Race Results for
Tour of Americas Dairyland
Wisconsin various, WI
(Event Information)
Criterium on 06/22/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat1 - Senior - 10+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Hartley (1 - Pro)   Fox Point, WI 126996   
2 Rafael MERAN   New York, NY 380705   
3 Ryan FREUND   New Holstein, WI 382131   
4 Paul MACH (2 - Pro)   Oakland, CA 238694   Davis Bike Club
5 Emile ABRAHAM   Atlanta, GA 222021   Latino Cycling Team
6 John Murphy   Horse Shoe, NC 153638   
7 Alexey SCHMIDT      
8 Chad BURDZILAUSKAS   Indianapolis, IN 122674   Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
9 Gregg BRANDT   Tulsa, OK 287929   Tom's Bicycles
10 David RIBA      
11 John BERGMANN   Salt Lake City, UT 204248   
12 Cesar MARTE      
13 Robert White   Brown Deer, WI 197162   
14 Isaac HOWE   Winooski, VT 201456   
15 Alexander Gonzalez   Lawrenceville, GA 379881   Mid Atl Masters Bicycle Org
16 Michael Sherer (3 - Pro)   Boulder, CO 232977   
17 Gevan SAMUEL   Ocoee, FL 353458   
18 Augusto SANCHEZ   Fort Lee, NJ 390002   
19 Chris ARNDT *   Bozeman, MT 227919   United CHS Racing
20 Nick FRIESEN   Moorhead, MN 301204   
21 Erik MEIER   Baraboo, WI 185547   Team Wheel & Sprocket
22 Anthony OLSON   Kasota, MN 245537   Bianchi/Grand Performance
23 Joshua Gillingham    381036   
24 Euris VIDAL   New York , NY 380704   
25 Alexander Meyer   Madison, WI 193722   
26 Daniel CHABANOV   Brooklyn, NY 264739   Foundation
27 Matthew Light   Warsaw, IN 277747   
28 Shawn DAURELIO   Laguna Beach, CA 287621   Velo Club LaGrange
29 Andrew Buntz   West Des Moines 291573   Bikes to You/ World of Bikes
30 Eugene Boronow   Tucson, AZ 57369   GS Mengoni U.S.A.
31 Nicholas CHEVALLEY *   Saint Charles, MO 283503   Gateway Harley-Davidson
32 Jacob Mueller   Fish Creek, WI 248510   
33 Stefan ROTHE   Austin, TX 205741   Tulsa Wheelmen
34 Victor AYALA   Los Angeles, CA 128496   Velo Club LaGrange
35 Richard STUART   Indianapolis, IN 297948   Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
36 John GRANT      MOAB
37 Miles LAMON   San Luis Obispo, CA 187271   TEAM CLIF BAR Cycling
38 Brian RACH   Chilton, WI 257820   ISCorp Cycling Team
39 Fabrizio Von Nacher    85617   
40 Cole HOUSE (4 - Pro)   Oneida Wi 183112   
41 Marvin GUZMAN      
42 Diego GARAVITO   Northridge, CA 12762   Salazar Construction
43 John PUFFER   Indianapolis, IN 116272   Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
44 Patrick Lemieux (5 - Pro)   Saint Paul, MN 210769   
45 Max KORUS (6 - Pro)   Woodside, CA 290610   BikeReg.com/Cannondale
46 James STEMPER   Wauwatosa, WI 230799   RACC pb GG
47 Blake ANTON   Arroyo Grande, CA 192686   TEAM CLIF BAR Cycling
48 Ruud CREMERS   Golden Co 378871   
49 Augusto Peraza   West Covina, CA 306432   
50 David FORKNER   Maggie Valley, NC 271398   
51 Victor RIQUELME (7 - Pro)   Tucson, AZ 282338   
52 Garrett SUYDAM   Denver, CO 306027   Primal - 1st Bank
53 Erik Loberg   Minneapolis, MN 213434   
54 Jake BOONE   Hurst, TX 284344   Marx and Bensdorf Cycling Team
55 Antonio Valenti   Delavan, WI 292580   
56 Brian Kaker   Milwaukee, WI 240194   
57 Eric Hill   Hartland, WI 334878   
58 Michael Nichols   Fort Collins, CO 338628   
59 John ACKER   Sherwood, WI 67867   Team Wheel & Sprocket
60 Adam YORK   Okemos Mi 210584   Cleveland Clinic Sports Health Cycling
61 Nicholas REISTAD   Madison, WI 162120   
62 Sam Stone   Indianapolis, IN 213424   
63 Nicholas Vetter   St. Paul, MN 263471   
64 Matthew BRANDT   Sanford, FL 336940   Hoover's Essential Health Market
65 Matthew Zimmer   De Witt, IA 320582   
66 Unknown Rider      
67 Unknown Rider      
68 Alan ANTONUK   Santa Monica, CA 200093   Team Priority Health
69 Tyler Wertenbruch   Los Osos, CA 155433   
70 Alejandro GUZMAN   New York, NY 238008   Foundation
71 Kip SPAUDE   Watertown, WI 199775   ISCorp Cycling Team
72 dylan knutson   Salisbury, NC 281816   
73 Brody PASCIULLO   Thunder Bay,  381041   
74 Paolo CRAVANZOLA   Cumming, GA 380036   
75 Adam McClurg   Waukesha, WI 222744   

Men - Cat 1/2/3 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carlos CASALI (1 - Cat1)   Golden, CO 216719   P2P/F.A.S.T. Labs presented by Reglera
2 Albertus ROHLING (1 - Cat2)   West Allis, WI 150594   
3 Curtis TOLSON   Louisville, KY 46006   Kentucky Flyers Cycling Inc
4 Patrick WEDDELL (2 - Cat1)   West Jefferson, NC 165037   Appalachian State University
5 Harry Clark (3 - Cat1)   Carmel, IN 65323   KCV CYCLING CLUB/ RACING FOR RILEY
6 Steven CARRELL   Rochester, NY 382356   Genesee Valley Cycling Club
7 Andrew FEUERSTHALER (2 - Cat2)   Milwaukee, WI 288083   Team Velocause
8 Tommy MATUSH (4 - Cat1)   Middleton, WI 22964   
9 Michael HEAGNEY (5 - Cat1)   Libertyville, IL 15584   Vision Quest
10 Jordan BRASCH (1 - Cat3)   Lincoln, NE 98661   Team Mack Racing Assoc. LTD
11 Mike BUECHEL (6 - Cat1)   Portland, OR 50377   Hollander Benelux Racing p/b Badger Allo
12 Doug Bailey (3 - Cat2)   Elkhorn, WI 212426   360 Sports
13 Tony Scott (7 - Cat1)   East Point, GA 127452   
14 Michael Inglis (4 - Cat2)   Lakewood, CO 17376   
15 Unknown Rider      
16 Peter CROWE (2 - Cat3)   Ligonier, PA 277476   East End Cycling Club
17 Vance JAMES (8 - Cat1)   Lakeland, FL 47935   Synergy Racing Team
18 Thomas COX   Anniston, AL 368681   Mellow Mushroom Racing
19 Dennis King (9 - Cat1)   Arroyo Grande, CA 51230   
20 david JAGGI (5 - Cat2)   Oak Park, IL 266633   ENZO'S Cycling
21 Mario Medina (6 - Cat2)   Sussex, WI 181488   
22 Mark MCGEEN (7 - Cat2)   Waukesha, WI 23462   Team Mack Racing Assoc. LTD
23 Gary ASPNES (8 - Cat2)   Rockville, RI 208131   CCB Racing
24 John VOIGT (9 - Cat2)   Oconomowoc, WI 53599   LAPT CC
25 Eric KNUTH (10 - Cat2)   Madison, WI 203995   Trek Midwest Team
26 Robert RUGGLES (11 - Cat2)   Lake Forest, IL 249774   Activator Cycle Club
27 Mark Hughes (12 - Cat2)   Waukesha, WI 56093   
28 David JABLONOWSKI (10 - Cat1)   Glendale, WI 47846   Hollander RDC
29 James Slauson   San Antonio, TX 142783   
30 Kurt PHILLIPS (13 - Cat2)   Lakeland, FL 49190   Boston Mountain Cyclists
31 John Whipple (14 - Cat2)   Chicago, IL 282898   
32 Michael Klapperich (15 - Cat2)   Fond Du Lac, WI 246141   
33 Adam BASKIN (11 - Cat1)   Clermont, FL 88669   ZMOTION Racing Team
34 Charles Holbrook (16 - Cat2)   Oconomowoc, WI 16496   
35 McGee YOUNG (3 - Cat3)   Milwaukee, WI 304978   Team Velocause
36 John VANSUSTEREN   Mukwonago, WI 59414   Team Wisconsin
37 Rick LALIBERTE (17 - Cat2)   Fargo, ND 210611   Synergy
38 Brian RYBARIK (18 - Cat2)   Madison, WI 120099   ISCorp Cycling Team
39 Michael Zellmann (19 - Cat2)   Crystal Lake, IL 64486   
40 Christian GRIEGO (20 - Cat2)   Elkhorn, WI 249212   River Valley Cycling Club- RVCC
41 Matt MUYRES (21 - Cat2)   Bloomington, MN 160576   Freewheel Bike
42 Clayton GOLDSMITH (4 - Cat3)   Tucson, AZ 53715   Le Scomparse Cycling Team
43 Jeffrey KLOPPENBURG (5 - Cat3)   Jackson, WY 170768   Team Jackson Hole
44 edward MCCLARTY (6 - Cat3)   Nashville, TN 260460   MOAB Masters Racing
45 Steven FLURRY (22 - Cat2)   Fond Du Lac, WI 66051   CZ Velo
46 Benny SMITH (7 - Cat3)   Milwaukee, WI 312254   Team Velocause
47 David MCCLENAHAN   Winthrop Harbor, IL 91037   
48 John FLECKENSTEIN (23 - Cat2)   Pewaukee, WI 125362   

Men - Cat 2/3 - Senior - 10+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian ELLISON (1 - Cat2)   Chicago Heights, IL 310844   Chicago Cuttin Crew
2 Michael Giem   Colorado Springs, CO 157100   Ronin Racing
3 Bryan FOSLER   Madison, WI 197058   KS Energy Services / Team Wisconsin
4 Andrew Webb (2 - Cat2)   Appleton, WI 312724   
5 John Robertson (3 - Cat2)   Sherwood, WI 59327   
6 Zeb King   Boone, NC 307756   Mystique Cycling Team
7 Daniel Schneider (1 - Cat3)   Denver, CO 276214   
8 Andrew ULVESTAD   Solana Beach, CA 306183   Rhythm Racing
9 Adam HERNDON (4 - Cat2)   Chicago Il 289562   xXx Racing
10 Joseph Tortorelli (5 - Cat2)   Champaign, IL 160061   
11 Shane FEEHERY (6 - Cat2)   Homewood, IL 174544   South Chicago Wheelmen
12 Owen ARONSON (2 - Cat3)   Chicago, IL 308292   Rhythm Racing
13 Vance FLETCHER (7 - Cat2)   Chariton 278921   
14 Matthew Kelley (3 - Cat3)   Homewood, IL 340630   
15 Henry SCHOLZ (4 - Cat3)   San Francisco, CA 267795   Team Mike's Bikes
16 Nick HAND (5 - Cat3)   Clayton, MO 287561   Quantum Mesa Cycles
17 Matt Waite (8 - Cat2)   Madison, WI 206676   
18 Tim CAMPBELL   Aurora, CO 363632   
19 Nathan LONGLEY (6 - Cat3)   Brookfield, WI 239139   Lakes Area Physical Therapy
20 Taylor JUNG (9 - Cat2)   Littleton, CO 241461   Ronin Racing
21 Adam BIWAN (7 - Cat3)   Wichita Falls, TX 174122   
22 Adam FIVEHOUSE (8 - Cat3)   Denver, CO 224182   Primal - 1st Bank
23 Chris Lundberg (9 - Cat3)   Denver, CO 306843   
24 John REYNDERS (10 - Cat2)   Seattle, WA 255625   Team Wisconsin
25 David PAQUETTE (11 - Cat2)   Decorah, IA 264236   KS Energy Services / Team Wisconsin
26 Ryan BEGLEY (12 - Cat2)   Scottsdale, AZ 266234   Ritte Racing
27 Jonathan HEILE (13 - Cat2)   Milwaukee 248092   KS Energy Services / Team Wisconsin
28 Daniel SOLOMON (14 - Cat2)   Romeoville, IL 192220   South Chicago Wheelmen
29 Robert DONOVAN (15 - Cat2)   Greenville, SC 259635   Les Amis
30 Lionel ROCHELEAU (16 - Cat2)   Waukesha, WI 274025   Racers Against Childhood Cancer
31 Matt Sniegowski (17 - Cat2)   Phoenix, AZ 244731   
32 Jake BUESCHER (18 - Cat2)   Evanston, IL 333296   xXx Racing
33 Andrew Kramer (10 - Cat3)   Ballwin, MO 244789   
34 Chris Washburn (11 - Cat3)   Waukesha, WI 348110   
35 Michael WILKIE (12 - Cat3)   Lisle, IL 268873   ABD Cycling Team
36 Marc BERTUCCO (19 - Cat2)   New York, NY 44238   Kissena Cycling Club
37 James BUCKLEY (13 - Cat3)   De Pere, WI 226361   Colavita Racing, Inc.
38 Kevin LINDLAU (20 - Cat2)   Waukesha, WI 298079   ISCorp Cycling Team
39 Benjamin Stengel (14 - Cat3)   Madison, WI 252514   
40 Tony KAATZ (15 - Cat3)   Ripon, WI 297312   RACC pb GG

Men - Cat 3/4 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian LEATHERMAN   Waunakee, WI 115204   Brazen Dropouts Cycling Team
2 Alan Krueger (1 - Cat3)   Menomonee Falls, WI 129126   
3 Michael Froh (2 - Cat3)   Milwaukee, WI 172255   Team Velocause
4 John Franceschi (1 - Cat4)   Whitefish Bay, WI 62632   
5 Bradley BABCOCK   Athens, GA 250228   Nouveau Velo Cycling Team
6 Tracy DANGOTT (3 - Cat3)   Chicago, IL 314730   xXx Racing
7 Briant KELLY (4 - Cat3)   Whitewater, WI 313798   KS Energy Services / Team Wisconsin
8 Patrick ROBB (5 - Cat3)   Royal Oak, MI 48371   Wolverine Sports Club
9 Christopher StClair (6 - Cat3)   West Allis, WI 346954   
10 Kevin Murray (7 - Cat3)   Lincoln, NE 263629   
11 Todd BUGNACKI (8 - Cat3)   Franklin, WI 81238   Tread Head Cycling
12 John TIMM (9 - Cat3)   Germantown, WI 209235   Team Extreme
13 Randy SCOVILLE (2 - Cat4)   Fox Point, WI 265746   Team Velocause
14 Andrew Peterson (10 - Cat3)   Iowa City, IA 207441   
15 Bradley WELLS (3 - Cat4)   West Allis, WI 233000   Team Extreme
16 Mark Schultz (11 - Cat3)   Manitowoc, WI 346330   
17 Thomas HOOYER (4 - Cat4)   Shorewood, WI 196544   Trek Midwest Team
18 Douglas Zalis (5 - Cat4)   Chicago, IL 181163   
19 Voytek GLINKOWSKI (12 - Cat3)   Buffalo Grove, IL 250244   WDT-Allvoi International Cycling Team
20 Brettschneider Getschow (6 - Cat4)   Appleton, WI 368012   
21 Tim GULLICKSON (7 - Cat4)   Fox Point, WI 352490   Team Velocause
22 Dave DINEEN (8 - Cat4)   Wauwatosa, WI 336678   KS Energy Services / Team Wisconsin
23 John SVANDA (13 - Cat3)   Neenah Wi 278789   LAPT CC
24 Bradley CULLEN (9 - Cat4)   North Marshfield, MA 52713   Cycle Lodge
25 Scott DIEDRICH (14 - Cat3)   Fond Du Lac, WI 308086   
26 Donald Isaacs   Aurora, IL 243326   
27 Kurt FARRELL (10 - Cat4)   Urbandale, IA 166976   Rasmussen Bike Shop
28 Eric Brandt (11 - Cat4)   Mukwonago, WI 340300   
29 Sean STROSAHL (12 - Cat4)   Neenah, WI 350656   
30 PJ BRAUN (13 - Cat4)   Madison, WI 367014   Trek Midwest Team
31 Chan BARDEN (15 - Cat3)   Spokane, WA 292436   FareStart
32 Robert SELBERG (14 - Cat4)   Waukesha, WI 56130   KS Energy Services / Team Wisconsin
33 Mark MUSCHINSKI (15 - Cat4)   Palmyra, WI 347744   LAPT CC
34 Steven GILES (16 - Cat4)   Swanton, OH 367600   Maumee Valley Wheelmen
35 William ELLERBRUCH (17 - Cat4)   Negaunee, MI 262584   Kitchi - Mi - Kana
36 Scott MOLTZAN (18 - Cat4)   Cedarburg, WI 350304   
37 Andrew Reiland (16 - Cat3)   Waukesha, WI 203977   
38 Eric Schram (17 - Cat3)   Manitowoc, WI 172959   
39 Tom WINKEL (19 - Cat4)   Wauwatosa, WI 348922   KS Energy Services / Team Wisconsin
40 Paul DABEY (20 - Cat4)   Saint Charles, MO 355812   Momentum Racing
41 Jeffrey Miller (18 - Cat3)   Whitewater, WI 278317   
42 Gregg COROLEUSKI (19 - Cat3)   Pewaukee, WI 49090   Lakes Area Physical Therapy
43 James MERRIFIELD (20 - Cat3)   Janesville, WI 52315   Trek Midwest Team
44 Dennis KLUMB (21 - Cat4)   East Troy, WI 294347   KS Energy Services / Team Wisconsin
45 Jason KAYZAR (21 - Cat3)   Brookfield, WI 287672   KS Energy Services / Team Wisconsin
46 David Hudson (22 - Cat3)   Chicago, IL 286044   
47 Jim MICHLER   Milwaukee, WI 196246   Racers Against Childhood Cancer
48 Craig HOWE (22 - Cat4)   Cedarburg, WI 266329   RACC pb GG
49 Bill NOEL (23 - Cat4)   Lake Geneva 298430   
50 Gary Johnson (24 - Cat4)   Shorewood, WI 342510   

Men - Cat 4/5 - Senior - 10+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Innokenty ZAVYALOV   Minneapolis, MN 319002   Omnium Racing
2 Andrew ROSSA   Milwaukee, WI 69191   Team Extreme
3 Brandon Parrish (1 - Cat4)   Louisville, KY 357433   
4 Richard ARNOPOL   Wilmette 264204   Audi
5 Alex SHELTON (2 - Cat4)   Santa Barbara, CA 365411   
6 Josey WEIK (3 - Cat4)   Wrenshall, MN 297766   ISCorp Cycling Team
7 Michael Zimmermann (1 - Cat5)   Milwaukee, WI 375835   
8 Paul HALUPKA (4 - Cat4)   Chicago 356578   Team TATI
9 Matthew BENNETT (2 - Cat5)   Ventura, CA 287421   
10 Phillip COLLIN (5 - Cat4)   Golf, IL 7409   GS Houston/Silverbacks
11 Andre ODENDAAL (6 - Cat4)   Wilmette, IL 267109   Colavita Racing
12 Benjamin Reynolds (3 - Cat5)   Zion, IL 341472   
13 Paul KRZESINSKI (7 - Cat4)   Elkhorn, WI 313764   KS Energy Services / Team Wisconsin
14 Ezra WardPackard   Lake Geneva 320680   
15 John BERBERICH   Beloit, WI 340852   Michael's Cycles Team
16 Thomas Rodriguez (8 - Cat4)   Chicago, IL 293109   
17 Isaac OLSON (9 - Cat4)   Wind Lake, WI 335520   
18 Spencer KRUSE (10 - Cat4)   Racine, WI 379841   
19 Marco ANO (11 - Cat4)   Winthrop Harbor, IL 348202   KS Energy Services / Team Wisconsin
20 Josh WEIS   Milwaukee, WI 348668   Colavita Racing
21 Andrew Stevens (12 - Cat4)   Racine, WI 294644   
22 Andrew BRAUN   Englewood, CO 384581   
23 Levi OTTO (4 - Cat5)   Appleton, WI 342312   Team Wheel & Sprocket
24 Michael MENNE (5 - Cat5)   Hales Corners, WI 379130   
25 Jason BALDEN (6 - Cat5)   Hales Corners, WI 366934   KS Energy Services / Team Wisconsin
26 Kyle MINDICK   Mchenry, IL 294085   xXx Racing
27 Ben FREAS (13 - Cat4)   Elkhorn, WI 338970   ISCorp Cycling Team
28 Tom RICHARDS   San Luis Obispo, CA 58225   Santa Clarita Velo
29 Bradley BYRGE (14 - Cat4)   Menomonee Falls, WI 93230   CCB Racing
30 Brien CHRISTOPHERSON (15 - Cat4)   Wauwatosa, WI 328512   KS Energy Services / Team Wisconsin
31 Kevin Wilson (7 - Cat5)   Fond Du Lac, WI 370511   
32 Adam Kehl (8 - Cat5)   East Troy Wi 379168   
33 Brent BALKEN (9 - Cat5)   Fond Du Lac, WI 382351   
34 Dave NICOLSON      

Women - Cat 1/2 - Senior - 10+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura VAN GILDER   Cresco, PA 36345   Mellow Mushroom Racing
2 Emily Collins   Pittsburgh 260200   Champion City Cycling
3 Nicole WHITBURN      
4 Elizabeth WILBORNE (1 - Cat1)   Little Rock, AR 301155   LeBorne Development
5 Jennifer VALENTE   San Diego, CA 293380   Exergy TWENTY12
6 Emma LAWSON   Fogelsville, PA 380230   
7 Carrie CASH WOOTTEN (2 - Cat1)   Saint Louis, MO 163561   Pedal The Cause
8 Erica ALLAR   Tucson, AZ 174914   RideClean/PatentIt.com
9 Katie SPITTLEHOUSE    381047   
10 Amy MCGUIRE   Jamaica Plain, MA 221594   FCS|ROUSE: p/b Mr. Restore
11 Vanessa DRIGO (3 - Cat1)   Charlotte, NC 257356   Vanderkitten-Focus
12 Starla TEDDERGREEN   Portland, OR 202033   Vanderkitten-Focus
13 Hayley GIDDENS   Wanganui  380901   
14 Jane ROBERTSON (4 - Cat1)   Davis, CA 218607   Metromint Cycling
15 Liza RACHETTO   Los Altos, CA 145511   Primal/MapMyRide Womens Racing
16 Kristen LASASSO (5 - Cat1)   Miami, FL 151408   Mellow Mushroom Racing
17 Pamela TATE (1 - Cat2)   Cordova, TN 153533   Marx and Bensdorf Cycling Team
18 Robin BAUER (2 - Cat2)   Folsom, CA 295663   Ag3r
19 Sheri ROTHE (6 - Cat1)   Austin, TX 221312   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
20 Courtney DIMPEL   Aptos, CA 302140   Vanderkitten-Focus
21 Jannette RHO (3 - Cat2)   Chicago, IL 288738   Les Petites Victoires
22 Raquel MILLER (4 - Cat2)   New York, NY 291594   Houlihan Lokey
23 Amanda SEIGLE (5 - Cat2)   Citrus Heights, CA 203755   Metromint Cycling
24 Lauren LISCINSKI (6 - Cat2)   Los Angeles, CA 221896   Cynergy Cycles-MIssing Link Coaching
25 Gwen INGLIS   Lakewood, CO 221135   Team Kenda
26 Rachel BYUS (7 - Cat2)   Chandler, AZ 260379   FCS|ROUSE: p/b Mr. Restore
27 Ryan HOSTETTER (8 - Cat2)   San Luis Obispo, CA 191767   Metromint Cycling
28 Shelby REYNOLDS (7 - Cat1)   Cypress, CA 188007   Helens/Cannondale
29 Jeannie KUHAJEK (9 - Cat2)   Crystal Lake, IL 316598   PSIMET Racing

Women - Cat 3/4 - Senior - 10+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy PHILLIPS   Chattanooga, TN 337516   Mystique Cycling Team
2 Katie ISERMANN (1 - Cat3)   Chicago, IL 300135   Enzo's-PSIMET
3 Sarah Rice   Chicago, IL 93856   
4 Ashley JENSEN   Kenosha, WI 304607   ISCorp Cycling Team
5 Adrienne BELLIVEAU   East Palo Alto, CA 303420   Team TIBCO II
6 Tracy CHRISTENSON (1 - Cat4)   Raleigh, NC 247558   Gyros Cycling Club/Gyros Racing Team
7 Kelli RICHTER   Libertyville, IL 281465   PSIMET Racing
8 Alison Brown (2 - Cat3)   Ridgeland, MS 311965   LITESPEED-BMW
9 Mollie BREWER   Tulsa, OK 360579   
10 Andrea PETHER   Lake Geneva, WI 343188   ISCorp Cycling Team
11 Heidi Stangl (3 - Cat3)   Shorewood, WI 314232   
12 Vanessa CURTIS   Edmond, OK 376940   
13 Debra SUNDERLAND (4 - Cat3)   Clarendon Hills, IL 279367   Team TATI
14 Morgan MOON (5 - Cat3)   Bement, IL 270955   Team TATI
15 Sandy DAVID (2 - Cat4)   Arlington, VA 307147   George Washington University
16 Katherine Shields   Advance, NC 220876   
17 Kailin ACHESON   Brentwood, TN 274816   Team Belladium
18 Emily Shields   Advance, NC 220875   Carolina Masters
19 Angela THERIAULT (6 - Cat3)   Whitefish Bay, WI 210864   Lakes Area Physical Therapy
20 Victoria MEIER (7 - Cat3)   Baraboo, WI 191780   Baraboo Sharks
21 Monica Schoeneck (3 - Cat4)   Muskego, WI 298364   
22 Elise KIKIS (8 - Cat3)   Chicago, IL 309062   Alberto's Sport
23 Jennifer DELONG (9 - Cat3)   Ooltewah, TN 309479   
24 Deanna COURTNEY   Hartland, WI 263319   Team Chiropractic Partners
25 Lynn LeRoy (4 - Cat4)   Franklin, WI 311696   
26 Heidi VERHAGEN (5 - Cat4)   Franklin Wi 376899   KS Energy Services / Team Wisconsin
27 Bethany SODERGREN (10 - Cat3)   Baraboo, WI 298556   Baraboo Sharks
28 Therese LUNA (6 - Cat4)   Whitefish Bay, WI 292091   Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
29 Marnie PEARSALL (7 - Cat4)   Fox Point , WI 314986   Hollander RDC
30 Amelia CONLEN (8 - Cat4)   Los Osos 366525   Early Bird Womens Developmental Cycling Team
31 Yvonne Schumacher (11 - Cat3)   Mukwonago, WI 241694   
32 Ivy Andersen (9 - Cat4)   La Crosse Wi 376065   SquadraSF
33 Rachel Lloyd      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSierra NevadaSpyUSACDFCUOREBonk BreakerShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee