cat4)   Negaunee, MI 262584   Kitchi - Mi - Kana
44 Donald Isaacs   Aurora, IL 243326   Team Bicycle Heaven
45 Eric Brandt (13 - Cat4)   Mukwonago, WI 340300   
46 Paul Warloski (14 - Cat4)   Milwaukee, WI 97808   My Wife, Inc
47 edward mcclarty (29 - Cat3)   Nashville, TN 260460   MOAB Masters Racing
48 Voytek Glinkowski (30 - Cat3)   Buffalo Grove, IL 250244   WDT-Allvoi International Cycling Team
49 Kurt Farrell (15 - Cat4)   Urbandale, IA 166976   Rasmussen Bike Shop
50 Craig Busche   Brevard, NC 226346   Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
51 Thomas Hooyer (16 - Cat4)   Shorewood, WI 196544   Trek Midwest Team
52 Brian Petted (31 - Cat3)   Cedarburg, WI 58472   Team Extreme
53 Arron Hampton (32 - Cat3)   Plainfield, IL 304940   PSIMET Racing
54 William Koch (17 - Cat4)   Wauwatosa, WI 282342   CZ Velo
55 Chan Barden (33 - Cat3)   Spokane, WA 292436   FareStart
56 Brian Davis (34 - Cat3)   Grand Prairie, TX 69752   GS Tenzing
57 Douglas Zalis (18 - Cat4)   Chicago, IL 181163   Vision Quest
58 Jeffrey Fejfar (35 - Cat3)   Olive Branch, MS 311663   BPC Cycling
59 Bob Phelps   Milwaukee, WI 314420   
60 Tyson Beck (19 - Cat4)   Simi Valley, CA 374984   
61 Matthew Nitka (20 - Cat4)   New Berlin, WI 344292   CZ Velo
62 Michael Weber (36 - Cat3)   Whitefish Bay, WI 249214   
63 Gregg Coroleuski (37 - Cat3)   Pewaukee, WI 49090   Lakes Area Physical Therapy
64 Bradley Cullen (21 - Cat4)   North Marshfield, MA 52713   Cycle Lodge
65 Jim Michler   Milwaukee, WI 196246   Racers Against Childhood Cancer
66 Gary Johnson (22 - Cat4)   Shorewood, WI 342510   
67 Craig Howe (23 - Cat4)   Cedarburg, WI 266329   RACC pb GG

Women - Category 3/4 - Senior - 10+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelli Richter   Libertyville, IL 281465   PSIMET Racing
2 Katherine Shields   Advance, NC 220876   PainPathways Cycling Team
3 Ashley Jensen   Kenosha, WI 304607   ISCorp Cycling Team
4 Katie Isermann   Chicago, IL 300135   Enzo's-PSIMET
5 Sarah Rice      
6 Amy Phillips   Chattanooga, TN 337516   Mystique Cycling Team
7 Kailin Acheson   Brentwood, TN 274816   Team Belladium
8 Emily Shields   Advance, NC 220875   PainPathways Cycling Team
9 Heidi Beck   Delafield, WI 306581   Twin Six
10 Adrienne Belliveau   East Palo Alto, CA 303420   Team TIBCO II
11 Mollie Brewer (1 - Cat4)   High Point, NC 332976   
12 Tracy Christenson   Dallas, TX 204645   ThinkFinance Racing
13 Heidi Stangl   Shorewood, WI 314232   Racers Against Childhood Cancer
14 Alison Brown      
15 Jennifer Koch (2 - Cat4)   Wauwatosa, WI 315168   Racers Against Childhood Cancer
16 Vanessa Curtis   Iowa City, IA 207443   Iowa City Cycling Club
17 Sandy David   Shorewood, WI 313648   
18 Sarah Bertram   Waukesha, WI 296341   
19 Andrea Pether   Lake Geneva, WI 343188   ISCorp Cycling Team
20 Debra Sunderland   Clarendon Hills, IL 279367   Team TATI
21 Monica Schoeneck (3 - Cat4)   Muskego, WI 298364   
22 Angela Theriault   Whitefish Bay, WI 210864   Lakes Area Physical Therapy
23 Sara Liebert   San Francisco Ca  315192   Early Bird Womens Developmental Cycling Team
24 Elise Kikis   Chicago, IL 309062   Alberto's Sport
25 Jennifer DeLong   Ooltewah, TN 309479   Mystique Cycling Team
26 Mara Baltabols (4 - Cat4)   Geneva, IL 346616   Team Bicycle Heaven
27 Stephanie Winner (5 - Cat4)   Muskego, WI 370518   Lakes Area Physical Therapy
28 Kate Furtner (6 - Cat4)   Forestville, CA 337588   Early Bird Womens Developmental Cycling Team
29 Bethany Sodergren   Baraboo, WI 298556   Baraboo Sharks
30 Amelia Conlen (7 - Cat4)   Los Osos 366525   Early Bird Womens Developmental Cycling Team
31 Amanda Schaap   Jenison, MI 342042   Team Kenda
32 Lynn LeRoy (8 - Cat4)   Franklin, WI 311696   LAPT CC

Women - Cat 1/2 - Senior - 10+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Van Gilder   Cresco, PA 36345   Mellow Mushroom Racing
2 Erica Allar   Tucson, AZ 174914   RideClean/PatentIt.com
3 Emily Collins   Pittsburgh 260200   Champion City Cycling
4 Liza Rachetto   Los Altos, CA 145511   Primal/MapMyRide Womens Racing
5 Cari Higgins   Boulder, CO 225441   Exergy Twenty12
6 Emma Lawson   Fogelsville, PA 380230   
7 Mary Ellen Ash   Menlo Park, CA 254874   Queen City Wheels
8 Jane Robertson (1 - Cat1)   Davis, CA 218607   Metromint Cycling
9 Nicole Whitburn      
10 Carrie Cash Wootten (2 - Cat1)   Saint Louis, MO 163561   Pedal The Cause
11 Starla Teddergreen   Portland, OR 202033   Vanderkitten-Focus
12 Jeannie Kuhajek (1 - Cat2)   Crystal Lake, IL 316598   PSIMET Racing
13 Gwen Inglis   Lakewood, CO 221135   Team Kenda
14 Hayley Giddens   Wanganui  380901   
15 Katie Spittlehouse    381047   
16 Shelby Reynolds (3 - Cat1)   Cypress, CA 188007   Helens/Cannondale
17 Elizabeth Wilborne (4 - Cat1)   Little Rock, AR 301155   LeBorne Development
18 Amy McGuire   Jamaica Plain, MA 221594   FCS|ROUSE: p/b Mr. Restore
19 Holly Mathews (2 - Cat2)   Madison, WI 294884   ISCorp Cycling Team
20 Kelley Hess   Colorado Springs, CO 263476   Team Kenda presented by Geargrinder
21 Kristen LaSasso (5 - Cat1)   Miami, FL 151408   Mellow Mushroom Racing
22 Rachel Byus (3 - Cat2)   Chandler, AZ 260379   FCS|ROUSE: p/b Mr. Restore
23 Colleen Hayduk   Kutztown, PA 184207   RideClean/PatentIt.com
24 Sheri Rothe (6 - Cat1)   Austin, TX 221312   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
25 Vanessa Drigo (7 - Cat1)   Charlotte, NC 257356   Vanderkitten-Focus
26 Jannette Rho (4 - Cat2)   Chicago, IL 288738   Les Petites Victoires
27 Amanda Seigle (5 - Cat2)   Citrus Heights, CA 203755   Metromint Cycling
28 Laurel Green (6 - Cat2)   Windsor, CA 75728   
29 Pamela Tate (7 - Cat2)   Cordova, TN 153533   Marx and Bensdorf Cycling Team
30 Lauren Liscinski (8 - Cat2)   Los Angeles, CA 221896   Cynergy Cycles-MIssing Link Coaching
31 Courtney Dimpel   Aptos, CA 302140   Vanderkitten-Focus
32 Julie Emmerman (8 - Cat1)   Boulder, CO 121552   Primal/McDonald Audi Women's racing
33 Raquel Miller (9 - Cat2)   New York, NY 291594   Houlihan Lokey
34 Leah Sanda (10 - Cat2)   Western Springs, IL 268129   PSIMET Racing
35 Robin Bauer (11 - Cat2)   Folsom, CA 295663   Ag3r
36 Julie Jerue   Lakeland, FL 217819   Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
37 Jennifer Greenberg   Durango, CO 314728   Durango Wheel Club
38 Francine Haas (12 - Cat2)   Chicago, IL 162422   Team Higher Gear
39 Ryan Hostetter (13 - Cat2)   San Luis Obispo, CA 191767   Metromint Cycling
40 Anne Meyer (14 - Cat2)   La Crosse, WI 55494   Mercy-Specialized
41 Jennifer Valente   San Diego, CA 293380   Exergy TWENTY12
42 Ashley Rethemeyer (15 - Cat2)   Hermann, MO 304266   The Cannonball-Hub Racing Team
43 cathy frampton (16 - Cat2)   La Grange, IL 275322   Project 5 Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSpyBonk BreakerCUORESierra NevadaOSMOUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee